Regen bracht zegen - MALTA MALTA jze mannen Marsdiep Ringsteekseizoen start in De Waal Geluid-overlast ,0scars" voor wgd-acteurs ÉWSpS nufÜDwejr iNadur \hraxP*. Marfo.Pl Pas in Niexfa Ras il-Wafix /r GRajn Tigfj* Gnejng. - Zebbieh Moate., Rasir-Raheb Zppqor VarsBskala Bay Giiro. 'Thomas Bay Zebbug|NTERIj,> 2vuEGyT<- LUCUvA -^yXrobb H-GfkUjin U KuHcura. £P\J V (jumbrallf* 9/Mkrsaxlokk' J -jMDelimara P' Znrrieql EN GOZO 1250 000 7^1/ Ro31 ^ajdo. I ij:;;; kaart is de veerverbinding die de Marsdiep en binnenkort ook de Texelstroom gaan onderhouden aangegeven met een stippellijn. VERVOLG VAN PAGINA 1 verscheidene leden, onder wie werden aan de tand gevoeld. mmer dat de commissie niet van igrond is gekomen", reageert Vos- wijze mannen hadden be- bzaam kunnen zijn bij het bereiken compromis." Complex boorzitter Wuis betreurt het liit omdat de patstelling nu niet wordt doorbroken. Hij kan zich echter wel voorstellen dat de drie prominen te Texelaars ervan hebben afgezien: „De materie is nogal complex. Je vraagt wel erg veel van de mensen." Aan het formeren van een andere commissie denkt hij niet. „Nog wijzer kan haast niet. Vandaar dat we nu weer graag met de andere partij ver der willen praten. We denken ook wisselgeld te hebben voor nieuwe gesprekken." Over de nieuwe voor stellen die het bestuur wil doen, wil Wuis geen details geven. In elk geval zal de stemverhouding opnieuw on der de loep worden genomen. Als het aan Voskuil ligt, is ook de huidige contributieregeling een punt van discussie. „Grote bedrijven en kleine logiesverstrekkers die via be middelaars verhuren, dragen de helft minder af aan TVL dan de overigen. Dat is een scheve situatie die nog dateert uit de tijd van de oude VVV, maar heeft niets met TVL te maken. TVL is louter bedoeld om Texel- promotie mogelijk te maken. Vandaar dat ik dit punt graag al vóór de slota- vond van de actie voor het nieuwe VVV-kantoor geregeld had gezien. Ik denk dat dan niet eens een tweede avond nodig was geweest. Nu echter 16 JUNI 1992 de Zeeuwse boot. We denken die het nog één of twee jaar uit een zolang blijft ze in de vaart", git Zammit. 24-uurs dienst i de schepen wordt dag en nacht Len. Zammit: „Dat is vier jaar ge- ingevoerd. Het was een politie- beslissing, want commercieel kan niet uit." BfhetTesoschip wordt een nieuwe egsteiger gebouwd. Tevens heeft ,mit scheepswerf Verolme in uSden benaderd om een neerlaat- kapconstructie voor de Mars- pie maken. „Wij hebben weinig erschil, hooguit zo'n twintig centi- 8r, Vandaar dat het goedkoper is instelbare rijkiep aan het schip te laten maken, dan dure hefbare bruggen op de wal", aldus de Maltezer. Wachttijd De vaartijd tussen de eilanden be draagt 25 minuten. De afstand is iets groter dan tussen Texel en het vaste land, maar er wordt in het veel die pere water harder gevaren. Het afmeren, lossen en weer laden van de schepen neemt volgens Zammit momenteel wel drie kwartier in beslag. Hij hoopt dat dat met de komst van de Marsdiep en later de Texelstroom tot het verleden zal be horen. Ook de wachttijd, die op bei de eilanden soms voorkomt, maar volgens Zammit nooit meer dan één a twee uren beloopt, moet door de Texelse schepen worden verholpen. Geen retours In tegenstelling tot de Texelse situa tie, kunnen voor de bootdienst op Malta en Gozo ook enkele reizen TEXELSE COURANT worden gekocht. Een enkele reis voor passagiers kost zo'n ƒ5,50. De eigen bevolking is goedkoper uit: f 8,- voor een retourtje. Auto's worden goedko per overgezet dan bij "Tèso: een re tourtje kost 30,-. Zammit is diep onder de indruk van de Texelse