)e reiziger is weer thuis Hoe laat is het? Stadswachten waken Ler rust in De Koog y utz Lohse eerste in oger crossloop BERICHT UIT DE RUIMTE TC 3 artikelen i !F' V Ie Bonte Dinsdagavond" -1 kabel te ontvangen v IS4$DAG 14 JULI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Ltadswachten van het beveili- Isbedrijf CSU uit Uden waken Es vrijdag 's nachts over de rust De Koog- Vier van hen zijn gesta ard op camping Kogerstrand en overige twee surveilleren op de Er wordt samengewerkt met lWee man sterke susploeg en de spolitie. werden de stadswachten offi- cieel geïnstalleerd in het politiebureau van De Koog, in aanwezigheid van burgemeester Schipper, H. Wuis van De Koog Promotion, G. Schuiling van de Stichting Tropical Sea Festival en politiecommandant Moeskops. Burgemeester Schipper noemde het instellen van de stadswachten het laatste middel om de leefbaarheid te verbeteren dat mogelijk resultaat kan hebben. Hij wees nadrukkelijk op het experimentele karakter van het pro ject. „Bevalt het niet, dan stoppen we ermee." Geen incidenten aanwezigheid. Ze hielden zich ten minste gedeist." Susploeg Omwonenden van de Brink en de Ruyslaan hebben laten weten ingeno men te zijn met de bewaking. „Ze vonden het opvallén rustig op straat", vertelt Bruines. In de Dorpsstraat wordt de rust be waard door de susploeg, bestaande uit de Amsterdammers Sander van der Brug en Fenton van Boven. Via portofoons hebben zij verbinding met de stadswachten en de politie. Brui nes: „We hebben dit weekend wel een paar keer met elkaar contact op genomen, maar het was niet nodig om elkaar te hulp te schieten." Door Cees Ribbens Het antwoord op deze vraag willen we wel graag een beetje nauwkeurig hebben, anders zouden we de bus, de boot of de trein kunnen missen, of het begin van ons favoriete TV- programma. Maar dat is tegenwoordig geen prak tisch probleem: een beetje kwarts horloge loopt niet meer dan één sekonde per maand voor of achter. En als we de stand niet helemaal vertrouwen dan is er nog de PTT. Via het telefoonnummer 06-8002 krijgen we de juiste tijd, op de se konde nauwkeurig. Maar hoe weet de PTT dat zo pre cies? Ze hebben daar natuurlijk een heel precies werkende klok, die uiterst regelmatig loopt, maar wijst die ook de juiste tijd aan? Wat is de juiste tijd? Wie maakt dat uit? Een kwestie van afspraken! Waarschijnlijk bestaat er geen inter nationale overeenkomst die wereld wijd zó nauwgezet wordt nageleefd als die betreffende de stand van de wijzers van de klok. De wereld is daarvoor verdeeld in 24 tijdzones. Elk land maakt zelf uit tot welke tijdzo- ne(s) het wil behoren, maar het ver schil met het aangrenzende gebied is altijd één uur, precies tot op de se konde. Er zijn een paar uitzonderin gen waarbij het verschil slechts een half uur bedraagt, maar ook dan een half uur precies. Als de klok in Greenwich, een ster renkundig observatorium nabij Londen en per definitie liggend op de nul- meridiaan, twaalf uur in de middag aanwijst dan is het in Parijs 13.00 uur precies, in Moskou 15.00 uur precies en in Teheran 15.30 uur precies. Standaard De volgende vraag is dan: wanneer staat de klok in Greenwich op twaalf uur? Men zou denken: als de zon daar zijn hoogste punt aan de hemel heeft bereikt, als de zon precies in het Zuiden staat. Maar zo eenvoudig liggen de zaken jammer genoeg niet. Een zonnedag, dat is de periode tus sen twee opeenvolgende zonsdoor- gangen, duurt niet het hele jaar door even lang. Soms is het iets meer, soms iets minder dan 24 uur. Dat wordt veroorzaakt door het feit (in deze rubriek al eens eerder ter sprake gebracht) dat de aarde rond de zon draait in een ellipsbaan. Dat betekent dat de snelheid van de aarde in zijn baan niet konstant is. In januari be weegt hij wat