Texelse tennissers op dreef op eigen bodem Walvissen en dolfijnen begeleiden Texelstroom Weinig veranderingen bij herinrichting Hogereind Niveau Deuce-spelers stijgt Toer-in prijzen voor Kooiker en Terpstra Vanavond concert in Zeemanskerkje Bromfietser gewond bij botsing op koe Vernieling Over de kop de sloot in Vrijdagkrant soms later iA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 juyXji Tennisclub Deuce kijkt zeer tevreden terug op het achtste Tesseltoernooi, dat zondag na een week met 240 partijen werd afgesloten. Op de fina- ledag kwamen liefst twaalf Texelaars in actie. .Omdat de kwaliteit van het sterke deelnemersveld niet verschil de van voorgaande jaren, kan hieruit worden geconcludeerd dat het Texel se spelpeil stijgende is. Het Tesseltoernooi, dat in het teken stond van de viering van het 80-jarig jubileum van Deuce, trok 180 deelne mers uit heel Nederland. De meesten hadden individueel ingeschreven en kampeerden gedurende het toernooi bij de naastgelegen velden van Texel se Boys. Kampwachten Kees Eelman en Ben Jas wisten er dankzij hun rustgevende optreden voor te zorgen dat de nachtrust redelijk was gega randeerd. „Alleen onze eigen rust schoot er vaak bij in. Pas als ieder een binnen was, konden wij slapen", aldus Eelman. Mede door hun inzet verliep het verblijf van de sporters zonder wanklanken. „Er zijn geen verliezers, alleen maar winnaars", concludeerde bondsgedelegeerde Paul Rus dan ook na afloop. Rus had veel lovende woorden over voor het orga nisatiecomité, dat alles op rolletjes had doen verlopen. De deelnemers hadden er graag een warm applaus voor over. De tennisweek begon nochtans slecht. Plensbuien maakten maandag spelen op de kunstgrasbanen aan de Emmalaan onmogelijk. De overdekte banen van hal 't Stappeland in De Koog brachten uitkomst. Hierdoor liep het wedstrijdschema geen achter stand op. Sommige deelnemers kwa men echter wel in de problemen, omdat zij in het noodweer (er viel circa 30 mm hemelwater) hun tent niet konden opzetten. Eén van hen was de latere winnaar in de heren B- categorie. Geert Koeman uit Castri- cum, die met een groepje van vier op het Tesseltoernooi was afgekomen. „In een kroegje in Den Burg wisten we aan een adresje te komen. We kregen één nacht onderdak bij een particulier aan de Schoonoordsingel. Daarna hebben we een week prima gekampeerd, het was voortreffelijk", aldus Koeman. Deuce kon het schema vervolgens zonder problemen aanhouden, zodat de finalewedstrijden zondag allemaal keurig op tijd ten einde waren. Nieuw was dat de finales werden gespeeld zonder bondsscheidsrechters. De spe lers bleken zelf prima in staat om de partijen tot een goed einde te bren gen; het ontbreken van arbitrage werd niet als een gemis ervaren. De betere Texelse tennissers namen deel aan het toernooi en weerden De finalisten van het Tesseltoernooi bijeen. IFoto Frans HopmanI zich boven verwachting. Sommigen hadden zich voorbereid in toernooien op het vasteland en dat wierp vruch ten af. Ook de ervaring die de Deuce-leden inmiddels via het com- petitietennis aan de overkant hebben opgedaan, is debet aan deze gunsti ge ontwikkeling. Degenen die deel uitmaken van de Deuce-teams die af gelopen seizoen kampioen werden, kwamen nu stuk voor stuk ver in het toernooi. De jeugdige Hans Boswijk testte bovendien zijn mogelijkheden in de zware C-klasse en reikte niet onverdienstelijk tot de derde ronde. Het jubileum van de vereniging krijgt een vervolg op zaterdag 22 augus tus. Eerst vinden dan diverse jeug- dactiviteiten plaats, later is er een receptie (met officieel gedeelte) en voor de leden een diner met gezellige avond. Uitslagen B-categorie: Heren enkelspel: l.Geert Koeman 2.Marco Zaal; dames enkel: 1.Miriam de Groot 2.Liane Ang; heren dubbel: l.Geert Koe- man/Marco Zaal 2.Dick Roos van Raadsho- ven/Martijn de Jong. C-categorie: Dames enkelspel: I.Jet Keyzer 2.Lot Keyzer; heren enkel: I.Wilfried Bakker 2.Jeroen van Rooyen; dames dubbel: 1.Maaike Jongbloed/Tonneke Keyzer; 2.Jeannette Meijer/Monique Mesman; heren dubbel: I.Jan Hoenselaar/Remco de Beer 2.Hans de Git/Dick Bakker; gemengd dubbel: t.Henk en Renée El- zinga 2.Gretha Beijert/Marcel Boogaard. D-categorie: Dames enkelspel: 1.Maaike Jong bloed 2.Tineke Buningh; heren enkelspel: 1.Simon Brand; 2.Hans Boswijk; dames dub bel: I.Jopie van Donderen/Ria van Dee; 2.Tonneke Keyzer/Freddy Pearson; heren dub bel: I.Jelle Oosterwijk/Richard Aldus 2.Hans Boswijk/Sjoerd Postma; gemengd dubbel: I.Annemarie Aldewereld/Erik Ralan; 2.Diny en Benno Langereis. Categorie 35+: Heren enkelspel: I.Fré van Donderen 2.Huib Struycken; dames enkel: I.Tiny Dukers 2.Alie Boeyen; heren dubbel: I.Fetze de Haan/Theo van Leeuwen 2.Jan Poorten/Jan Kramer; dames dubbel: I.Alie Boeyen/Joke Ie Roux 2.Tonneke Keyzer/Freddy Pearson; gemengd dubbel: I.Moens/Fetze de Haan 2.Joke Ie Roux/Marcel Wernand. Vandaag wordt de „Texelstroom" de haven van Val letta, de hoofdstad van Malta, binnengeloodst. Het laatste deel van de reis verliep evenmin pro bleemloos voor de voormalige Teso-enkeldekker. Eén motor moest worden uitgeschakeld, zodat het schip op twee moto ren verder ging. Walvissen en dolfijnen zorgden echter voor een enthousiaste stemming aan boord, zo vertellen de Texelse opvarenden Biem van der Vis en Jan Bloem in dit derde en laat ste deel van hun reisverslag. Aan het eind van de vorige aflevering dronken we een borrel op de behou den vaart door de beruchte Golf van Biscaje. Het weer is sindsdien enorm verbeterd. Prachtig was de passage van de Kaap de San Vincente in de Algarve (Portugal). We rondden de kaap, een rots met een tot hotel ver bouwd klooster, op slechts 150 me ter afstand. De afgelopen dagen; onder de Noordafrikaanse kust, liep het kwik op tot dertig graden in de schaduw. In de machinekamer was het helemaal niet meer te harden, bloedheet. Potdicht Minpunt was de dichte mist die soms kwam opzetten. Met dit slech te zicht voeren we door de straat van Gibraltar, zodat foto's maken en filmen onmogelijk was. Daar hadden we overigens ook geen tijd voor, want we hielpen met navigeren. Een spannend karwei met zulk druk ver keer op zee en zicht nul, nietwaar. Er varen ontzettend veel schepen tus sen de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee, we moesten echt ons best doen om aanvaringen te voorkomen. Bij het binnenvaren van de Middellandse Zee zagen we drie paar walvissen. De Maltezer beman ning raakte helemaal opgewonden, want ook zij hadden dit nog nooit gezien. Dolfijnen zwommen al sinds de Golf van Biscaje regelmatig met ons mee, we zagen een grote witte walvis en verder tonijn, vliegende vis-, sen en diverse haaievinnen. Weer pech Zondagavond, na het passeren van de Algerijns-Tunesische grens, ont stonden problemen met één der mo toren. De temperatuur van het koelwater liep op tot grote hoogte. Uit veiligheidsoverwegingen werd besloten de motor uit te schakelen en op twee motoren verder te varen. Vermoedelijk is het startsysteem ka pot, maar gezien de nog korte af stand en de hitte in de machinekamer werd afgezien van een reparatie. Vanaf dat moment lag de snelheid anderhalve mijl per uur lager. Maandagmiddag om twaalf uur had den we sinds het vertrek uit Amster dam op vrijdag 10 juli 2240 mijl afgelegd. We bevonden ons toen in de buurt van het Italiaanse eilandje