BEZORGER Tamme autocross op spekgladde baan Penvriendinnen ontmoeten elkaar na 34 jaar Afwisselende Toer-ln expositie in raadhuis Weergoden werkten tegen - Reserveringstermijn schouwburg verlengd Bus rijdt weer door Oosterend Witte Weer winnaar ringsteekwedstrijd Wij zoeken een Wij zoeken iemand die per (W voor ons de Texelse Courant wil K zorgen op de route: Keesonfe Pontweg, Westerweg, Bakken® Fonteinsweg, Jan Ayeweg, RonW* pot. Hier wonen ongeve abonnees. Het bezorgen is het eenv voor iemand die in deze onige^ woont. De kranten moeten dinsdag en dag even na 15.00 uur in onze P kerij aan de Warmoesstraat wow - afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat Den Burg, telefoon W DINSDAG 14 JUL, TEXELSE COURANT Dinsdag 14 juli Van 19.00 tot 21.00 uur wordt op het strand van paal 9 een sportviswedstrijd gehouden, spe ciaal voor gasten. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda stond in de vorige krant. Frans Visser (orgel), Japke van Dalen (sopraan) en Hans E (bas) geven een cert in de Hervormde kerk van Den Hoorn, aanvang 20.15 uur, In Bosch en Zee in De Koog wordt een buitengewone leden vergadering gehouden van de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers, waarbij wordt gestemd over nieuwe statuten en huishoudelijk reglement, aa 20.30 uur. Donderdag 16 juli Van 19.00 tot 21.00 uur houdt de sportvissersclub een speciale gastenwedstrijd op het strand van paal 17. In Den Hoorn wordt een ring- 1 steekwedstrijd gehouden, meetel lend voor het kampioenschap i van Texel, aanvang 19.30 uur. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 19jil op om 05.51 uur en gaat onder om 21.38 uur. 14 juli volle maan; 16 juli springtij. Tennis. Door de hevige regen dreig de het Tesseltoernooi van tennisclub' Deuce gisteren in het water te vallen. Dankbaar maakte de vereniging ech ter gebruik van het feit dat Texel sinds begin dit jaar over overdekte tennisbanen beschikt. In de Stappeland-hal werden enige partijen afgewerkt, zodat het toernooi, dat tot en met zondag duurt, geen achter stand heeft opgelopen. Hogereind. Woensdag 22 juli, aan vang 19.30 uur, wordt in dorpshuis De Wielewaal een hoorzitting gehou den over de herinrichting van het Ho gereind. De raadsleden die zitting hebben in de commissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid zullen de hoorzitting bijwonen. Tafel. Een restauranteigenaar uit De Koog ontdekte dat een groep van vijftien eters uit Heemstede een tafel hadden vernield. Omdat zij weigerden de schade te vergoeden, werd de po litie erbij gehaald. Na enige aandrang werd de zaak alsnog geregeld. Verloting. Op de lotnummers 502, 521, 541, 506, 610, 810, 899 en 991 zijn prijzen gevallen tijdens de rommeltjesmarkt op de Hoornder Donderdag. Winnaars kunnen terecht bij F. Zwanenburg, Naalrand 9, tel. 19272, of donderdag tijdens de markt in Ons Huis aan de Her enstraat. Veldnamen. Het boek „Veldnamen van Texel", samengesteld door Jac Schraag, is in een kleine oplage her drukt. Het kost 779,50 en is te koop in de Texelse boekwinkels. Woensdag 15 juli Vrijdag 17 juli Op 19.30 uur start op het ZDH- terrein de Hoornder crossloop. In schrijven vanaf 19.00 uur. Hoogwater Oudeschild Di. 14 09.10 en 21.25U. Wo. 15 09.35 en 22.00u. Do. 16 10.1 5 en 21.46 Vr. 17 10.44 en 22.27u, Za. 18 11.26 en 23.10u, Zo. 19 11.55 en 23.40u. Ma. 20 en 12.35u. Di. 21 00.15 en 1 De inschrijvingsdatum voor de schouwburgvoorstellingen in De Kampanje in Den Helder is officieel gisteren gesloten. In tegenstelling tot de afgelopen jaren is dit jaar geen enkele voorstelling „volge boekt". Dit betekent dat niet is vol daan aan het criterium van minimi 75 bezoekers, dat de Teso heeft vastgesteld voor het laten varen va een extra boot. De werkgroep Kunst en Cultuur van het S.O.W. heeft besloten de inschi vingstermijn te verlengen tot woefó dag 22 juli. Om een indruk te gew van het aantal aanmeldingen toto toe, volgt hier een overzicht vand voorstellingen waarop minstens 3( belangstellenden hebben ingeschre ven. Tussen haakjes is het aantal aanmeldingen vermeld. Hoofdstad operette met Der Vogelhandier (41 De Markiezin met Willem Nijholta Anne-Wil Blankers (37); Le Nozzei Figaro door de staatsopera van Lö (41); Tineke Schouten met haar tl tershow Feestlift (41); Karin Bloem in concert (30); Paul van Vliet |6Ü Theaterliefhebbers en -liefhebsters die alsnog willen reserveren kunnt dit tot 22 juli doen door het best» formulier op te sturen naar het SI kantoor