Rinkel ballen" favoriet i zwempark Molenkoog Kunstenaar Gerd-Jan Roos keert steeds weer terug FAMILIEBERICHTEN □BOVAG Snelheidscontrole srdappelziekte «ft schade Stroomstoring snel opgelost Kassa rinkelt tijdens feestmarkt Oudeschild Talk of the Tom Liüe muziek! T&lk of the Tom stickers textieldrukwerk reklameborden 4 AUGUSTUS 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 3 dnemers aan het evenement ..Hoe voel je je para-olympisch" verlieten het zwempark niet p diploma. Organisator Norbert Eelman Ir) is van plan de spelen in verband met de geringe pjl te herhalen. IFoto Margreei Berndsenl irtjag vonden in zwempark Mo toog „para-olympische" spelen in klein plaats. Onder leiding van gnisator Norbert Eelman konden ieren deelnemen aan spelen met lingebouwde handicap, om eens yvaren hoe het is om niet over je ledige lichaam of zintuigen te oen beschikken. Zo werd er on- meer zit-lijnbal gespeeld en ge deerd (met een zwartgespoten ibril) onder water gezwommen gedoken, waarbij de kinderen bdoor een bord met gaten Bten zien te werken. belangstelling viel tegen. Slechts jkinderen namen aan de spelen Volgens Norbert Eelman is de nge belangstelling deels te wijten andere evenementen die zaterdag atsvonden, zoals de auto-cross. De Jeren die meededen vermaakten echter goed. „Rinkelbal", waarbij de kinderen met een blinddoek voor een rinkelende bal moeten zoeken, was duidelijk favoriet. Niet in het minst omdat de coaches zich bij dit onderdeel niet onbetuigd lieten en de deelnemertjes naar de bal „toe- schreewden". De kans bestaat dat de spelen dit jaar nog een keer worden herhaald. „We hadden op veel meer belangstel ling gerekend. Het draaiboek ligt er nu, dus de kans bestaat dat we het over een aantal weken nog een keer herhalen", aldus de organisator. Tijdens een snelheidscontrole op de Postweg nabij De Cocksdorp heeft de politie zaterdag twee taxi chauffeurs bekeurd. Ze reden 131 en 123 km/uur, terwijl de maximumsnel heid daar 80 km/uur bedraagt. ipm laatste weken zijn meerdere per- ■gstjif, m aangetast door de schimmel ide aardappelziekte. Op de blade- van het aardappelloof kwamen «plekken en wanneer er goed Ier het blad werd gekeken, was iichimmelrand rond de bruine zichtbaar. De ziekte verer- psnel door de hoge temperatu- het vocht van de unachten. Komen de schim- ebe-iporen op de aardappelknollen, beginnen die te rotten. Menige gmid üiimptie-aardappelteler heeft dit ;veer is gemerkt. gerooide knollen waren bruin ver enbij het doorsnijden van de een bleken ze ongeschikt voor sumptie. De ziekte is te voorko- idoor het aardappelloof regelma te beschermen met de daarvoor gelaten gewasbeschermingsmidde- Aardappelen die nu nog in het Dit 's0!isil staan en de schimmelziekte heb- idoo kunnen het beste zo snel moge van het loof worden ontdaan, dient het loof te verwijderen en ïna de aardappelen te rooien, zo- leVilftdeop de grond liggende schim- sporen niet meer bij de knollen men komen. Luizen sceens hebben de aardappelen dit je ca veel te lijden van grote aantallen mdö ai. Naast de perzikbladluizen das amen er aardappeltopluizen en 111 «oomluizen voor. Dat zijn luizen lecu ede aardappelplanten belagen door ike izuigen aan de bladeren, maar fcdoor het overbrengen van virus- rten. De consumptie-aardappelen tven hierdoor veel te vroeg af, met gevolg lage opbrengsten en te etp *e knollen. Dit alles had voorko- vo'e kunnen worden als de aardappe- op luizen waren oontroleerd. Bij aanwezigheid van moeten maatregelen worden *°ffen. In de praktijk zijn er te- hellingen met luisbestrijding. De 'zaak hiervan moet volledig wor- gezocht in het gebruik van veel 'weinig water en het overdag uit- ?