kommissie: kermis mag nag niet langer duren Nico Roeper na nekbreuk: „Ik heb een zeer goede beschermengel" «lege niet blij ut Texel promotie Geslaagde collecte „Vreselijke mensen" Kantoor ziekenfonds voortgezet na fusie Alcoholcontroles Brommers onderzocht TaGEM GAS UiT DL WADDENZEE 1 m uTÏIDAG 24 JULI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA <5 is geen schijn van kans dat de rfjjkse kermis in De Koog zal wor- 1,5) verlengd. Alle leden van de !,50 kommissie voor welzijnsbeleid igj t„ dinsdag te kennen dat vijf da- igenoeg is. Ook het idee om de mjs te sluiten om middernacht in- jlsvan 23.00 uur kreeg slechts nu van twee fracties terwijl ook voorstel om de kermis te ver- alsen naar de laatste volle week weinig enthousiasme ont- •college wil een langere kermis nat die minstens f12.000,- meer il opbrengt. Dat geld is hard no- inaar de commissieleden waren set van onder de indruk en von- het zelfs maar een schijntje in louding tot de veel langere duur kermis. In elk geval wilde nier wille van dit bedrag De Koog met nog meer dagen lawaai op- Üen. Hand Poster (Texels Belang): xde Kogers is het niet aantrek- t We voelen er niets voor. Een Lasten bedrijfsleven echt te vergelijken" gemeente is niet ilomatisch de beste. Deze stelling stilleert raadslid Gerard van der uit een brief van secretaris J. iiibitz van de Kamer van Koophan- Hollands Noorderkwartier. Glau- antwoordt Van der Kooi op een mtal vragen naar aanleiding van recente onderzoek van de Kamer de gemeentelijke lasten voor bedrijfsleven in de kop van «dholland. De conclusie dat som- ige Texelse tarieven (vooral de rei- erg duur zijn, deed jal wat stof opwaaien in onderne- iskringen. lijnrechte, concludeerde gister- fïl een meerderheid van de raads- missie voor financieel, romisch en technisch beleid. Het dijken van de diverse Noordhol- sgemeenten is erg moeilijk, tze er allemaal een andere aan- sna houden. Zo staat Texel op andpunt dat de tarieven kosten- snd moeten zijn, terwijl andere boten slechts een percentage De rest van de kosten moet ilealgemene middelen worden ge lwat vaak leidt tot verhoging onroerend-goedbelasting. Dit rt mede waarom de ogb- ven op Texel relatief laag zijn. (CDA) deed gisteravond voorstel om toch tot tariefsverla- Jte komen, zonder dat het princi- kostendekking wordt platen. „In bijvoorbeeld de reini- jsrechten zijn de kosten van het fkken van de vuilstortplaats verdi- Ik vraag me af of je dat itstreeks bij de burgers in reke- 3moet brengen." Rienstra stelde »dit gedeelte los te koppelen, een gestie die in goede aarde viel bij thouder Tine Krijnen. Volgens haar een discussie waard. Stijging steur gemeentewerken Piet Plug iecj fin dit kader nog een onprettige wegens het stijgen van '«werkingskosten lijkt het onver- atsf lelijk dat de tarieven per 1 januari Buo Ivier tientjes per gezin zullen stij- t tGerbrand Poster (Texels Belang) iten %ie aan dat hij bij voorbaat te- verdere verhoging van de Qingsrechten zal stemmen. allemaal onschuldig, 3 a'nu begint de ongecoördineerde Motie uit de hand te lopen", al- «^'ex Bijma van de gemeente het Tourist Info Centrum in Den 1 Be gemeente gaat de particu- •instelling verzoeken geen infor- Ss meer over Texel te bekken. ieei 'Tourist Info Centrum is opgezet tui het toerisme in de noordkop te ihel B. Vakantiegangers die over /oil s'uitdijk komen, zouden er kun- worden gewezen op de recreatie- gelijkheden in het noordelijk '"ij de provincie. „Wij hebben v? telefonisch als schriftelijk alge- informatie verstrekt over Texel, ®hve dat wel vaker doen op ver- vertelt Bijma. üs heeft het centrum echter imling aan bedrijven