Nieuw Klif-programma mist „lokale" nummers BEZORGER „De brief van het college was hautain" CDA schaart zich achter Stam Afscheid juf Nellie van Vrije School lerrelci 'V', Internationale dienst in RK-kerk De Koog SOW dicht Lokatie-uitzendingen Radio Noordholland P Doorgereden Texelaars goed in 1/8 triathlon Troostbrief voor Menno Veel schade door botsing Plankzeilers gaan naar Oost-Vlieland el Shoemax geliquideerd Catamaranwedstrijd rr Wij zoeken een M/l PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 J Uit onverwachte hoek kreeg Menno Stam in de dinsdagavond gehouden raadsvergadering bijval voor zijn ac tie tegen meer drukte op het eiland. Geiein Jansen van het CDA hield een krachtig betoog, waarin hij de reactie van het college aan Stam af deed als „hautain". Hij riep zijn collega-raadsleden op te luisteren naar de bevolking, die via de actie een signaal heeft afgegeven. Jansen haalde fel uit naar het colle ge. „Uit de ingestuurde kaarten blijkt hoe de bevolking erover denkt. Velen ergeren zich aan de projectontwikke laars die alle mogelijkheden die er nog zijn om te bouwen in de toeristi sche sector aangrijpen. Het is voor de burgers onvoldoende duidelijk dat we wel degelijk grenzen hebben gesteld als gemeente en dat we aan het afbouwen zijn." Ook Gerard van der Kooi (PvdA) pleitte voor meer duidelijkheid naar de bevolking toe. „De signalen dat het te druk is worden steeds sterker. Vroeger waren we blij als de toe risten kwamen en blij als ze na zes weken weer gingen. Maar door de seizoensverbreding is het nooit meer echt stil op het eiland." Van der Kooi wees erop dat het maximum van 47.000 slaapplaatsen geen streefge tal is. „Minder mag ook hoor." Ook hij vond de reactie van het college op Stams' actie kil. „U zou het moe ten waarderen dat hij zich zo inzet voor Texel." Tamme reactie Groen Links, waar Stam zelf wel eni ge bijval van verwachtte, reageerde bij monde van Peter Bakker tam. „Wij hebben in 1989 een nota uitgebracht waarin veel van Stams' argumenten staan. Hij moet dus niet alle politici schijtlïjsters noemen." Cor Kuip van Texels Belang toonde zich niet gelukkig met de uitlatingen van Stam. „Hij beweert dat raadsle den niet op de hoogte zijn van wat er leeft onder de bevolking. Dat is niet waar. Wij maken ook deel uit van de Texelse samenleving en ieder een kan altijd bij ons terecht." Hij bestreed dat Texelse ondernemers al- „er Het logo van de Vrije Peuterspeelgroep. dat vrijdag werd onthuld. De peuterspeelgroep van de Vrije School nam vrijdag afscheid van juf Nellie Engelaer-Tukken. Haar laatste handeling was de onthulling van het logo van de peuterspeelgroep, dat een plaatsje heeft aan de muur van het onderkomen aan de Gast huisstraat. Met een receptie, aangeboden door het peuterbestuur, bezorgden kinde ren en ouders Nellie Engelaer een fij ne afscheidsmiddag. Eerst werd ze afgehaald met een fraai versierde auto. Veel kinderen hadden tekenin gen gemaakt, die samen met een boek van Michaela Strauss tot één geheel waren gebonden. Het album werd overhandigd door twee oud peuters, Miranda Eelman en Daniël Terpstra. Ook werden oude herinne ringen opgehaald, verwoord door een ouder van het eerste uur. De schei dende juf kreeg als afscheidscadeau een zilveren hanger in de vorm van het door Rob van Dongeren ontwor pen logo. Nellie Engelaer was zes jaar aan de Texelse Vrije School verbon den naast de andere peuterleidster Luud Lemstra-Huiskens. Ze wordt op gevolgd door Alie Terpstra-Vlaming. Zondagavond a.s. wordt in de Rooms-katholieke kerk van De Koog een interkerkelijke zomeravonddienst gehouden. Deze kerkdienst wordt ge organiseerd door de Texelse kerken en is in het bijzonder bedoeld voor de Nederlands- en Duitssprekende gasten. Voorgangers in deze dienst zijn pastoor Beumer van het bisdom Essen en Bram Guiljam, toeristen- pastor namens de gezamenlijke Texel se kerken. Verder wordt muzikale