Texelse kampioenschappen catamaranzeilen CD WEEKEND h RIMLACH 'li ANDERE TEXELAARS Martin en Yolanda We schelden niet zoveel Maat: tegen elkaar" DE KOOG htale Inval bij Duitse toeriste zoekt vakantievriendje.... HORSZEL Rij? belasting OntDuikers! SLAAP 193 !JdAG 28 AUGUSTUS 1992 PAGINA 9 len met je zus! Martin en Yolanda Maat uit Den Burg vormen al ijaar een goed op elkaar ingespeelde bemanning op hun catama- i. Tien tweede en derde prijs trofeeën bij hun moeder in de kast, rt het bewijs dat ze met hun forse Prindle 19 uitstekend koers we- ite houden. De eerste plaats in een wedstrijd is uiteraard het doel irzij naar streven. Sn (22) is van beroep noordzeevis- 3iYolanda (20) is verkoopster in een izaak. Het begon allemaal toen Pool in 1983 Martin uitnodigde om ikkemaat te worden. Martin: ,,lk 13 jaar en bewonderde Dirk zeer. erste jaar zeilden we op een Dart (het jaar daarna op een Nacra 5.7. d het fanatieke wedstrijdenzeilen snel ingebakken. Na het tweede verd ik te zwaar om met Dirk te len kocht m'n vader een Coolcat 'tweede )aar dat Martin met Dirk hadden vader en dochter een irsus gevolgd bij de toenmalige hooi van Henk Koopman op het slag zodat zij beslagen ten ijs in. Er werd besloten dat Yolanda :n tijdje in de wachtkamer moest nemen. Vader en zoon zeilden laar samen, met Martin als stuur- - Hij leerde de fijne kneepjes van Pool en zeilde vanaf het begin ((rijden. „Met m'n vader zeilde ik wel de Texelse kampioenschap met Yolanda meteen alle Texelse strijden, waaronder „het Rondje" PRINDLE 19 zeilden vijf jaar met de Coolcat 18 oen heb ik zelf een Prindle 18-2 ge it. Na een jaar besloot ik om die in silen voor een grotere Prindle 19, at we te zwaar werden voor de Yolanda: „Sommige mensen dach- aiwede Prindle 19 niet aan zouden 'en, maar het tegendeel bleek ^menwerking tussen schipper Mar- yfokkemaat Yolanda bleek op ter- bestendig. Gewone kibbelpartijen sn broer en zus zijn over zodra ze Mime sop kiezen. Martin heeft de leiding, maar hij geeft Yolanda alle gele genheid te tonen wat ze waard is. „We schelden niet zoveel tegen elkaar", zeg gen ze eensgezind, „En wanneer het knalt, is het zo weer over". Eén en ander leidde tot behoorlijke prestaties. Vorig jaar derde bij de clubwedstrijden en het Texels kampioenschap. Dit jaar bij de eerste clubwedstrijden in alle drie de manches een tweede plaats. Het Rondje Texel leverde een tweede plaats op in de Prindle 19 klasse. En dat betekende in het overall-klassement een 23e plaats. De tijd was: 3 uur, 37 minuten en 38 se conden. Daar zijn ze béretrots op! Yolanda heeft zes rondjes op haar naam en Martin negen, waarvan één als fokke- maat. Met Pa Maat wordt niet meer zo veel gezeild. Hij is er wel een beetje bij ingeschoten. Martin grinnikt: „Met Pa doe ik het tuusrondje altijd, alleen dit jaar niet." VISSERSLATIJN Martin is de schipper c.q. stuurman, hij bedient het grootzeil. „Ik ben de fokke- maat, ik bedien de fok, zwaarden, het voorlijk, het onderlijk en de andere trimmogelijkheden" zegt Yolanda in het visserlatijn der catzeilers. Ze staan nor maal met z'n tweeën in de trapeze, maar met licht weer staat Yolanda er al leen in. Zij bepaalt meestal wanneer er van koers moet worden veranderd. Yo landa: „Alleen als ik er niet zeker van ben, geef ik een brul. „Je moet effe kij ken Martin!" Met uitzondering van het Rondje wordt tijdens de wedstrijden in driehoeksbanen gevaren. Daarbij komt op elk rak de wind anders op het ziel. De startlijn ligt altijd recht in de wind. Omdat er niet recht in de wind gezeild kan worden, moet er daarom opkrui- send naar de boei worden gevaren. Tij dens de wedstrijden zijn er strenge regels. Iemand die over stuurboord zeilt moet voorrang verlenen aan iemand die over bakboord zeilt. Yolanda: „Er zijn mensen die