Dominee Jaap Visser (40) nieuwe herder Baptisten maritiem en juttersmuseum sr.ri=.:zr.rh. [ocksdorper kerk nu weer eraad voor het dorp o,zegening samen met echtgenote Singers geven concert Gerrit Slont kwart eeuw bij supermarkt j^SDAG 30 JUNI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Aula Driehonderd personen waren zondag aanwezig bij de speciale éenst ter gelegenheid van de heropening van de Nederlands wormde kerk van De Cocksdorp. Dit huis, gereinigd en mierd, waar Gods gemeente bruiloft viert, staat voor de er- sSenst gereed, wij komen hier in lief en leed", zo werd ge zongen. ten de dienst werd meegewerkt (oor het Texels Christelijk Man- t en door de kinderen van x zondagsschool. Laatstge- oemden brachten stukken hout, mmnkers, potten verf, gereed- xhappen en andere artikelen die vide restauratie zijn vervangen d gebruikt, naar binnen. Aan de hand daarvan vertelde voorgan- WdsH.K. Fibbe over wat er "iet de kerk was gebeurd. Aan te! slot van de dienst memoreer- <fe kerkvoogd Douwe Kooiker de geschiedenis van de restauratie en bracht dank aan allen die er sen of andere manier aan hadden meegewerkt, inclusief de vrijwilligers die er voor zorgden te! de kerk telkens als er weer een dienst moest worden gehou- m werd schoongemaakt. Tij- öens het grootste deel van de plauratie konden de zondagse ünsten daardoor gewoon door- xan. Vier keer moest worden ■'geweken naar het gebouw 'aast de kerk. Ia afloop in het Eierlandsche Huis zei burgemeester Ton Schip per dat door de restauratie De Cocksdorp weer wat mooier is geworden. Het is één van de po sitieve veranderingen die zich de laatste tijd in het dorp hebben voorgedaan. Gesproken werd ook door domi nee P.D. Wolthaus uit Groningen, die tien jaar geleden predikant was van de Hervormde gemeen te Eierland, die toen als zelfstan dige gemeente ophield te bestaan. Oud-predikant E. Loe rakker onderstreepte zijn felicita ties door het schenken van een oude foto van het kerkinterieur en architect De Haan uit Den Oever noemde de restauratie een staaltje vakwerk dat in een sfeer van zeer goede samenwerking tot stand is gekomen. Namens de gemeente werd de restauratie critisch begeleid door Willem van Duin, die hiervoor schouderklop jes kreeg voor zijn wijze van op treden. De foto toont de kerk tijdens de openingsdienst. (Foto Harry de Graaft De kerkgemeente groeide mee met het inwonertal van Almere, dat steeg van 42.000 naar 90.000. Thans telt de kerkgemeente 200 leden. Alleen een eigen gebouw ontbreekt nog; de Gemengd koor The Singers of the Lord geeft zaterdagavond een concert in de Ned. Hervormde kerk van Oosterend, aanvang 20.00 uur. Me dewerking op het orgel wordt ver leend door oud-eilandgenoot Peter Zwart, die zijn toehoorders ongetwij feld zal weten te boeien. Daarnaast is er een aparte rol voor Rob Manse (zang), die bij veel Texelse liefhebbers van zang en muziek geen onbekende is. De toegang is gratis. Afdelingsmanager Gerrit Slont van de Al bert Heijn-supermarkt in Den Burg werkte vrijdag precies 25 jaar voor dezelfde baas. Na een carrière aan de overkant belandde hij tien jaar gele den op Texel, waar hij de enorme groei van de vestiging aan de Waal- derstraat van nabij meemaakte. Slont begon zijn loopbaan als verkoper in Santpoort-noord en was werkzaam in talrijke filialen door de hele provincie, van Amsterdam tot Heerhugowaard. Donderdagavond kan ieder die dat wil hem feliciteren tijdens een recep tie in De Lindeboom, tussen 18.00 en 20.00 uur. Zondag werd dominee Visser in Eben Haezer in Den Burg