Finale halen zal al eweldig succes zijn" xtra ronde inschrijven oor Schouwburgreizen rco de Graaf klaar voor Barcelona poorboekje wedstrijden Arco Paralimpics ichtmachtkapel de Koninghal Voetbalprogramma Politie onderzoekt mishandeling jongen Rommeltjesmarkten Den Hoorn geslaagd Resultaat van vijf weken stappen DAG 1 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 agmiddag om half vijf klinkt voor Arco de f het startschot voor het belangrijkste toer- van zijn sportcarrière: de Paralympics. Deel- 3 aan deze Olympische Spelen voor andicapten was jarenlang het doel van de ilse rolstoelatleet. Nu Arco daadwerkelijk in jelona in actie komt, wil hij méér. Toch rept !7-jarige krachtpatser, die in Nederland op ,el baan als weg aan de absolute top staat, over goud, zilver of brons. „Als ik op de af- iden waaraan ik deelneem de finale haal, zal al een geweldig succes zijn." ust klopt Arco de verwachtingen toog op. Zijn gedachten gaan te- juli 1990, toen hij zich veel voorgesteld van de Wereldspelen sen, maar teleurstellend serde. „Destijds was ik veel te innen", weet Arco. Bovendien hij fysiek niet in orde, zo bleek iraf. Chronische blaasontstekin- die met antibiotica werden i, verzwakten zijn sportlijf. later ontdekten medici in een jisch ziekenhuis de oorzaak en nelpen het euvel. ergelijking met twee jaar geleden Arco grote vooruitgang ge it, Dankzij zijn zeer loyale werk- het NIOZ, kon hij zich de Barcelona'92 et wedstrijdprogramma van Arco de Graaf ziet er als volgt uit (onder urbehoud van plaatsing voor de finales. g 5 sept. 6 sept. eandag 7 sept. 8 sept. mderdag 10 sept. 11 sept. lerdag 12 sept. idag 13 sept. afgelopen anderhalf jaar volledig op de sport richten. Arco verblijft bij zijn vriendin Chris DeCraene in Vlaande ren en doet zijn werk voor het Texel se onderzoeksinstituut op afstand. „Ideaal. Het NIOZ is echt enthousiast over mijn poging om het hoogste in de sport te bereiken en steunt me in alle opzichten." Serieus In België beschikt Arco over een pro fessionele begeleiding, zowel medisch als sporttechnisch. Een sportarts van het universitair ziekenhuis in Gent en trainer Peter Spooren, die vroeger de Belgische nationale selectie onder zijn hoede had, brengen Arco en zijn 16.30 u. 400 m series en halve finale 9.30 u. 400 m finale 9.30 u. 4 x 100 m series 16.30 u. 4 x 100 m halve finale 9.30 u. 4 x 100 m finale 9.30 u. 800 m series en halve finale 16.30 u. 800 m finale 9.30 u. 1 500 m series 16.30 u. 1500 m halve finale 16.30 u. 1 500 m finale 18.00 u. marathon ilden van de wedstrijden zijn te zien via de EO en Eurosport. teamgenoten van de atletiekclub Standaard Gent op een hoger niveau. „Als rolstoelatleet word je zeer se rieus genomen", zegt Arco. „We krij gen dezelfde behandeling als de Belgische topatleten. Compleet met een regelmatig bloedonderzoek. Zo is ontdekt dat ik een tekort aan ijzer had. Het bleek dat ik me daardoor in de jaren vóór België vaak moe en uit geput voelde." Brutaal Qua techniek heeft Arco zich even eens verbeterd. Het rijden op de atle tiekbaan heeft hij inmiddels volledig onder de knie, inclusief de lastige bochtentechniek. „Ook ben ik men taal harder geworden", schetst Arco zijn ontwikkeling als topsporter. „Laatst tijdens een race in Engeland was ik behoorlijk brutaal in de eindsprint. Dat was voor mij een doorbraak." In Nederland zit de Texelaar, die door een brommerongeval op zijn zestien de half verlamd raakte, aan de top. Op de 800 en 1500 meter is hij de nationale nummer één. In een veld vol wereldtoppers behaalde Arco dit jaar een fraaie derde plaats op de 1500 meter. Op de 400 meter is hij in eigen land tweede achter Jan klein Heerenbrink, die tijdens de vorige Pa ralympics een medaille haalde. Door een andere zithouding heeft Arco zijn eindsprint weten te verbeteren. „Ik zit nu iets hoger, waardoor mijn schouders meer naar voren gebracht worden en ik meer kracht kan over brengen op de aandrijfhoepels", luidt zijn technische verklaring. Marathon Texelaars kennen Arco vooral van de weg-atletiek. Zijn eerste ervaring deed Arco op tijdens de halve mara thon