m RST-campings in trek door fraaie zomers voor spanning m Hofmann: nog geen records De Toekomst: „Juist rolstoel-vriendelijk" Burgemeester pleit voor urinoirs „Te weinig toil 200 mannen |ii Superboten J!E toeravondconcert Wind beïnvloedt tijden wielertijdrit Crossloop De Koog nadert ontknoping Discriminatie of veiligheidsmaatregel? f r Voetbalprogramma Wielertijdrit om bedrijfsbokaal Trainingstijden Texelse Boys Waterski wedstrijd schans en slalom Braderiegangers eten os geheel op .„IJUAÜ 14 AUGUSTUS 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Dacht hij er ook zo over toen dat maximum in het begin van de zeven- r jaren werd vastgesteld? Hooger- le; „Nee. Toen leek die 47000 veilige grens. Niemand kon we- dat de mobiliteit zo sterk zou benemen en dat de vakanties zoveel loiter zouden worden, waardoor Teso 0 verhouding veel meer auto's te vervoeren kreeg, ook omdat het aan- Ul personen per auto is gezakt". Consolideren OeTeso-directeur zou graag zien dat mogelijk een „consolida- wordt ontworpen: een maatregelen, bedoeld om de jioei te stoppen en de kwaliteit op Kvoeren. „Dat zullen wij laten mer- lenook. Bij de eerstvolgende gele- ,enheid zullen wij bij het beschikbaar van geld voor de Stichting jlW Texelpromotie als voorwaarde dat bedragen worden uitge togen voor deskundige bedrijfsbe- rem er echt wordt op gezet, willen wij daar best ons steentje aan f!5( [jdragen, bijvoorbeeld door een ta- jjefstelling die het toeristisch verkeer afremt ten gunste van andere cate gorieën. Op dit moment staat nog in 1st recreatiebasisplan dat het dagbe- ;oek moet worden bevorderd. Dat Texelnooit kunnen begrijpen, want Jat is nu juist het laatste wat je moet doen. In de praktijk betekent letwel niets, maar het wijst op een mentaliteit die echt niet meer kan", e/vafl (Een toename van het vervoer met 10% per jaar, betekent een verdubbe- fng in zeven jaar", rekent Hoogerhei- voor. „Maar als die groei slechts fk per jaar zou zijn, zou het pro- niet opgelost zijn. Die verdub- komt er dan in achttien jaar. is alleen maar een tijdsverschil, rechtvaardigt niet om werkloos jfte wachten. Het heeft onder die MS omstandigheid ook weinig zin om béétje te remmen. Het is net als tij stoppen voor rood licht. Je kunt meteen beetje stoppen. Je stopt of rijdt door. Als Texel wil doorrijden Iindt ik dat persoonlijk erg vervelend, \isnt Texel is nu nog een schitterend, en rustig eiland met fantasti- ïhe mogelijkheden voor kwali- ilstoerisme, maar als Teso-directeur Sib ik te zorgen dat de capaciteit de veerdienst toereikend blijft, burgemeester zei dat we geen (toerisme stemming moeten kwe- Natuurlijk hebben we niets te- toeristen, .in tegendeel. Die zijn Texel onmisbaar. We hebben al maar bezwaar tegen tevéél toe ten". ioogerheide is er niet gerust op dat gemeenteraad tijdig aan de rem uitrekken. „Dat vraagt namelijk om "oedige beslissingen, waarbij het al peen belang voorrang krijgt boven «belang van groeperingen. In de flktijk blijkt al te vaak dat raadsle- fen onder druk staan van bepaalde lilangengroeperingen en denken dat shet goed doen als ze het deze foeperingen naar de zin maken". Lapmiddelen het zou lukken het autogebruik Texel sterk te beperken ten gunste bet fietsverkeer, zou er al heel wt druk van de ketel zijn. Hooger- 'Me ziet daar niets in. „Het effekt slide praktijk minimaal. Op zijn ""'symptoombestrijding. Het