He® Blik' Blikseminslag Kolossale badgasten Hulde...?! Vliehors Gelddiefstal Catamaranwedstrijd Ringsteekstrijd nadert ontknoping Teso: meer vreemde auto's op Texel Veel variatie bij watersportweekend Nostalgierit voor bewoners Sint Jan jilSDAG 11 AUGUSTUS 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 feprobeerd werd n°9 om met een jl doorlekken naar de woning te be- X pn. Stand-by L^rde omstanders leek het alsof de .jndweer niet ingreep, omdat een jel van het korps op het erf met ^iten in de aanslag stond af te f-chten. Banda: „De mensen op het if hielden zich stand-by. Van buiten- zou alleen worden gespoten als er it het dak sloegen of als de vlam- en naar een bijgebouw over dreig de slaan." Dit was niet het geval, jiida toonde zich tevreden over het ïloop van de actie. Wèl kampte de sndweer met tegenslag doordat het chtst bijzijnde brandkraan niet uikbaar bleek. Uiteindelijk werd ge- uik gemaakt van een brandkraan in Den Hoorn. Tot een uur of ilf zes bleef de brandweer bezig et nablussen en verwijderen van jtnog smeulende riet onder het nnendak. Na drie kwartier werden vermoeide vrijwilligers opnieuw lalarmeerd, omdat het vuur weer oplaaide. De vlammen konden fiter snel worden gedoofd, zodat hele korps opnieuw in actie iefde te komen. Bij familie 6 familie Veeger, met o.a. een ba- tweeling, kreeg onderdak bij K. de jjn aan de Herenstraat. Veeger ver tóe gistermiddag dat de kinderen ar enige tijd zullen blijven. Hijzelf is ilan in de boerderij te bivakke- ,ln een deel van het woonhuis is en chaos, maar de keuken en iken zijn droog. Je moet de boel oh in de gaten houden, anders san kwaadwillenden hun slag." frdere hulp kreeg de familie van be- üÜgingsman Hans Zijm, die waarne- is voor „Salvage", een door de zekeraars in het leven geroepen jiting die tot doel heeft de schade brand zoveel mogelijk te beperken, was in dit geval behulpzaam bij Ittin veiligheid brengen van enkele jsrsoonlijke bezittingen en het rege- hvaneen noodstroomvoorziening. ;n VEM zorgden hiervoor. Onder ontdekten de electriciens dat te stoppen waren gesprongen en ;:de bliksem leidingen in de woon- aner had doen smelten. Met spoed «deen andere meterkast gemaakt, tdat Veeger de koeien kon melken, 'rfialf twaalf 's ochtends waren de aan de beurt. Herstel Exacte schade was gisteren nog ft bekend; verzekeringexperts de schade nog opnemen, tok was nog niet alle stroom weer agesloten, zodat nog niet duidelijk welke electrische apparatuur on- wikbaar is geraakt. Gisteren werd begonnen met herstelwerk- aamheden, zoals de provisorische tparatie van het dak. tmmahoeve was niet de enige boer- ferij in Noordholland die door de blik- werd getroffen. In Grosthuizen ftndde dezelfde nacht een stolp «rieten kap volledig af. Aanrijding. Op de kruising feesomlaan-Westerweg deed zich za ngavond een aanrijding met blik- >:hade voor. Een 55-jarige chauffeur ■iDen Burg verzuimde een 23-jarige •akantieganger voorrang te verlenen, geen persoonlijk letsel. aat. Op het strand bij paal 8 atijdens het weekend een granaat getroffen. In afwachting van de •A- en demonteerploeg van de ma 's heeft de politie het explosief op veilige plaats begraven. Uitglijder. Een bezoek aan een dis- ■■'heek in De Koog kwam een 'ijarige vakantieganger zaterdag se duur te staan. Hij gleed uit en -^k daarbij zijn knieschijf. De man is ^ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. Urineren. Omdat ze in De Koog op ■■«at stonden te urineren heeft de ■'■'tie vrijdagavond meerdere jeugdi- ^caféverlaters op de bon geslin- W. fokeerschade. Door een mis stand tussen twee chauffeurs op ^keerplaats aan de Vogelenzang r 0en Burg ontstond bij het achter een aan beider voertuigen blik- «tade. .Wielingen. Een 21-jarige vakan- langer deed zaterdag aangifte van Relingen aan zijn auto. Vermoede ns er over het dak gelopen. ••«lende kinderen vernielden de be- ft'ng op een camping in De Koog. schade (ca. f500,-) wordt door ouders vergoed. Een fietsendief die door 'n K°°9 °P heterdaad betrapt is door de ordebewa- övergedragen