Cjrocn r2wartjJ~exeh in het harL, ilieuwe Bruinvisschool (rijgt zes leslokalen „Ik wist hier echt niets van" BEZORGER lijk trok vruchtbaarheid in twijfel.... Heetveld erkentelijk voor onderscheiding oodcamping één lacht in bedrijf Historisch overzicht Texelse koopvaarders Oude „Marsdiep" nu in Amsterdam Twee zwaargewonden Auto in tweeën na aanrijding texelseS^courant Uil] fGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10697 DINSDAG 14 JULI 1992 -dvertenties, abonnementen, etc. •-velden de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Jon 02220-12741. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. liciie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741- Mie buiten werktijd: de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f46,20 per half jaar; Los f1,30 {I nieuwe gebouw van openbare sisschool De Bruinvis zal bestaan vijf groepslokalen en één speel lokaal. Dat is het positieve re it van overleg met het inisterie van onderwijs. Aanvanke- wilde het rijk niet verder gaan ilokalen voor vier groepen. Mede nkzij tussenkomst van de Vereni- ig van Nederlandse Gemeenten NG) ging het ministerie overstag, it de bouw wordt in de loop van igend jaar begonnen. or de vervangende nieuwbouw md het licht al enige tijd op groen, sar de omvang was nog een strijd- noodcamping is zaterdag even in '5 jnjf geweest, nadat beheerder W ei Maas vrijdag al verschillende sisten aan een plekje op een cam- n hielp. Zaterdag was echter geen löts voor een groep jongeren met altenten. Door het regenachtige kwam er zondag echter weer rote op een camping bij De Koog. jtns Maas is het al redelijk vol op „Misschien dat de blokka- _n Frankrijk sommige mensen de- fflfct op drijven. De echte drukte echter pas volgende week." Wij zoeken een M/V Si] zoeken iemand die per 1 augus- 2 voor ons de Texelse Cou- fflt wil bezorgen in De Koog. let bezorgen is het eenvoudigst roor iemand die in deze omgeving pont. Ie kranten moeten dinsdag en vrij- feg bij ongeveer 300 abonnees in De Koog en omgeving worden be- I Geïnteresseerden kunnen voor na- tere inlichtingen terecht bij de e van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741. punt. Het verschil van mening spitste zich toe op de prognose van het leer lingental voor de komende twintig jaar. Volgens de berekeningen van het gemeentelijk bureau onderwijs correspondeerde de uitkomst met vijf groepen. De demografen van het mi nisterie vonden dat te optimistisch. Vooral de hoge vruchtbaarheid werd in twijfel getrokken. Voor de gemeen te Texel is dit cijfer hoger dan het Nederlands gemiddelde. Het dorp Ou- deschild doet daar nog een schepje bovenop. Het ministerie vond dat de ze lijn niet naar de toekomst mocht worden doorgetrokken. Het omge keerde viel echter evenmin te bewij zen, stelde de gemeente, gesteund door de VNG. Uiteindelijk werd het ministerie overtuigd, getuige de schriftelijke bevestiging die afgelopen week bij de gemeente binnenkwam. Bouwkosten Het nieuwe gebouw mag nu 720 vierkante meter groot worden, inclu- Omstreeks het jaar 1700 werkten ruim 400 Texelaars op de Nederland se koopvaardijvloot. Onder hen be vonden zich 37 schippers. Gemiddeld was een derde van de bemanning van de schepen met een Texelse schipper van het eiland af komstig, terwijl dat bij de andere Waddeneilanden een negende deel was. Deze en andere gegevens staan in een interessant artikel van Cor Reij in het nieuwste nummer van het blad van de Historische Ver eniging, dat zojuist is verschenen. Reij heeft onder meer een lijst van Texelse schippers aangelegd. Hij ba seerde zijn artikel op een boek van dr. P.C. van Rooyen, aangevuld met gegevens uit andere bronnen. Het zo mernummer bevat verder een bonte verzameling artikelen. Onder de kop „Op het strand gesmeten" wordt een bloemlezing gehouden over strandin gen van potvissen. Verzamelaarster Ineke Vonk-Uitgeest wordt over haar hobby ondervraagd door Willem Peter van der Vis. In de serie „Het gebeur de op het Marsdiep" beschrijft