bootonderneming. „Ik heb hier in een paar dagen veel geleerd. Alles verloopt zo gestroomlijnd en ef ficiënt, dat is bij ons wel anders. En de schepen verkeren hier in een fan tastische staat van onderhoud. Ik zal er op Malta beslist op aandringen en kele mensen jullie kant op te sturen om de kunst af te kijken." Hij vertelt dat Shore Consultants in de toe komst zelf drie nieuwe schepen wil laten bouwen. Theo Hoogerheide haakte daar tijdens het gesprek gelijk op in door Zammit de dubbeldekker Molengat aan te bieden, die over een jaar of tien te koop komt. „Dat is misschien nog niet zo'n gek idee. Het is in ieder geval goedkoper dan nieuwbouw", besloot de Maltezer. De „Marsdiep", de eerste veer boot met koplading werd door Teso besteld in samenhang met het plan om de veerdienst te ver plaatsen van Oudeschild naar 't Horntje, waarover al sinds 1959 werd gepraat. Het 68 meter lange schip met een capaciteit van 70 auto's en 750 passagiers, werd in 1962 voor ruim zes miljoen gul den gebouwd door de N.V. Zaan land sche Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam. De kiel werd gelegd op 2 maart en de doop en stapelloop was gepland op zaterdag 11 mei. De tewaterla ting moest echter een dag wor den uitgesteld wegens zware storm en regen. Men volstond daarom met de doop (door me vrouw N. Bakker-Zuidewind, echt genote van Teso-commissaris Gerard Bakker). De genodigden hadden het zwaar te verduren. Het verslag in de Texelse Courant: „Dameshoedjes en haarnetjes werden door de wind mee gesleurd. De champagne en de scherven van de fles regenden op de genodigden. Paraplu's woeien binnenste buiten". Pas de volgen de ochtend gleed het schip van de helling in het bijzijn van slechts een handjevol direct betrokkenen. Burgemeester C. de Koning zag in het slechte weer echter een gunstig voorteken wat betreft de toekomst van Teso en Texel. De Chinese wijsgeer Confucius had immers gezegd: regen brengt zegen? Bejaarden Begin augustus 1963 was de Marsdiep klaar. De Texelse bejaar den waren de eerste passagiers. Teso bood hen op 12 en 13 mei 1964 een rondvaart aan ter gele genheid van het feest „Texel 550 jaar stad". Het schip lag in die tijd voor een half jaar afgemeerd in de marinehaven van Den Helder om dat de fuikhaven van 't Horntje nog niet klaar was zodat er nog geen auto's mee konden worden geladen. Weliswaar was op het laatste moment besloten de Mars diep ook van zijdeuren te voor zien, zodat aan de bestaande veerstoepen kon worden afge meerd, maar die zijn nooit ge bruikt. Pas op 17 juli 1964 kwam het schip in normale dienst, bij het begin van de bouwvakva kanties. Op 19 juli 1965 raakte een der rij- dekdeuren defect en muurvast en moest met een drijvende bok van de marine weer in orde worden gemaakt. Een ernstiger manke ment ontstond op 3 mei 1966, toen het schip bij Den Helder aan de grond liep, met een kromme roerkoning als gevolg. Herstel ver gde 12 dagen. In die periode werd de dienst vanaf de zijladingstoe- pen onderhouden door de „Konin gin Wilhelmina" en de „Noord-Nederland" (de inmiddels aan Doeksen op Terschelling ver kochte voormalige „De Dage raad"). Het meest spectaculaire ongeluk deed zich voor in 1982 toen het schip tijdens een onder houdsbeurt in het dok van Boele in Rotterdam, omviel en daarbij vrij ernstige inwendige schade opliep Toch heeit de „Marsdiep" over het algemeen zonder veel problemen gefunctioneerd. Na de ingebruikname kreeg Texel te ma ken met een periode van onge kende toeristische bloei, zodat al snel een tweede, vrijwel identieke veerboot nodig was. Dat werd de „Texelstroom" die