Cfroen fwartsfjexels in het harL, )uizend-guldenplan moet sporthal Erwich redden Slecht-weeraccommodaties verdienen krediet' raaljagers oefenen met echte bommen Belgische fietsers hebben wind in rug Brandstofgebrek oorzaak noodlanding vliegtuigje Ramsar-bijeenkomst in hotel Opduin Muy-route korter in verband met agressieve stier Veiling Texelaars boven marktprijs GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10715 advertenties, abonnementen, etc. «veld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ^on 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. gctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 120-12741. :tie buiten werktijd: de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /46,20 per half jaar; Los /1.30 Oma ■m MnnemieKe erwten nerren net gtas dij ae opening van oe nai in januari ait jaar. ue iïjke start kreeg echter een minder vrolijk vervolg. De tennisbanen zijn het zorgenkindje Ibl 't Stappeland. squash is de animo goed, maar mmsDanen liggen er vaak verla: bij. Erwich: „We staan aan het in van een lang winterseizoen. Htelt zo'n 900 tennissers; van iep moeten er toch genoeg 3 's winters hun sport binnen beoefenen?" «menwerking met communicatie- ikundige Ruud Kalusche uit 't heeft Erwich nu een plan be toom de Texelse tennismarkt te weren. In eerste instantie richt Ktie zich op de particuliere Texe- i. daarna worden bedrijven en toers van vakantiehuizen bena- I. Bonnensysteem plan is opgezet naar model van sstacties of niet, de Koninklijke tonacht gaat gewoon door met trainingsprogramma's voor "jagerpiloten. Van vandaag tót "=t 25 september worden op de Jnd Range opnieuw oefeningen scherpe munitie gehouden. tötste oefening met „live wea- boven de Vliehors, op 27 ja- deed veel stof opwaaien. Op Ordelijke helft van het eiland tönd op diverse plaatsen schade, *<end van gesprongen ruiten tot Inscheurde draagbalk van een N- Naar aanleiding daarvan liet toitmacht een onderzoek uitvoe- •00r het Nederlands Lucht- en tevaart Laboratorium. Dit onder dat onlangs is afgerond, wees ::1 speciale atmosferische om- ■Igheden in combinatie met de •'ichting debet waren aan de ver- tokte schade. De luchtmacht laat :1 dat tijdens de komende oefe- lekening wordt gehouden met Ntaten van dit onderzoek. De- hiermee pleidooien voor token van het schieten met blonder anderen van burge tor Schipper) naast zich neer. "tiende oefeningen vinden j°P werkdagen tussen 9.00 en uur- Ze zijn onderdeel van de Weapon Instructor Training, Rationale opleiding van tochtvliegers tot wapeninstruc- 'jdens de oefeningen worden soorten scherpe munitie ge- waaronder 500 ponds bom- 'P de Vliehors worden extra opgesteld, waaronder enkele en tanks. Deze voertuigen zijn ;3n van milieuverontreinigende 'fjn worden zoals gebruikelijk van de oefenweek opge- het bonnensysteem zoals Calluna dat hanteert. Wie ƒ1.000,- betaalt krijgt jaarlijks voor half geld de beschikking over vijftig bonnen. Normaal kosten die dertig gulden (de huur van een baan voor een uur tennissen). Snelle „Niet alleen tennissers zélf kunnen van de aanbieding profiteren. Je kunt de bonnen ook weggeven. Allerlei combinaties zijn denkbaar. Bijvoor beeld oma die een levenslang korting-abonnement koopt voor haar kinderen en kleinkinderen, onderne mers die de bijbehorende bonnen uit delen aan relaties of aan hun werk nemers, beheerders van bungalow parken die bonnen-weggeven aan hun gasten, enzovoort", vertelt campagne-bedenker Kalusche. Daar naast wijst hij op het wervend effect dat uitgaat van de goedkope bonnen die in omloop komen. „Kijk maar naar Calluna. Van het zwemparadijs zijn op Texel 250.000 bonnen in om loop. Dat is een machtig promotie- middel." Open avond Wie méér informatie over de kor tingsregelingen wil hebben kan za- Lees verder pagina 3 Met slechts drie lekke banden en één valpartij kan de delegatie van de Vlaamse gemeente Bredene terugzien op een voorspoedige fietstocht naar Texel. Onder aanvoering van burge meester Willy Vanhooren vertrok het elf man sterke peloton donderda gochtend vroeg uit België. Ze werden op weg geschoten door de wethou der Tine Krijnen-Bays, die via de ra dio in het Bredense stadhuis het startsein gaf. De start kreeg nogal wat aandacht van de Vlaamse me dia; de BRT-televisie deed zelfs rechtstreeks verslag. Reden hiervan is dat de Belgen met hun tocht pro testeerden tegen de olievervuiling van