lisman Toren De Koog Relatienota Overbodige sluis weg uit Redoute Brokkenpiloot met rijwiel door raam Stenen gevels voor SVO-kantine Texelse chauffeurs botsen op elkaar Texelse Boys, bedankt! Texels aandeel in Schuttevaer-race Rijkspolitie zoekt vakantiehulpen Vroege wandeling in de Dennen Floron-excursie in Hogeberggebied :i, DINSDAG 19 MEI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA S .met het officiële en algemeen ge lardeerde beleid tot dusver, lestijds heeft de gemeente de groot moeite gedaan om te voorkomen lat Jarino aan de Bosrandweg 144 ppartementen in hoogbouw neerzet- i nu zou dit wel mogen?". Agter zich stomverbaasd te hebben af- waarom de welstandscom missie met zoiets accoord is gegaan. .Misschien komt dat omdat er haast liemand van Texel in die commissie jt. Ze hebben die toren op zichzelf inkeken en geen rekening gehouden met de omgeving. Dat ding steekt itraks 16 meter boven de duinen uit. let aanzicht van het dorp zal er echt loor worden verstoord". Privacy iet als de Koog Promotion meent de Jotpscommissie dat de identiteit van feel met een dergelijk projekt op het spel wordt gezet. „De toeristen ko ren juist naar Texel omdat er géén hoge flats e.d. zijn. Ze moeten hier b'jven vinden wat ze zoeken: hoge kwaliteit maar kleinschalig, knus en mendelijk. Er gebeurt de laatste tijd wat dat betreft erg veel. Haast ieder- aan het verbouwen en opk nappen, maar het blijft overzichtelijk an leuk. Wij willen die toren daar niet bijhebben. Dat ding is trouwens ook schadelijk voor de privacy van alle la pgebouwen in de omgeving. De «en in die toren kunnen vrijelijk wlin de tuinen gluren. Weet je ii 'dat elders is gebleken dat dat ook werkelijk gebeurt? Eigenaars van hui- siof tweede huizen vinden dat niet feik. Het lijkt wel of ze De Koog als pfgebied gebruiken. Eerst hebben te ons die jaarlijkse kermis opgedron gen, toen hebben we strijd moeten weren tegen het voorgenomen tracé Nikadel en tegen de vele win- VERVOLG VAN PAGINA 1 ipenbaar toe te geven." Dijksen 'fong er bij GS op aan bij de defini- ieve indeling de grenzen flexibel te anteren, zodat bijvoorbeeld ook het oornder Nieuwland in de plannen tan worden betrokken. )e gedeputeerden bleken niet onwel- lillend te staan tegenover de flexibe- invulling, die ook door het kritische I66 wordt onderstreept. Het rijk wil ze visie echter niet meegaan. Tuunwallen woordvoerdster A.C. van den riep Tielrooij op het matje over te vermeende koppeling van de weede fase aan het tuunwallenbe- een taak die het rijk heeft over- jedaan aan de provincie, maar laarvoor geen geld 35.000,—be- chikbaar stelde. De commissie- oorzitter verklaarde nu dat van koe geen sprake is. „De tuunwal- ^egeling staat los van deze zaak." wil de provincie middelen be- chikbaar stellen voor ontwikkeling 3nprodukten van het eiland en teewerken aan het openen van han- elskanalen hiervoor. PvdA'er Wen- ik. die vond dat de tweede fase verder uitstel duldt, meende dat 1ndingrijke landbouwers hierdoor ex- ra waarde aan hun produkt kunnen ^voegen. „Texel is bekend genoeg." |P kritische toon verweet hij GS het 0en van loze beloften. „Jullie hou- en inspraakronden, terwijl het beleid Duidelijkheid 'lelijkheid over het al of niet van ivloed zijn van perceelsrandenbeheer Pde tweede fase, eiste Marius Er- Ilfl9 van Groen Links. Ook hij 3aride de provincie tot flexibele in- k'n9. op vrijwillige basis. „Want als bereidheid van de boeren er niet de tweede fase een papieren tij- Klaas Eelman, die de bezwaren de gezamenlijke landbouwor- saties verwoordde, zette vraagte- bij de voorgespiegelde vrijwillige °°P- -Ontbrekende gronden in ^rontwikkelings- en reservaatge- en. die op termijn door vrijwillige °°P grotendeels zijn gevuld, kun- alsnog worden onteigend." In- je kunt het zo gek niet bedenken of )et js te koop op de Lions-veiling die -4iet komende weekend voor de vijf- jende keer wordt gehouden. Vrijdag vanaf 19-00 uur) en zaterdag (vanaf gOO uur) zullen de veilingmeesters o Roeper en Gerard Zijm trachten et minder dan 730 kavels te slijten. goederen werden zaterdag wir de eigenaars in het bedrijvenge- fluvv bezorgd, na tevoren te zijn jemeld. Profiterend van de erva- die de afgelopen jaren is opge- aan, liep alles als een trein. Alle oederen werden geregistreerd, ge- ummerd, gefotografeerd en over- jchtelijk opgesteld zodat het operspubliek er tijdens de kijkuren donderdag van 19.00 tot 22.00 uur, vrijdag van 17.00 tot 19.