M vijftien jaar de vind in de zeilen Ronde om Texel Jexel uit z'n dak op iertiende jazzfestival l! .J8 ■Sfirjv 888Bm Sm '.ïöSfe „Rondje Texel niet bedreigd door PKB" Oud papier jDAG 19 JUNI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 pinnen verwachtingen en een gezellige drukte op het strand, al vijftien jaar het beeld van de Ronde om Texel. (Foto Archief texeise Courant) tor de vijftiende maal gaat het zaterdag (hopelijk) gebeuren: de inde om Texel, oftewel: the biggest catrace in the world. Een mgblik in de geschiedenis van een zeilevenement. B 27 mei verschijnen 84 catama- de start voor wat later de iedenis in zal gaan als het eer- tadje Texel, georganiseerd door ütlieve kustzeilvereniging Zestien ervan halen de fi- itiet. Mist speelt de deelnemers m eerste begin af aan heeft het r«ment internationale allure. De eerst binnenkomende hoeft, hoe te genstrijdig het ook lijkt, niet de win naar te zijn. Omdat met verschillende boottypen wordt gevaren, wordt de gezeilde tijd gekoppeld aan een han dicap. Overal-winnaar is Siegfried Lach uit Münster met een Hobie 14. Hij finishte in 6.27.47. Mond-op-mondreclame in de zeilwe- reld zorgt ervoor dat het tweede Rondje een deelnemersveld van 203 boten kent. Onder perfecte weersom standigheden halen 186 catamarans de eindstreep. Tjibbe Veelo uit Bever wijk op een Hobie 14 strijkt met de hoogste eer in 5.24.02. Opvallend is de prestatie van de 14-jarige Jacob den Houting, die in zijn eentje op een Hobie 14 de ronde volbrengt in 5.45. De organisatie krijgt de schrik van haar leven als blijkt dat maar liefst 410 catamarans zijn aangemeld voor het derde rondje. Het waait flink, windkracht 6 uit richtingen variërend van noordoost tot zuidwest. Bij De Cocksdorp vindt een ware slachting onder de deelnemers plaats. Uiteinde lijk finishen slechts 260 boten. Enigs zins beduusd vraagt kustzeilvereniging Westerslag zich af of de organisatie niet wat groter moet worden aangepakt. De com mercie krijgt dit jaar greep op het rondje en in het verslag wordt voor Het een beachparade door de muzikanten van de Rainbow Jazz hlentines zaterdagmorgen op kt strand bij paal 17 levert Texel '92 een sfeervolle bijdrage «n de start van het rondje Texel. Ui swingende parade is onder van talloze optredens van al hier het dertiende jazzweekend '■0 het eiland. fèn verzadiging is volgens orga- hsator en jazzkenner Joop Groen rog weinig te merken. „De afge- n week gaven diverse jazzop- ens in café's in Den Burg dat jazz nog springlevend is PP het eiland." Gemengde reac ts op de moderne jazzklanken warmee het Dick de Graaf sep- maandag in café de Zwaan _J kt jazzfestival opende. Liefheb- kis gingen uit de bol, terwijl an- ■n toehoorders de üperimentele prestaties „wel erg modem vonden". Een omstreden muziekkeus, die bewijst dat de lanisatie niet schroomt de nek uit te steken. Vooruitlopend op het turbulente weekend verleid den het Pierre Courbois' Jubilati on in De Twaalf Ba leken en het Paul Hoek kwartet In den Groot- en Slock meerdere Texelaars tot een doordeweeks uitstapje. Ron dedeelnemers van de vastewal worden tijdens de overtocht met Teso's Schulpengat op muziek getrakteerd door de Single House Jazzband. De reis met de Molen gat wordt opgeluisterd door de Salution Jazzband. Laatstge noemde houdt op een later tijdstip een streetparade in Den Burg. Hoewel de fanatieke wedstrijdzei lers vrijdagavond vroeg onder de wol zullen kruipen, kunnen jazz liefhebbers tot in de kleine uurt jes kiezen uit een keur van artiesten. Na de beachparade bij paal 17 zijn de jazzmuzikanten op zater dag niet meer te stuiten. Uiter aard ook zaterdagavond veel wervelend jazzentertainment in café's en restaurants in Den Burg. Weliswaar nog niet aangekon digd, maar zondagmorgen om 9.30 uur tijdens een ingelast concert te beluisteren in de Her vormde kerk in Den Burg, de Sa lutation Jazzband. Toegang gratis ditmaal. In de Lindeboom speelt zondag Nueva Mantega. Merkwaardig genoeg wordt in Den Helder dit weekend even eens een jazzfestival gehouden. Organisator Joop Groen ziet het niet als een bedreiging voor het Texelse evenement, dat mede dankzij een subsidieregeling gere nommeerde artiesten kan aan trekken. „Het festival in Den Helder is van héél ander kaliber. Het is weliswaar commerciëler van opzet, maar kwalitatief ge zien minder aantrekkelijk." Vol gens Groen is het Texelse festival, dat traditioneel in combi natie met het rondje wordt ge houden, altijd een grote publiekstrekker. De passe par- touts, nodig voor