Stroomverbruik SMIOZ aan kritiek onderhevig OOK VOOR VADER Zilveren kroon op carrière Johnny van Albert Heijn" Novem presenteert resultaten energleweek In memoriam: C.P.Eelman Aanrijdingen Gewonden door aanrijding en vele andere spannende boeken vindt u tijdens de maand van het spannende boek bij brunat Geen gevrij in de Weverstraat Dorpsfilm Oosterend Ronkende erehaag voor bruidspaar Fortgracht De Schan f naar natuurmonumei I. 4GINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 junk De afgelopen week overleed de heer C.P. Eelman van „Huis Frans", een man waaraan wij, oud-onderduikers, de allerbeste herinneringen bewaren. Wij ontsnapten aan de grote razzia van de wehrmacht op 8 november 1944 en Eelman vond het prima dat wij ons met zijn vijven verstopten in zijn Rooie Boe. In een uurtje tijd maakten we een schuilplaats, bereik baar door van bovenaf een gat te maken. Nauwelijks waren we klaar of daar kwam de SA (Sturm Abteilung) uit Oosterend recht op de boe af, met een hond die afgericht was op mensenlucht. Hoe wisten ze dat wij daar zaten? Ongetwijfeld verraders werk. Terwijl wij achter het schot za ten, stond de hond, een Duitse herder, recht tegenover ons te blaf fen. Het hooi in de boe had wat ge broeid waardoor er een scherpe shaglucht hing en de hond ons niet opspoorde. Dat heeft ons waarschijn lijk gered. Weken lang zijn we er ge bleven. In de Russenoorlog kwam een zwaar gewonde Georgiër naar de familie J. Barhorst, die hem naar dezelfde boe van Eelman verwees. Ik en nog een ander er 's nachts heen met eten en melk. Uiteindelijk zaten in hetzelfde „hol" vijf Georgiërs. Eelman nam ook een Georgiër (Alex) in huis, die was gevlucht vlak voordat hij door de Duitsers zou worden doodgeschoten. Ik hoef niet te vertellen welk enorm risico Eelman daardoor heeft gelopen. Tijdens de grote drijfjacht die de wehrmacht op touw zette om Texel van Russen te „zuiveren" en waarbij het eiland van noord tot zuid werd uitgekamd met inzet van 2000 man, kwamen ze al plunderend en brand stichtend ook bij de boe. De bevel voerend officier durfde echter niet naar binnen en liet een gat graven in het land (De Zevenhonderd) dat nu van KI. Uitgeest is, op 260 meter af stand. De soldaten die er uiteindelijk op werden afgestuurd durfden echter niet. Buiten het gezichtsveld van de officieren kropen ze achter de boe en meldden een kwartier later dat ze niets hadden gevonden. Ik zag het al lemaal vanuit de schuur van KI. van der Werf op 450 meter afstand. Ik dacht: heer en mevrouw Eelman, voor u is alles voorbij. Ze zouden bei den vermoord zijn geworden en „Huis Frans" zou in brand zijn gestoken, als de Georgiërs waren ontdekt. Klaas Bonne zei het treffend in zijn gedicht: u beiden was een held. Wij, de onderduikers van de Rooie Boe, zullen het nooit vergeten. W. Dalmeijer De Koog. rr Koninklijk zilver voor John Pieter- se uit Den Burg die gisteren zijn veertigjarig dienstverband bij het Ahold-concern vierde. Pieterse, beter bekend als „Johnny van Albert Heijn" kreeg uit waarde ring voor zijn activiteiten de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau op gespeld door burgemeester Schipper. Het 105-jarige groot winkelbedrijf heeft altijd als een rode draad door het leven van de jubilaris gelopen. In de woning boven de voormalige kruideniers zaak in de Binnenburg, waarvan vader Pieterse indertijd chef was, zag hij in 1937 het levenslicht. Als kind voelde hij zich al aange trokken tot het winkeliersgilde. De luiers nog maar nauwelijks ontgroeid sprong hij al bij in de winkel. In 1952 kreeg hij een baan aangeboden in dezelfde zaak, waarin hij in 1957 opklom