Texelaars schoorvoetend achter waterschapsfusie vergang van mist naar nekt wandelaars ingedijkte landen en Wieringen ligt dwars Oude trekkerclub kijkt al naar '93 Greep uit kassa „Slordigheden bij restauratie Schans" Ingrid van Lubek geplaatst voor NK Zijm en Huisman winnen wielerwedstrijd Baldadigheid Kruiswerkers naar protestbijeenkomst \t Iromfietser gewond laar ziekenhuis oorzaakt PAGINA 9 Met een genoeglijke rondrit over Texel opende de Oude Trekker en Mo toren Club Texel zondag het seizoen 1992. De ruim honderd leden kijken echter al uit naar volgend jaar, want dan willen ze met Pinksteren de grootste show uit de historie houden. Spektaculair hoogtepunt moet het uit Amerika overgewaaide „trekker-trek" worden. Met name de deelnemers aan de super-zwaargewichtklasse worden geacht de show te stelen. De organisatie rekent op de komst van enkele tractoren die zijn uitgerust met vliegtuigmotoren. Doel van de „trekker-trek"-wedstrijd is het trek ken van een gewicht over een zo groot mogelijke afstand. Naast de zwaargewichten kunnen ook trekkers met minder pk's het tegen elkaar op nemen. Gehoopt wordt dat veel Texelse agrariërs en loonwerkers in de lichtere klassen de strijd met elkaar aanbinden. Dit seizoen doet de club het rustiger aan. In de loop van de komende maanden staan rondritten in Noordholland en nog één op Texel op het programma. Zondag waren zo'n veertig leden present. Enkele modellen, die vorig jaar in Amerika door de gebroeders Smit en Uitgeest waren opgeduikeld, reden voor het eerst mee. De rit begon 's morgens op het parkeerterrein aan de Bern- hardlaan en eindigde bij het dok van Hans Boom, alwaar een rondleiding werd gegeven. Op de foto komen de trekkers in colonne aanrijden aan de rand van het bos, op weg naar kof- fiestop Bosch en Zee. (Foio Frans Hopman) het Nederlands Kampioenschap, dat half september wordt gehouden. In haar eerste kwart-triathlon van het seizoen moest ze alleen de sterke Jitske Cats laten voorgaan. Na het fietsonderdeel had de Texelse sport vrouw nog een lichte voorsprong, maar ze moest bij het lopen uiteinde lijk drie minuten toegeven. Zaterdag zal Ingrid van Lubek proberen kwalifi catie af te dwingen voor het Euro pees Kampioenschap, tijdens een kwart-triathlon die in Oldeberkoop (Fr.) plaatsvindt. Texels herenkampioen Rien Brouwer nadert inmiddels de grens van twee uur. Met een tijd van 2 uur 3 minu ten verbeterde hij zijn eigen record, dat hij 31 mei j.l. in Hippolytushoef vestigde, met meer dan een minuut. Brouwer eindigde bij de eerste vijf, maar hield wel een lastige duimbles- sure aan de wedstrijd over. Ed Zegers uit Oost finishte in de middenmoot, maar ook hij wist de afstand sneller dan ooit af te leggen (2 uur 17 minu ten). Een 21-jarig meisje uit Julianadorp, dat werkzaam was in een camping- supermarkt nabij De Koog, is op staande voet ontslagen toen bleek dat zij herhaaldelijk een greep uit de kassa had gedaan. Totaal had de werkneemster ongeveer duizend gul den achterover gedrukt. De diefstal kwam aan het licht toen de supermarkt-exploitant de politie in lichtte, nadat hij driemaal in één week een kasverschil had geconsta teerd. Bij het politieverhoor legde het meisje een bekentenis af. Het groot ste deel van het verduisterde geld kwam op haar aanwijzing tevoor schijn onder een stapel oude kranten in het magazijn en kon weer aan de eigenaar worden teruggegeven. Bij de restauratie van De Schans gaat de uitvoerder onzorgvuldig te werk. Dat vindt CDA-raadslid Gelein Jansen. Hij zag dat onbevoegden