leidt in maar de aandacht af van de fóentie van het probleem. Kijk naar Mietsbus van de AOT. Een volsla- bf mislukking. Ook het idee om bij pKooijbrug bij Den Helder een par- Wgarage te maken waar toeristen 'en auto kunnen neerzetten, waarna "met bussen naar de boot worden tocht; ik zie daar niets in. Nee, «moeten er rekening mee houden Mie groei voorlopig nog doorgaat, [be geen spoor van stabilisering. "'iaat wat harder of minder hard, bet gaat door als er niets aan tot gedaan. Wij willen natuurlijk ^1 precies weten wat er aan de to is. Ik wil bijvoorbeeld prognoses ebben voor het reisgedrag van ver killende groepen mensen, onder- keiden naar het reismotief dat zij toen. Ik heb daarover contact met kErasmusuniversiteit. Het zou mooi 'l" als dat onderzoek parallel loopt «et het grote onderzoek dat de ge- tonte moet instellen naar de toe- Pistige ontwikkelingsmogelijkheden k Texel in algemene zin. Als je in diende beslissingen neemt, kun je f00|t genoeg weten". ]0 -'ganist Bert Koelewijn geeft dinsdag 20.15 uur een concert in de RK bxvan Den Burg. Koelewijn is do- wt aan de Amersfoortse muziek- i °°l en studeerde o.a. aan het conservatorium, werken van Van Mazijk, Bach, Handel, Kellner, 'oung, Lefebure-Wely, Guilmant J zichzelf. -r van het concert wordt een ftte gehouden ter bestrijding van f'0s,en- De week erna is weer een toravondconcert. Dan speelt Joost jman orgel in de Hervormde kerk Oudeschild. Het is druk op de RST-campings Ko- gerstrand, Loodsmansduin en Om de Noord. De records van de jaren ze ventig zijn echter nog niet geëve naard. „Maar", zegt directeur Menno Hofmann, „als het weer tot eind augustus goed blijft, gaan we over de toch al goede cijfers van vo rig jaar heen." De sinds 1955 bestaande Recrea tiestichting Texel heeft in de jaren ze ventig een topperiode gehad. „We hadden toen ongekende aantallen van 300.000 overnachtingen in een seizoen op camping Kogerstrand", vertelt Hofmann. „Dat had te maken met dé „babyboom-generatie" van na de oorlog, die massaal op vakan tie ging. Buitenlandse reizen lagen toen nog niet binnen ieders mogelijk heden en bungalowverhuur was er nog betrekkelijk weinig." De cijfers kelderden in de jaren tach tig, met als absoluut dieptepunt de jaren na 1983. Hofmann: „De wel vaart nam toe, maar er dreigde een economische depressie, ledereen ging massaal naar het buitenland. In '83 hadden we een enorm slechte zomer. Dat was het begin van de zeven nat te jaren...." Droge jaren In 1989 was weer sprake van een re delijke zomer. De zeven droge jaren leken aangebroken. „Maar niet alleen het mooie weer zorgde voor groei. Ook de naamsbekendheid van Texel, door een goede promotie door de VVV, sorteerde effect. En niet alleen voor ons; heel Texel profiteerde daar van." In die tijd werd ook duidelijk op wel ke doelgroep de RST-campings zich richten. „In de jaren zeventig werd daar niet zo over nagedacht. Pas als je een periode van recessie hebt, ga je dat uitzoeken. Wij mikken op de jonge gezinnen met een paar kinde ren en de jongeren met een niet al te groot inkomen." De seizoensverbre ding en de kortere vakanties deden ook bij de RST hun intrede. „Eind ja ren tachtig werd het weer populair om in eigen land op vakantie te gaan. En als het mooi weer was kwam men terug. Een goed seizoen werd gevolgd door een grote hoeveel heid vroegtijdige reserveringen voor het