Texel nu werkelijk vol? Hoornder landbouwdag interessant voor velen I Aantal „vreemde auto's" kruipt omhoog iverbod .jibrekers aan de wijn pgevoerde brommers into weggesleept üinbrand laaide «eer even op 3-bezwaren HELP HELPEN GIRO 6868 ansen in de Waal Diefstal fietsen Doorrijden na aanrijding Illegale kampeerders Alcoholcontrole 18 «UDAG jeen 31 JULI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 alcoholcontrole op de Pont- Den Burg en De Badweg bij Koog heeft de politie een achttal huurders gecontroleerd op alcohol- tyuik. Zeven hadden niet gedron- Een 22-jarige inwoner van yrssenbroek bleek wel te diep in >t glaasje te hebben gekeken. De gn kreeg een rijverbod van vier uur een procesverbaal. jdag hebben onbevoegden zich -Xgang verschaft tot een be- jand aan het Wezenland in Den Na door een niet afgesloten te zijn binnengekomen, maak- p 2ij een fles wijn soldaat, bekeken de inhoud van diverse laden en jten computers aan. Eris niets ver- of vermist. heeft bij een bromfietscon- vier opgevoerde brommers uit n verkeer gehaald. Alle bestuurders, aaronder één Texelaar, kregen een ocesverbaal. De controle vond a3ts op de Nikadel en Badweg in s Koog en op de Pont weg bij Den .politie heeft dinsdag een auto van 48-jarige man uit Oberhausen la- wegslepen. De Duitser had zijn op een invalidenparkeerplaats set, zonder daaroe te zijn bevoegd. uur werd zijn wagen weg sleept. man zijn auto de volgende Kjkwam ophalen moest hij 7250,- egsleepkosten en een dag bewaar- onl betalen. eduinbrand op 't Horntje, veroor- Ét door met vuur spelende kinde- is dinsdagmiddag weer even gelaaid. De brandweer had het jjr snel onder controle. De daders bekend en met de ouders zal een Éderegeling worden getroffen. HnitEDERUWDSE RODE KRUIS DER HAAG 'iCTUw/momimmaw]! fwruurmuKftroaifia Flaneren door de Koger Dorpsstraat, de laatste weken een vertrouwd beeld. tewaren tegen de hertaxatie fflde onroerend goed belasting 1991 zullen voor 1 november al- Kal worden afgehandeld. Als be- laarmakenden in het gelijk worden terwijl zij al wel de aanslag voldaan, dan zal geld worden ügbetaald. „Maar wij verwachten idat niet in veel gevallen nodig zal aldus een woordvoerder van de meente. idorpshuis De Wielewaal kan zater- !g vanaf 21.00 uur worden gedanst. ng is gratis. De overige data ter wordt gedanst zijn 5 sept., 3 ft. 7 nov. en 19 dec. p.Afra Meijer uit de Cocksdorp «ft tijdens een concours Hippique Mddenbeemster winstpunten be- tö- Zij verreed twee dressuurproe- 1 waarbij zij voor de eerste proef zesde prijs (120 pnt) behaalde, ide tweede proef viel zij niet in de maar behaalde zij wel 121 ften. Beide proeven leverden haar twee winstpunten op, wat L-start gerechtigd maakt. Slapen. De politie heeft woens- 3'wee in het park slapende man- bekeurd. Omdat hun omgeving wvuild uitzag, kregen de mannen, luit Den Burg en een zonder woon- of verblijfsplaats, de op- j®t hun vuilnis op te ruimen. klsendief. Op Texel zijn fietsen- actief. Deze week zijn acht rij- e<5Ji gestolen, waarvan enkele Noten waren. Dat