J.T. Bremer een kaping op de rede van Texel in 1756 en Nan Huijsman legt uit hoe de postbode in het begin van deze eeuw op het eiland de post be zorgde te voet, per rijwiel en hand kar. Gré Dros besteedt in haar rubriek „Tessels prate" aandacht aan kin derspelletjes en -liedjes. Het blad is voor 75,- verkrijgbaar in de Texelse boekhandels. sief het 90 m2 grote speelwerklo kaal. De kosten van de bouw worden geraamd op 71,34 miljoen, inclusief BTW. Als het ministerie haar zin had gekregen, zou het gebouw maximaal 525 m2 groot mogen zijn, bouw kosten 71,06 miljoen. De financiering komt geheel voor rekening van het rijk, al zal de gemeente het bedrag wel moeten voorschieten. De eerste veerboot die „Marsdiep" heette, was de stoomboot die Teso van 1926 tot 1956 in gebruik had. Dat schip bestaat nog steeds. Van 1960 tot dit jaar was hij eigendom van Junius' Ship Maintenance, die het vaartuig in de Rotterdamse haven gebruikte als „cleaningship". In 1973 werd de stoommachine vervangen door een dieselmotor en werd er een stoomgenerator opgezet voor het rei nigen van tankers. De naam van de boot bleef ongewijzigd. Dat is nu ver anderd. Teso-documentalist Wouter Otten uit Den Helder liet ons gisteren weten dat de Marsdiep onlangs is verkocht aan het tankcleaningbedrijf Langenberg in Amsterdam en naar het westelijk havengebied van de hoofdstad is overgebracht. De naam is nu „Joke Langenberg". De voor malige veerboot is alleen voor inge wijden als zodanig herkenbaar omdat de pijp en andere delen van de op bouw zijn verwijderd. Wel is nog de „beroemde" slagzij zichtbaar, gevolg van een bouwfout waarmee Teso destijds genoegen heeft genomen. „Ik sta hier voor u als officier. Ik wist hier echt niets van; ik heb er geen moment aan gedacht dat ik die onderscheiding zou kunnen krijgen". Aldus Henk Heetveld, die bij zijn of ficiële afscheid als rector van de openbare scholengemeenschap De Hogeberg te horen kreeg dat hij was benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. dusver was deze onderscheiding "ig van de onmisbare achtergrondrol Schipper kijkt toe. die zij heeft gespeeld, mocht Mieke Heetveld bij haar man de versierselen opspelden. Burge- IFoto Harry de GraafI aan slechts twee Texelaars toege kend: in 1977 aan J. Fischer uit De Koog en in 1986 aan H. Postma uit Den Burg. De burgemeester had Heetveld overigens voorgedragen als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De beslissende instanties hadden daar echter Officier O.N. van ge maakt omdat deze onderscheiding „hoort" bij een rector die verder aan alle voorwaarden voldoet. Dat geldt ook als de voordragende instantie of anderen van mening zijn dat „ridder" of een andere lagere onderscheiding hoog genoeg is. Het wordt „officier" en anders helemaal niets. Heetveld wist zijn onderscheiding overigens aardig te relativeren. Hij was niet zo zeer blij met dit lintje alswel met het feit dat anderen hebben gevonden dat hij het heeft verdiend. Landauer Zijn banden met de plaatselijke paar- desport hadden in de hand gewerkt dat de gedecoreerde en zijn familiele den 'niet met de gebruikelijke taxi naar de plaats des onderscheidings werd gebracht, maar met een door paarden getrokken landauer. De in specteur van het voortgezet onder wijs was verhinderd de receptie bij te wonen maar ceremoniemeester con rector Frans Busch las een brief van hem voor. Daaruit bleek dat de Rijks overheid dankbaar en erkentelijk is voor de wijze waarop Heetveld .heeft gefunctioneerd, in het bijzonder bij het tot stand brengen van de fusie. Ook wethouder Tine Krijnen uitte respect voor de opstelling van Heet veld tijdens deze bélangrijke operatie. Zij schetste zijn carrière sinds 1957 en sprak van een voortreffelijke staat van dienst, waarbij Heetveld zich als „flexibel" en „strategisch" liet ken nen. De wethouder betrok ook me vrouw Mieke Heetveld in haar hulde. P.E. van Staveren, plaatsvervangend directeur-generaal voortgezet onder wijs van het ministerie, gaf