in 1966 in dienst kwam en nu ook naar Mal ta is verkocht. Gebaar De Marsdiep heeft Texel vandaag voorgoed verlaten. waren veel TVL-leden verbolgen over het feit dat het nieuwe gebouw naar rato van de TVL-contributie moest worden bekostigd." Wuis zegt hierop: „De ledenvergade ring zal hierover een voorstel ontvan gen, dit echter na uitgebreide inventarisatie van cijfers en afweging van standpunten." Voskuil benadrukt dat niet alleen klei ne logiesverstrekkers zijn standpunt delen, maar dat ook grotere bedrijven sympathie betuigen. „Het is geen strijd van groot tegen klein", zegt hij. „Ook grote Recron-leden en diverse hotelhouders hebben hun handteke ning gezet ter ondersteuning van mijn actie. Het gaat niet om een klein groepje leden. Ik hoop dan ook dat zo snel mogelijk een nieuw gesprek op gang komt, zodat we een eind kunnen maken aan deze situatie." vóór de eerstvolgende ledenvergade ring tot overeenstemming te komen. Afgesproken was de vergadering bin nen twee maanden na de vorige te houden. Een datum is nog niet ge prikt. Voskuil rekent erop dat dan weer de bestuursverkiezing op de agenda staat. „Dat is de vorige ver gadering toegezegd. Het kan best zijn dat men er niet happig op is, maar je kunt niet blijven rekken." Wuis stelt echter: „Ik weet niet of het verstandig is om in deze sfeer verkiezingen te houden. Dan krijg je een 'barbertje-moet-hangen'- stemming en dat lijkt me niet ge wenst." Hij vindt dat de vereniging eerst over degelijke statuten moet beschikken. „Deze statuten dienen een goede verdeling van de invloed van alle sectoren te garanderen, zo dat geen enkele sector de overhand zal hebben. Het TVL-bestuur heeft dit als absoluut uitgangspunt. Dit is een waarborg voor een evenwichtig be leid in de toekomst. Zodra hierover overeenstemming bestaat zullen wij het hoger beroep intrekken. Wij blij ven open staan voor overleg met de partij-Voskuil op basis van die uit gangspunten." Waarom wil Voskuil perse dat het bestuur het hoger beroep intrekt? „Handhaving is zinloos, want winnen doen we toch. Dat is al onomstotelijk voor de rechter bewezen. Doorgaan kost mij, en vervolgens de vereniging, alleen maar méér dan de ƒ15.000,- die inmiddels al aan juridische kosten is opgegaan. Intrekken van het hoger beroep spaart dus kosten uit, maar het is ook een gebaar van goede wil." Voskuil had uit contacten met het TVL-bestuur begrepen dat intrekken waarschijnlijk gaat gebeuren, maar voorzitter Wuis kan dit niet bevesti gen. TVL wil mogelijk toch nog eens juridisch toetsen of de statutenwijzi ging, die tot een andere stemverhou ding leidde, juist is. „Het bestuur beraadt zich nog. Het staat nog niet vast of we het hoger beroep doorzet ten of intrekken. Dat zal afhangen van een eerste gesprek met de partij- Voskuil. Dan zal blijken hoever beide partijen willen gaan. Uitgangspunt van het bestuur is en blijft dat TVL als volwassen partner doordraait in de Stichting VVV Texelpromotie. TVL is een belangrijke pijler en mag niet onderuit worden gehaald", aldus Wuis. In dit verband heeft TVL contacten aangeknoopt met het onderzoeksbu reau Kappelhof. Dit bureau zal de vereniging eventueel van dienst zijn bij het creëren van een toekomstvi sie. „Als TVL bijvoorbeeld een reactie moet geven op ingewikkelde zaken zoals een bestemmingsplan, kan zo'n visie goed van pas komen." Ledenvergadering Maar eerst moet het geschil met de leden worden opgelost. Zowel het bestuur als Voskuil c.s. streven ernaar Het ringsteekseizoen start op zon dag 5 juli met een wedstrijd in De Waal. Rijders kunnen zich tot 25 juni opgeven voor