Cjrotn c2wartrJ~exels in het hart Semeente op jacht naar „consorten" Kroaten hebben TexeS verlaten Live! Cjct Layed eveel gevraagd voor strookjes restant-grond? Eind aan opgeklopte affaire Aanrijding Vogel nestelt in straatbezem Rookgordijn belemmert verkeer Echt Texels lamsvlees Biologische groenten en fruit Alles voor een geslaagde barbecue Goëga's supermarkt en specialiteitenslagerij in Den Hoorn ..Jfa talk or Tnr town LricHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10702 VRIJDAG 31 JULI 1992 idvertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v. Postbus 11, i^A Dsn Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax Q.14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 0-12741 Verschijning: dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs: 746,20 jaar; Los 71,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo bei uw bezorger {of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: rjet 8erndsen, Wilhelminalaan 58. Den Burg, telefoon 02220-14896. gemeente streeft ernaar om zoveel mogelijk gemeentelijk on- tend goed af te stoten en over te doen aan particulieren. Dat ld! voor gebouwen en voor grond, ook als het om kleine ver- ipperde stukjes gaat, zg. consorten, die in de praktijk in ge lik zijn bij particulieren die aangrenzende grond in bezit Hen. Deze gebruikers hebben als meest belanghebbende het recht. ji vindt niet iedereen het leuk om «iwacht in de gelegenheid te iden gesteld dergelijke grond te ien. Vaak gaat het om terrein ervan men zich helemaal niet rea- erde dat dit feitelijk geen eigen- iwas. Men wil dat eigendom alsnog verwerven, maar dan iten er geen grote bedragen mee meid zijn. isZuidema uit De Cocksdorp is •naar van een stuk grond met wo- glKikkertstraat 48) waar zo'n sort bij zit. Dat consort is een Ie strook van 25 m2 aan de zij lvan het erf, waarop een toe- gspad ligt en waar de vorige maar zelfs een schuurtje op heeft cmvd. Die situatie bestaat al Iihet begin van deze eeuw zodat jspectievelijke gebruikers het al- ijs hun eigendom hebben be- «wd. Dat sprake was van een ^gemeentelijk eigendom, bleek l.jaren geleden toen Zuidema [tiling kocht en de notaris de Bte voorlas. Daarin werd mel- jemaakt van het consort, wat iZuidema reden was om te infor- sonaar de consequenties. Hij dgerust gesteld: in de praktijk liij het strookje gewoon als «dom kunnen beschouwen. Blok jemeente wil nu echter van het idom af en heeft de strook aan ïma te koop aangeboden. Zou hij pren, dan wordt de strook ge- jdbij het aanliggende, nog open eentelijke terrein dat in zijn ge- als bouwkavel zal worden ver- Per vierkante meter wordt aan «ma dezelfde prijs gevraagd als voor het bouwperceel: f110,-. bi|komende kosten komt Zuide voor een onverwachte uitga an rond f5000,- te staan. Hij zich voor het blok gezet, maar Ne voorlopige koopacte gete- Iomdat anders zijn toekomstige in eigenaar zou worden en hij kaatje en schuur zou moeten opbreken. Het transport van de grond heeft echter nog niet plaatsgevon den, mede omdat Zuidema bezwaren heeft gemaakt tegen de prijs die hij moet betalen. De ambtenaren beraden zich nog. Zuidema: „Ik heb dat geld niet zomaar in mijn achterzak. Los daarvan vindt ik het onjuist dat een stukje grond dat al zo lang bij de eigenaar van het aangrenzende erf in gebruik is en waarvan steeds is ge zegd dat het in de praktijk gewoon als eigendom kan worden be schouwd, nu ineens afhandig ge maakt kan worden als je zelf niet koopt". Beleid Blijkens informatie bij de afdeling grondzaken van het raadhuis liggen „consorten" bij enkele tientallen par ticuliere grondpercelen op Texel. Het is inderdaad de bedoeling dat deze zoveel mogelijk worden afgestoten door ze te verkopen, bij voorkeur aan de meest belanghebbende huidige gebruiker of