Bakker heeft meer dan genoeg vergoeding gehad" Oude brandweerwagen na opknapbeurt als „nieuw" Paradepaardje van Brandweer Texel Uit het politierapport Uur van de waarheid VVV-kantoor nadert Geslaagden voor machineschrijven Crossauto gaat in vlammen op Kamerleden willen apportage van leluidsoverlast uilakviering met lopmuziek ilï!Bi! -Sen W wijzen schadeclaim van de hand IJskaschool houdt weer fancy fair VRIJDAG 5 JUNI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De brandweer bedekte de schuim. (Foto Tessa de Graaft) |enW vinden dat Gerard Bakker uit in Burg geen schadevergoeding et krijgen in verband met het 'wen van en metershoge muur ik voor de kamer van het pand ineplaats 6 en het aanbrengen trap voor de kamerramen 'r' 5n hetzelfde gebouw. Ze vinden dat r- "l°P andere wijze al meer dan vol- - fcende schadeloos is gesteld en ad eren de raad om zijn aanvraag an de hand te wijzen. |tgaat om een schadeclaim krach artikel 49 van de wet op de dijke ordening. In dat artikel is 'ld dat iemand vergoeding kan als hij schade lijdt als gevolg de bepalingen van een bestem- igsplan of door een afwijking van bestemmingsplan die door stelling mogelijk is gemaakt. |t laatste is hier aan de orde. In gaf de gemeente aan Jarino Mkeuring voor de bouw van een "^elpand met drie appartementen 01 de Eiemert/Warmoesstraat, ach ate woning van Bakker. Dat was i^end van het bestemmingsplan rodat de bebouwingsgrens werd ^schreden en omdat een deel van j. grond de bestem- n9 -tuinen en erven" had. Al gecompenseerd 3r de Jarinobouw is het pand Bak- '"derdaad in een nadeliger positie wen te verkeren, zo erkennen b en Het adviesbureau SAOZ dat in r?aÜ ijk0 9eva"en moet worden ge- P'eegd, heeft de waardevermin- Ln 9 °P f7500,- bepaald. Toch krijgt 3r dat geld niet omdat de scha- - - b en w al op andere wijze Je,ComPenseerd. Jarino heeft na- 1^ 'n het pand Groeneplaats 6 undige voorzieningen getroffen met een aan zekerheid grenzen- e waarschijnlijkheid" waren bedoeld CornPensatie voor eventuele schade-aspecten. De afdeling grond- zaken van de gemeente schatte de waarde van die voorzieningen op on geveer f15000,- zodat b en w vonden dat de schade ruimschoots was on dervangen. Geschiedenis Het college voert nog meer argumen ten aan, waaruit moet blijken dat Bakker geen reden tot klagen heeft. Op de plaats waar nu de doorbraak Groeneplaats-Elemert is, zou in de zestiger jaren een winkelpassage voor voetgangers komen, waarover met de aangrenzende ondernemers een accoord werd gesloten. Om de aanleg mogelijk te maken verkocht Bakker aan de gemeente 43 m2 grond voor f 1,- waarbij de gemeente zich verplichtte diverse kosten (totaal f5404,-) voor haar rekening te nemen waardoor het neerkwam op f125,- per m2. In de zeventiger jaren werd besloten inplaats van een passage een door braak voor motorvoertuigen te ma ken. Bakker vond dat hij hierdoor schade leed, wat door de gemeente in 1978 werd vergoed door aan hem voor slechts f1,- 209 m2 grond over te dragen (boekwaarde op dat mo ment f22.000,-) en hem ook voor f1,- 30 m2 Burgwalgrond in erfpacht te geven. Ik oktober 1980 verkocht Bak ker deze grond en het erfpachtrecht voor f200.000,- aan Jarino, wat neer komt op f957,- per m2. In juli 1985 verplichtte Bakker zich geen bezwaar te maken in het kader van de artikel 19 procedure, die nodig was om de bouw van het Jarinopand mogelijk te maken. Onder gelijktijdige toezegging van een recht van erf dienstbaarheid ten behoeve van het Jarinogebouw voor een loopbrug van maximaal 1,40 meter breed. Als te genprestatie kreeg Bakker voor f1,- het gebruiks- en appartementsrecht van een