Pantelleria onder Sicilië. Vanavond (gisteren, red.) hopen we Malta te bereiken. We kunnen dan de haven nog niet in, want er is geen loods beschikbaar. Waarschijnlijk meren we morgen vroeg af in de haven van Val letta. Bedoeling is dat het schip dan aan alle kanten blinkt. De laatste da gen hebben we flink geholpen bij het verwijderen van alle stof van ander half jaar rijkswerf. Verder moesten het sleutel- en veiligheidsplan nog worden vertaald van het Nederlands naar het Engels. Brood We verlangen nu trouwens wel naar een vers grof volkoren van onze Oosterender bakkers. Aan boord is geen vers brood meer verkrijgbaar en het ingevroren vlees is zo taai als een schoenzool. Maar al met al was het een prachtige ervaring. Biem is inmiddels zo bruin als een neger en ik (Jan Bloem, red.) ben zo rood als een indiaan. Wij knopen er nog een paar daagjes vakantie op Malta aan vast, alvorens op de 24e terug te vliegen. Eerst nog even de Texelstroom veilig afleveren natuurlijk, maar dat zal ongetwijfeld lukken. - Einde Geslaagd Ben Zegeren uit Den Burg heeft zijn opleiding aan het Instituut TSA/So- kap voltooid met het ondernemers diploma. Zegeren, die eerder al alle benodigde diploma's kantoorvakhan del behaalde, is werkzaam bij kan toorboekhandel Langeveld de Rooy. De plannen voor de herinrichting van het Hogereind in De Waal, tonen weinig veranderingen. Verbetering van de bestrating is eigenlijk het voornaamste. Woensdag mag de be volking van het dorp zich voor de laatste maal uitspreken over het plan tijdens een openbare commissiever gadering die wordt gehouden in dorpshuis De Wielewaal, onder voor zitterschap van wethouder Ba- rendregt. Drie medewerkers van de gemeente zullen naar De Wielewaal komen om uitleg te geven over het uiteindelijke plan. Enige tijd geleden heeft de ge meente de dorpscommissie twee ont werpen meegegeven, waar tijdens een jaarvergadering over is gepraat met de bewoners. Het eerste plan betrof het versmallen van het Hogereind, het verbreden van het trottoir en instelling van éénrichting-verkeer. Het tweede be perkte zich tot herstrating en overi gens handhaving van de bestaande situatie, waarbij aan één kant van de weg mag worden geparkeerd. Bussen weren De Waalders kozen praktisch una niem voor het laatste ontwerp. Ze hadden ook nog extra wensen: plaat sing van lantaarns in „antieke" stijl, zoals in de Gravenstraat het geval is. Tevens wilde men instelling van een 30 kilometer per uur-zone. Ook willen de bewoners dat de bestaande stoepjes voor de huizen gehandhaafd worden. Vrachtwagens en bussen boven de 3,5 ton moeten uit de straat worden geweerd. De gemeente staat niet afwijzend tegenover deze ideeën, maar de wethouder zal woensdag mededelen in hoeverre ze kunnen worden uitgevoerd. Een belangrijke verbetering vormt het herstraten. Het wegdek is momenteel erg slecht. De straatstenen die er lig gen, zullen worden hergebruikt. Op splitsingen komt enige sierbestrating. Bij de kruising met de Zaandammer- dijk ter hoogte van het voormalige aankoopcentrale-gebouw zullen enige parkeerplaatsen worden gemaakt. Ruimte voor extra beplanting is er niet. Als het dorp akkoord gaat met het plan en ook de gemeenteraad zich erin kan.vinden, zullen de werkzaam heden in de eerste week van septem ber beginnen. De bedoeling is dat het in fasen wordt uitgevoerd om de overlast zoveel mogelijk te beperk en. Eind oktober moet de herinrichting gereed zijn. De kwaliteitsprijs van de toer- inexpositie 1992 is door de jury toe gekend aan mevr. C. Kooiker-Bremer. Dick Terpstra krijgt de aanmoedi gingsprijs. Het thema van de expositie was dit jaar: bloemen, tuinen, parken en bui