Benzineaanstekers zijn mijn lust en leven" t Verzameling permanent tentoongesteld Dames-zaalvoetbalcompetitie zoekt meer teams $rv- HORSZEL Besturen Bronzen dansvormen in Galerie Tessel AVO collecte TC 3 VAKANTIEKRANT BEVALLING VRIJDAG 5 JUNI 1992 PAGINA i De zaalvoetbalclubs Klif, De Krim en Casino zijn overgegaan tot een samen werkingsverband om het zaalvoetbal r vrouwen op Texel aantrekkelijker temaken. Nu het eerste team van Klif naar de Helderse competitie verhuist, is het onderlinge krachtsverschil van de oserige speelsters ongeveer gelijk. Al leen is er een probleem: er blijven maar ;r teams over, terwijl er op Texel nog voldoende voetbalsters rondlopen, die inde zaal hun partijtje zouden kunnen spelen. Het comité hoopt door de geza menlijke wervingsactie tot een achttal teams te komen. Het is de bedoeling om de teams zo samen te stellen dat een zo aantrekkelijk mogelijke en ge lijkwaardige competitie ontstaat. Hoe het zich allemaal ontwikkelt is natuur lijk nog de vraag, maar het comité oet een beroep op iedereen die zin heeft om te zaalvoetballen, ook al heeft men nog nooit gevoetbald. Bel één van de le den op en laat je naam om de lijst zet ten. Of de naam van een kennis die nog moet worden overgehaald. Slaat de ac tie aan dan kan er vóór de aanvang van de competitie nog aan een paar geza-, menlijke trainingen worden gedaan. Voor meer informatie: Carolien Reij, tel. 15184; Siem Zijm, tel. 11741, Willem Roeper, tel. 12235/14734. Wijlen burgemeester Cees de Ko ning vond het ruim dertig jaar gele den maar onzin om jongeren een alternatieve gemeenteraad te laten vormen. Nü wast burgemeester Ton Schipper de jeugdige Tesselaars en anderen eens flink de oren wegens gebrek aan belangstelling voor de plaatselijke politiek. In een specia le commissievergadering bleek dat de aanwezige VWO'ers wel dege lijk weten en begrijpen waarmee men wel of juist niet bezig is. Zij hadden hun huiswerk goed ge daan. Het verwijt van Texels eerste burger was niet terecht. Maar we spreken lang niet altijd dezelfde taal, want ook bijvoorbeeld leef baarheid is een rekbaar begrip. Het college heeft er vrede (een merk waardig begrip in dit verband) mee dat de militaire oefeningen van de F-16's op de Vliehors worden uitge breid na sluiting van de Noords- vaarder op Terschelling. Door de gewijzigde aanvliegroute zou de overlast zelfs verminderen. En gij geleuft datWeg met die storende straaljagers! Ze moeten toch ergens kunnen oefenen? O ja Horszei Door Willem Roeper Wie wel eens in broodjeszaak „Dikke Mik" is geweest zal ze ongetwijfeld hebben gezien: de circa 500 benzineaanstekers die de linkerwand van de zaak vullen. Tentoongesteld in twee grote vitrinekasten ligt daar de verzame ling van Ed Vermey beter bekend als Ed „de Zeeman". Hij vond het zonde om de verzameling thuis in de kast te laten liggen en Hans van der Geest van de broodjeszaak zag er wel een lokkertje in voor zijn klanten. Nu snijdt het mes dus aan twee kanten, Hans de kijkers en Ed krijgt af en toe van een bezoeker een aansteker aangeboden. collectie, met de daarbij behorende namaak-serie. HP PATENT Door Marija Westerlaken De tweede expositie van Galerie Tessel ;in mei gestart. Een aanbod van gevarieerd werk in keramiek, hons, en gemengde verftechnieken. Een uitschieter is Edith Brinkman, die baar bronzen beelden tentoonstelt. Edit Brinkman is autodidact, zij heeft Itef&h de kunst van het bronsverwerken gemaakt. In Nederland is zij bier zeker niet onbekend mee. Voor de floriade is haar gevraagd bronzen wa- frlelies te maken. In Galerie Tessel zijn tfvan haar hand vooral dansvormen te bewonderen. Fragiele danseressen, prachtrig van vorm en lijn. Het werk is iple» enorm levendig en beweeglijk en on danks de fragiliteit zeer dynamisch, met eigen sfeer. Twee zeer verschillende soorten ge- bruikskeramiek zijn te zien van Gilles Ie Torre en Nettie Janssens. De Frans- poren Gilles Ie Corre woont en werkt bonden. Zijn werk is met name deco- rotiefdoor de vorm en het kleurgebruik, kschalen en potten worden gedraaid ^alsze nog zacht zijn vervormd, inge rukt. Het voor keramiek zeer felle bourgebruik -hard geel, groen en oranje- komt tot stand door diverse la- glazuur over elkaar te gebruiken; er *ordt als het ware