„In Den Hoorn is geen haring meer te koop" Kampeerboeren vangen bot bij de gemeente Noodweer bezorgt kampeerders slapeloze nachten 'T - - :-.rg-- Handgranaat van ex-geliefde.... Roep om verruiming duidelijker „Géén geforceerde verkoop consorten" Mishandeling en vernieling Terpstra in bestuur kantoorpand VVV Discriminatie Mishandeling „Meer overlast feestvierders dan straaljagers" Zakkenroller? Poster: BFI is door TVO gebruikt als breekijzer Poster: Gewest is als stoomwals Diefstallen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 AUGUSTUSj Als een donderslag bij helder hemel overviel het slechte weer deze week duizenden kampeerders op het eiland. Op beschutte campings leid de wind en regen tot weinig over last, maar op open terreinen vielen veel tenten ten prooi aan wind en regen. Vooral het jeugdterrein van camping Koogerstrand, waar menig onervaren kampeerder bivakkeerde, kreeg het zwaar te verduren. Van de driehonderd tenten waren er donder dag nog 75 overgebleven. „Het is te lang mooi geweest", aldus RST-directeur Menno Hofmann. „Pas als het slecht weer wordt, kom je er achter dan je toch beter die beschut te plek had kunnen uitkiezen. Maar kamperen houdt nu eenmaal risico in. Het blijft een tentje." De wind joeg de afgelopen dagen voor veel kampeerders hun vakantie- droom, soms letterlijk, aan stukken. Het ruwe weer bewees dat deugde lijk materiaal onontbeerlijk is op een winderige duincamping. „Maar de ha ringen waarmee sommige mensen hun tent vastzetten, lijken méér op theelepeltjes", aldus March Heijnen uit Den Burg, naar eigen zeggen een ervaren duinkampeerster, die bivak keert op Loodsmansduin. „In het dro ge duinzand gaat er echter niets boven een ouderwetse houten haring. Op camping Loodsmansduin in Den Hoorn zorgde fiet nachtelijke noodweer voor veel overlast. IFoto March Heijnen) Daar heeft de grond tenminste grip op. In Den Hoorn is dan ook geen tentharing meer te koop." Drama Nadat de wind woensdagmiddag al flink was aangetrokken, werd het 's avonds noodweer. Voor een aantal mensen liep het uit op een drama. Doordat de zandgrond de laatste 'I," X/ M. i srJ>' ÈSn- - \M De familie Lange uit Bochum (Did), houdt het voor gezien. Toch zijn ze niet ontevreden over hun vakantie op Texel. „We hebben ruim drie weken van het mooie weer kunnen genieten. Die paar slechte dagen kunnen onze vakantie niet meer bederven." (Foto Gerard Timmerman) maanden sterk was ingedroogd, liet de bodem geen water meer door en liep het hemelwater in stromen over het terrein. „Tenten dreven van hun plek. Huilende kinderen, ouders die radeloos rond liepen." Er bleek zelfs even sprake van paniek. Een aantal campinggasten besloot woensdag avond direct hun biezen te bakken, terwijl anderen het nog maar een nachtje aanzagen. Hoewel ook voor hen het vakantieplezier voorbij was, boden omstanders de helpende hand. „De verbroedering is groot op de camping", verklaart March Heijnen. Zelf zit ze met haar gezin op het na turistenterrein bij Den Hoorn. „Blootsmansduin", zoals het in de volksmond heet, blijkt populair. Door de plotselinge uittocht is de bezetting echter flink uitgedund. Alleen ervaren kampeerders, die hun tenten in de luwte plaatsten, zijn nog over. Het leeuwedeel blijkt ruimdenkende Texe laars te zijn. Maatregelen Op kampeerterrein 't Woutershok aan de bosrand hebben de gasten nau welijks overlast ondervonden van het slechte weer. Beheerder Ger de Graaf: „Het terrein ligt in de beschut ting van de Dennen. De beplanting tussen de veldjes geeft nog extra luwte." Het vele hemelwater heeft de kampeerders geen overlast bezorgd. Een 20-jarig in De Cocksdorp werkzaam meisje kreeg de schrik van haar leven toen ze een post pakketje opende. Het pakje be vatte een handgranaat en was verzonden door haar ex-vriend uit Amerika. Het meisje was daar een jaar au-pair geweest. Ze ver brak de verkering toen ze terug ging naar Nederland, kennelijk tot ongenoegen van haar geliefde. De explosieven opruimingsdienst