- Es*, aan van de bespuitingen. De beste ^aten worden behaald door met 600 liter water per ha te den en de bespuitingen 's mor- 05 vroeg of 's avonds uit te voe- ^9 dure middelen gebruiken is altijd noodzakelijk, ook niet bij 9'ote luisbezetting en moeilijk te dijden luizensoorten als de vuil- Nuis. Veel belangrijker voor het Mtaat is het tijdstip van de bespui- an het gebruik van grote hoe- "len water. n"i rrn; IDit Vroege oogst st van de granen is volop be is erg vroeg in het jaar. Het geweer in de maand juli heeft 'Üfaan snel doen afrijpen. Het ge l's een lagere opbrengst dan in Bande jaren. Bij de zomergerst [J6 verschillen weer groot. Op- isten van 4000 kg tot ruim ^9 per ha zijn geoogst. Winter- geeft eveneens geen topop- jsten: tussen de 6000 en 7600 hectare. Graszaad heeft het in .y ,ii'9st duidelijk laten afweten. 'ddeld genomen waren de op- üsten laag. Afhankelijk van het Oud-Texelaar Gerd-Jan Roos expo seert tot en met donderdag 13 augustus in de kelder van het raad huis in Den Burg. Het is de grootste schilderijen-expositie die hij tot nu toe op Texel heeft gehouden. De kel der biedt plaats aan 26 (recente) werken, die allen betrekking hebben op het eiland. De kunstschilder emigreerde op 19-jarige leeftijd naar Nieuw-Zeeland, waar hij als beroepsschilder de kost verdiende. Na zeven jaar trouwde hij Saskia, dochter van een Nederlandse emigrant. „Hierna kon ik me nog vol lediger aan m'n vak wijden. Saskia bracht als verpleegster een geregeld inkomen in. Dat betekende dat ik vrij was om te schilderen wat ik wilde. De verkoopbaarheid werd iets minder belangrijk." De oud-Texelaar kan het naar eigen zeggen niet laten steeds naar het eiland terug te keren. „Nieuw- Zeeland heeft weinig cultuur en de seizoenen wisselen niet zo sterk als hier. Iedere keer als ik op het eiland terugkom, zie ik de dingen in nieuw perspectief. Als ik net ben aangeko men, word ik helemaal zenuwachtig van alles wat ik wil gaan maken. Ik kan op Texel jaren doorschilderen zonder mezelf te herhalen." Hij zegt een typische voorgrondschil- der te zijn. „Kijk maar eens om je heen, er is bijna geen schilderij zon der tuunwaol of hek." Herkenning Texelaars die veel wandelen, zullen de fraaie plekjes die Roos ditmaal tentoonstelt, herkennen. Bijzonder goed geslaagd is een schilderij dat in de nabijheid van de Oudeschilder be graafplaats in het Hogeberggebied is gemaakt. Roos zegt dat hij erg graag boerderijen schildert. „Maar vaak heeft niemand, behalve de bewoner, daar belangstelling voor." Als vrouw Saskia een vaste baan in de verpleging zou kunnen vinden op Texel, is het uit met het heen en weer reizen. „Dan vestigen we ons waarschijnlijk definitief op het eiland. Maar voorlopig is dat nog niet aan de orde. Eind van de zomer vertrekken we weer naar Nieuw-Zeeland." De expositie kan worden bezichtigd tijdens