berging van het Jarino gebouw. Prinsheerlijk Het meest curieus (en destijds hèt gespreksonderwerp op straat) was de toestemming die de gemeente in 1978 aan Bakker gaf om de oor spronkelijk agrarische schuur Van der Sterrweg 9 in de Prins Hendrikpolder uit te breiden en te verbouwen tot permanente woning en als zodanig in gebruik te nemen. Bakker zou dan zijn bezwaar tegen de doorbraak (waarvan hij vond dat deze aan zijn woongenot ernstig afbreuk deed) in trekken. Over de trap die voor de kamerramen van Groeneplaats 6 langs loopt mel den b en w dat Bakker daarvoor zelf het recht van erfdienstbaarheid heeft gevestigd en dus zelf de condities heeft geschapen om wijzigingen mogelijk te maken. Op grond van een en ander conclu deert het college dat Bakker een eventuele waardevermindering van zijn pand door eigen handelingen en onroerend goedtransacties heeft voorkomen, zodat wordt voorgesteld de aanvraag af te wijzen. Ook wordt nog opgemerkt dat het inschakelen van het externe taxatiebureau (ver plicht bij de behandeling van dit soort aanvragen) de gemeente bijna f7900,- heeft gekost. Onjuist Gerard Bakker zei desgevraagd het helemaal niet eens te zijn met de voorstelling van zaken die de ge meente geeft. Hij is boos dat de ge meente er allerlei niet ter zake doende privézaken heeft bijgehaald, volgens hem om bij de gemeenteraad tegen hem stemming te maken. „Ze moeten zich bepalen tot de kern van de zaak: door een afwijking van het bestemmingsplan is mijn bedrijfswo ning in waarde gedaald en dat wil ik vergoed hebben". Een reclamebord in een bollenveld langs de Pontweg is ten prooi geval len aan dieven. Op het bord werd een „Indoortennis- en squastoernooi" aangekondigd. De schade voor de gedupeerde, een 42-jarige inwoner van De Koog, bedraagt f250,-. Uit de handtas van een 25-jarige toeriste werd in de Dorpsstraat in De Koog op klaarlichte dag haar porte monnee gestolen. De portefeuille be vatte naast f250,- twee bankpasjes. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Tijdens het kijken naar de zeehon denshow in EcoMare zijn dieven er met het spijkerjack van 17-jarige Lut- jebroeker vandoor gegaan. Hij had de jas naast zich neergelegd. Bij het wegrijden van een parkeer plaats aan de Roggeslootweg raakte maandagmiddag een 38-jarige auto mobilist uit De Cocksdorp een stilstaande personenwagen van een toerist. Beide wagens raakten flink gedeukt. Dieven sloegen dinsdag toe op een terras op Westerslag. Uit een bolder kar werd een fotocamera en een tas met babykleding weggenomen. Het wagentje stond net buiten het ge zichtsveld van de eigenaar. Het uur van de waarheid nadert voor de Stichting VVV Texel Promotie. Dinsdagavond klokslag 24.00 uur staat vast of leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) en het Texels Verbond van On dernemers (TVO) de benodigde f400.000,- voor de bouw van het nieuwe VVV-kantoor bijeen hebben gebracht. Momenteel is er nog f125.000,- te gaan. De Texelaars beslissen of er wel of niet zal worden gebouwd. De gezamenlijke besturen van TVL, TVO en de VVV houden op dinsdag 9 juni in De Lindeboom een avond ter afsluiting van de aktie. De informele bijeenkomst begint om 21.00 uur. De sfeer wordt opge luisterd door de band „Monkeys Revi- vel". Het is de laatste kans voor de Texelse ondernemers en sympathise rende partikulieren het laatste gat te dichten. Luisteraars van Radio Texel worden via een rechtstreeks pro gramma vanuit De Lindeboom op de hoogte gehouden. Bezoekers worden aan het woord gelaten voor de mi crofoon van Radio Texel. bij het Scheidegger instituut in Den Burg slaagden de volgende kandidaten