gestuurd e noordkop te presenteren. Dat juist een plan dat in gewestelijk ta =nd bestaat om het bedrijfsleven orrneren over gemeenten in de o'jma: „We hebben geen be- later sluitingsuur en een latere perio de in juli vinden we wèl bespreekbaar". Gré Zegers (PvdA) had de kermis be zocht en met exploitanten en omwo nenden gesproken. Ze had begrip voor de risicospreiding die de exploi tanten nastreven maar vond een lan ger durende kermis niet passen in het leefbaarheidsbeleid. Ook tilde ze zwaar aan het parkeerprobleem dat door de kermis wordt opgeroepen. Auto's die in verband met de kermis niet op het Nikadel-terrein kunnen, worden ergens anders neergezet. Ook vroeg ze zich af of de „behen digheidsspelen" op de kermis niet strijdig zijn met het streven om op Texel de „gok"mogelijkheden terug te dringen. Ze wilde geen verlenging van de kermis en ook geen wijziging van het huidige sluitingsuur. Kwaliteit Jaap Vlaming (Groen Links) dacht er ook zo over en had al moeite met de kermis volgens de huidige regeling. De kwaliteit van Texel als recreatiege bied achtte hij in het geding. Ter wil le van die kwaliteit mocht Veronica geen show organiseren; het zou vreemd zijn om dan wel de kermis te willen verlengen. Vlaming vond ook de afwijzende opstelling van de dorpscommissie (die volgens b en w als serieuze gesprekspartner moet worden beschouwd) van belang. Gelein Jansen (CDA) had op zichzelf geen moeite met de kermis en vond het nog altijd jammer dat dit evene ment uit Den Burg is verdwenen, maar wilde geen verlenging. Met een later sluitingsuur ging hij wel ac- coord. De verwachte hogere pachtop- Het Nationaal Epilepsiefonds „De Macht van het Kleine" kan tevreden zijn over de collecte die van 29 juni tot en met 4 juli op Texel werd ge houden. Totaal bedroeg de opbrengst f7.869,95, ruim f750,- hoger dan vorig jaar. In de meeste dorpen en wijken in het buitengebied gaven de inwoners met gullere hand dan in 1991. Vooral de Waalders overtroffen zichzelf: de opbrengst in het dorp werd bijna verdubbeld. Onderverdeeld per dorp gaf de collecte het volgen de resultaat: Oudeschild f535,10; De Koog f1.222,75; Den Burg f3.828,75; De Waal f333,70; Midden- en Zuid Eierland f433,75; De Cocksdorp f403,05; Oosterend f734,05; 't Horntje f68,-; Den Hoorn f310,40. brengst vond hij weinig indrukwekkend. Erna Eelman (VVD) vond dat het ex tra geld ook niet opwoog tegen dat nadeel en wees het collegevoorstel volledig van de hand. Zij meende te weten dat in de tijd dat er kermis is bepaalde mensen om die reden niet naar Texel komen. Verlenging van de kermis zou dus wel eens heel scha delijk voor de economie kunnen zijn. Voor mensen die het niet weten en in de buurt gaan kamperen is het een onaangename verrassing. Wat betreft de laatste kermis vond ze het onjuist dat toen geen borden zijn geplaatst die verwijzen naar de resterende par keerruimte. Door de kermis blijft de nog vrij royale parkeerruimte achterin het Nikadel-terrein onopgemerkt. Ook de bereikbaarheid van het Stappeland is door de kermis bemoeilijkt. Me vrouw Eelman had graag gezien dat het evenemententerrein toch maar tot parkeerplaats was gemaakt. Wat het laatste betreft herinnerden Gré Zegers en wethouder Tine Krijnen er aan dat conform de wens van de ge meenteraad is gehandeld. Een goed initiatief van de „Werkgroep Anti-discriminatie", mee te werken aan een serie artikelen waarin „ande re Texelaars" aan het woord worden gelaten. Dit zal ongetwijfeld kunnen bijdragen aan een nog betere integra tie in de Texelse samenleving. Ik kan mij echter niet voorstellen dat het realiseren van de doelstellingen van voornoemde