stelde vast dat het projectiel een oefenhandgranaat was, waarvan de kleine explosieve lading al was afgegaan. Deze bedenkelijke grap krijgt een staartje voor de Amerikaanse aanbidder. De poli tie speelt de zaak door naar de overzeese collega's. Als de verkoop van consorten (stuk jes gemeentegrond die in particuliere handen zijn) financiële problemen geeft, zal de gemeente niet aandrin gen op verkoop of de grond aanbie den aan de buren om de zaak te forceren. Wethouder Terpstra (finan ciën) verbaasde zich dinsdagavond in de raad over de houding die Cocks- dorper Zuidema aannam over deze zaak. Volgens Terpstra gaat het op Texel niet om veel van deze consor ten. De precieze aantallen kon de wethouder echter niet noemen. „De vierkante meterprijs voor bouwgrond zal conform de geldende tarieven zijn, evenals die van grond waarop alleen „schoffelrecht" rust." De wethouder antwoordde dit op vragen van CDA'er Gelein Jansen. Een 19-jarige Soestenaar en zijn vriend werden op de Slufterweg bij De Cocksdorp lastig gevallen door een groep van vijf jongens. Toen ze op de scheldpartij reageerden werden ze vastgegrepen en geslagen. De jon gen uit Soest vluchtte en liet daarbij zijn fiets achter. Deze werd later be hoorlijk vernield teruggevonden. Zijn vriend wist zijn rijwiel wel mee te nemen. Een aantal kampeerboeren dat ver ruiming van het aantal standplaatsen van vijf naar tien eenheden heeft aangevraagd, heeft van de gemeente nul op het rekest gekregen. Aanlei ding voor hun verzoek is aanpassing van de Wet Openluchtrecreatie, waardoor het aantal kampeerders op boerenerven kan worden vergroot. Op het gemeentehuis is men niet van plan de aanvragen te honoreren. In de Kampeerwet staat namelijk dat het bestemmingsplan Buitengebied bepalend is voor het maximum. Op Texel is dat nog steeds vijf eenheden per boerenerf. Het nieuwe bestem mingsplan, dat momenteel in con ceptvorm op het gemeentehuis ligt, voorziet niet in een verruiming van het aantal kampeereenheden. De plaatselijke politiek heeft zich onlangs Eén stem voor Poster... Texels Belangraadslid Gerbrand Poster is argwanend ten aanzien van de VW. In de raadsvergadering uitte hij kritische vragen over de geplande nieuwbouw. Dat was reden voor één van de gemeentebestuurders om op Poster te stemmen bij de verkiezing van een gemeentelijke afgevaardigde voor de raad van bestuur voor het VVV-kantoor. De overige stemmen waren voor de voorgedragen wet houder Terpstra. Poster somde een aantal zaken op waardoor hij zijn twijfels had gekre gen over het bestuur van de VVV. Burgemeester Schipper legde uit dat de gemeente niet zo heel veel te ver tellen heeft over de VVV, dat immers een zelfstandig bestuur heeft. „We hebben de promotie en voorlichting over het eiland in handen gegeven van de VVV. We kunnen geen in vloed uitoefenen door te dreigen met intrekking van de subsidie. Die kun je niet tussentijds intrekken." in meerderheid tegenstander van een verruiming getoond. De commissie ruimtelijke ordening- en huisvestings beleid adviseerde na een inspraakron de in juni negatief over een aantal binnengekomen aanvragen om het aantal kampeereenheden op A- blokken uit te breiden. Volgens raadslid Gerbrand Poster (Texels Be lang), stond de aanpassing van de Wet Openluchtrecreatie toen nog niet vast. „Nu dat wél zo is, liggen de kaarten anders." Groei Sinds de invoering van het kamperen bij de boer heeft de gemeente aan bijna vijftig agrariërs een vrijstelling verleend voor het kamperen bij de boer. De recreatievorm blijkt na een aarzelende start zowel onder boeren als kampeerders aan populariteit te winnen. Boeren in landschappelijk waardevolle gebieden komen echter niet voor de vrijstelling in aanmer king. De 750 slaapplaatsen die de gemeente in 1989 reserveerde op boerenerven, zijn gezien het afgege ven aantal vergunningen nog niet be zet. In dat opzicht is de verruiming dus inpasbaar. In september, als in de commissie ruimtelijke ordening de strijd om de slaapplaatsen