sneller, in juli wat lang zamer dan gemiddeld. (De draaisnelheid van de aarde om zijn eigen as is overigens wèl heel ge lijkmatig.) Dus nogmaals: wanneer staat de klok in Greenwich op twaalf uur? In het algemeen niet dus als de zon daar door zijn hoogste punt gaat, want dat zou beteken dat we klok ken moesten maken die precies de onregelmatigheid van de zonsbewe- ging volgen en dat is technisch niet erg aantrekkelijk Dus heeft men de ware zonnetijd omgerekend naar de zogenaamde middelbare zonnetijd, die wel regel matig verloopt en waarop we dus wel nauwkeurige klokken kunnen maken. De korrektie Het verschil tussen de ware zonnetijd en de middelbare zonnetijd noemt men de tijdvereffening. In het bij gaande plaatje is weergegeven hoe die tijdvereffening in de loop van een jaar varieert. Zo zien we dat er slechts vier data in het jaar zijn waarop de doorgang van de zon door het Zuiden samenvalt met het tijds tip van twaalf uur volgens de middel bare zonnetijd. Maar op 3 november gaat de zon door het Zuiden als de plaatselijke middelbare zonnetijd nog geen 11.44 uur aangeeft. We zijn er nog niet helemaal want we hadden het hiervoor over de plaatselijke ware zonnetijd en de plaatselijke middelbare zonnetijd. Wat we op onze klok aflezen is echter de officiële burgerlijke tijd. Dat is voor ons de in Nederland geldende tijd, onafhankelijk ervan of we in Den Burg wonen of bijvoorbeeld in Gro ningen. Groningen ligt Oostelijk van Den Burg, dus gaat daar de zon eerder door het Zuiden dan hier. Het verschil is ruim zeven minuten, toch wijzen de officiële klokken dezelfde tijd aan. Den, Burg en Groningen liggen in de zelfde tijdzone en daarvoor geldt als officiële tijd de Middeleuropese Tijd (MET). De MET valt samen met de plaatselij ke middelbare zonnetijd op plaatsen die op 15 graden Ooster Lengte lig gen en dat is precies een uur later dan de plaatselijke middelbare zonne tijd in Greenwich, de standaard. En om het nog ingewikkelder te ma ken: 's zomers rekenen we met de Middeleuropese Zomertijd (MEZT) en dat is nog weer een uur later. Samenvattend Als morgen, 4 juli, de zon voor Den Burg zijn hoogste punt bereikt dan is de plaatselijke ware zonnetijd: 12.00 uur (per definitie en alleen op een goede zonnewijzer af te lezen). De plaatselijke middelbare zonnetijd is op dat moment: 12.04 uur (af te lezen uit de figuur). De burgerlijke tijd, de tijd die Uw hor loge op dat ogenblik aangeeft, of in elk geval moet aangeven, is dan ech ter: 13.45 uur (te berekenen uit het gegeven dat Den Burg op 4 graden en 48 boogminuten ten oosten van Greenwich ligt). Een beetje ingewikkeld is het wel, maar U kunt natuurlijk ook gewoon terugvallen op het tijdsein van de PTT. Wegens het grote aanbod aan artikelen voor de TC 3 Vakantie krant, kon niet alles worden ge plaatst. Omdat wij onze lezers de verhalen die zijn blijven liggen niet willen onthouden, hebben we er in deze Texelse Courant een plaatsje voor ingeruimd. li M n.f 1 i rr «jarr ,'onnp1 ;.iri ;(1( ffliifilr:! ai* 7fiWti.ii; fy, V ?r' dhr !?.!0 I? 'r. ?r j» i's ir m r jij «t SFT KT DtC we vrienden. Het bracht zelfs meer, want het is niet uitgesloten, dat ik in de.nabije toekomst -op uitnodiging terug zal gaan om het interieur van het museum opnieuw vorm te geven. Enige nuchterheid, gezien afstand, vergoeding en tijdstip, is natuurlijk op z'n plaats, maar het lijkt me wel eer vol om als Texelaar (namens Texel?) daadwerkelijk betrokken te zijn bij een project op zo'n beroemd eiland. Tentoonstelling Vooralsnog is het echter zaak om me de komende tijd volledig te concen treren op m'n werk en het gebouw waar een afrondende tentoonstelling zal plaatsvinden. Aan het einde van dit jaar zal m'n nieuwe werk te zien zijn in combinatie met beeldhouw werk van