gebeurde in ur9' De Koog en De Cocksdorp. De kans is groot dat deze zomer drukterecords worden gebroken. Door het fraaie weer en de gunstige vooruitzichten is het aantal kampeer ders de laatste week blijven stijgen, zodat het practisch onmogelijk is ge worden om op de reguliere cam pings nog een plaatsje te vinden. Het aantal „vreemde auto's" op Texel bedroeg dinsdagavond 9458 en kruipt nog verder omhoog. Er is dus een kans dat de 10.000 wordt gepasseerd. De noodcamping aan de Westerweg geeft onverminderd grote drukte te zien. Er staan voortdurend zo'n 65 tenten, caravans en andere kampeer middelen. Beheerder Kees Maas en zijn vrouw slagen er al lang niet meer in om behoorlijke aantallen gasten na hun maximale verblijf van één nacht naar een gewone camping te krijgen. Woensdag lukte dat slechts in 14 gevallen. Toch wordt de hand gehouden aan het verbod om langer op de noodcamping te blijven, wat grote problemen oplevert. De bevolking van de noodcamping, die de eerste dagen vrijwel geheel uit „loslopende" jongeren bestond, ver toont nu een zeer gemeleerd beeld. Alle leeftijdsgroepen en kampeermid delen zijn vertegenwoordigd. Maas en zijn vrouw weten vrijwel zeker dat kampeerders na een nachtje nood camping het eiland weer verlaten omdat ergens anders geen plaats is. Ze twijfelen er echter niet aan dat het nog veel vaker voorkomt dat men zijn tent ergens in het bos of de dui nen neerzet. Laatste moment Volgens VVV-woordvoerder Henk Groenen hangt de drukte op de cam pings nauw samen met het zomerse weerbeeld. „Mensen besluiten op het laatste moment naar Texel te gaan. Daarom loopt ook de logies-met- ontbijt sector op het ogenblik heel best. De hotel- en bungalowbezetting is uitstekend, eventuele gaten kunnen door ons onmiddellijk worden opge vuld." „We zijn overigens erg blij met het goede materiaal dat we de mensen tegenwoordig kunnen overhandigen. Er is een nieuwe kaart van Texel, waar de dorpsplattegronden opstaan en een nieuwe uitgave van de fiets en wandelroutes. Die staan nu samen in één boekje." Jachthaven William Welby, havenmeester van de jachthaven in Oudeschild, spreekt van één van de beste jaren tot nu toe.„Dat kan natuurlijk nog verande ren, want je weet het met het weer maar nooit. Voorlopig gaat het echter uit de kunst. In het voorseizoen be zochten vooral Duitsers de jachtha ven, nu zijn het meer Nederlanders die het eiland aandoen... De afgelopen tien dagen hebben we 's avonds steeds vol gezeten. En de sfeer is pri ma, iedereen is meer dan tevreden." Ook de strandliefhebbers komen deze zomer ruimschoots aan hun trekken. Gertjan Groenendijk van strandpavil joen „De Zeeaster" bij paal 17 is meer dan tevreden over de klandizie. „De badgasten zijn in een uitstekend humeur. Het geeft niets als het eens een dag donkerder weer is, ze komen evengoed. Tevreden op alle fronten, zou je kunnen zeggen." Weersvoorspelling Wonderlijk genoeg verhuurde fietsen- verhuurder Heijne aan 't Hórntje in de maand juli minder fietsen dan vo rig jaar. Corry Heijne vermoedt dat de