Knallende ingebruikname van nieuw havenkantoor Zaterdag korenfestival in N.H. kerk Den Burg Open dag muziekschool Zusterhand Rügen gespreksonderwerp Rommeltjesmarkt trekt veel bezoekers Ingrid van Lubek op dreef in Zwitserland Open brief aan Menno Stam Hard toerisme Wielerwedstrijd Eerste helft zit erop PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 MEI ontsta? Donderdag 21 mei Omstreeks 12.30 uur doet de Schuttevaerrace Oudeschild a? De deelnemers moeten op Tex; 100 km fietsen. Van 19.00 tot 22.00 uur is inh? bedrijvengebouw te Oudeschild voor het publiek gelegenheid o- de artikelen te bekijken die de volgende dag worden verkocht) de Lions-veiling. IVN-leden maken in het Hoge- berggebied een excursie om pis tensoorten te inventariseren. Verzamelen om 19.30 uur bij de begraafplaats van de Georgiërs. In Cinema Texel draait om 20.3; uur „Cape Fear". Vanaf 21.00 uur treedt pianist entertainer Frank Chase op in The Piano Bar onder hotel Dijkstra aan de Nikadel in D Koog. Entree vrij. Vrijdag 22 mei De Sportvissersclub, Dartcli'bt: Badmintonclub nemen deel ,ian de Waddenuitwisseling op Tir- schelling. Verzamelen om 6.10 uur bij garage Grisnigt aan di Bernhardlaan. Vertrek met de boot van 7.05 uur. In het bedrijvengebouw te Out schild wordt het eerste deel v de jaarlijkse Lions-veiling gehoi den, aanvang 19.00 uur. In De Witte Burcht in de Mo lenstraat wordt een interkerke avond met diavertoning gehou den over het bezoek aan het Oostzee-eiland Rügen, aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Di. 19 10.50 en 22.57t Wo. 20 11.14 en 23.15. Do. 21 12.00 en 23.50, Vr. 22 12.35. Za. 23 00.17 en 13.15. Zo. 24 01.04 en 13.45. Ma. 25 01.55 en 14.34 Di. 26 02.37 en 15.4 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt 24r op om 05.31 uur en gaat onder om 21.40 uur. 24 mei laatste kwartier;! mei doodtij. B-jeugd: 1. Dirk Domhof 8.20; 2. Erwi'ïi ga 9.21; 3. Jelle Vonk 9.24; 4. HansZi; 9.33; 5. Robert Jan Appel 9.39; 6. Mi Mosk 10.28. Senioren: 1. Theo Boom 22.56; 2. Jorc 24.07; 3. Loek van Vliet 24.40; 4. Dirk 24.46; 5. Remco Nachtegaal 25.50; 6.k Stevens 26.02; 7. Ed Zegers 26.04; 8.?j Brouwer 26.07; 9. Benno Bakker 26.11!' 10. Simon Appel 26.11.66; 11. Jos Hu: 26.13; 12. Hans Room 26.42; 13. Leen Elk 27.00; 14. Rinus Kooger 27.10; 15. Keyser 27.25; 16. Peter Tromp 27.30; 1' Buis 27.45; 18. Daniël Wichers 28.03; Martien Visser 28.48; 20. Dirk Eelmenii 21. Roel Bakker 30.27; 22. Tony van de 30.31; 23. Jan Werner Prins 30.44. De heer Raukema en zijn vrouw werkten graag mee aan het afw van hun eigen huis. „Ik ben der de indruk van alles wat neerzetten", zei hij tot de werknemers. Raukema liep al rond met plannen om een woning te kopen. Hij reageerde n: advertentie voor de Livingstone- huizen en besliste snel. De op een duurdere woning, een van de eilandjes die van de waterpartijen zijn De Raukema's waren nooit op l geweest, wel op andere verwachten dat ze in hun huis sterker het gevoel hebben heleffc tere „weg" te zijn dan bij een huis op het vasteland. De van de zee is voor hen hebben een boot en de drie zijn enthousiaste zeilers en De Texelse Muziek- en Dansschool houdt zaterdag aanstaande van 10.00 tot 14.00 uur de jaarlijkse open dag. Deze zal, evenals vorig jaar, samenvallen met de landelijke Dag van de Muziek. De dag is be doeld voor iedereen die wel eens wil zien en horen wat er in de „keuken" van de Texelse Muziek- en Dans school zoal wordt gebrouwen. Vooral voor kinderen die voor de keu ze staan welk instrument ze willen leren bespelen is deze gelegenheid belangrijk. Er zal een nieuw informa tieboekje worden gepresenteerd, waarin veel informatie over de school is te vinden. In het boekje is een nieuw inschrijfformulier verwerkt, zo dat belangstellenden zich voor één van de cursussen kunnen opgeven. De meeste docenten zullen zaterdag aanwezig zijn en open lessen geven. Ook zullen zij graag vragen beant woorden. Tevens zal in de voorspeel ruimte een doorlopend programma worden uitgevoerd. Programma: 10.00 u. Eerstejaars speelklassen en kinderkoor o.l.v. Tonneke Teilegen. 10.30 u. Ballet kleintjes o.l.v. Jolien Scholte. Kinderen die zin hebben kunnen meedoen. 11.00 u. Schoolorkest o.l.v. Hendrik- Jan Trooster. 11.30 u. Rampestampers en Prinses sen (ballet) o.l.v. Betty Bakker en Jo lien Scholte. 12.00 u. Tweedejaars speelklassen o.l.v. Betty Bakker. 12.30 u. Accordeonorkest. 13.00 u. Slag werkgroep o.l.v. Peter Dijkstra. 13.30 u. Werkgroep lichte muziek en Schoonmaaksters (ballet) o.l.v. Jan Kuhne, Menno Smit en Jolien Scholte. In één van de lokalen is een informa tiestand waar men met vragen te recht kan en het informatieboekje in ontvangst kan nemen. Over de zusterhand die Texel heeft met het Oostzee-eiland Rügen gaat een interkerkelijke avond, die vrijdag avond wordt gehouden in de Witte Burcht. Er worden dia's vertoond en de inleiders vertellen over een recent bezoek aan Rügen, dat gehouden in het kader van het Oost West-contact van de kerken op de eilanden. Er is mogelijkheid tot het stellen van vra gen. Vanaf 20.00 uur is iedereen is welkom. Ir. I. de Boer, directeur Rijkswaterstaat Noordholland, feliciteert Johan Reeder, hoofd van de diènstkring Texel, met het nieuwe havenkantoor dat met een daverend kanonschot officeel werd geopend. Havenmeester Kees de Graaf kijkt tevreden toe. iFoto Dirk Kuiter) Met een daverend kanonsschot is het nieuw havenkantoor in Oude schild officieel in gebruik genomen. Ir. I. de Boer, directeur van Rijkswa terstaat Noordholland, ontstak vrij dagmiddag het vuur van het antieke geschut, dat het Maritiem- en Jut- tersmuseum voor deze gelegenheid in bruikleen had afgestaan. Het hooggeavanceerde havenkantoor, waarin havenmeesters zeeactiviteiten in en rond de haven coördineren, be tekent niet alleen een technische sprong voorwaarts. Doordat de uit kijkpost op een hoger gelegen punt is geplaatst hoeven de haven meesters Kees de Graaf, Kees Maas en Hans Boks bij extreem hoge wa terstand niet meer naar hun kantoor te waden. De Boer liet blijken in het nieuwe ha venkantoor een goede aanzet te zien de haven, die nu nog rijkseigendom is, eindelijk in gemeentelijke handen over te dragen. „De haven heeft im mers eèn lokaal karakter." Onderzoek Wethouder Terpstra, deed namens de Zaterdag is in Den Burg het koren festival van de afdeling Noordholland van de Koninklijke Christelijke Zan- gersbond. Het is de eerste keer dat dit evenement op Texel wordt gehou den. Om het mogelijk te maken dat de van het vasteland afkomstige ko ren dezelfde avond huiswaarts kun nen keren, wordt al om 15.30 uur begonnen. De ontvangende vereniging die ook het leeuwedeel van de organisatie voor haar rekening neemt is Soli Deo Gloria uit Oosterend. Er doen zeven aangesloten koren mee met totaal 