geschilderd met tour. V -oengoed is de basis voor de gebruiks- n wamiek van Nettie Janssens. Ze maakt Wer andere vazen, schalen en ook ka- geschikt voor bijvoorbeeld cog- Nettie Janssens heeft in China een Jrkshop traditioneel schilderen ge- ton. Dit is in de decoratieve beschilde- van haar vazen duidelijk te zien. terugkerende thema's zijn vogels P'[amides. De klei is bewerkt met beeff een zeer bijzonder effekt van keramist Dick Versluis is tentoongesteld in Galerie Tes- met haar schetsmatige werk de verschil lende sferen treffend te vatten. Te zien zijn onder andere drooggevallen boten in Frankrijk en vissersboten in de haven van Oudeschild. Het werk is herken baar en realistisch, maar toch neigt ze naar de abstracte kant. Het Pakhuus bij voorbeeld, dat vaak met fotografische precisie wordt vastgelegd, heeft zij met een eigen interpretatie in grove lijnen geschetst, gedurft in verschillende tech nieken (aquarel, gouache en potlood) en kleuren. Vrolijk, speels en sfeervol werk dat zeer de moeite van het bekij ken waard is. Het kan tot 13 juni. De passie voor benzineaanstekers kreeg Vermey in zijn vaartijd. De veelal simpe le maar altijd doeltreffende machientjes maakten een diepe indruk op hem. Lang zamerhand onstond er een kleine verza meling. Na zo'n acht jaar te hebben verzameld is hij door allerlei oorzaken een tijdje gestopt met de speurtocht naar aanstekers. Toen hij in rustiger vaarwater kwam begon de verzamelwoede toch weer te kriebelen. Ongeveer vier jaar ge leden schreef hij een brief naar de KRO om in het radioprogramma „Niemands land" een oproep te mogen doen om zijn verzameling uit te breiden. Dit lukte wonderwel. Iemand had op zolder nog een doos vol benzineaanstekers staan en stelde ze graag beschikbaar. Zo werd de verzameling ineens met zo'n 200 aanste kers uitgebreid. Nu werd het ook tijd om de zaken serieus aan te pakken. Ed struinde beurzen en verzamel markten af op zoek naar uitbreiding van zijn collec tie. Zo langzamerhand raakte hij ook be kend in het wereldje en stapte er op een gegeven moment een man op hem af die in zijn onderduik-periode een aansteker had gemaakt van een geweerpatroon. Het is een genot om te zien hoe met de meest eenvoudige middelen een functio neel apparaatje is gemaakt. En zo liep hi) vorige week ook tegen een collectie op aI eerder sel. succes exposeert hij nu r' echter wel met nieuw werk. ®jlie van Dapperen tenslotte is on- JJeibaar de vrolijke noot in deze ten- """'"ing met haar schilderijen in 0Je technieken. Van Dapperen "'roert voornamelijk boten en weet waaronder tien Zippo's met afbeeldingen van het vreemdelingen legioen. ZIPPO Het bekendste merk benzineaanstekers is ongetwijfeld Zippo. De echte Zippo- liefhebbers kunnen helemaal lirisch wor den van het klikje waarmee de deksel van de aansteker opengaat. Vermey heeft zo'n 25 echte en tien namaak. De echte komen voornamelijk bij de marine van daan, compleet met het wapen van het onderdeel erop. Om alleen Zippo's te sparen is bijna niet te doen. De aanste kers zijn vrij kostbaar en op de beurzen wordt er grof geld voor gevraagd. Verre weg de meest verkochte benzineaanste ker was de Imco, een Nederlands product dat voor minder dan een tientje te koop was. Vroeger kocht je zo'n ding Van 7 tot en met 13 juni wordt, ook op Texel, gecollecteerd voor de AVO Inte gratie Gehandicapten. Dit is een lande lijke organisatie, die zich al 65 jaar inzet voor mensen met een handicap. Er wordt individuele financiële hulp ge boden als wettelijke regelingen daarin niet voorzien. Tevens vinden jaarlijks veel mensen met lichamelijke beperkin gen dankzij bemiddeling van AVO een werkkring, die specifiek is afgestemd op hun handicap. Ook steunt de vereniging gehandicapten die een eigen bedrijf willen beginnen. In een tijd waarin het sociale beleid van de overheid knel komt te zitten door geldgebrek, doen steeds meer gehandi capten een beroep op AVO. Vandaar dat er geld nodig is. Het werk van AVO is zondag en woens dag in beeld tijdens een televisieuitzen ding van Stichting Socutera. bij Plaatsman, die vulde hem èn je kreeg twee vuursteentjes kado. Ook hiervan zijn „neppers" gemaakt, die je bij Vles- sing onder de vijf gulden kon kopen. De ze neppers zijn ook in het bezit