de openingsuren van het raadhuis. soort graszaad lag de opbrengst ze ker 500 kg per ha lager dan de Texel se graszaadtelers de laatste jaren gewend waren. Voor het afrijpen van granen en graszaad is koel weer be ter dan de warmte die er deze zomer was. Droog De droogte is in het voorjaar over het algemeen meegevallen, maar momen teel wordt het Weer ouderwets droog. De aardappelen, bieten, het grasland en de snijmaïs lijden duide lijk onder het watertekort. Vooral het gewas aardappelen bestemd voor de verwerkende industrie loopt grote schade op. De nog niet „dood" ge maakte percelen pootaardappelen kunnen het beste van het loof wor den ontdaan. Laten staan heeft geen enkele zin nu de groei volledig stil ligt. Laten staan geeft enorme risico's omdat doorwas en luizen schade kunnen geven. Het diepspitten levert nu weer duidelijk zijn rendement op. Op de diep-bewerkte percelen, waar in geen storende lagen zitten, laten de gewassen geen droogteverschijn selen zien. De wortels zitten bij het grondwater en kunnen daardoor vol doende water voor de groei opnemen. Op Texel liggen nog grpnden die met diepspitten verbeterd kunnen worden. Deze bewerking geeft het hoogste rendement als ze onder droge om standigheden wordt uitgevoerd. Dit zelfde geldt voor het draineren. Drainage, gelegd in een droge grond, functioneert het beste. Groenbemesters Ondanks een droge grond heeft het toch zin de grond in te zaaien met een groenbemester. Voor het kiemen van het zaad is weinig vocht nodig. Dit kan komen vanuit de grond of door een regenbui, die meestal toch onverwacht valt. Afwachten heeft geen zin. Welk gewas als groenbe mester wordt gebruikt, is niet van groot belang. Met een groenbemester wordt organische stof in de grond gebracht en worden mineralen vast gehouden. Op gronden waar in het voorjaar wordt geploegd, kan de or ganische bemesting ook het beste in het voorjaar worden aangewend. Dit om zo veel mogelijk profijt te hebben van de aanwezige stikstof uit deze organische mest. Aanwendingen in nazomer en herfst geven stikstof- verlies. Herinzaaien van grasland kan ook het beste onder droge omstandigheden plaatsvinden. Vooral als er nog egalisatie-werkzaamheden op de per celen moeten plaatsvinden. Praktijker varingen tonen aan dat er duidelijk verschillen liggen tussen de grasras sen binnen de mengsels. Voordat een grasmengsel wordt gekocht is het raadzaam na te gaan welke rassen er in het mengsel zitten. Dat is mogelijk door de rassenlijst te gebruiken voor de samenstelling van het mengsel. De voorlichting kan u hierbij helpen. Mineralenboekhouding Voor de veehouderij en de akker bouw zijn er mineralenboekhoudin- gen. Deze boekhoudingen kunnen de ondernemers in de landbouw inzicht geven in de aan- en afvoer van mine ralen. Praktijkervaringen tonen aan dat met deze boekhoudingen geld is te verdienen, omdat de bemesting beter wordt toegepast. Voor be langstellenden zijn boeken te verkrij gen bij Jan Koolhof, die eveneens voor de begeleiding zal zorgen. Kunstschilder Gerd-Jan Roos met vrouw Saskia en zoon Johan komen regelmatig van Nieuw- Zeeland terug naar Texel. ..Ik kan hier jaren blijven schilderen zonder mezelf te herhalen IFoto Margreet Berndsenl De stroomstoring die zich vanmorgen rond half