tenplaatsen. De jury bestond uit ver tegenwoordigers van de gemeentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid. Mevrouw Kooiker is lerares textiele werkvormen aan het Albrechtcollege. Zij stuurde een compositie met ge brandschilderde zijde in onder de titel „fleurs enflammees". Volgens de jury getuigde het werk van vakmanschap. Tevens had het inhoud en was ver rassend omgegaan met het thema. Terpstra zond drie werken in. Een schilderij en een beeldend werk met als titel „Mrs. John T. Scheepers I en II" vormde voor de jury met name aanleiding voor het toekennen van de aanmoedigingsprijs. De kunstwerken werden betiteld als ontwapenend. De prijzen worden uitgereikt op dins dag 25 augustus. Dan zal tevens de winnaar van de publieksprijs worden bekendgemaakt. De expositie is nog te bezichtigen tot 29 juli, tijdens kan tooruren. In de Ned. Hervormde kerk van Ou- deschild (het „Zeemanskerkje") vindt vanavond een optreden in de serie zomeravondconcerten plaats. Orga nist Ronald van der Veen, die heeft gestudeerd aan het Sweelinck Con servatorium in Amsterdam en het Alkmaars Conservatorium, zal negen composities ten gehore bréngen van o.a. Telemann, Bach en Stanley. Het concert begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk. Na afloop wordt bij de uitgang een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Vol gende week is er een zomeravond concert in de Doopsgezinde kerk van Den Burg door Mark Heerink (orgel) en Joeri de Vente (hoorn). Een jongen uit Den Burg werd zon dagochtend gewond toen hij met zijn brommer op de Hoornderweg in bot sing kwam met een loslopende koe. De jongen viel en liep daarbij een gat in zijn hoofd en een verwonding aan zijn lip op. Hij werd per ambulance afgevoerd. De brommer werd aan de voorkant beschadigd. Er liepen totaal twintig koeien over de weg. De poli tie dreef ze met behulp van de eige naar terug naar het weiland waar ze thuishoorden. Zaterdagmiddag ontdekten een 31-jarige toerist uit Reuver en een 46-jarige uit Landsmeer dat hun respectievelijke auto's op een par keerplaats aan de Dorpsstraat waren opgetild en tegen elkaar gedrukt. Daardoor werd de zijkant van beide wagens beschadigd. Een 40-jarige man uit Enschede vloog zondagavond op de Ooste- renderweg met zijn auto over de kop en belandde onderste boven in de bermsloot. De chauffeur kwam ongedeerd worden bevrijd. De (vrijwel nieuwe) Peugeot liep weinig schade op. De man kwam om 21.40 uur uit de richting Den Burg en verloor in de bochten ter hoogte van de boerderij van de familie Tjepkema de macht over het stuur. Remmend schoof hij de rechterberm in, velde een ve keersbord, sloeg over de kop en kwam in het slootwater tot stilstand. De man had wat ge dronken. Uit de ademanalyse bleek 365 ug/l, waardoor hij eei rijverbod van drie uur kreeg. Te vens werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. De foto laat zien hoe Robert Aris van Boven de wagen behoedzaam omhoog cel takelt om hem zonder verdere schade op de wielen te kunnen Zetten. IFoto Harry Vrije School. Voor het plegen van achterstallig onderhoud aan het schoolgebouw kan de Vrije School een krediet van bijna anderhalve ton tegemoet zien. De gemeenteraad stelde dinsdag f148.808,- beschik baar. Waarschijnlijk wordt de helft van dit bedrag alsnog door het mini sterie van onderwijs vergoed. Monde ling heeft de gemeente hierover een toezegging. Drankcontrole. Politiecontrole op het gebruik van alcohol door automo bilisten leverde in de nacht van vrij dag op zaterdag een gunstige score op. Geen van de drie aangehouden bestuurders reed met drank op. De controles vonden plaats op de Pont- weg bij Den Burg en