„Die tipgevers komen zichzelf nog tegen II Langeveld ruw uit slaap gewekt: Huishoudafdeling Bakker wordt textielzaak Bentex e Cum laude Soli Deo Gloria hervat repetities Historische brommers maken rit over eiland Tennistoernooi Cursus kalligrafie Dansles ouderen Mannenkoor bij zomeravonddienst Staatsbosbeheer gunt bramenplukkers ruimte tel ie Nieuw seizoen voor het Leerhuis Agrarisch Museum haalt 8000ste bezoeker binnen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1992 TEXELSE COURANT Hoogte- en dieptepunten liggen soms dicht bij elkaar. Texels be kendste horeca ondernemer Frits Langeveld kan erover meepra ten. Een week geleden was zijn discotheek De Toekomst nog positief in het nieuws dankzij de introduktie van de „schuimpar- ty". Het weekend was echter nauwelijks achter de rug, of het leven kreeg een onplezierige wending. Inspecteurs van de FIOD trommelden „de Beer" uit zijn bed op verdenking van belasting ontduiking. „Ik lag net een uur te slapen", blikt Langeveld terug. „Het weekend was achter de rug, de zomer is bijna afge lopen, dus zondagavond was een goed moment om eens lekker door te zakken. Natuurlijk rekende ik er niet op dat ze me zo vroeg alweer zou den wekken.... Ze moesten m'n admi nistratie zien en ik moest meteen mee. Wat een toestand, ik zou er een boek over kunnen schrijven. Maar dat doe ik niet, want het is niet iets om trots op te zijn." De inspecteurs namen de gehele boekhouding in beslag. „Alles dat ze hier aantroffen werd meegenomen. Dat is geen pretje. Het is het ergste dat je als zakenman kan overkomen", zegt Langeveld. En dan, strijdbaar: „Je voelt je behandeld als een mis dadiger. Maar alles moet eerst nog bewezen worden." De FIOD heeft hem stevig aan de tand gevoeld. Tijdens zijn verblijf in een Helderse cel („niet comfortabel") werd hij regelmatig ondervraagd. „Het waren harde verhoren. Dat ac cepteer ik ook, die mensen doen hun werk. Ze zijn zó getraind, ze verstaan de kunst om je méér te laten vertel len dan je lief is." Rancune Volgens de disco-eigenaar, die giste ren in De Telegraaf werd omschreven als „de rijkste man van Texel" en „horeca-koning", hebben mensen die met hem een appeltje willen schillen. Een deel van Langevelds imperium" in beeld: de Dorpsstraat met o.a. discotheek De Toekomst tijdens eep. zomerse avond. Frits Langeveld: „Het waren harde verhoren." de FIOD-actie veroorzaakt. Langeveld zegt de namen van de tipgevers te kennen. „Ik ben zelf niet rancuneus, anders zou ik man en paard noemen. Nee, ik geef geen aanwijzingen over hun identiteit. Het enige dat ik erover kwijt wil, is dat deze tipgevers zich zelf nog wel eens tegenkomen. Mijn lijfspreuk is: wie slecht is voor een ander, maakt zichzelf niet gelukkig. Daar laat ik het maar bij." Na de inval begon het geruchtencir cuit op volle toeren te draaien. Lan geveld weet het: „Ach, zulke verhalen doen al jaren de ronde. Ik ken ze en kon dus wel vermoeden dat ze me een keer te grazen zouden nemen. Weet je wat het is: hoe beter de zaken gaan, hoe groter de afgunst is. Daar heb ik me tegen leren wape nen. Ik heb er geen last van dat ik als de rijkste man van Texel wordt af geschilderd. Liever zó, dan als Jan Doedeltrapper." Clean Het zijn vooral verhalen over zwart- betalingen aan personeel die de ron de doen. Langeveld: „Daarvan word ik nu inderdaad beschuldigd. Maar hoe groter de zaak, hoe