acht voordeed bij de Pen- centrale, is in een half uur opgelost. „Er was een dieselmotorgetript op een beveiling en daardoor kwam Oosterend, De Waal en De Cocks dorp even zonder stroom te zitten", aldus Theo Takes. De feestmarkt die zaterdag rond het zeemanskerkje in Oudeschild plaats vond, bleek een trekpleister van for maat. De opbrengst van de festiviteiten bedroeg 75000,-. Het be drag zal worden besteed aan de restauratie van het pittoreske kerkje. Inmiddels zijn de uitslagen van de verloting bekend. De winnende num mers zijn: 124 rood, 656 oranje, 341 oranje, 492 oranje, 943 oranje, 339 oranje, 971 oranje, 955 wit, 935 oranje, 518 oranje, 147 rood, 144 rood, 634 oranje, 491 blauw, 980 wit, 266 rood, 633 oranje, 515 oran je, 555 oranje. Een tweetal prijzen van de sjoelbakwedstrijden liggen nog te wachten op de winnaars. Dia ne de Haan uit Nieuwegein en Mieke Kloosterman, logerend in de Turkse Tent, kunnen zich evenals de prijs winnaars van de verloting melden bij bij Sonja van der Meer, Kerkesteeg 4, Oudeschild, tel. 15498. Na een ernstige ziekte is overleden onze broer, zwager, oom, oudoom en neef Casper Jacobus Leonardus Sanderse op de leeftijd van 57 jaar. Namens allen: C. Stark-Sanderse Ph. Stark Texel, 4 augustus 1992 Verpleeghuis Texel Correspondentie-adres: Zanddijk 8, 1795 KC De Cocksdorp. Casper is opgebaard in het uitvaart centrum „Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op zaterdag 8 augustus om 14.00 uur in de Hervormde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de be grafenis in het uitvaartcentrum. Op verzoek van Casper geen bloemen, maar liever een gift voor de kanker bestrijding. Bert Visser en Ir een Boe kei gaan trouwen op 21 augustus 1992 om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. U bent van harte welkom op onze receptie van 19.00 tot 20.30 uur in Calluna, Schumakersweg 3 te De Koog. Ons adres: Trompstraat 44, 1792 BL Oudeschild. Geboren: Baindu Jane 31 juli 1992 Joyce de Grand Marcel Dros Wij zijn getrouwd! Bert de Groot en Corine Eelman op 31 juli 1992 Maïsveld 15, 9932 JX Delfzijl. Wij zijn ontzettend blij met de geboorte van Donny Armando Broertje van Ramon, Priscilla en Michael Ad en Tineke Noorlander Texel, 2 augustus 1992 Schoudieck 55, 1791 WE Den Burg. Telefoon 15396 (voor be zoek s.v.p. even bellen). Wij zijn blij met de geboorte van onze dochter en mijn zusje Simone Cobi en Erwin van der Linde Martijn 3 augustus 1992 Kikkertstraat 3 1795 AA De Cocksdorp Texel Hierbij willen wij u heel hartelijk bedanken voor uw belangstelling en voor alle cadeaus op on ze trouwdag. Martin en Marian van Tatenhove-van Vliet Zaterdag 8 augustus a.s.: laatste rommelmarkt in Oosterend. Aanvang 11.00 uur; vers gebakken vis v.a. 10.00 uur. Woensdag kipgehaktdag. 