De Koog. Verloting. De winnende lotnum mers van de donderdag gehouden lo- De afgelopen weken zijn de Texelse Courant en Vakantiek1 enkele malen vrijdags op een ter tijdstip bezorgd dan gebrü*®" lijk. Het bezorgerskorps treft echter geen enkele blaam- vertraging is te wijten aan oe produktie van de krant, die# vrijdag meer tijd vergt dan dinsdag. We doen ons bes' verder ongemak te voorkom6" vragen om ieders begrip- De rf Het Hogereind heeft momenteel Dinsdag 21 juli Op de braderie in De Koog zijn jonge evangelisten actief met mi me, drama en Trip into Life in het kader van Beachtour '92. Om 22.30 uur vertoning van de film „Jezus" in de openlucht bij de Nikadel. Op Loodsmansduin bij Den Hoorn geeft J.D. Lawtum een concert in het kader van de evangelisatieac tie Beachtour '92. Van 19.00 tot 21.00 uur wordt bij paal 28 een sportviswedstrijd gehouden, speciaal voor gasten. De raadscommissie voor Wel zijnsbeleid heeft om 19.00 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over een krediet voor de verbouw van de Vrije School en verlenging van de kermis. In de Ned. Hervormde kerk van Oudeschild geeft organist Ronald van der Veen een orgelconcert, aanvang 20.15 uur. Toegang gratis. Woensdag 22 juli In het kader van de evangelisa tieactie Beachtour '92 is van 9.00 tot 10.30 uur een fellowship-bijeenkomst (bidden, delen, training) in Eben Haezer in de Julianastraat. Van 11.00 tot 17.00 uur is men actief tijdens de Folklore. Van 19.00 tot 20.00 uur wordt gezongen in het ver pleeghuis, van 19.30 tot 21.00 uur wordt een film- en zanga vond gehouden in verzorgings huis Sint Jan en van 20.00 tot 21.00 uur is een concert van J.D. Lawtum in Oudeschild. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare ver gadering in De Wielewaal in De Waal. Tevens hoorzitting inzake de bestrating van het Hogereind. Donderdag 23 juli Van 12.00 tot 13.00 uur verzorgt Radio Noordholland een rechtstreekse uitzending vanuit L het Maritiem- en Juttersmuseuml in Oudeschild. (Te beluisterenvj FM 93,9 Mc). In het kader van de evangelist I tieactie Beachtour '92 is c 10.00 uur een fellowshipbijeen- f komst in Eben Haezer, van 16.0J tot 21.00 uur zijn er activiteiten tijdens de Hoornder markt, van 14.00 tot 15.00 uur is een s menkomst op Dennenoord, van 15.00 tot 18.00 uur worden o diverse plaatsen in het bos sa menkomsten gehouden en van 19.00 tot 21.00 uur is de groep actief op de Durper Markt in D Cocksdorp. Om 21.00 uur is da^ een concert van J.D. Lawtum. Om 19.00 uur begint in De Cocksdorp een ringsteekwed strijd, meetellend voor het kam- pioenschap van Texel. Van 19.00 tot 21.00 uur is bij de Eendrachtweg een sportvis- wedstrijd, speciaal voor gasten. [It De raadscommissie voor finan- lai cieel, economisch en technisch gr beleid heeft om 19.30 uur een m openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over het jaarverslag van de milieuafdeling, gemeente- Rj lijke lasten en de leges voor i bouwvergunningen. '0 Vrijdag 24 juli De Hoornder crossloop gaat om R' 19.00 uur van start op het ZDH f terrein. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de vakan tiekrant die de afgelopen dagen op Texel is verspreid en als bijla ge was gevoegd bij de Texelse Courant van vrijdag j.l. sc Hoogwater Oudeschild - Di. 21 00.1 5 en 12.55 Wo. 22 00.30 en 13.15u. Do. 23 00.50 en 13.47 u. Vr. 24 01.20 en 14.30» Za. 25 02.17 en 15.30i Zo. 26 03.50 en 17.44i, Ma. 27 06.30 en 18541. Di. 28 07.46 en 2O.04u, Aan het strand is het ongeveer e eerder hoog water. De zon komt 26jJ op om 05.51 uur en gaat onder om 21.38 uur. 24 juli nieuwe maan; 24juf doodtij.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2