een week te vroeg Een dansje op straat werkt óók preventief Diefstallen uit tenten leinig punten voor iï «else ruiters D ure grap Wéér triomf Witte met ringsteken toper-pakkenpers Geopend zonder vergunning? ij uipwespen tegen 0last vliegen iS0AG 21 JULI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 4700 Na een uitstekend voorseizoen breekt nu de piek aan voor de Texelse toeristenindustrie", leder beleeft de zomer op Texel op zijn of haar eigen wijze. Voor de één betekent het seizoen dag na dag doorbuffelen, improvise ren en geld tellen, voor de ander is het een periode om te genie ten van al het moois dat het eiland heeft te bieden. Er zijn er ook die pas ontwaken als het donker wordt. Eén van hen is nachtwaker Hans Zijm, de gast op deze pagina. Hij vertelt over zijn ervaringen tijdens een week end aan de vooravond van het seizoen. Uit een tent op een camping in De Koog is in de nacht van vrijdag op zaterdag een zwart met wit trai ningspak gestolen ter waarde van ƒ480,-. Benadeelde is een 17-jarige jongen uit Vianen. Uit de tent van een 16-jarige Utrech tenaar is een rood leren buidel met een paspoort, een bankpas en ƒ650,- gestolen. Ook de tent van een 20-jarige man uit Sneek werd geplunderd. Hij mist een fototoestel van het merk Minolta, drie Levis-spijkerbroeken, handdoe ken, sokken, ondergoed en T-shirts. Op dezelfde camping is een radio van het merk Hitachi uit het vakantie onderkomen van een 17-jarige jongen uit Mijdracht gestolen. aanzienlijke delegatie van De Bpjenruiters en De Kleppertjes nijd zaterdag en zondag mee aan jWü jaarlijkse concours Schoorl. De Hy's waren beide dagen met ideale Bjrsomstandigheden niet erg Heutig met de punten. J jde paarden vormde Karen Bakker ithaar schimmel Cibran een uit dring. Zij scoorde 128 punten listpunt) in de L1-dressuur en bjhet voortaan in de L2 gaan pro- tol Pony-amazone Annemieke tóioorn haalde met haar Devil 127 Kn 1 winstpunt) in de B- Éuur. goed presteerde het achttal van I ipony's. Een keurige proef leverde ft punten en de eerste prijs op. Al- uiters mochten hiervoor een dek ontvangst nemen. ide rubriek bestgaande rijpony de- ntwee Texelaars mee. Ronnie fcm haalde met Romario de eerste tos in categorie A/B. uitslagen: fessuur paarden: Suzanne van Tongelen Dion 120+ pt. (1 wp) /s: Annemieke Bouthoorn met Devil 2e 127 pt. (1 wp) fesuur paarden: Karen Bakker met Cibran 'ri|S 128 pt. (1 wp) l'sDaniëlle Boom met Noëlle 122 pt (1 ten U-jarige jongen uit Purme- lend raakte op merkwaardige wij le een spijkerbroek kwijt. Hij liep ii de Dorpsstraat in De Koog en woeg aan een voorbijgangster of wist waar hij zijn spijkerbroek kon laten stomen. De vrouw wist dot niet. Voor de grap vroeg de hmerender of zij de broek niet voor hem kon wassen. De vrouw fii niets, maar nam de spijker broek aan en ging er vervolgens een auto'mee vandoor.... L2-dressuur paarden: Jacqueline Kooiman met Patty en Jan Hin met Antoinette 122 pt. (1 wp) Pony's: Marije Gerlsma met Fury 3e prijs 123 pt. (1 wp), Felicity de Vries met Mercy 120 pt. (1 wp) M2-dressuur paarden: Hanmta de Wit met Dempsey 1e prijs 116 pt. Z-dressuur paarden: Tessa de Graaff met Davy 5e prijs 172 pt- B-springen pony's: Marije Gerlsma met Fury 4e prijs, Fia Kooiman met Astrid 8e prijs. L-springen paarden: Marian van der Geest met Ciochrant 8e prijs Achttal paarden: 122 pt. (1 wp) Achttal pony's: 1e prijs 125 pt. (1 wp) Dirk en Sandra Witte lijken deze