aangrenzende eigenaar. Niet altijd zal die min of meer tot aankoop gedwongen kunnen worden, zoals Zuidema omdat het in lang niet alle gevallen mogelijk is het stukje aan een ander te verkopen voor ge wone bouwgrondprijs. Alleen al daar om vindt Zuidema het onbillijk dat hij het volle pond moet betalen, temeer daar de gemeente een dergelijke op brengst nooit heeft begroot en dus extra winst maakt die best gemist kan worden. Normaal is dat de prijs van een perceel bouwgrond bestaat uit inkoopprijs plus kosten van riole ring, straatverlichting, openbaar groen e.d. Die kosten worden in dit geval helemaal niet gemaakt en er zou in dergelijke gevallen best genoe gen kunnen worden genomen met een symbolisch, in elk geval veel la ger bedrag. Ander geval Op een steenworp afstand van Zuide ma's huis ligt nog een woning met een stuk „consortgrond". Klaas Druif, kikkertstraat 52, ontdekte recentelijk dat een strook van 42 m2 van „zijn" erf van de gemeente is. Hij woont er al dertig jaar maar wist het niet. Hij hoorde het van buurman Arie Boon die naar aanleiding van het geval Zuidema informatie had ingewonnen. Het is dus mogelijk dat de gemeente ook Druif zal vragen tot aankoop over te gaan en bij weigering de grond zal aanbieden aan een andere geïnteresseerde. Die andere zou in dit geval Arie Boon kunnen zijn, maar volgens Druif heeft die geen interes se. Een volgende eigenaar van het pand van Boon kan er echter anders over denken, zodat Druif toch wel graag eigenaar wil worden van de strook, waarop ook hij een voor hem onmisbaar pad heeft liggen. „Maar dan wel graag voor een leuk prijsje". De stukjes consortgrond die op diver se plaatsen op Texel bij grondperce len liggen, zijn in het verre verleden ontstaan. Bij het verkavelen en verko pen van bouwgrond bleef toen wel eens een stukje „over" en dat werd dan door een aangrenzende eigenaar geannexeerd hoewel de gemeente eigenaar bleef. Bij de huidige werk wijze is dat practisch onmogelijk. Notaris Hans Boswijk wijst op een feit dat de zaak extra gecompliceerd maakt. Het is volgens hem nog maar de vraag of in het geval Zuidema het strookje consort-grond werkelijk van de gemeente is. Dat hangt af van de wijze waarop deze „fout" destijds is ontstaan en dat is na zoveel tijd moeilijk te achterhalen. Ook in ande re consort-gevallen zou dat minder duidelijk zijn. Boswijk vindt dan ook dat de gemeente de zaak practisch moet benaderen en de grond voor een symbolisch bedrag aan de ge bruikers moet overdragen. Een 18-jarige Alkmaarder reed op de Pontweg achterop de wagen van een 63-jarige man uit Heemstede. Beiden reden in een file vanaf de boot. De auto's liepen deuken op. Vogels kiezen soms merkwaar dige plaatsen uit om hun nest te bouwen. Onder het afdak van de vakantiebungalow Leeuw-witje(op het terrein de Parel in Gerritsland) van de familie Van Leeuwen-Witte uit Heteren ging een zangvogeltje broeden in een daar aan de muur opgehangen bezem. Te midden van de stugge haren van de bezem zijn de jongen inmiddels uitgekomen en groei en als kool. De oud-Texelaars denken dat het om Tjiftjafs gaat maar het zouden ook Fi- tissen kunnen zijn. De onderste foto toont de dochter des hui zes die de nestplaats aanwijst; de bovenste foto toont het nestje met de sperrende jongen Van dichtbij. IFoto's Harry de Graaf) De Kroatische groep, waar de lande lijke pers afgelopen dagen bol van heeft gestaan, heeft woensdag het eiland vrijwillig verlaten, na overleg met burgemeester Schipper. Tijdens dat gesprek zijn enige misverstander uit de weg geruimd. Wat was er allemaal aan de hand: na het lopen van de vierdaagse in Nij megen, besloot de groep een week op het eiland door te brengen voor een para-cursus. De Kroaten, die in Nijmegen waren toegejuicht als hel den, werden