Overlast of storm in een glas water? Terpstra: „Sluiting Vliehors is utopie" f „Enige overlast moeten we toch kunnen tolereren" H. Kok contra De Krim van de ontspanning 9>Mensen komenl voor rust avenfeest van Cocksdorp loet een traditie worden Klachten Durpers over nachtbrakers overdreven? Fietsendieven Oosterend Present Agressief gedrag Horizontoer laat De Koog swingen gels tekenen voor nputerprogramma ankrijd onder vergunning omen gekapt? 'itslag verloting TEXEL BLIJFT VECHTEN TEGEN VLIEGLAWAAI IN WADDENGEBIED ",ecr be|en^^ J^^^jjngsaktie er Met catamaran en zeekano in geweer tegen straaljagers TEXELSE COURANT PAGINA 5 „Gezien het aantal klachten uit De Cocksdorp is er voor de politie geen aanleiding verscherpt toezicht te houden." Groepscommandant J.B.M. Moeskops van de rijkspolitie Texel vindt dat het tot dusver een tamelijk rustig seizoen is geweest op Texel. „De Cocksdorp vormt in dat opzicht geen uitzondering. Enkele individuele klachten kunnen daar niets aan af doen." Raadslid Ate Rienstra (CDA) kaartte de situatie rond het Eierlandsche Huis vorige week aan tijdens raads vergadering. Bezoekers van de goed bezochte disco-avonden die bijna da gelijks worden gehouden, zouden voor nachtelijke overlast zorgen. Dur pers deden hun beklag en mopperden over de verruwing onder de vakantie- vierders, die De Cocksdorp ook in de avonduren steeds beter weten te vin den. Een tweetal mishandelingen die onlangs in en rond het dorp plaats vond, zette hun klachten kracht bij. Moeskops: „Er gebeurt overal wel eens iets, vooral tijdens zo'n drukke periode. Het zijn echter incidentele gebeurtenissen." Ook Bas van der Beek, voorzitter van de dorpscommis sie, bagatelliseert de zaak. „Bij mij is officieel nog geen klacht ingediend. Links en rechts vang je natuurlijke wel eens geluiden op, maar volgens mij is de kwestie niet verontrustend." Van der Beek liet wel weten dat tij dens de bijeenkomst van de dorps commissie morgenavond de zaak ongetwijfeld aan de orde zal komen. Oogje in het zeil „Verhalen over overlast steken rond deze tijd van het jaar altijd de kop op", meent Erwin van der Linde, pen ningmeester van het Eierlandsche Huis. „Kijk, dat er 's nachts wel eens rumoer op straat is, wil ik niet ont kennen. Maar de veroorzakers daar van kunnen net zo goed uit andere café's komen, zoals La Morena of De Rog." Volgens Van der Linde krijgt het Eierlandsche Huis ten onrechte de schuld in de schoenen geschoven. „Als het dorpshuis niet open was, Ook afgelopen weekend zijn weer fietsendieven actief geweest op het eiland. Bij paal 17 werd een op slot staande zilverkleurige damesfiets gestolen en op een camping bij De Koog verdween een eveneens af gesloten bruine tandem. zou de overlast nog veel groter zijn. Bovendien zijn voor een sluitende ex ploitatie van het dorpshuis, de disco avonden noodzakelijk. Maar sinds we twee jaar geleden om dezelfde reden in opspraak zijn geweest, hebben we er van alles aan gedaan de overlast te beperken. Zowel van binnen, door geluidsisolatie, als van buiten. Be heerder Nico Ooijevaar houdt na slui tingstijd een oogje in het zeil. Hij begeleidt de jeugd, zodat ze via het fietspad naar camping kunnen lopen. Bij de hoek van de Vuurtorenweg vangt de nachtwacht van De Krim ze op." De suggestie van Rienstra om op deze camping een disco te hou den, zal de overlast volgens Van der Linde slechts ten dele opheffen. „In de Noordkop zitten zo'n tienduizend toeristen. Slechts een deel daarvan komt van De Krim. De rest volgt een andere route." In dorpshuis De Bijenkorf valt vrijdag avond de beslissing of volgend jaar weer een Oosterend Present feest wordt gehouden. De dorpscommissie heeft alle Oosterenders en omwonen den uitgenodigd voor de actieverga dering, die om acht uur begint. Het evenement gaat alleen door als vol doende mensen bereid zijn om mede werking te verlenen. Ook zijn goede ideeën uiteraard welkom. Een oplossing waardoor de overlast zou kunnen afnemen is volgens hem het plaatsen van