WEEKEND j „Ik heb gezaaid in een omgeploegde akker t)Ve kennen elkaar van Ouwe Sunderkl Capabel brengt nieuwe sound Vriendenploeg van „oudgedienden vangt topdrukte op JLdMT Nellie Engelaar neemt afscheid van de Vrije School Voortaan elk jaar Oosterender pop ff L- I 5 H S Aangepaste kaart in Strandpaviljoen HORSZEL WIJS ORANJE 19 JUNI 1992 PAGINA 9 r Detry-out van Oosterender pop was orige zomer een groot succes. Daar om is er dit jaar weer een aflevering, fl De organisatie heeft besloten er een traditie van te maken elke zomer een jpfestival te organiseren. Ib;aar wil de organisatie zich niet al- Seen beperken tot bands waarin Ooster- ;j rcers spelen, maar hebben alle Texelse j Ns ivoor zover bekend) een uitnodi ging gekregen. Het festival zal plaatsvin den op 1 augustus. Omdat het festival in de open lucht plaatsvindt, begint het al om 14.00 uur en stopt het precies om 21.00 uur, om de geluidsoverlast voor de omwonen den tot een minimum te beperken. Als er onverhoopt bands blijken te zijn waarvan het bestaan bij de organisatie niet bekend is, en die dus geen uitnodi ging hebben ontvangen, kunnen deze zich nog tot 15 juli opgeven bij Willem Witte, telefoonnummer 18870, of bij Jaap Trap, telefoon 18219. Texel heeft er een koor bij. Het blaakt zelfvertrouwen en dat blijkt uit de uam: „Capabel". Het is een formatie tien stoere mannen die er tot dus- l«één officieel optreden in publiek in opzitten. Dat was in combina- ijiet een uitvoering van het Vissers kop 9 februari j.l. en op die datum «ordt het koor geacht te zijn opge richt. „Capabel" wil een genre zang koetenen dat door de bestaande ko- mvan Texel niet of nauwelijks wordt lehracht en dat nogal wat vraagt van kleden: close harmony, russisch en woral barbershop en blues. „Een beet je Deep River Kwartet-stijl", aldus een hunner. Wie niet weet wat hij zich daarbij moet worstellen, kan het met eigen oren ho- ren op zaterdag 27 juni van 20.00 tot uur in de kerk van De Waal. Daar wdtdan een „openbare repetitie" ge houden. Wie die gelegenheid niet aan grijpt moet misschien lang wachten op volgende kans, want het is de be doeling het aantal openbare optredens beperkt te houden. Dirigent Jan Beijert hn: „Ik heb slechte ervaring met teveel optredens. Als je steeds uitvoeringen leeft, is er geen gelegenheid en inspira- tiemeerom wat nieuws in te studeren. willen vóór alles creatief blijven. k hebben wel vijftien uitnodigingen maar we hebben er maar één Ogenomen: in november treden we jpbij de jubileumuitvoering van het Kruis Texel". PRETENTIE? Dat lijkt allemaal nogal pretentieus, ook aldoor de naam die de zangers aan hun wor hebben gegeven. Maar dat valt 'oo- Het is een nuchter stelletje dat zo i°od mogelijk wil zingen omdat ze er zelf plezier in hebben. En die naam dan? Voorzitter Jan Beerling: „We zin gen zonder begeleiding van instrumen ten, dus a capella. Als naam hadden we gekozen voor een woordspeling daar van: Acapabel. Maar dat gaf misverstan den want dat kan worden opgevat als onbekwaam. Zó bescheiden zijn we nu ook weer niet, dus werd het „Capabel" en daar moet verder maar niets achter worden gezocht". SPONTAAN Weinig officiële optredens dus, des te vaker trekt de groep spontaan de vocale registers open. Soms onaangekondigd, in een strandpaviljoen of op straat. Of voor de fotojournalist van de TC3. Het informele lijkt typerend voor het koort je. De dirigent staat er niet voor maar er tussen en is eigenlijk alleen te herkennen aan de afwijkende kleur van zijn vlinderdas. De zang die hij aan zijn mannen ontlokt, klinkt echter veelbelo vend en dat is zwak