volgende jaar." Wisselvallig Vorig jaar haalden de RST-campings Kogerstrand en Loodsmansduin be- zettingscijfers van respectievelijk rond de 200.000 en 120.000. Hoeveel het er dit jaar zijn, kan Hofmann nog niet zeggen. „Een slecht naseizoen kan alles nog verpesten en er is wissel- Tijdens de vrijdag verreden tijdrit van Wielervereniging Texel werden de tij den sterk beïnvloed door de stevige noord-oostenwind. De uitslagen wa ren als volgt: B-jeugd, 8 km: 1. Erwin Goënga 18 min 08 sec; 2. Robert Jan Appel 20.00. A-jeugd, 12 km: 1. Tijmën de Wijn 26.14; 2. Joost Bakker 26.23; 3. Remco Koopman 30.26. Senioren. 32 km: 1. Ron Smit 48.17; 2. Dirk Vinke 50.05; 3. Loek van Vliet 50.09; 4. Rien Brou wer 50.22; 5. Arno Smit 50.39; 6. Jan Zijm 50.51; 7. Simon Appel 50.53; 8. Jos Huis man 51.01; 9. Hans Splinter 51.10; 10. Henk Stevens 52.15. De eindklassering van de Koger crosslopen is in zicht. Met nog één wedstrijd te gaan, kan het in sommi ge categorieën nog spannend wor den. In andere categorieën is de strijd al gestreden. Zo is het niet moeilijk te voorspellen wie bij de 414 km met de hoogste eer zal strijken. Ongetwijfeld is dat Mercel Boertien die met grote over macht alle lopen wist te winnen. Zondag zal tijdens de negende crossloop waarschijnlijk de definitieve ontknoping plaatsvinden. Jeugd, VA km, jongens: G. Kuiper 5.53, J. Witte 5.54, E. Witte 6.21. VA km meisjes: S. Schermer 6.38, K. Schraag 6.58, M. Prent 7.05. Jeugd 2A km. jongens: E. Bakker 9.01, C. Zoon 9.11, D. van Rooy 9.45. 2Vi km meis jes: S. de Vos 9.53, R. Berkers 9.56, M. Witte 10.10. Jeugd 4A km, jongens: P, Berkers 18.08, n. Bakker 18.30, E. Scholtens 19.13. 4'/2 km meisjes: W. Kuiper 22.23, A. Reichen- bach 23.12, C. Meyer 33.08. Heren, 41A km: M. Boertien 15.59, H. Bakker 17.35, A. Ho- vestad 19.02. Dames, 4'/i km: W. ter Laak 22.08, M. Huiskamp 28.50, C. Wespe 32.29. Dames veteranen: M. Sta.rk 20.59. Heren, 8,1 km: Th. Franchimon 30.27, L. van Loenen 32.38, T. v.d. Vis 33.17. Heren veteranen, 8,1 km: P. J. Versieyen 32.30, N. Vergouw 33.33, K. v.d. Jagt 33.43. Hofmann: vrolijk druk vallig weer voorspeld. De mensen die er nu nog zijn, zitten hier voor twee of drie weken. Als die tussentijds hun boeltje pakken omdat het blijft hozen, dan komen ze niet meer te- rug." Diefstallen Verhalen over oprukkende criminali teit, met name diefstallen, op de campings zijn volgens de RST- directeur overdreven, al wil hij de za ken zeker niet bagatelliseren. „Tenten blijven tenten en dus makkelijk toe gankelijk voor kwaadwillende lieden. Maar al onze kampeerders weten dat ze alles dat waarde heeft kunnen af geven. Wij bewaren dat in een kluis. En als je hoort wat er dan nog wordt gestolen denk ik wel eens: dat is jul lie eigen schuld." Bungalows? De RST denkt voorlopig niet aan uit breiding, hoewel Hofmann laat door schemeren dat een investering voor Loodsmansduin in niét weersgevoeli- ge accommodatie in de toekomst tot de mogelijkheden behoort. „Je kan niet ontkennen dat die camping eco nomisch belangrijk is voor een dorp als Den Hoorn. Als we daar iets doen dat de seizoensverbreding ten goede komt, dan vaart het dorp daar ook wel bij. Ik steun het Recron- standpunt ten aanzien van het om zetten van tentplaatsen naar bunga lows. ledereen moet daarin vrij zijn. Dat is net zoiets als het hardnekkig vasthouden van het maximum van 47.000 slaapplaatsen. Het