zo mer onklopbaar in de strijd om het Texels kampioenschap ringsteken. Ook de derde wedstrijd, die in Den Hoorn werd gehouden, schreven zij op hun naam. Voor een groot aantal toeschouwers langs het parcours op de Naalrand moest er ook ditmaal een extra ronde aan te pas komen om de winnaar aan te wijzen. Steekster Sandra Wit te beschikte andermaal over de sterkste zenuwen. Het echtpaar W. Siebeling eindigde als tweede. Jan Keyser en Matty Saai legden beslag op de derde plaats. Henk Spigt sr. werd door de jury beloond met de er eprijs, omdat hij met veel geduld en vakmanschap in korte tijd een drieja rig paard heeft beleerd en klaar gestoomd voor de sport. Ter illustratie liet Spigt voor de jurywa gen als toegift nog een knap staaltje dressuur zien. Donderdagavond is in De Cocksdorp de vierde wedstrijd. Deze begint, in afwijking van de voorgaande keren, om 19.00 uur. Deelnemers wordt ver zocht zich op te stellen vanaf 18.30 uur op het Keidelplein. De ringen hangen op het eind valt de Klimpstraat en Kikkertstraat. De com binaties leggen de volgende roüte af: Klimpstraat, Kikkertstraat, Ploosterstraat en Langeveldstraat. De route moet tijdens de wedstrijd auto vrij zijn. B.d.-boer Benno Bakker llinks) en insectenkenn: deel van de wespeneitjes uit. zen om de vliegen buiten de deur te houden. Deze voorzorgsmaatregelen helpen niet genoeg. Er is geen sprake van een vliëgenexplosie, maar ze zijn wel erg lastig. De koeien zijn op war me dagen sneller geïrriteerd en er zit ten voortdurend vliegen in de keuken", aldus b.d.-boer Benno Bak ker. Om de vliegen nu te lijf te gaan zijn zes zakken a 16.000 wespeëitjes aangeschaft, besteld bij een Duitse firma, die de wespen aanduidt als „Fliegenpuppenparasiten". Eén zak is goed om tien koeien vliegvrij te ma ken. Met hulp van insectenkenner Martin van der Wal zijn inmiddels drie zakken uitgezet, in de stal en bij de mesthoop. Als het goed is, zijn de re sultaten binnen een maand merkbaar. Martin van der Wal zetten in de koeienstal een IFoto Frans Hopman) loonbedrijven Duinker, Grisnigt en "handel Jongejan hebben ge- een grote pakkenpers aange eft. De machine van ƒ120.000,- j^orkt stro, hooi en gras tot balen 'zo'n 250 kilo. Aan de overkant zijn de grote pak- kenpersen al jaren populair. Nadeel van de omvangrijke pakken is dat ze nauwelijks meer met de hand zijn te verplaatsen. Even de hooizolder vol zetten valt niet mee met de grote ba len. Als voordeel staat daar tegenover dat er weinig handenarbeid hoeft te worden verricht. Vooral in de bollensector is veel vraag naar de grote pakken, die geschikt zijn voor op de strodekmachine. Machinaal kunnen de balen in korte tijd door één persoon in een klamp worden gezet. „Arbeid is schaars en duur, Pakkenpers is vooral in trek bij de bollensector. Graag langer boei en wat gemompel. Jammer voor mij dat ik er niet echt iets tegen kan doen, dit is alleen een recht van de politie, die ik daarvoor niet ga bel len." „Over politie gesproken, ik heb ze re gelmatig gezien en gesproken. De laatste nacht maar één keer, omdat zij het zeer druk hadden. Ik vertelde dat het bij mij rustig was en dat, als er iets bijzonders was, ik ze zou waarschuwen. Ook zij weten dat ze zich dan gerust op andere zaken kun nen richten en niet meer daar langs hoeven te komen." Service „Ook mijn taak als 'eiland-promotor' heb ik weer met plezier vervuld. Vra gen als wat voor film draait er, waar vind ik een