zich daar niet altijd aan houden, dan moet je keihard brullen: „bakboord!" daarna varen we gewoon door. Dat moet je wel doen, want an ders benadeel je jezelf teveel in de wed strijd. Alle wedstrijden vinden ze belangrijk, zoals de Nederlandse kam pioenschappen Prindle van 28 en 29 «l-MEE |K WEE keen verloten konünenwol f}n7?nb augustus in Noordwijk, het Rondje Tiengemeten in Hellevoetsluis het eigen Rondje, de Texelse kampioenschappen en alle clubwedstrijden van de Cocks- dorper Kustzeilvereniging. Met de zei lers uit Hellevoetsluis is een speciale band. „Wij komen met veel Texelaars naar hun rondje, dat is ook een grote wedstrijd met minstens driehonderd bo ten, en zij komen massaal naar het Rondje Texel. De meeste komen al een week vóór het Rondje, tijdens de voor ronde die de CKZ. in die week organi seert." HET RONDJE „Vanaf woensdag ervoor krijg je echt de kriebels" vertelt Yolanda ,,'s Ochtends meteen op Teletekst kijken wat het weer gaat doen en alle mogelijke weerberich ten volgen, tot aan het einde van de week, terwijl je heel goed weet dat er meestal toch niets van klopt. Op de za terdag wordt je véél te vroeg wakker en kijk je naar buiten om te zien dat het 1. Various - Greatest Hits 1992-3 2. Lionel Richie - Back to front 3. Various - Techno Trance 4. Mariah Carrey -Unplugged 5. Various - Countdown Classics vol.2 6. Bryan Adams - Waking up the Neighbours 7. Guns n' Roses- Appetite for destruction 8. Various - Tophits 1992 vol. 2 9. Queen - Greatest Hits II 10. Various- The heat is on Martina Fuhrmann uit Gelsen Kirchen heeft een akelige vakantie op Texel ach ter de rug. Ze heeft haar tijd doorge bracht met zoeken naar een jongen die ze het jaar ervoor in een snackkiosk was tegengekomen. In de hoop dat de lezers van deze krant uitkomst kunnen bieden, heeft ze zich tot de redactie ge wend. Martina komt al vele jaren in de vakan tie naar Texel. In augustus vorig jaar ont moette ze in de snack kiosk op het strand tegenover het paviljoen van Westerslag „paal 15" een jongen van rond de achttien jaar oud. Ze schat hem op 1.65 lang. Hij had blonde, schouder- lange haren die hij bijeen gebonden droeg. Op beide armen had hij een ta toeage: de één voorstellende een oog, de ander is ze niet meer zeker van. „Een bloem of iets met SOS", denkt ze. Om dat ze te verlegen was om haar adres te geven of naar zijn naam te vragen, nam ze alleen afscheid van hem met een handdruk en de wens hem volgend jaar i op dezelfde plaats te ontmoeten. Dit jaar heeft ze haar hele vakantie de wacht gehouden bij paal 15, maar zon der resultaat. Het is natuurlijk mogelijk dat het bewuste heerschap zijn haar heeft laten kortwieken en dus onher kenbaar is of zelf elders op vakantie is gegaan. Mocht iemand aan de hand van deze summiere beschrijving de persoon herkennen, dan wil Martina dat graag vernemen. Helemaal fantastisch zou zij het vinden als de jongen in kwestie zelf reageerde. Haar adres is: Martina Fuhr mann, Grillostrasse 117, W 4650 Gelsen Kirchen, Duitsland. bladstil is. Je weet heel goed dat het niks zegt maar toch duik je somber je bed weer in. Om half acht gaan we naar de briefing op het strand, thuis hebben we dan al op de windmeter gezien hoe de vlag erbij hangt, maar het is altijd tot de laatste minuut spannend. Dit jaar was het perfect. Windkracht vijf a zes. Met een beetje harde wind gaan wij altijd wel goed", lacht Yolanda. „Een goede startpositie is altijd heel belangrijk, maar bij het Rondje helemaal" aldus Martin. „Als je tussen al die boten raakt kom je nooit van je leven meer weg". Het zit hem erg dwars dat onervaren mensen klakkeloos mee mogen doen en een zeer ervaren tallentvolle Texelse zeiler niet, omdat hij te jong is. „Dat het moeilijk is begrijp ik wel, maar het moet toch mogelijk zijn