Cursussen Open School geven zelfvertrouwen fischrijving voor nieuwe seizoen Kindercursussen Theater en Beeldende Vorming pillentoernooi fid: prima resultaat studentenmarathon Texel bekert verder na doelpuntenfestijn Vijf pupillenteams in De Cocksdorp Volleybalseizoen weer van start Parateam Texel doet gooi naar wereldtitel Voetbalinstuif Boys Diplomazwemmen Callanetics Bedrijfsbokaal voor fietsende werknemers Poppenmaken Oosterender feest wordt soberder Tafeltennis 19X|DAG 28 AUGUSTUS 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 halve alle basis- en middelbare •0len begint ook de Open School el met frisse moed aan het nieu- schooljaar. „Schools" zal het er idit keer niet aan toe gaan: als laan de cursusleiders Mieke Riet- Mijkje Uittenbogaard en Siem ligt, gaan de cursisten weer gezellig, maar tevens leerzaam tegemoet. Nieuw zijn enkele e cursussen, met speciale aan- cht voor één bepaald onderwerp. falle taal-, reken- en andere les- kan vanaf heden worden inge geven. en School Texel richt zich op vol- ssenen met een lage vooroplei- g. Verbeteren van lezen, schrijven tekenen is het oorspronkelijke uit- iunt. Legio mensen hebben te met de Nederlandse taal, de wat meer dan de ander. „Som- >n worstelen zó met schrijven, 'ze op hun vakantiekaartje niet zetten dan alleen 'H.G.' en een itje. Voor anderen levert het jtlezen voor hun kinderen de ;otste problemen op", vertelt Mijkje jenbogaard. Handig zijn maar een paar simpele voor- Men van taalmoeilijkheden, die zij collega's in de praktijk zijn ingekomen. Telkens weer valt op mensen handig zijn in het omzei- hun taalproblemen, bijvoor- iddoor te bellen naar school in as van een briefje te schrijven, jat ze in een situatie belanden ïin ze wel zelf móeten. Bijvoor- jdals de partner wegvalt, of als in een bestuur stapt, een cursus lolgen of een sollicitatiebrief ït schrijven. Maar als de nood het ijst is, is de redding nabij: een s van de Open School, vinden het moeilijk om de stap itten, maar wie eenmaal over de ipel is krijgt daar geen spijt van, eten de docenten uit ervaring. in ook hun best om het iedere it naar de zin te maken; velen in immers nare herinneringen in schooltijd, juist omdat ze >ed konden meekomen. Het ge- i onzekerheid. De lessen van de School zijn erop gericht de cur- meer vertrouwd te maken met aardigheden als schrijven, le- .1 spreken en rekenen. De deelne- ikunnen zich hierdoor met méér I ertrouwen allerlei dagelijkse si- ss begeven. Anders-taligen roting van het zelfvertrouwen is van belang voor buitenlanders Nederlandse samenleving. Zij öen zich extra bewijzen, omdat al te vaak wordt verondersteld ede taal niet voldoende mach- ijn, De cursussen Nederlands anders-taligen voorzien op Texel grote behoefte. Afgelopen sei- inamen voor het eerst Texelse deel aan een afsluitend exa- I»alweer de vijfde keer houdt SVC kg een pupillentoernooi als start •het seizoen. De wedstrijden op ftlden achter het Eierlandse Huis Kocksdorp beginnen om 10.00 tGespeeld wordt in vijf poules. Er tee keer prijsuitreiking in het Eier- «e Huis: om 12.45 en om 16.45 W van Lubek (21) uit Den Burg =lt zondag een prima resultaat ge- in Darmstadt, waar zij deel man het wereldkampioenschap 5rt triathlon voor studenten. Bij "ouwen (ca 50 deelnemers) ein- -e zij als elfde met een tijd van 16 minuten en 42 se- fcn. •t kampioenschap waren tal van ^vertegenwoordigd, waaronder 'golië, Zuid Afrika, Congo, Austra- 81 Estland. ■d maakte deel uit van een zes SOf,en tellende Nederlandse dele- •*>die voor de helft uit vrouwen fond. De Nederlandse „meiden- ■fo werd tweede in het landen- tement. 