taxi en is het morgen strandweer zijn mij niet vreemd. Ook gemopper tegen mij als „er is niks aan" of ongezellige boel" weet ik meestal wel in een positieve richting te veranderen. Ook het 'regelen van een paar taxi-busjes' was zo ge beurd. Tussen de bedrijven door ont ferm je je dan ook nog eens even over iemand die onwel was gewor den." „Vaak wordt mij de vraag gesteld of ik niet bang ben alléén tussen allerlei passerende personen, die vaak al het nodige aan Bacchus geofferd hebben. Door alle drukte heb ik daar nauwe lijks tijd voor.... Het is echter onzin om te beweren dat ik nooit een be paalde angst heb, natuurlijk wel. Twee personen komen eerder bedrei gend over, waardoor dit negatief werkt. Door een zo ontspannen mo gelijke houding aan te nemen, met je handen in je zak en een vriendelijk „goedemorgen" tracht ik altijd de no dige rust en vriendelijkheid uit te stralen. Mede door een dergelijke houding heb je ook eerder steun van omstanders. Zeker voel ik mij ook doordat ik, per portofoon, direct con tact kan opnemen en hulp kan krij gen." „Liefde en betrokkenheid voor je werk en voor het eiland zijn voor uit voering van zo'n taak onontbeerlijk. Deze laten zich niet vatten in diplo ma's of opleidingen, die 'afwijking' moet je nu eenmaal hebben. Ik ben in ieder geval blij dat er al heel wat weekenden als 'niet bijzonder' de ge schiedenis zijn in gegaan en dat wij daaraan hebben bijgedragen." Het café Talk of the Town in De Koog is niet in het bezit van een hin derwetvergunning, hoewel dit wel verplicht is, zo bleek onlangs. De ge meente constateerde dat er qua akoestische voorzieningen het één en ander aan schortte. „Eigenaar Schui ling heeft een maand de tijd om alles in orde te maken. In de tussentijd mag het bedrijf gewoon geopend blij ven. Deze termijn loopt af in de tweede week van augustus. Uit wat ik tot nog toe heb gehoord lijkt het erop dat hij bijtijds voor de nodige aanpassingen kan zorgen", al dus Anton Wilkens van de gemeente lijke milieu-afdeling. steeds strandweer was, heeft de ker mis 1992 veel publiek getrokken. Over de kwaliteit van het evenement was ieder zeer te spreken. De 22 verschillende attracties (waaronder vijf die nog niet eerder op Texel wa ren) boden veelzijdig vermaak. Vol gens ervaren kermisgangers doet de Texelse kermis, afgezien van het vroegere sluitingsuur, in geen enkel opzicht onder voor soortgelijke eve nementen elders in het land. Wensen Bureau De Kermisgids heeft nog wel wensen wat het terrein betreft. Er zou een vaste aansluiting van vol doende vermogen op het elektrici teitsnet aanwezig moeten zijn, zodat de exploitanten niet meer met aggre gaten hoeven te werken. Ook zijn volgens De Bres rioolaansluitingen nodig. Het afvalwater van de exploi tanten, personeel en resp gezinsle den (totaal ca 35 gezinnen) wordt nu op provisorische wijze geloosd. De exploitanten (verenigd in de Na tionale Bond van Kermisbedrijfhou- ders en de Nederlandse kermisbond) gesteund door bureau De Kermisgids, heeft de gemeente daarom gevraagd de kermis te verlengen tot negen da gen en daarvoor de laatste volle week van juli te nemen. Tevens wil len ze dat het sluitingsuur wordt ver plaatst naar 24.00 uur, met als argument dat het uitgaanspatroon is veranderd: het publiek komt later en wil langer blijven. Ter vermijding van b kassenteelt is het inmiddels een mv/d verschijnsel: het inzetten isluipwespen tegen vliegen. De ■ff