aan de politie. De ir|9e Volendammer bleek ook de lel|ng van een uurwerk op zijn j^eten te hebben. Hij heeft de 'omiddels vergoed. Zoetelief overhandigt de oorkonde met eisen aan majoor P. Schneider. VERVOLG VAN PAGINA 1 Bezoekers van het strand bij De Koog keken zondagmiddag vreemd op toen zij gezelschap kregen van drie kolossale bad gasten. Een trio olifanten van Circus Renz, dat deze week in de B en W denken aan terugdraaien van de „47.000" (al denk ik dat we er al overheen zijn). Ik hoop dat ze het doen en met mij velen. Bovendien hoop ik dat de raad B en W on dersteunt. Maar waarom moet de kleine Texelse logiesverstrekker „de lui" worden? Laat Aegon bijvoorbeeld met zijn aanvraag voor 91 bungalows aan de Krimweg in de kou staan. Er staan er daar al meer dan genoeg en aan nog meer seizoenverbreding is geen behoefte. Bovendien zijn de wijn de Groot-achtig lied ten gehore brachten, dat Jaap de avond tevoren speciaal voor deze gelegenheid in el kaar had gezet. Eén van de couplet ten: „We hebben genoeg van scheuren in onze huizen. En van be schoten worden in je boot op zee. Van die klereherrie, schroot en uit laatgassen. Pas wanneer het leger gaat, zijn wij tevree. Dus Defensie pak je spullen en vertrek maar. En zet die wadden eindelijk uit je kop. Want we zijn het zat en we zullen blijven strijden. Daarom voor de laat ste maal: vlieg op!". Zwemmend Ook enkele catamarans van zeil- school De Eilander maakten de tocht naar de Vliehors. Zeven instructeurs van het Zeekanocentrum gingen per kano en kwamen ongeveer gelijk met de Vriendschap en de Meeltje aan bij de steiger. Veel bewondering kreeg Maarten Dijker, die het aanzienlijke stuk zwemmend aflegde en daar on geveer een uur voor nodig had. Jos Fraza van zeilschool De Eilander zorg de met een bootje voor begeleiding. Voor zover bekend was het de eerste keer dat iemand zwemmend van Texel naar Vlieland ging. Ontvangst Bij de steiger op de Vliehors werden de actievoerders opgewacht door ma joor P. Schneider, commandant van het luchtmachtdetachement Vlieland. Hij wilde weten wat er ging gebeuren en vertelde dat de oefeningen in ver band met de actie zeker niet waren gestaakt. Dat er op dat moment niet werd gevlogen was toeval en had te maken met het slechte zicht. Later in de middag zou blijken dat de oefenin gen inderdaad niet geheel waren stil gelegd. Hij had geen boot nodig. Maarten Dijker zwom naar de Vliehors. Texelse badplaats bivakkeert, zocht verkoeling en nam voor hun volgende optreden een frisse duik in de Noordzee. De dikhui den vermaakten zich opperbest in de branding en spoten het zil te zeewater vol plezier in het rond. Het niet alledaagse tafe- bouwplannen in strijd met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Ook nog een golfbaan? Er is toch al veel te veel duin opgeofferd voor het toerisme! Wat mij tevens ernstig verontrust zijn al die omzettingen van kampeerterrei nen in bungalowparkjes, zoals bij De Koog, de Grensweg - Oost, enzo voorts. De één heeft nog een mooie re smoes dan de ander, zoals „onderkomens op ecologische basis" (en weer voor de verkoop). Wat een gezwam. En als deze „investeerders" erbij vermelden dat dit extra werkge legenheid oplevert, dan raak je een gevoelige snaar op het gemeentehuis. Dan lijkt alles wel te kunnen. Menno Stam. De nogal brutale Zoetelief liet weten dat de groep de hele dag zou blijven om het schieten te belemmeren en las de commandant uitgebreid de les. Hij somde de eisen op, uitte het ver wijt dat op de officiële militaire vlieg- kaart in het geheel niet is aangegeven dat Texel moet worden gemeden en beschuldigde „die cow boys van u" dat ze expres laag vlie gen. Hij beloofde dat de groep de Vliehors in onberispelijke staat zou achterlaten („dat kan van u niet ge zegd worden") overhandigde een oor konde met eisen, een kaart met een route waardoor de Vlielanders voort aan het lawaai zouden horen en een serieuzer voorstel inhoudende een iets verlegde route, waardoor de vlie gers Texel veel beter zouden kunnen mijden. Voor