'esultaat is Ingrid lang niet te- ballen. „Toen ik eraan begon fte ik dat ik bij de eerste twintig j"Jn- Dat is dus royaal gelukt". Ze "enig op een pittige kracht- ^anning. Het zwemmen en fiet- °Peen snelweg) ging haar goed •ar het lopen was erg zwaar, •van Lubek studeerde tot voor 'an de academie voor lichamelij- _°eding maar is nu overgestapt fysiotherapie. men. Op drie niveaus (beginners, halfgevorderden en gevorderden) leg den veertien deelnemers een proeve van bekwaamheid af. Bijna iedereen slaagde en behaalde de certificaten voor lezen, luisteren, spreken en schrijven. „En dat waren zeker geen eenvoudige examens", licht Mieke Rietveld toe. Programma De korte cursussen zijn: Spreken in het openbaar: Voor men sen met meer zelfvertrouwen voor een groep of in een vergadering iets willen zeggen. Aan de orde komen zaken als: hoe kan een verhaal wor den opgebouwd, hoe kom ik over?, enzovoort. De cursus neemt zeven bijeenkomsten in beslag. De lestijden worden in onderling overleg vast gesteld. Administratie thuis: Door diverse om standigheden, bijvoorbeeld het overlij den van man of vrouw, moet men soms allerlei zakelijke dingen zelf re gelen. Te denken valt aan formulieren invullen, bank- en girozaken, abonne menten opzeggen, kortom alle huis houdelijke zakelijke beslommeringen. De cursus duurt tien bijeenkomsten, lestijden in onderling overleg. Handschrift verbeteren: Veel mensen vinden hun handschrift slordig. Som migen die niet veel schrijven, merken soms dat hun handschrift achteruit gaat. Anderen schrijven zeer moei zaam. In deze cursus van tien bijeen komsten wordt geprobeerd hierin verbetering te brengen. Bedoeling is dat ieder een stijl ontwikkelt, die hem of haar het beste ligt. Schrijf- schriftjes, zoals vroeger op school, komen er niet aan te pas. Lestijden weer in onderling overleg. Zakelijke brieven schrijven: O.a.: iets bestellen of opzeggen per brief, op advertenties reageren, protestbrieven schrijven, brieven naar officiële in stanties, informatie opvragen. Ook de indeling van brieven komt aan bod. Persoonlijke brieven schrijven: Soms is het niet mogelijk vrienden of fami lie te bellen, maar moet een brief worden gestuurd. In deze cursus le ren de deelnemers zelf een uitnodi ging op te stellen, een brief te schrijven bij de geboorte van een kind of een condoleance-brief te ver vaardigen. Op persoonlijke wensen van de deelnemers kan worden inge haakt. Lange cursussen De langlopende cursussen zijn: Nederlands: Voor iedereen die moeite heeft met lezen en schrijven van de Nederlandse taal. Naast het ophalen en oefenen van allerlei weggezakte kennis, is er veel aandacht voor prak tische zaken: brieven schrijven, for mulieren invullen en lezen, omgaan met een woordenboek, enzovoort. De cursus duurt 40 weken en vindt plaats op de maandagavond van 19.45 tot 22.15 uur. De start is op 7 september. Nederlands voor anders-taligen: Be ginners: dinsdag- en donderda gochtend. Half-gevorderden: maandagochtend en donderdagavond. Gevorderden: maandagavond. Inlichtingen bij docente Mieke Riet veld (tel. 13747 of 10233). Rekenen: In januari gaat, bij voldoen de belangstelling, een cursus rekenen van start. Oude kennis wordt weer opgehaald, maar natuurlijk worden ook nieuwe dingen geleerd. Praktijk situaties spelen weer een hoofdrol: bijvoorbeeld maten en gewichten bij het koken, kinderen bij hun huiswerk helpen, enzovoort. De lestijden wor den tezijnertijd in de Texelse Courant aangekondigd. Opgeven kan nu al. Grammatica: Deze 20 weken duren de cursus start eveneens in