Gouden spelden voor trouwe Kotex-leden Voor de achtste keer Tesseltoernooi Deuce Surfrace Helder-Cocksdorp zwaar maar spannend KORT TEXELS lestanten twee bruggen gevonden in De Schans Tijdens jubileumreceptie: Sandra Witte steekt op Hogereind Excursie naar de Horsmeertjes Slagbaltoernooien basisscholen Harde wind maakte Koger loop zwaar 7 JULI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 grotere basisscholen. Onder dreigende weersomstandighe den werd woensdag het toernooi in Oosterend vlot afgewerkt. Het pu bliek kon op het sfeervolle sportveld van de School met de Bijbel genieten van veel inzet in de vaak spannende wedstrijden. Na de kruisfinales ston den de Jacob Daalderschool 1 en de School met de Bijbel 1 tegenover el kaar in een uiterst spannende finale. Pas in de laatste minuut werd de goed spelende Jacob Daalderschool met een punt verschil afgetroefd door de School met de Bijbel. Ook donderdag volop sfeer op de speelweide aan de Emmalaan in Den burg. Op drie velden werd in twee poules een uitgebreid programma af gewerkt. In de A-poule voor de grote basisscholen kon De Bruinvis 1 zijn dominerende rol van de afgelopen ja ren dit keer niet spelen. Het sportieve team ging strijdend ten onder. De CVO-school 1 bleek gaandeweg het meest constante en sterkste team en legde verdiend beslag op de eerste plaats. In de B-poules voor kleinere scholen en reserveteams spitste de strijd zich toe tussen de beide poule-winanars: De Kompasschool en de Jan Drijver- school. In een spannende finale wist de Kompasschool de Jan Drijver- school met twee punten verschil te verslaan. De leerlingen van alle scho len verdienen dit jaar een extra com- De surfrace Den Helder-De Cocks- dorp v.v. die zondag voor de tiende keer werd gehouden, gaat als een van der mooiste de geschiedenis in. De 65 deelnemers, waarvan er tien uitvielen, kregen te maken met een ruwe zee en een noordoostelijke wind met een kracht die 's middags tot 6 opliep, waardoor spectaculaire momenten waren te beleven. De start was om 10.35 uur bij Lands End in Den Helder, waarna bij de toen nog met kracht 3-4 waaiende wind moest worden opgekruist. Ne gen volgboten zorgden voor veilig heid, waaronder een van de rijkspolitie te water. Langs de dijk pa trouilleerde een auto met trailer. De kracht van de elementen betekende voor het materiaal van de deelnemers een zware beproeving. Diverse masten braken en één van de boards brak zelf dwars doormidden. Er was een sterk deelnemersveld. Dat had te maken met het feit dat minstens tien van de besten zouden worden geclasseerd voor de Texelra- ce. Voor het eerst in de geschiedenis van de race kreeg de organisatie te maken met een protest. Het betrof een aanmerking op een vermeende te vroege start; het protest werd van de hand gewezen. De Stephan vd Berg wisselbokaal ging naar Martin Hingst uit Heeren veen die eerste werd. Tweede werd Alexander Hoekstra uit Tietjerk, derde Ferry Goudsblom uit Heerhugowaard, vierde Bas Lacroix uit Almere, vijfde Carl Klein uit Zwolle, zesde Anne Sies Koopmans uit Joure, zevende Dick Hoekstra uit Venlo, achtste Fred Hastman uit Amsterdam, negende Tjitse Spitse uit Scharnegoutum en tiende Carl Fuchten uit Diemen. Beste Texelaar was Jacob Roeper (17e) uit Oosterend. Marc van Rijssel- berghe uit Den Burg was 26e, André vd Berg uit Oosterend 28e en Jaap Kees Smoei uit Den Burg 39e. Aan de wedstrijd deed slechts één vrouw mee: T.C. Schuil uit Harlingen, die 42e werd. Een probleem voor de organisatoren is de gang van zaken bij het afmel den na afloop. Meerdere deelnemers lieten dat in Den Helder achterwege, waardoor zij ongerustheid en onze kerheid veroorzaakten. Om daar ver betering in te brengen wordt overwogen de borgsom van slechts f5,- die men bij afmelden terugkrijgt, aanzienlijk te verhogen, bijvoorbeeld tot f100,-. Niets aan de hand. Een man met een Iers paspoort riep het wantrou wen op in een bank in Den Burg. De politie werd gebeld die man en paspoort meenam