werkgroep worden gediend door in te stemmen met uit spraken van die „andere Texelaars" met een sterk discriminerend karak ter, zoals de geïnterviewde Hans Mil der in de TC3 van 17 juli heeft gedaan. Wanneer hij zich zo sterk generalise rend uitlaat over „vreselijke mensen" dan bewijst hij al die mensen met dezelfde familienaam als de kennelijk door hem bedoelde personen daar mee geen dienst. In het slot geeft hij aan steeds actie ver te worden in het sociale leven. Een aantal'elementaire sociale vaar digheden moet hij zich kennelijk nog wel eigen maken. Mede uit naam van de familieleden die zich aan zijn uitspraak hebben gestoord teken ik, Ko Vinke Den Burg. De prijsuitreiking van de fusie-prijsvraag voor het kantoor aan de Jonkerstraat. V.l.n.r. Wieb Bei- jert, Ria de Boer, J. Rooker INHN/Univé) en C. Vrieswijk Ikantoor Texel). zulke ongecoördineerde ihh °0,< 9emeente Den Helder uft fit centrum verzocht voortaan fier over deze stad te reppen. Regionaal ziekenfonds Noordholland Noord (NHN) gaat per 1 oktober op in de landelijk opererende verzeke ringsmaatschappij Univé. Voor de Texelse ziekenfonds-verzekerden be tekent dat de tweede wijziging na de fusie van het Ziekenfonds Texel met NHN vier jaar geleden. Uiterlijk verandert er minder dan in 1988, toen een aantal arbeidsplaat sen van het eiland verdween. Het lo ket op het adres Jonkerstraat 6 blijft gewoon bestaan, zij het onder een andere naam. Een vlag en lichtrecla me maken inmiddels al duidelijk dat de fusie met Univé op handen is. „Univé vindt een steunpunt in de woonomgeving van de verzekerden belangrijk. Vandaar dat het kantoor op Texel open blijft", aldus chef infor matie J.G. Rooker. Hij spreekt echter van „een voorlopige beslissing". Roo ker houdt een slag om de arm: „Je weet nooit wat de toekomst brengt. Uit oogpunt van service is het Texel se kantoor een goede zaak, maar er wordt ook gekeken naar de rentabili teit. Als het teveel gaat kosten om hier een loket open te houden, is niet uitgesloten dat het kantoor in de toe komst verdwijnt." Momenteel werken in het Texelse filiaal een fulltime en een part-time kracnt. De op handen zijnde samenvoeging brengt een aanzienlijke uitbreiding van het verzekeringspakket met zich mee. Voortaan zullen de Texelaars niet alleen hun ziektekosten kunnen verzekeren, maar ook alle andere denkbare risico's. De Texelse ziekenfonds-verzekerden krijgen hier van tezijnertijd bericht. Voor kantoor houder C. Vrieswijk een ingrijpende omschakeling. Voorheen in dienst van het ambtelijke ziekenfonds-apparaat, thans moet hij als verzekeringsagent van een bedrijf „scoren". In de afge lopen periode heeft hij zich ingewerkt in de nieuwe materie. Prijsvraag Om bekendheid te geven aan de fu sie werd begin deze maand een prijs vraag gehouden. Klanten konden raden welke premie zij bij Univé zou den moeten betalen voor de Renault 19 van Vrieswijk, die voor het kan toor aan de Jonkerstraat was gepar keerd. Univé gaat er prat op de laagste premies van Nederland te hanteren. Met 7550,- kwam Ria de Boer-Bakker uit Oudeschild het dichtst in de buurt van het juiste be drag (7547,80). Zij won een waarde bon van 7100,-. De tweede prijs ging naar Wieb Beijert uit Den Burg; hij kreeg een waardebon van 750,-. Nico Roeper: ...Ik ben positief ingesteld... IFoio Tessa de Graaft) „Je bent een beetje onbesuusd", vindt vrouw Saskia. IMico Roe per van de Oorsprongweg zit in gipskorset voorzien van een sta len constructie om zijn hoofd op een bed in de kamer. Bij een val van een dak brak hij vorige week zijn nek. „Maar het is alle maal goed afgelopen", vertelt hij. „Ik was dinsdagavond het