Cjroen 'warts 'Jéxels in het harL, ICS Pezetting van Vliehors egen schietoefeningen Liüe! picture this MILI BEZORGER Bewoners De Waal: Vermaningspad ook '''zakelijk WEEKEND 'ie doet mee aan ludieke actie Subsidies aan rijksinstellingen worden gestaakt Diefstallen Tas gestolen uit woning Feestmarkt rond zeemanskerk Vuurtoren volgend jaar weer open? Nieuwbouw Den Hoorn beperkt toegestaan Ammoniakrichtlijn stof voor politici Hondevriend ook mensenvriend? «GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - l\IR 10700 VRIJDAG 24 JULI 1992 advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, )AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax i20.]4111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 2012741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: 746,20 halfjaar; Los 71,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- n;bel uw bezorger (of 1488.1 18542). Redactie buiten werktijd: Tessa de id, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. maandag 10 augustus a.s. zullen de schietoefeningen op de iiehors onmogelijk worden gemaakt door een bezetting. Het is bedoeling dat zoveel mogelijk tegenstanders van de oefenin- i naar de schietrange gaan om kracht bij te zetten aan de eis at de oefeningen worden gestopt of drastisch verminderd in at belang van natuur en recreatie. it initiatief is genomen door Ge ld Zoetelief uit De Koog, exploitant nhet strandpaviljoen Vliezicht bij 33, die al zeven jaar op allerlei mieren protesteert tegen de la- aaioverlast die de oefenende vlieg- igen op noordelijk Texel [oorzaken. Voor de actie van 10 gustus heeft hij inmiddels de Bon gekregen van de Landelijke leniging tot behoud van de Wad- iizee en enkele particuliere bedrij en, waaronder het Zeekanocentrum JnZeilschool de Eilander. li alleen de Vliehors zelf zal als schietterrein tijdelijk onbruikbaar wor den gemaakt, ook het luchtruim er boven zal zoveel mogelijk worden „bezet". De actie begint even na 10.00 uur. Er gaat dan een telefoontje naar de schietrange op de Vliehors, de Vlieg basis Leeuwarden en de Lucht machtstaf in Den Haag met de waarschuwing dat de oefeningen moeten worden gestaakt omdat ac tievoerders opweg zijn naar het schietgebied. Even later zal vanaf het strand bij paal 33 de heteluchtballon van Ton Kurvers uit Heerlen worden opgelaten. De ballon, voorzien van '-V M Zoetelief hoopt dat de bezetting van de Vliehors landelijke aandacht zal krijgen (de tele rs uitgenodigd) en dat veel mensen ondanks de seizoendrukte zullen meedoen. „We willen ""heel vriendelijke actie van maken", tFoto Harry de Graaft Wij zoeken een M/V 1 zoeken iemand die per direct "orons de Texelse Courant wil be- j^n op de route: Keesomlaan, «weg, Westerweg, Bakkenweg, Neinsweg, Jan Ayeweg, Rommel- Hier wonen ongeveer 52 bezorgen is het eenvoudigst lemand die in deze omgeving Bont. kranten moeten dinsdag en vrij- 1S even na 15.00 uur in onze druk paan de Warmoes straat worden ^interesseerden kunnen oor na- ««lichtingen terecht bij de ^tevan (je drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741. Verschillende instellingen op gebied van de volksgezondheid krijgen jaar lijks een subsidie van gemeente Texel. In het kader van de bezuini gingen zijn deze bijdragen onder de loep genomen. Besloten is de instel lingen die betrekkeing hebben op landelijke zaken niet langer geld te geven. Het college vindt dat die zich maar tot het rijk moeten wenden. Enkele landelijke instellingen hebben wel een plaatselijke afdeling. In dat geval wil het college de bijdrage aan de Texelse afdeling geven. De instan ties die niet langer voor subsidie in aanmerking komen zijn: de Bond te gen het Vloeken, Vereniging Het Blin denwezen, Nederlands Consultatiebureau Alcoholisme, de Nierstichting, het Rode Kruis, de Dia betesvereniging