naar het bureau. Uit onderzoek bleek dat het paspoort correct was, waarna de man weer naar de bank werd teruggebracht. Alcoholcontrole. Vrijdag controleer de de politie tijdens een surveillance vijf weggebruikers op alcoholgebruik. Drie hadden niets gebruikt. De ande re twee wel, echter zo weinig dat geen proces verbaal of rijverbod nodig was. Duitse tekst. In het artikel over de videofilm „Wat te doen op Texel" verzuimden we te vermelden dat de tekst voor de Duitse editie van de film werd geschreven door Marion Duinker uit Nieuweschild. Geslaagd. Lilian Dijker deed met goed gevolg het examen bloem- bindster/verkoopster. Zij volgde een opleiding aan het Agrarisch Oplei- dings Centrum in Alkmaar en kreeg een praktijkopleiding bij bloemenzaak Vespertina in Den Burg. sde restauratiewerkzaamheden van et fort De Schans zijn de resten «vonden van twee houten bruggen vroeger over respectievelijk de 1* oofdgracht en ravelijnsgracht lagen, het graafwerk kwamen eikenhou- n van de bruggen aan het dit en andere houten onderdelen je onder de grond zaten. lat er vroeger bruggen waren (waar één beweegbare) die toegang ga- en tot het fort, was al lang bekend. delen ervan ook echt zijn gevon- fen, is er grote kans dat de bruggen et subsidie zullen worden her- auvvd. Zou er niets zijn gevonden an was er sprake van reconstructie restauratie) en daarvoor lordt"gewoonlijk geen subsidie be- Jiikbaar gesteld. aden van de gemeentelijke monu- gntencommissie en het bestuur van Historische Vereniging bekeken onder leiding van mensen van latuurmonumenten en het architec- ibureau de juist gevonden bru isten en waren opgetogen over het dat de bruggen weer in eer wor- hersteld. De gevonden palen „wen zeer oud zijn; binnenkort zal I I-taande hand van jaarringonder- U teek nauwkeurig worden vastgesteld. Nekkebreker de werkzaamheden zijn de laatste nsken meer interessante ontdekkin- gedaan. Zo werd bij het droog- ,en en uitbaggeren van de fachten de zg. nekkebreker aan het :ht gebracht, een extra diep gedeel- in de gracht, waar aanvallende sol- iten kopje onder gingen nadat ze im/ankelijk wadend door het water lenden gaan. is gebleken dat de dikke keer- nuur bij een waldoorgang enkele me elanger is geweest en later werd rgekort. De muur krijgt nu zijn oor- ifionkelijke lengte terug. Witte uit De Wasten en zijn koter Sandra zijn het Texels kam pschap ringsteken goed begon- tnZij wonnen zondagavond de ïs wedstrijd in De Waal na een mende finale. Omdat drie combi nes gelijk waren geëindigd, was m extra ronde nodig om de winnaar n. Sandra Witte wist vervol- drie ringen raak te steken. tweede eindigde het duo Willy ken Johanna van der Zwaag-Zijm aderde werden Gerard en Els du ito, De 9-jarige ruin Baron van bis en Emmy Bakker werd door de iiaangewezen als „bestgaande In De Waal deden 17 aan- mee, wat een prima op mag heten. Tot de deelnemers tioorden debutant André Sieling, wijl oudgedienden Henk Spigt sr. "Dirk Keyser sinds lange tijd weer Langs het parcours op het was de publieke belang- Ming redelijk en er heerste een ge- %e sfeer. Donderdag staat in de tweede wedstrijd voor imgsteek-competitie op het pro- fflma. Deze begint om 19.30 uur. ünemers dienen zich op te stellen 'fide Slotskolk en dorpsbewoners udt verzocht auto's van het par a's te verwijderen. Een andere ontdekking was dat de doorgang („poterne") naar het cen trum van het fort geen slang-vorming verloop had, zoals eerst werd aange nomen, maar bestond uit twee boog vormige stukken muur die nu ook zullen terugkeren. Die constructie had overigens hetzelfde doel: het was on mogelijk om een kogel van buitenaf in het centrale deel van het fort te schieten. Beton Al eerder meldden wij de vondst van restanten van een grote koepelvormi ge kruitkamer op de plaats waar later de huidige kleinere kruitkamer werd gemaakt. De resten van de oude ka mer zullen spoedig weer onder de aarde zijn verdwenen, want het is de nieuwe kruitkamer die weer in eer wordt hersteld. Daarmee