gaat niet om een getal. Texel heeft een natuur lijke grens. Dat is wat Teso kan aan voeren. De groei houdt vanzelf eens op, daar hoeven we niet moeilijk over te doen." Hofmann is het niet eens met de momenteel veelgehoorde kreet dat het op Texel te druk zou zijn. „Het is vrolijk druk in het sei zoen, maar er lopen heus niet iedere dag 47.000toeristen over het eiland. Je moet je niet blind staren op de piekdrukte." Hofmann heeft zich ver baasd over de wijze waarop het col lege is aangevallen inzake haar toeristische beleid. „Texel hangt aan een van het overleg en de inspraak mogelijkheden. Het college heeft de kritiek naar aanleiding van de actie van Menno Stam niet verdiend." In een ingezonden stuk elders in de ze krant beschuldigt Lilian Vlem- mings uit Eindhoven discotheek De Toekomst van discriminatie. Zij en zeven andere spierdystrofiepatiënten werden tijdens een avondje stappen min of meer gedwongen de drukke Koger dancing te verlaten. „Jammer dat we op dit incident worden be oordeeld. We staan juist positief te genover rolstoelgebruikers", reageert disco-eigenaar Frits Langeveld des gevraagd. Lilian Vlemmings houdt al voor het zevende jaar vakantie in het Tessel- huus, het vakantiehuis voor zwaar li chamelijk gehandicapten aan de Ruyslaan. In voorgaande jaren ging ze ook wel eens uit in De Toekomst, maar dat gaf nooit problemen. Het voorval van afgelopen vrijdagavond viel haar daarom rauw op het dak en bezorgde haar en de anderen een na re bijsmaak. „Heel jammer dat dit is gebeurd, ledereen op Texel doet juist z'n best om gehandicapten zo leuk mogelijk te ontvangen", zegt Lilian. Omzet Ze neemt het woord „discriminatie" in de mond, omdat het personeel van De Toekomst best nieuw publiek had kunnen weigeren; toen de zaak een maal vol was. „Nu werden wij ver zocht de disco te verlaten, zodat „Ik blijf van mening dat er in Den Burg urinoirs bij moeten. Als er 's nachts tweehonderd jonge mannen onder spanning uit uit gaansgelegenheden komen, hebben ze nooit genoeg aan een openbaar toilet in het Waaggebouw." Aldus verklaarde burge meester Schipper tijdens de dinsdagavond gehouden raadsverga dering. Hij verweet de raadsleden dat ze in de discussie over leefbaarheid wel vóór plaatsing van urinoirs waren, terwijl ze dit later om planologische redenen van de hand wezen. De plannen voor aanpassing van het openbaar toilet in het Waaggebouw konden grotendeels de goedkeuring van de raad wegdragen. Alleen Ger- brand Poster van Texels Belang had de nodige bezwaren. „Het wordt na tuurlijk een grote bende als dat toilet 24 uur per dag is geopend." Ook het muntensysteem vond hij een slechte keus. Bovendien was hij niet te spre ken over de wijze waarop de huidige beheerder (Karseboom-exploitant Pie- terse) aan de kant zou zijn gezet. „Hij heeft maandag te horen gekre gen dat zijn bron van inkomsten ver dwijnt omdat er een schoonmaakbedrijf wordt aangetrok ken. Moet je afgestudeerd zijn in de huishoudkunde om toiletten te mo gen schoonmaken? Hij doet het toch prima?" Openlucht-plassers Ook PvdA-er Gerard van der Kooi had er zijn twijfels over of feestgangers 's nachts wel de moeite zouden nemen een kwartje te pakken terwijl de muur van het gemeentehuis zo dicht bij en gratis is. Hij stelde voor de toi letten na een bepaald tijdstip gratis Districts-bekercompetitie KNVB: 1e ronde, dinsdag 25 augustus: 