van De Waal: eerst de 772 km, tenslotte de volle afstand. Inmiddels lacht Arco om de tijden die hij toen maakte en draait zijn hand niet meer om voor de hele marathon. In mei reed hij het uitputtende nummer in 1 uur 28 minuten en behoort met die tijd tot de beste twaalf van de we- roep, maar de EO bekijkt het vanuit een charitatief standpunt en hebben minder oog voor de sport zelf. En in kranten wordt de invalidensport lang niet altijd op de sportpagina's versla gen." Illustratief is de -overigens paginagrote- voorbeschouwing in De Telegraaf van afgelopen zaterdag, die geen plaatsje kreeg in het „Te- lesport"-katern. Carl Lewis Koolstofwielen of niet, Arco weet voor zichzelf dat hij er alles aan ge daan heeft om vrijdag in topconditie aan de start te verschijnen van de 400 meter-series. Na zijn piek eind mei in Schenkel, waar hij 1.28 op de marathon reed, kreeg Arco een terug val. In New Orleans kwam hij er tij dens een internationale krachtmeting niet aan te pas. Hitte, een hoge luchtvochtigheidsgraad en een zachte baan verhinderden een goede presta tie. „De omstandigheden zorgden voor een verrassend wedstrijdverloop. Bijna alle sterke Duitsers, Zweden en Fransen vlogen er voor de finales uit. Een mooie ervaring was het wel, want tegelijk werden de Amerikaanse trials (kwalificatiewedstrijden voor de Olympische Spelen, FH) gehouden, met Carl Lewis en de anderen. Prach tig om dat van dichtbij mee te ma ken." Arco plaatste zich in Amerika niet voor de demontratiewedstrijden van rolstoelatleten tijdens de Olympische Spelen eind juli. Hij treurt er niet om: „Dan zou ik mijn vorm hebben moe ten vasthouden. Nu kon ik wat gas terugnemen en rustig toewerken naar de Paralympics, die het hoogtepunt van het seizoen zijn." Snelle baan Behoudens een hinderlijke doorzitplek aan het zitvlak, die hem in augustus op Texel een dag of vijf uit de roula tie hield, verkeert Arco in een blaken de conditie. Van degenen die al in Barcelona hebben gereden hoorde hij dat de Olympische baan hard en snel is en dat geeft hem extra vertrouwen in een goede afloop. Handenwrijvend: „Er zullen records gaan sneuvelen!" Maar weinig Texelse supporters zullen Arco naar een wereldtijd schreeu wen. Wegens onvoldoende animo zag supportersclub Arcold af van een ge organiseerde reis. Enkele eilandgeno ten gaan nu op eigen houtje naar de Catalaanse hoofdstad. Arco laat zich echter niet uit zijn evenwicht brengen. „Ik ga ervoor. Voor mezelf zal ik pas tevreden zijn, als ik alles eruit heb gehaald wat er in zit." F.H. hschrijvingstermijn voor de wwburgreizen naar theater De panje in Den Helder is al weer .me tijd verstreken. De Texelse iterliefhebbers konden kiezen uit voorstellingen, die door de kgroep Kunst en Cultuur waren ilecteerd. In totaal zijn, verdeeld deze vijftien keuzemogelijkhe- ruim 400 plaatsen gereserveerd, ter, alleen de theatershow van ivan Vliet op vrijdag 16 april '3 heeft de limiet van 75 bezoe- ïgehaald. Dit aantal is vast- Sld door de Teso als minimum een extra boot te laten varen, ienen die hebben ingeschreven 'de show van Alexandra van '<en in de kleine zaal van De ?anje hebben geluk, want deze eials vorig jaar treedt de Kapel Koninklijke Luchtmacht op in tojgemeester de Koninghal in Het concert is op donder- l3september, aanvang 20.00 De toegang is gratis. 'orkest bestaat sinds 1951 en telt 56 musici die allen een '^rvatorium-opleiding of een ge- aardige studie hebben genoten, muzikale leiding is in handen van fleur majoor Lex van Diepen en &direkteur kapitein Henk Heins. Programma bestaat voor de pau- fleen klassiek gedeelte met on tere transcripties uit het "fonisch repertoire en originele Posities op het gebied van de Muziek. Na de pauze brengt het een non stop show van popu- ■oiuziek, uiteenlopend van swing en van volksmuziek tot big- '1 voorstelling vindt eveneens op 16 april plaats. Een en ander betekent wel dat, voor alle andere uitgekozen voorstellingen geen extra boot zou varen. In overleg met de directie van theater De Kam panje en de Teso is besloten theater- minnend Texel alsnog in de gelegenheid te stellen