WEEKEND CD W Heren uit de broek, dames uit hun bol De Vikings in De Koog: HORSZEL Brood BEDRIJVIGHEID Dynamische ontwikkelingen bij Nauta Vakfotografie NAAM Rommeltjesmarkt in Den Hoorn Omdat we ook op Texel niet van brood alleen leven, zijn we maar wat trots op ons plaatselijke cultu rele leven. Met veel actieve vereni gingen en creatieve individuen, waaronder kleine en grote kunste naars, zelfs van internationale ver maardheid! Over artistieke smaak valt wel de gelijk te twisten en daarom worden de Tesselse gemoederen ook heftig bezig gehouden door het Cargo- project. Déze kunstenaars leven niet alleen van brood, maar zij wil len bovendien als Nationaal Ge schenk" een ijzeren stellage met 20.000 broden ten westen van Texel in de Noordzee laten zinken. ,,Om iets terug te doen..." Een volslagen onzinnige actie, die meer gevoelige plaatsen raakt dan menige Hors- zelsteek ooit zou kunnen. Alleen al vanuit ethische overwegingen is dit een verwerpelijk plan. Ach, soms wil je wel eens zoete broodjes bak ken om bij een bijzondere kunste naar in een goed blaadje te komen. Hier geldt slechts een hartgrondig nee van een horkerige Horszei, die van kunst niets begrijpt. De één zijn brood is de ander zijn dood. (Door wie ook weer? O, ja...) Horszei PROGRAMMA RADIO TEXEL De programma's van Radio Texel wor den gelijktijdig op de kabel (106.1) uit gezonden en een dag later tussen 11.00 en 13.00 uur op de kabel herhaald (op 100.2 FM). Dinsdag tot en met vrijdag worden de programma's van de vorige avond nomaals uitgezonden. Maandag de programma's Vlaswiek en Natuur wijzer. Uit het programma-aanbod van deze week speciale aandacht voor het volgende: ZONDAG 12.00 u. Natuurwijzer. Informatief natuur programma. Presentatie Hans Witte en Edwin van Egmond. Techniek: Max Kok. Onderwerp deze week: Lepelaars. Cast deze week is George wintermans over de nieuwe voedselvoorziening voor le pelaars op Texel: overheveling van ste kelbaars bij De Cocksdorp. 14.00 u. Een praatje voor een plaatje Deze week een uitzending in het kader van zomer '92, het Texels nieuws en ak- tualiteitenprogramma dat vanaf 1 juni vrijwel dagelijks te beluisteren zal zijn. Presentatie en techniek: Carla Schrama en Remko Veeger. DINSDAG 19.00 u Raad en daad Gasten uit de Texelse politiek over aktuele onderwer pen, m.m.v. Roelie Bakker, Riet Huitem; en Hannie Oskam. 19.30 u Raadsvergadering, rechtstreeks uitgezon den vanuit de raadszaal. DONDERDAG 18.00 u. Country Time. Countrymuziek door Trea van Leeuwen. Techniek: Math van Beek. Minispecial deze week: De singer- songwriter Tom Russell, wiens muziek een mengeling is van poprock, folk, cajun en country. Wij draaien o.a. zijn meest bekende song „Gallo del Cielo". 1. Queen - Greatest Hits II 2. Various - Het beste uit de Top 100 3. Queen - Greatest Hits I 4. Various - Countdown Rockballads 5. Genesis - We can't dance 6. Various - Dance Classics gold vol. 3 7. Snap - Madman's return 8. ZZ Top - Best of 9. Growded House - Woodface 10. Various - Tour of Duty 4 Reportage: Marija Westerlaken (verslag) en March Heijnen (foto's) VffljDAG 8 MEI 1992 PAGIN-||\ j Door Gerard Timmerman Door volautomatische camera's is foto grafie gemeengoed geworden. Het re sultaat willen we liefst zo snel mogelijk terug zien. Met de 1-uur service is dat een ontwikkeling waarop Nauta Vakfo tografie in Den Burg inspeelt. Dinsdag middag opende de speciaalzaak in de Parkstraat de deuren. „Het vakmanschap is terug. Vergeleken met een jaar of vijf geleden, toen de kwaliteit van snel ontwikkelde foto's te wensen overliet, heeft de technische vooruitgang in de