Cjrocn '^wartsjexels in het harL, HE KOOG Bruin water en schuim door onschadelijke alg minister d'Ancona ziet van bezoek aan Texel niuuiniiiB Minder boortorens voor Texelse kust? Geen gevaar voor zwemmers Alk or mt town I yaljoen Live! Little oud the tioi<kmate$ WEEKEND 1EEN KRANT NA INKSTEREN LUILAKNACHT w hele nacht open Geen animo voor seniorenwoningen TALK or Trie TOWN TEXELSE^COURANT opgericht 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10687 VRIJDAG 5 JUNI 1992 ■ajvertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11, jAA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 50.14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. W-12741- Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: 746,20 jlijaar; Los 71,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- jÉluw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Tessa de f'pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. ster Hedy d'Ancona (WVC): Eli maar niet naar Texel... itbezoek dat minister Hedy d'An- van WVC zondag 14 juni aan iel zou brengen, gaat niet door. tens het ministerie is het bezoek i in verband met een be- ngrijke commissievergadering op ijuni waarbij de cultuurnota 831996 wordt behandeld. geloven daar niets van en jmoeden dat het niet gaat om uit- st-lmaar om afstel. De werkelijke re- nvan de afgelasting zou te maken to met de reacties die er kwa- iloen bekend werd dat de minis- lira Texel zou komen om het ^«geknapte Motel Texel in De feofficieel te openen. Dit motel is ete-eigendom van A.H. Notenbo- riit Roden, een man die de laat- itjd niet steeds even gunstig in jfubliciteit is geweest. Bij de ge ste was men niet echt blij toen reen uitnodiging werd ontvangen «opening bij te wonen, maar 'i wordt ontkend dat men het mi serie heeft bewogen om het be- te annuleren. Ambtenaar W. ut „We hadden vraagtekens, spas woensdagmiddag lukte het contact te krijgen met de betrok- imensen op het ministerie en was toen al beslist dat het be- ïk niet zou doorgaan". Buurman initiatief voor het ministeriële he rwas genomen door de heer "s den Uyl uit Amsterdam, mede van Motel Texel. Hij is een crman van de Hedy d'Ancona en "haar daarom goed. Den Uyl: „Ik ^aar verteld over de buitenge- h verband met het uitvallen werkdag van maandag 8 Pri a.s. zal dinsdag 9 juni Texelse Courant ver- Langeveld de Rooy IM-ADVERTENTIE ledereen op Texel moet wakker T3'"!pats von alles slopen kun je beter Hu he Town lopen, voor een gratis ■J* «en slaatje en een leuke film... :ers tussen 4 en 7! woon positieve wijze waarop de Texelaars hebben gereageerd op de aanwezigheid van asielzoekers in Mo tel Texel. Als blijk van erkentelijkheid daarvoor wilde zij naar Texel komen om ons motel te heropenen, heel graag zelfs. De oppositie die daarte gen, begrijp ik niet. Het zou toch prachtige promotie voor Texel hebben betekend? Ik ben heel ongelukkig met de gang van zaken en wil er ze ker nog eens met de burgemeester over praten. Die commissievergade ring kan inderdaad geen reden zijn voor de afgelasting, want juist met het oog daarop hebben we het be zoek op zondag gepland, op zichzelf een ongebruikelijke dag voor een werkbezoek. Ik zal ook met mevrouw d'Ancona praten in de hoop dat het bezoek zal plaatsvinden op een ande re datum". Archeologie De minister zou overigens niet alleen het motel openen, maar ook een be zoek brengen aan de voormalige zui velfabriek aan de Schilderweg, waar zich een werkbasis bevindt van de afdeling Onderwaterarcheologie van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Hier worden de vondsten bestudeerd die afkomstig zijn uit scheepswrakken die zijn ont dekt in het Molengat en het Scheur- rak. Het hoofd van de afdeling Thijs Maarleveld had de minister daarvoor geïnteresseerd toen zij op werkbe zoek was in het scheepsarcheolo gisch museum in Ketelhaven. Dat was naar aanleiding van de over dracht van dit museum en van de af deling scheepsarcheologie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat naar WVC. Maarleveld: „Mevrouw d'Ancona toonde zich buitengewoon belangstellend, niet alleen omdat scheepsarcheologie een wetenschap