Cjroen c2wartscfexels in het L, Fabricage" van water en troom op Texel houden Mooie zomers niet goed voor Calluna Ópen JiuU... )\oen Links biedt college notitieaan: -) Ivijze mannen irdiepen zich TVL-kwestie Kompasschool in actie tegen kabinetsbeleid Boeren met wals naar Haarlem Zwemtarieven gulden omhoog Eerste actie Beursplein 5 - I PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10681 DINSDAG 12 MEI 1992 advertenties, abonnementen, etc. Le|den de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, •jon 02220-12 741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. s-5 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 120-12741. bene buiten werktijd Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; N M B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M6.20 per half jaar; Los /1.30 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is; tel 14881 of 18542. s gebied waar op milieuvriendelijke wijze drinkwater en jctriciteit wordt geproduceerd, gekoppeld aan een onderzoek- itituut en voorlichtingscentrum op energiegebied. Groen Links el ziet het helemaal zitten en heeft zijn ideeën daarover op ier gezet in de hoop PEN en PWN ervoor te interesseren, zo- ihet project een bron van hoogwaardige werkgelegenheid op eiland kan worden. terochtend overhandigden de Links raadsleden Jaap Via ng en Peter Bakker hun notitie ixelstroom" officieel aan burge- lester Ton Schipper in het bijzijn overige leden van het colle- Het is de bedoeling dat het ge- eentebestuur er met PEN en PWN jergaat praten. Schipper zegde toe zullen doen. Bovendien zal hij voorstellen ter sprake brengen bij contact dat hij binnenkort heeft et het Ministerie van Economische ken. samenstellers van de notitie wij- n er met nadruk op dat het hier •chts gaat om een „idee", dus niet uitgewerkte studie van des- i. Voor insiders die er niets m willen weten zal het daarom niet iceilijk zijn er kritiek op los te laten. wordt echter op een „posi- tëgrondhouding" dus serieuze Btudering hoewel de betrokken be kijven tot dusver weinig blijk hebben «n van interesse voor dergelijke statieven. liiecte aanleiding voor de notitie is et verlies van ongeveer 50 ar- rgemeester Ton Schipper, Bob ter en Bas van der Beek hebben cliin beginsel bereid getoond op te eden als „wijze mannen" om te emiddelen bij het geschil binnen de aelse Vereniging van Logies- ifstrekkers. heren hebben gevolg gegeven aan uitnodiging van Gerard Zoetelief I De Koog. De definitieve beslissing oeten zij nog nemen en laten ze af- igen van oriënterende gesprekken ït beide partijen. Er is reeds sproken met een afvaardiging van tTVL-bestuur. Morgen volgt con- ct met Frans T. Voskuil, woordvoer- van de leden die tot twee keer succes boekten in hun juridische die tegen de stemrechtregeling. Als Mat een regeling mogelijk is die it conflict uit de wereld kan helpen, fei de heren aan het werk gaan 'binnen een maand met voorstellen men. beidsplaatsen op Texel als gevolg van het recentelijk verdwijnen van de eigen drinkwatervoorziening en de op handen zijnde opheffing van de elec- triciteitscentrale. Daar zou een alter natief voor moeten komen waardoor dit verlies geheel of gedeeltelijk wordt gecompenseerd. Hoop op een„zakelijke doch soepele en krea- tieve houding" van de betrokken be drijven is gewekt door de PEN-directie die heeft laten blijken wel „iets" te willen doen bij wijze van compensatie voor het opheffen van de electriciteitscentrale. Groen Links vindt dat PEN en PWN zich niet van Texel moeten terugtrekken, maar er zich juist versterkt moeten vestigen. Als er straks naast de reeds bestaande drinkwaterzinker ook electriciteitskabels in het Marsdiep liggen, ontstaat de mogelijkheid om electriciteit en water van het vaste land naar Texel te brengen, maar ook het omgekeerde is mogelijk: Texel maakt stroom en water en exporteert het surplus naar elders. Productie zou moeten gebeuren met windturbines en een warmtekrachtcentrale. Die centrale, onder te brengen in het hui dige PEN-gebouw bij Oudeschild, le vert naast stroom warm water waarmee zeewater gedestilleerd kan worden. Deze gecombineerde aanpak heeft een zeer hoog rendement. Nu de PEN/PWN gebouwen en de erva ring en het personeel er nog zijn, is het tijd om daarover te praten. Aan een en ander zou ook een onder zoeksinstituut verbonden moeten worden, nauw samenwerkend met RIVO en NIOZ. Texel wordt een uitstekende