moordenaars leggen hun eitjes van vliegen, de vliegen zelf ■gven. De wespjes-in-spé parasite- ]p de onwetende vliegjes en ver ten ze van binnenuit. Uiteraard 0] de vitale organen pas het staan bod, zodat de jonge sluip en maximaal profijt trekken. Als 'jQtte de volledige vliegenpopula- unzeep is geholpen is het ge- prnet de pret. Zonder hun tnete voedsel zijn de sluipwespen iode opgeschreven en leggen 00k in korte tijd het loodje. „Het 0 Columbus", dacht de leiding biologisch-dynamische boerderij Donatus. Principieel hanteert 1 geen onnatuurlijke bestrij- Kwiddelen. Pyrethrum (een plan- extract) zette echter oldoende zoden aan de dijk. „Dat \jel pakte de bron niet aan, zodat iliegen telkens weer opduiken. Hoen er alles aan om de stallen schoon mogelijk te houden en in yoduktieruimten hebben we slui- -limiscule eitjes veranderen straks in do- 11 mpens. H. de Bres op de koger kermis. „Goed gedraaid, maar voortaan graag langer", iFoto Harry do Graaf) Het is immers interessant om met een man in uniform te praten... Nee, het is hier heel anders dan bij een gestrand schip om dezelfde tijd van de nacht." „Natuurlijk krijg je wel eens, zelden negatief, commentaar van passanten of mensen op het na bijgelegen terras. Dat ben ik inmid dels wel gewend. Even slikken was het toen er twee jonge dames op mij afkwamen, welke een weddenschap hadden met hun vrienden dat ik niet wilde dansen. Het heeft de vrienden wel een rondje gekost.... Nu moet je niet meteen denken dat ik mijn taak verzuimd heb door met een paar mei den ergens te gaan dansen. Nee, het was niet meer dan een paar passen op de hoek bij de winkel waar ik stond." Plassen Het patroon op straat is vaak het zelfde: luid gelal en zingen verstomde Hans Zijm: rust en vriendelijkheid proberen uit om half vier 's nachts wreed in mijn slaap gestoord. Of ik opjJe winkel wilde komen passen, want de spullen lagen zo voor het wegnemen. Ook wilden de eigenaren graag weer naar bed, zodat zij de volgende morgen weer vriendelijk in de winkel konden staan." „Omdat de schrik er inzat, werd ik gevraagd een weekend later weer een oogje in het zeil zou houden bij hetzelfde pand in de Dorpsstraat. De buurman-ondernemer voelde hier ook voor, zodat de kosten gedeeld kon den worden. Het eerste weekend had ik mijn auto, voor de kapotte ruit op de stoep geparkeerd, die met een plaat hout was'afgedekt. Op deze manier zou het extra moeite kosten bij de ruit te komen, terwijl boven dien duidelijk opviel dat er op gelet werd. Dat is dan ook de reden dat mijn auto zo opvallend is. Alleen de auto doet al een deel van ons pre ventieve werk...." Praatje Vaak krijg ik de vraag of dergelijke nachten niet eenzaam zijn. Nou, een zaam ben je in de Dorpsstraat niet. Er komen vele personen langs, van wie er genoeg een praatje beginnen. stralen. nadat zij mij zagen. Desnoods deed ik eens een stap naar voren. Vaak al leen maar door mijn handlamp even aan te doen werden aanstalten tot het gaan piesen tegen de gevel snel afgebroken en werd een andere, meer geschikte plaats gezocht, bijvoor beeld de bosjes veel verderop." „Die avond stond een Duitser al te plassen. Ik pakte hem van achteren bij zijn beide schouders en wilde hem omdraaien zodat hij met zijn wateren de deel midden op straat zou komen te staan. De knaap had echter beide handen nodig om zijn evenwicht te bewaren. Daarop belandde het lullige deel aan de binnenzijde van de rits en spoot daar