uitgedrukt. De groep is wel geüniformeerd: zwarte broeken en paarse overhemden. Hoewel het koortje kersvers is, kennen de meeste zangers elkaar al jaren. Sinds een jaar of tien trad de groep regelmatig op met Ouwe Sunderklaas. Gemaskerd werden dan liederen vertolkt met een actueel-Texelse inhoud, compleet met levensles of moraal. Met uitzondering van Jan Beijert en Ma- rius Trap zijn leden van „Capabel" te vens aangesloten bij het Texels Christelijk mannenkoor. In dat koor blij ven ze gewoon meezingen, van een scheuring is dus geen sprake. „Capabel" repeteert intensief in de Her vormde kerk van De Waal. Voor wat hoort wat: de collecte na afloop van het optreden van 27 juni is voor de kerk. V, Nellie temidden van „haar" peuters. Er heerst een serene rust in het peuterklasje van de Vrije School aan de Gasthuisstraat. De zon filtert door de crèmekleurige gordijnen en de kinderen spelen lief met het mooie door dachte speelgoed. De filosofie van Rudolf Steiner is voelbaar aanwezig, juf Nellie Engelaar neemt afscheid na een periode van zes jaar opbouw. Ze gaat zich samen met haar man vol ledig wijden aan het Maartenhuis. De Vrije School maakte een spectaculaire groei door. Ze begon met zes kinderen in het Maartenhuis en nu zijn er bijna tachtig leerlingen in het hui dige pand in Den Burg. Een sterk staaltje van idealisme en zaken op de goede manier weten aan te pakken. We besluiten dat er een foto moet wor den gemaakt bij één van de twee - door de bewoners van het Maartenhuis ge maakte - houten speel rekken. Nellie roept de kinderen niet bij elkaar. Ze gaat onder het rek zitten en zingt zachtjes een liedje. Binnen een paar tellen zitten alle kinderen om haar heen. 's Middags in het sch-itterende nieuwe Maartenhuis hangt precies dezelfde sfeer als in het klasje. Dat kleuren en vormen daarin een grote rol spelen is zeker. ZOEKEN Haar wortels liggen in Zwaag. In de ja ren zeventig deed ze de kweekschool en rondde haar studie psychologie af. Ze woonde in Amsterdam en kocht al wel bij een speciaal adresje haar biologisch-dynamische broodjes. De antroposofie was echter nog volslagen onbekend terrein voor haar. „Op de kweekschool hoorde je niets over de Vrije School", zegt ze bedachtzaam, „Wij waren erg zoekende. Alle onder wijsvormen werden behandeld, van Montessorie tot en met Jena-plan. Geen woord over de Vrije School. Heel vreemd, temeer daar er in Amsterdam de Geert Grote-school is die al veertig jaar bestaat." „In Amsterdam waren mijn man en ik actief in het taalactiveringsprogramma van Co van Calkar. Theoretisch was het allemaal prachtig, maar in de praktijk ging de aansluiting met de kinderen vol ledig de mist in. Toen ben ik psycholo gie gaan studeren om op die manier te proberen iets meer van mensen te be grijpen. Toen we eenmaal in aanraking kwamen met de antroposofie, vielen al le stukjes van de puzzel in elkaar. Dan gaat het ook snel. We verhuisden naar Bergen, waar mijn man leraar werd aan de Vrije School." „Aanvankelijk waren de antroposofi sche ideeën ook voor ons moeilijk te pakken. Maar als je ziet dat het werkt, dat de ideeën kloppen bij het leven. En dan spreek ik vooral vanuit onze eigen ervaringen. Het „klikt" gewoon bij de kinderen." MISVERSTAND „Het misverstand dat het een vorm van anti-autoritair onderwijs zou zijn, bestaat nog steeds", zegt Nellie een beetje berustend, „Dat is het dus ty pisch niet. in zekere zin is het juist auto ritairder dan menig ander regulier onderwijs." „We zijn op Texel gekomen omdat mijn man aan zijn vrije jaar toe was. Elke le raar gaat zeven jaar mee met de klas. Dat noemen we