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur) zich een goed oordeel kan vormen. Bij het veilen wordt van elk artikel een foto getoond op een der vele monitors die in de ruimte zijn op- Er hadden nog aanmerkelijk meer dan 730 kavels ingebracht kunnen wor den want er was aanbod genoeg, maar er wordt bij ongeveer 700 ka vels gestopt om te voorkomen dat de veiling een onaangename marathon wordt. Het kan nu'allemaal ontspan nen en rustig gebeuren, wat heel be langrijk is want de klanten komen niet alleen naar de veiling om wat te kopen en om te zien wat anderen ko pen, maar ook voor de gezelligheid. In verband daarmee is er ook weer van alles te eten en te drinken. De te veilen artikelen komen voor het overgrote deel van Texel. Volgens se cretaris Jan Bloem is de kwaliteit van de spullen over het algemeen heel behoorlijk. De vergelijking met een rommeltjesmarkt gaat zeker niet op. De samenstelling van het artikelen pakket verschilt weinig met dat van vorige jaren. Alleen zijn er deze keer wat minder fietsen. De sector antiek is weer prima gesorteerd. Er zijn vier auto's te koop, waaronder een exclu sieve sportwagen die waarschijnlijk het kostbaarste stuk van de veiling De Redoute is momenteel voor alle verkeer gesloten in verband met het slopen van een overbodige sluis die zich onder deze weg bevindt. Het is de zg. grote Zuidhaffeldersluis waar mee water werd geloosd in de tijd dat het gebied van de Dertig Ge meenschappelijke Polders nog niet machinaal werd bemalen. Het overtollige water liet men dan (bij eb) via De Schans en de sluis van de Prins Hendrikpolder in zee lopen door de schuif van de sluis op te halen. In 1926 werd de oorspronkelijk bakste nen constructie vervangen door een betonnen sluis met een lagere drem pel, waardoor de werking werd ver beterd. In 1940 werden de electrische gemalen De Schans en Dijkmanshuizen geïnstalleerd en was de Zuidhaffeldersluis overbodig ge worden. In verband met de op han den zijnde verbreding van de Redoute was het nodig dit „oneigenlijk ele ment" in de binnendijk op te ruimen. Dat gebeurt door de eigen dienst van het waterschap met welkome as sistentie van Loonbedrijf Nic Dros dat de betonmassa met zijn kraan met pneumatische hamer te lijf ging. Vol gende week kan de weg weer wor den opengesteld. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden. (Foto Harry de Graaf) Na overmatig drankgebruik is een 19-jarige vakantieganger in De Koog zaterdagnacht met zijn rijwiel door een ruit in een café aan de Dorpsstraat gefietst. Bij de politie meldde zich de gedu peerde horeca-exploitant, vergezeld van een getuige die vier verdachten had herkend. Agenten namen het viertal mee naar het bureau, waar één van de betrokkenen toegaf de controle over zijn rijwiel te zijn kwijt geraakt. De brokkenpiloot heeft de schade (7140,-) direct aan de eige naar vergoed. Marleen Koning legt de eerste steen. Een mooi staaltje zelfwerkzaamheid zonder één cent subsidie". SVO- voorzitter Albert Hoven is nu al trots op de vernieuwde kantine, hoewel het renovatiewerk nog in volle gang is. Het volledig houten gebouw ver toonde duidelijk de sporen der jaren en wordt daarom voorzien van bakstenen voor- en zijgevels en te vens worden de raampartijen vervan gen. Een ploegje vrijwilligers steekt er alle vrije uren in waardoor de tota le kosten niet meer dan ongeveer f10.000,- bedragen. Dat