18.30 u. WGW-Texel 2e ronde, dinsdag 1 september: 18.30 u. winnaar ZAP-HRC - winnaar WGW-Texel Afdeling Noordholland: Poule-indeling en wedstrijdprogram ma Noordhollandbeker zondagvoet bal: De Koog, Tex. Boys, SVO dinsdag 25 augustus: 18.30 u. De Koog-Texelse Boys zondag 30 augustus: 14.30 u. Tex. Boys-SVO donderdag 3 september: 18.30 u. SVO-De Koog Zaterdag 12 september organiseert het wielercomité Texel het open Noor-Hollands kampioenschap tijdrij den voor recreanten over 40 kilome ter. De vorig jaar ingestelde bedrijfsbokaal, die door het team van de Texelse brandweer werd gewon nen, is ook nu weer onderdeel van deze wedstrijd. Het team moet mini- toegankelijk te laten. „Als dan de muntautomaten zijn geleegd, voor komt dat tevens dat deze worden leeggeroofd." Kees Hin van het CDA vroeg om meer toezicht en strengere straffen voor „openlucht-plassers". Wethouder Terpstra pleitte ervoor eerst het openbaar toilet te installe ren en de praktische problemen gaandeweg op te lossen. „We heb ben geen idee hoe het uitpakt. Dat men de muur van het gemeentehuis gebruikt is een gedragsprobleem dat je niet zult veranderen met de ver bouwing van het Waaggebouwtje." Hij ontkende dat er al een schoon maakbedrijf is gevraagd het werk over te nemen van Pieterse. „Er is al leen bij een bedrijf gevraagd wat zo- Voor de dames en de jeugd van Texelse Boys beginnen de trainingen volgende week dinsdag (18 augustus) weer, twee weken voor het begin van de competitie. De trainingstijden zijn als volgt: Dinsdag: 16.00 u. C2; 17.00 u. D1; 18.00 u. Cl; 19.00 u. A1; 20.00 u. dames. Woensdag: 14.00 u. F; 15.00 u. E1 E2; 16.00 u. D2. Vrijdag: 17.30 u. Cl; 19.00 u. A1 senioren; 20.00 u. dames. SV Oosterend Vrijdag (heden) begint de voetbaltrai ning van SV Oosterend weer, aan vang 19.00 uur. Zaterdag speelt SV Oosterend een wedstrijd tegen De Koog op het veld van SVO. Aanvang 19.00 uur. maal uit drie personen bestaan (me dewerkers van één bedrijf), waarbij de drie individueel gereden tijden bij elkaar worden opgeteld. De zodoende verkregen tijd telt mee voor het klas sement. Er kunnen per bedrijf meer dan drie renners deelnemen, dan worden de drie snelste tijden ge bruikt. De persoonlijk gereden tijden van de renners tellen ook mee voor het individuele klassement. De klassementen zijn: heren senioren van 16 tot 40 jaar, heren veteranen van 40 jaar en ouder en dames. De eerste renner gaat om 13.00 uur van start op de dijkovergang nabij de PEN-centrale in Oudeschild. Voor aanmeldingen of inlichtingen kan contact worden opgenomen met Dirk Vinke, telefoon 13814. iets ongeveer zou kosten. Daarnaast wil ik aan de raad vragen of het niet beter is in verband met de hygiëne om dit door een gespecialiseerd 'schoonmaakbedrijf te laten doen. Maar als Pieterse ook aan de eisen kan voldoen die wij stellen voor het schoonhouden van de voorziening, dan mag hij ook inschrijven." Wethouder Barendregt voegde nog toe dat het Waaggebouw niet voor 70% rijkssubidie in aanmerking komt, omdat de monumentenpot leeg is. Maar bij uitzondering wordt 50% subsidie verstrekt uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing van de provincie. Als de weersomstandigheden het toelaten houdt de Waterskivereniging Texel voor de tweede keer dit seizoen een clubwedstrijd. De krachtmeting staat open voor alle leden van de vereniging. Er wordt gestreden op de