medewerking verleend door het RK- kerkkoor De Koog o.l.v. Johan Ran en organist de heer F. Walstra uit Kollum (Fr.) De dienst begint om 19.30 uur. leen aan geld denken en daarom liefst nog veel meer toeristen naar het eiland willen halen. „Wie van het toerisme afhankelijk is, heeft een ge nuanceerd standpunt." Kuip verklaar de ook tegen projectontwikkelaars te zijn. Zijn partijgenoot Poster wees op het belang van tentplaatsen. „Die moet je niet omzetten in bungalows. Tentkampeerders regenen na zes we ken weg. Dan ben je er af...." Verstandig? Erna Eelman van de VVD denkt dat het toeristische beleid van de ge meente wel bekend is bij de bevol king. „En het is een goed, verstandig beleid. Laten we elkaar niet van alles aanpraten. Het toerisme is belangrijk voor onze economie, ook voor de mensen die niet in die sector werk zaam zijn. Voorzieningen als een scholengemeenschap zouden anders niet mogelijk zijn." Ze riep Stam op zelf zitting te nemen in een politieke partij als hij iets aan het beleid van de gemeente wil veranderen. Niet kil „Een kille brief? Wij vinden dat Stam weinig waardering heeft voor óns! Al Het kantoor van de Stichting Onder steuning Welzijnswerk in d'Ouwe Ulo is wegens vakantie gesloten van 3 tot en met 11 augustus. Ook de ad ministraties van de muziekschool en de stichting kindercentra Texel zijn dan niet bereikbaar. Radio Noordholland zendt de komen de weken driemaal rechtstreeks uit vanaf Texel. Komende donderdag bijt Oudeschild het spits af. Lokatie is het Maritiem en Jutters Museum. De uitzendingen zijn telkens van 12.03 tot 12.58 uur. De andere uitzenddagen zijn woens dag 5 augustus (folklore Den Burg) en dinsdag 18 augustus (De Koog). De uitzendingen zijn in het kader van een serie zomerprogramma's onder de titel „De zomer van Noordholland Noord". Dagelijks bezoekt de omroep een andere plek in de regio. In het programma zijn gesprekken en im pressies van de betreffende plaats te beluisteren. Daarnaast is er nieuws, muziek, een overzicht van de activi- teiten in de regio en het „Zomerdag boek", waarin een vakantieganger dagelijks zijn of "haar belevenissen laat horen uit het buitenland. Be langstellenden die de uitzendingen willen bijwonen zijn welkom. Radio Noordholland zendt uit op FM 93.9 (ether) en op de kabel. Menno Stam l\log met tevreden over de 'Foto Archief Texelse Cou in de jaren 60 is Texel overgegaan op een beheersmodel in plaats van een groeimodel", mopperde wethouder Barendregt. Gerard van der Kooi haakte daar op in: „Een beheersmo del??? We zijn als gekken ge- gróéid...." De wethouder wees erop dat Texel op gebied van toeristische ontwikke ling voorop loopt in Nederland. „We doen wel degelijk aan sanering, denk maar aan de postzegelplannen. Maar daar hoor je Stam niet over. Wat mij veel meer zorgen baart is de toena me van de mobiliteit. Er komen steeds meer auto's naar Texel. Laat Stam zich daar op richten." Toch had Barendregt ook nog wel enige waar dering voor de actie. „Zulk soort sig nalen zijn verfrissend en scherpen je aan." Ondanks de uitgebreide discussie over zijn actie, is Stam nog steeds sceptisch over de Texelse politiek. „Ik heb eigenlijk geen antwoord gehad op de vraag wat ons nou echt nog te wachten staat. De wethouder heeft trouwens wel gelijk dat de mobiliteit een probleem gaat vormen." Stam vindt het vreemd dat Baren dregt om waardering voor het ge meentelijke beleid vroeg. „Hij wilde kennelijk gekieteld worden. Het lijkt wel of hij jaloers is op de grote hoe veelheid reacties die ik op mijn actie heb gehad." Op de Nikadel in De Koog is maan dagmorgen de auto van een 37-jarige Utrechtenaar aangereden. De dader is doorgereden zonder zich bekend te maken. Eddy Zegers, Rien Brouwer en Colin- da Brouwer deden woensdagavond mee aan een 1/8 triathlon in Nieuwe Niedorp. Temidden van de 220 ande re deelnemers sloegen ze geen slecht figuur. Rien Brouwer bereikte de 