cleaner je de zaakjes voor elkaar moet hebben. In een grote organisatie moet je niet gaan zitten rommelen. Want dan zijn er teveei mensen'die van iets kunnen weten.". Of er daadwerkelijk is ges- Nu de zomervakantie voorbij is haalt Scouting Texel weer elke zaterdag oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papaier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, W. van Beierenstraat, Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan en Burgerhoutstraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 9.30 uur). Oudeschild: In Oudeschild wordt dinsdag 1 sep tember vanaf 15.30 uur door „De Bruinvis" oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het papier tijdig gebun deld aan de straat te zetten. Aan de faculteit der politieke- en so ciaal culturele wetenschappen van de universiteit van Amsterdam is Martin Bootsma cum laude afgestudeerd in de richting politicologie. De repetities van de christelijke ge mengde zangvereniging Soli Deo Glo ria zullen dinsdag 1 september worden hervat. Het koor oefent iede re dinsdag vanaf 20.00 uur in het muziekcentrum in Oosterend. Het koor zal onderleiding van dirigent Jan Beijert weer de nodige liederen instu deren, die tijdens diverse optredens ten gehore worden gebracht. Het aantal leden, en vooral het aantal mannen, kan nog worden uitgebreid, ledereen die wil zingen is van harte welkom. Wie vragen heeft kan te recht bij de voorzitter dhr. W. Trap, tel. 18405. De al 72 jaar bestaande huishoudaf deling van Bakker's Ijzerhandel wordt opgeheven. Komst van winkelketen-vestigingen en een da lende tendens in de huishoudatikelen-markt liggen ten grondslag aan dit besluit. Het pand wordt verhuurd aan textielgigant Bentex uit Lemmer. Ook Texel heeft de laatste jaren ken nis gemaakt met het grootwinkelbe drijf. De winkelketens wisten op het eiland een aanzienlijk deel van de markt te verwerven. Directeur Bob Bakker noemt echter de verzadiging ook een reden voor de teruggang in Een veertig man sterke rijwiel- en motorenclub uit de omgeving van Rotterdam toert zondag over Texel. Onder de historische collectie een veelheid aan tweewielers zoals. So lexen, Berinni's, etc. Sommige exem plaren dateren nog van voor de Tweede Wereldoorlog. Na aankomst op 't Horntje (11.00 uur) volgt een luidruchtige rit in noor delijke richting en wordt de karavaan tussen 12.30 en 13.00 uur bij het KNRM-reddingboothuis bij De Cocks- dorp verwacht. Belangstellenden kun nen het rollend materieel aldaar tot 14.00 uur bezichtigen. Dan zet de club koers richting Oudeschild, waar ze tegen drie uur zullen arriveren. Bij de haven zullen de coureurs hun rit ca. een uur onderbreken. De twee wielers verlaten met de boot van 17.00 uur het eiland. Bezitters van tweewielers die mee willen rijden met de karavaan kunnen contact op nemen met Bart Boon (tel. 16471), die de route heeft uitgezet. Paal geramd Een onoplettende automobilist ramde woensdagavond een paal met ver keersbord op de Bernhardlaan. De bestuurder, een 66-jarige inwoner van Soest, reed vanuit de Tjakkerstraat achteruit de Bernhardlaan opgereden, maar zag de paal over het hoofd. De schade aan de auto bleef beperkt tot een ontzette achterbumper. de omzet. „De gezinnen worden klei ner, men heeft minder huishoudelijke artikelen nodig." Geeri ontslagen Bakker Spectra, zoals de huishoudaf deling heet, sluit op 1 november. Half