Onbewaakte stranddelen worden niet gereinigd Raadslid Bakker boos over houding TVO Politie wil overleg met taxichauffeurs Exploitanten woedend op gemeente „Schaamteloze chantage" van 20 en 21 juni Kerkdiensten zondag 21 juni Raad van State stelt Toekomst in ongelijk Gemeente verdient niet aan lasten Studenten vragen agrariërs om hulp ammoniak-onderzoek Fancy fair levert bijna f1000,- op Achter de schermen plannen voor centrale I' TEXELSE COURANT De onbewaakte strandgedeelten liggen vol rommel, omdat de gemeente wegens bezuinigingen geen grote voorjaarsschoon maak heeft laten uitvoeren. De smerige stukken strand hebben inmiddels geleid tot klachten van strandbezoekers. Daarnaast zijn de paviljoenhouders boos, omdat zij vinden dat de gemeente zich niet aan de afspraken houdt. Enkele raadsleden hebben b en w deze week onder druk gezet, maar het is de vraag of het strand voor het zomerseizoen alsnog wordt schoongemaakt. Het bezuinigen van f10.000,- op de strandexploitatie was één van de ve le maatregelen die de gemeenteraad vorig jaar nam in het kader van de zg. „heroverwegings-operatie". Tij dens de begrotingsvergadering in no vember j.l. probeerde Erna Eelman (VVD) de raad op andere gedachten te brengen, maar alleen het CDA steunde haar voorstel en dat was niet voldoende voor een raadsmeer- derheid. „Het is dan ook een politie ke zaak. Dat nu alleen de bewaakte stranden worden schoongemaakt, kan men ons niet verwijten", aldus verdedigt directeur Piet Plug van ge meentewerken zich. De Verenigde Strandexploitanten Texel nemen geen genoegen met de huidige situatie Maandag hadden zij een gesprek met wethouder Baren- dregt, die de kwestie dinsdag in het wekelijkse b en w-overleg aan de or de stelde. B en w besloten niet op het eerder genomen besluit terug te komen. „Wij vinden dit zacht uitge drukt een grof schandaal. Het is te gen de afspraken in, die u met ons op 19 februari j.l. heeft gemaakt", al dus de verontwaardigde exploitanten in een brief, die zij hebben verstuurd aan b en w, de raadsfracties en en kele instanties zoals Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat. Toezegging? De afspraken waarop de paviljoen- houders doelen, zijn gemaakt in het voorjaarsoverleg tussen hen en de gemeente. Daarin zou zijn toegezegd dat de jaarlijkse grote strandreiniging een week voor Hemelvaartsdag zou plaatsvinden. „In de wandelgangen werd ons in mei duidelijk dat de ge meente iets heel anders van plan was. Toen bleek dat al in het najaar 1991 was besloten om alleen de be waakte stranden te laten reinigen", schrijven de strandexploitanten. Volgens wethouder Barendregt is er sprake van een misverstand. Hij geeft toe dat hij in het voorjaarsoverleg de inkrimping bekend had moeten ma ken. „Ik heb het niet expliciet ge zegd, maar er is ook niet over gesproken. De exploitanten zijn er stilzwijgend vanuit gegaan dat de be staande situatie werd gehandhaafd", aldus de wethouder. Pluim Met die bestaande situatie waren de Texelse strand-ondernemers tevreden. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: zo. 9.30 uur ds. J. ter Haar, uitzending via De Lichtboei. De Waal: zo. 11.00 uur ds. J. Kok, Heilig Avondmaal. De Koog: zo. 9.30 uur ds. J. Kok, Heilig Avondmaal. Den Hoorn: zo. 9.30 uur mw. C. Vla ming uit Diemen Oosterend: zo. 9.30 uur dhr. C. van Lenten uit Oudendijk. Oudeschild: 11.00 uur dhr. C. van Lenten uit Oudendijk. De Cocksdorp: 11.00 uur mw. C. Vlaming uit Diemen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: zo. 10.00 uur drs. J. Faber uit Kampen, Avondmaalsviering. 19.00 uur drs. J. Faber, voortzetting Avondmaal, uitzending via De Lichtboei. Oosterend: zo. 10.00 uur ds. H. Weggemans uit Harderwijk; 19.30 uur ds. H. Weggemans uit Har derwijk. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. zo. 10.00 uur en 16.00 uur kandi daat C. de Jongste, wo. 24 juni: 19.00 uur ds. J.J. Tanis. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: zo. 11.30 en 16.30 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer, uit zending via Radio Texel. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur ds. J. Visser uit Almere. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur dames koor. Uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 uur The Gospeltrain, crèche. De Koog: zo. 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Zo. 10.30 uur Openbare lezing: „Het enige geneesmiddel voor de zieke mensheid." Zo. 11.20 uur Wachttorenstudie: „Blijf wakker in de tijd van het einde." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Zuidelijk deel: Dokter W. Vos, Schilder end 38, Den Burg, tel. 12023. Noordelijk deel: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Boukje Dijkstra, tel. 18832. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. "Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. "Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. "Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. "Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. "Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. "Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. "Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. "Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. I Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. zegt hun woordvoerder S. Hoogen- boom. Vooral de firma Tatenhove, die het werk in opdracht van de ge meente uitvoert, krijgt een pluim. Het bedrijf schafte er een speciale contai nerwagen voor aan. Met een lang zaam lopende tractor werd het strand op goede wijze van alle rommel ont daan. „Dat werkte uitstekend", aldus Hoogenboom. Nadat na afloop van het seizoen enkele financjële perike len met de gemeente tot een oplos sing waren gebracht, leek alles goed voor elkaar. Negatieve reclame „En nu dit", briest Hoogenboom. Bij zijn paviljoen op paal 21 hebben in middels vele wandelaars hun beklag gedaan. Vooral het strand tussen De Koog en de Slufter moet het ontgel den. Hoogenboom: ,,'s Zomers zijn er wel meer mensen, maar die liggen op hun plaats. In voor- en naseizoen ko men de mensen juist om hele stuk ken te wandelen. Dit is dus een groot brok negatieve reclame. Elke dag dat die rotzooi blijft liggen, is er één teveel." In hun brief doen de strandexploitan ten schamper over het gemeentelijk beleid. „Vroeger maakten wij de on bewaakte strandgedeelten zelf schoon. Zeven jaar geleden meende de gemeente het beter zelf te kun nen doen. Nog enkele weken geleden heeft heel Texel in de TC kunnen le zen, dat de gemeente niet wilde sa menwerken met de Nederlandse vereniging van strandexploitanten, die in een actie met kinderen het strand wilde schoonmaken. Volgens de ge meente was dat ook niet nodig, om dat de strandreiniging op Texel professioneel wordt aangepakt. Op dat moment wist u al bliksems goed, dat u het onbewaakte strand had af geschreven." Alsnog? De raadsleden Cor Kuip (Texels Be lang) en Erna Eelman kaartten de zaak woensdag in een commissiever gadering aan. Wethouder Barendregt toonde zich bereid de kwestie op nieuw in b en w ter sprake te bren gen. „Als het een verkeerde beslissing is, moeten we er op terug kunnen komen. Wat er dit seizoen nog verandert, hangt af van de finan ciën die de raad eventueel beschik baar wil stellen." Ook in de commissie voor financieel, economisch en technisch beleid bracht Erna Eelman gisteravond de strandreiniging van de onbewaakte delen aan de orde. Zowel wethouder Terpstra als Texels Belang-raadslid Gerbrand Poster zeiden er tijdens strandwandelingen op te hebben ge let hoe de stand van de vervuiling was. Het was beiden meegevallen. Peter Bakker van Groen Links