zich in te schrijven voor een aantal voorstellin gen. Frits van Erven Dorens, public- relationsmedewerker van de Helderse schouwburg: „Ik vind het triest dat zoveel Texelaars teleurgesteld moeten worden. Voor een prachtige voorstel ling als „Der Vogelhandler" zijn 55 aanmeldingen binnengekomen. En wat te denken van „Le Nozze di Figa ro". Een voorstelling van hoog ni veau. Zo'n kans mag je eigenlijk niet aan je voorbij laten gaan." Teso is bereid gevonden alsnog mee te werken een aantal extra afvaarten. Dit ondanks het feit dat de uiterste termijn om extra afvaarten te regelen reeds verstreken is. Nieuwe lijst Het aantal voorstellingen waaruit op nieuw een keuze kan worden ge maakt is gereduceerd tot vijf, exclusief de shows van Paul van Vliet en Alexandra van Marken. Deze gaan immers in ieder geval door. De nieu we lijst ziet er als volgt uit: Tineke Schouten met haar nieuwste show „Feestlift" op vrijdag 19 februari 1992; John Lantings Theater van de Lach met „Kink in de Kabel" op vrij dag 23 oktober 1992; W.A.C.K.O. een voorstelling die een samensmelting is van toneel, muziek, cabaret, slapstick en variété, eveneens op vrijdag 23 oktober; de Hoofdstad Operette met „Der Vogelhandier" van Carl Zeiler op donderdag 26 november; „Le Noz ze di Figaro", een opera van W.A. Mozart, uitgevoerd door de Staatso- pera van Lodz (Polen). Uiteraard is het ook nog mogelijk te reserveren voor de shows van Paul van Vliet en Alexandra van Marken. Voor de voor stellingen die wel op het oorspronke lijke aanmeldingformulier stonden, maar niet op de hierboven vermelde lijst, geldt, dat er in ieder geval geen extra boot vaart. Reserveringen Texelaars die één of meerdere boven genoemde voorstellingen willen be zoeken, kunnen zich telefonisch opgeven tot en met vrijdag 4 sep tember bij de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk, telefoon 15582. Langskomen bij de administratie van het S.O.W. in d'Ouwe Ulo in Den Burg kan ook. Degenen die zich reeds hebben opgegeven voor één van deze voorstellingen, hoeven dit niet meer opnieuw te doen. Zaterdag 5 september: De Koog (Z)-Kwadijk 14.00 u. Junioren: Tex. Boys CTSchagen C1 13.30 u. SRC B2-Texel B1 14.30 u. JVC B2-Oosterend B1 14.30 u. Tex. Boys C2-Succes C1 13.30 u. Oosterend C1-Watervogels C2 13.30 u. SVAP C1-Texel C1 (wijziging) 12.30 u. HRC C2-De Koog C1 14.30 u. Meisjes pupillen: Reigerboys-Tex. Boys 10.30 u. Texelse pupillencompetitie: ZDH F1-Oosterend F1 De Koog F1-Texel F1 Texel F2-SVC F1 SVC F2-Tex. Boys F1 ZDH E1-Oosterend E1 De Koog E1 -Texel E1 Texel E2-Tex. Boys E1 SVC E2 Oosterend D1 -Texel D1 SVC D1-Tex. Boys D1 Tex. Boys D2 Zondag 6 september: Spirit-Texel Tex. Boys-Petten De Koog-Twisk Oosterend-AGSV Texel 2-Schagen 2 ZAP 4-De Koog 2 Tex. Boys 2-WGW 4 Texel 3-ZAP 7 Petten 3-Tex. Boys 3 Junioren: WMC A1-Texel A1 Dames: VVZ-Tex. Boys 10.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 11.00 u. 11.00 u. 11.00 u. vrij 12.00 u. 12.00 u. vrij 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 12.00 u. 11.30 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.30 u. Arco de Graaf toast op de goede afloop voor zijn woning in Den Burg. reld. Of hij in Barcelona aan de start komt van de marathon is echter nog de vraag. „Dat is afhankelijk van hoe ik me voel. De marathon is het laat ste nummer op de laatste dag, dus ik kan het afwachten. Ik heb me er wél voor ingeschreven, maar heb er niet speciaal voor getraind." Geen koolstof Ondanks zijn onmiskenbare groei re kent Arco zichzelf niet tot de favorie ten in Barcelona. „De internationale concurrentie heeft evenmin stilgeze ten. Ten opzichte van de Paralympics van vier jaar geleden in Seoul is het niveau enorm gestegen." Daarnaast rijden de meeste favoriete buitenlanders op vederlichte koolstof wielen. De Nederlandse wheelers zouden dit ultramoderne materiaal IFoto Frans Hopman) ook tot hun beschikking krijgen, maar daar is niets van terecht geko men. Arco en Chris kunnen zich er flink over opwinden: „De sponsor van de bond vindt dat de invalidensport als geheel moet worden ondersteund. Voor de topsporters