(jroen l^wartrjïxeh in het harL. "7™" teinigingsrecht tog meer omhoog Lioe! ■fieüdt me BEZORGER „Nullen" maken Texelse strand helemaal schoon FIOD neemt boekhouding Koger disco in beslag gemeentebegroting 1993 sluitend 'oeristenbelasting iaar één gulden VESPER IN DIT NUMMER Jacht met averij op sleeptouw Vernielingen TALK Or THE TOWN ">1r GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10710 VRIJDAG 28 AUGUSTUS. 1992 ^advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, jg aA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 120-14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel 120-12741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: ƒ46,20, halfjaar; Los ƒ1,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- n.bel uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Harry de Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. kt reinigingsrecht zal volgend jaar nog aanzienlijk verder stij- n. In welke mate is nog niet bekend, maar er moet op worden rekend dat per huishouden enkele tientallen guldens extra in iening zullen worden gebracht. wordt veroorzaakt door de sterk «nemende kosten van huisvuilver- grking. De verwerkingskosten zul- f40,- tot f60,- per ton stijgen. De raring leert dat deze kosten kun- n worden gedekt door ongeveer e bedrag per jaar per huis den te innen. Dat het nog niet bekend is komt omdat de lisvuilcentrale in Alkmaar zijn tarie- inog steeds niet heeft genoemd. «Is bekend heeft de gemeente de igingsrechten de afgelopen jaren - danig opgetrokken dat alle met de - ^vuilverwerking samenhangende erdoor worden gedekt. Dat dt dus in dat alle prijsverhogingen wnatisch aan de gezinnen worden -berekend. en iv zullen de raad voorstel de toeristenbelasting ingaand 163 te verhogen met vijf cent persoon per nacht. Het tarief irdt dan dus een gulden. De wnforensenbelasting (de vaste ffing die betaald moet worden oor eigenaars van sta-caravans zomerhuizen) verandert niet J.mc/af deze vorig jaar ai is opge doken. 3pmerkelijk is dat de vijf cent ■'tra naar een apart potje gaat m dus niet zomaar in de algeme- 'i middelen zal vloeien. Dat ioarte fonds willen b en w aan waden voor het bekostigen van typisch toeristische voorzienin- jen: restauratie en aanleg be- imwaardigheden, fietspaden id. Dit betekent herstel van een Hide situatie. De gemeente heeft [ffjarenlang een „fonds voor re latie en natuurbehoud" op na touden. Dit fonds werd op peil phouden met een deel (kwartje) 'in de opbrengst van de toe- 'ttenbelasting. Dit aparte potje mond destijds onder politieke M. De raad vond het wenselijk its „zichtbaars" te kunnen aan- "i/zen waaraan de toeristenbe- hsting wordt besteed. De hsteding van het toeristenkwart- if was jaarlijks onderwerp van discussie. Om practische redenen wrd van het systeem afgestapt. Wij zoeken een M/V JS zoeken iemand die per 1 sep- 'éinber 1992 voor ons de Texelse fourant wil bezorgen op de route: Wderweg, Ongeren, Meyerte- K Burgerdijk, Tienhoven, Ooster- eg, Bargen, Westerboers- Eendekooi, Harkenbuurt, Ko- ig. Hier wonen ongeveer 55 ®onnees. bezorgen is het eenvoudigst '-iemand die in deze omgeving %it. U kranten moeten dinsdag en vrij geven na 15.00 uur in onze druk- 7) aan de Warmoesstraat worden ^interesseerden kunnen voor na- inlichtingen terecht bij de *°"i" van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741. Het reinigingsrecht is een van de weinige heffingen en tarieven die het komende jaar worden verhoogd. De meeste overige belastingen, zoals de belangrijke onroerend goedbelasting, worden zelfs niet trendmatig opge trokken. Omhoog gaat wel het precariorecht (vergoeding voor het gebruik van ge meentelijke ruimte op straat) en wel met maar liefst 100% gemiddeld. Een dergelijk voorstel werd vorig jaar door de raad verworpen, maar de differentiatie van de tarieven wordt nu anders. Zo zal het precariorecht voor stoepen en balkons niet of vrij wel niet worden opgetrokken, maar zal voor terrassen, het uitstallen van goederen en het plaatsen van losse reclameborden veel meer moeten worden betaald. De gedachte erach ter is dat uitgesproken commercieel gebruik van de straat een hoger ta rief rechtvaardigt. De begraafrechten gaan 20% om hoog; ze zijn dan bijna kostendek kend. B en w hebben de kosten die door het begraafrecht gedekt moeten worden, teruggebracht door de be graafplaatsen voortaan mede te be schouwen als