Interesse PTT voor futuristische fiets WAAR D JE OG IETS SNEL... Afstudeerproject van Texelse student: WIJ KOMEN Sterfte zeehondjes breidt zich niet uit Zomeravondconcert ...ZELFS WANNEER U NIET SNEL DONATEUR WORDT. „Vestiging nieuw café verhinderen" Grafstenen voor de familieleden 5 Drankrijder Kermis en afzwemmen in bad Molenkoog gen Waarschuwingen Aanrijding Vrijdagkrant soms later 'AGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 JULi J Post bezorgen per ligfiets. Als het aan technisch ontwerper Rob van Beek ligt, wordt dit toekomstbeeld werkelijkheid. De op Texel geboren en getogen inwoner van Delft ont wierp een revolutionair model, dat milieu- en gebruiksvriendelijk is, en volop de belangstelling heeft van PTT Nederland. Het prototype wordt thans getest, zodat voor de 23-jarige ingenieur spannende tijden aanbreken. Het eerste succes heeft hij al binnen: op het project studeer de hij eind juni met vlag en wimpel af aan de Technische Universiteit Delft. Postbodefiets van de toekomst? Achter de stoel bevindt zich het bagagecompartiment. Onderin is plaats voor vier kratten met poststukken, in de bovenste houder bevindt zich de krat waaruit de post wordt rondgebracht. Bukken hoeft voortaan slechts bij het verwisselen van de kratten. IFoto Rob van Beek) Ir. Rob van Beek moet nog wennen aan zijn nieuwe status. Plotseling wordt hij uitgenodigd door directies van grote bedrijven om zijn ontwerp presenteren. Ter ondersteuning heeft hij een diaserie samengesteld die zijn plannen visualiseert. In korte tijd heeft Rob zich ontwikkeld van een ti mide tekenaar tot een zelfbewuste ontwerper die praktische, toekomst gerichte ideeën vol overtuiging aan de man brengt. „Ligfietsen bieden interessante voor delen: ze zijn sneller en zitten com fortabeler dan gewone fietsen. Bovendien ben ik gecharmeerd door de constructie", vertelt Rob. Vlees In de voorbereiding op zijn afstudeer project kwam hij in contact met Fle- vo Bike uit Dronten. Dit bedrijf ontwerpt al jaren tweewielige (bikes) en driewielige (trikes) ligfietsen en was op zoek naar méér gebruiksmo gelijkheden. Bijvoorbeeld fietsen voor kampeerders, pizzabezorgers, huis vrouwen (boodschappenfiets) en postbestellers. Rob koos voor het verder ontwikkelen van een ligfiets voor postbodes, naar aanleiding van een concreet verzoek van een PTT- chef. De begeleidende professor ging akkoord: „Er zit genoeg vlees aan." De basiselementen vormgeving, constructie en ergonomie waren ver tegenwoordigd en bovendien kwam er een stukje marketing aan te pas. Stage Korte tijd liep hij stage bij het post kantoor in Eindhoven en stuitte op tal van problemen. „Het gewicht van de post is in verhouding vrij groot. De fiets is er niet op berekend, de tas sen scheuren na verloop van tijd uit en soms raken poststukken bescha digd omdat de tassen niet goed meer sluiten. Tijdens het rijden is het ver moeiend om de fiets in evenwicht te houden en ook kan de fiets niet op een standaard worden gezet." Eén van de conclusies was dat het beroep van postbode fysiek zwaar, ja Er is geen reden om aan te nemen dat de sterfte van zeehondenjongen zich uitbreidt naar het westelijk deel van de Waddenzee. Dat stelt dr. Pe ter Reijnders van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN, voor heen RIN) nabij 't Horntje. Reijnders is betrokken bij het onderzoek naar de dood van een aantal zeehondjes op Rottumerplaat en -oog. „Op zich is het niet vreemd dat zee hondjes in hun eerste jaar dood gaan. Er was altijd al sprake van een hoge jeugdsterfte. In de Waddenzee ligt dat cijfer nog wat hoger in ver band met de waterverontreiniging en de nasleep van de virusziekte, die de zeehondenpopulatie in 1988 trof", al dus Reijnders. „Wél is het bijzonder dat de dode zeehondjes alleen in dat gebied voorkomen en dat deze sterf te in zo'n korte tijd heeft plaatsge vonden. Vandaar dat nu wordt onderzocht of het virus wellicht weer de kop opsteekt." Reijnders is redelijk optimistisch gestemd, omdat de dode zeehondjes twee weken geleden werden gevon den en sindsdien geen nieuwe sterf gevallen zijn gemeld. „Qua aantallen is er geen reden tot ongerustheid. Het geboortecijfer in de Nederlandse Waddenzee is eveneens gunstig." Verreweg de meeste jongen zijn ge boren in het oostelijk deel. De dode „huilers" zijn naar het zee hondencentrum in Pieterburen ge bracht, waar door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne (Bilthoven) sectie wordt verricht. Bij EcoMare zijn geen gestorven zee hondjes binnengebracht. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg is dinsdag een zomeravondcon cert. Gemusiceerd wordt door Mark Heering (orgel) en Joeri de Vente (hoorn). Het begint om 20.15 uur en de toegang is gratis. Na afloop wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Op het programma staan werken van Förster, Hidas, Reichel, Krol, Kellner en Scheidemann. KONINKLIJKE NEDERLANDSE REDDING MAATSCHAPPIJ Uitsluitend door vrijwillige bijdragen in stand gehouden. Ook u kunt 'Redder aan de wal' worden voor minimaal 25,- per jaar. ZONDER U REDDEN WE HET NIET! KNRM - afdeling Texel De heer P. Eelman Epelaan 29 1796 AS De Koog Tel. 17318 MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen Burgemeester en wethouders hebben in de afgelopen periode aan de vol gende personen of instanties bouw vergunning verleend: ABN-AMRO bank n.v. d.o.g. voor het plaatsen van een geldautomaat aan de Dorpsstraat 65 te De Koog; A.J. Goeman voor het plaatsen van een woonhuis aan de Pontweg 75 te Den Burg; J. F. P. Malschaert voor het plaatsen van een garage aan de Kogerstraat 92a te Den Burg; Aegon Recreatie b.v. voor het plaat sen van 79 zomerhuizen aan de Krimweg te De Cocksdorp; R. Visser, voor het gedeeltelijk vergroten van een magazijn aan de Kerkstraat 7 te Oosterend; Stichting Samen-Eén voor het vergroten van een psychogeriatrie-afdeling aan de Hollewal 2 te Den Burg; Firma Z. Graaf voor het plaatsen van een bedrijfsruimte aan de Reijer Keijserstraat te Den Burg; Rabo bank Texel voor het gedeeltelijk veranderen van een kantoor aan de Vliestraat 16 te Oosterend; J. W. Bakker voor het plaatsen van een berging aan de Bernhardlaan 48a te Den Burg; E. Kalverboer voor het gedeeltelijk uitbreiden van een woning en het plaatsen van een woning aan de De Ruyterstraat 27 te Oudeschild; La Brocherie Breda b.v. voor het gedeeltelijk veranderen van een bar/restaurant aan de Dorpsstraat 1 te De Koog; J. C. Eel man voor het plaatsen van een garage aan de Mulderstraat 3 te Oosterend; F. Kaercher voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van een Indien de „Flamingobar" op de hoek Warmoesstraat-Zwaanstraat daadwer kelijk moet worden gesloten, zou de gemeente het pand dienen te kopen. Dat vindt raadslid Peter Bakker (Groen Links). „Nu is sprake van een ongewenste ontwikkeling. Laten we voorkomen dat zich opnieuw een ca fé in deze buurt vestigt. Door aan te kopen en vervolgens te verhuren op voorwaarde dat er geen café in komt, kun je de zaak bijsturen", op perde Bakker gisteravond in de verga dering van de raadscommissie voor financieel beleid. In Gerbrand Poster (Texels Belang) vond hij een tegen stander. „De gemeente kan blijven aankopen om rust te creëren. Het be leid is juist gericht op afstoten van bezittingen." Gerard van der Kooi vroeg zich af of de oorspronkelijke functie van ontnuchteringsbedrijf kan worden afgedwongen: „Nu is het een gewone bar als zovele anderen." Vol gens het bestemmingsplan is de hui dige exploitatie echter toegestaan. Wethouder Tine Krijnen deelde mee dat de makelaar van het pand in ken nis is gesteld dat het pand nauwe lijks geschikt is voor een horecabedrijf. Overigens werd gister avond op de zaken vooruit gelopen; van sluiting is vooralsnog geen spra ke zolang de Raad van State de zaak niet heeft behandeld. woonhuis aan de Ruyslaan 83 te De Koog; M. Tielemans voor het plaatsen van een gara ge/berging aan de Boodtlaan 82 te De Koog; Waterschap.Texel voor het plaatsen van een gasolie-opslag en wasplaats aan de Van Neckstraat 1 t/m 5 te Oudeschild; E. Schenk voor het plaatsen van een dakkapel aan de Oesterstraat 19 te Oosterend; L. Eelman voor het plaatsen van een berging aan de Korf- baeck te Den Burg; R. Kuyper voor het plaat sen van een berging aan de Duykerdam 30 te Den Burg; S. van Zon voor het plaatsen van een magazijn/woning aan de Diek 10 te Den Hoorn; G. van der Star voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van een zomerhuis aan de Zanddijk 226 te De Cocksdorp; Y. M. T. Hornby voor het gedeeltelijk veranderen/ver groten van een hotel aan de Boodtlaan 5 te De Koog. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling bouwza ken, kamer 2.12. Zege Lutz Lohse Onder prima weersomstandigheden namen zondagavond 135 lopers deel aan de vijfde crossloop in De Koog. Dat de loop ook bij de jeugd aan slaat, blijkt uit het feit dat 49 „at- leetjes" aan de start verschenen voor hun 1 Zz of 2Vz km. Lutz Lohse be wees opnieuw zijn goede vorm en won de 8,1 km bij de heren met een kleine minuut voorsprong op de va kantieganger H. Schweer (tijd 28.38). Natasja van der Vis had geen concur rentie op de 4Vz km en realiseerde een tijd van 20 minuten 57 secon den. De overige winnaars: jongens 1 fz km J. Witte (5.57), meisjes 1 Zz km S. Schermer (6.40), jongens 2/z km J. Bakker 8.43, meisjes 272 km M. Huisman 9.54, jongens 472 km J. Bender 19.03, meisjes 472 km W. Kuiper 23.01, heren 472 km M. Boer- tien 16.07, heren veteranen J. v.d.Rijst 31.07. Zondag kan er weer worden gelopen en gewandeld; start van de zesde loop is 19.30 uur aan de Boodtlaan (voetbalveld) in De Koog. zelfs ongezond kan worden genoemd. Blessures aan schouder, armen en rug zijn aan de orde van de dag en het ziekteverzuim ligt relatief hoog. De ligfiets ondervangt een groot deel van de genoemde problemen, aldus Rob. Hij maakte een bagagecompartiment met vijf rekken waarin de kratten met post worden geplaatst. Alleen uit de bovenste krat, die op dusdani ge hoogte is aangebracht zodat de PTT'er niet hoeft te bukken, wordt de post besteld. Als de krat leeg is wordt* hij omgewisseld met een van de volle kratten. Zo hoeven de post bodes niet telkens terug te rijden naar het kantoor om bij te vullen en kan probleemloos 60 kg post worden meegetorst. Zwak punt is instabiliteit als de bovenste bak vol is en de ove rige kratten leeg zijn. Op Texel? Wellicht vormt Rob's zelfgeconstru- eerde frame in de nabije toekomst ook de basis voor ander gebruik. „Het frame is multifunctioneel: het is zó gemaakt dat er ook andere bak ken aan kunnen worden bevestigd." Of straks ook op Rob's geboorte eiland PTT-karretjes van eigen makelij rondrijden is overigens de vraag. In tegenstelling tot zijn stageadres Eind hoven maken de Texelse postbestel lers nauwelijks gebruik van de fiets, maar van loopwagentjes, brommers en auto's. Vrijdag 24 juli: Om 19.30 uur gaat bij het ZDH- voetbalveld aan de Witteweg de crossloop van Den Hoorn van start. Inschrijven vanaf 19.00 uur. Zaterdag 25 juli: Vandaag wordt geen oud papier opgehaald door Scouting Texel. In verband met vakanties en zo merkampen wordt het ophalen pas op 29 augustus weer hervat. Oosterend staat weer in het te ken van de rommeltjesmarkt. De ze begint om 9.30 uur met een kinder-vlooienmarkt. De verkoop van gebakken vis start om 10.00 uur. Zie verder de Vakantiekrant. Zondag 26 juli: Zie Vakantiekrant. Maandag 27 juli: In Den Burg is het 's ochtends markt op de Groeneplaats. Aan de Nikadel in De Koog wordt een Taliy-Ho gehouden met paar den en pony's, aanvang 19.30 uur. Entree 72,50, kinderen 71,-. Dinsdag 28 juli: De wekelijkse braderie barst weer los in De Koog, zowel 's middags als 's avonds. Bij manege Akenburg wordt eer paardenkeuring gehouden, aan vang 17.00 uur. Toeschouwers zijn welkom, de toegang is gratj Sportvisclub Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een wed strijd op het strand bij paal 9. Toerfietsers kunnen meerijden met Toerclub Taxi 12000, die voor een tocht over het eiland vertrekt om 19.00 uur vanaf de garage aan de Warmoesstraat m Den Burg. In de Doopsgezinde kerk van Den Burg wordt een zomeravon} concert gehouden. Vanaf 20.15 uur zetten Mark Heerink (orgel) en Joeri de Vente (hoorn) hun beste muzikale beentje voor. Toe- 1 gang gratis, na afloop collecte. Hoogwater Oudeschild Vr. 24 Za. 25 Zo. 26 Ma. 27 Di. 28 Wo. 29 Do. 30 Vr. 