januari. Zinsontleding, woordbenoeming en eventueel spelling zijn de te behande len onderwerpen. De cursus is vooral bestemd als voorbereiding voor de avond-Mavo en voor degenen die al op de Mavo zitten, maar moeite heb ben met de Nederlandse taal. Willy de Boer en Anneke Berghuis verzorgen de kindercursussen in d'Ouwe Ulo. iFoto Heijnen) Kinderen vanaf zes jaar kunnen de komende maanden weer hun hart ophalen bij twee cursussen, die in september zullen starten. Het betreft de cursus beeldende vorming, gege ven door Willy Boer en de cursus theater, die onder leiding staat van Anneke Berghuis. Evenals vorig jaar worden de cursus sen gegeven in het dorpshuis d'Ou we Ulo. Zowel Willy Boer als Anneke Berghuis hebben grote ervaring in het werken met kinderen. Beiden zijn ook werkzaam bij Triade, het centrum voor kunstzinnige vorming in Den Helder. Beeldende vorming Deze cursus bestaat uit de onderde len tekenen, handarbeid en textiele werkvormen. Deze onderdelen heb ben met elkaar gemeen dat er uitein delijk een „zichtbaar eindprodukt" door de kinderen wordt gemaakt. Willy Boer: „Kinderen vinden het werken aan zo'n werkstuk vaak heel leuk en ouders zien graag wat hun kind gemaakt heeft. Zo ontstaat er rondom beeldende vorming een sfeer van „leuk knutselen". Maar er ge beurt veel meer dan alleen het ma ken van een werkstuk. Door middel van beeldende vorming wil ik de kin deren onder andere leren hun gevoe lens, ervaringen en verbeelding te uiten. Verder wil ik ze helpen bij het ontwikkelen van hun motoriek „van grof naar fijn handelen" en natuurlijk creativiteit bijbrengen en verder laten ontwikkelen. Iedere les begint met een inleidende aktiviteit in de vorm van een gesprek. De bedoeling is om de kinderen het thema, dat ze gaan uitwerken, te laten beleven. Als het thema bijvoorbeeld „gezichtsuitdruk kingen" is, dan gaan de artiesten in spé eerst heel boos of heel blij kijken om te zien wat er gebeurt met het gezicht. Spelenderwijs leren ze een soort vaktaaltje: warme en koude kleuren, vrolijke en sombere. Tijdens de cursus komen diverse technieken en materialen aan bod: tekenen, schilderen, druktechnieken, papier en karton, klei en textiele materialen. Willy Boer: „Het is heerlijk om met kinderen bezig te zijn. Aan het begin van de cursus maken we samen een programma. Er wordt geprobeerd zo veel mogelijk aan ieders wensen te gemoet te komen. Wat we ook altijd doen, is napraten over de werkstuk ken die de kinderen hebben gemaakt. Zo leren ze aandacht hebben voor el- kaars werk. De cursus beeldende vor ming start op maandag 7 september Texel 1 heeft dankzij een 5-4 over winning op WGW in Den Helder de tweede ronde van het KNVB- bekertoernooi bereikt. Dinsdag gaan de groenzwarten wéér naar Den Hel der, waar ditmaal het sterke HRC de tegenstander is. Vanaf de aftrap zette Texel de WGW- achterhoede onder druk en al na vier minuten bracht Ingmar Moerbeek met een uitgekookt stiftballetje de stand op 0-1. WGW maakte uit een scrimmage gelijk, maar uitblinker Paul van Exel draaide en kapte zich vrij en schoot raak: 1-2. Beide teams had den de smaak nu goed te pakken. Eerst bracht V.d. Vliet de stand op 2-2, vervolgens maakte Ralph Koning 2-3 en V.d. Vliet zorgde weer voor evenwicht (3-3). WGW kreeg een grote kans om op voorsprong te ko men, toen Menich keihard tegen de arm van Leen Eelman schoot en de scheidsrechter een penalty gaf. WGW'er Erwin Asselman mikte ech ter onnauwkeurig: via de lat ging de hard geschoten bal over het doel. Even later werd de Heldernaar Van Doorn uit het veld gestuurd toen hij In De Cocksdorp maakt