Cjroen cZwartsJ~exels in het harL, lamingo Bar werd erecht gesloten fm - Rode Kruis viert feest op paar vierkante centimeter ad van State beslist: Dick Graaf op tv sterenders willen ier parkeerruimte Wethouder krijgt aanwijzingen 4 Twee zwaargewonden bij verkeersongeval Blues-special in Vakantiekrant Oosterend Present op 5, 6 en 7 augustus '93 Kampeerboeren vinden gehoor bij wethouder TEXELSE® COURANT lERlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10713 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 advertenties, abonnementen, etc. jveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. die Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon •12741. buiten werktijd jTimmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60,398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^46,20 per half jaar; Los Z1,30 rlamingo Bar van H.J. Wolff op ioek Warmoesstraat-Zwaanstraat M en Burg blijft voorlopig dicht. De van State heeft de sluiting, ioe de gemeente overging om- het bedrijf niet aan de hinderwe- P tn voldeed, niet ongedaan willen J en. De exploitant had om schor ls van de sluiting gevraagd, maar W laad van State heeft dat vrijdag van de hand gewezen. «gumenten die de Raad daarbij gehanteerd, zijn nog niet be- I. Het laatste juridische woord in zaak is mogelijk nog niet geval- want een beroep bij de afdeling thillen van bestuur van de Raad State is nog in behandeling, naar Wolff heeft bij de behande- zijn verzoek tot schorsing acht zijn gelijk te krijgen, door via raadsman Mr Traudes aan te voe- dat het bedrijf niet hinderwet- tig is. De inrichting zou voldoen de eisen die de wet stelt, met ■kking tot het aanwezige motor- ogen, hoeveelheid samenge- le gassen e.d. Aangevoerd werd dat er straks helemaal geen hin- ratplicht voor café's meer zal komt een ander regiem voor ets. Ook werd een beroep ge- het gelijkheidsbeginsel: de ste café's in Den Burg draaien er hinderwetvergunning. Wolff dan ook de indruk dat de ge- ite op deze plek, buiten het ge ile „concentratiegebied" voor :abedrijven, helemaal geen café in nu de hinderwet probeert te liken om de Flamingo Bar weg gen. openbare behandeling van de ontkende de gemeente dat laat- adrukkelijk. Het is waar dat niet é's al een hinderwetvergun- hebben, maar dat wordt alleen' getolereerd als aan bepaalde eisen wordt voldaan: er moet een ontvan kelijk verzoek om hinderwetvergun1 ning zijn ingediend en er moeten geluidswerende voorzieningen zijn ge troffen aan de hand van een deskun dig akoestisch rapport. De verwach ting moet bestaan dat er geen be zwaren van omwonenden zullen ko men. Ligt het anders of wanneer zelfs zonder hinderwetvergunning aan te vragen een bedrijf wordt gestart, dan wordt de zaak gesloten op grond van artikel 28 van de Hinderwet. Zo iets is vorig jaar in De Koog gebeurd. Vergunning kwam dabr pas nadat door verbouwing de situatie was ver beterd. Lek Wat betreft geluid is de Flamingo bar „zo lek als een mandje". Wolff is daarop gewezen toen hij in januari van dit jaar de milieuafdeling van de gemeente benaderde. Voor die tijd zat er een pizzeria in het pand, ook zonder hinderwetvergunning. Die De directeur van de Texelse Wol On derneming, Dick Graaf, is vrijdag avond te gast in het tv-programma „Eigen Baas". Het betreft de eerste aflevering van een nieuwe serie infor matieve programma's van de Tros, waarin het zelfstandig ondernemer schap centraal staat. In iedere afleve ring komen drie „eigen bazen" aan de beurt. De programmamakers wil len zo een beeld schetsen van de voor- en nadelen van een eigen be