geld wordt door de vereniging op allerlei manie ren bijeen gebracht. Onder het motto „Steeds Verder Omhoog" wordt op initiatief van bestuurslid Marleen Ko ning een „stenenactie" gehouden, ledereen kan voor f25,- een symboli sche steen kopen en die wordt voor zien van een nummer in de kantine op een getekende muur geplakt. Zo is de tussenstand voor ieder zicht baar. Er is een prijsvraag aan verbon den met als hoofdprijs een tandemsprong bij het Paracentrum Texel. De Oosterend-veteranen en Oosterend 2 deden een duit in het zakje door elke speler voor elk ge scoord doelpunt een gulden te laten bijdragen. De Legendary Late Indet- weenies" speelden een avond voor de kantine en de A-junioren lieten zich niet onbetuigd en kochten ste nen. Leveranciers werkten mee door voor sterk gereduceerde bedragen goederen en diensten te leveren: Aannemer Elko Vermeulen,, Schilders bedrijf Bremer, Rab, Timmerbedrijf Kees Daalder, Aannemersbedrijf Geus. Het meest gewaardeerd wordt echter de „harde kern" van leden die het werk uitvoeren en daar al hun vrije tijd in stoppen. Hans en Gerard Legierse doen het metselwerk en Martin en Willem Huizinga het tim merwerk. Onmisbare hand- en span diensten worden ook verricht door Bep, Dennis en Rob Vonk en Koert Vermeulen. „Ome" Sieme Keijser zorgt ervoor dat alle werkers steeds op tijd van een natje en droogje wor den voorzien. Hoewel het werk al een tijdje aan de gang is, werd zater dag in aanwezigheid van alle betrok kenen de officiële eerste steen gelegd, waarna champagne werd ge dronken op de goede afloop. Geslaagd. Corinne Grootelaar uit Oudeschild is geslaagd voor het di ploma schoonheidsspecialiste. Ze volgde een cursus aan het Helderse Onderwijs Instituut (HOI) kels die in het tussengebied waren gepland en nu dit weer. We zijn het een beetje zat". De toren en de andere plannen voor het tussengebied in De Koog komen morgenavond ter discussie in de ver gadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De Koger dorpscommissie heeft dezelfde avond jaarvergadering en kan daarom alleen een schriftelijke reactie geven. Beste mensen die tijdens het Boys weekend onze schooltuintjes hebben bezocht. Wij willen jullie bedanken voor het omploegen, vertrappen en oogsten van de groenten in onze schooltuint jes. Toen wij maandagochtend op school kwamen, zagen wij dat ons vele werk was vernield. We vragen ons af welke onbenullen hierin lol hebben gehad. Namens de woedende 2e klassers van OSG De Hogeberg. Musetta, Laura, Harmke, Regien, Ma rieke, Marjorie, Jessica en Nadine. Aan de jaarlijkse Schuttevaer-race, die donderdag het eiland aandoet, neemt één Texels team deel. Zeilers Theo Schraag en Martin Brouwer hebben loper Willem Daman en fiet ser Jac Betsema aan boord. Laatst genoemde komt op Texel in actie, waar een tijdrit van 100 km wordt gehouden. Een televisieploeg van de NCRV maakt opnamen van de wed strijd. Naar verwachting lopen de eer ste zeiljachten tussen 13.00 en 14.00 uur de haven van Oudeschild binnen. dien GS niet voldoende water bij de wijn doen in de globale vaststelling van de tweede fase, zo stelde Eel man achteraf, voelen de landbouwers er niets voor om deel uit te maken van een commissie die de concrete grenzen gaat vaststellen en zullen ze de plannen tegenwerken. Tot donderdagavond 19.30 uur, wan neer GS hun principe-besluit bekend maken, staat vast dat belanghebben den een stevige lobby zullen hebben met de statenleden in kwestie. De toenemende vakantiedrukte op het eiland bezorgt niet alleen de de horecasector een tijdelijk personeelte- kort. Ook de handhavers van orde en gezag kunnen het vele seizoenswerk niet bijbenen. De politie is daarom op zoek naar vakantiekrachten die in de maanden juli en augustus bureau werkzaamheden willen uitvoeren. De voorkeur gaat daarbij uit naar scholie ren/studenten van 18 tot 23 jaar. Voor het politiebureau in Den Burg betreft het