en de Reuma bestrijding. Er wordt een afbouwregeling voor gesteld voor het Astmafonds en de Hartstichting. passende teksten, zal eventueel aan een kabel worden gelegd, afhankelijk van de windrichting. Een toestel van Tessel Air zal een tekst voortslepen. Kano's van het Zeekanocentrum en catamarans van De Eilander zullen van wal steken om naar de Vliehors te varen. Het is de bedoeling dat ook een botter vol activisten van de Wad denvereniging vanuit Harlingen daar heen gaat. Wie doet er mee? De organisatoren hopen dat zich daarbij zoveel mogelijk andere vaar tuigen zullen aansluiten, leder die een boot heeft of met een ander kan meevaren is welkom. Men wordt ver zocht zich vroegtijdig aan te melden via telefoon 16340. Mochten de weersomstandigheden zeer ongunstig zijn, dan wordt de hele actie (die duurt tot elf uur 's avonds) een dag later gehouden. Financieel" is de zaak nog niet helemaal rond. Naast bedrij ven als De Krim en hotel Opduin die zich reeds als sponsor hebben aange meld, wordt gehoopt op meerdere bedrijven of particulieren die willen bijdragen. Aanleidingen Een van de aanleidingen voor de ac tie is de sluiting van de Noordvaarder op Terschelling als oefengebied. Ver wacht wordt dat dit tot extra oefe ningen op de Vliehors zal leiden met de daaraan verbonden hinder en mi lieuschade. Een andere aanleiding is het recentelijk neerkomen van een oefenbom op een Helders beton- ningsvaartuig, waaruit gebleken is dat de schietoefeningen ook nog reëel gevaar opleveren. De eis om de schietoefeningen drastisch terug te draaien wordt alleszins redelijk gevon den nu als gevolg van het wegvallen van de dreiging uit het oosten de oe feningen een stuk minder noodzake lijk zijn geworden. Afstand houden Zoetelief en zijn medestanders willen meteen bereiken dat de oefenende vliegtuigen tenminste twee mijl weg blijven van de Texelse kust, wat vol gens hen mogelijk is door de richting waarin de toestellen vliegen nadat ze hebben geschoten of bommen afge worpen, 30 graden te draaien. Om De heteluchtballon van Ton Kurvers zal worden voorzien van anti schiet-leuzen. dat mogelijk te maken zou op de Hengst ook een tweede bakon moe ten komen. „Nu wijken de straalja gers nog vaak van hun voorgeschreven route af, zodat hier horen en zien vergaat. Ik zal dat be wijzen met een decibel-meter". De Waddenvereniging neemt ten aanzien van de schietoefeningen een aanzien lijk radicaler standpunt in. De vereni ging heeft altijd betoogd dat militaire activiteiten in het waddengebied niet thuishoren en zal dit standpunt ook bij deze actie uitdragen. De heteluchtballon van Kurvers komt niet alleen voor de actie naar Texel. De eigenaar is voornemens tussen 10 en 14 augustus elke avond vanaf De Krim ballonvaarten met passagiers te maken. Kosten f375,- per vaart van ongeveer een uur. Uit een tent op camping Kogerstrand is een walkman van het merk Aiwa gestolen. Benadeelde is een 17-jarige uit Vianen. Uit een stacaravan aan de Grensweg is voor zo'n 75500,- aan spullen gestolen. Vermist worden onder an dere een video-camera, films, au tosleutels, paspoorten, een camera, giropas en betaalcheques, f200,- en sieraden. Benadeelde is een 48-jarige man uit Bilthoven. Uit een woning aan de Ruyslaan in De Koog is een handtas gestolen van een 49-jarige Duitse. Daarin zaten een rijbewijs, paspoort en een porte monnee met DM 20,-. De dader is waarschijnlijk via het keukenraam binnengedrongen. De bevolking van De Waal is het eens met de gemeentelijke plannen voor herinrichting van het Hoger- eind. Maar tijdens de hoorzitting, die woensdagavond in De Wielewaal werd gehouden, werd tevens gepleit voor verbetering van het Verma ningspad. „Als u nou toch aan de straat gaat scheuren, pak dan gelijk alles mee", was de mening van P. Arendsman. Hij kreeg bijval van