september begint een uitverkoop van de restvoorraad. Een deel van het as sortiment, zoals tuinmeubelen en schoonmaakartikelen, wordt overge nomen door Bakker's Ijzerhandel. Met het personeel zijn regelingen ge troffen. Bakker: „ledereen is bijtijds op de hoogte gebracht. De meesten werken parttime en hebben alweer elders een baan gevonden. Bij wie dat niet het geval is, zijn afspraken gemaakt over hun toekomst. Het is niet mogelijk hen door te laten stro men naar de Ijzerhandel, want dat vergt andere vakkennis." Bakker ver telt dat de Ijzerhandel wel wordt ge handhaafd op de huidige lokatie. „Misschien dat we in de toekomst een deel van het bedrijf afsplitsen." Zondag begint om 11.00 uur in de Stappelandhal een „Tennis-totaal- toernooi". Deelnemers kunnen zich opgeven voor: heren dubbel, heren enkel, dames dubbel, dames enkel en mix dubbel. Er wordt gespeeld vol gens een poule-systeem met finales. Inschrijfgeld bedraagt 715,— p.p. per categorie, deelname aan meerdere categoriën is 710,— p.p. Opgave voor dit toernooi via de bar of telefoon 27000. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt weer een beginnerscursus kal ligrafie, de kunst van het „schone schrijven". Wat heel vroeger dage lijks werk was voor de monniken, is nu een boeiende hobby: fraaie letters schrijven met een brede beitelpen. Er zijn enorm veel soorten en typen let ters, waarvan de Gotische letter voor velen het meest aanspreekt. De cur sus bestaat uit twaalf lessen en kost totaal f45, De lessen zijn op vrij dagochtend in ,,De Buureton". Opge ven bij Henk Snijders, projectleider Stichting Welzijn Ouderen Texel, tel. 12696. joemeld, laat Langeveld -uiteraard- niet los. Het bedrag aan belastingont duiking, waarvan de FIOD hem ver denkt, wil Langeveld al helemaal niet noemen. „Tonnen? Kom nou, doe niet zo belachelijk, daar zeg ik niks over. Ze praten op straat maar raak, het kan me niets schelen welke indianen verhalen worden verteld." Dirigent Volgens Langeveld kan het nog jaren duren, voordat het onderzoek is af gesloten. Intussen gaan wat hem be treft de zaken gewoon door. „Het bedrijf hangt niet van mij af. Het is een orkest dat doorspeelt als de diri gent even wegvalt. Mijn afwezigheid is de afgelopen dagen perfect opge vangen door de medewerkers. Verze geling of gedwongen sluiting zijn niet aan de orde. Dat gebeurt pas als ik een aanslag krijg, die ik niet betaal. Maar genoeg gezeurd, laten we er dit weekend maar eens een daverend Tropical Sea Festival van maken." Al vele jaren kunnen Texelse ouderen deelnemen aan stijldansen. Een zeer succesrijke activiteit, getuige de vele deelnemers. Dit seizoen start een be- ginnersgroep. Deze groep krijgt les op woensdagavonden (20.00-22.30 uur),'gegeven door mevrouw C. Raa teland in ,,De Buureton". De kosten van de stijldanslessen bedragen 7 7,50 oer persoon per maand. Opge ven bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, tel. 12696 of bij mevrouw Raateland, tel. 13101. Zondagavond 6 september wordt de laatste interkerkelijke zomeravond- dienst in De Koog gehouden. In deze dienst gaat A. M. Guiljam voor. Te vens werken, zo langzamerhand tradi tiegetrouw, het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van Mar- tien de Visser en aan het orgel de heer R J. A. Krayma aan deze dienst mee. Deze zomeravonddienst die wordt ge organiseerd door de gezamenlijke