weersvoorspellingen er iets mee te maken hebben. „We zijn zo dicht bij de boot voornamelijk afhankelijk van dagjesmensen. Uit ervaring we ten we dat zodra het woord regen valt, mensen hun plannen verande ren. Het dagje fietsen wordt dan ver ruild voor een ander plan. Het woord regen is in het acht uur journaal de afgelopen tijd nogal eens gevallen. Mischien heeft de andere vakan tiespreiding er ook wat mee te ma ken. We hebben de indruk dat er dit jaar iets minder buitenlanders op het eiland zijn. En wellicht speelt de warmte een rol. Daar worden men sen loom van, minder actief. Maar klagen doen we allerminst, hoor. Het loopt goed, vorig jaar was de maand juli alleen een topmaand. En daar ga je onwillekeurig toch mee vergelij ken." Niet vergelijkbaar Fietsenverhuurder Guus Zegel uit de Parkstraat is wel bijzonder tevreden over de zaken tot nu toe. „Wij verhu ren een groot deel van onze fietsen bij de jachthaven en dat loopt prima. Maar je kunt de verhuur in onze branche niet met elkaar vergelijken. Wat een goede dag is voor een ver huurder in Den Burg, is een slechte dag voor een fietsenverhuurder in De Koog." Een andere ondernemer uit de Parkstraat, Ruud Hamer van Da mesmode Moerbeek, is ook heel po sitief over de afgelopen maanden. „Het weer is je koopman, zeggen wij De afgelopen twee weken zijn er to taal veertien fietsen ontvreemd uit Den Burg, De Koog en De Cocksdorp. Zo werd maandag op de Ruyslaan in De Koog een niet afgesloten dames fiets gestolen. Het rijwiel (ter waarde van 7450,-) is eigendom van een 40-jarige inwoner van Korschen- broich. Een dag later werd in de Kan- toörstraat in Den Burg een fiets (wel op slot) van een 53-jarige Texelaar ontvreemd. De fiets vertegenwoordigt een waarde van 7800,-. vaak. De mensen zijn in mei al be gonnen met het kopen van kleding. Bovendien kopen mensen op Texel anders. Als je op vakantie bent, geef je makkelijker en eerder geld uit. Dat is voor de Texelse winkeliers een pluspunt." Zwembaden Zwempark Molenkoog vaart ook wel bij het mooie weer. „Vooral door de week wordt het zwembad goed be zocht", vertelt Liz Gedekink. „In het weekend wat minder, omdat veel mensen dan met hun kinderen naar het strand gaan. We draaien tot nu toe een heel goed seizoen. We heb ben het idee dat de activiteiten die we dit jaar organiseren, hier ook toe bijdragen." Zwemparadijs Calluna komt er als slechtweervoorziening met zo'n mooie zomer minder goed vanaf. De bezoekersaantallen zijn volgens be drijfsleider B. Bergsma heel wisse- lendgeweest. „Als de zon zich even niet laat zien, neemt het aantal be zoekers onmiddellijk toe. Wij moeten het van de slechtere dagen hebben. Als er bijvoorbeeld op een zomerse dag 350 bezoekers in Calluna komen, kunnen dat er de volgende dag, als de zon niet verschijnt, zo'n 1000 meer zijn." Een 22-jarige inwoner van België trof zijn bij paal 33 geparkeerde auto woensdag beschadigd aan. Er zaten deuken en krassen in de linkerportie ren, vermoedelijk veroorzaakt door een bestelauto of een personenbusje. Twee 