Cjroén 2warts-J'ex els in het roatische soldaten fan eiland gestuurd? ■rt^ Oosterender ondernemers willen verdwenen parkeerplaatsen terug pelen met vuur: duin aat in vlammen op BEZORGER my ^ra-opleiding onderbroken Kratten bier gestolen -Mae At', WÊmsÈÊ 13v Auto's weggesleept Kampvuren verboden 'sfstal en vernieling TEXELSE^COURANT Hoogseizoen Getuigen gezocht JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10701 DINSDAG 28 JULI 1992 •jverienties, abonnementen, etc. «ld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, [,02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. jj parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon j.12741. :i3 buiten werktijd fjiBerndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 lische soldaten, die deze week op Texel een parachutisten- iding volgen, hebben gisteren van de politie, op last van het [isterie van Justitie, te horen gekregen dat ze politiek asiel ilen aanvragen of het eiland vrijwillig dienen te verlaten. De >p zou gisteravond vertrekken om aan de overkant een visum leren te regelen. Laatste berichten wijzen echter uit dat de I iten het eiland niet hebben verlaten en beroep aantekenen Ij n de uitwijzing. Polïtiecommandant Moeskops: „Ze hebben dat ze de laatste boot niet konden halen. Maar ze ga- tegelijk aan dat ze via een advocaat gedaan willen krijgen de cursus op Texel mogen afmaken. Wij zullen vandaag liet opnemen met het ministerie. Daar moeten ze maar issen wat er moet gebeuren." Wout Stam van de gemeente rikt van een onduidelijke situatie: „Formeel is geen besluit iitzetting gegeven." De Kroatische militairen arriveerden zondag op Texel met een luxe tou ringcar. Tijdens de tweede dag van hun para-opleiding werden ze over spoeld door journalisten van radio, te levisie en dagbladen. „Niet leuk, maar publiciteit is wel goed voor Kro atië", aldus Ernesto, één van de mili tairen in goed verstaanbaar Engels. „De jongens die nu hier zijn hebben allemaal al het nodige meegemaakt aan het front. Ikzelf ben zes keer ge wond geraakt, onder andere door een schot van een sluipschutter." De Kroaten verblijven in tenten bij het Prins Hendrik hotel. Ze genoten zichtbaar van hun „vakantie" op Texel, al waren ze zorgelijk over de ontwikkelingen in hun thuisland. „Het is hier geweldig. De mensen zijn Kroaten, die in Nijmegen hebben in aan de vierdaagse, wil- nhun eigen land gaan fungeren iia-instructeur voor andere mili- i, De regering voorziet een ilijke politieke situatie als die op Nederlands grondgebied Si toegelaten. De Kroaten werd laize geboden het land te verla- ol een asielaanvraag in te die- De achttien Kroaten worden jiteid door een Nederlandse mt-kolonel buiten dienst. Hij fade tegenover de politie, die lis onaangename mededeling dat de groep het land zou itëfi omdat het aanvragen van tóum als verraad aan Kroatië beschouwd. Maar kennelijk is liter van mening veranderd. vriendelijk en behulpzaam. En we hoeven niet bang te zijn voor geweld. Velen van ons hebben vrouw en kin deren achtergelaten. Die zitten mid den in oorlogsgebied. Dat baart ons uiteraard zorgen." Zodra ze terug zijn in eigen land gaan de Kroaten andere militairen leren pa rachutespringen. Ernesto: „We heb ben geen mogelijkheid een opleiding zoals hier op Texel in Kroatië te vol gen. We hebben geen vliegtuigen en de vliegvelden zijn gesloten. Uit wat voor toestellen we dan gaan sprin gen? Nou, we hebben er nog een paar achter de hand voor uiterste noodgevallen. Zodra we op Texel klaar zijn gaan we terug naar het front." De soldaten, die vrijwel alle maal sinds het begin van de oorlog beroepsmilitair zijn, hebben voordat de gevechten uitbraken andere banen gehad. Ernesto: „Ik was muzikant, speelde gitaar en keyboard." De trip naar Nederland en de para cursus op Texel worden betaald door het Kroatische leger en door particu liere sympatisanten. Van een terrein achter een winkel aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp werden zes kratten bier gestolen ter waarde van f160,-. De daders ver schaften zich 's nachts toegang tot het terrein door de afrastering door te knippen. AA. -- -^, .