hier een oplos sing voor te vinden" zegt hij geïrriteerd. Ze vinden het allebei jammer dat de deelname aan de Texelse kampioen schappen terugloopt. „Het zou fan tastisch zijn als iedereen weer meedeed, dat werkt vast ook stimule rend naar jongere zeilers toe. Hoe mee concurrentie, hoe beter" aldus broer en zus Maat. Mensen die de Texelse catzeilers in ac tie willen zien, kunnen terecht bij de Cocksdorper Kustzeilvereniging bij paal 33 op 5 en 6 september a.s. als het weer het toelaat worden drie wedstrijden per dag gezeild. De briefing is om 10.00 uur, de eerste manche begint om 10.30 uur. Lyda Dijt van CKZ: „Wij hopen dat de leden van de andere verenigingen op Texel in grote getale meedoen". De wedstrijdleider is-Aldert Houwing. Het inschrijfgeld is f30,— voor een twee mansboot en f20,voor een één- mansboot. Er bestaat een misverstand dat zowel door de eilanders als de buitenwacht in stand wordt gehouden, namelijk dat er op Texel geen buitenlanders zouden wo nen. „Wij hebben maar één Marokaan en die is heel erg geïntegreerd", heeft menig Texelaar tegen ongelovige overkanters uitgeroepen. Mis. Er wonen wel degelijk 'vreemden' op het eiland - natuurlijk overkanters maar ook mensen die uit een voor ons vreemde cultuur komen. In een serie gesprekken worden deze mensen belicht. Wat voor soort leven hadden zij in hun vorige woonplaats en hoe hebben zij de overstap ervaren? Hebben ze het gevoel dat ze volledig door de Texelaars geaccepteerd worden? In samenwerking met de Werkgroep Anti Discriminatie publiceert TC3 deze zomer een'serie portretten met als motto: wat van ver komt hoeft niet altijd vreemd te zijn. De zesde spreekster is de van oorsrong Zweedse Angelica Trap-Sundin (27) die sinds zes jaar in Oosterend woont. groot. Als ik het vergelijk met Stock holm, waar je door de grote afstanden veel telefonisch werkt en niet weet met wie je te maken hebt...dat is hier abso luut niet het geval. „De zee vond ik heel eng in het begin; gevaarlijk, wild en sterk. Ik had dat nog nooit gezien, ik ben meer een bosmens." „Nadelen? (lacht: Ha,ha..dat zal ik wel horen straks...) Het is hier plat en saai. Waar ik vandaan kom is het land wild en ongecultiveerd, daar hou ik van. Heuvelachtig wild landschap, bossen waarin je uren kunt lopen zonder iemand tegen te komen. Dat is hier niet. Zelfs de bossen zijn vol. Ik mis de na tuur heel erg. Daar tegenover staat dat ik van het strand heb leren houden. Dat is het mooiste van Texel. „Ik voel me hier ook vaak bekeken, ik voelde me vrijer in Stockholm, daar zijn veel meer mensen die je niet kent." Angelica beheerst het Nederlands bijna perfect. „Ik ben gelijk begonnen met Nederlandse les. Ik had snel door dat ik hier anders niet verder zou komen." In middels heeft ze haar eigen vertaalbe- drijfje, waarbij ze voor een aantal bedrijven werkt en van het Nederlands en Engels naar het Zweeds vertaalt. Ze heeft hier een gezin en voelt zich thuis, maar of ze zich ook Nederlands voelt? Beslist: „Nee, ik ben toch een Zweed- Aan onnodig lang wachten hebben we allemaal een hardgrondige he kel. Maar toch...We gaan wel uren lang in de rij staan voor een koopje in de opruiming, een kaartje voor Youp van 't Hek, of een goede plaats op de Ajaxtribune. Zelfs voor een simpele postzegel moet je vaak veel geduld hebben en als je net de boot hebt gemist, sta je mooi voor nop te wachten. We kennen ook die foto's van lange, sombere tijden voor een vrijwel lege supermarkt in zo'n grauw Oostblokland. Dat vin den we maar niks. En dan al die wachtenden in de gaarkeukens in de vluchtelingenkampen in het voormalige Joegoslavië. Ja, dat is toch anders. Of een oneindig lange rij uitgemergelde kinderen in So malië, smachtend naar voedsel dat er niet eens is. Maar achop Texel ergeren wij ons aan