de Noordzee. Ze zétten langs de Bel gische en Nederlandse kust koers naar Texel, omdat de Texelse ge meenteraad als eerste een motie aan nam waarin wordt gepleit voor hardere sancties tegen degenen die voor de olielozingen verantwoordelijk zijn. De motie is doorgestuurd naar minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat, die hierop positief rea geerde. Ook is de motie naar de Ne derlandse en Belgische kustgemeenten gestuurd. Van velen ontving Texel adhesiebetuigingen. Zo ook van Bredene, dat nog een stapje verder ging via deze protest fietstocht. Via etappeplaats Hoek van Holland arriveerden de Belgen vrijdag avond om zes uur op Texel. Met de wind in de rug en zonder klachten over zadelpijn onderhielden de burge meester en zijn metgezellen een ste vig tempo van circa 30 km per uur. Dat zien wij het Texelse college en raad nog niet zomaar doen. „De meesten zijn gewend te fietsen. Sommigen zijn lid van de plaatselijke wielertoeristenclub", verklaarde één der fietsers. De gemiddelde leeftijd lag overigens hoog. Meerderen waren de vijf kruisjes al gepasseerd en de oudste deelnemer was 64 jaar jong. Bij het afrijden van de boot op veer haven 't Horntje werden de Belgen verwelkomd door wethouder Dirk Terpstra en de Groen Links raadsleden Peter Bakker en Jaap Vla ming. Bakker was de initiatiefnemer van de motie. Fietsend begeleidden zij de zuiderburen tijdens hun laatste kilometers. De finishlijn was getrok ken in de hal van het gemeentehuis. Met de fiets op de schouder namen de deelnemers de laatste horde, het raadhuis-bordes. In de raadszaal wachtte hen een aangename ont vangst met koffie en koek en werden diverse presentjes over en weer uit gedeeld. Burgemeester Schipper be loonde de toerfietsers met medailles in de vorm van het wapen van de gemeente Texel. Ambts-collega Van hooren stak het Texelse college in t- shirts met het embleem van Btedene. Op Texel genoot het gezelschap, dat logeerde in Residentie Califomië, van een welverdiende rust, o.a. met een barbecue bij paviljoen Paal 28 en een vrij te besteden zaterdag. Zondagoch tend werd de terugreis aanvaard, per auto ditmaal. Onder aanvoering van de Texelse wethouder Dirk Terpstra en de Belgische burgemeester Willy Vanhooren legt het „peloton" de laatste kilometers af. (Foto Frans Hopman) yenslang tennissen voor half geld. Dit aanbod doet Nico Er ich van sport- en evenementenhal 't Stappeland in De Koog de ■else tennisliefhebbers. De eerste honderd personen die op I sensationele plan reageren, mogen het eerste jaar zelfs gra- een balletje slaan. Als tegenprestatie moeten de tennissers nmalig duizend gulden betalen. Erwich hoopt met deze actie tot dusver tegenvallende exploitatie drastisch te verbeteren. I zaterdag 26 september volgt een kennismakings- en informa- avond. beslissers (de eerste honderd) krijgen het eerste jaar 100 procent korting; zij krijgen dus vijftig bonnen voor niets. „Een voordeel van ƒ1.500,-", rekent Erwich voor. Om zoveel mogelijk geïnteresseerden over de brug te krijgen, heeft Erwich nóg een aanbieding in petto. Vanaf heden kunnen tennissers ook een abonnement nemen waarmee voor ƒ500,- een jaar lang onbeperkt op de overdekte banen terecht kunnen. Dit abonnement is persoonsgebonden. Ter vergelijking: een normaal seizoen abonnement kost 625,-, waarmee men een vast uur een baan afhuurt. Na de noodlanding in een weiland legt de piloot aan wachtmeester Jos Berbee uit waarom hij het Brandstofgebrek maakte zaterdag middag een voortijdig einde aan de vlucht van een sportvliegtuigje uit Lelystad. In het zicht van de lucht haven zette de piloot de éénmotori- ge Fokker van het type S 11 in een weiland ten noorden van de Slufter- weg aan de grond. De piloot, een 32-jarige Amsterdammer, was even daarvoor opgestegen voor een rond vlucht boven het eiland. Het toestel, eigendom van de Antony Fokkerschool uit Lelystad, dateert uit de vijftiger jaren en wordt door een groep vrijwilligers onderhouden. Het vliegtuig was samen met een iden tiek toestel voor een verblijf van één dag naar Texel gevlogen. Tijdens de bewuste rondvlucht be vond zich één passagier aan boord. Net toen de piloot omstreeks 17.10 uur de landing inzette, viel de motor uit. Hoewel de piloot ter plaatse over de oorzaak geen uitsluitsel kon geven wees onderzoek uit dat beide brandstoftanks van het toestel schoon leeg waren. „Het enige wat je dan