bevestigd en ingezegend als predikant van de Baptistengemeente Texel, toevallig op de zelfde dag dat hij achttien jaar was getrouwd. De foto toont het onderdeel van de plechtigheid waarbij de dominee en zijn vrouw de hand krijgen opgelegd van de oudsten ouderlingenAb Lemstra, Jaap Brouwer en Peter de Vries. nieuwe dominee niet groot: „Qua be leving is er geen verschil. Alleen de ontstaansgeschiedenis is anders/' diensten vinden momenteel plaats in de aula van een middelbare school. „Het was echt pionierswerk", blikt dominee Visser terug. „In het begin deed ik alles. Later kon ik me toeleg gen op mijn sterkste punten: preken onderswijs en het pastoraat. Onze opzet is geslaagd. De gemeente draait nu zelfstandig, met een goed functionerende kerkeraad en inzet van vele vrijwilligers." Eén lijn Tijd voor een nieuwe uitdaging der halve. Via collega-dominee Bottenbley uit Drachten kwam Visser in contact met de Baptistengemeente Texel. „De gesprekken met de kerkeraad bevie len goed. Het bleek dat we op één lijn zaten." Het verschil tussen de Baptisten en Parousia is volgens de Visser kwam tweemaal op het eiland om als gastpredikant de dienst te lei: den. Voordien had hij zich al eens in cognito onder de kerkgangers gemengd. „Ik raakte meteen onder indruk van de opvallende hartelijkheid en vriendelijkheid van de mensen. Vanaf het eerste moment was het alsof we een huiskamer binnenkwa men." Texel veroverde het hart van de Vis sers en toen ze op 7 januari van dit jaar door de Baptistengemeente offi cieel werden gevraagd, werd het be roep met graagte aanvaard. Woonruimte „Voor de gemeenteleden is het be- IFoto Harry de GraafI. langrijk dat ze vyeer een vaste herder hebben. Onderwijs en pastoraat staan hoog op het prioriteitenlijstje van de kerkeraad. Zelf willen we daarnaast graag het eiland Texel het evangelie laten horen. Niet alleen 's zomers met al die mensen, maar ook aan de eilanders zelf. Voor Texel geldt precies hetzelfde als voor Amster dam", aldus Visser, die nog op zoek is naar een woning en voorlopig in Den Burg een kamer huurt. Wekelijks heeft hij slechts twee dagen voor zijn vrouw en twee kinderen, die in Al mere blijven wonen tot er een defini tieve oplossing is gevonden. Voor de rest heeft Visser nog een wens: „Ik zie ernaar uit contacten te leggen met collega's van andere kerken op het eiland. Hopelijk ontstaan vriende lijke banden." a a nu g dieptemeter („vonker") en een rada- Ml/iprcrhlllir nnp -PttrPPTIP rpfgjatie. Ship Service Centre uit ld OUI lilUI //UUC CllUClUUC Den Helder stelde een Decca navigc a e tor beschikbaar, afkomstig van een Het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild heeft een aantrekkelijke uitbreiding ondergaan. Zaterdagmid dag werd in de wierschuur op het terrein een tentoonstelling geopend over de wiervisserij. In hetzelfde ge bouw bevindt zich een scheepsbrug uit de zestiger jaren met apparatuur die voor een deel door het publiek is te bedienen. De wierschuur, gebouwd naar een wierschuur die in het Hogebergge- bied bij „Klein Zwitserland" stond, verrees al in 1985. Tot 1990 was de schuur niet toegankelijk voor publiek omdat hij diende voor materiaa lopslag en ook werkruimte bood aan de onderwaterarcheologen van WVC. Ter gelegenheid van het tweede bestaanslustrum van het museum werden er twee tentoonstellingen ge opend: over de Nederlandse visserij en over de TX 11. De visserijten toonstelling werd nadien omgebouwd tot de expositie „De Texelse visserij vanaf 1850". Echt wier Aan de wierschuur zit aan aanbouw („kapberg") waardoor er vrij veel ruimte is. Hier bevindt zich nu de tentoonstelling over de wiervisserij, een tak van visserij die tot 1930 een belangrijke rol heeft gespeeld op Texel, hoewel Wieringen hét centrum was. In een deel van de kapberg is een wierpakhuis nagebouwd, waar men kan zien hoe het wier werd ge wogen, geperst en opgeslagen. Hoe het maaien, „versen" en drogen van wier in zijn werk ging wordt duidelijk gemaakt met oude foto's en er zijn ook gereedschappen en kledingstuk ken te zien. Het wier dat in de schuur ligt is voor een deel echt, af komstig van Lou Witte uit De Waal die een zak vol jaren heeft bewaard. Ook de mensen die in het wier werk ten zijn te zien in de vorm van fraai geschminkte etalagepoppen. Teksten vermelden allerlei wetenswaardighe den over deze broodwinning, waar aan een eind kwam toen de Zuiderzee werd afgesloten en al het wier („zeegras") als gevolg van een ziekte afstierf. Wist u dat de Titanic op zijn rampzalige eerste reis zeegras van Texel aan boord had? Knoppen De scheepsbrug die in een ander deel van de ruimte is opgesteld is een typische „doe"-attractie. In te genstelling tot wat gewoon is in mu sea, mag je overal aanzitten. Door een druk op de knop hoor je het ge luid van de motor en door draaien aan de gashandle loopt het toerental op en reageren de wijzers op de di verse klokjes. Met een andere knop kan de radio worden aangezet: je hoort het typische gepraat van vis sers zoals dat via de visserijband is te beluisteren. In dit geval is het in- Willem Boom tijdens de openingshandeling in de brug van zijn vroegere kotter, iFoto Harry de Graati geblikt geluid, afkomstig van een spraakchip. De „doe"-apparatuur is bedacht en geïnstalleerd door de veelzijdige knutselaar Siep Zijlstra. De brug (de meeste mensen spraken van „stuurhut") is afkomstig van de kotter TX 99 van W. Boom en werd in 1982 aan het museum geschon ken. Aanvankelijk werd hij gebruikt als kassa en winkel, thans moet hij een indruk geven van de apparatuur waarover de visserij in de jaren zestig en zeventig beschikte, inclusief radar. Geheel in stijl met de wordingsge schiedenis van het juttersmuseum is het dash-board in de brug afkomstig van de op Texel gestrande en ter plekke gesloopte kustvaarder „Anne- lieze". Medewerking Bij het opzetten en inrichten van wierschuur en brug werd veel mede werking ondervonden van de bevol king en enkele bedrijven, die spullen beschikbaar wilden stellen. Zo gaf Radio Holland een gerestaureerde zelfde type dat rond 1960 bij de Texelse visserij in gebruik was. Bij de opening bracht adjunct directeur Willem Peter van der Vis van de Stichting Texels Museum het een en ander onder de aandacht van de genodigden. De openingshande ling werd verricht door Wim Boom uit Oudeschild, bestuurslid van de visse rijcoöperatie en vroeger schipper- eigenaar van de TX 99 waarvan de brug nu in het museum staat. Boom deed dat door enige uit het vissers verleden gegrepen anecdotes te ver tellen en door zogenaamd de haven binnen te varen, na daarvoor draad loos toestemming te hebben ge vraagd en gekregen van het (echte) havenkantoor. Ook werd een borrel gedronken op het succes van deze uitbreiding van een van Texels meest succesvolle musea. De vissers- en havensfeer op het terrein werd ver sterkt door vrijwilligers die naden in een boot „breeuwden", netten taan den en scharretjes rookten. >en periode van acht jaar pionierswerk in Almere is Jan Ja- (Jaap) Visser neergestreken op Texel als de nieuwe voorgan- >fvan de Baptistengemeente. Zondag werd