van Ed Vermey. Maar je moet er wel verstand van hebben wil je het verschil zien. BOEIEND Wie nu denkt dat een aantal aanstekers op een rijtje een dooie boel is, komt be drogen uit, Je komt ogen te kort. Zo ligt er een bougie die omgebouwd is tot aan steker en een jukebox in Jugendstiel waar ook op één of andere manier vuur uit te krijgen is. Opvallend is het verschil in aanstekers. Het criterium om in de ver zameling opgenomen te worden is een voudig: Er moet een sigaret mee kunnen worden aangestoken en de brandstof moet benzine zijn. Zo kom je een aan steker tegen die zo groot is als een plat geslagen vingerhoed en eentje die zo groot is dat je wel een flinke hernia oploopt als je een stevige roker bent. Leuk is ook de sigarettenmerken- Op de vraag welke aansteker Ed de mooiste in zijn collectie vindt, moet hij even nadenken. Zelf denken we die uit de oorlog of één van de Zippo's. Maar hij pakt een normaaluitziende aansteker, waar geen sjeu aan is. Verbaasde blikken alom, tot Vermey de deksel open doet. Door middel van een ingenieus tand- wieltje wordt de deksel tegen openklap pen beveiligd, en deze beveiliging is niet stuk te krijgen, wat met het veertje in de deksel van een Zippo nog wel eens wil gebeuren. Het merk van de aansteker is HP Patent, afkomstig uit Duitsland. Voor onze fotograaf Harry de (foto) Graaf had dit verhaaltje nog een aardig staartje. Zo als iedereen weet probeert Harry in Indo nesië het Papoea's zo prettig mogelijk te maken. En tijdens het interview kwam Harry tot de conclusie dat een benzine aansteker een ideaal is. Benzine is overal wel op te scharrellen en vuursteentjes zijn er zat in de handel. Het toeval wilde dat Ed van een toerist een doos aanste kers had gekregen als ruilobject. Vermey hoorde het verhaal van Harry en vlak voordat deze vertrok stond er een doos aanstekers op zijn bureau. Bij navraag bleken deze geschonken door Ed Ver mey. Wie een oude benzineaansteker in zijn bezit heeft en er vanaf wil, kan even bellen naar de „Dikke Mik" telefoon 17665 of opsturen naar Hans van der Geest, Postbus 520, De Koog. De aanste ker wordt in dank aanvaard. Op vrijdag 26 juni verschijnt de eerste TC 3 vakantiekrant. Deze aparte, wekelijkse bijlage in het handzame weekendformaat van de „oude" TC 3 zal een uitgebrei de evenementenagenda bevatten. Organisatoren van activiteiten en anderen die tips of aankondigin gen hebben voor deze agenda, worden verzocht te bellen naar de samenstellers: Ruud Nooy, telefoon 15034 of Niek Groot, telefoon 15234. Ook is het mogelijk de informatie schriftelijk in te leveren bij de ba lie van Langeveld en de Rooij, Parkstraat 10 in Den Burg. Wilt u de gegevens ruim van tevo ren (zeker twee weken) doorgeven, in verband met de verwerking? Er zijn geen kosten verbonden aan vermelding in de agenda van de vakantiekrant. De agenda's stonden op scherp. We hadden het haar zien doen, maar wisten ook dat ze het vaak met meerdere doen, dus we waren niet helemaal zeker. Op dinsdagmiddag werd ze onrustig en wilde naar de bovenste slaapkamer of naar de opgeslagen kampeerslaapzakken op zolder; we hadden haar daar al vaker vandaan geplukt de laatste tijd. De kartonnen doos stond al klaar in de kamer, want ze moest sociaal bevallen. De groep toeschouwers sloot zich boven de doos. Daar kwam de eerste. Een vinnige veelkleurige, net als de moeder. De tweede kwam drie koppen koffie later. Ook een schilderspalet, maar groter en veel slomer dan de eerste. Omdat moeder klein was en voor de eerste keer beviel, vonden wij het nu wel genoeg. De oudste twee hingen allang aan de moedermelk en ze gingen ervoor. De derde was klein, voorna melijk zwart en lag een tijdje amechtig te overleven. Na groepsoverleg pakten we hem op en schoven hem aan de tiet. Hij klikte als een Gardena tuinslangsluiting om de tepel. „Een echt lid van de familie", konstateerden we, „hij moet even z'n draai vinden, maar dan zuipt-ie zich ook helemaal klèm." Het bleef bij drie. Er waren er al twee verzegd en we zouden er één houden. Terwijl de poezen in slaap vielen, begon het vrouwelijk deel van de toeschouwers hun eigen bevallingen door te nemen. Het bleef nog lang on rustig in de buurt. D. WITTE ROEPER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9