blijft dan te wei nig over. Wij zijn de afgelopen jaren op een hoger niveau gekomen en kennelijk groeit dat sommigen boven het hoofd. Die koolstofwielen hadden er twee maanden geleden al moeten zijn. Nu is het te laat om er nog mee te experimenteren." Media Nog minder tevreden is het tweetal over de benadering van de media. „Waarom zenden de sportzenders de Paralympics niet uit? Nu wordt het overgelaten aan de Evangelische Om- De politie trof op camping Ko- gerstrand zaterdagnacht een Ooste- render aan met een flinke wond aan het hoofd. Ooggetuigen ontbraken, maar volgens vrienden zou de jongen met een wandspiegel op het hoofd zijn geslagen. Het slachtoffer, dat waarschijnlijk een lichte hersenschud ding aan het voorval heeft overge houden, kon geen uitsluitsel geven. De politie heeft de zaak in onder zoek. De jongen heeft zich onder doktersbehandeling moeten laten stellen. Sjors Twijnstra inspecteert het zwaar beschadigde bus-interieur. (Foto Frans Hopman) 866, 892, 901, 929, 943 en 957. De prijzen moeten voor zaterdag 5 september worden afgehaald bij Ferry Zwanenburg, Naalrand 9, Den Hoorn, tel. 19272. Drukgolven door geheim vliegtuig? Volgens de jongste berichten zouden de vreemde drukgolven die woensdag 19 augustus op geheel Texel werden gevoeld zijn veroorzaakt door een su personische straaljager van Ameri kaanse makelij. Het betreft een prototype met de naam Aurora, dat in het diepste geheim is ontwikkeld en waarmee thans testvluchten zou den worden gehouden. Het vliegtuig kan met de bestaande radarsystemen niet worden ontdekt. Theorieën dat het zou gaan om een ontplofte mete oriet of brokstukken van een satelliet, zijn inmiddels door het KNMI en an dere deskundigen overboord gezet. Het restauratiefonds voor het Hoorn der kerkje is deze zomer flink gespekt. Tien geslaagde rommel tjesmarkten en verlotingen tijdens de Hoornder Donderdagen brachten zeer veel geld in het laatje. Slechts één keer viel het resultaat tegen omdat de markt verregende. De acties voor het restauratiefonds waren mede een succes dankzij de medewerking van een trouwe ploeg vrijwilligers, aldus de tevreden organisator Ferry Zwa nenburg. Ook is hij in zijn sas met de vele Texelaars die spullen beschikbaar stelden. Nu al staat vast dat de rom meltjesmarkten volgend jaar weer op het programma staan. De organisatie gaat daarom gewoon door met het ophalen van goederen, die men bij voorbeeld bij verhuizingen of opruim- beurten kwijt wil. Wie iets weg te geven heeft, wordt verzocht contact op te nemen via de telefoonnummers 19272 of 19383. Tijdens de verloting op de laatste Hoornder Donderdag vielen prijzen op de volgende lotnummers: 106, 119, 163, 207, 481, 558, 658, 697, 826, Vernielde zittingen, een half gesloop te achterbank, bekleding die met een scherp voorwerp is stukgesneden en een losgeschroefde metalen plaat: de balans van vijf weken rijden met de „discobus". Het bedrijf Texeltours uit Oudeschild verzorgde in opdracht van discotheek Question in de zomerva kantie het nachtelijk vervoer van va kantiecentrum De Krim naar Den Burg-centrum. Bus-exploitant Sjors Twijnstra zette uit voorzorg zijn oudste bus op de route in. Niet zon der reden, zo blijkt nu. „Ver nielingen gebeuren meestal op de terugreis 's nachts, als de stemming uitgelaten is, de drank-in de man en de bus vol zit. Als chauffeur heb je dan geen kijk op wat er achterin gebeurt. We hebben nooit iemand betrapt", zegt Twijnstra. „Eén keer heb ik een groep die ik verdacht de volgende dag laten betalen. Dat mocht misschien wel niet, maar als je je kwaad maakt en niemand wil zeggen wie het gedaan heeft, dan los je het zo op. Ik snap die jongens niet, hoor. Ze worden no ta bene gratis gehaald en gebracht. Aan de disco ligt het ook niet, want die probeert ze gewoon een gezellige avond te bezorgen." Toch heeft Twijnstra ook redenen om met plezier terug te kijken op de voorbije weken. „Het zijn maar een paar groepen die zulke geintjes flikken. Voor de rest heb ik best veel gelachen. En heel wat vieze liedjes geleerd...."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5