pas echt zal ontbranden, zal blijken of Texel- meegaat met de landelijke tendens of vasthoudt aan de huidige vijf stand plaatsen. Onbespreekbaar Wat betreft de werkgroep Land- schapszorg is verruiming niet bespreekbaar. „Dat staat haaks op de uitlatingen van wethouder Baren- dregt onlangs over eventuele bevrie zing van het aantal slaapplaatsen", aldus Sytske Dijksen. „Kamperen bij de boer is landschappelijk toch al moeilijk in te passen. Tenten zijn van af de weg vaak zichtbaar." Dijksen ziet deze verblijfsvorm niet als oplos sing om het toenemend illegaal kam peren in de natuur aan te pakken. „Politie en gemeente moeten stren ger optreden tegen clandestiene kam peerders." Navraag leert echter dat „We hebben de afgelopen jaren veel maatregelen getroffen om regen snel af te voeren. Lage plekken zijn opge hoogd, er zijn putten gemaakt en we hebben drainage aangelegd." Van de 550 kampeerders op 't Woutershok vertrok maar een enkeling voortijdig. Normaal Ook RST-directeur Menno Hofmann vindt dat het wel meevalt met narig heid. „Van het beschutte gezinster rein op camping Kogerstrand zijn maar zo'n tien families voortijdig ver trokken." Een korte periode van slecht weer rond deze tijd is volgens Hofmann niet ongebruikelijk. „Vorig jaar hebben we het echter nauwelijks gemerkt." De RST-directeur verwacht niet dat kampeerders nu massaal zul len wegblijven door het onstuimige weer van de laatste dagen. „De ge middelde Nederlander volgt de weersvoorspellingen nauwkeurig. Om dat de vooruitzichten voor komend weekend er goed uitzien, besluiten ze alsnog op vakantie te gaan. Zeker als ze hebben gereserveerd." Een groep jongelui uit Haasbeek, die gistermor gen in De Koog arriveerde, heeft alle vertrouwen in een goede afloop. „We hebben extra grote tentharingen mee genomen." Met veel enthousiasme en lol zijn wij Tesselhuusgangers op 7 augustus 1992, om ongeveer 21.45 uur, naar de Dorpsstraat in De Koog gegaan, ledereen had zin in een avondje dis co. Swingen met de rolstoel en eens flink wat energie kwijtraken op de dansvloer. Bij discotheek De Toe komst besloten we naar binnen te gaan, want daar waren we tijdens ons verblijf op het gastvrije Texel nog niet geweest. De hele groep, be staande uit acht electrische rolstoe len en acht begeleiders, werd door een uitsmijter via de achteringang van de discotheek naar binnen ge loodst. Eén van de begeleiders be taalde de entreekaartjes en toen kon het feest losbartsen. Ongeveer vijfentwintig minuten later, toen iedereen de smaak goed te pak ken begon te krijgen, kwam een uit smijter naar ons toe met het vriendelijke verzoek de discotheek te verlaten. Omdat het steeds drukker werd en wij met onze rolstoel te veel plaats innamen, was hij van mening dat we plaats moesten maken voor andere discogangers, die mogelijk zouden komen. Woede en ergernis namen bezit van velen van ons. Te genstand bieden had echter weinig zin. De uitsmijters, inmiddels was er nog een tweede bijgekomen, werden met de minuut kwader en zeiden dat er met de Stichting Texelvakantie Ge handicapten afspraken waren ge maakt over de tijden en dagen waarop De Toekomst door deelne mers van het Tesselhuus bezocht kon worden. Vooropgesteld dat dit zo zou zijn, hetgeen naar mijn idee buiten het streven van de stichting valt, dan hadden ze dat bij het binnenkomen wel even mogen vermelden. Maar nee, ze lieten ons gewoon de volledi ge entreeprijs betalen, wat natuurlijk belachelijk is als het om een bezoek van vijfentwintig minuten gaat. Maar ook de organisatie van het Tessel huus wist niets van de afspraak, zo dat de zogenaamde regeling niet bevestigd werd/is. Al met al zijn we dus onder protest Vrijdag 14 augustus Voor de laatste keer dit seizoen wordt de Hoornder crossloop ge houden. Start om 19.30 uur op het ZDH-terrein. Inschrijven vanaf 19.00 uur. Pianist lan West speelt vanaf 20.30 uur in The Piano Bar aan de Nikadel in De Koog. Zaterdag 15 augustus De bewoners van verzorgingshuis Sint Jan maken