^1 De Kroatische soldaten hebben het eiland nog steeds niet verlaten. (Foto Tessa de Graaft) 'Foto Tessa Oosterender ondernemers treden vanavond in contact met de dorps commissie om te praten over het verlies van 17 parkeerplaatsen in Oosterend. De parkeerplaatsen (in de bocht van de Peperstraat) zijn on langs opgeofferd om de NZH-bussen weer door het dorp te kunnen laten rijden. De ondernemers, die in de veronderstelling verkeerden dat ver ruiming van de bocht slechts een drietal parkeerplaatsen zou kosten, vinden 17 plaatsen een te groot of fer. „Als mensen hun auto niet kwijt kunnen, rijden ze door om elders in kopen te doen", aldus winkelier G. Koot. Koot is nog steeds van mening dat een doorbraak een betere oplossing was geweest. „Die is er jammer ge noeg niet gekomen. Nu de feiten zo liggen, is het zaak de verloren par keerplaatsen zo snel mogelijk te ver vangen. Dit kan zo niet." Ondernemers en dorpscommissie voelen zich gegriefd, omdat de ge meente volgens hen nauwelijks over leg heeft gevoerd. Betrokken ambtenaren van de afdeling ruimtelij ke ordening zijn wegens vakantie on bereikbaar. Volgens A. Heidstra (civiele techniek) heeft de verlegging van de bocht echter geen 17 par keerplaatsen gekost. „Hooguit tien. Maar misschien bedoelen ze dat daarop 17 auto's hadden kunnen staan." In de loop van donderdag heeft de politie drie auto's laten wegslepen die ten onrechte waren neergezet op in validenparkeerplaatsen bij de Badweg in De Koog. De drie wagens stonden er al langer dan vier uur. De eigenaars meldden zich kort na het wegslepen bij het politiebureau en konden hun auto na betaling van sleepkosten weer ophalen. """et vuur veroorzaakte een gigantische duinbrand. 'VUUr spelende kinderen waren er de oorzaak van dat gistermiddag enkele Jfe'den vierkante meters duinbegroeing tussen de Noorderhaaks en de «'haaks in vlammen opging. De brandweer werd geassisteerd door om- jjfe's, die met vuurzwepen de brand te lijf gingen. De droogte van de laat- en de krachtige wind werkten echter tegen: het vuur smeulde onds verder en werd op tal van plaatsen weer aangewakkerd. w°ning van familie Beumkes die in het duingebiedje staat, kon door de ^weer worden gered. Het schuurtje erachter liep wel brandschade op. De rookontwikkeling lokte veel toeschouwers. Ecologische bungalows op De Bol sa Veel drankrijders sw Schipbreuk door gebroken mast rr Avero komt weer trainen op Texel Het is verboden om op het stranc( vuur te stoken. Aan dat verbod moesten jongeren worden herinnerd die zich donderdagochtend rond half vijf bij paal 18 vermaakten rond een kampvuur. Het vuur werd daarop gedoofd. IM-ADVERTENTIE 22-jarige inwoner van Rem- ontdekte zaterdagochtend dat wgerek (t.w.v. ƒ250,-) van zijn gestolen. De wagen stond 'd aan de Brink in De Koog. 5een 35-jarige inwoner uit Ede is nacht van zaterdag op zondag aaPzak van de waslijn gehaald. ,.,®naar verbleef op een camping Koog. 'We camping ontdekte een 18-jarige inwoner uit Borculo zondag morgen dat zijn tent was vernield. Vermoedelijk zijn er personen over gestruikeld. Een 24-jarige Duitser uit Bremen trof zondagmorgen zijn auto aan zonder kentekenplaat. De wagen stond ge parkeerd op de Epelaan. Een 70-jarige Texelaar uit Den Burg deed aangifte van poging tot diefstal uit zijn woning aan het Gerrïtslander- dijkje. Zondagmiddag werd ingebro ken door het forceren van de achterdeur. Er wordt niets vermist. DROGISTERIJ PARFUMERIE (jreen 'ZuurL-Jixth In bet harL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant mee een folder van TUssen dijk en duinenrij door Klaas Bonne Naast de vliegen en de muggen Aangelokt door 't mooie weer Streek er weer een zwerm toeristen Op ons mooie eiland neer En het gros der neringdoenden Is weer lichtelijk gestoord En haalt in het zweet des aanschijns Weer hun aandeel binnenboord En wij zien de kudde grazen Want wij zijn nog steeds in trek En klauteren met onze voerzak Onvermoeibaar over 't hek Want de Schepper gaf ons fraaie luchten De zee bracht ons het rulle zand De natuur trok haar penselen Over 't kleurrijk stukje land Maar soms hoor ik op een stille avond Het gekrijs en het gejoel En leg mijn broek, mijn hemd en sokken Wat mistroostig op een stoel En dan denk ik, vroede vaderen Wordt het echt niet al te druk En is alleen een grote omzet Dan de basis voor geluk? Op het parkeerterrein bij paal 9 is vrijdag een beige Peugeot van een 23-jarige man uit Leusden aangere den. De dader reed weg zonder zich bekend te maken. De aangereden auto was flink beschadigd aan de rechterzijde. Eventuele getuigen van deze botsing worden verzocht de po litie te bellen, telefoon 12222. Wij zoeken een Wij zoeken iemand die per direct voor ons de Texelse Courant wil be zorgen op de route: Keesomlaan, Pontweg, Westerweg, Bakkenweg, Fonteinsweg, Jan Ayeweg, Rommel pot. Hier wonen ongeveer 52 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrij dag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1