20e plaats met 1.03.43, Eddy Zegers no teerde 1.09.20 en Colinda Brouwer (die voor het eerst meedeed) legde het parcours af in 1.17.30. Beste Menno, Ik weet dat je slim genoeg bent om door nep-argumenten heen te kijken, dus je zult de brief van het gemeen tebestuur wel met een schouderop halen hebben afgedaan. Maar misschien is het leuk om het ook nog eens van een ander te horen. Vandaar. Natuurlijk hebben de plannen ter in zage gelegen. Natuurlijk had iedereen toen zijn zegje kunnen doen. Maar wat dacht je wat de gemeenteraad zou hebben gedaan met bezwaren als: meer auto's, meer prikkeldraad, meer criminaliteit, meer patatbakjes op straat, langere wachtijden bij alle kassa's, en zo (nog lang) voort. „Meneer, wat is uw persoonlijk be lang?" Nee Menno, al hadden alle kaartzenders indertijd deze argumen ten naar voren gebracht, dan waren ze allemaal niet-ontvankelijk verklaard omdat ze geen eigen belang stelden, maar „slechts" een gemeenschaps belang. En de wakers over het ge meenschapsbelang? Krek: die hebben „ja" gestemd! Martin de Weijer, Oosterend Een 20-jarige Amersfoorter reed dins dag vanaf de berm de Ruyslaan op. Hij werd daarbij van achteren aange reden door een 24-jarige Texelaar. Beide wagens raakten zwaar bescha digd. Een ademanalyse wees uit dat de Texelaar teveel drank op had. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Windsurfclub Texel houdt zondag de wedstrijd De Cocksdorp - Oost- Vlieland vice versa. Deze wedstrijd, die meetelt voor het Texels kam pioenschap, begint om 12.30 uur bij strandpaviljoen Vliezicht (paal 33). De surfers steken eerst over richting Vliehors, om zo het natuurreservaat te omzeilen. De eerste finish is voor de veerhaven van het dorpje Oost- Vlieland. De deelnemers krijgen daar broodjes en drinken. Als alle surfers zijn gefinisht en het tij is gekeerd wordt gestart voor de terugvaart naar paal 33. Bij een gunstige wind heb ben de plankzeilers ruim de tijd om even in Oost-Vlieland te passagieren. Jeroen de Geus uit Meppel zal zeker present zijn om de vorig jaar gewon nen Mantje Sport-wisselbeker te ver dedigen. De wedstrijd staat open voor elke geroutineerde surfer die denkt de oversteek naar het buurei- land te kunnen maken. Inschrijven kan vanaf 11.30 uur, de skippersmee ting is om 12.00 uur. Deelname kost voor leden 75,- en voor niet-leden 710,-. Vrijdag 17 juli Om 19.30 uur gaat op het ZDH- terrein de Hoornder crossloop van start. Inschrijven vanaf 19.00 uur. Zaterdag 18 juli Scouting Texel haalt tot en met 22 augustus op zaterdag geen oud papier op. Wie papier kwijt wil kan het zelf brengen naar de papiercontainer bij het Scouting- gebouw aan de Bernhardlaan. Op de banen van tennisclub Deu ce worden de finalewedstrijden gespeeld van het Tesseltoernooi. Zondag 19 juli De Cocksdorper Kustzeilvereni- ging houdt de tweede club wedstrijd bij paal 33. Inschrijven om 9.15 uur; briefing om 10.00 uur. Paal 33 is ook de startplaats van de surfwedstrijd De Cocksdorp - Oostvlieland v.v., aanvang 12.30 uur. Op de banen van tennisclub Deu ce in Den Burg worden de laat ste finalewedstrijden gespeeld van het Tesseltoernooi. Maandag 20 juli In het kader van de evangelisa tieactie Beachtour '92 wordt van 8.30 tot 9.30 uur een fellowship- bijeenkomst (bidden, training etc.) in Eben Haezer gehouden. Van 10.00 tot 13.00 uur is de groep actief op de markt met de „Er is hoop"-bus en Trip into Life. Vanaf 19.00 uur activiteiten op Loodsmansduin, van 19.30 tot 21.00 uur zang- en filmavond in de Gollards en van 20.00 tot 21.00 uur concert van J.D. Law- tum in De Koog. In het raadhuis heeft de raads commissie voor algemeen en or ganisatorisch beleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over beveiliging van de geautomatiseerde informatieve, ziening en verdere automati sering. Dinsdag 21 juli In het kader van de evangelise- ringsactie Beachtour '92 wordt om 10.00 uur een voor ieder gankelijke fellowshipbijeenkoms- gehouden in Eben Haezer. Van 14.00 tot 21.00 uur zijn de joe evangelisten actief op de brad* rie (aa. met mime, drama en h into life) in De Koog. Van 18.0Q1 tot 19.00 uur geeft J.D. Lawtur een concert op camping Loodsmansduin en om 22.301 wordt in de openlucht de film „Jezus" vertoond. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.00 uur. Onder andere wordt gesproken over een kredie '5' ten behoeve van de bouw van di Vrije School en verlenging van dï kermis. Van 19.00 tot 21.00 uur wordt bij paal 28 een sportviswedstrijo gehouden, speciaal voor gasten. De zustervereniging van de Gere formeerde Gemeente houdt het jeugdhuis aan de Oran jestraat in Oosterend de jaarlijks verkoopavond, aanvang 19.30 uur. leder is welkom. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de agends in de Vakantiekrant, die als bijl; ge aan deze Texelse Courant is toegevoegd en op tientallen plaatsen op Texel gratis kan worden afgehaald. Tot en met 22 augustus haalt Scouting Texel geen oud papier op. Hoogwater Oudeschild Vr. 17 Za. 18 Zo. 19 Ma. 20 Di. 21 Wo. 22 Do. 23 Vr. 24 10.44 en 22.27u 11.26 en 23.10c 11.55 en 12.25c en 12.35 00.15 en 12.55c 00.30 en 13.15u 00.50 en 13.47i 01.20 en 14.30u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 19 jui op om 5.41 uur en gaat onder om 21.48 uur. 23 juli laatste kwartier; 24: juli doodtij. De winkelketen Shoemax is geliqui deerd. Van de 25 filialen zijn er 12 overgenomen door het gelijksoortige, maar aanzienlijk grotere concern Schoenenreus. De overige zijn ver kocht aan anderen, met uitzondering van het filiaal op de Groeneplaats op Texel. Schoenenreus had daarvoor geen belangstelling, zodat dit zonder meer is gesloten. De eigenaresse van het pand De Boer-Kloosterman B.V. heeft de winkel in afwachting van een nieuwe definitieve huurder, voor enkele maanden verpacht aan hetbi !;i drijf Hofor in Castricum, fabrikant van badjassen, vrijetijdskleding en aanverwante textiel. De Cocksdorper Kustzeilvereniging m houdt zondag haar tweede wedstry i]: meetellend voor het clubkampioen schap. Er wordt gezeild bij paal 33. Zeilers kunnen zich vanaf 9.151 schrijven bij het clubhuis. De brieft is om 10.00 uur Dinsdag had in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn de pre mière plaats van het nieuwe cabaretprogramma, dat het publiek op de zaterdagavonden van deze zomer wordt voorgeschoteld. Blijkens applaus en reacties na afloop werd het goed ontvangen. Een volle zaal toonde zich onder de indruk van de overwegend hoge kwaliteit. Jammer is dat geen enkel nummer betrekking heeft op plaatselijke situaties, waardoor de mogelijkheid om het programma een extra origineel accent te geven, bleef liggen. De drie hoofdstukken van het pro gramma bestonden voor een deel uit nummers die geheel met eigen krach ten waren gecomponeerd en op tekst gezet. Ook waren er zelf vervaardig de vertalingen bij van bestaande nummers en tenslotte waren er be kende liedjes die gewoon werden na gezongen. Net als bij het Klif-cabaret van het afgelopen jaar werd gebruik gemaakt regisseur Evert de Vries van „Heren op zicht" en ook van cabaretier Siet- se Dolstra die een deel van de teksten schreef. Het zou kunnen dat dit van elders afkomstige talent in de hand heeft gewerkt dat het lokale ka rakter helemaal uit het Klif 12-cabaret is verdwenen. Aars Dat had echter best vermeden kun nen worden want bij het maken van tekst en muziek staan ook de overige leden van de groep hun mannetje, in het bijzonder Pip Barnard die voor het programma 1992 diverse muziek- en tekstcreaties leverde, maar ook niet op de Texelse toer was gegaan. Het gebodene kreeg daardoor een al gemeen karakter en had ook in elke andere theaterzaal in Nederland op gevoerd kunnen worden. Het is te hopen dat de Texelse natuur en cul tuur weer een rol gaan spelen op de Klif-bühne. Hoewel de belangstelling voor wat nu