met paard en wagens een „nostalgierit". Start om 13.30 uur bij het gebouw. Scouting Texel haalt in verband met vakantie geen oud papier op. Wie toch van papier af wil, wordt verzocht het zelf te depo neren in de container bij het groepsgebouw aan de Bern- hardlaan. Pianist lan West speelt vanaf 20.30 uur in The Piano Bar aan de Nikadel in De Koog. Zondag 16 augustus De Cocksdorper Kustzeilvereni- ging houdt clubwedstrijden bij paal 33. Inschrijven vanaf 9.15 uur; briefing om 10.00 uur. De Waterskivereniging houdt voor de dijk bij de haven van Ou- deschild een clubwedstrijd. In- schrijfmogelijkheid tot 12.45 uur; start om 13.00 uur. In de R.K. kerk in De Koog wordt een internationale oecumenische zomeravonddienst gehouden met als voorgangers pastor P.J.A. Loos uit Den Helder en pfarrer A. Hermann uit Duisburg. Medewer king wordt verleend door „Ad- vendo" onder leiding van Hans Kievits. Vanaf 20.30 uur speelt lantye< in The Piano Bar in De Koi Maandag 17 augustus De raadscommissie voor a meen en organisatorisch b heeft om 19.30 uur een openbj re vergadering in het raadhuis. De heer J. vd Berg vertoont in De Schuilhut in De Koog dia's van Texel, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 18 augustus Radio Noordholland verzorgt va af de braderie in De Koog een rechtstreekse uitzending van 12.00 tot 13.00 uur. De sportvissersclub houdt va 19.00 tot 21.00 uur op het strand bij paal 17 een wedstri;-! speciaal voor gasten. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhui een openbare vergadering, aa^ vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over investern gen voor De Bolder en over in vesteringssubsidies voor verenigingen.. In de R.K. kerk in Den Burg be- gint om 20.15 uur een zomera vondconcert, verzorgd door Bart Koelewijn (orgel). Toegang grats na afloop collecte ter bestrijding van de kosten. Hoogwater Oudeschild Vr. 14 10.00 en 21.57i Za. 15 10.24 en 22.17i Zo. 16 11.06 en 22.50t Ma. 17 11.35 en 23.20u Di. 18 12.00 en 23.27i Wo. 19 12.25 en 23.50a Do. 20 12.44u Vr. 21 00.07 en 13.15u Aan het strand is het ongeveer ei eerder hoog water. De zon komt 16 augustus op om 6.24 uur en gaat onder om 21.00 uur. 13 augustus; volle mest 1 5 augustus springtij. discotheek De Toekomst uitgezet om dat we in een rolstoel zitten. Een zeer discrimenerende aangelegenheid op een eiland waar zoveel mensen zich inzetten om jonge gehandicapte kinderen een aangename vakantie te bezorgen. Maar De Toekomst denkt hier klaarblijkelijk anders over. Ondanks het feit dat het entreegeld, na herhaaldelijk aandringen onzer zijds, in zijn totaliteit is terugbetaald, zijn wij van mening dat we deze ge beurtenis niet zomaar aan ons voorbij mogen laten gaan. De volgende we ken zijn er nieuwe groepen Tesselhuus-gangers die misschien een avondje gaan stappen. Maar ook zij zullen door discotheek De Toekomst op straat worden gezet als het druk ker wordt, wat nogmaals in feite pu re discriminatie is. „Toekomst", neem een voorbeeld aan je overburen (De Boulevard), waar we als vanzelfsprekend met de hele groep binnen werden gehaald na het bezoekje aan jullie, ondanks dat het daar óók druk was. Namens de Tesselhuus gangers van week 32: Lilian Vlemings, Eindhoven de controleurs op boerenerven deze zomer bijzonder actief zijn. Popelen Texels Belang voelt voor verruiming van het kamperen bij de boer. „Diver se gemeenten in Nederland zijn al overstag gegaan. Met vijf eenheden kunnen kampeerboeren hun mini- campings nauwelijks gunstig exploite ren. Een verruiming verschaft ze de middelen voor betere sanitaire en an dere voorzieningen", aldus Gerbrand Poster, die van talrijke landbouwers weet dat ze staan te popelen hun camping uit te breiden. Texels Belang ziet de zomerse bijverdienste van de boeren als een serviceverlening aan de vakantieganger die zich niet thuis- voelt op de reguliere campings. „Het aantal standplaatsen op grote cam pings loopt toch al terug." Volgens Poster zijn in het verleden teveel