„En wij maar denken dat het niet slechter kon Bollentelers maken de balans op PS||I Voor het weekend van 8 en 9 augustus Kerkdiensten zondag 9 augustus „Texelse kwekers zijn geen rommelaars" Den Hoorn bedolven onder de narcissen Geen drankrijders Raadsvergadering PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 AUGUSTUSn flfl. mta HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uurds. J. ter Haar; uitzending via Radio Texel. De Waal: 11.00 uur dhr. M. Kuiper. De Koog: 9.30 uur en 11.00 uur ds. J. Kok; 12.30 uur Deutsche Evang. Gottesdienst, Pfarrer A. Hermann uit Duisburg; 19.30 uur Interkerkelijke zomeravonddienst o.l.v. mw. C. Vlaming m.m.v. Blazersgroep Den Hoorn. Den Hoorn: 9.30 uur ds. L. O. Giethoorn uit Groningen. Oosterend: 9.30 uur da. C. Groot uit Opmeer. Oudeschild: 11.00 uurds. L. O. Giethoorn uit Groningen. De Cocksdorp: 11.00 uur da. C. Groot uit Opmeer; 19.30 uur zomeravondzangdienst o.l.v. F. Koorn, m.m.v. P. Quartel (dwarsfluit), P. Plug (orgel). GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 uur drs. F. F. Omta uit Slootdorp. 19.00 uur drs. J. J. N. Wilmink. Oosterend: 10.00 uur drs. J. J. N. Wilmink. 19.30 uur mw. drs. A. G. Oosterhof, ruildienst Den Burg. GEREFORMEERDE GEMEENTE in Ned. Herv. kerk te Oosterend. 11.15 uur en 16.30 uur dienst. wo. 12 augustus: 19.00 uur ds. J. Beens. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.30 uur ds. J. M. Batteau uit Zaandam. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur kerkdienst dsv H. Marseilfe;i zending via De Lichtboei. okk -V OOS tot BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur gezinsdienst ds. J. Visser; 19.00 uur evangelisatiedienst ds. J. Visser; uto ding via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 18.00 uur Deutsche Mes» ;r. za. 19.30 uur Dameskoor, woord gebedsdienst; uitzending via De Lichtboei zo. 10.45 uur Herenkoor, crèche. De Koog: zo. 11.00 uur, wo. 19.30 uur en vr. 19..30 uur Deutsche Messe. De Cocksdorp: zo. 19.30 uur Deutsche Messe. Den Hoorn: zo. 9.00 uur Deutsche Messe ,i]r Oosterend: zo. 9.30 uur. Oudeschild: za. 19.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Schilderend 19, Den 10.30 uur: Openbare Lezing: „Hoe hetJ ninkrijk Gods op u van invloed is". 'f 11.20 uur: Wachttorenstudie: „In intem%; nale wateren naar mensen vissen". OECUMENISCHE DIENSTEN zo. 19.30 uur in Ned. Herv. Kerk De interkerkelijke zomeravonddienst. Onder leiding van mw. C. Vlaming m.m.v. Bte groep Den Hoorn. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Boukje Dijkstra, telefoon 18832. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. *5 'Rijkspolitie: Keesomiaan 4a, Den Burj Het bureau is dagelijks open van 9.00 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222 'Dierenartsen Praktijk: Keesomiaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tele foon 12527. 'Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. 'Kustwacht: Voor meldingen van schep? en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel dejw weer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Wj Kralingen (samenwerkend met het Tand- heelkundig Centrum; vergoed door het kenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulier praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Buig 12112. Zaterdag 11,00-12.30 en 15.00-1 W uur. Zondag 11.00-12.30 uur en IflJOgJ uur. Buiten die tijd alleen voorspoedt de gevallen. De afdelingsvoorzitter van de Konink lijke Algemene Vereeniging voor Bol- lencultuur, afdeling Texel denkt dat de eilanders ten opzichte van colle ga's aan de vaste wal niet slecht af zijn dit jaar. „Zelfs zonder beregenen heeft de oogst door het milde kli maat hier minder geleden van de hit te dan elders. Bovendien houden we er op Texel een ruimere vruchtwisse ling op na, zodat het land beter in conditie blijft. Bijkomend