werkzaamheden tijdens kantooruren en voor De Koog ook in de avonduren. Voor verdere informa tie kan men terecht op het bureau in Den Burg. Zaterdag houdt de Vogelwerkgroep Texel de vierde vroege zangvogel- excursie in de Dennen. Deze excursie begint om 5.00 uur tegenover de Ca- tharinahoeve aan de Rozendijk. De excursie staat onder leiding van de vogeldeskundigen Klaas Druif, Adri- aan Dijksen en Bob Loos. Tijdens de excursie zullen veel trek vogels uit het zuiden aanwezig zijn, zoals vliegenvangers, fluiters, tuinflui- ters en mogelijk ook de wielewaal. Informatie over deze excursie en de Vogelwerkgroep is te verkrijgen bij Bob Loos (tel. 15757) of bij Dick Schermer (tel. 14239). In het kader van het Floronproject van het IVN wordt op donderdag om 19.30 uur een excursie gegeven. Het is de bedoeling dat van een vierkante kilometer in de buurt van het Rus senkerkhof de plantensoorten worden geïnventariseerd. Eventueel kan dit project volgend jaar grootschaliger worden aangepakt. Deze excursie is daar een mogelijke voorbereiding op. Deelname staat alleen open voor le den van het IVN. Voor verdere infor matie: tel. 18702. In het hol van de leeuw somt Lia Duinker haar bezwaren op tegen de tweede fase van de rela tienota. Bij een aanrijding op de Zes in Den Burg liepen vrijdagavond de auto's van twee Texelaars schade op. Bij het wegrijden merkte een 19-jarige Hoornder te laat op dat een 30-jarige chauffeur uit Den Burg hem links passeerde. In de Duitse krant Rheinische Post, die in het Ruhrgebied en omstreken veel wordt gelezen, verscheen on langs een niet zo lovend artikel over Texel. Als basis was een kritische re portage uit het Noordhollands Dag blad genomen, waarin werd geschreven dat „Texel het Valkenburg van de Waddeneilanden dreigt te worden". De verslaggever van de Rheinische Post is daar gretig op in gehaakt. Met name De Koog wordt op de korrel genomen. Een niet met name genoemde hotelier verklaart o.a. dat urineren op straat tot folklore is verheven, dat zijn gasten van het ondraaglijke lawaai 's nachts niet kunnen slapen en zelfs getuigen wa ren van sex op straat. Reporter Ru- dolf Bauer is onder de indruk van de natuurlijke schoonheid en uitstraling van het eiland, maar heft een waar schuwende vinger tegen misbruik als gevolg van het toerisme. „Eine prachtvolle, eine starke, aber eine ver- wundete Insel", luidt de eindconclu sie. ^Bingesessene Gastwirte und Ho- in De Koog, dem dicht am gelegenen Ort, bestatigen und ^■^Htigcn die Klage der Zeitung. Sie ■Bgistrieren mit Bestürzung, dal die ^Eahl der Radauraacher unter den ■Besuchem zunimmt, und daB mancher der traditionellen Gaste wegbleibt. Emerdieser Hoteliers sagt: „DerLarm W in der Dorpstraat ist in vielen Som- f memachten unertraglich und für Ga ste eine Zumutung. Er tobt bis drei, vier Uhr morgens. Was in der Zeitung über das öffentliche Urinieren steht, kann ich bestatigen. Wir waren davon selbst schon betroffen. Und was soil I ich machen, wenn da fünf oder sechs Kerle vor mir stehen?" „Schlappe Politiker" Die Polizei rufen! Der Hotelier winkt resigniert ab: „Wenn ich die rufe, j kommt sie vielleicht nach zwei Stun- j den. Sie drückt alle Augen zu und erwartet das von uns auch. Das seien j eben junge Leute, sagen die Polizisten. L Unsere Politiker auf der Insel sind j I genau so schlapp. Jeder Einheimische a ■veiB, in welchen Discos Drogen ge- J nandelt werden. Aber die Verantwort- w lichen schlieBei. Augen und Ohren." 1 k Hier seien zu viele Leute am Werk, j die ohne jede Rücksicht möglichst schnell Geld machen und dann die I Insel verlassen wollten, sagt eLn ande- I rer. „Die Folgen sind denen egal. In De I Koog sind wir inzwischen so weit. daB I Hotelgaste nachts Zeugen von Sex auf der StraBe werden. Ich wurde mich nicht wundem, wenn die Zustande Leines Tages politische Folgen hatten nach rechts hin."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5