alle aanwezige Waalders. Het trottoir van het Verma ningspad is er slecht aan toe. Ook kwam er een klacht van dhr. Van Eg- mond. „De vuilniswagen komt het pad niet in. Gelukkig is er een vrijwil liger die de containers van de oude ren naar de hoek brengt, maar wat als die er mee ophoudt? Andere vrachtwagens rijden er wel in, dus het kan wel." Wethouder Barendregt beloofde er een oplossing voor te Oplichting Een 36-jarige man uit Den Burg deed deze week aangifte van oplichting bij de Texelse politie. Onbekenden hadden duizend gul den van zijn bankrekening opge nomen. Kort daarvoor was hij zijn pasje verloren in een horeca zaak. Het pasje was -tegen de instructies van de bank in- verge zeld van een briefje met zijn pin code zoeken. Maar hij was daarmee nog niet van Van Egmond af. „Ik heb een brief gekregen in januari dat het hoekje zand dat er nog ligt bij de be jaardenwoningen zal worden bestraat. Er staat alleen niet in wanneer...." Overzicht De commissieleden waren het er al len over eens dat beter beide straten kunnen worden aangepakt, dan al leen het Hogereind. Ook waren ze vóór verbeteringen bij de bejaarden woningen. Over de financiering van deze extra wensen bestond echter nog onduidelijkheid. In Oudeschild is zaterdag 1 augus tus een evenement te beleven. Op het terrein rond de Hervormde kerk zal een feestelijke markt worden ge houden van 11.00 tot 17.00 uur. De markt moet worden gezien als vervanger voor het havenfeest. Op een plankier zal 's morgens de dans groep Oude Dansen uit Den Burg op treden en 's middags zal hier de Boerenkapel musiceren. In kramen zullen allerlei hobby's worden gepre senteerd en gedemonstreerd en zal van alles worden verkocht. Tegelijk bestaat gelegenheid om de kerk te bezichtigen en de toren te beklim men. De opbrengst van de feest markt is voor de kerk. „Dit jaar lukt het niet meer, want we zitten al middenin het seizoen en we hebben het hartstikke druk. Maar in het najaar gaan we er in alle rust over praten", aldus Piet Stam, hoofd van kustwacht Eierland. Hij hoopt dat de toren volgend seizoen weer kan worden opengesteld voor publiek. De Dienst der Domeinen heeft de ge meente een contract aangeboden voor openstelling van de vuurtoren. De gemeente moet daarvoor echter aan veel voorwaarden voldoen en met een bedrag over de brug komen. In het verleden heeft de gemeente een contract met Domeinen gehad, waarbij was afgesproken dat het recht van openstelling werd doorver- huurd aan Stam en dat de gemeente er verder geen werk van had. Texelaar ontwierp bijzondere fietskar sw Geen verdere sterfte van zeehonden sw Spectaculair vliegfeest op 8 september sh> Groen Links: auto's verder terugdringen Bij Den Hoorn mogen waarschijnlijk minder woningen worden gebouwd dan de gemeente en de dorpscom missie graag wilen. Weliswaar zette de provincie onlangs het licht op groen voor woningbouw in het Zouteland-gebied ten zuiden van het dorp, maar deze week maakten Ge deputeerde Staten bekend dat zij een forse uitbreiding niet zullen toestaan. Over aantallen wordt in de brief van GS aan het Texelse college van b en w met geen woord gerept, maar aan genomen wordt dat het plan van de gemeente voor 24 nieuwe woningen in 't Zouteland moet worden aange past. Hoeveel huizen er nu wèl mo gen komen, is nog niet duidelijk. Het plan voor 24 woningen was op zich ook al een aanpassing. Oorspronkelijk had de gemeente 44 woningen in het betreffende gebied voorzien. Lan ge tijd zag het er echter naar uit dat nieuwbouw bij Den Hoorn geheel van de baan was. GS weigerden in de cember vorig jaar hun goedkeuring te geven. Dat gebeurde om landschap pelijke redenen: het overgangsgebied van het dorp Den Hoorn naar de ach terliggende duinen moest zoveel mo gelijk in tact blijven. Onlangs stelden GS het standpunt bij op basis