het pupillen- voetbal een ongekende hausse door. Jeugdcoördinator Piet Bolier: „Uitge zonderd dit seizoen kwam er ieder jaar een elftal bij." Bolier berekent dat zo'n driekwart van de Durper jeugd, lid is van SVC. Tijdens een groot pupillentoernooi in De Cock- dorp kunnen ze zaterdag hun krach ten meten met leeftijdsgenootjes. Ondanks de snelle aanwas zit er voorlopig geen juniorenelftal in voor SVC. Bolier: Zodra de jeugd naar de scholen in Den Burg gaat, komen we in de knoop met de trainingen." Ook het spelen aan de vastewal, blijkt een struikelblok. „De weg naar de over kant is lang. Bovendien krijgt de jeugd andere hobby's." de doorgebroken Ralph Koning vast pakte. Van Exel benutte de extra ruimte onmiddellijk. Met een fraaie run over zeker veertig meter bracht hij de stand op 3-4 en even later liet hij weer iedereen zijn hielen zien: 3-5. Het duel leek beslist, maar Van der Vliet maakte 4-5. WGW probeer de nog de gelijkmaker te forceren, maar de Texel-achterhoede bleef overeind. Maandag beginnen de trainingen van volleybalvereniging Tevoko weer in de Bgm. De Koninghal onder leiding van Martin Koenen. Tevoko na de opsplitsing van de MST sinds 8 juli j.l. een zelfstandige vereniging, gaat vol vertrouwen het nieuwe volleybal seizoen in met maar liefst drie heren en drie damesteams. De Nevobo- competitie begint voor de Tevoko- teams op zaterdag 26 september met een thuisspeelzaterdag in Ons Genoegen. De trainingstijden zijn als volgt: Maandag: 17.00-18.00 u. mini's (7 t/m 12 jr) 20.30-22.00 u. Heren 2, 3 en recreanten Dinsdag: 16.30-17.30 u. Meisjes A/B 15-18 jr. 17.30-18.30 u. Jongens A/B 15-18 jr Woensdag: 16.30-17.30 u. Jongens/meisjes C 13/14 jr 19.30-21.00 u. Nevobo dames 1 en 2 21,00-22.30 u. Nevobo heren 1 Donderdag: 19.30-21.00 u. Dames recr. 1e klas en Nevobo dames 3 21.00-22.30 u. dames recr. 2e klas Vrijdag: 16.30-17.30 u. Extra training C-jeugd 17.30-18.30 u. Extra training De indeling van de teams is voorlo pig zo als in de nieuwsbrief van eind juni is aangegeven. Mensen die geen lid zijn van Tevoko kunnen vrijblij vend een aantal keren mee te trainen alsvorens te besluiten of ze lid willlen worden. Dit geldt zowel voor men sen die Nevobo-competitie willen gaan spelen, eilandcompetitie gaan spelen of misschien zomaar om de conditie bij te houden. Informatie: Marian van der Werf, tel. 14700, Ri ta Dogger, tel. 13387 of John Zoe telief, tel. 13870. Op 6 september vertrekt het Para team Texel naar Anyang (China) voor deelname aan de wereldkampioen schappen parachutespringen. Het team wordt terugverwacht op 28 september. In juni werd het Para team Texel te Hoogeveen reeds over tuigend Nederlands kampioen. Het team bestaat uit drie Texelse springers (Herman Landsman uit Noord-Eierland, Simon Woerlee en Iwan Spilker, beiden uit Den Burg) en twee „overkanters" (Ernst Woerlee uit Heemstede en reserve Ado de Schipper uit Den Helder). Het team, dat na 12 jaar nog altijd in de origi nele samenstelling is, heeft ter voor- Texelse boys houdt zondag een voetbalinstuif voor de jongens en meisjes die dit jaar met het voetbal len willen beginnen en de F-pupillen die al lid zijn. Om 13.30 uur wordt gestart met voetbalspelletjes. Om 14.30 uur krij gen de voetballertjes een traktatie in de kantine en is er koffie voor de ouders. Het jeugdbestuur is dan aan wezig om vragen te beantwoorden. Meeste voetbal-enthousiastelingen beginnen op 6-jarige leeftijd. Een jaar jonger komt echter ook wel voor. Texelse Boys heeft een jeugdtrainer in de persoon van Klaas Blaak die zijn opleiding op het CIOS heeft