straatverlichting langs de omstreden route. De ge meente heeft het verzoek van de dorpcommissie daartoe echter nog niet ingewilligd. Volgens de penningmeester is het dorp niet gediend bij stemmingmake rij. „We verdienen onze boterham aan het toerisme. Enige overlast moeten we toch kunnen tolereren, ook de mensen die er geen direct belang bij hebben. Als straks het seizoen voor bij is, zul je zien dat het toch wel is meegevallen. Dan zeggen we op nieuw: laat de toeristen volgend jaar toch maar komen." De politie heeft gistermiddag een 16- en een 17-jarige jongen van een camping bij De Cocksdorp verwij derd, omdat zij andere toeristen had den lastiggevallen. De jongens, afkomstig uit Utrecht en Mijdrecht, reden met hun brommers op het niet-verplichte fietspad langs de Ruigendijk, in plaats van op de weg. Twee fietsers, een vader en een zoon uit Joure, maakten daarover een opmerking. De bromfietsers pikten dat niet en begonnen de man te slaan en te schoppen. De man liep enkele schaafwonden op en beide fietsen werden licht beschadigd. De politie wist de daders snel op te spo ren. Ze kwamen er vanaf met een schadevergoeding, omdat de Friese slachtoffers geen aanklacht tegen hen wilden indienen. De agressieve bromfietsers verlieten vervolgens niet alleen de camping, maar ook het eiland. reductie van de geluidsoverlast tot 75 procent ook als de activiteiten van de Noordvaarder naar de Vliehors worden verplaatst?" Volgens Terpstra is door het college hardgrondig gea geerd tegen concentratie van de vlie- goefeningen op de Vliehors en heeft het college geëist dat de overlast omlaag gaat. „Het Texelse voorstel voor verlegging van de aanvliegroute is ondanks toezeggingen in de prak tijk echter nog niet getest." Wèl is er een volgradar op de Vlie hors geplaatst. „Vliegers die in de fout gaan, zullen worden terug gestuurd, zo heeft men ons medege deeld." Eind deze zomer beziet het college de resultaten van die maatre gelen. Publiciteit De media waren niet voor niets bij de bezettingsactie aanwezig. RTL 4 ver toonde 's avonds op tv een impressie en diverse landelijke dagbladen be richtten er in de loop van de week over. Merendeels hadden de journa listen een mild oordeel en waren hun artikelen meer sfeerverslagen dan „hard nieuws". Enkele citaten: „Eén Texelaar is zelfs komen zwemmen. Hij wilde wel eens weten hoe een zeehond zich voelt, als zo'n straalja ger vlak over zijn kop heenscheert." (NRC Handelsblad), „Waarom die rou te dan niet eerder omgelegd? 'Tja', mompelt wethouder Terpstra. 'We hebben vaak aangehikt tegen het ge heime brein van Defensie. Dat depar tement is nou eenmaal moeilijk te bespelen'." (De Telegraaf), „Militairen hebben niet geleerd te denken, maar we hebben de aandacht gewekt en daar gaan we net zo lang mee door tot we weer rustig kunnen wonen." (initiatiefnemer Gerard Zoetelief in het Algemeen Dagblad). Dekbedden Een aparte plaats neemt de Harlinger Courant in. Uitstekend van Texelse in formatie voorzien door correspondent Dirk Kuiter uit Oosterend, wijdde het collega-nieuwsblad vele artikelen aan dit onderwerp. Vlielandse abonnees lieten zich niet onbetuigd in de ingezonden-stukkenrubriek „Lezers schrijven". De Vlielander winkelier Herman Hoedemaker veegde de vloer aan met de actie en schreef dat „de Texelaars maar wat vaker de koppen onder die uitstekende Texelse dek bedden moesten steken". In de vol gende krant reageerde Zoetelief luchtig: „Hoedemaker, hou je bij je leest." Vakantiecentrum De Krim heeft af gelopen zomermaanden drie open luchtconcerten gehouden. Buurtbewoner Hennie Kok heeft bij de burgemeester een klacht inge diend over geluidsoverlast. Volgens de politie en de leiding van De Krim is hij daarmee de enige. De Krim wilde in het hoogseizoen zes openluchtconcerten houden. De gemeente verleende vergunning. Voorwaarde was dat de muziek om 24.00 uur zou worden gestopt. Mid dels een brief werden alle buurtbe woners op de hoogte gesteld van de data van drie geplande concerten. In