fotobranche niet stil gestaan", aldus Simon Smit, die de scep ter zwaait in Nauta Vakfotografie. De zaak is gevestigd in een voormalig woonhuis, dat in korte tijd is verbouwd tot een ultramoderne fotovakhandel. De witte gevel herinnert in geen enkel op zicht aan de vorige bestemming van het pand. De doorzichtige etalagepui dient als blikvanger voor de voorbijganger. MINILAB Beeldbepalend in de zaak is het geavan ceerd mini-lab. Het kleine laboratorium waarin de foto's worden ontwikkeld en afgedrukt is van het verderop gelegen Nauta Audio Video overgebracht naar de nieuwe zaak. Om constant een goe de kwaliteit afbeeldingen te leveren wordt het mini-lab aangesloten op een centrale computer, die het ontwikke lingproces nauwkeurig controleert en zonodig bijstuurt. Op dit systeem zijn landelijk 260 bedrijven aangesloten. In een tweemaandelijkse kwaliteits wedstrijd tussen deze fotozaken kwam Nauta als beste uit de bus. „Te danken aan een optimale machine afstelling aldus directeur Jook Nauta. STUDIO Op de eerste verdieping in het bedrijf is een studio gehuisvest waarin pasfoto's, portretten, etc. worden gemaakt. Voor sociale fotografie, zoals familiefoto's en bruidsreportages kan men ook terecht bij Nauta Vakfotografie. Wie Simon Smit (42) inschakelt moet niet rekenen op gezapige afbeeldingen. „Ik houd van stijlvolle, dynamische fo to's, waarin de beweging zichtbaar moet zijn. Het mag niet gemaakt zijn. Je moet het sfeertje kunnen proeven." Om de groeiende stapel kiekjes goed tot zijn recht te laten komen, kan de klant zijn keus bepalen uit een brede collectie fotolijsten en albums en passé partouts in de winkel. Het ontwerp voor de zaak maakte Ar- chitektenbureau Visser. Verder werkten mee: Bouwbedrijf Duin, installatiebe drijf Oele, Graaf's schilderbedrijf, VEM Electrotechniek, Bosma Vloerbedek king en aannemer Westerlaken. Nu het groen rondom losbreekt wordt het pas echt lente. Veranderingen zijn overal te vinden. Aktiviteiten nemen toe. De spanning verhoogt zich. leder een is veel aardiger voor elkaar; kritiek neemt af en het aantal complimenten stijgt. Dat kan niet alleen aan die coupe soleil liggen, het zit 'm in de nieuwig heid. Het kon dan ook niet uitblijven dat onze kat onverbiddelijk zwanger is. Ze zijn allemaal al verzegd, dus doe geen moeite. Het probleem zit in het ge ven van namen. Wij doen bij onze weggeefkatten altijd een naam en houden daarbij rekening met de toekomstige eigenaar. Dat is best moeilijk. "Whats in a name", relativeert men wel eens, maar er zit juist enorm veel in. Bij de kinderen hadden we er al zoveel moeite mee. We hadden aan een gewoon lijstje niet genoeg. Boeken werden er voor aangeschaft. Eindelijk had je er een en dan bleek de betekenis van zodanige aard dat je dat je kind niet kon aan doen. Een aantal namen viel af omdat ze teveel leken op enge familieleden, die we de eer niet gunden. Tevoren sloot je ook al namen uit, die vieze rijm woorden hadden. Op die manier kon je voorkomen dat je kind later op school erg werd gepest. Voor het vinden van zo'n naam had je negen maan den de tijd en het aantal was meestal ook minder dan de kat. We moeten er nu, net als de kat, zes in een keer uitpersen. D. WITTE ROEPER ren werpen zich uitnodigend op het po dium, klaar voor een eventuele 'liefdesscene'. WEINIG SUBTIEL MONNIK De meest stijlvolle act. de show 'gepakt', ze trilt er nog van na, vindt het ronduit eng. Een vrouw die een soortgelijke show heeft gezien mist iets. „Ik mis iets in hun ogen, die doen niet mee, het is heel koel." En een an der: „De muziek is wel erg leuk, daar wil ik wel een