onderdelen slalomskiën en schans springen. Uiteraard zal de winnaar van de vori ge wedstrijd, Harry Blauw, opnieuw proberen de anderen achter zich te laten. Of dit hem zal lukken, kan ieder zelf komen bekijken op de dijk bij Oudeschild. Inschrijven voor de wedstrijd kan tot 12.45 uur, aanvang van de wedstrijd is 13.00 uur. Het inschrijfgeld be draagt 710, anderen naar binnen konden om onze plaats in te nemen. Kennelijk scheelt onze aanwezigheid teveel omzet." Frits Langeveld vecht dat aan. „Jam mer dat ze het zo bekijkt. We deden het juist ter bescherming van henzelf. Vrijdag was het één van de aller drukste avonden van het jaar. Als er bijvoorbeeld paniek ontstaat of er een vechtpartij uitbreekt, kunnen de rolstoelers onmogelijk wegkomen. Er kunnen dan ongelukken gebeuren. Je kunt wel zeggen dat ze voor eigen ri sico naar binnen zijn gegaan, maar het is mijn verantwoordelijkheid om gevaarlijke situaties te voorkomen." Kinderachtig Lilian kan er weinig begrip voor op brengen. „Toch vreemd dat wij eruit moesten, terwijl kotsende discogan gers gewoon mochten blijven", zegt ze, onder verwijzing naar een feest vierder die had overgegeven op één der rolstoelers. Ze heeft zich boven dien geërgerd aan de behandeling door de uitsmijters. „Heel kinderach tig. Ze deden alsof wij kinderen van vijf zijn. Eentje pakte de pook van mijn rolstoel en wilde me wegrijden", aldus de 27-jarige Eindhovense. Langeveld betreurt dat dit geval zo wordt opgevat en spreekt van „een incident". „Wij zijn juist heel rolstoel- vriendelijk. In De Toekomst komen heel veel rolstoelgebruikers. Ons per soneel helpt ze altijd naar binnen door de nooddeuren aan de zijkant, als de gewone entree te krap is. Ik vind het prachtig om te zien hoe ze met dansen uit hun bol gaan. Het punt is echter dat De Toekomst bij de jeugd ontzettend populair is, iedereen wil erheen. Op drukke avon den in het topseizoen, zoals vrijdag, wordt de aanwezigheid van rolstoe lers dan problematisch." Uitstekend Over het feit dat de groep pas in tweede instantie het entreegeld te rugkreeg, zegt Langeveld: „Zoiets kan alleen door mijzelf worden beslist. Op het moment dat zij weggingen, was ik niet in de zaak." Volgens de Koger ondernemer onderhoudt zijn disco theek met het Tesselhuus juist uit stekende banden. „Vorige week heeft een groep rolstoelers nog een ritje gemaakt met onze geluidswagen. Beetje disco erbij, prachtig vonden ze het." Een os-aan-het-spit vormde dinsdag middag op de braderie in De Koog een trekpleister van jewelste. Slager Hans Ploeger draaide het rund rond aan een grote grill en wist daarmee de eet- en kooplust van de duizenden bezoekers op te wekken. Telkens sneed de slager er een stuk af, be ginnende met de lende, het lekkere achterdeel. Aan het eind van de bra derie was al het vlees verkocht. Ove rigens trekt de Koger zomermarkt wekelijks veel belangstelling. Door optredens van maffe straatorkestjes en andere attracties wordt het pu bliek telkens iets extra's geboden. Vooral de streetparade „Waarschu wing voor de scheepvaart" blijkt een schot in de roos. Afgelopen dinsdag werd de braderiedag voor de tweede maal dit seizoen besloten met een spectaculair vuurwerk, dat naar schatting door tienduizend mensen werd gadegeslagen. Aan het eind van de zomer volgt de derde en laatste vuurwerkshow.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5