vrolijk verder. Gevolg: een warme, natte broek, wat -getuige zijn manier van lopen- niet prettig aangevoeld moet hebben." Texelaars „De grootste zeikerds zijn niet Duit sers maar Texelaars: deze trokken zich totaal niets aan van opmerkin gen die ik van hun geplas maakte, in tegendeel, een grote bek krijg je. Jammer voor deze personen dat ik ze plotseling bij naam noem, zo van L... of D... dit kan je echt niet m.aken. Het gevolg was dan een kop als een De exploitanten van de jaarlijkse ker mis die vorige week voor de vijfde keer werd gehouden in De Koog, zijn over het algemeen tevreden. ,,Ze hebben behoorlijk gedraaid", vertel de zondagavond H. de Bres, mede werker van het organiserende bureau De Kermisgids. ,,Maar het had nog veel beter kunnen zijn, als we een week later waren gekomen. Het tijdstip had aangepast moeten wor den aan de veranderde vakan tiespreiding. Nu was der kermis voorbij toen de topdrukte nog moest beginnen". De Texelse kermis houdt voor de ex ploitanten echter wel een aanzienlijk risico in. Het geld moet hier in korte re tijd worden verdiend dan in andere plaatsen in het land. Daar staat de kermis gemiddeld negen dagen, op Texel vijf. Bovendien moet de kermis 's avonds om elf uur worden geslo ten. „Dat betekent inkomstenderving. „Als je de pech hebt dat het die vijf dagen elke dag mooi strandweer is, is er overdag weinig toeloop van pu bliek. Dan komen de mensen 's avonds, maar dat geeft op Texel on voldoende compensatie vanwege dat vroege sluitingsuur". overlast in de omgeving willen ze de geluidsinstallatie in het laatste uur op een laag pitje zetten en uitsluitend gebruiken voor achtergrondmuziek. Als de gemeenteraad daarmee ak koord gaat, zal de kermis ook meer pacht opbrengen, nl. ongeveer f85.000,- De afgelopen kermis bracht f73.000,- in het gemeentelijke laatje. Akkoord? B en w willen de exploitanten hun zin geven, hoewel de dorpscommissie van De Koog het afgelopen najaar te kennen heeft gegeven tegen verlen ging te zijn. De raadscommissie voor welzijnsbeleid geeft in de vergadering van vanavond een oordeel. Mede dank zij het feit dat het niet ook op Texel. We kregen afgelopen winter steeds meer vraag naar grote pakken, dus hebben we besloten de stap te wagen", legt Jan Grisnigt uit. Het apparaat van het merk Fiat Agri is vorige week voor het eerst op het eiland gebruikt bij Sint Donatus, tot volle tevredenheid van de betrokke nen. „In één baal gaan twaalf van de oude formaat pakken", aldus Gris nigt. Jeroen Hin is de vaste chauf feur van de grote pakkenpers. De balen worden bijeen gehouden met kunststof touw, net zoals bij „gewo ne" pakken. De meeste weekenden lijken zonder veel opwinding te verlopen. Enkele berichten in de krant en dat was het dan. In zijn tiende seizoen als nachtwaker weet Hans Zijm inmiddels dat het nooit echt „rustig" is. Preventief optreden, controleren en signaleren is zijn vak, maar intussen ontpopt hij zich ook als sociaal werker annex Texel-pro motor. „Ik vraag me wel eens af voor wie ik werk. Is het voor mijn opdrachtgever of is het voor de gemeen schap? Zelf denk ik merendeels voor de gemeenschap, waarbij de belangen van de klant even worden meegenomen", aldus Zijm. „De aard van mijn werk brengt met zich mee dat ik wel eens onverwacht op pad moet. Toen een onverlaat 's nachts de winkelruit van een relatie in De Koog had ingetrapt, werd ik

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5