pelijke activiteit is die in Nederland voor uitbouw in aanmerking komt, maar ook omdat het haar persoonlijk zeer boeit. Ze zou niet alleen gaan kijken op de werkbasis, maar bij goed weer met de boot van Hans Eelman naar het Molengat varen om een kijkje te nemen bij het duikwerk". Geen gebouw voor modelvliegers De Modelvliegclub mag geen ge bouwtje plaatsen op het terrein aan de Westerweg, dat 's zomers tevens als noodcamping in gebruik is. Eigen lijk mag er helemaal niet op die plaats met de lawaaiige vliegtuigjes worden gevlogen, maar dit wordt door de gemeente gedoogd. De club mag wel mede gebruik maken van de schaftkeet die ook wordt gebruikt door de beheerder van de nood- camping. Wethouders Barendregt en Terpstra zijn vorige week in overleg getreden met collegeleden van Den Heider over de boortorens die voor de kust worden gestald. Tevens werd ge praat over de parkeerproblematiek in de marinestad. In het Texelse deel van de Wadden zee mogen slechts twee boortorens voor hooguit twee maanden worden geparkeerd. Deze periode kan in spe ciale gevallen worden verlengd met uiterlijk twee maanden. Gemeente Texel wilde dat Den Helder deze bepaling ook zou naleven, maar daar voelden de bestuurders van de marinestad niets voor. De Raad van State kwam eraan te pas met als re sultaat dat voor Den Helder geen re geling is gemaakt hoeveel boorplatforms er op het grondgebied mogen staan. Jarenlang zijn beide gemeenten in een „welles-nietes" discussie verzeild geweest over het onderwerp boorto rens. Inmiddels is Den helder bezig met het vaststellen van een bestem mingsplan, waarin deze zaak aan de orde komt. Om het conflict op te los sen trokken de Texelse wethouders naar de overkant. Er werd een constructief gesprek ge voerd. Gemeente Den Helder ziet in dat Texel de torens in een natuurge bied als de Waddenzee als horizon vervuiling beschouwd en de Texelse delegatie had er begrip voor dat Den Helder de werkgelegenheid die het onderhoud aan de platforms biedt met beide handen aangrijpt. Er is gepraat over een compromis, maar aangezien de details nog niet zijn uitgewerkt, wilde een woordvoer der van de gemeente daar nog niets over loslaten. „Hè bah, wat is dat zeewater vies bruin." Een veelgehoorde kreet afgelopen dagen langs het Texelse strand. Van verontreini ging is echter geen sprake, zo verzekeren Nioz-biologen Roel Riegman en Bouwe Kuipers. Het betreft een explosieve groei van de Phaeocystis, beter bekend als de schuimalg. Het Nioz doet onderzoek naar de ge volgen van „bemesting" van de zee door fosfaten en stikstof. „De afgelo pen twintig jaar hebben we in het voorjaar steeds algenbloei gehad", vertelt Riegman. „Elk jaar ging dat volgens hetzelfde patroon. De diato- meeën (kiezelwieren) staken het eerst de kop op. Die werden gevolgd door de phaeocystis, in de volksmond schuimalg omdat deze na het afster ven een dikke schuimlaag op het strand veroorzaakt." Er bestaan wel 3000 algensoorten, elk met eigen bijzonderheden. Eerder genoemde soorten bloeien in de pe riode maart tot en met mei. Voedingstof Meer dan twintig jaar geleden kwam de schuimalg maar in kleine hoeveel heden voor. Door het toenemende gebruik van meststoffen in Nederland is de hoeveelheid fosfaat in het zee water flink gestegen. De schuimalg gebruikt deze stof als voeding en ge dijde dus prima. Dit jaar was er iets bijzonders aan de hand. Kuipers: „We hebben wel een diatomeeënbloei gehad, maar de schuimalg bleef weg." Verminderde hoeveelheid fosfaat in het water was de oorzaak hiervan. „De zogenaamde fosfaatbelasting is bijvoorbeeld in de Rijn afgelopen drie jaar flink terugge lopen. Maar het duurt even voordat wij dat hier merken. Want ook de bo dem zit vol met die fosfaten. Elk jaar loopt het iets terug." Riegman denkt dat dit een tendens is die zich ko mende jaren zal voortzetten. Uitbraak Vorige week toonden metingen van het Nioz in het Marsdiep onverwacht een verhoogd fosfaatgehalte aan. Dat werd prompt gevolgd door een uit braak van de schuimalg. „We weten niet waar dat fosfaat vandaan komt. Het kan van een ongezuiverde lozing van afvalwater komen. Maar het kan ook