voor het typediploma. N, Ran, Den Burg; G. Plaatsman, Oosterend; I de Porto, Den Burg; S. van Heerwaarden, Den Burg; R. de Graaf, Den Burg; A. de Weerd, Den Burg; G. Zoetelief, De Koog; J. Zoetelief, De Koog; L. Witte, Oudeschild; P. Dankers, Den Burg; M. Bakker, Den Hoorn; E. v.d. Kamer, Den Burg; M. Koorn, Den Burg; R. Grisnich, Den Burg; W, Jas, Den Burg; E, Postma, De Cocks dorp; E. Smit, Oosterend; H. Smit, Oosterend. N. Douma, Oosterend; T. Hin, Oosterend; W. de Smidt, Oosterend; C. Stiehl-van der Vis, De Cocksdorp; A. Stiehl, De Cocksdorp; N. van Rijs, Oosterend; M. Dros, Oosterend; T. Legier- se. Oosterend; L. Legierse, Oosterend. Leerlingen van OSG De Hogeberg die zijn geslaagd voor het diploma typist zijn: Corina Dijker, Brenda Spanjer, Bianca van Liere. Monique de Ridder, Martijn Kruithof, Dennis Trouerbach, Louise van Bennekom, Nanja Joustra en voor het basisexamen tekstverwer king; Dirk Bouthoorn. Het examen werd afgeno men door de Associatie SMK te Eindhoven. 6PvdA tweede kamerleden Joop der Berg en Gerrit Valk hebben jnsdag een bezoek gebracht aan de fjehors en aan Texel. Ze spraken Ktde commandanten van lucht- en jndmacht op Vlieland en met wet- louder Terpstra over de militaire oe- eningen op De Vliehors. Ie twee politici wilden zich er zelf 9n overtuigen dat defensie er alles iet om de overlast door straal tere tot een minimum te beperken. Ljt Valk: „Defensie neemt het pro- zeer serieus, is ons opgevallen, i die zich buiten de aangegeven jütes wagen, zijn niet langer wei- om op De Vliehors. Er is een baken hen neergezet en de vliegroutes orden met radar gecontroleerd." sfensie heeft Valk en Van der Berg dat er een onderzoek umt naar de overlast in de noordkop I. Dat zal nog dit jaar wor- m gedaan. Wethouder Terpstra ver arde tegenover zijn Haagse tijganoten dat het gemeente- ;tuur het gevoel heeft dat er ein- elijk wat wordt gedaan om de leluidshinder te beperken, let tweetal heeft bij defensie aange- Irongen op een periodieke rapportage lezich niet aan de juiste vliegroute >eft gehouden. Van vrijdag 5 op zaterdag 6 juni vin den in Time-Out luilak-activiteiten Kaats. Anders dan voorgaande ja- ewn zijn deze activiteiten voor de jongere genergatie. Natuurlijk mag iedereen komen, maar het program ma en de tijden zijn aangepast. \fenaf 22.00 uur is de zaal open. Om 23.00 uur zal de „Texelse" band Vivid een uur volmaken. De bezetting Vivid is: Pinie Marinus - gitaar; ico Witte - bass; Marieke Eelman - tang; Jan Jacob Zegel - drums en Iscar Bremer - toetsen. )m 24.00 uur zal de Heerhugo- band Shuffle spelen. Deze and speelt o.a. covering van stevige fep40-nummers van o.a. Van Halen, UI level 42 en Brain Adams. Een seraRock Roll en Blues ever- ps. Een aantal comerciële eigen Miners. Met een gevarieerde selec te van swingende en vooral dansba- kmuziek, brengt de band een vol jramma. Van 02.00 tot 04.00 i/is er een horrorfilm. Van (.00 tot 06.00 uur zijn er teken- ns. Om 06.00 gaat de zaal dicht, ïaf 04.00 uur wordt er geen alco- meer geschonken! De toegang is In één winter tijd is de Bedford door een groepje brandweermannen in oude glorie hersteld. V.l.n.r. boven: chauffeur Huug Snoek. Toon Berndsen, Bert Barhorst. Op de grond: Piet Eelman, Ben Nieboer. Richard Rijk. Theo Kuip en Charles Bosma. Acht vrijwilligers van Brandweer Texel hebben de afgelopen winter hard gewerkt aan de restauratie van een oude brandweerwagen. De in 1954 aangeschafte Bedford heeft een zodanige opknapbeurt gehad, dat hij weer als „nieuw" kan wor den beschouwd. „De jongens kun nen er veilig de weg mee op. Er is bijna geen onderdeel dat we niet