dit schrijven stond ook dat bij even tueel overlast kon worden gebeld naar het vakantiecentrum. Overlast Hennie Kok, wonende aan de Krim- weg, had op woensdag 22 juli last van de „Summer night party". Hij belde de burgemeester uit zijn bed. „Degene die de vergunning afgeeft is verantwoordelijk, dus in dit geval is dat de burgemeester." De politie werd verzocht poolshoogte te nemen en die constateerde dat het wel mee viel met het lawaai. Daar is Kok het niet mee eens. „Het is belachelijk, ledereen die een horecabedrijf heeft moet aan honderdduizend eisen vol doen en die Veronica-radiotoestand mocht niet omdat het teveel overlast veroorzaakte. En dit mag zomaar wèl." De Krim schreef naar aanleiding van zijn klacht een brief aan Kok waarin excuses worden gemaakt voor het ongemak en waarin hij wordt uitge nodigd het laatste concert in Western stijl (afgelopen woensdag) bij te wo nen. Kok: „Maar ik laat me niet om kopen met een paar consumptiebonnen." Eerder gestopt André van der Vliet van De Krim: „We hebben besloten het aantal con certen tot drie te beperken. Het eer ste was akoestisch en de laatste van woensdag werd wegens het weer grotendeels binnen afgewerkt. Tijdens het tweede concert, waar meneer Kok zegt last van te hebben gehad, is de politie langs geweest. Zij waren tevreden over wat ze aantroffen. We zijn toen trouwens al om 23.45 uur gestopt." Van der Vliet vertelt dat De Krim probeert rekening te houden met iedereen. „Heus niet al onze gasten zijn gecharmeerd van zo'n concert, dus we houden het beperkt. Natuurlijk is er sprake van enige last, maar niet van overlast. We proberen de buurt op de hoogte te houden van onze activiteiten waarbij men ook welkom is." Geluidsgolven? Enkele buurtbewoners zeggen ook wel wat last te hebben gehad van het lawaai. „Maar niet zoveel dat ik het nodig vond actie te onderne men", aldus één van hen. „Als ik wat hoor dan bel ik altijd naar De Krim en dan wordt er meteen wat aan gedaan." Een ander vertelt dat het geluid bij Kok luider doorklinkt dan bij andere woningen aan de Krimweg. „Het zal wel met boomsin gels en luchtstromingen te maken hebben." Een geestelijk gehandicapte van een groep die verblijft in De Turkse Tent is op de podiumwagen geklommen en leeft zich helemaal uit tijdens de Horizontoer ifoio Tessa de GraaH) Met een zeilschip trekken de artiesten die meedoen aan de Horizontoer van de ene plaats naar de andere. Gisteren deden ze De Koog aan en lie ten het dorpje schudden op de grondvesten. 's Middags werd een openluchtconcert gegeven waarin bekende num mers zoals van Bette Midler en Janis lan werden afgewisseld met eigen composities en cabaretachtige acts. 's Avonds werd opgetreden in loka- ties in het dorp. Het publiek genoot zichtbaar, al was men in de late uurt jes meer bereid tot meeswingen dan in de middag op het dorpsplein. oud te boeien tijdens het havenfeest organise ijzclf beir geluidsoverlast, in Jan Maas en Peter van der mede-samenstellers van de dit jaar verschenen „Gids 'Je vogels van Texel", stopten jjpen voorjaar al hun vrije tijd in nodern educatief computerpro- ma over de vogels van Europa, üe maanden tekenden ze liefst soorten vogels, het dubbele van aantal dat voor de Texelse vogel- nodig was. „Twaalf uur per dag ■nen was op het laatst geen uit dring meer", aldus Van der Jhet software-pakket zijn alle ori- sle tekeningen van de Texelse vo- jids gebruikt, dus ook die van Reydon. Wegens zijn werk als servator bij EcoMare zag Reydon kans om ook aan het computer- |mma mee te werken. :programma werd vorige week op Texel gedemonstreerd, bis de opening van enkele nieuwe Bsities in art-gallery Het Posthuys g. De vogeltekeningen van Jrie genoemde Texelaars zijn daar "t weken lang te bewonderen. De nonstratie werd technisch mede $ijk gemaakt door het computer- bedrijfje Meltec uit Den Burg. Het de monstratiepakket is inmiddels weer in handen van de opdrachtgever, het Export Center for Taxonomical Identi fication (ETI). Eén van de