20-jarige mannen uit Mijdrecht en Amsterdam hebben zich woens dagnacht op een camping nabij De Koog misdragen. De campingbeheer der riep politieassistentie in om de twee illegale kampeerders tot rede te brengen. Het duo had zich 's nachts misdragen, vernielingen aangericht en zich een krat bier toegeëigend. Scha de en kampgeld weigerden zij te be talen. Na tussenkomst van de politie trokken zij uiteindelijk toch de porte monnee. De mannen hebben de cam ping inmiddels verlaten. Bij een alcoholcontrole op de Bern- hardlaan in Den Burg werd een 49-jarige inwoner van dit dorp aange houden. Hij blies 390 ug/l, terwijl maar 220 is toegestaan. Omdat hij al eens eerder was aangehouden voor een soortgelijk feit, werd zijn rijbewijs ingenomen. Een controle op de Pontweg bij De Koog leverde geen overtreders op. De organisatoren van de gisteren gehouden Landbouwdag in Den Hoorn hebben niet te klagen gehad over belangstelling. Me de omdat het even geen strandweer was, wisten dichte drom men toeristen en Texelaars het tentoonstellings- en marktterrein aan de Rommelpot te vinden. Meer geconcentreerd dan vorige ke ren was daar voor elk wat wils. Niet alleen agrarisch en hippisch Texel presenteerde zich met produkten en gebruiksdieren. Ook vogels en ande re kleine dieren die uitsluitend als hobby worden gehouden waren er in bonte verscheidenheid te bewonde ren. Daarnaast was er een kramen- markt en was ook spijs en drank voorhanden, zodat het publiek zich probleemloos uren kon vermaken. De organiserende ondernemersvereni ging van Den Hoorn zou een dergelijk evenement niet op touw kunnen zet ten zonder de hulp van sponsors en vrijwilligers. Voorzitter Willem Goënga van de Hoornder ondernemersvereni ging bracht hen dank bij de officiële opening van de landbouwdag. Ook uitte hij nog erkentelijkheid voor het bedrag dat de organisatie heeft ge kregen van het Noordijkfonds. Niet zozeer om dat geld maar om de er kenning die daaruit spreekt. De ope ning zelf werd verricht door Klaas Eelman, voorzitter van de gezamenlij ke landbouworganisaties. Hij verklaar de onder meer dat de landbouwdag een rol speelt bij het kweken van meer begrip tussen stedeling en boer. De landbouw vervult op Texel een belangrijker rol dan wel eens wordt gedacht. Van de bevolking is 16% er voor zijn inkomen min of meer van afhankelijk; landelijk is dat 4%. Van de 18000 hectare die Texel groot is, is 8000 hectare in gebruik bij 300 agrarische bedrijven. De landbouw op Texel heeft een extensief karakter waardoor er nauwelijks problemen zijn wat betreft mest en gewasbe scherming. Wel geeft het zorg dat de overheid aanspraak maakt op land bouwgronden voor natuurdoeleinden. Vogels: dagkampioen K. de Ridder met Splen did parkiet; Kleurkanaries, postuurkanaries: 1. K. de Ridder, kleurkanarie goudgeel; Graspar kieten, grote parkieten: 1. N. Boon, agapornis rosseicolli; Tropische vogels en tropische duif jes: 1. J. Bruin, Binsen Astrilde. Konijnen: Rubriek 1:1. Vlaamse reus, S. Tjep- kema; Rubriek 2: 1. N.H.O.