Een ervaring die we niet hadden willen Sint Jan: veel talent. Weinig tekstbeheersing RECENSIE Peuterspeelzaal Den Hoorn kampt met tekort kinderen Glansrol voor Lia Coutinho Laatste asielzoekers weg uit Motel Texel 0m IB pillentoernooi ié evenement Wste pinksterdag indsurfwedstrijd Hemelwater bezorgde Cocksdorpers overlast Waterschap vergadert SSSSSr SSS**MK Een scène uit ae klucht die Sint Jan ten tonele bracht in Klif 12. Lilian Zuidwijk van brasserie 't Pikantje serveert voor de laatste keer haar gerechten aan de asielzoekers. Met als hoogtepunt Lia Coutinho in de rol van de onnozele dienstbode Marie, speelde toneelvereniging Sint dinsdagavond „Een trouwring mag niet knellen" in Klif 12. Ook andere spelers gaven blijk van talent. Alleen jammer dat het met de rolkennis zo slecht was gesteld. Henk Slikker kwam gaandeweg het stuk steeds beter op dreef in de rol van Boudewijn van Benthuizen, een huwbare baron die onverkoopbare schilderijen maakt en financieel aan de grond zit. Slikker heeft ontegen zeggelijk uitstraling en flair op het to neel en wist enkele pijnlijke stiltes handig te camoefleren. Boudewijn huurt een appartement van Suze, die naar de wintersport gaat. Suze werd neergezet door Nel Keesom-Logman. Hele lappen tekst ratelden eruit, waarbij ze maar een paar keer in de rede werd gevallen door de souffleuse. Haar stijl van spelen was ongedwongen. Smeuiïg Lia Coutinho was de ster van de show. Met een smeuiïg zuidelijk ac cent speelde ze de kinderlijke en on zekere Marie, die een werkkring zoekt als dienstbode in de grote stad. In haar onschuld veroorzaakt ze enkele problematische situaties voor Boude wijn, maar lost die ook weer op. Coutinho had de allure van een pro fessioneel actrice. Als zij haar tekst al even kwijt is geweest, dan is dat niet opgevallen, zo vloeiend gaf zij gestalte aan de rol. Ingrid Koorn speelde de rol van Ma- thilde, de vriendin van Boudewijn, die hem probeert uit te huwelijken aan de rijke dochter van haar andere min naar. Ook Koorn heeft de nodige to neelervaring en acteert met stijl. Alleen was ze haar tekst af en toe kwijt. Ook bij Gooitzen Kedde vielen stiltes. Hij speelde Karei Klapwijk, die rijk is geworden door export en er lustig op los leeft met diverse vrien dinnen. Ondanks de matige beheer sing van de tekst was Kedde goed op dreef, met als hoogtepunt zijn ge waagde striptease. Rika Rijk speelde de strenge Stine, die haar dochter wel aan een baron wil koppelen. Ze acteerde ook een beetje streng, maar dat paste wel bij de rol. Dochter Ankepiet is een kin derlijk en verwend schepsel. Gea Doeven leefde zich er heerlijk in uit, slierten trekkend van kauwgom en tarhet mooie weer en de deelna- Sêlvan 56 ploegen was het zater- fegssn drukte van belang op de in van Texel en Texelse Boys mM Rabo-pupillentoernooi door ppmenlijke voetbalverenigingen toehouden. lallen waren in verschillende is onderverdeeld. Er waren drie És met vijf elftallen D-pupillen, ipoules met vijf en zes elftallen xcllen en vier poules met vijf elf- èiP-pupillen. De organisatie had Men vol om deze dag in goede en te leiden. ft de Texelse pupillen was het een feervaring om na een onderlinge npetitie nu eens tegen ploegen de overkant te spelen. Dat men toch andere normen hanteert gelijk op. Vooral het in het veld en van coaches was een nieuw «omeen voor de Texelse pupillen. prijsuitreiking door de sponsor het toernooi ging iedereen vol waar huis, waarbij de herinne- elke deelnemer ontving de otste indruk maakte. standen: '1:1. Alexandria D1; 2. Beverwijk D1; 3. 