zich zomaar op en rond het natuur monument kunnen begeven. „Dit gaat helemaal niet goed." Jansen vreest dat ongewenste be zoekers de historische waarde van De Schans zullen aantasten. Volgens de CDA-er wordt tijdens de restaura tie van het fort totaal niet omgeke ken naar de» uitgegraven grond, ledereen zou zich zonder tegenwer king op het terrein kunnen begeven, met alle gevolgen van dien. „En er is al zoveel misgegaan", beet Jansen wethouder Barendregt (ruimtelijke or dening) tijdens de raadsvergadering toe. Om mensen niet op ideeën te brengen wilde de CDA'er niet over de vermeende wan toestanden uitwijden. Jansen advi seerde de gemeente hekken rond het terrein te plaatsen. Volgens Baren dregt is het geen zaak van de ge meente, die overigens tien procent van de restauratiekosten van het na tuurmonument (7120.000,-) voor haar rekening heeft genomen. „We zijn niet betrokken bij de uitvoer, dat is een taak van de opdrachtgever (Vere niging voor Natuurmonumenten)." Niettemin beloofde de wethouder contact met de uitvoerder op te ne men. Het merendeel van de raadsle den liet zich overigens waarderend uit over de gemeentelijke bijdrage voor de aanpassing van De Schans. Bij het regionale kampioenschap kwart-triathlon voor Noord-Nederland in Nijeveen is Ingrid van Lubek op de tweede plaats geëindigd. De Texelse studente finishte in een tijd van cir ca 2 uur 12 minuten en 30 secon den. In IJmuiden eindigde Rien Brouwer uit Oosterend eveneens hoog in de kwart-triathlon die daar zaterdag werd gehouden. Met haar prestatie in Nijeveen plaatste Ingrid van Lubek zich voor Tijdens de vrijdag gehouden wedstrijden op de wielerbaan wist Hans Zijm bij de B-jeugd de sprint te winnen, vóór Dirk Domhof. Bij de A- jeugd was Robert Huisman Tijmen de Wijn de baas. De senioren gingen er eveneens hard tegenaan. Vooral de B-poule leverde een levendige strijd. Toch kwamen al le renners vlak voor de finish bij el kaar en liep het uit op een massale eindsprint die werd gewonnen door Willem Keizer. Uitslagen: A-jeugd: 1. Robert Huisman, 2. Tijmen de Wijn, 3. Yvo Witte, 4. Remco Koopman. B-jeugd: 1. Hans Zijm, 2. Dirk Domhof, 3. Ro bert Jan Appel, 4. Jelle Vonk. Senioren A-poule: 1. Jordi Vinke, 2. Dirk Vin- ke, 3. Jeroen de Graaf, 4. Bram Bruin, 5. Ed win Verstraten. Senioren B-poule: 1. Willem Keizer, 2. Douwe Dros, 3. Daniëlle Wichers, 4. Simon Appel, 5. Jos Huisman. Tijdens het weekend vonden diverse kleine vernielingen en diefstallen plaats. Een hotelier uit De Koog deed aangifte van de beschadiging van drie auto's die in de buurt van zijn bedrijf waren geparkeerd. Ruitewis- sers en kentekenplaten waren het mikpunt van de onbekende vandalen. Uit het portaal van woningen aan de Hollewa! was de verlichting ont vreemd. Onbekenden hadden bollen met lampen verwijderd. In de Waal- derstraat werd een lichtmast scheef getrokken en een boompje geknakt. Een winkelier aan het Schilderend miste een vlag. De bijbehorende mast werd later in de omgeving te ruggevonden. De fiets van een meisje uit de Ko- gerstraat werd vernield aangetroffen in de buurt van de Schansweg. Het rijwiel was gestolen bij haar woning. Vandaag houdt het kruiswerk een protestbijeenkomst in Den Helder. Vijf Texelse wijkverpleegsters zullen de roep om verbetering van de ar beidsvoorwaarden kracht bijzetten. Hoewel elders in de kop van Noord holland het kruiswerk ten tijde van de actie zal worden stilgelegd, gaat op Texel het werk wel door. „We staan wel allemaal achter de actie, maar de bewoners van het eiland