dak van de schuur aan het renoveren. De pla ten lagen er allemaal op, dus ik kon niet zien waar de bouten in moesten. Ik had al een paar keer op m'n knieen gezeten en mijn kop over de rand gestoken om aan de onderkant te zien waar ik wezen moest", vertelt Nico. Bij de vijfde keer over de rand han gen ging het mis: de plaat waar hij op zat brokkelde af en Nico dook van vier meter hoog recht naar beneden. „Er viel niets aan bij te sturen. Ik landde met m'n kop op het gras." Weinig pijn Nico raakte niet buiten bewustzijn. „Mijn hoofd deed flink pijn. Het eer ste dat ik dacht was: even kijken of ik nog kan lopen...." Gasten van zijn „camping bij de boer" zagen het on geluk gebeuren. Onder hen waren toevallig enige verpleegkundigen. „Zij renden meteen op me af en zeiden dat ik doodstil moest blijven liggen. Dat heb ik toen maar gedaan. Ja, ik lag heel beroerd, dus je begint nog wel wat te krouwen, maar zij hielden me aan de grond." De dokter werd gewaarschuwd en die liet een ambulance aanrukken. „Ik kreeg zo'n kraag om mijn nek en werd, in overall en laarzen, met zo'n speciale brancard opgeschept. Pijn? Nee, niet extreem. Ik heb Sas nog opdracht gegeven allerlei mensen te bellen. Ze wou mee naar het zieken huis, maar ik zei: meid, blijf maar tuus, want de kinderen liggen al te bed. Ik bel je straks wel wat er aan de hand is." Hoofdstel Foto's in het Geminiziekenhuis wezen uit dat Nico zijn bovenste nekwervel had gebroken. „Als mijn hoofd nog een klein stukje verder was door geslagen, had ik het niet overleefd! Ik besefte kort na het ongeluk niet dat het zo ernstig was." Nico werd in tractie gelegd. „Een soort hoofdstel om met twee ge wichten eraan, om alles weer op zijn plaats te krijgen. Dat wens je je erg ste vijand niet toe! Een echte hel, net of je op een pijnbank ligt. Ik moest zo stil mogelijk blijven liggen." Na twee dagen hield hij het niet meer uit. „Ik zei tegen de hoofdzuster: als ik zo nog een nacht door moet, moe ten jullie me platspuiten, want ik hou het niet langer. Dat wilden ze niet, want als je verdoofd bent maak je vaak onverwachte bewegingen." Man van staal Nico kreeg zijn zin toen nieuwe foto's' uitwezen dat de breukvlakken keurig op elkaar zaten. Hij kreeg een gips korset aangemeten met een metalen stellage om zijn hoofd. Vier bouten werden onder plaatselijke verdoving in zijn schedel gedraaid. „Niet dwars erdoorheen hoor, al ziet het er wel zo uit. Ik heb er wel wat van gevoeld, maar het woog niet op tegen die el lende met die tractie. Ik gaf geen kik, want ik was zo blij dat ik in het gips kon. Later bleek dat ze me geen jan- kerd vonden, want ze hadden me als bijnaam „de man van staal" gege ven." Hoewel Saskia goed was voorgelicht door het ziekenhuis, schrok ze wel toen ze haar man in de stellage aan trof. „Dat ijzer en gips ging nog wel. Maar ze hadden niet verteld dat zijn ogen helemaal blauw en dicht zou den zitten." Saskia en Nico zijn zeer te spreken over de opvang in het zie kenhuis. „Geweldig. We konden er met alle vragen terecht. Ik kon altijd bellen, al was het midden in de nacht. Ze namen alle tijd voor óns", vertelt Saskia. Gipskorset Onder begeleiding van een fysiothe rapeut werd Nico uit bed geholpen. Tot ieders verbazing marcheerde hij zo weg met het gipskorset. „Dat vonden ze onvoorstelbaar. Maar ik heb natuurlijk een gezond lichaam. Ik rook niet, drink weinig en sport veel, dat scheelt." Zodra hij weer mobiel was, ging Nico op bezoek bij andere Texelaars die in het ziekenhuis lagen. „Ik ben even bij Arie Bruin geweest die een hernia heeft en bij tante Wil lie van Sir Robert, want die had de Texelse Courant