drijf. Graaf was in de begintijd van de TWO al eens op televisie met „Brandpunt in de markt", wat zeer bijdroeg aan de bekendheid van de Texelse schapewollen dekbedden. „Eigen Baas" wordt uitgezonden via Nederland 2, aanvang 22.13 uur, losterender dorpscommissie voorgesteld het stukje open in in het verlengde van de Mul- ttaat in te richten als parkeerter- De gemeente is daarover asd, want de bewuste plek een woonbestemming en de icommissie pleit ook voor wo- iouw in het dorp. ins Jaap Hin, voorzitter van de icommissie, is het simpel. "dat er een slinger in de weg is lakt voor de bus, is er parkeer- e verloren gegaan. Maar juist in curt is daar behoefte aan, met op het dorpshuis en het mu- entrum." losterender dorpscommissie was een doorbraak tussen de Mui raat en de Oranjestraat. Hin: die zou zijn gerealiseerd was het ft geweest om woningen neer den op het bewuste stuk grond, ladden dan immers aan een weg lan. Maar nu deze doorbraak he el van de baan lijkt, kunnen we errein beter als parkeerruimte fen. Als er alsnog huizen ko- kunnen we de parkeerplaats al- 'eer verplaatsen." indt ook andere lokaties oekbaar, mits ze maar in dezelf- IUrt liggen. „Er is aan de Nes- °°k nog wel plaats, maar dat is 'van het dorpshuis en het mu- dntrum." je van b en w heeft dins- de plannen van de Oosterenders Ifoken, maar voelt er niet voor. t ontsnapt o'itie achtervolgde vrijdagmiddag jannen, waarvan er één zou zijn uit een Rotterdamse gevan- f-De man was in Den Helder !r|d en kwam in gezelschap van dere drie met de Teso-boot naar In onopvallende surveillancewa- volgde de politie het viertal, dat "meer stopte bij een hotel en 'astaurant. Via andere kanalen m intussen vast te staan dat het ^dere personen ging dan ont- 'e criminelen, zodat de actie "orden afgeblazen. sloot zelf om andere redenen; anders zou de gemeente het hebben ge daan. Wolff kreeg te horen dat hij een aanvraag moest indienen en de vereiste akoestische voorzieningen moest treffen. Hij deed dat niet maar begon zomaar. Naar aanleiding daar van werd hij nogmaals enkele keren gewezen op zijn hinderwetverplichtin gen. Het gemeentebestuur kon daar in dit geval zeker niet de hand mee lichten, want klachten van omwonen den waren er al. Dat de Hinderwet nog maar kort van toepassing zal zijn op horecabedrij ven, maakt in dit geval niets uit. Het gaat om de situatie ten tijde van het optreden. Op dat moment was ook het motorvermogen binnen het be drijf zodanig dat hinderwetvergunning nodig was. Inplaats van met de ge wone hinderwet krijgen de café's binnenkort te maken met het Besluit Horecabedrijven Hinderwet, maar die ademt dezelfde geest. Bt Schapenfokkers Kikkert en Eelman strijken met eer b» Veel thuisblijvers bij Texelse kwart-triathlon bv Van Exel schiet Texel naar winst op Spirit s» Rechter oordeelt mild »v Dirk en Eddy Pool catamaran-kampioen Met grote precisie sloeg wethouder Tine Krijnen-Bays vrijdagochtend de symbolische eerste paal voor de nieuwbouw van vijf leslokalen van o.s.g. De Hogeberg. Met de vakkundige aanwijzingen van kraanmachinist Ype Gerbrandy van aannemersbedrijf Draisma kon er ook niets misgaan. Op getogen verklaarde de wethouder dat zij graag nog eens een schip wil dopen, maar dat dit alvast een goede compensatie is. Totaal gaan voor de nieuwbouw 75 palen de grond in. Het heien en de eilandpositie maakt het karwei wel een stuk duurder dan vergelijkbare nieuwbouw op het vasteland. Gemeentewerken heeft om die reden een ton moeten bijpas sen. Draisma schakelt bij de bouw diverse Texelse onderaannemers in. Al leen de dakbedekking