de wedstrijdenserie. Ook niet-leden van menvereniging Tussen Wad en Duin zijn welkom. De opzet van het ringsteekkampioen schap is dezelfde als andere jaren: er zijn in totaal zeven wedstrijden. Wie in aanmerking wil komen voor het kampioenschap dient minstens in vier verschillende dorpen mee te rijden en daarnaast aan de start te verschijnen tijdens de laatste wedstrijd in Den Burg. Nieuw dit jaar is dat geen on derscheid meer zal worden gemaakt tussen pony's en paarden. De eerste drie wedstrijden beginnen om 19.30 uur, de laatste vier om 19.00 uur, in verband met het korter worden van de dagen. De ringsteekcommissie van de men vereniging heeft een opgaveformulier opgesteld. Wie geen exemplaar heeft ontvangen, maar wel graag mee wil doen, kan er één afhalen bij JoJo móde op de Stenenplaats in Den Burg. De deelnemers worden verzocht op het formulier informatie te zetten over het paard en de koets waarmee men in het strijdperk treedt. Dan kan de omroeper het publiek tijdens het ringsteken van interessante gegevens voorzien. Een omwonende beklaagde zich in de nacht van zaterdag op zondag over lawaai van een feestje bij een recrea tieboerderij in de buurt van Den Hoorn. Een groep van ongeveer tien personen vermaakte zich met een kampvuur en muziek. Toen de politie omstreeks half vier een kijkje kwam nemen, was het feest intussen vrij wel afgelopen. Het vuur werd ge doofd en de muziek uitgezet. villa van een stel gangsters. Een schoolklasje dat nietsvermoedend de tent in de buurt heeft opgezet, weet binnen te dringen en probeert een stel hulpeloze gevangenen te bevrij den. In de slotscène weten ze de gangsters in te overmeesteren en in het water te gooien, maar hoe het verder afloopt blijft de vraag. „We moesten stoppen met de opnamen, omdat het zwembad weer open ging", luidt de verklaring van regisseur-scriptschrijver Johan Hoo gerheide. Tijdens het kamp was er slechts zaterdagavond en zondagoch tend tijd om te filmen. Omdat het za terdag begon te onweren, moest het grootste deel de volgende ochtend worden opgenomen. Bewust werd geen enkele scene overgespeeld; Hoogerheide vond het zelfs niet no dig de schaar te hanteren, maar maakte meteen de definitieve versie, compleet met muziek. Het blikken geluid van de cassetterecorder komt het eindresultaat echter niet ten goe de en sommige overgangen zijn door deze werkwijze ook nogal abrupt. „Maar", zegt Hoogerheide, „bedoe ling was om de kinderen te laten zien hoe een film wordt gemaakt. Die op zet is geslaagd." Dat de Texelse ci neast in het verleden al eens voor enkele korte films tekende, was overi gens wel merkbaar. Enkele verrassen de camera-standpunten, boeiende close-ups en een goed script vorm den de krenten in de pap. De kinde ren zijn in elk geval een ervaring rij ker, of, zoals „acteur" Marcel het uitdrukte: „Het filmweekend was hartstikke leuk, maar ze betalen ver rekte slecht." i" met „Oscars" en champagne na afloop van de première. b:e loper lag zondagmiddag voor sn tear en na afloop kregen ze alle- s'sen „Oscar": de Texelse kinde- meespeelden in de videofilm ij feens" kregen een echte filmster- deling. Een beetje terecht was j !wl, want mede dankzij hun j! Wane inbreng ontstond twee we- f geleden tijdens een speciaal l '"pin zwem park Molenkoog een ite film. In een bloedhete tent op s 'Molenkoog-terrein konden de Nemers en hun ouders zondag i Resultaat bekijken tijdens de „pre- j b". De film speelt zich af in Mo- «toog, dat voor de gelegenheid is ;j "getoverd tot de zwaarbewaakte f i -Tg%nv*rr;

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5