kunnen er niets aan doen, dus die willen we er geen last van laten on dervinden", aldus een woordvoerder. Het magazijn en ook de zuigelingen zorg zijn vandaag gewoon geopend. dinsdag 16 JUNI 1992 TEXELSE COURANT eerste uitvaller werd genoteerd bij paal 17, halverwege het strandge- deelte richting de vuurtoren. Het eer ste deel van het traject was onverwacht lastig door de koude zee- damp, die een aangename wandeling verhinderde. Nog vervelender werd het toen na het keerpunt bij de vuur toren de hitte toesloeg. Aan de bui tenzijde van de dijk stond geen zuchtje wind en onder de wolkenloze hemel liepen de temperaturen hoog op. Spierpijn was het gevolg. Geen wonder was het dan ook dat de Ro de Kruis-dames het druk hadden met het losmaken van onwillige spieren. Met auto's en een brommer werden de lopers onderweg in de gaten ge houden. Moegestreden deelnemers werden op deze wijze snel opgepikt en naar start- en finishplaats bij de veerhaven gebracht. Eén wandelaar viel uit met een zonnesteek. Prettig was dat de deelnemers onderweg werden voorzien van eten en drinken door een aantal sponsorende Texelse bedrijven: Ome Joop, Torenpaviljoen, Zeven Provinciën, Havenrestaurant, Hema, Sportshop en Albert Heijn. De Rabobank dekte een deel van de ove rige kosten. Tempo Ron Broersma uit 't Horntje was als eerste terug, maar hij had grote stuk ken hardgelopen. „Hardlopen propa geren we niet. De controleposten zijn aangepast op het tempo van de wan delaars. Wie de ronde rennend wil volbrengen, moet dus telkens wach ten", aldus mede-organisator Hennie van Heerwaarden. De eerste „echte" wandelaar was ook een Texelaar: Harry Bakker uit Den Hoorn kwam om 14.30 uur over de finish. De laat ste arriveerde omstreeks 20.15 uur, waarna er voor de medewerkers (die werden overladen met complimenten voor de goede organisatie) een wel verdiend einde kwam aan een super- lange dag. Geslaagd Anno Dijkstra slaagde aan de „Mid delhof" in Alkmaar voor de MBO- opleiding Activiteitenbegeleiding. schapstaak te maken, bleek Timmer zwaar op de maag te liggen. „Dit is geen taak voor ons." Volgens Dijt zal dit slechts gebeuren als er een volle dige financiële vergoeding tegenover staat. Jacob Jan Hin toonde zich eveneens voorstander van een gefuseerd wa terschap dat op jaarbasis ruim een half miljoen personeelskosten kan uit sparen. „Maar ik hoop niet dat dienstverbanden worden beëindigd met een gouden handdruk." In zijn hoedanigheid als wethouder betreur de hoofdingeland Klaas Barendregt de fusie, die afbreuk doet aan een evenwichtige economische structuur en de werkgelegenheid op het eiland. „Maar ondanks dat is er geen ontko men aan." Exacte cijfers over aanko pen die de gezamenlijke noordkopwaterschappen staan te wachten, kon de dijkgraaf hem niet geven. „Twaalf investeringen staan op de prioriteitenlijst, waaronder aanpas sing van het gemaal in de PH-polder en een digitaal kaartenbestand." Dijt verzekerde de vasthoudende wethou der echter dat nuchter verstand van toekomstige bestuurders geen presti gieus kantoor zal toestaan. Democratisering In het waterschap „nieuwe stijl" zul len landbouwers het bestuur niet lan ger domineren. De Haagse politiek heeft besloten tot een verdere demo cratisering van het waterschaps- bestel. „Straks meer ambtelijke en juridische bemoeienis van buitenaf. We hebben dat zien aankomen, maar kunnen het ons niet voorstellen", al dus een beschouwende dijkgraaf, die aangaf dat de „binnendienst" het steeds zwaarder te verduren zal krij gen. Volgens Dijt werden na