plek ge vonden om studie naar opwekking van energie te doen. Groen Links wijst als argument op het samen gaan van een aantal natuurlijke facto ren: windenergie is op Texel meer dan ergens anders in Nederland voor handen. Dat geldt ook voor zonnee- nergie en zelfs wordt getijdenenergie genoemd. Dicht onder de kust van Texel zijn de zeestromingen sterker dan elders langs de Nederlandse kust. Verder bevindt zich onder Texel een deel van een grote heetwaterbel, een vorm van aardwarmte, waarvan ook geprofiteerd zou kunnen worden. Op welke wijze de verschillende ener giedragers gecombineerd kunnen worden om tot een zo profijtelijk mo gelijk resultaat te komen, moet on derwerp van studie zijn. Betaalbaar? Drinkwaterproductie door middel van destillatie is zeer kostbaar, maar Groen Links wijst erop dat de gewo ne produktie van drinkwater ook steeds duurder wordt als gevolg van de verslechterende kwaliteit van het IJsselmeerwater. Door het mengen van gedestilleerd met „gewoon" wa ter kan een hoogwaardige kwaliteit zacht water worden verkregen, dat in industriële en huishoudelijke appara tuur geen schade veroorzaakt en ook nog lekker smaakt. Hard nodig De werkgelegenheid die dat oplevert heeft Texel hard nodig. Geen van de andere sectoren van de Texelse eco nomie belooft in dat opzicht nog groei van betekenis. Dat geldt ook voor het toerisme omdat ook daar de grenzen van wat nog mogelijk is spoedig worden bereikt. Door andere vormen van werkgelegenheid wordt Texel minder afhankelijk van het „gril lige" toerisme. Overigens ziet Groen Links in haar plannen ook nog iets gunstigs voor datzelfde toerisme. Met het restwater kan een zwembad wor den verwarmd dat een groot deel van het jaar bruikbaar is. Van toeristische „Wij zijn speciaal en dat willen we graag blijven". Deze slogan is de ko mende tijd te zien op het gebouw van de Kompasschool in Den Burg. Gisteren bleven de klaslokalen van de Texelse school leeg. De ouders had den hun kinderen thuisgehouden in verband met de actie die gisteren werd gehouden. De docenten gingen naar Schagen om te protesteren te gen de plannen van staatssecretaris Wallage om te bezuinigen op het speciaal onderwijs. Wallage wil dat basis- en speciale scholen méér sa menwerken. Op den duur vormt zijn beleid echter een bedreiging voor het voortbestaan van het speciaal onder wijs. Samenwerken ja, verdwijnen nee", is de opvatting van Kompasschool-directeur Ad van de Snepscheut. „Als de speciale scholen verdwijnen, betekent dat een forse stap terug", meent hij. Samenwer king zoals de staatssecretaris be doelt, is een situatie die op Texel al bestaat. De Kompasschool staat dan ook niet model voor de problemen die Wallage wil oplossen. Terwijl met name in de randstad het aantal leer lingen in het speciaal onderwijs snel toeneemt, is dat op Texel al enkele jaren constant. Momenteel telt de Kompasschool veertig leerlingen. In vergelijking met het landelijke gemid delde is dat laag. Jaap Vlaming (links) overhandigt de Groen Links-notitie Texelstroomaan de burgemeester. In het midden Peter Bakker. betekenis is ook het informatiecen trum dat Groen Links aan de water en energieproductie toegevoegd wil zien. „Onder degenen die hun vakan tie doorbrengen op Texel zijn er velen met affiniteit voor natuur en milieu. Texel is daardoor buitengewoon ge schikt voor een informatiecentrum over energie en milieu, vooral omdat veel mensen in hun vakantie voor in formatie open blijken te staan". EcoMare Volgens de samenstellers van de no titie zou EcoMare daarbij een gewich tige rol kunnen spelen. Nu al is dit centrum voor wadden en Noordzee met haar molenplannen, zonnecollec tors, grasdaken en warmtekrachtkop peling op de energietoer. Groen Links realiseert zich dat veel mensen schouderophalend op haar plannen zullen reageren. „Ze zullen het utopisch vinden. Groen Links troost zich echter met de gedachte dat zij wel vaker ideeën heeft gelan ceerd die op het moment van presen tatie met gefronste wenkbrauwen werden ontvangen en later gemeen goed werden" De samenstellers van de notitie wil len dat het PEN geld uittrekt om de mogelijkheden te onderzoeken. Aan komende ingenieurs van de techni sche universiteiten in ons land en elders in Europa zouden het projekt op haalbaarheid kunnen onderzoeken. De school die het meest realiseerbare plan ontwerpt, ontvangt van het PEN Lees verder pagina 5 De Texelse agrariërs