van nieuwe door de ge meente aangevoerde argumenten. GS geven toe dat ten aanzien van 't Zouteland in het verleden van provin ciezijde verwachtingen zijn gewekt. De wijze waarop het gebied door de gemeente is ingevuld, heeft echter niet de instemming van GS. De ge meente wordt verzocht zowel het aantal huizen als de invulling van het gebied opnieuw te bezien. B en w hebben nog niet gereageerd. Te gekke dansmuziek; o.a. Whitney Houston, Simply Red, Lisa Stansfield en Soul to Soul. TALK or TLIC TOWN "NV* a.s. zondagmiddagvan 4 tot 7 en 's avonds van 10 tot 2... ...tussendoor kun je dus genieten van een overheerlijke steak van de houtskoolgrill! Toegang gratis! Dit seizoen kon openstelling niet wor den gerealiseerd. Stam: „Er wonen particulieren in de huizen rond de to ren. Die zijn niet allemaal gechar meerd van horden volk langs hun deur. Daarom moeten we eerst met hen om de tafel om tot een oplos sing te komen. We willen de toren graag openstellen, maar de overlast moet tot een minimum worden be perkt." De vuurtorenwachter wordt dagelijks gebeld met vragen of de to ren kan worden bezichtigd. B en w moeten zich harder opstellen richting het rijk inzake het milieube leid. Met name de „ammoniakricht lijn", die vestiging en uitbreiding van boerenbedrijven in de nabijheid van „verzuringsgevoelige" gebieden ver hindert, moet keihard worden afge wezen. Raadslid Gerbrand Poster (Texels Belang) stelde dit in een gis teravond gehouden commissieverga dering. Wethouder Tine Krijnen-Baijs vroeg zich af of het wel zo verstandig is een harde lijn te volgen. „Ik betwijfel of je daarmee iets gedaan krijgt. Het college doet z'n best om zoveel mo gelijk uit het vuur te slepen voor de Texelse agrariërs." Zij werd bijgevallen door chef milieubeheer Anton Wil- kens, die met voorbeelden aantoonde dat eigen gemeentelijk beleid wel eens catastrofale gevolgen kan heb ben. „Doordat de Raad van State mi lieugroepen die het beleid aanvochten in het gelijk stelde, zijn o.a. in de Peel boerenbedrijven ten gronde gegaan." Poster wil dat de gemeente zelf een kaart van Texel met verzuringsgevoe lige gebieden maakt, in plaats van zich te baseren op een door het mini sterie samengestelde kaart. Erna Eel- man (VVD) houdt er dezelfde mening op na. „We moeten voorkomen dat er over boerenbedrijven heen wordt gewalst." Volgens Peter Bakker (Groen Links) zet het allemaal weinig zoden aan de dijk: „Ongeacht de mi lieumaatregelen zal het aantal agrari sche bedrijven over vijf jaar met 30 procent zijn teruggebracht door het terugschroeven van subsidies." Het onderzoek naar de uitstoot van ammoniak op Texel, dat studenten van de Landbouw Universiteit in Wa- geningen zullen uitvoeren, is oveigens nog niet begonnen. „Menig agrariër vertrouwt de milieu-afdeling niet", wist Poster. De oproep aan de boe ren om hun medewerking te verlenen ging gepaard met een aanbeveling van de standsorganisaties, maar dat heeft niet alle wantrouwen kunnen wegnemen, erkende ook milieuchef Wilkens. IM-ADVERTENTIE W Laat u uw hond op straat uit: neem dan een zakje van huis mee. U weet wel waarvoor! Laat u liever uw hond in de vrije natuur uit: leg dan een paar takken over de hondehoop, zodat een misstap niet direct wordt bestraft? Nog beter is het om de hoop, waar dat kan, even onder te graven. Het beste is natuurlijk: verwijderen. Dus: schepje meenemen. Ravot gerust met uw trouwe viervoeter - waar dat mag - op speelvelden, plantsoenen en trimbaan. Maar laat hem dan wel ergens anders zijn behoefte doen, en bij een ongelukje, ruim het gewoon op. Hondepoepzakjes zijn tegen kostprijs verkrijgbaar op werkdagen bij gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat. Zo houdt u, met uw hond, iedereen te vriend. Publ. Gemeente Texel

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1