de informatie die de luchtmacht geeft over de oefeningen, had Zoetelief geen goed woord over. „Die voorlichters van u zijn er niet om ons voor te lichten maar om ons te belazeren en zand in de ogen te strooien". De commandant had wei nig behoefte aan weerwoord en ver trok na alles minzaam te hebben beluisterd. Hij had nog wel gelegen heid om te laten merken dat hij de actie betreurde, gezien het overleg dat momenteel met de gemeente Texel gaande is. Naar de toren De actievoerders van de Waddenvere niging maakten gootjes in het zand en tekenden daarbij een reusachtig pictogram dat „stiltegebied" bete kent. Ook het woord stiltegebied werd in grote letters in het zand ge- reeltje trok uiteraard veel bekijks. Gisterochtend zetten de circusar tiesten de markt in Den Burg op stelten door zich met de olifan ten tussen het wandelende pu bliek te begeven. Een 34-jarige Duitse verliet zondag avond haar hotelkamer. Omdat ze dacht dat ze niet lang zou wegblij ven, sloot ze de deur niet af. Toen ze terugkwam bleek echter DM 600,- en haar paspoort verdwenen. De Cocksdorper Kustzeilvereniging houdt zondag 16 augustus de vierde en tevens laatste clubwedstrijd van dit seizoen. Gezien de goede op komst bij de vorige clubwedstrijden verwacht de wedstrijdcommissie ook nu weer veel enthousiaste zeilers. In schrijven kan vanaf 9.15 uur in het clubgebouw. De briefing wordt om 10.00 uur gehouden. schreven, zodat het vanuit de lucht goed was te lezen. De meeste mensen van de media en een aantal actievoerders gingen met de „Meeltje" terug naar Texel. De achtergebleven groep van ongeveer dertig man ging onder aanvoering van Zoetelief opweg naar de contro letoren bij de schietrange om daar bloemen aan te bieden. Dat ging niet erg ordelijk, want de mensen bleven niet bij elkaar maar verspreidden zich tot in de duintjes. Daarbij merkten ze dat de oefeningen allerminst waren stilgelegd. Enkele keren kwamen straaljagers over en ratelden de mi trailleurs, waarbij duidelijk was te zien hoe de projektielen op minder dan een paar honderd meter afstand insloegen. Halverwege kwamen enkele militaire vrachtauto's de „bezetters" tege moet. Daarin zaten onder meer een politieman van Vlieland en een re chercheur uit Leeuwarden, die de ac tievoerders sommeerden terug te keren naar de steiger. Dat werd ge weigerd. De politiemensen pleegden toen vanuit de auto telefonisch over leg met de burgemeester Mr J. van de Langenberg van Vlieland, waarna besloten werd tot een compromis. Een kleine delegatie mocht naar de toren, als Zoetelief er tenminste in zou slagen eerst alle actievoerders weer netjes bij elkaar te krijgen. Zoe telief ging toen samen met Hans Re vier en Paul de Cock van de Waddenvereniging alsmede twee persmensen naar de toren, waar ze de bloemen gaven aan waarnemend commandant Koopmans van de De weergoden verrasten de kustzei- lers op veel zon en wind. De catama rans voeren twee driehoeksbanen, de surfers zeilden enkele slaloms. De ca tamarans volbrachten een lange af- standstocht naar de Razende Bol. De kano's peddelden vanuit de Mokbaai naar paal 17. Onder bijna tropisch omstandigheden trokken de zeilers zich zaterdagavond terug op het strand voor een gezellig samenzijn, waarbij werd gemusiceerd door de de band „Nothing to Loose". Zondagmorgen brak in het zeilkamp even paniek uit toen na een periode van stil weer de wind plotseling aan trok en een aantal catamarans op het strand omver blies. Voor de catama ranzeilers bleek de zuidoostelijke wind (kracht zeven) te veel van het goede. Voor de surfers waren het echter ideale omstandigheden. Ook de kanovaarders demonstreerden hun kunnen in de branding. Catamaranzei lers die machteloos vanaf de kant hun verrichtingen volgden, konden de verleiding niet weerstaan plaats te nemen in een kano. De politie dreigde tijdens transportwerkzaamheden op het strand ter afsluiting van het eve nement nog roet in het eten te gooi en. Toen bleek dat de kustzeilers over de benodigde vergunning beschikte, zagen de agenten af van het geven van bekeuringen. Uitslagen catamarans: 1. Dirk en Eddy Pool. 2. Hans en Eddie Bakker. 