zijn per brief opgeroepen om vrijdag mee te gaan in een demonstratieve tocht haar het provinciehuis in Haar lem. Daar wordt die dag door drie commissies de afsluitende discussie over de tweede fase relatienota gehouden. De boeren, die de plannen volledig van de hand wijzen, willen hun stand punt kracht bijzetten door met spandoeken en borden op de pu blieke tribune plaats te nemen. De Texelaars reizen per bus (met de boot van 6.05 of 7.05 uur), maar nemen ook een wals mee. Het vervaarlijke voertuig wordt gebruikt om op ludieke wijze de aandacht te trekken. Wie mee wil, moet zich opgeven bij Arie Lap, Marcel Wijte of Geert Tim mer. ïm Teso verwacht schade door EcoMare-molen sm Weergoden teisteren fietsers produkten-route sm Turner Nico Stoter plaatst zich voor NK Sopraan drukt stempel op voorjaarsconcert sm Renners onderuit tijdens wielerklassieker t het speciaal onderwijs. De klaslokalen van de Kompasschool bleven gisteren leeg. maar de docenten hadden het druk met actie IFoto Frans Hopman) Zwemparadijs „Calluna" in De Koog is genoodzaakt de tarieven te verho gen omdat de exploitatie achterblijft bij de prognoses. Ingaand zaterdag a.s. gaat het standaard zwemtarief omhoog van f14,- naar f15,-. Het ta rief voor abonnement-, gastenkaart- en couponhouders stijgt van f7,- naar 7,50. Het saunatarief verandert niet. Het overgrote deel van de bezoekers van Calluna betaalt het laatstge noemde gereduceerde tarief. In de winter, als het bad vooral door Texe laars wordt bezocht, betaalt slechts 10 tot 15% het volle pond; in de top van het seizoen ligt dat rond de 30%. De groei van de bezoekersaantallen is eerder gestabiliseerd dan was ver wacht. Het afgelopen jaar gingen 136.000 betalende zwemmers door de poorten van Calluna; volgens de prognoses die bij de stichting van het bad werden gemaakt, hadden dat er 150.000 moeten zijn. Nog geen winst Van winstgevende exploitatie is daar om nog geen sprake, hoewel diverse maatregelen zijn genomen om de personele en energiekosten zo laag mogelijk te maken. De personeels kosten bedragen 32% van de totale exploitatielasten terwijl dat bij verge lijkbare zweminrichtingen elders in het land rond de 50% ligt. Ook de energiekosten zijn aanmerkelijk lager, mede door de installatie van een warmtekracht-installatie een jaar ge leden. Die installatie is een groot suc ces en voldoet ruimschoots aan de verwachtingen. Ruim 85% van de tijd is de machine in werking. Oorzaak Dat de exploitatie achterblijft bij de verwachtingen is volledig de „schuld" van de uitzonderlijk mooie zomers van de afgelopen jaren, ver telt bedrijfsleider Bert Brugsma. „We moeten het hebben van de zomer maanden en in de berekeningen is uitgegaan van gemiddelde Hollandse zomers, die een flink aantal regenda gen tellen. Hoe nadelig een overwe gend zonnige en warme zomer voor ons is, wordt duidelijk als je weet dat we op een regenachtige dag duizend bezoekers meer hebben dan op een zonnige dag. Met een paar weken slecht weer in juli of augustus zou den we dus heel blij zijn....". Be drijfsleiding en het bestuur van de Recreatie Maatschappij Texel zien de komende zomer ook om een andere reden met bijzondere interesse tege moet. Dan zal blijken welk effect wordt veroorzaakt door de kortingsre geling voor de RST-kampeerders, waarover begin dit jaar na een lange periode van onenigheid een accoord is gesloten. Gisteravond rukte de nieuwe Texelse reddingboot Beursplein 5 voor de eer ste maal uit. Kort voor negen uur werd alarm gegeven voor een Fins zeiljacht dat vast zat op de Eierland- se Gronden. Nog voordat de redding boot ter plekke was, wist het scheepje op eigen kracht los te ko men. De twee opvarenden profiteer den daarbij van het afgaand tij. De Texelse redders hoefden dus niet echt in.actie te komen. Voor wie nog) geen uitnodiging heeft gekregen ...om met eigen ogen te komen zien, waar iedereen het al over heeft. Donderdag 14 mei gaan wij open; Talk of the Town! Geen café, geen restaurant, geen bar... wat dan wel, zult u zeggen. Na donderdag kunt u er ook over mee praten. U bent van harte welkom vanaf tien uur 's avonds TALK or THE TOWN Dorpsstraat 74 1796 BB DE KOOG Telefoon 02220 - 17576 In plants vnn bloemen, liever een enveloppe, lier bedrag il.it u gezamelijk schenkt zal worden verdubbelt en aan het Tessclhuus en het Mannenhuis worden geschonken.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1