gevolgd door een ware lawine aan landelijke pers. Voor de camera's liet één van de militairen zich ontvallen dat hij op het eiland was om later in het thuisland als para-instructeur te kunnen fungeren voor andere militairen. Dit bracht en kele officiële alarmbellen aan het rinkelen. Geen visum Naar aanleiding van deze uitspraak werden de papieren van de Kroati sche militairen nagecheckt. Zij bleken niet over een visum te beschikken en kregen daarom via de Texelse politie en de burgemeester de boodschap het eiland en het land te verlaten of politiek asiel aan te vragen. Dit was een kolfje naar de hand van enkele persmensen, die de affaire onmiddel lijk oppakten. Burgemeester Schipper toonde zich gebelgd over enige publicaties waarin de indruk was gewekt dat Texel iets Vliegveld. In de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid van augustus komt de zonering rond het vliegveld aan de orde. tegen de Kroaten heeft en hen daar om van het eiland jaagt. „Ik be schouw hen net als de 40.000 andere gasten die er momenteel ver blijven", legde hij uit. „Als dit elders was gebeurd, was het net zo ge gaan." Lafheid? De burgemeester had woensdagoch tend een gesprek met de groep, in aanwezigheid van een tolk en W. van Noort, die de Kroaten begeleidt. Van Noort had in een interview de „uit wijzing" door de burgemeester aan geduid als lafheid. Schipper liet zijn ongenoegen blijken over deze uitla ting. Van Noort verklaarde de opmer king te hebben gemaakt omdat hem was verteld dat de Kroaten op last van de burgemeester de opleiding niet mochten vervolgen. Schip per: „Ik heb hem uitgelegd dat dat een beslissing was van de directeur van het paracentrum. Hij wilde hen niet laten springen zolang ze geen visum hebben. Het enige dat ik daarover heb gezegd is dat het me een ver standig besluit leek." Brevet Zowel de burgemeester als Van Noort en paracentrumdirecteur Rienks blij ven ontkennen dat de Kroaten een cursus volgden die hen bevoegd maakt als para-instructeur. Of de Kroaten zich daar iets van aan had den getrokken als ze eenmaal met het brevet op zak huiswaarts waren gekeerd is natuurlijk de vraag. Na een, volgens de burgemeester, constructief overleg, besloten de Kro aten woensdag het eiland te verlaten. Rond het middernachtelijk uur namen zij bij de grens hun paspoorten in ontvangst, waarna zij zonder moeite de Duitse autoriteiten passeerden. Een Hoornder bollenboer veroorzaak te woensdag overlast en gevaar door op zijn land aan de Rommelpot nar- cissenloof te verbranden. Door de oostelijke wind kwam de Rommelpot over een lengte van meer dan 300 meter in dichte rook te liggen, waar door verkeer practisch onmogelijk werd. Bovendien ontstond brandge vaar voor het droge natuurgebied aan de andere kant van de weg. De brandweer ging er met veel mate rieel op af en bluste vanuit het reser voir van de op de weg rijdende auto de brandende regels. De kans is groot dat de betrokken boer in dit geval voor het optreden van de brandweer moet betalen. De foto geeft een beeld van het bluswerk. IFoto Harry de Graafl Vredesduiven op landbouwdag sw Ook in zomer veel klandizie voor bibliotheek s» Waalder wensen onbetaalbaar sw Texel raakt nu écht vol Nieuwe galerie in De Waal IM-ADVERTENTIE En natuurlijk alles wat u in een gewone supermarkt ook vindt, vindt u bij Tel. 19252 dat u het weet Hoek Georgiëweg Maricoweg geopend: van maandag t/m zaterdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur. Tevens verhuur mobiele taps, tafels, stoeien, serviesgoed enz. Swingende live muziek! a.s. zondagmiddag, van 4 tot 7 en 's avonds van 10 tot 2... ...tussendoor kun je dus genieten van een overheerlijke steak van de houtskoolgrill! Toegang gratis!

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1