openbaar groen. Dertig procent van de kosten zullen dan worden voldaan uit de daarvoor bestemde begrotingsposten. Ook de hinderwetleges worden aan gepast, conform het plan om deze in totaal vijf „stappen" kostendekkend te maken. Er komt nu 20% bij. De komende jaren worden de twee laat ste „stappen" gezet. De belastingvoorstellen zullen door commissies en raad worden beoor deeld in het kader van de behande ling van de gemeentebegroting. De ontwerp-begroting is thans sluitend. s* Langeveld over inval: „Ergste dat je als zaken man kan overkomen" sm l\lu al 8000 bezoekers voor Agrarisch Museum sm Texelse voetbalclubs klaar voor competitie sm Uitbreiding fietspaden sm Open School begint weer Onder toezicht van een vliegerende ouderejaars ruimen aankomende studenten het strand op. De Texelse reddingboot Beursplein 5 heeft dinsdag het stalen zeiljacht Tuma met twee opvarenden aan boord naar Vlieland gesleept. Het tien me ter lange jacht werd door de vuurtorenwachters gesignaleerd terwijl het met een gescheurd grootzeil en haperende motor richting Vliehors dobberde. De zeilers waren van Denemar ken op weg naar IJmuiden en hadden onderweg zwaar weer gehad, waardoor de averij was ontstaan. Volgens twee Texelse redders die aan boord van het jacht gingen, was het goed uit gerust. Wegens de harde stroming werd bij het ingaan van de ha ven van Vlieland assistentie verleend door de reddingboot van dat eiland, de Cornelia Cla- Een groep van 113 studenten heeft deze week een belangrijk steentje bijgedragen aan een positief imago van Texel. In vier dagen tijd ontde den ze de gehele strandkust van rommel, van de veerhaven tot aan de vuurtoren. Onder toezicht van Rijkswaterstaat, die het karwei be kostigde, zijn vele vrachten afval per truck afgevoerd. Opmerkelijk is dat het project onderdeel was van een ontgroeningsweek. Ludiek of onzinnig waren de nieuwe leden van de Wageningse studenten vereniging Ceres echter bepaald niet in de weer. „Dit is onze traditionele werk-actie. We zoeken jaarlijks naar iets nuttigs, dus niet het aanvegen van een plein met een tandenborstel waarmee een andere studentenvere niging laatst de publiciteit haalde", vertelt Marco Heering, één van de groepsleiders. De werk-actie is in eerste instantie bedoeld om een onderlinge band te kweken. De ouderejaars studenten ontzien de kandidaat-leden, „nullen" genaamd, daarbij niet. Discipline is een vereiste: „nullen" moeten orders van de oudere leden klakkeloos op volgen. Zo ontstaat een groepsgevoel en leren de nieuwe jongens en meis jes de hiërarchie van de vereniging kennen. „We houden het wel binnen het redelijke", zegt Heering (zelf zes- dejaars student bosbouw). Witte petjes Het zou een peuleschil zijn om de eerstejaars op het Texelse strand af te matten door hen onnodig hele stukken te laten lopen, overnieuw te laten doen of karig te zijn met eten en drinken. De „nullen", herkenbaar aan legergroene overalls en witte pet jes, krijgen echter een redelijke be handeling. Ze moeten wel hard werken, maar met enige regelmaat kunnen de ruggen worden gestrekt en wordt een versnapering aange voerd. Tijdens de korte pauzes blijft de discipline gehandhaafd. De in keu rig kostuum gestoken ouderejaars houden een groepsbespreking of zet ten de groep aan tot het zingen van verenigingsliederen. Sommige oudere jaars nemen het minder nauw. Als de „nullen" weer aan het werk gaan en met plastic zakken naar rommel speuren, blijkt vliegeren voor één van de oudere Ceres-leden een ideale ma nier om de tijd door te komen.... Lange dagen De groep, bestaande uit 83 „nullen" en 30 leidinggevenden, maakte lange dagen. Dagelijks togen ze om half ze ven van hun logeeradres De Ruy- tersplaats naar het strand. Dinsdag, de eerste werkdag, was een dag van uitersten, ,,'s Morgens regenden we nat, maar 's middags was het werke lijk fantastisch. Heerlijk om dan op het strand te vertoeven", aldus Mar co Heering. Toch is hij qua lokatie niet honderd procent tevreden. „In houdelijk is het zinvol werk, dat aan sluit op de interessesfeer van de meeste Wageningse studenten, die aan de Landbouw Universiteit stude ren. Ook is het prettig om in de bui tenlucht actief te zijn. Liefst hadden we echter de hele groep bijeen ge- IFoto Frans Hopman) houden. Nu moeten we de mensen verdelen in groepjes, die verspreid over het strand aan het werk zijn." Helm planten Een deel van de