voor me." Hartverwarmend Zaterdag kwam Nico thuis. „Overwel digend", roepen Nico en Saskia in koor. „Alles bloemen en kaarten, hartverwarmend. Er werd ons van al le kanten hulp aangeboden." Het boerenbedrijf draait ondertussen door met steun van boerenhulp, de gasten van de camping, kennissen en buren. Twaalf weken moet Nico officieel in het korset zitten. „Maar ik vind me zelf nogal vlot en ik ben verder goed gezond, dus ik dacht het met zes a zeven weken ook wel te redden. Daar dacht de dokter echter anders over. Het is natuurlijk wel iets dat echt goed moet komen, want het is een kwetsbare plek. Over tien weken wil de hij wel eens kijken of er een stuk je gips af mag." Nico doet alles behalve stil in huis blijven zitten. „Ik heb twintig bunder land bij huis, maar er ligt nog dertig bunder elders. Daar wil ik wel af en toe naartoe. Ik ga geen tien weken hier op mijn platte krent zitten." Voor het vervoer van Nico, die door de stellage niet meer in zijn auto paste, is een jeep aangeschaft die hoog ge noeg voor hem is om in te zitten. Berschermengel Nico heeft een goed functionerende beschermengel. „Dit was pure pech. Ik ben eigenlijk een gigantische pech vogel. Als klein ventje heb ik al me nigmaal bij de dokter gezeten met verwondingen. Een jaar of drie, vier terug ben ik natuurlijk onder mijn trekker door gegaan. Het was nu de zesde keer dat ik in het ziekenhuis kwam te gipsen. Het is ooit begon nen met mijn tenen. Later werd het een hand en een pols. En dan nu mijn nek. Het zit steeds hoger, dus ik hoop dat het nu vervluchtigd...." De afgelopen nachten hield de politie alcoholcontroles op de Postweg bij De Cocksdorp, de Ruyslaan in De Koog en de Keesomlaan in Den Burg. Geen van de totaal veertien gecon troleerde bestuurders was onder in vloed. Drie personen hadden wèl alcohol gebruikt, maar bleven onder het wettelijk minimum. Gisternacht werd op de Epelaan wèl een drankrij der aangehouden. Een 24-jarige va kantieganger uit Utrecht bleek te diep in het glaasje te hebben geke ken. De man kreeg een rijverbod van twee uur opgelegd. De politie heeft woensdag een con trole op bromfietsen gehouden. In sa menwerking met de verkeersafdeling van de Rijkspolitie Alkmaar werden in Den Burg en De Koog veertien brom mers gecontroleerd. Tien brommers bleken te zijn opgevoerd en elf maak ten teveel geluid. In twee gevallen ging de politie over tot het demonte ren van opgevoerde onderdelen. Ver der deugden twee remmen niet en was er tweemaal sprake van een op gevoerde snorfiets. Twee dagen eer der hield de politie op het fietspad langs de Pontweg een 16-jarige ion gen uit Den Hoorn aan, die op zo'n „snelle snor" reed. De snorfiets maakte bovendien teveel geluid. De opgevoerde onderdelen werden in beslag genomen en de jongen kreeg een proces verbaal. 't Is ongelooflijk, maar waar: men wil in de Waddenzee gaan boren. Naar gas. Dat betekent: Grote boortorens aan de horizon. Verzakkende wadplaten die bij eb niet meer droogvallen. Kans op een ramp (ontploffingsgevaar). Gasleidingen door de Waddenzee. En eris geen enkele wet die het verbiedt. Oókde nieuwe P.K.B. niet, die opdit moment in de maak is. Geef dus tegengas. Stuur voor 1 oktober 1992 een briefkaart met uw naam, adres en handtekening naar: De Waddenvereniging, AKTIE TEGENGAS, Stationsstraat 7, 9711 AR Groningen. Steun de Aktie Tegengas: Giro 1726195, LVBW Harlingen o.v.v. "Aktie Tegengas". Bel voor een speciaal Tegengas-T-shirt maat L-XL-XXL (f 15,- excl. portokosten) 05178-15541. Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, tel. 950 - 124900

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5