avond op swingen." ONBESCHAAMD Wat maakt dit soort acts nou zo succes vol? Het feit dat er een naakte, goedge bouwde man op het podium staat? Het feit dat dit een specifieke vrouwenaan gelegenheid is? Gillen daarom al die vrouwen? Het collectieve 'dit is alleen voor ons - en de vent zit thuis' gevoel overheerst. Een bezoekster: „Dit is ge woon leuk, het is nieuw dus je gaat kij ken. En het leukste is: je mag ook onbeschaamd kijken, ze staan ervoor." Na de pauze worden The Vikings be groet met veel gegil en gefluit. Een spannende act met levende wurgslang valt ons ten deel. Opperhoofd Viking Ri- ni (van de TV) worstelt in heftig zwart leer met spijkers met de slang. Twee stoere-mannen-macho op de achter grond. Drie meisjes uit het publiek tor sen de slang terwijl de Viking zich wellustig ontdoet van het leer. In de slo tact 'I want muscles' van Diana Ross, la ten ze zich, slechts gekleed in G-string, nog een maal bewonderen. Een bodybuild-act en nog wat gestoei met de dames toe. Het is half twee 's nachts als de show is afgelopen. The Vikings delen handtekeningen uit, en dat be perkt zich niet tot papier! Ik kruip thuis achter kaap kont. De eerste rommeltjesmarkt in Den Hoorn wordt gehouden op zaterdag 16 mei bij de schuur van Axel Lap aan de Witteweg (tegenover het ZDH-veld). De opbrengst komt ten goede aan de restauratie van het NH-kerkje. De markt, die van 9.00 tot 15.00 uur plaats vindt, belooft enorm groot te worden. Het aanbod varieert van groot tot klein en ook boekenliefhebbers kunnen hun hart ophalen. individuele act op, waarbij ze zelf de choreografie en kostuums hebben ge maakt. Van entertainment is weinig sprake, er wordt een kleine act om het uitkleden heen gebouwd. Het strippen op zich wordt goed uitgevoerd, kle dingstukken glijden, dankzij aangezette klittebandjes en drukkertjes, soepel van het lijf. Maar met wat eigen interpretatie gaan ze uiteindelijk allemaal uit de broek. Het geslacht wordt bedekt door de hand of een geraffineerde hoed. Want dat is iets waar ze zeer prat op gaan, The Vikings, alles gaat uit maar ze laten het niet zien. „Wij zijn geen exhi bitionisten", aldus een van de jongens. Wel geven ze ruiterlijk toe het heerlijk te vinden zich voor een enthousiast da- mespubliek uit te kleden. Geen exhibiti onisme? De acts zijn weinig subtiel of geraffi neerd. De acts kenmerken zich door een vrij agressieve benadering. De he vig copulerende bewegingen, waarmee The Vikings bij voortduring voor de dag komen, doen banaal aan. De show telt één uitzondering. Een stijlvolle act, uit gevoerd door twee leden van de groep, waarbij ze opkomen in driedelig wit kostuum, met strik en hoed. Ritmisch en langzaam ontdoen ze zich van col bert, vest en overhemd. De opgebouw de spanning maakt het publiek ongeduldig, er wordt geroepen om meer. Méér wordt echter niet gegeven, ze houden hun broek aan, strikje om en hoed op. Luid protest van het publiek, ze hebben ons te pakken en genieten er overduidelijk van. Tijdens de pauze is de sfeer totaal veran derd, er wordt opgewonden gebabbeld. De reacties van het publiek zijn zeer verschillend. De meesten vinden het leuk, sommigen hadden het graag wat ruiger gezien qua kleding en omgang met het publiek en een meisje, tijdens Verreweg de beste danser is een zwarte Amerikaan. Hij doet een hardrock-act waarbij hij zijn geslacht niet on- bespeeld laat. Een andere Viking komt op in een monnikspij, begeleid door muziek en een donderende preek. Hef tige cowboylaarzen verraden dat er on der de pij iets heel anders schuil gaat. Tergend lang duurt het voordat de jon gen zich