zich over aan poëtische bespiegelingen over het rectoraat en signaleerde onder meer dat Heetveld de enige ex- rijksrector is, die hoofd van dienst is geworden in de rang van directeur. Nu al Dat Heetveld „nu al" vertrekt, is jammer maar het moet gerespecteerd worden. Hij kon gebruik maken van een regeling die straks niet meer geldt. Ook Van Staveren belichtte de positieve rol die Mieke Heetveld heeft gespeeld bij de carrière van haar man. Voor haar had hij daarom een geschenk: een zijden sjaal, bestemd om om de schouders te worden ge hangen zodat Heetveld hierop zou kunnen uithuilen. Voor Heetveld zelf had hij een geschenk in de vorm van een boek met gedachten en ideeën van staatssecretaris Wallage: „Wijs met onderwijs". Nuchter Het woord werd verder nog gevoerd door Mr J. Feikema, oud-docent maatschappijleer, oud-voorzitter van de ouderraad en nu nog voorzitter van het Schoolfonds. Feikema uitte zijn bewondering voor Heetvelds nuchtere en rationele aanpak van zaken. Vijf leden van de huidige ouderraad vertolkten hun bewondering en wen sen richting Heetveld door middel van een lied. Voormalig conrector R. de Gier repte over de wijze waarop Heetveld om ging met het feit dat hij baas was over een school waarop ook zijn eigen drie kinderen Menno Sjoerd, Ly- ke en Sandra zaten. Eén van zijn op merkingen: „Jouw kinderen hebben het mogelijk gemaakt dat jij het rec toraat op deze wijze deed". Conrector H. van Atteveld consta teerde dat Heetveld anderen de ruim te gaf om creatief te zijn en speciaal in „panieksituaties" het hoofd koel wist te houden. Hij veronderstelde dat Henk Heetveld veel van de ener gie die hij nodig had, dankte aan zijn vrouw. „Mieke stond onwankelbaar achter je". Van Atteveld overhandigde een boek met wensen van collega's en als persoonlijk geschenk een par tijtje Texelse kruidendrank. Twee Texelse jongens werden zondagavond even na acht uur ernstig gewond bij een eenzijdi ge aanrijding op de Molenlaan in De Cocksdorp. De wagen waarin zij zaten, raakte van de weg, botste tegen de bomen in de lin kerberm en brak daarbij door midden. De Mercedes werd bestuurd door de eigenaar, een 20-jarige jongen uit De Koog. Rijdend in zuidelijke richting verloor hij door nog niet geheel duidelijke oorzaak de macht over de wagen en ramde met hoge snelheid enkele bomen. Daarbij brak het voorste gedeelte van de wagen met daarin de mo tor volledig af en bleef totaal ver kreukeld tegen de boom zitten. Ook de rest van de auto die een meter of zeven verder tot stilstand kwam, veranderde in een onherkenbaar wrak. De bestuurder liep een zware her senschudding, vleeswonden en kneuzingen op. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht en maakt het thans redelijk. Veel ernstiger was een 20-jarige jongen uit De Waal eraan toe. Hij zat naast de chauffeur en moest door de brandweer van De Cocksdorp uit het wrak worden bevrijd. Met botbreuken, waaronder een bek kenfractuur, en ander letsel werd ook hij naar Den Helder afge voerd. Daar is hij inmiddels geo pereerd. Zijn toestand leek aanvankelijk levensgevaarlijk maar laat zich thans hoopgevend aan zien. Het was welhaast een wonder dat een derde inzittende, een 20-jarige jongen uit Oosterend die achterin zat, praktisch onge deerd op eigen kracht uit het wrak kon kruipen. De politie heeft vastgesteld dat bestuurder heeft gedronken. De ademtest gaf 685 ug/l aan (1,6 promille) terwijl 220 ug/l het toelaatbare maximum is. De wrakstukken werden door Van Boven weggesleept. Het on geluk is gezien door een getuige met een hond. De politie, die nog bezig is met het onderzoek, zoekt daarmee contact. De bovenste foto toont het pas sagierscompartiment van de Mer cedes; de andere de tegen een boom geplette afgerukte neus van de wagen met daarin de mo tor. (Foto's Harry de Graaf) IM-ADVERTENTIE Bij deze krant is vandaag een folder toegevoegd van Moerbeek meubelhandel en interieurverzorging b.v. Deze is door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1