1 kilo kipgehakt f 7,50. De Kippeboet, Weverstraat 39. Gezocht: oude vuurtoren lamp (peervorm) tegen rede lijke vergoeding. Tel. 08880 - 54729. Opruiming - korting op kin derkleding tot 50%. Zegel Kidswear, Weverstraat 32. M'n petje (moet) af voor (bij) Qnipp Kapsalon, liefst op af spraak. Tel. 12227. Te koop gevr.: Tweelingwan- delwagen (liefst tegenover elkaar). Tel. 15193. Rijwielrekken uit voorraad leverbaar. Dros, Spinbaan 18. Tel. 12108. Te koop op camping nabij de Dennen: kampeerwagen (5 pers.) Inl.: Tjakkerstraat 5, Den Burg. Opruiming - pullovers in de maten 48-58, nu 779, Ze gel Kleding, Weverstraat 32. Wij wensen Anneke Starink en haar dochter Raquel veel geluk en succes toe Nieuw Zeeland. Haal colle- gaé van eethuis Catharina- hoeve, vader en moeder Hoogenbosch, Maarten, Ka rin, Rob, Manuel, André, Dirk, Jordy, Geertje, Joost, Wendy, Greet, Janny, Paula, Dilly, Angelien, Jan, Wies, Linda, Grischa, Chantal, Margriet, Bas en een poot van Joepie. Wij zijn verhuisd naar Lange- weide 235, 1722 WJ Zuid- Scharwoude, tel. 02260 - 20084. Ed, Betty, Kim en Daniël Wichers. 4 studenten zoeken i.v.m. on derzoek woonruimte in of omg. Den Burg, voor sept. t/m nov. Tel. 08370 - 23743. Surfschool biedt te koop: di verse gebruikte surfmateria- len. Inl. 18987 of 14279. Opruiming - katoenen broe ken in de maten 46-56, nu 779, Zegel Kleding, We verstraat 32. Diverse serie's lingerie met 10-30% korting. Bij Eline Ondermode. Wij zijn verhuisd van Oude schild naar Korfbaeck 14, 1791 TG Den Burg. Hans, Marit, Rick en Rianne Dijker. Te koop: toercaravan Kip 470 de luxe, prima staat. Tel. 02220 - 12587. T.k.a.: stapelbed, 3x 1 pers.bed, tafel met 4 stoelen, theekastje, salontafel, TV- tafel. Tel. 18459. Opruiming - kindersweat- shirts in de maten 92-176, nu 725, Zegel Kidswear, Weverstraat 32. Te koop: electr. orgel met rit mebox en voetpedalen. Tel. 18469. Vermist sinds 1 week: Sia mees poesje, licht gekleurd, was krols. Omgeving Amali- aweg. Beloning. Tel. 19271. Te koop: 1250 Friese golf- pannen (rood), 1400 oud- Hollandse dakpannen, kin derbox, 3 oude wastafels, stortbak, keukengeyser en een butagasstel. Tel. 18880. Te koop: Atag gas-elektro in- bouwfornuis i.z.g.st., 7200, Ilse Dros, tel. 13204. T.k: platbodem met 15 pk b.b., verzekering en ligplaats. Tel. 14158 (na 18.00 uur). T.k.a.: verschillende inboe dels, o.a. ouderwetse piano, oud leren stoeltje (oma-stijl), bankstel, etc. Tel. 17652. Verhuisd: Els, Dick, Silla en Iris Blom naar Vloedlijn 3, 1791 HH Den Burg. Te koop: stacaravan (géén standplaats). G.N. Timmer man, tel. 14687 19364. Noodkreet! Ik, Texelse jonge man, 22 jr., met vaste baan ben het steeds moeten ver huizen beu en zoek perma nente woonruimte. Tel. 15368. Opruiming - vrijetijdspakken in de maten M-XL, nu 779, Zegel Kleding, We verstraat 32. Gelegenheid tot afscheid ne men van Annette Starink en Raquel van Boven op cam ping De Bonte Koe, Ger- ritslanderdijkje, zaterdag 8 aug. na 17.00 uur. Evt. eigen beker en drinken mee. Zaterdag 8 augustus a.s.: laatste rommelmarkt in Oosterend. Aanvang 11.00 uur; vers gebakken vis v.a. 10.00 uur. Woensdag kipgehaktdag. 1 kilo kipgehakt 77,50. De Kippeboet, Weverstraat 39. Op alle badkleding 10% kor ting bij Eline Ondermode. Opruiming - herencolberts in de maten 48-58, nu 799, Zegel kleding. Weverstraat 32. Surfschool te koop: incl. planken, pakken en eigen veiligheidsboot. Inl. tel. 18987 of 14279. Wie heeft onze grijs/gele valkparkiet gezien? Wegge vlogen 1-8, omgeving Bea- trixlaan. Tel. 14198. Te koop: nieuwe witte bak- kerskleding mt. 48-50, broek en buis voor 750, Tel 12394. Zaterdag 8 augustus a.s.: laatste rommelmarkt in Oosterend. Aanvang 11.00 uur; vers gebakken vis v.a. 10.00 uur. Olieverversen, klaar