in d'Ouwe Ulo in Den Bel Telefoon 15582. Erg dapper hield het publiek stand, gehuld in grote lappen plastic en on der talloze paraplu's. Hoewel de coureurs er alles aan deden tijdens de eerste autocross van het seizoen, kregen de toeschouwers nauwelijks waar voor hun geld. De weergoden hadden het terrein veranderd in een spekgladde ijsbaan, zodat hoge snel heden maar sporadisch werden gehaald. „Altijd wordt gekankerd over het stof. Nu heb je dit en het is óók niet goed", verzuchtte één der organisa toren van de MAB club gekscherend. Echt vrolijk kon hij er niet van wor den. Wel van de hoeveelheid publiek, die aanvankelijk meeviel (2400), maar naarmate de buien toenamen snel daalde. Het is het 25e jaar dat autocross wordt gehouden op het terrein van Nic Dros aan de Harkebuurt. Maar er viel nog meer te vieren. Presentator Martin Trap deed zijn werk met nog altijd evenveel enthousiasme voor het vijfde jaar. Anne de Vries, die zeven jaar wedstrijdleider is geweest, stond zijn functie af aan Jan Nico van der Ploeg. Hij bleef hem als assistent ter zijde staan. De eerste manches van de stan daardklasse, de formule I en II boden nog wel wat kijkplezier. De rijders hadden er zin in, waardoor fel werd gereden. Loting De indeling van de groepen leverde aanvankelijk enige problemen op. Over drie manches verdeeld startten dé deelnemers een keer vooraan, middenin en achteraan. Omdat er maar een beperkt aantal wagens per manche kan meedoen, moet in ver schillende groepen worden gereden. De samenstelling van deze groepen moet wisselen, zodat men niet steeds dezelfde tegenstanders heeft. Het computerprogramma was daar nog niet op berekend, zodat met de hand in allerijl opnieuw loting moest worden verricht en startlijsten moesten worden gemaakt. Glibberig Met een tractor werd tussen de man ches door gepoogd de baan wat stroever te maken door er een dun laagje af te schrapen. Dat hielp ech ter weinig. Bij het oprijden voor de Fanatieke supporters lieten zich niet wegjagen door de weergoden. IFoto Ernst Jan de Graaf) tweede manche formule I glibberde één van de wagens pardoes de sloot in, zonder dat er gas was gegeven. Reden voor assistent-wedstrijdleider Anne de Vries om de start uit te stel len totdat er wat aan de baan was gedaan. Een cultivator moest uitkomst bie den. De baan werd er op enkele plaatsen inderdaad stroever van, maar ook ruller, wat de snelheid ook niet ten goede kwam. Er werd weer gereden, al verliep dat tam. Weinig duw- en trekwerk en slechts spora disch een auto in de sloot. De zwarte vlag (diskwalifikatie) werd door De Vries een paar keer gehanteerd. Dat was voor valse starts en één maal voor duwen in de flank. Stoffig De laatste manches werden pittiger. Met de lucht van de finale in de neus waagden vooral de coureurs van de standaardklasse alles om een plaatsje te bemachtigen. De droge onder grond van de baan was goed naar boven gewerkt, zodat het zelfs in één hoek van de baan weer ouderwets stoffig werd. En het tempo ging daardoor flink omhoog. „We komen tenslotte om te crossen, niet om rondjes te rijden", was de mening vah één der deelnemers. Opvallend was wel dat in de formule II veel minder wordt geduwd. „De rijders steken er aardig veel geld in, dus ze proberen de zaak heel te houden. Er komt tenslotte nog een cross." Hans Arnout was onverslaanbaar in de standaardklasse. Jan Zijm en Hans Schade deden hun uiterste best om zijn vechtlust in te tomen, maar moesten genoegen nemen met de plaatsen twee en drie. Inhaalrace In de formule II werd een fantasti sche inhaalrace gereden door Klaas- Pieter Zuidewind met wagen 100. Op het rechte eind hield hij het gas er flink op. Na al zijn concurrenten te zijn gepasseerd zag hij kans een hal ve ronde voorsprong te nemen. Vorig jaar liep hij de overall-beker net mis. Dit jaar lijkt hij vastbesloten het ere metaal te winnen. Simon de Smidt leek in de laatste manche van de formule I problemen te hebben met zijn wagen. Deze ble ken echter mee te vallen, want in de finale ging hij voluit. Hij werd opge jaagd door Maarten Koorn en Jaap Boersen, maar wist zijn leiderspositie te behouden. De uitslag: Formule I: 1. Simon de Smidt 2. Maarten Koorn, 3. Jaap Boersen, 4. Jan Willem Koorn, 5. Nico Blonk, 6. Peter Boersen. Formule II: 1. Klaas Pieter Zuidewind, 2. Hans Veeger, 3. Jan Spoelstra, 4. René Witte, 5. Jan Plaats man, 6. Peter van der Vis. Standaardklasse: 1. Hans Arnout, 2. Jan Zijm, 3. Hans Schade, 4. Stefan de Wit, 