voordeel is dat we „schoner" bollen kunnen te len, zonder al te veel bestrijdingsmid delen." Volgens Timmer dienen de kwekers zich wel te realiseren dat kennis van de bollenteelt onontbeer lijk is. „Bijscholing, eventueel in stu dieclub verband blijft nodig. Ook voor telers die bollen als bijteelt hebben." Het uitblijven van regen de laatste weken is voor lelieteler Hein Dijt van Westergeest aanleiding zijn bollen te besproeien met bronwater uit het Ho- geberggebied. „Tot dusver hebben de bollen op tijd water gehad. Maar nu wordt het me te droog." Hij ver wacht een redelijke oogst. Zorgelijker is hij over de leliemarkt, die een da lende tendens vertonen. „De bloe- menprijzen zijn door het zomerse weer slecht. Dat heeft.invloed op de bollenprijzen." Door vernieuwing van het-assortiment lelies probeert hij in te spelen op de vraag. „Hoewel ook de prijzen van nieuwe lelierassen on der druk staan, zijn de investeringen nog altijd hoog." Dankzij het mooie weer zal ook de lelieoogst sneller beginnen dan nor maal. De personeelsproblemen van vorig seizoen liggen hem nog vers in het geheugen. „Het ziet er naar uit dat het ook dit jaar rampzalig zal ver lopen. Polen mogen we slechts bij hoge uitzondering inschakelen." De bollenteler denkt dat de reguliere ar beidsmarkt voor zijn bedrijf geen oplossing biedt. Om de efficiëntie te vergroten heeft Dijt een nieuwe sor- teermachine aangeschaft. De stich- Het bollenvak is een sector die zich kenmerkt door tegenstellingen. Zo ook op Texel, waar een kleine 130 bedrijven zich bezig houden met de bollenteelt. Voor de economie van het eiland een bedrijfstak van for maat dus, die wordt beheerst door de grillen van het marktmechanisme. Waar handelaren voor het ene bolge was veel geld neertellen, hebben ze voor andere bollen soms geen stuiver over. „Zo wil het met de narcissen van het jaar niet vlotten", aldus Wiet- se van Sijp, die als tussenhandelaar veel bij de kwekers over de vloer komt. „Tulpen daarentegen liggen goed in de markt." De oorzaak daar voor ligt hoofdzakelijk in de matig tulpenoogst. Niet alleen op Texel, maar ook elders heeft het zomerse weer dit typisch Hollandsche gewas Een medewerker van een bloem- bollenbedrijf uit Den Hoorn koos wel voor een zeer drasti sche aanpak van hetnarcisseno- verschot. Rijdend over de Stolpweg raakte de trekkerchauf feur per ongeluk een verkeerde hendel aan. Daarmee stelde hij het kante/mechaniek van de wa gen achter hem in werking, zo dat de inhoud daarvan in een breed spoor op de rijweg beland de. Het verkeer over de Stolpweg in het dorp werd daardoor tijde lijk lam gelegd. Geholpen door enkele collega's nam de chauf feur daarop de schop ter hand om zelf de rommel op te ruimen. Dit laatste onder toeziend oog van enkele Hoomders. Kort daar na kon het verkeer zijn weg weer Vervolgen. /Foto Leo Schilling) de das om gedaan. Tulpenteler Wim Timmer uit polder 't Noorden: „Door de warmte en de droogte tijdens het voorjaar zijn de tulpen veel te snel afgestorven." Juist in de maand mei, waarin de bolgroej moet plaatsvinden liet moedér natuur de tulpentelérs in de steek. Of dit in het nadeel van de telers heeft gewerkt, valt echter te betwijfelen. Van Sijp: „Door de gun stige resultaten vorig seizoen dreigde de markt nu met tulpen te worden overvoerd. De prijzen stonden onder druk." Ommekeer De kentering kwam toen berichten over een tegenvallende oogst de beursvloer in het bollencentrum Hille- gom bereikten. „De prijzen van schaarse tulpen rezen ineens de pan uit." Dat de handelaren kieskeurig zijn bleek toen kleinere tulpen, die ruimer voorradig waren, niet in prijs stegen. Niet iedereen kon van het prijsvoordeel profiteren. Handige inko pers hadden het leeuwedeel van de bollen al vóór de oogst gecontrac teerd. Over de kwaliteit van de bollen van Texel is men redelijk tevreden. Jaap Nijssen