31 01.20 en 14.30u 02.17 en 15.30u 03.50 en 17.44u 06.30 en 18.54u. 07.46 en 20.04.f' 08.34 en 21.15c, 09.45 en 22.14u. 10.35 en 23.26c Aan het strand is het ongeveer een i eerder hoog water. De zon komt 26 op om 5.51 uur en gaat onder om 21.38 uur. 29 juli nieuwe maan; 24jui doodtij. Onlangs vroeg PvdA-er Gerard van der Kooi zich af wat er gebeurt met grafstenen van graven die niet langer worden gehandhaafd, omdat de huur ervoor niet wordt verlengd of het eigendomsrecht aan de gemeente wordt teruggegeven. Over het alge meen verwijdert gemeentewerken de voorwerpen op de graven. Deze wor den vernietigd en tijdelijk opgeslagen op de begraafplaats. Familieleden kunnen eventueel be schikking krijgen over de grafsteen. Omdat dat niet bij iedereen duidelijk is, zal dit in een brief worden gezet die wordt gestuurd na beëindiging van een graf huurcontract. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders leerkrachten van de Redmer school komen tussen 9.30 en 10.; uur langs de huizen. Oud papierto ook worden ingeleverd bij de scha pen boet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 1 uur). Een 52-jarige man uit Den Burg werd op de Bosrandweg aangehouden voor een alcoholcontrole. Hij blies 580 ug/l, terwijl maar 220 is toegestaan. Behalve een proces verbaal kreeg hij een rijverbod van zes uur. Op het grote veld van zwempark Mo lenkoog wordt woensdag een „ker misdag" gehouden. Vanaf 12.00 uur zijn er allerlei spelletjes te doen, zoals koekhappen, spijkers slaan, doel- schieten, ringwerpen, touwtje trekken en sjoelen. Het evenement duurt tot ongeveer 16.00 uur. Bij slecht weer is de kermis in een feesttent. Vrijdag 31 juli staat voor de tweede keer dit seizoen diplomazwemmen op het programma. Na het succes van de eerste keer mag ook nü weer een ouder of grootouder meezwemmen („samen op examen"). Het afzwem men voor diploma A begint om 17.00 uur en de kandidaten voor diploma B zijn om 18.00 uur aan de beurt. Het bad zal in verband met het afzwem men om kwart voor vijf sluiten. oog had eenljf nsdagnacht Op het strand van De Koog had eenj groep jonge toeristen di twee kampvuren ontstoken, streng verboden is, greep de politie in. De vlammen werden de jeugd kreeg een waarschuwing. Drie Italianen die illegaal kampeeidi u' met hun tent in het du Den Hoorn kwamen er ook met ee waarschuwing vanaf. Zij pakten schielijk hun boeltje toen de politic, op verzoek van Staatsbosbeheer, scheen. Geslaagd Rob Graaf heeft aan de streekscho,cr te Heerhugowaard het diploma Ie autospuiter gehaald. Twee 45-jarige automobilisten, één uit Den Helder en één uit Monnicken- dam raakten maandagochtend met elkaar in botsing op de Pontweg tij dens een inhaalmanoeuvre. Beide wa gens raakten flink gedeukt. De afgelopen weken zijn de Texelse Courant en Vakantiekrï enkele malen vrijdags op een I:- ter tijdstip bezorgd dan gebruik lijk. Nogmaals willen we er op wijzen dat het bezorgerskorps hier niets aan kan doen. De ver traging is te wijten aan de pro- duktie van de krant, die vrijdag meer tijd vergt dan dinsdag. Vit doen ons best om verder onge mak te voorkomen en vragen ieders begrip. De redacte H Natuurlijk kent u de ooievaar. In verhalen en op plaatjes bent - hem zeker tegengekomen. Toch heeft u misschien nog nooit® 1 ooievaar in het echt gezien! Kom daarom naar Ooievaarsdorp ft Liesveld. In dit unieke stukje natuur tracht Vogelbescherming Nederland de ooievaarspopulatie te vergroten om uiteindelijk zoveel mogelijk ooievaars naar de natuur te laten terugkeren. U kunt deze zeldzaam mooie vogels vrijvliegend, maar ook van di# bij bewonderen. In het bezoekerscentrum is er bovendien een boeiende expositie die alle aspecten van het leven van de ooievaar belicht. Een bezc: aan Ooievaarsdorp Het Liesveldis een leerzame en boeiende erva ring voor jong en oud! Ooievaarsdorp Het Liesveld is van 1 april tot 1 september van 10.00 tot 17.00 uur geopend (maandag gesloten). Het Lfesve'dlf aan de Wilgenweg in Groot-Ammers (midden in de Alblasserwaard vlakbij' Schoonhoven). Toegang f. 5,-, kinderen f. 2,50. h; IFoto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2