is men al een eind gevorderd. De keermuren bij de ingang worden thans in gewapend beton uitgevoerd, maar er worden oud lijkende steentjes tegenaan ge metseld zodat het er uiterlijk weer uitziet zoals vroeger. Die steentjes worden gemaakt in een speciale steenbakkerij in Kerkdriel. Niet veilig De eerste fase van de restauratie bestaat voornamelijk uit grondwerk: het uitbaggeren van de grachten en het herstel van het profiel van de wallen. Daarbij zijn nogal wat mun ten, potscherven, flessen, resten pla veisel e.d. aan het licht gekomen. In de afgelopen raadsvergadering klaag de Gelein Jansen dat die spullen niet veilig zijn, want omdat het Schans terrein niet is afgesloten is het niet moeilijk erop te komen en spullen mee te nemen. Volgens het verslag in de krant had Jansen wat dat be treft vooral kritiek gehad op de uit voerende aannemers en dat had daar nogal wat verontwaardiging veroor zaakt. Jansen vertelde vrijdag dat hij de aannemers niet had beticht, maar dat zijn klacht was bedoeld als oproep tot het gemeentebestuur om beter op historische spullen te pas sen. Overigens ontkende niemand dat het moeilijk is om een dergelijk ter rein hermetisch voor publiek af te sluiten. Ook buiten werktijd wordt daarom een oogje in het zeil gehou den. De meningen over de vraag of De natuurverenigingen IVN Texel en de Vogelwerkgroep Texel maken woensdagavond (morgen) een excur sie naar de Horsmeertjes. Deelname staat open voor iedereen en is kosteloos. De excursie wordt geleid door een deskundige vogel- en plantenkenner en begint om 19.00 uur. Op dat tijdstip moeten de deel nemers zich hebben verzameld op het parkeerterreintje aan de Mokweg. De gezamenlijke excursie is het begin van een samenwerkingsverband tus sen de Vogelwerkgroep en de Texelse afdeling van het Instituut Voor Na tuurbeschermingseducatie. Meer in formatie over deze excursie en de andere activiteiten is verkrijgbaar bij Dick Schermer van de Vogelwerk groep (tel. 14239) of Els Blom van het IVN (tel. 15096. de gastenronde in De Waal bleek dat goed ringsteken een hele kunst is. IFoto Frans Hopman) schooljeugd. De jury, bestaande uit wethouder Tine Krijnen-Baijs, dieren arts Ton Domhof en bondsbestuurder M. Heijmans, kreeg uiteenlopende diersoorten ter keuring aangeboden. Uit het aanbod koos de jury zes win naars: een ratje van Meldni Kaan, een spaniel van Lonneke Veenema, een kip van Sarah Kooiman, een ko nijn van Sanne Lampers, een cavia van Niels Hoogebosch en een konijn met jongen van Marleen Slikker. Programma In dit jubileumjaar heeft Kotex nog diverse activiteiten op het program ma. In september volgt een jongdier- keuring, een verkoopdag van hobbyvee en een kleurwedstrijd voor de basisschooljeugd. Klapstuk is de jubileumtentoonstelling in november, waarmee de jubileumactiviteiten wor den besloten. Leden van de monumentencommissie en bestuursleden van de Historische Vereniging kij ken naar de vrijgegraven resten van een der bruggen. tFoto Harry de Graaf) al veel spullen zijn weggehaald, ble ken verdeeld te zijn. In elk geval is het verboden om hier voorwerpen weg te halen. De man van Natuur monumenten (eigenaar van het ter rein en opdrachtgever voor de restauratie) zei dat historisch belang wekkende dingen niet in een particu liere verzameling terecht mogen komen maar op een of andere manier openbaar moeten worden tentoon gesteld. Wie al iets heeft wegge haald, wordt verzocht dit terug te geven. Op zondag 12 juli begint het achtste Tesseltoernooi van tennisclub Deuce op het tennispark aan de Emmalaan te Den Burg. Evenals voorgaande jaren is het vol geboekt; van de 185 deelnemers iz zo'n 30% Texelaar, de overigen ko men uit alle delen van het land. Twee Duitse deelnemers geven het toernooi zelfs een internationaal tintje. Er zal de hele week strijd worden geleverd in de categorieën B, C, D1 en D35 in alle onderdelen (heren enkel, heren dubbel, dames enkel, dames dubbel en mixed dubbel). Inschrijving voor deelname is