en het schilderwerk worden niet door eilandelijke bedrijven uitgevoerd. IFoto Frans Hopman Olie in haven De schipper van een motor-zeilschip in de haven van Oudeschild kreeg een bekeuring voor het lozen van een kleine hoeveelheid olie. Vanuit zijn boot loosde de man, een inwoner van Spakenburg, lenswater (lekwater uit het scheepsruim) in de haven. Daarbij kwam tevens een olie houdende vloeistof in het water te recht. Er ontstond een oliespoor, dat werd gezien door een medewerker van de marechaussee, die de Texelse politie waarschuwde. Beeld van de ravage op de Postweg. De laatste inzittende is zojuist uit het wrak bevrijd en wordt per brancard naar de gereedstaande ambulance afgevoerd. iFoto Frans Hopman) de personenauto waarin het tweetal zat in botsing met een Texelse vrachtwagen. De truckchauffeur, een 33-jarige inwoner van Den Burg, kwam met de schrik vrij. Hij reed over de Postweg richting De Cocks- dorp en kon de auto, die uit tegen overgestelde richting naderde, niet meer ontwijken toen die onverwacht linksaf sloeg. De vrachtwagen schep te de tegenligger aan de rechter voorzijde. De gevolgen waren drama tisch. Zowel de Duitser, die de auto bestuurde, als de naast hem zittende Nederlander raakte bekneld. De brandweer moest er met de rampen wagen aan te pas komen om de Een 29-jarige Duitser en een 18-jarige Amsterdammer werden gisterochtend omstreeks kwart voor acht zeer ernstig gewond bij een aanrijding op de Postweg. De Duit ser is met zwaar hersenletsel opge nomen in het Gemini-ziekenhuis in Den Helder en de Amsterdammer is met inwendige verwondingen over gebracht naar het VU-ziekenhuis in zijn woonplaats. Ter hoogte van het vliegveld kwam slachtoffers uit het autowrak te be vrijden. Hoewel minuten uren leken te duren, lukte dit de Texelse hulpver leners vrij vlot. Met twee ambulances werden de gewonden afgevoerd. De personenauto, een VW Golf, werd to taal vernield. De vrachtwagen was zwaar gehavend aan de linkervoorzij de; er moest een overkants takelbe- drijf worden ingeschakeld om de truck weg te slepen. Beide slachtoffers worden verpleegd op de afdeling intensive care. Over hun toestand was vanmorgen nog niets met zekerheid te zeggen. Lek in gasleiding Wegens een lek in de gasleiding was de Pontweg tussen het Gerritslander- dijkje en de Pelikaanweg vrijdagmid dag anderhalf uur afgesloten. Medewerkers van het gasbedrijf kon- den in die tijd de leiding opgraven, het lek opsporen en vervolgens dich ten. De politie zorgde dat het verkeer werd omgeleid. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan houdt het Nederlandse Rode Kruis van 8 tot en met 30 septem ber een postzegelactie. In het post kantoor van Den Burg zijn van 8 tot 18 september vrijwilligsters present voor de verkoop van deze speciale zegels. In het najaar houdt de Texel se afdeling tevens een jubileum wandeltocht in samenwerking met wandelsportvereniging Het Gouden Boltje. Onder het motto „Hulpverlening op een paar vierkante centimeter" geeft het Rode Kruis postzegels uit. De ontwerpen van de Fransman Pierre Bernard geven de essentie van 125 jaar hulp weer: solidariteit met men sen, vooral met degenen in moeilijke omstandigheden. De drie zegels sym boliseren elk een aspect. De zegel van 60 cent beeldt een Rode Kruis- vlag uit, de zegel van 70 cent toont hulpverlening en de zegel van 80 cent is een afbeelding van het weef sel van een wondverband. De grau we, geel-grijze achtergrond doet ook denken aan stof, zand en grauwe werkelijkheid, waarin vele medemen sen verkeren. Alle Rode Kruis- De twaalfde en