de ver plichte fusie van de Texelse waterschappen in 1970 een aantal tijdbommen onder de organisatie ge plaatst. „De eerste ging af toen het rijk de subsidie op het dijkonderhoud terugschroefde." Het beheer van de deltadijken wordt waarschijnlijk af gestoten. „Door het kwijtraken van het wegenbeheer aan de gemeente, gaat de tweede tijdbom af." De ad ministratieve dienst moet door de „brede kijk" van het waterschap ech ter worden uitgebreid. „Met alleen de ongesubsidieerde waterhuishouding als taak, is het draagvlak, daarvoor te smal. Personele uitbreiding kun je dat niet verkopen aan de bevolking. Fusie is daarom onafwendbaar." Zeventien bestuurders stemden vóór de fusie, vijf tegen en één blanco. Dijt typeerde de besluitvorming als „waardig". „Ondanks de emotionele bezwaren hebben de hoofdingelanden ingeziendat voordeel is te putten uit de fusie." Dijt voorspelde dat de overgangsfase offers zal vergen. „De organisatie zal op z'n kop worden ge zet. Er komt een overgangsbestuur. Mensen die zich niet in de nieuwe organisatie kunnen vinden, zullen er uit stappen." De Texelse dijkgraaf toonde begrip voor zijn collega van waterschap De Aangedijkte landen en Wieringen, die de beslissing voor zich uit hebben geschoven. Op basis van de verstrek te gegevens in het rapport Zuidema wilden de Noordhollanders nog niet akkoord gaan met de fusie. „We heb ben dat zien aankomen. De voordelen die zij van de fusie hebben zijn min der duidelijk dan die voor Texel." Na een vervolgonderzoek stemmen de Noordhollanders in september op nieuw. Om de fusie toch nog voor de streefdatum (1 januari 1994) van de grond te krijgen, zal op de kantoren in korte tijd nog veel werk moeten worden verzet. Met „pij" 'n ^et hart" heeft het waterschap Texel vrijdagmorgen ingestemd met een fusie met waterschappen uit de kop van Noordholland. Ze vinden samengaan nodig omdat na het afsto ten van het wegen- en dijkonderhoud alleen het beheer van de waterhuishouding resteert. Of de fusie op de streefdatum (1 ja nuari 1994) zal zijn gerealiseerd, is twijfelachtig. Bestuurders van waterschap De Aangedijkte Landen en Wieringen hebben de beslissing uitgesteld tot september. De derde partner, de Wierin- germeer, stemde wel vóór fusie. dat ze ook het „Texel-gevoel" hadden gekregen", schertste de dijkgraaf. Angst Duin meende echter dat vergroting van het financiële draagvlak ook zon der fusie kan. Hij bespeurde bij het waterschap angst voor een zelfstan dige toekomst. „Angst is echter een slechte raadgever. Momenteel heerst overal een ziekelijke hang naar schaalvergroting. Daar moeten we niet aan meedoen. Fusie leidt tot de sintegratie van de Texelse samenle ving." Duin stelde voor het bij een bespreking van het rapport te laten. Hij kreeg echter weinig bijval. Zijn voorstel om de stemming over de fu sieplannen voorlopig uit te stellen werd door een ruime meerderheid van de hand. gewezen. Ook T. Huisman zette vraagtekens bij het rapport. „Er is nog teveel onze ker. De fusie is door de provincie op gelegd", stelde hij nuchter vast. „De stemming is vrij, zolang we maar vóór zijn." Huisman dacht niet dat de kosten na het samengaan omlaag zouden gaan. „Ook na de fusie moet het water blijven stromen." De be zorgde hoofdingeland vreesde een grotere afstand tussen de bevolking en het bestuur van het waterschap, dat aan de vastewal zal gaan zetelen. Volgens de dijkgraaf zal een loket op het eiland dit probleem ondervangen. „Enbovendien heeft iedereen tegen woordig telefoon." Gadegeslagen door waterschapsme