van Bloembollencentrale CNB in Lisse, die als veilingmeester in het middelpunt van de handel staat, laat zich lovend uit over de eilanders. „Texelaars zijn beslist geen romme laars. Vooral typischTexelse artikelen zoals gele krokussen en sneeuwklok jes steken over het algemeen gunstig af bij de rest." Deze artikelen en an dere bijzondere bolgewassen blijken goed in trek bij de kopers. De narcis van het eiland heeft volgens Nijssen een goede reputatie. Uitgezonderd de Dubbele von Sion en enkele andere soorten omschrijft hij de handel in dit bolgewas echter als slecht. „De mati ge prijzen van de bloemen en massa le aanvoer lijken hier debet aan", aldus handelaar Wietse van Sijp. Eenzijdig Teler Jaap Duinker uit Den Hoorn kan dit beamen. In tegenstelling tot tul- Vrijdag 7 augustus Circus Renz slaat zijn tenten op op Texel. Voor de voorstellingstij den en -dagen zie de vakan tiekrant. Om 19.30 uur start bij het ZDH voetbalveld van Den Hoorn een crossloop. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur. Zaterdag 8 augustus Op vliegveld Texel is een spekta- kulaire vliegshow. Informatie en programma in de vakantiekrant. Scouting Texel haalt tot 18 augustus geen oud papier op. Wie toch papier kwijt wil kan zit afleveren bij de container aan de Bernhardlaan. In Oosterend begint om 9.30 uur de bekende rommeltjesmarkt. Te vens is er vlooienmarkt voor kin deren. Vanaf 10.00 uur is verse vis verkrijgbaar. Zondag 9 augustus Handboogschietvereniging De Ei- landschutters houdt op de speel weide aan de Ploegelanderweg het jaarlijkse Texelronde-toernooi, aanvang 10.30 uur. Toeschou wers zijn welkom. Om 19.00 uur is er ringsteken op de haven van Oudeschild. In de NH kerk van De Koog is een Deutsche Evangelischer Got tesdienst met pfarrer A. Her mann uit Duisburg. Om 19.30 uur wordt een interkerkelijke zo meravonddienst gehouden door mevr. C. Vlaming en met mede. werking van DEK uit Den Hoorn Maandag 10 augustus Van 19.00 tot 20.00 uur is dei bliotheek (Duits en Nederlands, (te in de Schuilhut achter de NH kerk van De Koog geopend. Om 20.00 uur begint in de NH kerk van De Koog een dialezina over Texel door F. Veldwisch. Dinsdag 11 september Bij paal 28 is tussen 19.00.,, 21.00 uur een sportviswedstrid Gast-hengelaars zijn welkom. Wayside Music staat centraal rei dens het zomeravondconcert ds b om 20.15 uur wordt gehouden j de Hervormde kerk van Den Hoorn. De toegang is gratis, maar na afloop wordt een collet te gehouden ter bestrijding v de kosten. Jjfs Om 19.30 uur vergadert de raaj van gemeente Texel in het raad huis. Deze bijeenkomst is open baar en tevens te beluisteren v» Radio Texel. VOOR OVERIGE EVENEMENTEN RAADPLEEG DE VAKAN TIEKRANT Hoogwater Oudeschild 02.37 en 15.24 03.40 en 16.17 04.50 en 18.20u. 07.05 en 19.25i i 08.06 en 20.24 08.44 en 21.20» j 09.36 en 21.50» H 10.00 en 21.57 Aan het strand is het ongeveer een ui eerder hoog water. De zon komt 9 augustus op om 6.13 uur en gaat onder om 21.14 uur. 13 augustus volle 1 5 augustus springtij. Vr. 7 Za. 8 Zo. 9 Ma. 10 Di. 11 Wo. 12 Do. 13 Vr. 14 Bollenwerkers Rob Bruijn III en Martin Trap hebben de handen vol aan de narcissenoogst. Hier keren ze de zakken om. zodat de bollen kunnen drogen. lFotos Gerard T.mmermi In de schaduw van vakantievierend Texel is er op de bloembol- lenbedrijven afgelopen weken koortsachtig gewerkt aan de oogst en verwerking van het produkt. Voor de telers en hun gezinnen een periode van drukte en lange dagen. Menig buitenstaander zal verbaasd hebben toegekeken hoe gedreven lieden in hitte en stof hun werk deden. Rijst de vraag of hun zomerse inspannin gen zijn beloond. De stemming is bedrukt, vooral bij narcissente- lers. ,,En wij maar denken dat het niet slechter kon. Een vergissing." Maar er blijken ook lichtpuntjes te zijn. Hoewel de lelieoogst nog even op zich laat wachten, hebben