5. Niels Leyen, 6. André Barhorst. Negen jaar was Els van Nuland toen ze via een zoon van Jaap Dijksen het adres van de Oostduitse Heidi Jaan kreeg. Door de correspondentie ontwikkelde zich een hechte vriend schap. Het ijzeren gordijn stond al die jaren een ontmoeting in de weg. Maar door de omwentelingen in het Oostblok was het zaterdag eindelijk zover: na 34 jaar sloten de twee penvriendinnen elkaar in de armen. Heidi Jaan uit Chemnitz (het voorma lige Karl Marxstadt) was twaalf toen ze de correspondentie met de Texelse startte. Ze had gereageerd op een oproep in een kindertijdschrift. Els schreef in het Nederlands en stuurde Heidi een woordenboek. Heidi schreef terug in het Duits, wat Els las met hulp van enige Duitssprekem de dorpsgenoten. „We schreven elkaar over allerlei on derwerpen. Van mode tot muziek, van kinderen tot mannen", vertelt Els. De twee wisselden foto's uit. „Maar als we cadeautjes stuurden, kwamen ze nooit aan. Of alles was kapot gemaakt om te kijken of er geen verboden waar in zat. Boeken die we stuurden kwamen ook altijd terug." Toen Heidi en haar man besloten naar Texel te komen, brak een span nende periode aan voor de penvrien dinnen. Els: „We hebben de dagen afgeteld en elkaar een paar keer op gebeld. Allebei waren we doodner veus, maar toen we elkaar zagen, ,was het gelijk goed. Het klikte me teen." Heidi en haar man Heinz zijn verrukt van Texel. „Het is hier zo schoon en ordelijk en alle mensen zijn aardig." Met de familie Van Nuland maken ze verschillende toeristische uitstapjes op het eiland. Heidi geeft les aan gehandicapten en heeft een dochter. Els heeft twee kinderen, waarvan de dochter inmid dels correspondeert met de dochter van haar Oostduitse penvriendin. „Zo zetten we de traditie'in ieder geval voort", aldus de twee. Al 34 jaar penvriendinnen, Heidi II.) en Els Ir.). IFo'° Tessa de Graaft) Knipkunst van M. Witte Rutten: .Kasteeltuin", te zien op de Toer-ln tentoonstelling. IFoto Margreet Bemdsen! „Vorig jaar viel de visie van de deel nemers tegen. Nu is zichtbaar dat een aantal mensen diep over het thema heeft nagedacht." Kunstenaar Henk Arendsen toonde zich bij de opening van de Toer-ln Thema- Tentoonstelling ingenomen met de door Texelse amateur-kunstenaars ingebrachte werken. Het werk, hoe verschillend ook, heeft één gemeen schappelijk thema: „Bloemen, Tui nen, Parken en Buitenplaatsen". Foto's, aquarellen, knipkunst, olieverf schilderijen, brandgeschilderd zijde en uitbeeldingen met lapjes en tule. Het hangt er allemaal en vormt een af wisselend geheel. Het werk is bijna allemaal recent en in veel gevallen speciaal voor deze expositie vervaar digd. Menig amateur-kunstenaar heeft de gelegenheid gegrepen via deze weg enige werkstukken tentoon te stellen. „Als je in je eentje wat wilt laten Bewoners van Oosterend hoeven niet meer naar de Koningsweg te lopen om van het openbaar vervoer gebruik te maken. Vrijdag kwam de aanpas sing van de veelbesproken bocht Peperstraat-Bijenkorfweg gereed, zo dat de haltes aan de Mulderstraat en Oranjestraat weer kunnen worden gebruikt. De bocht is verruimd, zodat de AOT-bussen de draai nu goed kun nen maken. zien, komt het er haast niet van", al dus Lenie Steffen van Heerwaarden, die met een aantal fraaie aquarellen tot de exposanten behoort. „Je hebt vaak niet voldoende werk in huis, de ruimte niet of je komt niet over je schroom heen. Er spelen allerlei fac toren een rol. Op deze manier word het je echter gemakkelijk gemaakt." Mensen die de tentoonstelling willen bezichtigen, kunnen tot en met 29 juli tijdens kantooruren in de kelder van het raadhuis terecht. Dirk Witte heeft met zijn dochter Sandra ook de tweede ringsteek wedstrijd van het seizoen gewonnen. Deze werd gehouden in Oosterend. Hoewel regen dreigde, bleef het droog tijdens de wedstrijd. De publie ke belangstelling was groot. Vijftien rijders traden in het strijdperk. Willy Zijm en Johanna van der Zwaag deden het net zo goed als de Wittes. Een barrage bracht geen uit komst, waardoor loting om de dag prijs noodzakelijk was. John van der Zwaag werd gekozen tot beste koetsier. In de competitie is de stand bijzonder spannend. Dirk Witte, Willy Zijm en Frans Bakker staan allen aan kop met 15 punten. De volgende wedstrijd is donderdag om 19.30 uur in Den Hoorn. Maarten Koorn lnr.22) belandt in de strobalen Ondanks dat zou hij uiteindelijk een tweede plaats behalen in de formule I.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2