laatste Vakantie krant van dit seizoen verschijnt niet komend weekend, zoals per ongeluk is aangekondigd, maar aan het begin van de herfstva kantie. Dat nummer zal voorna melijk in het teken staan van het Bluesfestival, dat in het weekend van 16 en 17 oktober wordt ge houden. In deze „Blues- Vakantiekrant" wordt een volle dig en uitgebreid overzicht gege ven van alle optredende artiesten en de zalen waarin zij spelen. Daarnaast is er aandacht voor de andere activiteiten die Texel de najaars-toeristen heeft te bieden. De krant, die gratis onder Texe laars en vakantiegangers wordt verspreid, komt uit op vrijdag 9 oktober. De redactie. postzegels hebben bijslag: een paar dubbeltjes bovenop de werkelijke prijs. Kopers van de zegels tonen daarmee als het ware hun solidariteit. Wandeltocht De opbrengst van de „wilde tocht", die komende herfst in samenwerking met Het Gouden Boltje wordt georga niseerd, komt ten goede aan het Ro de Kruis. De wandelsportvereniging is blij dat zij eens wat kan terugdoen voor de Texelse hulpverleners, op wie nooit tevergeefs een beroep wordt gedaan bij wandeltochten. De „colon ne" is ook bij talrijke andere (sport)evenementen op Texel niet weg te denken. Daarnaast worden veel ouderen, thuis en in de verzorgingshuizen, re gelmatig bezocht door Welfare vrijwilligsters. En niet alleen om wol te brengen en na verloop van tijd de sokken op te halen.... De Welfare dames doen méér dan alleen maar handwerken: voor ouderen in een geïsoleerde positie vormen zij de schakel naar de gemeenschap. Zij vervullen zinvolle taken en er is geen sprake van vrijblijvendheid. Jeugd Het afgelopen jaar namen veel Texe laars deel aan een vakantieweek van het Rode Kruis. De Texelse jeugd on derscheidde zich met een actie voor Bangla Desh, die bijna tien mille ople verde. Nieuw bij de Texelse afdeling, die vorig jaar het 75-jarig jubileum vierde, is het Jeugd Rode Kruis. Nieuwe jeugdige vrijwilligers zijn van harte welkom. Voor méér informatie: Liesbeth Rijk, tel. 10176. Oosterend Present wordt gehouden op 5, 6 en 7 augustus 1993. Hier toe heeft het bestuur van de organi serende stichting donderdagavond besloten. Thema van het vijfjaarlijkse dorpsfeest is: Hollandse liedjes uit heden en verleden. „Oosterenders die huizen en tuinen willen versieren kunnen naar eigen inzicht hun plan nen op het thema afstemmen", al dus bestuurder Cees Bremer. Wethouder Tine Krijnen (Welzijn) sluit niet uit dat de gemeente de regeling voor kamperen bij de boer zal verruimen. De wethouder zei dit bij de opening van de schapen- fokdag gisterochtend in hotel De Lindeboom. „Het beleid is tot dus ver gebaseerd op een scheiding tussen landbouw, natuur en re creatie. Door invloeden van buiten af, zoals de inkomensdaling en de gevolgen van beide relatienota's vervaagt deze scheiding. Is een boerderij een bijverdienste aan het worden?", aldus de bezorgde wet houder. Ze wees naar Duitsland, waar al veel boeren een bijbaan hebben. Mevrouvv Krijnen reali seerde zich dat vergroting van de toeristische capaciteit op Texel een omstreden zaak is. „Maar de ze uitbreiding ligt binnen de grens van 47.000 slaapplaatsen." Vanmorgen beraadde het college van b en w zich over dit onder werp. Texels Belang dient van avond tijdens de raadsvergadering een motie in, waarin wordt gepleit voor uitbreiding van vijf naar tien kampperplaatsen per boerenerf. IM-ADVERTENTIE (jrin jjuorL-jixrls in bit hurt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Stenenplaats 5, Den Burg Telefoon 15304.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1