terwijl u wacht. Voor een 4 cilinder motor 728,-. A.S.C. service, Maricoweg 3, tel. 15588. Metalenhandel Cobus Spigt, tel. 11297. Handel in oud ijzer, metalen, autowrakken en frituurvetten. Geopend van di. t/m za. van 8.00- 12.30 uur/13.30-17.30 uur. Haarstudio Binnenburg werkt elke donderdag op af spraak. Tel. 15224. Texelse Boerenkaas. Ook voor Faxapparatuur kunt u bij kantoorboekhandel Langeveld en de Rooy terecht. Texeler. Te koop grote stuk ken mooie katoen, prijs 77,50 per kilo 10 m2). Laagwaalderweg 12, Oude schild. Hak en sloopwerk is nu overbodig! Wij brengen uw nieuwe tegels vakkundig over de oude tegels aan. Te- gelzetbedrijf Toine, telefoon 15379 b.g.g. 06-52712448. Autorijles 739,- per vol uur. Motorles 743,- per vol uur. Afhalen en terugbrengen van boot en naar boot gratis. Tel. 02230-12328/ 06-52922955. Westerhuis. Opruiming 10% - 20% - 30% korting bij Jeansboe- tiek. De Koog. Korf maaien met Atlas 1302 E kraan. Gebr. Boersen, Schorrenweg 30. Tel. 18954 18238. Er zijn weer volop pruimen, rode en witte bessen te koop bij L. Huisman, fruit- kwekerij De Veen. Tel. 12203. Cocky's Kapsalon is 6 dagen p. wk. geopend. De enige zonder afspraak. Tel. 17575. De Koog. Prijzen: kijk en vergelijk, 't Speelgoedhuis, Oosterend, tel. 18313. Ook voor laarzen en klompen. Honda: o.a. bromfietsen, b.b.- motoren, gazonmaaiers, stroomgeneratoren, water pompen, stationaire moto ren, 2-wielige trekkers en tuinfrezen. Nieuw, gebruikt en verhuur. Watersportcen trum Duinker, Heems- kerckstraat 17, Oudeschild, tel. 13831. Voor al uw bloembollen naar Pontweg 160. Tel. 17344. Pannekoeken-/pizzahuis „De Pollepel". Het adres voor afhaal pizza's. De Koog, tel. 17873. Aanbieding in zitmaaiers vanaf 8 - 12 pk. Watersport- centrum Duinker, Oude schild. Tel. 13831. Iedere avond livemuziek in bar 't Galjoen, De Koog. Volop prima nieuwe Doré- aardappelen. L. Huisman, fruitkwekerij De Veen, tel, 12203. jttdie steaks van de koutskoolrjuU in Mats werkschoenen oer sterk en ze lopen als Ecco's. Mantje Schoenen. Tegelzetbedrijf Piet Kooger voor al uw tegelwerk. Tel. 18463, Newton maakt niet alleen software maar verkoopt ook computers en software pro gramma's zoals o.a.: Word- perfect, dBase en Lotus. Tel. 13271. Uw auto een grote onder houdsbeurt? 7250,- incl. APK. A.S.C., Maricoweg 3, tel. 15588. Champion sport/vrijetijd- kleding: sweaters - broeken - T-shirts - hemdjes. Mantje Sport. Frans Hopman Satellite sa tellietschotels, communica tie, autotelefoon, 27 MC zendontvangers, antennes, portofoon, scanners, mari foon. 15103 Oudeschild. Elke do.-avond: grote klaver- jasdrive met weekprijzen. 1e kwartaalpr.: 4-daagse reis naar Parijs (2 pers.) 't Stap- peland, De Koog, 27000. ilke zowbcsij MÖöcscj vanaf 4 nut* in zeefdrukkerij danny van der spaa Bel even voor een offerte tel. 033 ,632643 AUTO SERVICE CENTRUM Reparatie en onderhoud alle merken voor een betaalbare prijs Alfa Audi Austin BMW Chrysler Citroën Daihatsu Fiat Ford Honda Lada Lancia Mazda Mercedes Mitsubishi Nissan Opel Peugeot Renault Rover Saab Seat Skoda Subaru Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Maricoweg 3 Den Burg Tel. 15588 Wij kunnen ook voor uw nieuwe auto zorgen AUTO

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 3