stelde gekscherend voor de strandslagen te verdelen onder de raadsleden voor controle. Wethouder Terpstra vindt dat de ver vuiling een gevolg is van een ge dragsprobleem. „Mensen kunnen het niet laten om een gevonden fles stuk te slaan. Laat die troep maar liggen, dan worden ze ermee geconfronteerd en leren ze er wat van!" Daar was PvdA-èr Van der Kooi het niet mee eens. „In de praktijk nodigt dat juist anderen uit om hun rommel ook maar neer te gooien." De wethouder beloofde Eelman op het onderwerp terug te komen met gemeente werken. Volgens directeur Plug van gemeentewerken is het karwei qua tijdsplanning geen probleem. „Als we opdracht krijgen, kunnen we meteen aan de slag." De gemeente heeft vorig jaar terecht een dwangsom van f\ 5.000,- opge legd aan discotheek De Toekomst in De Koog. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft gisteren de ze uitspraak gedaan. Het beroep dat De Toekomst had ingesteld, werd ge heel verworpen. Voorzitter mr. M.D. van Wolferen vond dat „het bedrag van de dwangsom in redelijk verhou ding staat tot de ernst van de over tredingen, rekening houdende met het feit dat de boete tevens is be doeld om de overtredingen te beëin digen". Voor de gemeente betekent de uitspraak een opsteker. De harde lijn die de gemeente hanteert tegen geluidoverlast door horecabedrijven wordt hierdoor gesteund. Eén Texels café, dat vorige zomer eveneens werd bekeurd, heeft momenteel nog een beroepszaak lopen tegen de ge meente. Een ander bedrijf heeft in middels betaald. „De voorzitter van TVO zegt schone diensten te leveren, maar hij wil wel het Texelse bedrijfsafval in de tuin van de buren flikkeren." Met deze woorden nam Peter Bakker (Groen Links) duidelijk stelling tegen het compromis dat de gemeente de Texelse ondernemers heeft voorge legd om de kosten voor bedrijfsafval- verwerking omlaag te krijgen. Hij noemde de houding van TVO schaamteloos. Bakker vindt het geen stijl dat TVO, door te dreigen met inschakeling van het particuliere bedrijf BFI, een com promis heeft afgedwongen, waarbij de gemeente bedrijfsvuil voortaan laat storten in plaats van verbranden. „En dat, terwijl over anderhalf jaar het verbranden verplicht wordt. U had BFI gewoon vergunning moeten weigeren. Een beroepsprocedure had die anderhalf jaar wel geduurd en dan zou het probleem wel van de baan zijn." De Groen Links-man betoogde vurig dat Texel zijn milieuprobleem niet mag storten in de Wieringermeer. Hij kreeg bijval van PvdA-er Gerard van der Kooi. „We moeten ons afval zo goedkoop mogelijk kwijt, maar ook zo verantwoord mogelijk. Storten is in mijn ogen niet verantwoord." Prestige? Gerbrand Poster (Texels Belang) was „De suggestie wordt gewekt dat ge meente Texel verdient aan de lasten die bedrijven worden opgelegd. Maar dat is niet zo", aldus Peter Bakker (Groen Links) gisteravond in een commissievergadering. Hij doelde op een vergelijkend onderzoek dat de ka mer van koophandel heeft uitgevoerd naar de lasten voor bedrijven in diver se gemeenten van Hollands Noorder kwartier. Bakker vond het beeld dat in het on derzoek van Texel wordt geschetst te beperkt. „Je moet de lasten afzetten tegen de omzet van een bedrijf. Die zal op Texel veel hoger zijn dan in een gemeente elders met vergelijk baar inwonertal." Vrijdag 19 juni Om 10.00 uur (briefing 8.00 uur) gaat bij paal 17 gaat bij paal 17 de speciale jubileumwedstrijd „Rondje Texel" van start. In de Burgemeester De Koning hal begint om 20.00 uur de feestelijke diploma-uitreiking van osg De Hogeberg. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Father of the bride" en om 21.15 uur „De Noorderlingen". Dr Herbert van Erkelens geeft in het Yogacentrum (Weverstraat 54) een lezing over de dieptepsy chologie van C.G. Jung en de dromen van Wolfgang Pauli; 20.00 uur. Entree f 10,-. Vanaf 21.30 uur speelt Frank Chase in The Piano Bar aan de Nikadel in De Koog. Zaterdag 20 juni Om 10.00 uur (briefing 8.00 uur) gaat bij paal 17 de 15e Ronde om Texel van start. Van 13.00 tot 18.00 uur wordt bij de schuur van Axel Lap in Den Hoorn een grote rommel markt gehouden ten bate van de restauratie van het Hoornder kerkje. Op de wielerbaan bij de Haffel- derweg wordt het Texels kam pioenschap wielrennen gehouden: 16.00 uur jeugd en 17.30 uur senioren. Van 18.30 tot 21.00 uur houdt de Sportvissersclub Texel een wedstrijd bij de molen van Het Noorden. In Cinema Texel draait om 15.00 uur „Asterix en de knallende ke tel"; om 19.00 uur „Father of the bride" en om 21.15 uur „De Noorderlingen". Vanaf 21.30 uur treedt pianist/en tertainer frank Chase op in The Piano Bar aan de Nikadel in De Koog. Zondag 21 juni Pinie Marinus en Wilco Witte ven een zondagsconcert (ja^p, Time Out (Ouwe ULO), aanvanj 12.00 uur. Entree f5,-; jongeren f2,50. Om 19.30 uur gaat op het sporr veld aan de Boodtlaan in De i Koog de eerste crossloop van Si |ja de Koog van start. In Cinema Texel draait om 15,0; uur „Asterix en de knallende ft tel", om 19.00 uur „Fatherof?, bride" en 21.15 uur „De Noord? lingen". Vanaf 21.30 uur treedt pianiste tertainer Frank Chase op in Th- Piano Bar aan de Nikadel in De Koog. Maandag 22 juni In Cinema Texel draait om 19.0; uur „Father of the bride" en or 21.15 uur „De Noorderlingen". In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt Henk Troost eer dia-avond over Texel, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 23 juni Marius Eelman neemt afscheid van Staatbosbeheer. Receptie van 14.00 tot 16.00 uur in hotö Tatenhove aan de Bosrandwegt De Koog. In Cinema Texel draait om uur „Father of the bride" en om 21.15 uur „De Noorderlingen". Hoogwater OudescÜ Vr. 19 Za. 20 Zo. 21 Ma. 22 Di. 23 Wo. 24 Do. 25 Vr. 26 11.34 en 23.30 iw 12.25 en 23.55 w en 12.44 0.25 en 13.36 1.07 en 13.5|ii: 1.44 en 14.25im 2.15 en 15.20ifj 3.20 en 17.10 Aan het strand is het ongeveer eerder hoog water. De zon komt 21 junig om 5.17 uur en gaat onder om 22.03w 23 juni laatste kwartier; 24 juni echter een totaal andere mening toe gedaan. „Die ondernemers hebben gelijk. Eigenlijk moet de hele reini gingsdienst worden geprivatiseerd. Het lijkt wel of de gemeente het als een prestigeproject beschouwd." Wethouder Terpstra ontkende dit. „Wij proberen het zo goedkoop mo gelijk te doen. Er zijn genoeg verha len bekend over wat er is aangerommeld door particuliere in stanties in het verleden. Wij willen het góed doen." De uitbreiding van de service, met name in het ophalen van GFT-afval bij horeca-gelegenheden, werd door alle commissieleden met gejuich begroet. Het veelbesproken onderzoek naar de ammoniak-uitstoot op Texel gaat op 1 september van start. Het on derzoek wordt uitgevoerd door drie of vier studenten van de Landbouw Universiteit Wageningen. In een brief aan de Texelse agrariërs, opgesteld door de gezamenlijke landbouworga nisaties, wordt de boeren gevraagd om medewerking bij het verkrijgen van gegevens. Deze informatie vormt de basis voor het verdere onderzoek. Bij de brief, die vandaag op de post is gegaan, is een vragenlijst gevoegd. De landbouwers dienen hierop onder meer aan te geven hoeveel vee ze hebben, hoe de mest wordt opgesla gen, wat er met de mest gebeurt en welke toekomstplannen er bestaan ten aanzien van veestapel, staltype en mestopslag. De onderzoekers zul len verder gebruik maken van gege vens van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) en de Mestbank. Voor de studenten is het onderzoek een afstudeer-opdracht, zodat mag wor- jö den verwacht dat zij er zéér serie werk van zullen maken. De leiij in handen van dr. ir. Peter Hofsi der van de vakgroep luchthygfe»1"" -verontreiniging. Ook het Energie Centrum