on der handen hebben gehad", aldus Ben Nieboer, onder wiens leiding iedere dinsdagavond aan de ne- velspuitwagen is gewerkt. „We zijn tevreden, alles doet het weer. Niet alleen de ouderen zijn er trots op, ook de jongeren van het korps zijn er gek van." De toenmalige korpsleden stonden in eerste instantie nogal afwijzend te genover de aankoop van comman dant Veldstra. „Ze konden begin 50-er jaren niet geloven dat met zo'n klein straaltje een brand kon worden geblust", vertelt Nieboer. „Als je bent grootgebracht in een cultuur van ho zen en plenzen, is het ook moeilijk voor te stellen dat je met een klein straaltje uit een hogedrukspuit meer kunt bereiken dan met een flinke straal uit een lagedrukspuit. De com mandant was echter zo wijs het „nieuwerwetse" apparaat naast de bestaande brandweerauto - de zoge naamde „bellenwagen", nu bezit van het Brandweermuseum in Helle- voetsluis - dienst te laten doen. De manschappen konden op die manier vanzelf aan de nieuwe aankoop wen nen. De weerstand heeft dan ook niet zo lang geduurd." Groeneplaats De maximum snelheid van de Bed ford bedroeg ongeveer 65 kilometer per uur. Volgens Nieboer was het dan ook heel gewoon dat de wagen bij een uitruk constant werd inge haald door bromfietsers. „De opstap plaats was in die dagen op de Groeneplaats, bij Jan Agter voor de deur. De brandweer moest'bij iedere uitruk eerst door de Weverstraat rij den, iets wat je je nu helemaal niet meer voor kunt stellen. Omdat toen nog alarm werd geslagen .via een si rene op het raadhuis, wist iedereen dat er brand was. Jongelui op brom mers en fietsen stonden op de Groe neplaats de komst van de brandweer al af te wachten, waarna de fietsers zich aan de stangen van de wagen vastklampten en zich soms wel tot „Het Vossenhol" mee lieten slepen. De bromfietsers maakten het nog ge vaarlijker door voor de wagen uit te gaan rijden. Ze wisten niet waar de brand was, maar wilden toch voorop blijven." Op schoot De Bedford was niet uitgerust met een kachel. Een gemis dat 's winters nog wel eens problemen opleverde. Bij temperaturen var. meer dan zeven graden onder nul bevroren de straal- pijpen en slangen, zodat eenmaal ter plaatse de brand nóg niet kon wor den geblust. De spuitgasten uit die tijd waren echter niet van gisteren en staken bij het verlaten van de kazer ne - door de geopende portierramen heen - de straalpijpen tussen de be nen. Zelf kwamen ze door en door koud bij de brand aan, maar het ma teriaal bleef zo tenminste vorstvrij. De Bedford is tot 1977 in gebruik ge weest. Na de laatste elf dienstjaren in De Cocksdorp te hebben gestaan, verdween hij in een box van gemeen tewerken, waar hij door een groepje brandweerlieden nog éénmaal tevoor schijn werd gehaald. „Een paar jon gens hadden in een gekke bui besloten mee te doen aan een défilé van brandweerwagens aan de vaste wal", vetelt Nieboer. „Ze'hebben de Bedford uit de garage gehaald en zijn vertrokken. Ze hebben het wel gewe ten. Als er tijdens het défilé maar even geremd moest worden, sloeg hij al af. Ook op de heen- en terugweg hebben ze ik weet niet wat meege maakt. Ze hebben hem echter weer rijdend naar het eiland weten te krij gen, waarna hij voorgoed in de box werd gestald. Toen verleden jaar een brandweerman tijdens een vergade ring voorstelde de Bedford met een ploegje op te knappen, moedigde commandant Henk Groote het initia tief aan en werd er een groepje ge vormd dat de schouders eronder zette. We hebben erg veel te danken aan Willem van Sambeek van de Truckservice, die ons niet alleen met onderdelen, maar ook met raad en daad terzijde heeft gestaan." Nieboers