een „rondje". Daarna is het de bedoeling dat je een vrij jaar neemt en dat betekent niet een jaartje doorbetaalde vakantie. Je moet wel zelf aan de kost zien te komen. Het is een verfrissingsjaar om nieuwe ideeën op te doen. Op Texel werd in het Maartenhuis een klussenman gevraagd. We belden en we waren welkom. We hadden al veel over de Camphill-werkgemeen- schap gehoord en het lag helemaal in onze lijn." Het gezin nam zijn intrek in het Maartenhuis en na drie weken kwam er tot Nellies grote verras- w-; - nCapabelVan links naar rechts Jaap Kreeft, Piet van der Slikke, Jan Koorn (vice voorzitter), Biem Beijert (penningmeester) en Jan Beijert Lzn (dirigent). Op de foto ontbreekt Thijs Molenaar. Vlaming, Rob Manse, Jan Beerling (voorzitter), Marius (Foto Harry de Graaf) Jur Schuiringa en Gert-jan Groenen dijk, exploitanten van de strandpavil joens „De Zeeaster" bij paal 17 en „Westerslag" bij paal 15, zien de top drukte het komend weekend met veel genoegen tegemoet. Even was er een kleine crisis wegens gebrek aan perso neel. „Het is altijd moeilijk in deze tijd van het jaar genoeg mensen te krijgen, omdat veel seizoenkrachten nog mid den in de examens en de tentamens zit ten", aldus Jur Schuiringa. Het probleem werd echter op een ludieke manier opgelost. Een flinke ploeg oudgedienden zal on- de de bezielende leiding van bedrijfslei der Jacob Blauwboer van „Westerslag" de stroom bezoekers ontvangen en van spijs en drank voorzien. Het belooft een reünie te worden van mensen die vroe ger in hun studietijd bij de strand- exploitanten hebben gewerkt. „Een ech te vrienden- en bekendenploeg", zegt een opgetogen Jur. „Tegenwoordig wer ken ze in allerlei beroepen aan de over kant en op Texel, maar we hebben nog altijd veel contact. Ze vonden het schit terend op deze manier weer eens als vanouds op het strand te werken en de speciale sfeer van het Rondje te proe ven. De ploeg is van plan flink de han den uit de mouwen te steken. De vrij uitgebreide kaart van „Westerslag" is een tikkeltje vereenvoudigd. Negen vleesgerechten en tien vissoorten zijn teruggebracht naar drie om vier. Dat is dan ook de enige concessie. „V\fe moe ten het een beetje overzichtelijk hou den", zegt Jur. Het personeelstekort dreigt in een overbezetting te verande- De wijze mannen die werden aan gezocht om te bemiddelen in het geschil binnen de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers zijn nog wijzer dan menigeen dacht: ze zien er van af! Een zeer wijs besluit, dat misschien onbedoeld bijdraagt aan de oplossing van het conflict. De strijdende partijen zijn immers allebei van goede wil en hebben het béste voor met hun TVL. Dan kost het toch weinig moeite om er snel en voor altijd uit te komen. Niet meer naar de rechter, want dat is zonde van het geld. Sla nu de handen ineen dames en heren lo- giesverstrekkende recreatie-onder nemers, ze houden u namelijk goed in de gaten! Uw bedden wor den steeds weer geteld en de luid keels protesterende stamgasten van herberg „Vol Zat" vinden dat u sa men met de „politiek" al veel te ver bent gegaan. Laat u niet weer van de wijs brengen... Horszei Waait op 20 juni de wind vrij hard, kun je rekenen op een vliegende start. sing vanuit de Texelse bevolking de vraag ot ze een peuterklasje wilde op zetten. Met een voorgevoel dat dit wel eens zou kunnen uitgroeien, startte ze met een piepklein klasje. OERMOEDERS In het verleden waren er al eerder po gingen ondernomen een Vrije School te startten. Kennelijk was Texel er rijp voor. Nellie: „Ik had het gevoel dat de grond bewerkt was. Ik hoefde alleen nog maar te