hij in het gebouw jen Haezer voor een volle kerkzaal ingezegend. Opmerkelijk is de predikant dit ritueel samen met zijn echtgenote Maaike Merging. Filosofie hiervan is de eenheid van het huwelijk, wat praktijk betekent dat de heer en mevrouw Visser samen het sstoraat gaan behartigen. zand, waar hij gelijktijdig een oplei ding genoot. Inmiddels had hij zijn huidige vrouw leren kennen, trouwde en na vijf jaar huwelijk kwamen ze samen tot de ontdekking dat ze hun leven een draai wilden geven. Allebei waren ze actief betrokken bij de plaatselijke gereformeerde kerk, onder meer bij jeugdactiviteiten, bijbelstu diekringen voor volwassenen en evangelisatiewerk op campings in de zomer. Roeping Dominee Visser: „We wilden méér doen dan in onze vrije tijd mogelijk was. Daarnaast kwamen we kennis te kort. Zo groeide het verlangen om theologie te studeren. Het werd een roeping." Dat was in 1979. Het echt paar gaf huis en baan op voor een studie theologie aan het Bijbelinsti tuut België in Heverlee (bij Leuven), een internationale en interkerkelijke opleiding. Visser over deze keuze: „We hadden moeite met de toen op komende liberale theologie, die be paalde waarden uit de Heilige Schrift loslaat en de bijbel in onze ogen tot een slechts voor intellectuelen te be grijpen wetenschappelijk boek maakt. De bijbel is juist voor iedereen be doeld. Het Bijbelinstituut België besteedde wel aandacht aan de libe rale stromingen, maar was in de eer ste plaats een bijbelgetrouwe opleiding." ninee J.J. Visser tijdens zijn intredepreek. opvolger van dominee Johan Ten- i werd veertig jaar geleden gebo- in Emmen, waar hij tot zijn ,ende bleef wonen. Zijn vader rkte bij de belastingdienst en het zn verhuisde mee naar Wassenaar, jwarden en Monnickendam. Jaap ser maakte tot dusver een veelzij- f.carrière door. Zes jaar voer hij smachinist bij de marine. Na zijn nsttijd zocht hij het in een heel jiere richting: bij het chemisch biologisch laboratorium in Hooge- In de warme zomer van 1982 werd de studie afgerond en vertrok het paar naar Zwitserland. Tijdens zijn studie was. Jaap Visser president van de Europese Studenten Zendingsvere niging, een organisatie die Westeuro- pese studenten motiveert om zich met zendingswerk te gaan bezighou den. In Zwitserland stortte Visser zich op de voorbereiding van een congres met 7.000 deelnemers uit 40 landen. Toen deze enorme klus achter de rug was reisden hij en Maaike anderhalf jaar door heel Euro pa. „Met z'n tweetjes in een auto crossten we van land naar land. We bezochten er bijbelscholen en theolo gische opleidingen om de studenten te interesseren voor het zendings werk. Naar aanleiding van onze werk bezoeken en toespraken ontstonden vele contacten, die ertoe leidden dat plaatselijk activiteiten werden ont plooid. Inmiddels zijn heel wat stu denten zo in de zending terechtgekomen." Onontgonnen Wegbereidend werk dus, een consta tering die ook van toepassing is op de volgende stap: „gemeentevor mend" werk in Almere, de jongste stad van Nederland. In 1984, toen de Vissers er neerstreken, was Almere in kerkelijk opzicht nog vrijwel onont gonnen terrein. „Op de markt zijn we Gods blijde boodschap gaan verkon digen. Later in het jaar hielden we in een zaaltje onze eerste kerkdienst, voor slechts drie volwassenen en een baby....", herinnert Visser zich. Het stichten van een geloofsgemeen schap gebeurde onder de vlag van het kerk- en zendingsgenootschap Al liantie van Evangelische Gemeenten Parousia.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5