3,Herman Boks en Helma de Jong. Surfers. 1. Jaap Kees Snoeij. 2. Jacob Roe per. 3. André van den Berg. De ringsteekwedstrijd die zondag in Oudeschild werd gehouden, trok zeer veel belangstelling. Zeventien combi naties streden om de hoogste eer. Het best in vorm waren Dick en Ne- lie Smit. De strijd om de tweede en derde plaats was bijzonder spannend. Een barrage moest eraan te pas ko men tussen Gerard/Els du Porto en Rein/José Eelman. Maar zelfs die bracht geen beslissing, dus loting volgde, die in het voordeel van Du Porto uitviel. De extra prijs was in Oudeschild voor de combinatie die de meeste „huis vlijt" aan de koets en bijbehorende zaken had verricht. Joop Inpijn viel deze eer te beurt. De volgende wedstrijd is tevens de laatste. In Den Burg wordt woensdag 19 augustus het ringsteekkampioen schap afgesloten. De wedstrijden be ginnen daar om 19.00 uur. Cijfers van Teso geven aan dat zater dag 9821 vreemde auto's op het eiland waren. Dat is exact dezelfde hoeveelheid als vorig weekend. Zon dag waren het er nog maar 9091, hoewel dat er 339 meer zijn dan vo rig jaar. Vrijdag deed zich zowel op Texelse als op Helderse zijde een half uurtje wachttijd voor bij de boot, hoewel twee schepen in de vaart waren, 's Avonds breidde deze wachttijd zich onverwacht uit tot een uur aan Texel se zijde, nadat de tweede boot uit de vaart was. Jan Bloem: „Het leek niet erg druk, maar tussen 17.00 en 20.00 uur kwam er ineens een golf reizigers. Na die tijd kon iedereen weer gewoon mee." Zaterdag was er tussen half elf en drie uur een half uur tot een uur wachttijd in Den Helder en op Texel tot half één een half uur. Zondag kon iedereen'zonder problemen worden overgezet. Opvallend was volgens Bloem het grote aantal dagjesmensen dat te voet of met een fiets naar het eiland kwam. Het fraaie weer en de grote vliegshow op het eiland hadden hier mee te maken. Voor het evenement had de NZH een speciale gelede bus ingezet. Jaap uros en HiKus Moosterhuis, protestzingend aan boord van de Vriendschap Catamaranzeilers Dirk en Eddy Pool zijn eerste geworden van de wedstrijden tijdens het Watersport weekend dat bij paal 17 werd ge houden. Veiligheidsman Joes Schoo moest een onverwachte manoeuvre van het tweetal echter met een nat pak bekopen. Plankzeiler Jaap Kees Snoeij was de snelste surfer. De or ganiserende Kustzeilvereniging Westerslag kijkt tevreden terug op het weekend, waarbij ook een toer tocht voor kanovaarders op het pro gramma stond. Tijdens de start van de catamaranra ce zorgde een incident voor de nodi ge opschudding. Zeilers Dirk en Eddy Pool moesten wegens een harde windvlaag een onverwachte manoeu vre maken. Een aanvaring met de rubberboot van de wedstrijdleiding was niet meer te vermijden, zodat opvarende Joes Schoo het vege lijf slechts kon redden door overboord te springen. Mede-opvarende Martin Warnaar bleef ternauwernood onge deerd. Bij mooi weer kunnen bewoners van Sint Jan zaterdag genieten van een nostalgierit, georganiseerd door de leden van menvereniging Tussen Wad en Duin. Als de weergoden te genwerken wordt het evenement een week uitgesteld. leder jaar is een ander verzorgingste huis aan de beurt. Dit keer mogen de bewoners van Sint Jan mee op de fraaie wagens van de menners. Om 13.30 uur worden zij voor de deur van het tehuis opgehaald, waarna in Den Burg een route wordt gereden via het Verpleeghuis, de Gollards en Starkenburg. Via de Mars en het Meyertebos wordt koers gezet naar de Dennen. Bij hotel Bos en Duin wordt gestopt voor koffie en andere versnaperingen. De terugweg voert via de Dennen naar de Westerweg en door naar de Beatrixlaan. Sponsors van deze rit zijn Bos en Duin, Bakker Timmer en de Hema. Vliegbasis Leeuwarden. Dat gebeurde tijdens een weinig vruchtbare discus sie, waarbij ook luchtmachtvoorlichter Piëst was betrokken. De delegatie werd door de luchtmacht naar de steiger teruggebracht.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5