tot eerste verkoper. Omstreeks die tijd introduceerde AH de zelf bediening op het eiland. Een ont wikkeling die - net als veel andere vernieuwingen - door Texelaars met gemengde gevoe lens werd ontvangen. Destijds had zijn bedrijf een weekomzet van zo'n zevenduizend gulden. „Tegenwoordig bedraagt de om zet in een van onze grotere za ken op een maandagmiddag gauw het tienvoudige", aldus AH-manager C. Waardenburg. In 1964 koos John Pieterse voor een filiaal aan de vastewal. Na veel omzwervingen werd hij be drijfsleider in Sint Maartensvlot- brug, om eind zestiger jaren weer naar Texel terug te keren. Vanaf 1978 werkt hij in Den Helder. Uit waardering verraste zijn werkge ver Pieterse en zijn echtgenote Hennie (links op de foto) beiden op een gouden insigne. Dat er niet op de kleintjes werd gelet bleek andermaal toen Pieterse een getuigschrift (eveneens in goud) kreeg uitgereikt. Ook het Koninklijk Texels Fanfarekorps, waarin hij ruim 25 jaar musi ceert, deed met een serenade voor de jubileumzaal van De Lin deboom een duit in het zakje. Een 55-jarige Texelse gaf vrijdag, bij het afrijden van de boot een 65-jarige automobiliste uit Sprang- Capelle te weinig ruimte, waardoor de wagens elkaar raakten. De schade viel mee. Een 37-jarige Duitse toerist reed za terdag achteruit een uitrit aan de Or- chismient in De Koog af. Hij botste daarbij op een geparkeerde auto en meldde dit keurig op het politiebu reau. De eigenaar van de beschadig de wagen, een 21-jarige man uit Den Ham diende zich daar 's mid dags aan. Een 74-jarige automobilist uit Am sterdam raakte vrijdag gewond op de kruising Oosterenderweg/Laagwaal- derweg, omdat hij verzuimde voor rang te geven aan de auto van een 57-jarige man uit het Duitse Düren. De Amsterdammer liep een hoofd wond op, terwijl een passagiere van de Duitser l.icht gewond raakte aan haar been. Een arts behandelde hen op de plaats van het ongeval. Beide wagens raakten zwaar beschadigd. Onderzoek tijdens de energieweek die eind vorig jaar is gehouden heeft aangetoond dat op Texel flinke besparingen mogelijk zijn. Vooral het NIOZ in 't Horntje, een voorname stroomafnemer op het eiland, springt volgens de Nederlandse Maatschap pij voor Energie en Milieu (Novem) slordig om met electriciteit. Ook bin nen de recreatiesector zijn flinke besparingen mogelijk. Doel van de energieweek was om in brede kring een aanzet te geven tot energie- en waterbesparing. Organisa toren waren behalve de Novem, het PEN, PWN en de gemeente Texel. Vooruitlopend op soortgelijke acties elders leende Texel zich door zijn af gesloten ligging uitstekend om het resultaat van de actie te meten. Ver- gelijkingscijfers verschijnen komend najaar. Uit een intern rapport blijkt nu dat de actie redelijk is geslaagd, al is het bezuinigen op water onderbelicht gebleven. Dit verdient volgens de No vem meer aandacht. Woordvoerster Extra service AOT-bussen maken voortaan ook een kleine ronde over Vakantiecentrum De Krim. De bussen van en naar De Cocksdorp doen het park dagelijks vanaf 7.56 uur aan, zowel op de heen- als op de terugweg. Kantoorboekhandel Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg, tel. 02220-12741, fax 02220-14111, Inge Toussaint: „Veel mensen realise ren zich nauwelijks dat waterwinning en waterzuivering een negatieve in vloed hebben op het milieu." Tijdens de energieweek bezochten teams van de Novem en consulenten van energiebedrijven 93 bedrijven en instellingen, die de resultaten van het energie-onderzoek inmiddels binnen hebben. De totale actie omvatte daarmee 13,2 procent van het gas verbruik, 18 procent van het elektrici teitsverbruik