studenten was niet op het strand actief, maar in de dui nen. Zij verstevigden de kust door het planten van helm. De Ceres-ploeg, die zelf -via een oud lid dat thans bij RWS Noordholland werkt- Rijkswaterstaat benaderde, was aangenomen voor het schoon maken van 1200 hectare kustgebied. Het zag er naar uit dat ze hun doel vandaag, de laatste werkdag, zouden bereiken. De begeleiders van RWS Texel (Frits Bonne en Cees Smit) to nen zich tevreden: „Het zijn harde werkers en het resultaat mag er zijn. Je staat er soms versteld van wat onder het zand vandaan komt. Welis waar is het zomerseizoen nu bijna voorbij, maar voorlopig is het strand schoon." Grondig De kosten zijn voor rekening van RWS Texel. Woordvoerder Bart Siebe- ling verklaart dat de Texelse kustbe- heerders een grondige strandreiniging eigenlijk allang noodzakelijk vonden. „Vooral de vele rommel die er al ja renlang lag, moest nodig worden ver wijderd. Het kwam er alleen nooit van." Het aanbod van de studenten vereniging was een kans voor open doel, omdat de strandreiniging tegen een redelijke prijs kon worden uitge voerd. Weliswaar is RWS Texel geen rijke dienstkring, maar zij beschikt wel over een eigen begroting en kan daarin met geld schuiven. De schoonmaak wordt niet als een ge meentelijke taak beschouwd. „Het strand is toch ons beheersgebied." Toch stak de gemeente een hulpvaar dige hand toe: het afval kon gratis bij overslagstation De Hamster worden aangeboden. Uiteraard wél geschei den: verfblikken en glas apart. Drankrijder Een 23-jarige Zaandammer werd in de nacht van woensdag op donder dag betrapt op het rijden onder in vloed. Hij werd door de politie aangehouden op de Nikadel in De Koog. De blaastest wees uit dat de automobilist ongeveer anderhalf maal de toegestane hoeveelheid drank had genuttigd. Hij kreeg een proces ver baal en moest zijn auto drie uur laten staan. In de Epelaan, Kamerstraat en Ruys- laan zijn auto's van Duitse toeristen vernielingen toegebracht. Spiegel, rui- tewissers, antennes en kentekenpla ten moesten het ontgelden. De Fiscale Opsporings en Inlichtin gen Dienst (FIOD) stelt een onder zoek in naar het financiële reilen en zeilen van discotheek De Toekomst in De Koog. Eigenaar Frits Lange veld, die twee dagen lang door de FIOD werd verhoord, wordt ervan verdacht te weinig omzet- en vermo gensbelasting te hebben afgedragen. Langeveld geeft hierop geen com mentaar, maar stelt vast dat de FI OD is getipt door personen die hem een loer willen draaien. Zie hiervoor het interview elders in deze krant. De inval van de FIOD, afgelopen maandag, heeft veel stof doen op waaien. Vooral omdat in de persoon van Frits Langeveld een „grote vis" aan de haak werd geslagen. Als eige naar van De Koog's populairste dis cotheek en diverse andere horecazaken heeft Langeveld naar Texelse begrippen een „imperium" opgebouwd. BV Het onderzoek heeft betrekking op de besloten vennootschap, waartoe discotheek De Toekomst en enkele van Langevelds horecabedrijven beho ren. Langeveld is directeur van deze BV. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Financiën, waaron der de FIOD ressorteert, spitst het onderzoek zich toe op de discotheek. Inspecteurs namen daarvan maandag de boekhouding in beslag. Tegelijk werd Langeveld in hechtenis geno men. De Koger ondernemer werd hiervoor overgebracht naar Den Hel der. De gevangenneming is een stan daardprocedure in dit soort gevallen en mag maximaal 48 uur duren. De vermoedelijke omvang van de belas tingontduiking heeft daar weinig mee van doen, aldus de woordvoerder van het ministerie. Normaal open Langeveld werd woensdagmiddag, na een uitgebreid verhoor, weer in vrij heid gesteld. Het FIOD-onderzoek, dat na overleg met de officier van justitie is gestart, is nog niet afge rond. Over eventuele bedragen kan nog niets worden medegedeeld. Van een verzegeling van bedrijven is geen sprake. De afgelopen dagen was dis cotheek De Toekomst normaal ge opend. Geruchten dat de FIOD deze week ook bij tenminste twee andere Texel se bedrijven (in De Koog en nabij De Cocksdorp) een controle heeft ge houden, worden door Financiën te gengesproken. Stevige muziek, show en feestgedruis! a.s. zondagmiddag, van 4 tot 7 en 's avonds van 10 tot 2... ...tussendoor kun je dus genieten van een overheerlijke steak van de houtskoolgrill! Toegang gratis!

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1