270 leden: Alkmaars Christelijk ge mengd koor uit Alkmaar, Rose Har mony Singers uit Den Hoorn, Christelijk gemengd koor Halleluja uit Den Helder, Soli Deo Gloria uit Oosterend, Christelijk gemengd koor Halleluja uit Schermerhorn, Singers of the Lord uit Den Burg en The Mes sengers uit Den Burg. De prestaties zullen worden beoordeeld door me vrouw Ak Papot uit Edam, die onmid dellijk na afloop aan elk koor een recensie ter hand zal stellen. Het festival begint om 15.30 uur. Na een half uur pauze wordt het om 18.00 uur voortgezet tot 20.00 uur. De opening geschiedt door oud- Texelaar C. Stoepker, bestuurslid van de afdeling Noordholland van de KCZB. Voor de sluiting zorgt een an der bestuurslid, G. van Rijswijk. De entree is gratis. Na afloop wordt een collecte gehouden om de kosten te dekken. Programma Het programma ziet er als volgt uit. Samenzang gezang 464 Opening. Alkmaars Chr. gemengd koor o.l.v. Henk Schoute: Teach me, o Lord (Th. Attwood) Wonderful Grace of Jesus (H. Lillenas) Rose Harmony Singers o.l.v. Hanny Roos: Love is here to stay (G. en I. Gershwin) Embraceable you (G. en I. Gershwin) A foggy day (G. en I. Gershwin) Swannee (G. Gershwin en I. Caesar, bew. Roos en Roos) Chr. gemengd koor Halleluja o.l.v. Ni co Smit: Gott lebet noch (J.S. Bach, not. Nico Smit) Lo! He comes, with clouds descen ding (Ch. Wesley, arr. D. Grotenhuis) Soli Deo Gloria o.l.v. J. Beijert: Meester, de stormwind (H.H. Palmer) Psalm 86:2 en 6 (W. Vogel) Prijst God, Gij volken der aarde (D.H. Engel) Gemengd koor Halleluja o.l.v. Henk Schoute: Not unto us, o Lord (T.A. Walmisley) Ave Maria (César Franck) Gebed om vrede (Henk Schoute) Singers of the Lord o.l.v. Nel Schreur: Gloria sei Dir gesungen (Ph. Nicolai, bew. J. Vermulst) Dank aan de Heer (P.J. O'Reilly, St. Dickson) Ik wil U loven (L. v.d. Leeden, J. Zwanepol) Pauze Samenzang Gezang 20:1 en 2 Chr. gemengd koor Halleluja: Als ick U vinde (H. Waelrant) Lascia ch'io pianga (G.F. Handel) Let there be peace on earth (J. Jack son en S. Miller, arr W. Stickles) Singers of the Lord: Uit „Deutsche Messe" (F. Schubert): a. Introïtus b. Credo Alkmaars Chr. gemengd koor: Een karretje op de zandweg reed (J.J. Viotta, bew. H. Strategier) Lieve schipper, vaar mij over (R. Kar- semeijer) The Messengers o.l.v. Jaap van der Slikke: Uit „The Commandments" (Tom Par ker en Amy Vanmeenen, arr. J. v.d. Slikke): a. Ouverture b. Honouring You c. Honour Him alone d. Your cheating way e. Final Chr. gemengd koor Halleluja: Sweet and low (J. Barnby) Lof van Jubal (P. Rippen) Gebet (C.M. von Weber) Soli Deo Gloria: Petruschka (P. Rippen) Laat ons nu al verblijden (W.H. Thijsse) Matona mia cara (Orlando di Lasso) Sluiting. Alle koren o.l.v. J. Beijert: De dag door uwe gunst ontvangen gemeente geen toezeggingen. Strui kelblok is de verouderde havenmond, die eigenlijk te smal en daardoor on geschikt is voor het huidige formaat schepen. Omdat de kosten voor aan passing in de miljoenen gaan lopen voelt de gemeente weinig voor over name, als Texel voor de financiering opdraait. De wethouder maakte wel bekend dat het college de mogelijk heden, de noodzaak en de kosten van aanpassing van de havenmond wil laten onderzoeken. De kosten van dit onderzoek zijn begroot op f75.000,-. Visserijvereniging DETV, wil hiervan ƒ12.500 bijdragen. Het gewest Noordholland stelt ƒ25.000,- beschikbaar. Het geld is