zaaien." Ze laat het logo van de school zien: een gestileerde akker met daarin een groeiend zaadje. Heel toe passelijk voor de school, want het klasje groeide razend snel. Mede door de in zet van de mensen van het eerste uur kwam de Texelse Vrije School tot stand. „Ik noem ze altijd de „oermoeders", lacht Nellie. Tineke Eelman, Alie Terpstra, Jeanette van Abs en Mieke Laan zijn mensen die de afgelopen ja ren veel voor de school hebben be tekend. Het jaartje Texel vloog voorbij en toen kwam de vraag: wat doen we nu? „Emo tioneel waren we nog zo verbonden met de Vrije School in Bergen. Het Maartenhuis was inmiddels ook in een positieve overgangsfase geraakt en bood toekomst." Dat, samen met de prikke lende uitdaging om op Texel een school van de grond te tillen, deed het echt paar Engelaar besluiten te blijven. Het feit dat een eiland een ideale omgeving is om je kinderen te laten opgroeien, speelde ook een rol. De wat mindere huisvesting in het begin namen ze op de koop toe. ren, want de ploeg staat te popelen en wordt alleen nog maar groter. Wie het komen weekend een beetje be schut bij Westerslag op het strand wil zitten, kan bij de kiosk een speciaal windscherm huren. Het gedoe met ha ringen en scheerlijntjes om het ding op te zetten is verleden tijd. In één handbe weging zet je de schermen op het zand. De halvemaan-vormige witte schermen met aluminium buizen zorgen voor een futuristische aanblik op het strand. „Het is een proef, wij zijn de enige op Texel met deze schermen. In Scheveningen wordt er nu ook mee geëxperimen teerd. tot nu toe bevallen ze prima en de mensen zijn enthousiast over het ge bruik." VOLDOENING Ze kijkt met veel voldoening terug op de afgelopen zes jaar. „Het was een voor recht om hieraan mee te mogen werken en ik heb het volste vertrouwen in de toekomst van onze school; mede door het team dat er nu werkt. Er is een uitste kende opvolgster voor het peuterklasje en we hebben twee nieuwe, vakbekwa me mensen kunnen aantrekken voor de kleuterklassen. Een leerkracht van de Vrije School moet heel creatief en in ventief zijn, alleen al gezien het feit dat er geen methodes worden gebruikt uit kant-en-klare boekjes." Deze periode sluit ze af. Het Maarten huis krijgt nu haar volle aandacht en zal er wèl Bij varen. Voetbal kijken moet je nooit alleen doen. Het is een teamsport en dat geldt ook voor de toeschouwers. Omdat we plavuizen hebben kan je bij een doel punt al gauw twee meter op kniëen juichend naar de beeldbuis glijden, maar dat doe je niet als je alléén bent. De vrienden die we gevraagd hadden namen weer wat kennissen mee, zodat we een legioentje hadden. Sommigen hadden oranje of rood-wit-blauwe wangen, één droeg een petje met Cullithaar en aan de uiteinden van de bank staken twee oranje paraplu's omhoog. Radiokom- mentator aan, want die van de TV verdient zijn geld met stiltes. Als je ook nog hoort wat je ziet, is het dubbel feest. Kratje bier in het midden, nootjes en chips erbij met een forse schaal dipsaus. Spelen. Het werd een harde wed strijd. Als ik chips wilde pakken werd ik meestal geblokkeerd of kreeg een el leboog in de ribben. Halverwege de wedstrijd raakte ik bijna geblesseerd. Terwijl ik over rechts een aanval opende op de knabbel nootjes werd ik op vui le wijze van achteren getackled. De dipsaus en de chips gingen met wat biert jes over de grond, wat het juichend naar het scherm glijden aanmerkelijk vergemakkelijkte. Volgende wedstrijd kijken we bij een van de andere kennis sen. Die hebben kamerbreed tapijt. D. WITTE ROEPER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9