Paaseiland. Het belang van deze presentatie en de nieuwe rich ting voor m'n galerie/museum, maakt het noodzakelijk om in en rond De Scholerie het éen en ander op te fris sen en vorm te geven. Daarom zal het deze zomer slechts mogelijk zijn om het atelier op afspraak te bezoe ken. Dat is natuurlijk wel spijtig voor de toevallig of bewust langs komen de toerist, maar deze weloverwogen „pauze" is absolute voorwaarde om de zo geweldige ervaring vast te hou den en om te zetten in een nieuwe serie schilderijen. Actie Na de heerlijk ontspannen maanden op m'n droomeiland, waar de tijd stil leek te staan, is het nu op Texel weer volop actie geblazen. Rond huis en haard is 2oals gewoonlijk genoeg te doenmaar na wat ik heb gezien aan de andere kant van de wereld denk ik nu „Manana" (hoewel dat vermoedelijk voor mij betekent, dat ik inderdaad morgen toch bezig ben...) Het is fijn om weer aan de slag te zijn in m'n vertrouwde atelier, waar ik kan broeden op ideeën en werken aan „De prent". Vanzelfsprekend wordt er door intekenaars al ge vraagd naar 't resultaat van m'n reis (Die tenslotte mogelijk werd dankzij hun vertrouwen). Ook hier nog even „Manana", maar in ieder geval zullen zij persoonlijk worden geïnformeerd over de presentatie en andere ont wikkelingen. Loopt verder alles zoals gedacht, dan zal er via de TC vast nog wel iets te melden zijn, want Paas eiland blijft -zeker voor mij- „in the picture". Voor nu wil ik afsluiten met een welgemeend „Maruru" (bedankt in het Rapa Nui) aan alle be trokkenen. Door Niek Welboren dag werd door S.V. De Koog de de crossloopk van het seizoen duden. Er streden 107 lopers om [eremetaal in diverse categoriëen. de heren over 8 kilometer werd 2Lohse eerste met een ruime orsprong op de nummer twee, Hel- itSchweer. De vijfde crossloop at zondag om 19.30 uur van start. ftgen: ./AVh km, jongens: 1. J. 8,5.54; 2. B. Siebinga, 5.59; 3. G. Kui- ,6.00; jd v/j km, meisjes: 1. S. Schermer, 6.33; Schraag, 6.55; 3. A. Dietz, 7,13. mil km, jongens: 1. A. Priedigkeit, - j-2. C Zoon, 9.32; 3. R. Zimmer, 9.43; d2h km, meisjes: 1. S. de Vos, 10.21; (1 Kikkert, 11.00; 3. N. Schmidt, 11.25. jgd4'A km, jongens: 1. R. Schraag, 19.00; (.Bakker, 19.33; 3. H. Visscher, 19.52; .lm, meisjes: 1. W. Kuiper, 24.11; 2. M. sran, 24.11. rsi4%km: 1. T. Stins, 15.45; 2. M. Boer- 16.10; 3- N- Eelman, 16.20; '«veteranen, 4% km: 1. J. Huisman, tn8,1 km: 1. L. Lohse, 28.46; 2. H. »sr, 29.01; 3. H. Olijve, 29.17; rsi vetaranen, 8,1 km: 1. P. Bakelaar :3,2 D. Vinke, 34.08; 3. W. Bender G.M. Bruines uit Den Helder en G.J. Jorna uit Den Oever beten vrijdag de spits af als fietsende surveillanten. „Het ging prima", vertelt Bruines na afloop. „We zijn in het weekend van half elf tot half zeven in actie ge weest. Vanaf woensdag gaan we iedere avond op pad tot na het Tropi cal Sea Festival in augustus." De be waker, die vorig jaar ook al op een Texelse camping actief was, vond het redelijk druk op straat. „Maar er heb ben zich geen incidenten voorgedaan. We hebben wel menigeen tot stilte gemaand. Dat advies werd keurig op gevolgd. We hadden de indruk dat de herrieschoppers schrokken van onze Geslaagd. Aan de Faculteit Sociaal Agogische Opleidingen in Amsterdam is Yvonne Vittali geslaagd voor de HBO-opleiding Inrichtingswerk. Geslaagd. Rob Schraag slaagde aan het Hoger Laboratorium Onder wijs in Amsterdam voor het diploma in de studierichting Milieubiologie. Triathlon. Ingrid van Lubek is door de bond uitgekozen om mee te doen aan het wereldkampioenschap (kwart) triathlon voor studenten. De wedstrijd is op 23 augustus in Darmstadt. {■Lichtboei-programma „De Bonte ■sdagavond", tot voor kort via Ra- jTaxel te beluisteren, heeft tijdelijk as gemaakt voor de serie- zending „Zomer 1992". Kabel- Éaars