genoten. Vandaag is er dit seizoen voor de derde keer diplomazwemmen in Mo lenkoog. Ook nu weer mogen ouders c.q. grootouders met hun kinderen meezwemmen. Om 17.00 uur begint het afzwem men voor diploma A en de kinderen voor B gaan om 18.00 uur te water. Examinatoren zijn H. Keijser en I. van Lubek. Namens de nationale Raad voor Zwemdiploma's is de heer Wij- nants uit Den Helder aanwezig. Het zwembad is in verband met het di plomazwemmen om 17.00 uur gesloten. Diefstal huurfietsen Een inwoonster van De Koog deed bij de politie aangifte van vermissing van vijf huurfietsen. Deze waren bij haar bedrijf gehuurd, maar niet terugge bracht. De politie stelt een onderzoek bereiding het afgelopen jaar zo'n 300 trainingssprongen gemaakt. Beste WK-prestatie werd door het team ge leverd in 1986 toen vanuit Australië een bronzen medaille mee naar huis werd genomen. Dit was overigens de enige medaille die Nederland ooit be haald heeft met parachutespringen. In Frankrijk en Thailand, resp. 2 en 4 jaar geleden, greep men net naast een medailleplaats door tweemaal vierde te worden. Wat het team dit jaar gaat presteren is voor iedereen een vraag. Het team is momenteel beter in vorm dan ooit, maar de con currentie heeft ook niet stilgezeten. Vrijdag 18 september start Manda Bergsma weer met callaneticslessen. Van 9.15-10.15 uur voor gevorderden en van 10.15-11.15 uur voor de begin ners in De Waldhoorn te Den Hoorn. Een cursus bestaat uit 10 lessen, maar men kan ook doorgaan met een nieuwe serie van 10 lessen. De les begint met een rustige warming-up op muziek, daarna volgen gelokali seerde spierversterkende oefeningen. De les wordt afgesloten met rustige rekkings-oefeningen op muziek. Man- da Bergsma is fysiotherapeute en geeft reeds 16 jaar lenigmakende en spierversterkende oefeningen aan da mes en geeft ook al jaren jazz-ballet. Inlichtingen: 19708. In navolging van vorig jaar kunnen ook dit jaar weer minimaal drie wiel rennende werknemers strijden om de „bedrijfsbokaal". Deze trofee valt te winnen op zaterdag 12 september tijdens het open Noordhollands kam pioenschap tijdrijden voor recrean ten, dat weer op Texel wordt gehouden. De 40 kilometer lange tijdrit heeft start en finish bij de PEN-centrale, het keerpunt is bij paal 33. Vorig jaar werd de bedrijfsbokaal gewonnen door het team van de Texelse brand weer. De drie individuele tijden wor den bij elkaar opgeteld; de totaaltijd is bepalend voor het klassement. Per bedrijf kunnen meer dan drie renners deelnemen; dan worden de drie snelste tijden gebruikt. De persoonlij ke tijden tellen tevens mee voor het individuele klassement. Gestart wordt in drie categorieën: heren senioren van 16 tot 40 jaar, heren veteranen 40 jaar en ouder en dames. De eer ste renner gaat om 13.00 uur van start. van 15.45 tot 17.15 uur en is bedoeld voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De cursus bestaat uit twaalf lessen. De kosten bedragen f 70,- inclusief mate riaal. Overigens begint op 18 januari 1993 de tweede cursus beeldende vorming. Theater „Hij niest uit z'n vel!. Zo heette het toneelstuk dat de kinderen van de vorige cursus kindertheater een aan tal maanden geleden in de voorspeel- ruimte van d'Ouwe Ulo opvoerden. Enthousiasme, concentratie en een groot improviserend vermogen waren de elementen van dit toneelstuk. An neke Berghuis: „Tijdens de cursus le ren de kinderen spelenderwijs acteren. Ze bedenken niet alleen zelf Ihet stuk, maar verdelen ook de rol len. Ze leren omgaan met elkaar, schminken zichzelf, maken zelf het decor en ook de kleding wordt door hen zelf