dewerkers op de publieke tribune, voorzag Huisman een achteruitgang in de betrokkenheid van het perso neel. „Straks moeten de mensen met een landkaart het veld in." Gouden handdruk Geert Timmer liet een ander geluid horen. Timmer vond dat de financiële gevolgen de doorslag moeten geven. Omdat uit berekeningen was geble ken dat door fusie de omslagheffing ruim 25,- per hectare omlaag kon, adviseerde hij voor fusie te stemmen. Het voornemen om van het beheer van de vaarwegen een water- 22e wandelronde om Texel zaterdag 276 personen deel. wintig deelnemers staakten voortijdig. De meeste uitval- v/erden geplaagd door spierpijn, door de extreme over- van koude zeedamp naar grote Vooral op de terugweg tus- vuurtoren en Oudeschild viel velen het doek. Ko Oostra uit liep de 65 kilometer lange to voor de 18de keer. Ktoelnemersrecord van 1989 (304 bleef intact, maar met van zaterdag was de or erende vereniging Het Gouden zeer tevreden. Het deelnemers- dtelde 112 nieuwe gezichten. Een verschijnsel, want de ronde laatste telkens meer dan hon- Tot deze categorie een groot aantal ongeoe- 'ers. Zo liep een groepje spontaan mee met hun zwager die speciaal tocht naar het eiland was De eilanders voltooiden de 'ter wél. Dat gold - ook voor de heren uit Lunteren en Van der Berg die allebei nog geen ronde r,l)en gemist. Ook een bejaarde deelnemer maakte indruk roepen dat het Texelse evene- j«n eitje" was. „Vorige week 'knog een tocht van 180 km af- W - verklaarde hij monter. Menig Iron hem niet bijbenen, maar 'ij één van de goed uitgeruste 0r9ingsposten langdurig worden isseerd. Met de voeten in een water en een appeltje voor de ,!i kwamen de meesten er weer ^nop. Uitvallers deelnemers gaven echter F^'9 de pijp aan Maarten. De De wandelronde had dit jaar naast twee Engelsen ook een Roemeen in de gelederen. Asielzoe ker Marius Agrisan liep de tocht samen met zijn gastvrouw mevr. H. Raven uit Beekbergen, die al voor de vierde keer op Texel present was. Foto Frans Hopman) i jiireau Zuidema, dat in opdracht van ovmciale Staten onderzoek heeft Etricht naar voortbestaan van de oordkopwaterschappen, adviseerde [waterbeheerders om conomische- en efficiëncyredenen jmen te gaan. Aanleiding tot deze tudie vormde de begroting van 1991 ft wegens sterk gestegen uitgaven jnauwernood werd goedgekeurd. Dat mag echter geen aanleiding zijn m voor de problemen weg te lopen ieen heimelijke fusie op touw te ,tten aldus hoofdingeland Jan g km, die kritiek uitte op het rapport uidema. Duin vond dat het rapport jfermatig onvoldoende is onder- ouwd. „Is wel voldoende onderzoek irricht?" Zijn vraag of de makers an het rapport het eiland wel had- in bezocht, moest dijkgraaf J.S. Dijt ntkennend beantwoorden. „Mis- chien maar goed ook, stel je voor m 31-jarige bromfietser uit De acksdorp raakte vrijdagochtend gewond bij een verkeerson- ival op de kruising wwlanderweg-De Staart in polder (aalenburg. De man kwam in bot ing met een auto, bestuurd door man uit Recklinghausen. iüuitser reed op de Nieuwlander- in de richting van Den Burg, (ffilsde bromfietser die op het reed. Toen de automobilist tóart in wilde slaan, aarzelden te'den. Toen de bromfietser, die voor had, doorreed, gaf echter ook iDuitser gas en schepte de ander, es belandde vervolgens hard tegen il van een verkeersbord. Met breuken aan een arm werd hij naar het Gemini- lis gebracht. Zijn brommer it de sloot worden getakeld, is verder nauwelijks bescha- automobilist bleef onge-

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9