Nederland (ECN) zal eenl drage leveren aan het onderzoek circa vier maanden in beslag „We beseffen dat er wantrouwen heerst", aldus wethouder Terpsüa gisteravond in een raadscommissf vergadering. „Maar we hebbende gegevens nodig voor we hindertó vergunningen op maat kunnen als ven." De fancy fair die het kinderdagvait heeft gehouden, heeft bijna f\OOC opgeleverd. Diverse Texelse bedrijv en veel ouders hebben zich ingeff om de actie tot een succes te maken. De helft van het bedrag wordt besteed aan Unicef hulpprojecten voor zwerfkinderen op de Filipijn® en de andere helft is voor bui tenspeelmateriaal voor het kinderj "e verblijf. Door periodiek overleg tussen taxi chauffeurs en de politie kan beter op grootschalige evenementen worden ingespeeld. Deze suggestie is on langs gedaan door de rijkspolitie in een gesprek met vertegenwoordigers van de taxibedrijven. Achter de schermen wordt gewerkt aan een taxicentrale op het eiland, waarin de bestaande bedrijven zullen parti ciperen. Via de overleggroep kunnen signalen vanuit de bevolking over het rijgedrag van taxi's kunnen volgens de politie de chauffeurs bereiken. Tevens kun nen standplaatsen en taxiroutes tij dens evenementen zoals de Ronde om Texel met de taxirijders worden doorgepraat. Bedoeling is dat van ieder bedrijf één a twee chauffeurs deelnemen aan het overleg. Hoewel de taxiwereld instemmend op het ini tiatief heeft gereageerd, staat nog niet vast of het periodiek overleg er daadwerkelijk komt. Taxi-ondernemer Paul Smidt: „Er is wel behoefte aan, maar ik ga de chauffeurs niet ver plichten eraan deel te nemen. Ik zou het echter wel toejuichen en ben be nieuwd wat andere bedrijven gaan doen." Tarieven Momenteel rijden op het eiland zo'n 23 taxi's rond. Hoewel van een taxi oorlog geen sprake is, vindt nog steeds prijsconcurrentie plaats. Taxi bedrijven houden zich niet aan de ta rieven die door het gewest de kop van Noordholland zijn opgelegd. Twee jaar geleden verzocht Taxi Toon Smidt de rechter in Alkmaar een eind te maken aan de tariefsongelijkheid. Taxi's, die op contractbasis met hore cazaken werkten, brengen klanten van deze bedrijven tegen inlevering van een bon tegen 25 procent kor ting naar huis. De rechter deed in die kwestie echter geen uitspraak, maar adviseerde Smidt het wegens de ge compliceerde aard van de kwestie hogerop te zoeken. Wegens de hoge kosten besloot de ondernemer de ju ridische strijd echter te staken. Smidt: „Ik heb me er maar bij neer gelegd dat onder de wettige tarieven wordt gereden." De officiële instan ties blijken de tariefszondaars geen strobreed in de weg te leggen. Tij- Hag One dens het driehoeksoverleg tussen litie, de gemeente en de officier justitie is geen prioriteit aan dezr kwestie gegeven. Het gewest ze geen opsporingsbevoegdheid te I* ben. Omdat volgens Smidt ook k taxicontroleur die vorig jaar door provincie Noordholland is aangess evenals de verkeersinspectie niete tief blijkt op te treden tegen de riefsverschillen, blijft de huidige situatie bestaan. Cent? - Aan een taxicentrale op Texel, naar al jaren wordt gestreefd, b,< onder de vier taxibedrijven wel t* hoefte te bestaan. Centraal ge^ taxiritten kunnen door gecornbj^ vervoer tot kostenbesparing Dat blijktuit ziekenvervoer van Ten die zijn verzekerd bij Zieker™1 Noordholland Noord. Dit gebeurt, coördineerd. Vervoer van particu verzekerden wordt echter nauwe gecombineerd. De individualistische instelling taxibedrijven staat volgens een woordvoerder van de gemeente taxicentrale in de weg. Achter de schermen sturen de ondernemers toch aan op een centrale en ne een deskundige uit Heemskerk"^ schakeld. „In veel plattelandsgej ten is men al zover, maar hier k het wat meer tijd. Je redt het voudig niet meer alleen" Smidt. nP* !!l

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2