-dwerg, W. Rijk. Duiven: 1. Ch. Meeuw, J. Veltkamp (dag kampioen). 2-jarige en oudere rammen: la J. Eelman, 1b P. Verberne, 1c Fa. H. Tjepkema/P. Kooiman. VA -jarige rammen: 1a. Fa. Tjepkema en Zn., 1b C. Kikkert. 1c P. Verberne, 1d Fa. Tjepke ma, 1e P. Verberne, 1f Fa. J.C. Hin en Zn. Drietallen ramlammeren: 1a C. Kikkert, 1b Fa. Tjepkema en Zn., 1c P. Kooiman, 1d J. Eel man, 1e P. Verberne, 1f Fa. J.C. Hin en Zn., 1g Fa. Tjepkema en Zn. Schapen met lammeren: 1a C. Kikkert, 1b P Verberne, 1c Fa. Tjepkema en Zn., 1d P. Kooi man, 1e J. Eelman, 1f E. Witte. Viertal ooilammeren: 1a Fa. J.C. Hin en Zn., 1b C. Kikkert, 1c P. Verberne, 1d J. Eelman, 1e P. Kooiman, 1f Fa. Tjepkema en Zn., 1g C. Veeger. Viertallen VA -jarige schapen: 1a C. Kikkert, 1b P. Verberne, 1c Fa, Tjepkema en Zn., 1d P. Kooiman. Viertallen: kampioen C. Kikkert, reserve kampioen J. C. Hin. Rammen: kampioen J. Eelman, reserve kampioen C. Kikkert. Drietal beste ramlammeren: C. Kikkert, P. Kooiman, Fa. Tjepkema en Zn. Kalveren: 1a Truus 27, eig. E.J. Witte (schoonste geheel), 1b Emma 200, eig. Fa. J. Rutten en Zn., 1c Trijntje 366, eig. Fa. S. Plaatsman en Zn., 1d Gelske 192, eig. G.Th. Witte, 1e Gretha 382, eig. Fa. J.C. Hin en Zn., 1f Roosje 7, eig. C.P Zijm, 1g Ida 18, eig. P. Kooiman, 1h Marie 227, eig. Fa. J. Rutten en Zn. Melkvaarzen: 1a Trijntje 321, eig. Fa. S. Plaatsman en Zn., 1b Laura, eig. Fa. H. en K. Tjepkema, 1c Emma 183, eig. Fa. J. Rutten en Zn., 1d Margriet 43, eig. G. Th. Witte, 1e Ria 165, eig. Fa. J. Rutten en Zn., 1f Cornelia 15, eig. Fa. C.P. Kuip en Zn., 1g Bea 48, eig. Mts. J. en J.M. Kikkert. Melktwenters: 1a Gretha 330, eig. Fa. J.C. Hin en Zn., 1b Anna 265, eig. Fa. C.J. Witte (beste uier), 1c Rosa 93, eig. Fa. J.C. Hin en Zn., 1d Rosa 46, eig. P.C. Blom, 1e Zwartje 98, eig. Fa. J.C. Hin en Zn., 1f Bonte 47, eig. L.C. Eelman, 1g Pietje 209, eig. F.J. Bakker, 1h Pietje 213, eig. F.J. Bakker, 1i Rosa 90, eig. Fa. J.C. Hin en Zn., 1j Gelske 162, eig. G.Th. Witte, 1k Helga 55, eig. Fa. M.S. en J.C. Wit te, 11 Ina 23, J.C.M. Hin Jzn. Oudere melkkoeien: 1a Wob Jeltje 127, eig. Fa. M.H. en J.T. Smit (kampioen), 1b Klaske 324, eig. Fa. H. en K. Tjepkema (reserve kampioen), 1c An 169, eig. Fa. M.H. en J.T. Smit (beste uier), 1d Trijntje 274, eig. Fa. S. Plaatsman en Zn., 1e Thea 32, eig. L.C. Eel man, 1f Linda 136, eig. A. Boogaard, 1g Durk- je 52, eig. J.C. Eelman en Zn., 1h Oekie 66, eig. Fa. C.J. Witte, 1i Erma 116, eig. Fa. J. Rutten en Zn., 1j Lena 135, eig. Fa. C.J. Witte, 1k Willy 81, eig. K. Eelman, 11 Ria 233, eig. Fa. C.J. Witte, 1m Erma 115, eig. Fa. J. Rutten en Zn., 1n Diana 10, eig. D.C. Kikkert. Tuigpaarden (aan de hand voorgebracht): 1. Frieda, vijfjarige vosruin, eig. W. Goënga. Kleine limiet: 1. Gudo, eigenaar/bereider W. Berger. Grote limiet: 1. Zonnekoning, eigenaar/berei der P. Schuit. Eénspan tuigpaarden (Texelse rubriek): 1. Fi garo W, eigenaar/bereider C. Witte. Open klasse: 1. Diplomaat, eigenaar/bereider P. Schuit. Fjorden aangespannen: 1. Joke Bouthoorn. Merrieveulens: 1. Marjan M 310, fokker/eige naar M.J. Kikkert (veulenkampioen en A- premie). 