zijn dat door de hoge temperatu ren van de laatste tijd weer extra fosfaat is vrijgekomen uit de modder op de zeebodem", aldus Riegman. De schuimalg is duidelijk herkenbaar aan de bruine verkleuring van het water. „Als je een emmer water schept zie je daar allemaal bruine bolletjes in drijven. Dat zijn kolonies phaeocystis, met wel een miljoen cel len erin." Als de alg sterft wordt het omhulsel als een soort eiwit door de zee opgeklopt tot schuim. Zowel de levende alg als de schui mende resten zijn onschadelijk voor mens en dier. „Er bestaan wel giftige algen. Die komen hier ook wel voor, maar niet in die mate dat we er last van hebben. Overigens denken we tenschappers dat de toename van de giftige algen die elders op de wereld is geconstateerd ook samenhangt met de „vermesting" van de zee." Riegman legt uit dat nog niet zoveel bekend is over giftige algen. „Het is bijvoorbeeld niet duidelijk waarom voor de Nederlandse kust, waar toch jaarlijks een gigantische algenbloei plaatsvindt, nauwelijk giftige soorten voorkomen, terwijl dat elders in een vergelijkbaar gebied juist wel het ge val is. Langs de Nederlandse kust -• absoluut onschadelik de gezondheid van het Texelse strand zal ontsieren De bouw van een complex 23 zg. seniorenwoningen aan de Emma- laan/Elemert in Den Burg gaat niet door. Initiatiefnemer Rab Onroerend Goed b.v. heeft ervan afgezien om dat de toeloop van gegadigden ver beneden de verwachting bleef. Aanvankelijk dienden zich voor de zeer luxe uit te voeren woningen wel een twaalftal geïnteresseerden aan die een optie namen, maar slechts een handvol serieuze kopers bleef daarvan over. De prijs (f265.000,-) was een struikelblok. De initiatiefne mers hadden de verwachting dat met name gepensioneerden van het vasteland belangstelling zouden heb ben voor de woningen, maar dat is erg tegengevallen. De Texelse geïnte resseerden voelen zich niet aan gesproken door dit type woningen en geven de voorkeur aan meer vrijge- bouwde huizen op de begane grond liefst ook nog met een tuintje. Jacob Jan Rab: „Jammer. Het was een mooi plan, waar we veel geld in heb ben gestoken. De Texelaars zijn ken nelijk nog niet toe aan deze vorm van wonen en voor overkanters ligt het eiland misschien te afgelegen". Wat er nu met de grond gebeurt, staat nog niet vast. wordt de algenstand door onder an dere Rijkswaterstaat goed gecontro leerd." Vijanden De schuimalg heeft natuurlijke vijan den, waaronder de alg Noctiluca, in het Nederlands bekend als de zee- vonk. Deze veroorzaakt het lichten van de zee. Riegman: „Als je een schep water neemt, dan zie je naast die bruine bolletjes kleine doorzichtige bolletjes met witte puntjes. Dat zijn zeevonk- celletjes. Elk jaar wordt door die zee- vonk geprofiteerd van de opkomst van de schuimalg. Dit is voor leken goed te zien, want rond mei gaat de zee lichten. De zeevonk is trouwens ook ongevaarlijk voor mensen. Deze noctiluca heeft tevens als eigenschap dat hij goed drijft op het water. Als deze soort stervende is, wordt hij vaak door de wind in vlokken bijeen gedreven, waardoor een rode verkleu ring van het water ontstaat. De ver wachting is dat de zee de komende weken een flinke hoeveelheid van die rode plekken zal hebben." Brandweer knapte antieke auto op sm Meer dan genoeg schadevergoeding voor Bakker? 9* WV: spanning over afloop actie Troubadour en Bunzingers luisteren Pinkstermarkt op V) Middeleeuwse toestanden op de Groeneplaats sm Goede herinneringen aan asielzoekers Bromfiets. In de nacht van dinsdag op woensdag is van het met een hek omringde terrein van Teso een brom fiets gestolen. Benadeelde is een 45-jarige man uit Oosterend. IM-ADVERTENTIE onvervalste Rock Roll a.s. zondagmiddag, aanvang 4 uur toegang gratis. IM-ADVERTENTIE De schuimende laag die (jrirn 'wjrL- Jr x eli in bet harL. Bij deze krant zijn vandaag folders toegevoegd van Assurantiekantoor Bremer Schouwburg De Kampanje Moerbeek meubelhandel en interieurverzorging b.v. Eurodrogist W. Mets Jazz en Ronde krant Deze zijn door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezoigd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1