doelstellin gen is het beschrijven van diersoorten, zodat ze kunnen worden herkend. Het pakket, dat nog een ex perimenteel karakter heeft, zal wor den aangeboden bij diverse (wetenschappelijke) instellingen in de hele wereld. „Birds of Europe", zoals het program ma heet, is in feite een vogelboek met tal van moderne opzoekmogelijk- heden. Zo kan aan de hand van ge luiden en filmpjes een vogel worden herkend. Ook kunnen soorten worden gedetermineerd via sonogrammen (weergave van de zang), eieren, af metingen, enzovoort. Verder kan de vogelkennis worden getest met een quiz. Het programma is voor een breed publiek toegankelijk: „Met drie vingers en een portie gezond ver stand is alles op te zoeken." Volgens het college van b en w is sluiting van het oefenterrein op de Vliehors niet aan de orde. „De Tweede Kamer heeft in de Defensie nota besloten dat de Vliehors open blijft. Daar moeten we ons bij neer leggen", aldus wethouder Dirk Terpstra. „Sluiting van de Vliehors als militair oefenterrein is een onbe reikbaar toekomstbeeld, een utopie." De wethouder gaf deze uitleg tijdens de jongste raadsvergadering in ant woord op vragen van Peter Bakker (Groen Links) naar aanleiding van de ludieke Vliehorsbezetting van verle den maandag. Bakker informeerde welke afspraken het college met Defensie heeft ge maakt en op welke termijn ze wor den gerealiseerd. Bakker: „Geldt de geruste buurtbewoners constateer- 1 vrijdag dat enkele bomen op par ierterrein aan de Reyer (Serstraat in Den Burg werden ge- Navraag bij gemeentewerken le- niets op. Afdeling milieu van de ^nte wist te melden dat er een ""vergunning is afgegeven voor 'tewuste terrein, waardoor mag "fen gekapt zonder vergunning, de omwonenden is het daar eens. „Het is een slecht be- jdat zulke prachtige bomen zo- mogen worden gerooid. Zonde die indrukwekkende populieren." -e verloting die werd gehouden *ns de rommelmarkt te Den ^zijn prijzen gevallen op de vol- lotnummers: 137, 170, 207, ;3' 250, 401, 452, 462 en 482. Rijzen zijn af te halen bij Ferry ^enburg, Naalrand 9 te Den "m, tel. 19272, of donderdag in 5"uis, tijdens de rommel- en boe- miarkt ten behoeve van de ker- sstauratie. erslïggevi TEXEL/VLIELAND een wille vlag in de hand en I veertig actievoerders ln I kielzog betrad Tcxelaaruc i media, dan van demonstranten Uee, belangstelling gillende alcoholcontroles hebben °Pen weekend slechts één over- ':et opgeleverd. Dat betrof een ™9e automobilist uit De Waal. Hij z50 ug/|, terwijl slechts 220 is irtstikke gezellig, leuk voor jong jud, maar waar is nu toch die Dat was de mening van ve in bezoek brachten aan het wnfeest" bij paal 33, een initia- Sil Boon en Janka van den i ajaar werd voor de eerste keer evenement geïmproviseerd op strand bij De Cocksdorp. Hoewel leinig ruchtbaarheid aan was ge in, wisten belangstellenden ook dit jaar het feest goed te vinden. Er viel veel te genieten. Lot Kombrink vermaakte de kleintjes op vakkundige wijze met poppenspel en muziek. Te vens maakte zij deel uit van de band die de rest van de dag voor muzikale ondersteuning zorgde. Er was een fototentoonstelling met kiekjes van vroeger en nu. En er was ter plaatse gerookte vis verkrijgbaar. De bemanning van de KNRM red dingboot Beursplein 5 verzorgde een eindje verderop het strand uitleg en demonstraties. De term „havenfeest" lijkt misplaatst, daar de aanlegsteiger van het Vlielandveer „de Vriendschap" nauwelijks die titel verdient. Maar Boon heeft al lange tijd plannen De Cocksdorp te verrijken met een echt haventje, opdat hij niet iedere winter periode zijn schip naar Oudeschild hoeft te verplaatsen. Vooruitlopend daarop heeft hij het strandevenement alvast vernoemd. Of de haven er komt staat nog te bezien, maar het feest verdient het wel een traditie te worden. Er was zowel van Texelaars als toeristen veel waardering voor de gezellige sfeer en het geboden vermaak. in De Cocksdorp. tinbrink weet met haar gitaar jong en

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5