801; 4. Aliance Dl; 5. Texel D1; 1. Alexandria D1; 2. Schalkwijk D2; a&e Boys D1; 4. De Koog D1; 5. Texel Texel D3; 2. JVC D4; 3. JVC D6; ^'02; 5. SVC Dl; j* 1 Poulin E1; 2. Schagen El; 3. M; Oosterend E1; 5. De Koog El; 6. Boys El. *5 1. Beverwijk El; 2. Alliance E1; 3. 5s"E2; 4. Oosterend E2; 5. Texel El; *6:1. Schagen E3; 2. Odin E2; 3. Tex. «;4. SVC E1; 5. Schagen E4; 'HVWW E2; 2. Alliance E2; 3. ZDH T«el E2; 5. Schagen E5; p Alliance F1; 2. Schagen F1; 3. Ji 4. Beverwijk F1; 5. Schalkwijk F1; h SVC Ft; 2. Schagen F2; 3. Ooster- H JVC F3; 5. De Koog F1; 1 JVC F4; 2. WW F2; Texel F2; 4. Ij* F2; 5. Tex. Boys F1; 1. ZDH F1; 2. Schagen F3; 3. SVC WWF3; 5. Texel F3; Gesport. Lieneke Roeper uit Ei- heeft zondag met haar paard f-' tijdens een concours in Twisk punten 1 winstpunt) behaald klasse L1 en 127 1 winst en een vijfde prijs in de klasse ^weersomstandigheden het jn zal eerste pinksterdag een Wsdstrijd worden gevaren. De- strijd telt mee voor de compe- J1 j8t ^^kampioenschap. Ook n die geen lid van de club zijn, kti;;J°m en kunnen aan deze meedoen. De inschrijving is ifcri-L ,.uur 'n het clubgebouw 'Ik bij Dijkmanshuizen om UUr zal de skippersmeeting 9ehouden en om 11.00 uur eerste startschot worden constant jengelend om chocolade. Sint Jan beschikt over nog een ta lent; Monique Eijkhout. Zij zette over tuigend de Spaanse Conchita neer, minnares van Karei Klapwijk. Eijkhout heeft een knap snuitje en veel gevoel voor timing en mimiek. Hoofdrol Voor souffleuse Janny de Haan was ook een hoofdrol weggelegd. Niet al leen omdat ze het hele stuk door ta melijk duidelijk hoorbaar was, maar ook omdat haar been uit het decor stak, goed zichtbaar voor de toe schouwers op de voorste rijen! Regisseur Gerard Zijm en zijn assis tente Loes Smit hebben talentvolle spelers onder hun hoede, waar veel is uit te halen. Maar dan moeten ze wel hun tekst beter leren. T.d.G. Diefstal. Vier hengels met toeho ren zijn dit weekende gestolen uit een boot die op een trailer aan de Heemskerckstraat stond geparkeerd. De spullen, die eigendom zijn van een 51-jarige Oosterender hebben een waarde van 7900,-. Putdeksel. Een gapend gat in het wegdek leverde zaterdagnacht gevaar op voor voetgangers en wielrijders in de Dorpstraat in De Koog. Onbeken den waren er die nacht met een put deksel van het riool vandoor gegaan. Medewerkers van gemeentewerken zorgden voor een nieuw deksel. De peuterspeelzaal in Den Hoorn kampt met onderbezetting en zal na de zomer één ochtend per week moeten sluiten. Steeds minder ouders brengen hun kinderen naar het zaaltje in dorpshuis De Wald hoorn, dat tot dusver drie ochtenden per week is geopend. Grootste oor zaak lijkt het uitblijven van nieuw bouw in het buitendorp, waardoor steeds meer gezinnen zich in Den Burg vestigen. De peuterzaal is aangesloten bij de stichting Verenigde Kindercentra Texel (VKT). De VKT is onderdeel van de Stichting Ondersteuning Welzijns werk. Totaal zes peuterzalen en kin derdagverblijf de Buitelboet, zijn aangesloten bij de VKT. De peuter zaal wordt algemeen gezien als een goede voorloper op het kleuteronder wijs. Op speelse wijze komen de kin deren op jonge leeftijd met elkaar in contact. Voor ouders met nevenacti