vrij entree in de deelnemende café's, zullen vol gens Groen als vanouds goed van de hand gaan. het eerst melding gemaakt van wachttijden bij Teso door aan- en af voer van zeilers en toeschouwers. R. Heilbron en Marleen de Wilde winnen met hun Hobie 16 in 3.08.57. Het zware weer van het jaar ervoor heeft enkele amateurs afgeschrikt. Het deelnemersaantal van de vierde Ronde blijft hangen op 383. Weer zorgt de wind (kracht vijf tot zes) voor een snelle, maar zware race. De zee is, door de harde wind van voor gaande dagen, ruw en knobbelig. Dartzeilers Cortlever en Ellenmeijer winnen in 3.31.39. De groei van het Rondje lijkt niet meer te stuiten. Aan de start ver schijnen 503 boten, waarvan uitein delijk 430 zullen finishen. Engelsman H. Geisler met zijn Nederlandse fok- kemaat J. Haakman wint met een G cat 570 in 3.17.52. Bijna gebeurt er een ernstig ongeluk: twee zeilers uit Deventer slaan om. Na het oprichten van de boot, ziet alleen de fokkemaat kans aan boord te klimmen. Hij is echter niet ervaren genoeg om de ca tamaran te keren en zijn maat op te pikken. Deze blijkt gelukkig een ge oefend zwemmer en weet in vier uur de haven van Oudeschild te berei ken. Met een vliegtuig wordt de boot met de fokkemaat opgespoord, die in de buurt van de afsluitdijk drijft. Voor het eerst ontstaat een verkeer schaos bij De Cocksdorp, waar be langstellenden het ronden van de vuurtoren massaal willen aanschou wen. De prijsuitreiking, ieder jaar ge houden in hotel De Lindeboom, loopt tot ergernis van de zeilers langdurig uit. De helft van de 591 starters tijdens de zesde Ronde drijft te vroeg over de startlijn. Het sein om te beginnen, bloedige piloot weet een noodlanding op het strand te maken. Het wordt het snelste rondje uit de geschiedenis. Willy en Cees van Bla- del zeilen in 2.40 het eiland rond. De Zwitserse overal-winnaars C. Cattin en C. Tiersbier in hun Hobie 16 doen het in 2.56.33. De zon laat zich volop zien tijdens de negende Ronde. Bij de start waait het slechts 2 tot 3, maar na een paar uur trekt de wind aan tot 4 a 5. R Saarberg uit Zandvoort wint met zijn A cat in 3.59.44. Om het illegaal meezeilen van de Ronde te voorko men, worden deelnemende boten voorzien van een opvallende sticker. De prijsuitreiking is weer een langdu rige affaire. De tiende Ronde om Texel is een te genvaller: windkracht 2 tot 3. Van de 785 boten halen slechts 276 de fi nish. Alweer weet RJ. Dwarshuis met zijn A cat de titel op zijn naam te schrijven. De controle op het aan boord hebben van de verplichte vei ligheidsmiddelen als een peddel, vuurpijl en reddingslijn is verscherpt en levert de nodige diskwalific aties op zonder aanzien des persoons. Terwijl de organisatie steeds meer routine krijgt, wordt een ideaal Rond je gevaren op 18 juni 1988. Bij een noordelijke wind kracht 4 gaat de overall-beker naar de in Frankrijk wo nende Australiër Tony Laurent en zijn Canadese fokkemaat Lolita Grondein. Dit is tekenend voor het aantal bui tenlanders dat jaarlijks op het zeil- festijn afkomt. Dit jaar verschenen 887 boten aan de start. Weer voor specialisten, zo noemen zeilers ongekend goed. Menigeen be weert na afloop nooit zo'n lol te heb ben gehad. Voor het eerst heeft de Ronde Texel se winnaars: Dirk Pool en zijn 10-jarige zoon Eddy op een Nacra. Storm is voorspeld voor het weekend van het veertiende Rondje. Hoewel de wind mee lijkt te vallen (4 tot 5), neemt de dappere organisatie een wijs besluit: de Ronde wordt afge last. Hiermee wordt aangetoond dat de veiligheid van de deelnemers be langrijker is dan de commerciële belangen van het evenement. Hoewel de teleurstelling onder de deelnemers groot is, heeft iedereen begrip voor de maatregel. Hoe juist de beslissing is blijkt in de loop van de dag, als in de rest van Noordholland noodweer uitbreekt. Iro nisch genoeg blijft het op Texel zelf vrij rustig, tot middernacht, als de feesttent de lucht in dreigt te gaan. Ronde-voorzitter Cees Graaf draagt zijn taken over aan Fup Boon, al vele jaren een bekend gezicht bij de Ronde. De voorbereidingen voor het vijftien de Rondje zijn in volle gang. Ondanks de afgelaste Ronde van vorig jaar, zijn de sponsors het evenement trouw gebleven en de deelnemers ook. Er wordt gerekend op zo'n 700 boten. Vandaag wordt, ter gelegenheid van het 15-jarig jubileum, een „prominen- tenrondje" gehouden. Zeilers die al veertien keer hebben ingeschreven of klassewinnaar zijn geweest hebben een uitnodiging gehad. Aan dit spe ciale Rondje zullen zo'n zeventig bo ten