wens, de wagen in één winter klaar te hebben, is vervuld. „Zo'n wagen opknappen is leuk, maar het moet niet te lang duren. We hebben er nu 26 avonden aan gewerkt en dat is voorlopig welletjes. Het overspuiten komt van de winter wel weer. Voorlopig kunnen we er deze zomer de boer mee op en dat is precies waar we op hadden gehoopt. We zijn vast van plan mee te doen aan de Oldtimerdag van de Folklore en wellicht gaan we ook eens met de wagen naar de Durper Donderdag toe. De wagen is ook te bespreken voor bruiloften, partijen of bedrijfspre sentaties. Er zijn voor het publiek in ieder geval mogelijkheden genoeg de Bedford eens goed te bekijken." Medewerking Het verkrijgen van onderdelen is niet altijd even gemakkelijk geweest, maar na moeizaam heen en weer bellen en schrijven - tot Engeland aan toe - uit eindelijk toch gelukt. „Er waren bij voorbeeld nieuwe zuigers nodig voor de pomp. De oude hadden we er al uit gesloopt, niet veel zaaks meer. Toen bleek dat nieuwe zuigers niet meer verkrijgbaar waren, sloeg de schrik ons wel even om het hart. Een Zaanse firma heeft ze echter speciaal voor ons gemaakt. Kosten- loos. Geweldig, ik weet niet waar we dat aan hebben te danken", meldt Nieboer tevreden. Zes ton Tot slot nog enige technische gege vens. De Bedford weegt zes ton en kan 1500 liter water vervoeren. Hij beschikt over een zes cilinder benzi nemotor en heeft een vermogen van 65 pk. De pompcapaciteit bedraagt 42 bar. De prijs waarvoor de Bedford 38 jaar geleden werd aangeschaft, bedroeg bijna ƒ20.000,-. Tegenwoordig kost een brandweerwagen rond de drieë neenhalve ton. De herrijzing van de Bedford wordt morgen in brandweerkring gevierd. Een overslaande vonk tijdens las- werkzaamheden was er de oorzaak van dat woensdagavond een crossau to bij een werkplaats aan de Schil- derweg in brand vloog. De brandweer was snel ter plaatse en doofde de vlammen met schuim. De crosswa gen zag er flink gehavend uit, maar omstanders wisten te verzekeren dat de wagen beslist mee zal doen aan de eerstvolgende wedstrijd deze zomer. Op 7 mei 1954 werd de nevelspuit in gebruik genomen. V.l.n.r. J. Tjonk. A. Stiggelbout, P. Spigt en J. Veldstra. De Redmer IJska-school in De Waal houdt zaterdag a.s. weer fancy fair met rommeltjesmarkt ten bate van meerdere goede doelen. De op brengst is onder meer bestemd voor de Papoea-leerling Semuel Sada, die door de school is geadopteerd en voor de aanschaf van speelmateriaal en tuingereedschap. Het evenement in en buiten de school begint om 10.00 uur. Om 11.00, 13.00 en 14.30 uur is er gele genheid voor ponyrijden, om 12.00 en 14.00 uur kan men zich (gratis) inspannen op de hindernisbaan en om 12.30 en 14.30 is er worsthan- gen (ook gratis). Om 15.00 uur trekt de heer S. van Egmond de prijzen van de enveloppenloterij en de grote loterij. Loten zijn op de dag van de fancy fair nog te koop. Prijzen zijn onder meer: een lang weekend in een bungalow ergens in Nederland, Texe- lana dekbedden, een spelcomputer, wereldontvanger, appelbomen, etc. Uitbreiding. B en w hebben geen bezwaar tegen de plannen van S. Gieles om zijn woning aan 't Horntje uit te breiden met een slaapkamer op de begane grond. Verder is er oliebollenverkoop, schminken, sjoelen, snoep- en koek- happen, spelen aan het minirad en andere activiteit voor jong en oud. Er zijn nog spullen nodig om te ver kopen op de rommeltjesmarkt. Leer lingen van de oudste groepen gaan woensdag a.s. vanaf 11.00 uur langs de deuren om rommeltjes op te ha len. De Waalders worden verzocht al vast het een en ander klaar te zetten.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5