kampeerplaatsen omgezet in bunga lows. We begrijpen de drijfveren van de ondernemers die hiertoe overgaan, maar het gaat ten koste van de kam peerplaatsen, die op Texel van ouds her thuishoren. Daar moeten we van af blijven." Een drietal dat zich voordeed als be wakers heeft op een camping bij De Cocksdorp zondagavond een 18-jarige Vlaardinger met een bier fles in het gezicht geslagen. Het slachtoffers werd door de drie aangesproken en om onduidelijke re denen mishandeld. De jongen bezeer de zijn tanden en hield aan het incident een dikke neus en lip over. De drie onbekend gebleven daders bleken niets met de bewaking van doen te hebben. „Cocksdorpers ondervinden meer overlast van feestvierders uit het Ei- erlandsche huis, dan overvliegende straaljagers", aldus CDA'er Ate Rienstra dinsdagavond tijdens de raadsvergadering. Na een bezoek aan het dorpshuis bezorgen kampeerders buurtbewoners volgens Rienstra sla peloze nachten. „Is het niet mogelijk dat op de camping een uitgaansgele genheid komt?" Burgemeester Schip per kaatste de bal terug naar de Cocksdorpers. „Het is hun eigen ver antwoording." Volgens Schipper doenpolitie en gemeente er alles aan de overlast te verminderen. Tijdens het winkelen in Den Burg is een bedrag van ƒ250,- uit de broek zak van een 39-jarige man uit Zwolle gerold. Een inwoner van Hoorn werd ƒ300,- lichter toen zijn portemonnee met de ze inhoud en een bankpas uit een tas werd gestolen. Drankrijder Een 39-jarige man uit Den Burg werd in de nacht van dinsdag op woens dag betrapt op het rijden onder in vloed. De politie hield hem aan op de Hollewal en nam hem mee voor een blaastest op het bureau. De Texelaar bleek bijna anderhalf keer de toe gestane hoeveelheid alcohol te heb ben gedronken en kreeg een rijverbod voor twee uur. Raadslid Poster en wethouder Terpstra vlogen elkaar tijdens de 1 raadsvergadering in de haren over i reinigingsrechten. De wethouder v telde dat de gemeente alert is op kosten, maar de Texels Belangman had daar zo zijn twijfels over. „Het aanbod van BFI is door TVO gebruikt als breekijzer om de reini gingsrechten voor bedrijfsafval om laag te krijgen. Dat is gelukt. Maar nu moeten de kosten voor de burg nog omlaag", aldus Gerbrand Pr Kees Hin van het CDA wees err de prijsverlaging alleen is ontstaan doordat het afval wordt gestort in plaats van verbrand, een situatie waar onder invloed van milieu-eise in de toekomst toch weer veranda ring in komt. „Wij zijn het wel een met het besluit van het college on het afval toch maar te laten storte al spreekt het idee om deze zi privatiseren ons wel aan." Wethouder Terpstra vertelde dat# gemeente er alles aan doet om da kosten van reiniging voor de bevd king zo laag mogelijk te houden,, daar pocht u nu wel over, maar d kosten zijn alleen nog maar ges» gen", repliceerde Poster. De wethi der ergerde zich aan de woordke. van het raadslid en wees hem op verevening, waardoor de kosten' per aanslag zijn gedaald. „Of ber: dat alweer vergeten?" Raadslid Gerbrand Poster waar schuwde er dinsdag voor dat hetf west „als een stoomwals over Te« probeert heen te gaan". Hij plefö voor het bewaren van eigen ident- teit. Ook Erna Eelman van de VVD wees het college op dreigende^ ling van gemeentelijke taken en I* moeten afstaan van zaken die e? lijk bij de gemeente behoren. Wst- houder Terpstra nam hun woord#1 ter harte, maar voegde eraan tos soms een beslissing in het belaid van de regio moet worden genoms die voor individuele gemeenten der leuk is. Uit een tent op een camping m Koog is een fototoestel en een r cassetterecorder voor in de auto gestolen. De waarde bedraagt ƒ1550,-. Benadeelde is een 22-^ inwoner van Nieuw Weerdinge- Een 39-jarige Amersfoorter trof W Epelaan zijn witte Lada aan zon wieldoppen. Terwijl hij in een automatenha1 Koog aan het spelen was, wer fototoestel van een 17-jarige in van Hoogland gestolen. Hij na apparaat op een andere speelau maat gelegd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2