Texelse kerken, wordt gehouden in de R.K. kerk te De Koog en begint om 19.30 uur. Na afloop wordt iedereen uitgenodigd om een kopje koffie te drinken in De Schuilhut. Staatsbosbeheer stelt de winterrou- tes in natuurgebieden morgen open voor publièk. De wandelpaden zijn aangegeven met groene paaltjes. In natuurgebied De Bollenkamer bij Den Hoorn mogen de wandelaars van de paden afwijken om bramen te pluk ken. In De Muij in Eierland mag men dat alleen op die plaatsen waar de hekken open staan. Wie zich door over een hek of sloot te springen toch buiten de routes waagt riskeert een aanval door een nijdige stier, die zich ophoudt binnen het omheinde gedeelte. Voor natuurliefhebbers hudt de Stichting Natuurexcursies rondlei dingen door De Slufter en De Geul. Geïnteresseerden kunnen zich voor meer informatie wenden tot EcoMare. Vrijdag 28 augustus Van 19.00 tot 20.00 uur kunnen in de bibliotheek van De Schuil hut in De Koog boeken worden geruild. De MAB-club houdt in het club gebouw jaarvergadering en infor matiebijeenkomst voor de tourafdeling, aanvang 20.30 uur. Om 21.00 uur begint in De Koog een groot vuurwerk als start van het Tropical Sea Festival. Zaterdag 29 augustus Van 14.30 tot 16.30 uur wordt in de Mars buurtfeest gehouden met kindervrijmarkt. Om 20.00 uur barbecue en bingo. Om 10.00 uur begint op de vel den bij het Eierlandsche Huis :n De Cocksdorp het SVC pupillen- toernooi. In De Koog wordt het Tropical Sea Festival gehouden. Voor in formatie zie de Vakantiekrant die het afgelopen weekend is ver spreid. Zondag 30 augustus Van 8.00 tot 10.30 uur wordt bij paal 31 een sportviswedstrijd ge houden, meetellend voor het kampioenschap van Texel. In De Koog wordt het Tropical Sea Festival voortgezet. Zie de Vakantiekrant. Op het C-veld van Texelse Bowi in Den Burg bekerwedstrijd Te* se Boys-SVO; 14.30 uur. Op het crossterrein van de MA| club wordt een motorcross ge houden; 14.00 uur. In de Hervormde kerk in De Kqq wordt om 12.30 uur een Duits Evangelische dienst gehouden. Om 19.30 uur volgt een interkej kelijke zomeravonddienst met voorganger M.D. Kuiper en met muzikale medewerking van Je ca en Maartje (dwarsfluit) en Dyo Wassink (orgel). Maandag 31 augustus din jee tn'm jn :he: Van 19.00 tot 20.00 uur kunne nei| in de Schuilhutbibliotheek in Dt Koog boeken (ook Duitse) wor den geruild. Om 20.00 uur begint in de Het vormde kerk van De Koog dia-avond over Texel, verzorgd door W. Wiering. Hoogwater Oudeschild ::-.I Vr. Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. 28 29 30 31 00.05 en 22.15 10.1 5 en 23. 11.05 en 23.50 jte 11.55 en 00.31 en 12.24, 00.35 en 12.05 00.57 en 13.24 01.20 en 14.05 Aan het strand is het ongeveer een ut eerder hoog water. De zon komt 30 augustus op om 6.47 uur en gaat o om 20.29 uur. 28 augustus nieuwe maan; 29 augustus springtij. Met een lezing van prof. dr. K. A. D. Smelik, hoogleraar te Brussel, gaat woensdag 7 september het Leerhuis op Texel weer van start. Het is ook dit keer weer gelukt een aantal gere nommeerde inleiders naar het eiland te krijgen. De doelstelling van het Leerhuis is: samen met joodse, christelijke, binnen- en buitenkerkelijke geïnteres seerden in de leer te gaan bij de joodse en christelijke tradities, en na te gaan hoe zij inwerken op cultuur en samenleving. Ook een actueel on derwerp als „het vredesproces in het Midden-Oosten" zal aan de