afkomstig uit het stimuleringsfonds „Koppen bij el kaar", dat inmiddels ter ziele is. Nu ook de provincie zich vorige week bereid heeft getoond ƒ24.000,-op ta- De rommeltjesmarkt die zaterdag ten bate van de Hervormde Kerk in Den Hoorn werd gehouden is in alle op zichten geslaagd. Mede dankzij het fraaie weer was de belangstelling voor de tentoongespreide spullen groot. Voor de vrijwilligers die hun beste beentje voorzetten een dankba re taak. Voor de organisatie reden door te gaan, zodat afgedankte spul letjes welkom zijn. Wie wat heeft kan bellen naar Ferry Zwanenburg, tel. 19272 of Toon van der Gaag, tel. 19383. Het tweetal haalt de spullen desgevraagd op. Uitslag verloting: Nrs. 6, 101, 145, 168, 214, 277, 340, 344, 349, 381, 537, 540, 585, 622, 642 en 650. Prijzen afhalen op Naalrand 9. Ingrid van Lubek leverde afgelopen weekend een aansprekende prestatie. In de Zwitserse plaats Zofingen ein digde zij als vijfde in een sterk bezet te duathlon. Aan de wedstrijd namen top-atleten uit de hele wereld deel. De Texelse studente kwam uit op de „korte" afstand: 5 km lopen, 50 km fietsen en tot slot 10 km lopen. In het parcours waren hellingen met een stijgingspercentage van 12 pro cent opgenomen, wat in combinatie met het warme weer tot een slijta geslag leidde. Ingrid van Lubek voel de zich in haar element en finishte als beste Nederlandse. Menno, zou het niet kunnen dat onze burgemeester een ouwe school meesterstruc gebruikt? Dat gaat zo: Eerst doet hij net of hij vóór uitbrei ding van het aantal toeristische slaapplaatsen is. Hij doet een tikje overdreven, alsof er geen andere mo gelijkheden zijn voor de werkgelegen heid. Vervolgens, wacht hij kalm af tot zijn leerlingetjes verontwaardigd reageren. Hij weet natuurlijk al lang dat niemand is gesteld op méér auto mobilisten, méér lelijke hoge gebou wen, méér lawaai, méér drukte, méér seizoenswerkeloosheid, méér gebo den, méér verboden, minder rust, minder vrije ruimte, minder natuurlijke waarden, kortom minder Texel. Je denkt toch niet dat hij dat eerlijk meent, nog meer toerisme? Nee Menno, nëe! Fridt Blanken, Den Burg. fel te brengen, lijkt dit onderzoek nog een kwestie van tijd. B en w willen zelf ƒ14.000,- bijdra gen aan het onderzoek, zodat een einde komt aan de patstelling waarin gemeente en rijk in deze kwestie zijn aangeland. Met het cijfermateriaal hoopt het college de hogere overhe den te kunnen overtuigen van de noodzaak tot aanpassing van de ha veningang, zodat het rijk daarvoor geld beschikbaar stelt. Pas dan wil de gemeente praten over overname van de haven, luidde de boodschap van Terpstra aan Rijkswaterstaat. „Wat is zeggen wou", of moet! Als ik lees dat op Texel maximaal 47.000 slaapplaatsen zijn toege staan, vind ik het heel belachelijk. Waarvan worden de vele nieuwe bungalow-slaapplaatsen afgetrokken? Ik denk van de schapen! Wij zijn elk jaar in de lente en de winter op Texel en zien deze mooie huisjes meestal leeg staan. Wilt u uw eilandje met le ge bungalows of tweede woningen bezetten? Dat mag dus niet! Lieve Texelaars, denk aan uw eiland je! Hard toerisme maakt méér stuk dan je denkt. Ook missen wij de zitbankjes aan de Badweg in De Koog. Is de gemeente Texel bang dat de strandexploitanten zullen klagen dat de bankjes hen klanten kosten? Als hiervoor inzame ling nodig is, maak ik heel graag een tientje over. Fam. A. Harbusch Leverkusen (Did.) Dinsdag 19 mei De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Onder andere wordt gesproken over het achterstallig onderhoud van de Vrije School. Aanvang 19.30 uur. De Historische Vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bi bliotheekavond, alleen toeganke lijk voor leden, aanvang 19.30 uur. Om 20.00 uur volgt een rui- lavond van de verzamelaarsaf deling. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Cape Fear". Woensdag 20 mei In „De Poort" (gebouw bij de Gereformeerde kerk in Den Burg) wordt een interkerkelijke koffie ochtend gehouden. Spreekster is Marleen Ramaker over „Vriendschap". In zwempark Molenkoog wordt een schildermiddag gehouden onder leiding van Henk Noor- lander. Vanaf 16.30 uur wordt in het be drijvengebouw te Oudeschild een informatiebijeenkomst gehouden voor leden van TVL en TVO. On der andere worden de VVV nieuwbouwplannen gepre senteerd. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare ver gadering in het raadhuis. Onder andere hoorzitting ivn met in spraakronde bestemmingsplan buitengebied, toelichting betref fende de ontwikkeling van het middengebied Stappeland, voor- bereidingsbesluiten, restauratie schapenboet, restauratie Schilde rend 4 en fiscaliseren van be taald parkeren. In de Dorpskelder van De Koog houdt de dorpscommissie de openbare jaarvergadering. Onder andere bestuursverkiezing, jaar verslag en financieel verslag. Aanvang 20.00 uur. Voor de vrijdag gehouden tijdrit bij de PEN-centrale bestond weer grote be langstelling. In totaal kwamen 34 renners aan de start, waaronder 10 jeugdrenners. Theo Boom wist zijn snelle tijd van de vorige tijdrit nog ruim te verbeteren en eindigde met een gemiddelde van boven de 43 km/u in een tijd van 22.56 minuten. Uitslagen: A-jeugd: 1. Robert Huisman 15.43; 2. Tijmen de Wijn 16.36; 3. Yvo Witte 16.59; 4. Joost Bakker 17.10. De bouw en verkoop van Beachpark Livingstone op het Stappeland in De Koog loopt gesmeerd. Precies één jaar na de start zijn 87 huizen ge reed of in aanbouw en 72 zitten er onder de kap. Aangezien totaal 144 huizen worden gebouwd, zit het werk er dus voor de helft op. Voor hoofdaannemer Elko Vermeulen uit Oosterend was dat aanleiding om vrijdag een feestelijk plechtigheidje te organiseren. De koper van de 72e woning, de 46-jarige arts A.C. Rau kema uit Heerenveen legde daarbij eigenhandig de laatste pannen op zijn huis. Die pannen werden aangegeven via een ketting, gevormd door medewer kers van aannemer en onderaanne mers. Daarna vloeide het pannenbier rijkelijk in een van de andere in aan bouw zijnde huizen, die voor deze gelegenheid in een zeer tijdelijk hore cabedrijf was veranderd. Elko Vermeulen, die nooit eerder zo'n groot project onder handen had, is bijzonder tevreden. „Het is nu bewe zen: Texelaars kunnen zoiets best zelf!". Inderdaad zijn het bijna alle maal Texelse bedrijven die het presti gieuze park tot werkelijkheid maken. Naast Elko Vermeulen Bouw B.V. zijn dat fa Veltkamp (loodgieterswerk), W. Duvekot electraDick Trap (voeg werk), tegelzetter Piet Kooger, Ver enigde Schilders, fa Tatenhove (grondwerk en tuinaanleg), Schoo (CV), Aannemingsbedrijf Texel, tim merbedrijf Pim Decnop en de metse laars Smit De Boer uit 't Zand. De medewerkers geven de laatste pannen door naar de op de ladder staande heer Raukema.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2