wordt gebracht best groot zal zijn, wordt er met meer waardering en bewondering nage praat over vertolkingen die iets met het eiland hebben te maken. Er wordt op Texel al veel te veel ge maakt dat als twee druppels water lijkt op wat ook elders is te beleven. Laat alles dat men aan toeristen toont, zoveel mogelijk „aars" zijn en ga zeker geen dingen imiteren die re gelmatig in Nederlandse theaters of op de tv zijn te zien. Prima Daarmee is geen kwaad woord ge zegd van de kwaliteit die de ambi tieuze Klif-groep in zijn voorstellingen weet te leggen. Ook deze keer was het weer verbluffend goed, in aan merking nemend dat het amateurs zijn die hier telkens hun beste beent je voorzetten, gewoon tussen hun normale werk door. In het eerste deel „Op Straat" vormt een achterbuurtje het decor voor kleurrijke mensen, zoals Cor van Heerwaarden als vagebond, die zijn hele leven niets anders dan „rottige" dingen heeft meegemaakt, of het vo- gelvoer verkopende vrouwtje dat een door Evert de Vries en Pip Barnard vertaald lied ten gehore brengt. Hele maal van eigen makelij (want ge maakt door Pip Barnard) is het pittige geldlied („Het is het geld dat telt") dat wordt gezongen door Carry Wei- boren. Het lied over „communicatie", was minder goed verstaanbaar, hoe wel het via een megafoon ten gehore werd gebracht. Heel sterk was het door Sietse Dolstra gemaakte „kat- tenlied" dat door „kater" Daan Wei- boren werd ingeleid en door zeer melodieus mauwende „poezen" werd voortgezet. Woordspelingen ontbra ken niet: „Er komt een dag dat een kat alleen nog krols drinkt". Vergelijken Het „Je hebt me belazerd, je hebt me bedonderd" is vooral bekend ge worden door de briljante en overbe kende vertolking door Wim Sonneveld. Wie datzelfde lied pro beert te zingen, weet dus bij voor baat dat de vergelijking die het publiek onwillekeurig maakt, voor hem ongunstig uitvalt. Daar gaf Dirk Breedveld niets om en hij ging er met verve zingend tegenaan. Hij deed het prima, maar toch mogen dit soort nummers wat ons betreft uit het Klif programma verdwijnen. Hetzelfde geldt voor „Mylord" in derde deel van de avond. In het programma is één travestie nummer opgenomen, prima verzorgd door (uiteraard) Cor van Heerwaar den, samen met Rob Jongejan: twee thee drinkende oude vrijsters wisse len hun ervaring met mannen uit. Sterk is ook het hip-hop nummer, vertolkt door zowat de hele ploeg en gemaakt door Evert en Pip. Via een saxofoonimprovisatie van de uiterst veelzijdige Daan Welboren, werden we geconfronteerd met twee dames van het leger des heils, die zich transformeren tot stewardessen en vervolgens serveersters. Daar wordt een door Cor van Heerwaar den en Margriet de Graaff geschre ven variant op Lilly en Marleen bi gezongen. Met overgave vertolkte Daan Welboren een smartlap ove? een drank-en heerszuchtige echtoe noot, een nummer van Tom Mamfcf Rob Jongejan zagen we als dron kaard, in een act die aan Heren o; Zicht was ontleend. Aardig was w der de Argentijnse tango, het noö verbitterde lied over mannen en bi door Dirk Breedveld uitgedragen nade. De gedaanteverwisseling v het hard studerende meisje was uitschieter in het laatste deel, da met een vlotte finale werd af gesloten. Hi üus r De Klif-cabaretgroep. V.l.n.r. Claudia Reij, Pip BarnardCor van Heerwaarden, Carry Welboren, Daan Welboren, Dirk Breedveld, Margriet de Graaff en Rob Jongejan. (Foto Harry de Graaf) Wij zoeken iemand die per voor ons de Texelse Courant wil be zorgen op de route: Keest Pontweg, Westerweg, Bakken®} Fonteinsweg, Jan Ayeweg, Romn» pot. Hier wonen ongeveer li- abonnees. Het bezorgen is het voor iemand die in deze omgevH woont. De kranten moeten dinsdag en »if dag even na 15.00 uur in onze (im kerij aan de Warmoesstraat Geïnteresseerden kunnen voor dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat B Den Burg, telefoon 12®-

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2