en 7,5 procent van het waterverbruik op het eiland. Naar nu bekend is geworden kunnen Texelaars nog 8,4 procent op gas besparen, 10,3 procent op electriciteit en 9,9 procent op water. Voor waterverbruik liggen de besparingsmogelijkheden vooral in de recreatiesector. NIOZ Op gas- en electriciteitsgebruik kan volgens de Novem bij de recreatiebe- drijven en het NIOZ nog flink worden bezuinigd. Vooral de verlichting, waarvoor de meeste electriciteit no dig is, verdient aanpassing. Volgens Novem hangen in de NlOZ-gebouwen verouderde TL-lampen. Fen Schilling, hoofd van de afdeling energietech- Een 32-jarige man uit Den Helder die op Texel zijn vrijgezellenavond vierde, belandde wegens balda digheid in de politiecel. In „leder- hose" hadden hij en zijn vrienden zaterdagavond het centrum van Den Burg op stelten gezet. Onder invloed van drank urineerde de aanstaande bruidegom op een gegeven ogenblik tegen een ge vel. Even later probeerde hij in de Weverstraat een vrouw te zoe nen. Zij was daar echter niet van gediend. Hierop ontstond een handgemeen tussen haar echtge noot en de Helderse vrijgezel. De vrouw diende hierop een klacht in bij de politie. In een café in Den Burg hield de politie de Nieuwedieper later op de avond aan en nam hem mee naar het bureau, waar hij ter ontnuchte ring een nachtje in de cel mocht logeren. Bovendien kreeg hij vooruitlopend op zijn boterbriefje een proces verbaal onder de neus geschoven. niek bij het NIOZ, heeft zo zijn twij fels over het onderzoek. „Het team heeft na een haastige rondgang door het gebouw te snel conclusies ge trokken. We doen er alles aan zuinig met energie om te springen. Dat geldt voor de verwarming, maar ook voor het stroomverbruik. Novem ver gelijkt het NIOZ met een onderwijs gebouw, waarin de verlichting de meeste stroom verbruikt. Wij be schikken daarnaast over onderzoek sapparatuur, waarop nauwelijks valt te besparen/'Volgens Schilling heb ben de Novem-adviseurs niet erg praktisch rondgekeken. „Het is toch zonde om alle TL-armaturen in het Nog steeds komen bij Excelsior vra gen binnen voor de in 1991 op vi deoband uitgebrachte dorpsfilm uit 1954. Om aan deze vraag te voldoen zal nog één maal een serie banden worden vervaardigd. Wie een exem plaar wil hebben, kan dat tot 27 juni (zaterdag) opgeven bij Piet Bakker, tel. 18616. De banden kosten 740, Dinsdag 16 juni In Cinema Texel draait om 15.00 uur „Captain Hook" en om 20.30 uur „Father of the bride". In het raadhuis heeft de raads commissie voor welzijnsbeleid een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Tanja van Arkel geeft een dwars fluitconcert in de voorspeelruimte van de muziek- en dansschool (d'Ouwe ULO), aanvang 19.30 uur. Woensdag 17 juni Van 10.00 tot 14.30 uur wordt in en bij De Bijenkorf te Oosterend een rommelmarkt gehouden ten bate van de peuterspeelzaal. In zwempark Molenkoog wordt een „waterbollenmiddag" gehou den met allerlei spelletjes en wedstrijden, aanvang 14.00 uur. Bij de Schuilhut in De Koog ver trekt om 14.00 uur een kerken- tocht via de Noordelijke route onder leiding van een ervaren gids. Niet autobezitters zullen meestal kunnen instappen bij anderen. In Cinema Texel draait om 15.00 uur „Captain Hook" en om 20.30 uur „Father of the bride". De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het verslag van de hoorzitting inzake het bestemmingsplan buitenge bied en over de Planologische Kernbeslissing Waddenzee. Donderdag 18 juni Om 14.00 uur start bij De Schuil hut achter de N.H. kerk in De Koog een kerkentocht via de gebouw te vervangen." Toch laat het Novem-rapport het NIOZ niet geheel koud. Om een dui