een irri tant lange rij Tesselaars en toeristen met overvolle wagens vol luxe le vensmiddelen voor de kassa's van Albert Heijn. Dat is nou één van die negatieve gevolgen van het toe risme, waar we niet zo goed tegen kunnen! Schei toch uit en ga je als- tjeblieft in een hoek staan schamen Horszei se!" In grove lijnen zijn er tussen beide landen veel overeenkomsten maar zelfs binnen Wfest-Europa blijven cultuurver schillen. „Het moeilijkste was dat alles nieuw is. Allerlei tradities die ik niet kende, nieu we gebruiken en gewoonten, ik had hier geen enkel gevoel van herkenning. Sin terklaas is voor mij altijd een diepte punt. Het spannende gevoel dat je daarbij had als kind ken ik niet. Ik kan mijn kinderen wel inwijden in de Zweedse feesten maar dat heeft geen zin want dan zijn ze de enige. Dat soort tradities wil je in een hele groep vieren, het liefst met de hele bevolking." „Ik voel me hier inmiddels wel geïnte greerd. Ik ben een beetje 'vertesseld'. Texelaars zijn ook makkelijke mensen die snel accepteren. Alhoewel, binnen bepaalde grenzen...'t ken te gek." Marij'a Westerlaken. Het begon allemaal tijdens een vakantie in Israël waar ze Kees ontmoette. Samen werkten ze een half jaar in een kibboets en ontdekten behalve mooi Israël el kaar. In mei '85 gingen ze terug, zij naar Zweden, hij naar Texel. Angelica begon een studie journalistiek en geschiedenis die regelmatig werd af gewisseld met het op en neer reizen naar Nederland. Totdat ze in de zomer van '86 voor een oriënterende vakantie naar het eiland kwam. Ze kwam, zag en bleef. In Oosterend. „Het eerste dat me hier opviel was dat het klein is. Klein en vol. Dat werkt door in alles. De huizen zijn smal en hoog, de trappen smal, de tuinen klein, ieder een leeft dicht op elkaar... In Zweden hebben we enorm veel ruimte, we heb ben ook veel uitdrukkingen voor dat be grip." „Omdat de mensen hier veel dichter op elkaar leven hebben ze ook sneller en makkelijker contact. Maar dat ze zo maar bij je naar binnen lopen...ik wist niet wat me overkwam, ik moest daar erg aan wennen. Inmiddels doe ik het ook hoor, maar ik klop toch altijd even om mezelf aan te kondigen. Wij zijn wat koeler, dat is onze volksaard. Wij hebben veel ruimte om ons heen, mis schien zijn we daardoor ook meer op een afstand." „Het grote voordeel van hier wonen is dat het leven makkelijk is. Alles is zo klein, je hoeft niet veel te organiseren. Zakelijk is het ook eenvoudiger, je bent overal dicht bij en de sociale controle is Wonen op Texel en werken aan de overkant. Dat lot is ons ook ooit beschoren geweest. Om twee uur 's nachts werd de laatste visite uitgelaten en dan zette je de wekker op vijf uur. Om kwart over vijf hoefde je er pas uit om de bus van half zes te halen naar de eerste boot. Het tussenliggende kwartier werd gebruikt om de wekker steeds vijf minuten later te zetten. Dan had je een paar keer het heerlijke gevoel dat je nog even kon doorslapen. „MELDEN", schreven we later in kapitale letters op een vel papier en plakten het op de deur van de oudste, die het zomerse uitgaansleven op Texel had ont dekt. Dan lagen we wakker van de afgesproken twee uur tot vier uur, het mo ment waarop hij binnenkwam. Daarna lagen wij,te discussiëren over wie het probleem hoe moest oplossen en had hij het heerlijke gevoel dat-ie nog even kon doorslapen. Hij woont nu aan de overkant en werkt op Texel. In de Hore ca en dus alleen tijdens de vakantie. Of het elke avond laat wordt weten we niet want we zijn op vakantie aan de overkant. Vanmorgen vroeg moest ik er even uit om het raampje wat dichter te doen want het spetterde een beetje naar binnen. Toen er weer in met het heerlijke gevoel dat we konden doorslapen. D. WITTE ROEPER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9