telers en medewerkers de handen vol aan het onkruidvrij houden van de bollen. Vlnr. Piet Scholtanus, Paul de Grave en Hein Dijt. pen liggen bij narcissen de grote bol len juist slecht in de markt. „Het is eenzijdige handel. De koper bepaalt de prijs, wij hebben maar te slikken", aldus Duinker. „Kleine bollen zijn wel gevraagd. Deels omdat ze zo weinig transportruimte innemen." Over de toekomst is hij somber: „Het ziet er voor de narcissen niet rooskleurig uit. Slechts een enkeling gooit plantgoed weg, de massa wordt weer opge plant." Kostenverlaging Het antwoord op de prijsmalaise zoekt Duinker in verdere kostenverla ging binnen zijn bedrijf. Omdat hij zijn schuur heeft opengesteld voor publiek, kunnen bezoekers de oogst van dichtbij bekijken. „Het is mijn antwoord op de negatieve artikelen in de pers over het werk in de bollen", moppert hij. „Op Texel kijken de men sen toch anders tegen de bollen aan." Net als veel collega's kende hij dit jaar geen personeelsproblemen. „Vorig jaar wilde het met bollenpellen niet vlotten. Nu konden we de bollen amper aanslepen. Maar je zult hier geen zwartwerkers aantreffen hoor, zet dat er maar in." Ontmoedigend Collega's Rob Bruijn en Martin Trap uit Den Hoorn bezien de bollenoogst met gemengde gevoelens. „De tulpe noogst viel niet mee. De Apeldoorns lieten het afweten, maar de Spring Songen waren redelijk gegroeid", al dus Trap. Op hun bedrijf aan de Wit- teweg werden dit jaar liefst dertien hectaren van deze bolsoort verwerkt. Over het personeelsaanbod hebben ze niet te klagen in Den Hoorn. „Op een zeker moment zat er 53 man te bollenpellen in de schuur." Over de narcissen zijn ook zij minder tevre den. „De prijzen zijn ver beneden ni veau." Toch laat het ambitieuze tweetal zich niet ontmoedigen. „Mis schien wordt het over een paar jaar beter." Bruijn verwacht dat een mi soogst de prijzen wel omhoog kan drijven. Perspectief Teler Jos Timmer uit Den Burg kijkt tevreden terug op het seizoen. „De hyacintenoogst was redelijk en met de prijzen zat het wel goed." Ook bij tulpen voorziet Timmer door de gun stige markt dat inkopers nu al forse prijzen voor de oogst van volgend jaar zullen bieden. „De vooruitzichten zijn redelijke." ting Bolwerk, die zetelt in Schagen, draagt zorg voor de arbeidsbemidde ling voor agrariërs. Dat gebeurt sinds kort niet alleen meer tijdens de lelie oogst, maar nu jaarrond. „We voor zien voorlopig geen problemen", aldus B.R Korving, directeur van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorzie ning, waarvan Bolwerk onderdeel is. „We houden ons aan de gemaakte afspraken." Tijdens een alcoholcontrole op meer dere plaatsen van het eiland zijn acht automobilisten gecontroleerd. Geen van hen zat met drank op achter het stuur. MEDEDELINGEN VAN B EN W De gemeenteraad vergadert dinsdag om 19.30 uur in het raadhuis. Toe hoorders zijn welkom. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver- geadering de dato 14 juli 1992. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 5. Overzicht post onvoorziene uit gaven. 6. Benoeming vertegenwoordiger in raad van bestuur Kantoorpand Emmalaan B.V. 7. Verbouw waaggebouw tot open baar toilet. 8. Benoeming bestuurslid prof. dr. W.H. Keesomstudiefonds. 9. Voorbereidingsbesluit ten be hoeve van de bouwplannen van: a. Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee voor het plaat sen van een douane-entrepot aan Zuiderhaaks te Den Hoorn. b. De gemeente Texel voor de op slag van strandpaviljoens aan het Westerslag. 10. Vaststelling bestemmingsplan Oosterend, Beschermd Dorpsge zicht, eerste wijziging. 11. Bezoldigingsverordening 1992. 12. Verlenging overeenstemmingsver- eiste. 13. BUGM-jaarverslag. 14. Rapportage Rationeel Wegbeheer. 15. Kostenplaats kopieerkosten. 16. Rondvraag. 17. Sluiting.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2