delijk beeld te krijgen gaat Schilling het verbruik inventariseren. „Want meten is weten." Inge Toussaint van de Novem be treurt de wantrouwende houding van het NIOZ. „Ik twijfel niet aan de zorgvuldigheid van onze medewer kers." Het leeuwedeel van de onderzochte bedrijven heeft dan ook positief ge reageerd op de besparings-adviezen. Meer dan de helft van de onderne mers zegt „veel aan het bezoek te hebben gehad". Bezochte bedrijven gaven Novem het cijfer 8,5. Ook par ticulieren hebben de energieweek, waarin de energiebedrijven met een bus over het eiland trokken, positief gewaardeerd. Inmiddels zijn 405 wa terbesparende douchekoppen ver kocht. Voor het raadhuis was het vrijdag middag een geronk van jewelste. Bij de huwelijksvoltrekking van Willem Boon (29) uit Het Noorden en Riem- ke de Vries (25) uit Zuidhaffel was een erehaag van oude trekkers ge maakt. De bruidegom is namelijk lid van de Oude Trekker en Motoren Club Texel. Met trekker en wagen haalde Boon zijn volledig verraste bruid van huis op. Dit plannetje had Boon nog de nodige zweetdruppels gekost, want in de voorafgaande ar, iist islc zuidelijke route. Wie geen auto heeft kan proberen in te stapn* i bij een ander. De raadscommissie voor finan- cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis e openbare vergadering. Onder dere wordt gesproken over de Vrije School en over de jaarreke- ning van de Luberti-school. In verband met de voetbalwedstr Nederland-Duitsland is de aan vang om 18.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.: uur „Father of the bride". Frank Chase speelt vanaf 21.30 jst uur in The Piano Bar aan de Nk ji kadel in De Koog. Vrijdag 19 juni Bij paal 17 start om 10.00 (briefing 8.00 uur) de specialejLe bileumvvedstrijd Rondje Texel. Om 20.00 uur is in de Bu meester de Koning-hal de diploma-uitreiking van de open bare scholengemeenschap De Hogeberg. Dr Herbert van Erkelens het Yogacentrum (Weverstraat 54) een lezing over di< chologie van Jung en de dromejee van Pauli. Entree f10,-. Vanaf 21.30 uur treedt pianist entertainer Frank Chase op in Piano Bar aan de Nikadel in De Koog. Hoogwater Oudeschlld Di. 16 9.1 5 en 10.15 Wo. 17 10.24 en 22,3! Do. 18 10.54 en 23,03 Vr. 19 11,34 en 23,33 Za. 20 12.25 en 23,5! Zo., 21 -.- en 12,41 Ma. 22 0.25 en 13.35 Di. 23 1.07 en 13.51 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt 21 ju1 op om 05.17 uur en gaat onder 22.03 uur. 23 juni laatste kwartier; li juni springtij. Voor een symbolisch bedrag \ft® gulden is de Vereniging tot'bekt! van natuurmonumenten eigenaï#|ii worden van de fortgracht rond Bi II Schans. Bestuursleden van hetw II terschap Texel'stemden vrijdag» met de verkoop van de grachtro* lal de vesting die momenteel wordtg Éi restaureerd. De kosten voor het» |e derhoud voor de monumentale gi i.B komen niet langer voor rekening* het waterschap. fo Ml la; Winkeldiefstal Een 12-jarig Texels meisje werd a dag dagmiddag betrapt bij het stelem cge een pakje sigaretten uit een wi Bu» Den Burg. j.( week moest hij nog vele uren te*. den aan het opknappen van det< |0[n ker, een McCormick Farmall Diesi uit 1950. Met hulp van enkele d den lukte het hem, al leek donds dagavond het plan in duigen te wg toen de motor het begaf. Tegen* -|S dernacht kregen de geroutineeè y sleutelaars het voertuig echter aan de praat. Toen het bruidsper vrijdagmiddag na het jawoord tó jfd naar buiten kwam, wachtte hem h een verrassing. Twee kranen ven Texel BV, waarbij Willem Boon in dienst is, maakten een reusachtij ereboog. Het spektakel werd do« veel nieuwsgierigen gadegeslaf

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2