viteiten zijn de speelochtenden vaak een uitkomst. De VKT verzorgt de betaling van de zaalhuur, de peuterleidster en heeft voor de administratie een betaalde kracht in dienst. De gemeente draagt bij in de kosten van de peuterspeel zaal. De kosten voor de ouders be dragen per dagdeel ca. 730,- per maand. In vergelijking met andere ge meenten, vormt Texel daarop geen uitzondering, aldus VKT-secretaresse Marga Loos. Te duur Annemiek Zijm, secretaresse van de peuterspeelzaal in Den Hoorn, is ech ter van mening dat de bijdrage van de gemeente hoger zou kunnen. Sommige ouders blijken namelijk moeite te hebben met deze bijdrage en houden daardoor hun kinderen thuis. De peuterspeelzaal in Den De onweersbui die dinsdagavond over het eiland trok heeft in De Cocksdorp voor overlast gezorgd. Omdat de rio lering het vele hemelwater niet kon afvoeren, riepen inwoners de hulp in van de brandweer. Die begon rond 10.30 uur het overtollige water in de sloot te pompen. Het rioolwater bor relde op dat moment in laaggelegen woningen aan de Ploosterstraat en de Kikkertstraat uit de afvoer naar boven. Omdat de brandweer uit De Cocksdorp over tekort pompcapaci- teit vreesde te beschikken, werd om versterking uit Den Burg gevraagd. Ter plaatse hoefde de tweede brand weerauto echter niet in aktie te ko men, omdat even na elven het water begon te zakken. Voor zover bekend is er geen waterschade. Hoorn, die ook de gevolgen van de zuigkracht van Den Burg ondervindt, heeft zodoende nauwelijks aanmel dingen voor het komende seizoen. „Naar het zich nu laat aanzien heb ben we na de zomervakantie totaal nauwelijks acht peuters", aldus An nemiek Zijm-Drijver. Om kostendek kend te draaien moeten de peuterspeelzalen per ochtend een mi nimale bezetting hebben van acht kinderen. „Dat zou betekenen dat de zaal volgend jaar zeker een ochtend per week dicht moet. Een aantal ouders zou dat slecht uitkomen." Door een verlaging van de kosten, kunnen twijfelende ouders wellicht net over de streep worden getrokken. De tijd dringt echter, want de aan meldingen die voor 1 juli binnen zijn, zijn bepalend voor het aantal spee lochtenden. Voor Den Hoorn kunnen ouders zich richten tot Annemiek Zijm of peuterleidster Souw Duinker. Wachtlijst Overigens geldt de achteruitgang van het aantal peuters (leeftijd twee tot vier jaar) voor heel Texel. Marga Loos: „De animo voor de peu terspeelzaal is lange tijd goed ge weest. In Den Burg was zelfs een wachtlijst. Sinds een half jaar loop het aantal peuters echter terug. Ook de peuterzaal in Den Burg heeft reeds een speelochtend moeten slui ten. Het is een bepaalde cyclus. Het aantal kleuters neemt nu toe." Min der peuters betekent voor de VKT, dat zo'n dertig peuterleidster op de loonlijst heeft staan, ook minder in komsten. „Nu kunnen we het hoofd nog net boven water houden, maar de klassen mogen niet te klein wor den." Vrijdagochtendl hebben de hoofdin gelanden van het Waterschap Texel een openbare vergadering in de raadzaal van het gemeentehuis, aan vang 10.00 uur. De agenda: 1Opening. 2. Vaststelling volgorde van stemming. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. 5. Vaststelling Rekening van Inkom sten en Uitgaven over het dienst jaar 1991. 6. Bespreking „Rapport Zuidema" inzake toekomstige ontwikkel ingen Noordkop-waterschappen. 7. Invoering snelheidsbeperkingen op het Gerritslanderdijkje. 