ontkleedt. Het resultaat is niet mis. Een gespierd glad lijf in een leren tuigje. Wellustig smeert hij zich in met babyolie en moedigt een meisje uit het publiek aan hem te helpen. Voor The Vikings staat of valt de show met de me dewerking van het publiek. Ze hebben liever geen mannen bij de show omdat „de dames zich dan niet laten gaan". Regelmatig worden de meiden langs het podium gesmoord in kilo's vlees of uit genodigd om op het podium te komen. Velen deinzen gillend achteruit, ande- Intieme pose op het podium. The Chippendales, The London Knights, The Vikings... Gespierde, strippende mannengroepjes schieten als paddestoelen uit de grond. Exclusief entertainment voor vrouwen. Klaarblijkelijk slaat het aan, ;e de volle zalen en gillende reacties. Iets waar vrouwen behoef te aan hebben? Of een behoefte die is gecreëerd door mannen? Een nannenbedenksel voor vrouwen-erotiek? En: is dit nou emancipatie? tfensdagavond waren wij aan de beurt bij een show van The Vikings. Vijf getrainde lijven, allemaal gingen ze uit de broek. Vaak bevesti- jtnd, zeker onthullend maar opwindendEen impressie van en een gesprek met The Vikings. dames bewonderen de brede tors van éénvan de Viking-boys. Hopla, daar gaat weer h kledingstuk. enthousiast te housen. De wachtende menigte gedraagt zich voorbeeldig, geen gestamp of gejoel. Pas als de eer ste Viking na elven verschijnt wordt er gefloten. BOUWVAKKER Een bouwvak-Viking in een gescheurde spijkerbroek onder een gescheurd shirt over een brede borstpartij. Zijn act is he vig en ruw. We moeten goed opletten, want de kleren gaan in rap tempo van zijn lijf. Hij beent woest het T-vormige podium op en neer en duwt de meisjes vooraan regelmatig zijn kruis in het ge zicht. Een goed begin is het halve werk? De „bouwvakker" eindigt naakt op haarband na, hand voor z'n kruis. De vijf jongens voeren om beurten een negenen zijn er ongekend veel vrouwen in de tochtige Dorpsstraat, luid gejoel over en weer. Eerst op zoek de boys. We treffen ze voor de ot in het pannekoeken hu is. The Vi- %smoeten een hapje eten. Hambur- [gersen tonijnsalade - met veel ketchup. M Morgen weer trainen en onder de «bank; 't valt niet mee een Viking tezïjn. Het js een internationaal vijftal: zfbmen uit Canada, Brazilië, Spanje en Nederland. Hun huidige succes ver- Haren ze als volgt: „Dat komt door The Chippendales. Wij zijn al 3'/2 jaar bezig mei strippen, solo. Men vond dat maar oils, maar sinds het succes van The Chippendales is strippen geaccepteerd. Eén van de jongens, een kleine Amster dammer, is een onbeschaamde flirt. Lo ze worden altijd aangesproken op hun sexualiteit. Kunnen ze ook nog gewoon omgaan met meisjes of gooien ze beroepshalve hun sex in de strijd? De zegt werk en privé goed te kunnen scheiden, maar, een beetje blasé word jeerwel van. „Als er op een avond 300 meiden voor je vallen, dan doet de M-ste je niet meer zoveel", aldus een tan de jongens. VROUWEN Toekomst, tegen tienen. Er zijn al- een maar vrouwen. Meisjes, scholie ren, vrouwen, moeders, misschien 2elfs Coma's; door alle leeftijden en ran den standen heen zijn ze bij elkaar. )esfeer is gespannen, er wordt wat ge danst maar vooral gewacht en naar el- aar gekeken. Alleen al die Texelse momven, de mannen'thuis, het heeft fis absurds. De garderobe-dame: „Gek re,alleen meisjes. Normaal kijk je naar re jongens, nu naar wat iedereen aan redt." lot loopt tegen elven, nog geen Viking ltd ^'en' wachten krijgt iets dreine- iuken n°'' ^en Paar meisjes trekken zich er nsiui- "elsvaP aan en staan op het podium

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9