uitgezocht." De animo voor deze cursus was vorig seizoen der mate groot dat er een aantal kinde ren op de wachtlijst moest worden geplaatst. Anneke Berghuis: „Dit sei zoen beginnen we met deze kinder cursus. Als blijkt dat de belangstelling groot blijft, dan komt er een vervolg. Wellicht dat de vorm van de cursus dan een andere opzet krijgt." Anneke Berghuis heeft ook plannen voor theatercursussen voor jongeren van 12 tot 16 jaar en voor volwassenen. De kindercursus thea ter start op donderdag 17 september van 15.45 tot 17.15 uur en bestaat uit twaalf lessen die worden afgeslo ten met een uitvoering. De kosten bedragen f 70,-. De cursus is bedoeld voor kinderen vanaf zes jaar. Be langstellenden voor deze twee cur sussen kunnen zich opgeven bij de Stichting Ondersteuning Welzijns werk. Telefoon 15582. Het S.Ó.W. is gevestigd in dorpshuis d'Ouwe Ulo. Informatie over alle andere cursus sen, die in het nieuwe seizoen in d'Ouwe Ulo van start gaan, staan binnenkort in deze krant. De komende weken starten in atelier De Witte Engel een flink aantal cur sussen poppenmaken. Maandagavond 31 augustus begint de cursus voor het eerste popje uit de serie zonnekind poppen. Deze speelpoppen zijn gemaakt van katoe nen tricot en gevuld met schapen wol. De cursus duurt vijf avonden en kost ƒ65,—. In diezelfde week begint de cursus dikbilkabouter maken (3x) n.l. op donderdagavond 3 september. Deze cursus kost ƒ40,—. Woensdag avond 9 september begint de cursus ledenmaatpop maken (4x) en hier van zijn de kosten ƒ60,—. Vanaf don derdagavond 24 september wordt de grote babypop gemaakt (4x), kosten ƒ65,-. Bij voldoende belangstelling wordt op twee vrijdagmorgens (18 en 25 sep tember) het Perlotje, een buigzaam poppenhuispppje gemaakt. Kosten ƒ27,50. Alle genoemde cursusprijzen zijn inclusief materiaal en koffie of thee, maar exclusief vulwol. De avondcursussen zijn van 20.00-22.00 uur; de morgencursussen van 9.15-11.15 uur. Alle cursussen worden gegeven in het atelier aan de War moesstraat 50. Voor inlichtingen of opgave: Jeannet van Abs, tel. 13644. Voor de rest van het najaar staan nog de volgende curcussen gepland: kerstgroepmaken (7x), lijzepop maken (4x), teddybeer maak weekenden en een avond kerstversieringen maken. Ook hiervoor kan men zich opgeven. Het atelier is open maandagmorgen en dinsdag- en donderdagmiddag. Men kan vrijblijvend komen rondkij ken en kennismaken met de zonne kindpop. In de vorige krant werd over het feest Oosterend Present 1993 ver meld dat „niet van de traditionele aanpak met veel pracht, praal en be kende artiesten, zal worden afgewe ken". Ook stond er dat de organisatie kan terugvallen op f40.000,- die van vorige feesten is overgebleven. Dit was niet correct. Het is juist de be doeling het feest wat soberder, al thans minder kostbaar op te zetten. „Ook donder dure artiesten kan het gezellig worden", aldus het bestuur. Verder is het niet de bedoeling de f40.000,- die nog in kas zit, te ge bruiken voor het feest. Dat geld is bestemd voor nader aan te wijzen Oosterender gemeenschapsvoorzie ningen. Het nieuwe feest zal zichzelf moeten bedruipen waarbij weer risico wordt gedragen door borgen. Met ingang van 3 september is iede re donderdag tafeltennissen in sport hal De Ferrever. Van 19.00 tot 20.15 uur voor de jeugd en van 20.00 tot 21.30 uur voor de senioren, ledereen die zin heeft om een balletje te slaan is welkom. De eerste drie avonden zijn gratis. Daarna moet men beslis sen of men lid wordt. Voor meer in formatie: L. v. d. Veen, tel. 16395.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7