8. Verkoop grond aan C. D. Maas. 9. Verkoop fortgracht Oude Schans aan Ver. tot Behoud van Natuur monumenten. 10. Invoering decentrale arbeids voorwaarden. 11Rondvraag. 12. Sluiting. IJDAG 5 JUNI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 laatste van de honderd asielzoekers die de afgelopen maan- i hebben gebivakkeerd in Motel Texel in De Koog, zijn vrijdag (trokken naar opvangcentra elders in het land. Hun vertrek ,eit voort uit het contract tussen de moteleigenaar A.H. Noten eer uit Roden en het ministerie van welzijn, volksgezondheid cultuur (WVC) dat per 1 juni volgens afspraak afliep. „We kun- terugzien op een ervaring die we niet hadden willen missen", lus coördinatrice Riet Roelofs. yssen wordt in Motel Texel met j, en macht gewerkt aan een re- ,3tie van het verouderde interieur, lan/oor eind vorig jaar al plannen onden. „Het gebouw wordt aan- jst aan de eisen des tijds", aldus jrijfsleider Piet Keijzer. Het betreft zozeer een verbouwing, want zijn enorme bedragen mee ge- ieid. „Nieuwe vloerbedekking, gor- ien, meubilair en een grondige liderbeurt. De gasten moeten het touw verder nemen zoals het is." verwachting zal de opknapbeurt juni zijn afgerond, omdat het mo- die dag de eerste vakantiegangers welkomt. zwel Notenbomer door WVC wel lenaderd om ook in de toekomst lierdak te verschaffen aan asielzoe- e kans dat er ooit weer chtelingen in het motel worden dergebracht, zo goed als uitgeslo- „Inmiddels zijn elders in het land schillende opvangcentra geopend. Texel was slechts een noodop- g. Maar ja, tevoren weet je niet Eveel vluchtelingen er naar Neder- id komen. Kijk maar naar de situa- (1 Joegoslavië." wijkend op een drukke periode grin sinds begin december zo'n jderd asielzoekers onderdak von- ntn het appartementenhotel: „We een drukke tijd achter de rug, maar hebben wel prettige herinnerin gen overgehouden aan de asielzoe kers", aldus bedrijfsleider Piet Keijzer. Mama Riet, zoals mevrouw Roelofs door de asielzoekers werd genoemd, heeft de afgelopen periode veel met de vluchtelingen te maken gehad. „Nu ze er niet meer zijn is het wel een beetje onwezenlijk. Ik mis ze ge woon, omdat het contact op den duur toch uitgroeide tot een vertrou welijke band met hen. Natuurlijk is er wel eens iets voorgevallen, maar hoe kan dat ook met zoveel verschillende nationaliteiten. Er is echter zelden iets vervelends voorgevallen, altijd was er een oplossing. Wel hebben we meegemaakt dat 's morgens bleek dat een appartement was ver laten." De tijdelijke bewoners met de noorderzon vertrokken. „Ondergedo ken? Dat blijft ook voor de autoritei ten een vraag. Volgens onze informatie is slechts een enkeling naar zijn of haar geboorteland terug gekeerd." De overige asielzoekers zijn onderge bracht in centra in Alkmaar en op andere plaatsen. Wel kostte het WVC veel moeite onderdak te vinden, door de grote extra toeloop opNederland, vooral door vluchtelingen uit brand haarden in Joegoslavië. Door het vertrek verdwijnen enkele tijdelijke aanpassingen in het motel. Keijzer: „Het telefoonuurtje 's avonds, wanneer de asielzoekers konden wor den gebeld, is verleden tijd. Aan het uitbetalen van zak- en kleedgeld op donderdag is eveneens een eind ge komen, net zoals de verplichte ge meentestempel in hun „groene kaart", die een geldig paspoort tijdig vervangt." Het overvolle kledingma gazijn, bijeengebracht door