niet meer mogelijk, maar belangstellenden Woensdag en donderdag werden de jaarlijkse slagbaltoernooien voor de oudste leerlingen van de basisscho len van Texel gehouden. Woensdag won in Oosterend de School met de Bijbel 1 het toernooi voor de scholen uit de noordelijke helft van het eiland. In Den Burg won donderdag de CVO-school het toernooi voor de zijn welkom. De ingang van het ten nispark is naast de sporthal en de toegang is gratis. Vooral in het finale weekend 18 en 19 juli zullen er mooie en spannende partijen te zien zijn. De wedstrijden beginnen dage lijks om 9 uur, laatste partijen onge veer 19.00 uur (zondag om ongeveer 15.00 uur). De kantine is ook de hele week open. pliment voor het sportieve gedrag tijdens beide dagen. Uitslagen Woensdag: 1. School met de Bijbel 1; 2. Jacob Daalder school 1; 3. School met de Bijbel 2; 4. Dur- perhonk 1; 5. Durperhonk 2; 6. Jacob Daalderschool 2; 7. Redmer IJskaschool 1; 8. Redmer IJskaschool 2; 9. Jan R Strijbos- school; 10. Vrije School. Donderdag: Poule A: 1. CVO-school 1 10 punten; 2. Thijsseschool 5 punten (-1); 3. Jozefschool 5 punten (-26); 4. Bruinvisschool 1 4 punten. Poule B: 1. Kompasschool; 2. Jan Drijverschool; 3. CVO-school 2; 4. Thijsseschool 2; 5. Luberti- school 2; 6. Jozefschool 3; 7. Jozefschool 4; 8. Jozefschool 2; 9. Bruivisschool 2; 10. Lu- bertischool 1. Met een drukbezochte receptie vier de kleindiersportvereniging Kotex vrijdagavond het 50-jarig bestaan. Het gouden jubileum werd luister bij gezet met de uitreiking van drie gou den bondsspelden. Toon van Haastrecht, Stender Tjepkema en Wil Rijk kregen de onderscheiding wegens 40 jaar lidmaatschap van de Nederlandse Konijnenfokkers Bond. De deelnemers aan de crossloop die SV De Koog zondag hield hadden het zwaar te verduren. Onder de duinen over het pad richting de Bertusnol (uitkijkpost) moesten ze optornen te gen de stevige noordwestenwind. Door het mulle zand was de terug weg door de Nederlanden echter evenmin verre van eenvoudig. De ta lentvolle Rob Schraag trok zich wei nig van de omstandigheden aan en was weer een klasse apart in zijn ca tegorie. Norbert Eelman bevestigde zijn goede conditie dit jaar met winst op de 4% km. Bij de dames was de strijd om de bovenste plaatsen een Oosterendse aangelegenheid. Natasja van der Vis besliste de zusterstrijd met Colinda Brouwer in haar voor- deel. Jan Zijm leek bij de senioren op de langste afstand op de overwinning af te stevenen. Vrijwel de gehele race liep hij aan de leiding, maar Theo Franchimon stevende hem op het laatste stuk voorbij. Aan de start ver schenen zondag 78 lopers. Uitslagen Jongens Vh. km: 1. Jaap Witte 5.58 2.Robin Oosterhof 6.01 3.Ben Siebinga 6.03. Meisjes: 1.Dominique Kooiman 6.52 2. Christien Schraag 7.02 3. Mirjam Loois 7.57. Jongens 2'/a km: 1. Maurice de Groot 9.11 2.Coen Zoon 9.21 3.Arend Priedigkeit 9.31. Meisjes: 1. Merlin Huisman 9.52 2.Debby Sangers 10.43 3.Dorien Kikkert 11.28. Jeugd 4/2 km: I.Rob Schraag 19.07 2.Robert Bakker 19.53 3.Barry Huisman 21.45. Heren 4'/a km: 1.Norbert Eelman 17.04 2.Alex Hovestad 18.28 3.Coen Schooonheden 18.41. Dames 4V2 km; 1.Natasja v.d.Vis 21.18 2.Colinda Brouwer 21.26. Dames veteranen 4Vi km: I.Renate Haase 20.42 2.Marijke Stark 21.38 3.Judy Witte 25.39. Heren 8,1 km: I.Theo Franchimon 30.06 2.Jan Zijm 31.11 3.Remco Nagtegaal 31.38. Heren veteranen 8,1 km: 1.H. van Rosmalen 38.14 2.Nico Drenth 38.47 3.H. Daniëls 38.56. Theo Franchimon bekroonde zijn achtervolging op Jan Zijm met de zege tijdens de Koger crossloop. lFow Frans Hopman) Het Kotex-bestuur bood de leden een herinneringstegel aan en een aardig boekwerkje over de geschiedenis van Kotex, dat op 30 juni 1942 in Oosterend werd opgericht. Van diver se bedrijven en verenigingen ontving Kotex vrijdag bloemen en enveloppen met inhoud. Keuring De jubileumviering werd de volgende dag voortgezet met een huisdieren keuring speciaal voor de Texelse

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5