in Den Burg kunnen het I pima (van 18.00 tot 19.00 uur) tef nog wèl ontvangen op 100.4 I LDe herhalingen van de door Mar- Evan Heerwaarden, Marga Eel- tin Mary Vos gemaakte jf Kdingen, vinden plaats op oidagmorgen, van 11.00 tot 5,'ij uyf De stadswacht op de dienstfiets, links G.M. Bruines en rechts G.J. Jorm Een maand geleden liep ik nog wat rillerig door de straten van Santiago. Sneeuw op de toppen van de Andes gaf mij een misplaatst gevoel van winter. Niet alleen de kou, maar ook de drukte van de stad, was een góed middel om weer wakker te worden en me voor te bereiden op 't „normale" leven Texel. eboot tussen de honderden toe- n, raakte ik toch aardig van slag, 'thuiskomen - gezond en opgela- •was leuk. Zeker toen ik zag dat "tien en familie zich enorm had ingespannen om er meteen een lelijke ontvangst van te maken; 3 borden met welkom bij de deur, nen op tafel en de feesttent in duw. Bijna te veel van het goede 'liep 's avonds dan ook wat ver- asd rond in m'n achtertuin, leek wel of ik helemaal niet weg is geweest en alsof de reis van inden en alles er om heen, ints een droom was. Nu, een paar •en later, dwalen m'n gedachten weer voortdurend af naar ifiland in de Grote Oceaan en zie 'ifi geweldig het was, om de reis fini'n dromen te kunnen realiseren. Souvenirs Ju-Aku" het boek van Thor Heyer- 3t weer in de boekenkast, eerlijk tussen alle andere lectuur "formatie die ik verzameld heb. ^ervaringen op Rapa Nui is het dat boeken zich heel wat 'keiijker laten schikken, dan de -•ws met hun -elkaar viserende- theorieën). Were brokken steen en andere wnirs (zelfs een oude fles!) heb- [nmiddels een plaatsje gekregen "'"atelier. Kaarten, stickers en C:,s kunnen in het plakboek. De »is voltooid, een droom gereali- maar het eiland nog lang niet ften' De vele schetsen die klaar om uitgewerkt te worden, zul- ["e deze zomer nog veel plezierig J* verschaffen n me hopelijk op- w de mogelijkheid geven om He dromen. Zomer Romers per jaar is zoals ik ver ste best prettig maar een zomer betekent ook drukte en on eerste weken, met een tijde- 'Oesloten Postweg leek het nog [W te vallen maar nu de J* Wee[ voorbij racen, zal het Redelijk niet makkelijk zijn, om 1,1 n ontspannen Paaseiland ge- vast te houden. M'n gedachten op papier zetten, met al de onrust te land en in de lucht, valt niet mee en het gevaar bestaat om te vervallen in een „mooier-beter-stiller" vergelijk. Nu ben ik op z'n tijd graag een dro mer, maar toch ook voldoende rea list, om te beseffen dat zo'n vergelijk niet terecht en nu zeker niet erg zin vol is. Oké, de eilanden zijn even groot en afhankelijk van het toerisme, maar daarmee houdt de overeen: komst ook wel op. De grote tegen stelling is, dat men Paaseiland wel de meest geïsoleerde woonplek op aarde noemt, terwijl Texel ondertussen één van de best bereikbare is. Een gege ven waar ieder zo z'n eigen gedach ten bij zal hebben- Een ander opmerkelijk verschil en ho pelijk tevens het behoud van Paasei land, is het feit dat er nauwelijks strand is. Het grootste deel van de kust bestaat uit rotsen en kliffen en er zijn slechts twee kleine strandjes aan de noordkant. Deze zijn niet veel groter dan het vroegere Ceres of het huidige surfstrandje aan de dijk. Rotsen en palmbomen zorgen echter wel voor een iets ander decor en het is geen wonder, dat veel eilanders er kilometers hobbelen en stofhappen er voor over hebben, om daar 't week end door te brengen. Zonder eigen vervoer, stond een verkwikkende duik helaas niet zo vaak om m'n program ma. Dat was wel jammer, en een vreemde ervaring met zo veel prach tig blauw water constant in zicht (Nou ja, tenslotte was slechts 10% vakantie). Wandelen Aan lichaamsbeweging had ik overi gens geen gebrek. Verplaatsen deed ik me dagelijks