Texelaars, waaruit de vluchtelingen naar harte lust kleren konden passen, is inmid dels opgeruimd en zal mensen in Polen en Roemenië goede diensten kunnen bewijzen. De spreek- en on- derzoekskamer waarin artsen de tij delijke gasten onderzochten, is weer in de oude staat hersteld. Maaltijden Eind van een drukke periode ook voor Brasserie 't Pikantje, waarin ex ploitant Rob Zuidwijk de vluchtelin gen samen met echtgenote Lilian ruim zeven maanden drie maal daags van een maaltijd voorzag. Voor het specialiteitenrestaurant een ongewo ne en soms moeilijke taak. Zuidwijk: „Enkele moslim-families mochten tij dens de Ramadan (vastentijd) over dag niet eten." Het contact met de asielzoekers varieerde per gezin. „Aan sommige mensen raak je toch gehecht. Ondanks hun tragisch situa tie verbaas je je over hun vrolijkheid. Automatisch probeer je ze toch te helpen, sommige hielpen mij ook tenslotte." Over de kwaliteit van het eten waren de gasten goed te spre ken. „Mensen die vertrokken naar an dere centra, gaven me complimentjes. Het eten is elders blijkbaar om te huilen." Het vertrek van de asielzoekers betekent het ein de voor het eethuis van de familie Zuidwijk. Ze zien verder geen kans tot een acceptabele exploitatie te ko men. Concrete plannen voor de toe komst heeft Zuidwijk nog niet. Onderwijs Onderwijzeres Els Blom van de Luber- tischool, die begin februari de kinde ren van asielzoekers onder haar hoede kreeg, kijkt terug op een leuke periode. Woensdagmorgen nam ze af scheid van de laatste kinderen. „Tja, het is niet leuk als er steeds groepjes vertrekken, maar je stelt je erop in", aldus de onderwijzeres, die totaal 22 leerlingen in haar klas heeft gehad. Voor de asielzoekertjes was een leegstaand klaslokaal in de Luberti- school ingebruik genomen en schafte de school extra onderwijsmiddelen aan, zoals cassetterecorders en pren tenboeken. Inmiddels heeft het rijk toegezegd de kosten te vergoeden. Samen met Jenneke Zijlema, een in- valskracht uit Groningen, en een aan tal vrijwilligers uit De Koog had ze kinderen van zes nationaliteiten in haar klas. „Een hele uitdaging, maar ik heb het met plezier gedaan." Hoe wel ouders van kinderen uit De Koog zich aanvankelijk zorgen maakten over besmettingsgevaar, bleek het met de gezondheid van de kinderen redelijk gesteld. „Uitgezonderd eentje met de mazelen of soms een ver koudheidje, hebben zich geen ziekte gevallen voorgedaan." Het taalverschil zorgde aanvankelijke voor problemen, maar doordat een aantal asielzoekertjes een beetje En gels enDuits kende, kwam het con tact snel opgang. Het leerprogramma beperkte zich hoofdzakelijk tot toneel en Nederlands. „Vooral wat oudere kinderen maakten zich de Nederland se taal snel eigen, zodat het contact steeds gemakkelijker verliep." De goede verstandhouding met de kinde ren uit het dorp heeft daar volgens de onderwijzeres zeker toe bijgedra gen. Inmiddels zijn adressen uitge wisseld met de asielzoekertjes, die in afwachting van een eventuele ver blijfsvergunning in andere opvangcen tra aan de vastewal zijn ondergebracht. „En zelf spreek ik in middels al een paar woordjes Soma- lisch", besluit Els Blom. Aanrijding. Ter hoogte van de Turk se tent deed zich dinsdagmiddag een aanrijding voor tussen twee vakantie gangers. De voertuigen van beide be trokkenen raakten licht beschadigd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7