2-jarige merrie's: 1. Karin K 263, fokker/eige naar M. J. Kikkert (jeugdkampioen). Merrie's 13 jaar en ouder: 1. Souwie S 192, fokker/eigenaar IJ. Kikkert. Voorlopige modelmerrie's: 1. Gratia G 303, fokker N.J, Kikkert, eigenaar fam. Terpstra (al gehele dagkampioen). Ruinen: 1 Jesper J 321, fokker D. Prinsen, eigenaar C.M. Barnard Stermeriie's: 1. Rebecca R 152, fokker IJ. Kik kert, eigenaar M.J, Kikkert; Ylonka Y 174, fokker K. Dragstra, eigenaar M.J. Kikkert (kampioen met predikaat). Pony's (niet-federatie, categorie A, B, C): 1. Charlotte Boeyen met Loetsie. Categorie D: le- te Rienks met Nijzam. Pony's (fedaratie categorie A. B. C; klasse B): 1. Inge Siemonsma met Debbie. Categorie D: 1. Annemieke Bouthoorn met Devil. Categorie C, D, E; klasse L: 1. Tessa Blom. Categorie C; klasse M: 1. Harma Eilander. Paarden: Dorothé Koorn met Amora. Bonte geiten 1 jaar: la Daphina 1, fokker/eige naar A.W. van Haastrecht (reserve-kampioen, mooiste uier), 1b Daphina 2, fokker/eigenaar A.W. van Haastrecht, 1c Sietske 3, fok ker/eigenaar M.A. Witte. Toggenburger geiten 1 jaar: 1a Silvia, fok ker/eigenaar J. Hoep (kampioen, mooiste uier, algemeen reserve-kampioen), 1b Groetje, fok ker/eigenaar M. Bakker. Witte geiten: 1a Ilse, fokker P. Bakker, eige naar J.E. Hin (reserve-kampioen) 1b Jelly, fok ker P. Bakker, eigenaar J.E. Hin (mooiste uier). Lammeren bont, geboren voor 19 maart: 1a Sietske 5, fokker/eigenaar M.A. Witte (kampi oen), 1b Loekie 5, fokker/eigenaar M.A. Witte, 1c Clarina, fokker/eigenaar G. Eelman, ld Dia na 2, fokker/eigenaar A. van Haastrecht. Lammeren bont, vanaf 19 maart: 1a Sally, fokker/eigenaar W. Goënga (reserve kampioen), 1b Olga, fokker/eigenaar G. Eel man, 1c Dora, fokker/eigenaar K. Nauta-Didde, 1d Coba, fokker/eigenaar K. Nauta-Didde. Lammeren Toggenburger: kampioen Winnie, fokker/eigenaar N. Rutten. Lammeren wit, geboren na 4 maart: 1a Greet- je, fokker/eigenaar P.A. Bakker (kampioen), 1b Trix, fokker/eigenaar PA. Bakker (reserve kampioen), 1c Fiona, fokker/eigenaar P. Bijl. Nubische geiten: Kampioen Gretchen, fok ker/eigenaar W. Goënga; reserve-kampioen Blacky, eigenaar W. Goënga. Overlopers: 1a Sonja 10, fokker/eigenaar J.G. Noom, 1b Sietske 4, fokker/eigenaar M.A. Witte, 1c Helena, fokker/eigenaar N. van Slageren. Bonte geiten, twee jaar en ouder: la G. Siets ke 2, fokker Combinatie Baarda, eigenaar M.A. Witte (kampioen, mooiste uier), 1b Voli- tha 33, fokker/eigenaar M.A. Witte, 1c Loekie 4, fokker Praktijkschool Oenkerk, eigenaar M.A. Wtte. Toggenburger geiten, twee jaar en ouder: 1a Merel, fokker J. van Benthum, eigenaar J. Hoep. Witte geiten, twee jaar en ouder: 1a Claudia, eigenaar J. Hoep (dagkampioen), 1b Gerda, fokker R. van de Tempel, eigenaar P.A. Bakker. Klaas Eelman liet bij wijze van openingshandeling duiven los op het tentoonstellingsterrein. „Als symbool van vrede en vrijheid op deze aarde". IFoto Harry da Craall

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5