meedoen. Juist door het jubileumevenement komt de drukte op het strand dit jaar vroeger op gang. De verwachtingen voor het vijftiende Rondje zijn hoog gespannen. De indlng zal ook dit keer de nodige slechtoffers vergen. dat wordt gegeven vanaf een schip, is door het woud van zeilen en masten voor de deelnemers nauwe lijks te zien. Omdat de uitslag toont dat de eerst gestarte boten dit voor deel niet hebben weten uit te buiten, besluit de organisatie geen strafse- conden toe te kennen. Door de noordoosten wind is het een relatief langzaam Rondje, want de ca tamarans moeten tegen de wind op- kruisen. Als eerste eindigt het koppel G.C. Duijndam en F. de Haas met een Tornado (3.07). Opvallend is dat dit tweetal ook als eerste binnenkwam. Het eerste dobberrondje! De lichte catamarans zijn veruit in het voor deel. P.J. Dwarshuis uit Zwolle weet met veel zeiltechniek de hoogste snelheid uit zijn A cat te persen. Ook nu weer veel te vroege starters, die vanaf dit jaar allemaal worden gedis kwalificeerd. Voor het eerst wordt de prijsuitreiking in een tent op het strand gehouden. De wind heeft de gebeden van het jaar ervoor verhoord en blaast volop. Wedstrijdleider Tony van Oeveren waarschuwt onervaren deelnemers niet van start te gaan, 120 zeilers ge ven hieraan gehoor. De 610 anderen gaan wel, maar het wordt een slijta geslag: door de hoge branding sneu velen veel boten voor ze het strand goed en wel hebben verlaten. Bij de start vindt een incident plaats dat gelukkig goed afloopt: vanuit een helikopter werpt de wedstrijdleider een rookpot, die voor iedere deelne mer goed zichtbaar is. Deze komt echter in de rotor terecht. De koel- kenners de omstandigheden tijdens het twaalfde Rondje. De wind komt uit het oosten, maar varieert van 3 tot 0. Voor het eerst wordt gebruik gemaakt van parkeergelegenheid bij paal 15. Dit bevalt uitstekend. De start wordt uitgesteld, want door de windrichting staat er minder wa ter dan anders op de beruchte Vlakte van Kerke aan de oostkant van het eiland. Ondanks dat lopen evengoed nog veel zeilers vast op de ondiep ten. De Texelaars doen het erg goed: zowel Willem Houwing/Corry Kuip met een Prindle 18.2 als Hans en Mabel Zuidema op een oude Prindle 16 weten in hun klasse de eerste prijs weg te slepen voor de aanzienlij ke concurrentie. Voor P. Dwarshuis is het een zwarte dag: in het zicht van de finish zeilt hij zijn A cat op een pier. Dertig meter voor de finishlijn moet hij zijn lek geslagen boot op het strand zetten, om te voorkomen dat deze in de gol ven verdwijnt. P. Saarberg profiteert van de tegenslag van zijn concurrent en verovert de titel. Wegens proble men met het verwerken van de uit slag is de prijsuitreiking pas op zondag. (Foto Archief Texelse Courant) weersverwachting is in ieder geval goed: noordenwind kracht 4. Alleen de hoge branding baart de organisa tie enige zorgen. De zeilers niet, die kijken met verlangen uit naar het startschot zaterdagochtend. De Ronde om Texel voor catamarans loopt geen gevaar door de Planologi sche Kernbeslissing (PKB) voor de Waddenzee. Het Rondje valt onder de recreatieverordening die de gemeente in overleg met het rijk heeft vast gesteld. De gemeente heeft vergunning-verlening hierdoor in eigen hand. „Voordelig is verder dat start en finish op^de Noordzee zijn, er tot dusver geen bezwaren zijn van het rijk en dat een natuurgebied als de Vlakte van Kerken wordt vermeden", aldus chef Jim Ie Roux van de ge meentelijke afdeling ruimtelijke orde ning. Hij antwoordde dit op een bezorgde vraag van CDA-raadslid Jan Koolhof, woensdagavond tijdens een commissievergadering. Edwin Lodder is niet bijgelovig. De nieuwe wedstrijdleider van het Rond je heeft er voor de start nog alle ver trouwen in, maar de weergoden laten AdfirijclinQ hem in de steek. Het wordt weer een dobberpartij, waarbij van de 870 bo ten slechts 68 de finish halen. De trage deelnemers worden bij Oude schild en de Mokbaai naar de kant geloodst, waardoor bijzondere tafere len ontstaan. Zo lijkt de haven van Oudeschild geplaveid met catamarans en is de sfeer tussen de gestrande Scouting Texel haalt dit weekend geen oud papier op in verband met de medewerking aan de Ronde om Texel. Een 24-jarige automobilist uit Den Burg remde dinsdagmiddag af bij het naderen van de kruising Waal- derstraat/Georgiëweg. De achter hem rijdende 39-jarige Oosterendse remde ook, maar te laat, waardoor een bot sing volgde. Beide wagens liepen lichte schade op.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7