te voet en dat beviel me prima, want wandelend was er volop gelegenheid om de omgeving goed op me in te laten werken. Wel heb ik nog eens'een paar dagen een four-wheel-drive gehuurd, maar ik merkte toch al spoedig dat het „heb ben" van een auto m'n gedrag aardig beïnvloedde; snel iets doen, vlug hier of daar heen, vooral de tijd benutten, omdat huren -ook voor een „amigo"- duur genoeg was. Voor dat ik ging, had ik me gedach ten gevormd, over het transport op het eiland en ik zag mezelf gaan op een paard. Dat is er helemaal niet van gekomen, want een ruiter -een snel paard waardig- ben ik niet en de huurpaarden die werden aangeboden, bleken stapvoets nog langzamer te zijn dan ik zelf. Nou dan loop ik lie ver, inplaats van te hangen op zo'n schommelende bonkige rug. Fiets Een fiets leek me handig en het bleek al spoedig stom, dat ik er toch niet één had meegebracht of op gestuurd. Op het eiland was wel iets tweewieligs te huur; het zag er uit als een onduidelijke kruising tussen een Zwitserse postbode fiets en een Hollandse transporter. De heuvels in te gaan met een vast verzet en een roestige ketting -voor bijna dertig gul den per dag(!) leek me niks waard en de fiets bleef dan ook mooi staan bij 't winkeltje. Toch heb ik nog wel een poging gedaan om me trappend te verplaatsen op een soort A.T.B. (noemden we vroeger zoiets niet ge woon een „trijlfiets'Het karretje zag er zeer solide uit, maar ik had gewaarschuwd moeten zijn door de sticker; „City Bike", want het ding was inderdaad voor bij de deur. Heu vel op trapte ik al snel een crank los en later ook nog de nauwelijks wer kende derailleur in 't wielbalen dus. Gelukkig had de „fietsenwinkel" een plank met wat spaken, plaksets, moai... en een crankbout. Na deze ervaring (en de eerdere lekke band met de auto), besloot ik om niets meer te ondernemen met me chanische zaken en gewoon weer te gaan lopen. M'n lichtgewicht bergstappers heb ik dan ook tot de laatste dag benut. Op de eerste dag had ik ze al kunnen ruilenwat na tuurlijk niet handig leek, maar ze zijn er uiteindelijk wel gebleven. Schoeisel en kleding zijn zeer geliefde ruilobjecten (voor souvenirs) en als ondernemende Texelaar zag ik al snel overal handel; gebruikte huurfietsen, 'overjarige schoenen, u noemt het - wij sturen het.... Het was natuurlijk veel verstandiger om me te concen treren op m'n werk en de kunstzinni ge uitwisseling die ik voor ogen had! Zoals ik al schreef in m'n vorige arti kel, kwam ik op het juiste moment in contact met een zeer bekwame en erg vriendelijke beeldhouwer. Het idee om ooit een moai (een stenen beeld) op Texel te hebben, leek wel degelijk realiseer baar te worden en in de laatste we ken hebben we, constructief aan het plan gewerkt. Zusterhand Terug op Texel, met bevestigingen voor het gemeentebestuur inzake de zusterhand en de ideëen aangaande de uitwisseling, probeer ik nu om de bestuurders en andere betrokkenen enthousiast te maken voor het unieke project. Het is verheugend om te kunnen melden, dat er al direkt een plaatselijke ondernemer (die zélf bespaald niet van steen is) alle hulp heeft toegezegd! Het ziet er dan ook naar uit, dat er nog voor het einde van dit jaar een Paaseilandbeeld van behoorlijke afmeting in Eierland zal staan. Twintig jaar na het aangaan van de zusterhand en een daarmee samenhangende -toegezegde- cultu rele uitwisseling, kan een en ander nu vorm krijgen. Het zal niemand ver bazen, als ik zeg dat ik heel blij ben met het zo positieve resultaat van m'n missie als „schilderend afge zant". De reis naar Paaseiland bracht waar ik op gehoopt had; een map vol nieuw werk, een hoofd vol ideeën, goede contacten en een aantal nieu- g/^77/ Or Trt£ S#0r\/b]

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5