orde ko men. De lezingen zijn steeds op maandagavond, in het zaaltje bij de Doopsgezinde Vermaning in Den Burg, Kogerstraat 20. De avonden iici ;:st aal. nd ast én. :ek sp beginnen om 20.00 uur, en zijn gankelijk voor elke geïnteresseerd wordt 7 5,— entree per lezing ge vraagd. Iedere avond is een afgeri geheel. Het programma voor heli irj zoen 1992-1993 ziet er zo uit: (oir voorbehoud) 7 sept. prof. dr. K. A. D Smelik,/ werpen: Prediker 1; 21 sept. mw. D. van Uden, Amsterdam: Jacob bï/oec de Jabbok; 19 okt. drs. R. Nattanii jde' Den Haag: het Vredesproces in het jki M.-O.; 16 nov. en 7 dec. mw. Ch.ffl^el derigues Pereira, Oudekerk a/d j Amstel: Noach 1 en II; 21 dec, Au W. van Boxel, Werkhoven: Jeremia® N. T. en rabbijnse literatuur; 11 mw. Ch. Roderigues Pereira, Oude kerk a/d Amstel: Noaehlll;:25jan, ds. G. H. Cassuto, Zeist: Het onderkooi gedoken kind; febr. mw. Rosa van Tijn, Amsterdam: muziek in de Tempel. Voor nadere informatie: tel. 13193 (Vlaming), 15238 (Tromp). Het Agrarisch- en Wagenmuseum in De Waal mag zich in een grote be langstelling verheugen. De stichting hoopt dit seizoen zo'n tienduizend bezoekers te kunnen ontvangen. gsc isd •/or jni ii jjde meer dan ooit tevoren. Mevrouw Van Goethem uit België kreeg woensdagmiddag het 8000ste en treebiljet uitgereikt door Joh. Roe per, voorzitter van de stichting Agrarisch Museum Texel. Roeper l^ voor zijn charmante gaste en haai ;h( gezin een aardige verrassing in to. „De wagen en de smederij zijn de I(j(| grootste trekpleisters van het mu seum", aldus Roeper. Dankzij de f nieuwe werkplaats, die tijdens de winterperiode naast het museum werd gebouwd, is de expositieruin lin9 vergroot tot 875 vierkante meter. Da aldi Volop ruimte nu voor een permane te expositie, die dit jaar in het tekfl aar van de akkerbouw staat. HistorisAhoe maar ook moderne landbouwmad nes staan hier ter bezichtiging. Dl zij aardappelkenner Gelein monsters van tien verschillende sol 0| ten tentoongesteld „Ik bespeur veo w tevreden bezoekers", stelt Joh R°®pjdj per trots vast. „En dat terwijl een aantal van hen hier al eerder is ge weest. We proberen dan ook jaar iets te veranderen. Zo is nu dé diareportage weer aan vervanging toe." De toenemende drukte blijkt ook zijn schaduwkanten te hebben Fer Kaczor: „Voorgaande jaren kon den we nog wel eens een uurtje ze snor drukken, nu lopen we ons het vuur uit de sloffen." Enq» tr Ambitie kenmerkt echter de groep vrijwilligers, die méér mensen voor, het museum wil interesseren. De stichting onderzoekt op welke wijz de gasten het museum weten te den. Uit een enquête onder de be zoekers blijkt dat Texeltoerist Magazine voor toeristen een wegwijzer is. De meeste geëi teerden gaven aan dat ze in Texelto rist over het museum hadden gelezen. Een kleiner gedeelte i- tijdens een wandeling of f'etstoc.' op het idee te zijn gekomen. AndereJ -1 kwamen dankzij mond-tot-mond- reclame op het idee. Logiesverstre kers, zo bleek uit de enquête, beve het museum nauwelijks aan bij hu gasten. „Dat zou beter kunnen meent Roeper. Het Agrarisch en Wagenmuseum tot en met de herfstvakantie go- opend van 10.00 tot 17.00 uur. hai hei Joh. Roeper, voorzitter van de Stichting Agrarisch Museum Texel, verwent de 8000ste be zoekster en haar gezin met bloemen, wijn en een boekje met Texelse volksverhalen. IFoto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2