kan doen is een geschikt veld uitzoeken om te landen", aldus de vliegenier. De piloot koos voor het weiland van de firma Rutten uit Eier- land, waar een kudde pinken w Ooggetuige Mark Kemper uit De Cocksdorp zag direct dat het niet om een gebruikelijke landing ging. „Het toestel schudde behoorlijk heen en weer. Eenmaal aan de grond stond het snel stil." Het vliegtuigje schoot halverwege door het prikkeldraad en kwam enkele meters voor een sloot tot stilstand. Uitgezonderd enkel krassen liep het toestel geen schade op. De piloot en zijn passagier kwamen met de schrik vrij. Nadat de tank was bijgevuld kon het toestel in de loop van de avond op eigen kracht opstijgen. De familie Rutten, die direct met het herstel van de afrastering begon, krijgt de scha de vergoed van de eigenaar van het toestel. Edo Rutten: „Ach, je raakt eraan gewend. Enkele weken geleden ging er een parachutist door het prik keldraad." toestel voortijdig aan de grond heeft gezet. IFoto Gerard TimmermanI Texel was vier dagen lang het decor van een congres van de internatio naal vooraanstaande organisatie Ramsar. In de conferentiezalen van hotel Opduin in De Koog werd inten sief gesproken over het beleid inzake de „wetlands", het onderwerp waar Ramsar zich sterk voor maakt. Orga nisator Hervé Lethier uit Zwitserland toonde zich desgevraagd tevreden over de resultaten van de bijeen komst, waaraan circa 60 overheids functionarissen uit 40 landen deel namen. „Wetlands" is de internationale ver zamelnaam voor waterige gebieden, zoals delta's, moerassen en vennen. De Waddenzee is er een voorbeeld van. Deze gebieden hebben gemeen dat ze een kraamkamer-functie ver vullen en daarmee van onschatbare waarde zijn. Ramsar zet zich in voor de internationale bescherming van deze gebieden. „Het gaat echter niet alleen om bescherming", aldus Le thier. „Belangrijkste doel is dat er op langere termijn een goede balans bestaat tussen ecologie en economie. In veel gevallen zijn de wetlands ook economisch belangrijk: de mens vist er, kapt hout, of heeft havens aange legd. Ramsar probeert aanzetten te geven voor een rationeel gebruik van de wetlands. Eén van de methoden is het vergroten van het bewustzijn: de mensen moeten eerst de waarde van deze gebieden beseffen." Tijdens het Texelse congres werd on der meer besproken op welke wijze dit internationaal kan worden aange pakt. De deelnemers werden daar voor verdeeld over vier workshops: één voor de Afrikaanse landen, één voor Azië, één voor Zuid- en Midden- Amerika en één voor Europa. Per re gio werd aan voorstellen gewerkt. Deze zullen vervolgens door de Ramsar-organisatie worden getoetst en vervolgens voorgelegd aan rege ringen. De Ramsar-voorstellen zijn niet vrijblijvend, maar leggen groot gewicht in de schaal. Het bewustmakings-project wordt fi- Wandelaars kwamen tot de ont dekking dat de zg. groene route, die gedurende de herfst- en win terperiode in De Muy kan worden gebruikt, aanmerkelijk is ingekort. Met name het aantrekkelijke laat ste deel in de duinen, is niet meer bereikbaar. Het informatie bord maakt echter geen melding van de gewijzigde situatie. Staatsbosbeheer Texel laat des gevraagd weten dat de route is ingekort in verband met een Pie- monteser stier die hier rondloopt in gezelschap van zijn harem. Men is bang dat het dier in zijn ijver om de koeien te bescher men, agressief wordt tegen voor bijgangers. De bekorting van de route is blijvend. Het informatie bord zal worden aangepast. nancieel ondersteund door de Neder landse regering. Vandaar dat is gekozen voor een congres-lokatie in Nederland. De keuze viel op Texel als gevolg van een voorstel van de Uni versiteit van Leiden. Lethier: „Texel ligt aan de Waddenzee, beschikt over goede accommodaties en is goed be reikbaar. Het is ons hier prima beval len. De deelnemers waren opgetogen over een tocht over het eiland, met o.a. bezoeken aan EcoMare en een wetland-gebied." Ook over Opduin was hij lovend. In de conferentiezaal werd gebruik ge maakt van een geavanceerd vertaal systeem, verzorgd door het gespecialiseerde bedrijf NFGD uit Zoetermeer. Twee tolken (Engels en Frans) deden in cabines achterin de zaal hun werk. Via een zender wer den twee infrarood-stralers voor in de zaal geactiveerd. De infrarood- signalen werden op hun beurt opge vangen door ontvangertjes met kop telefoons die de congresgangers bij zich droegen. s» Grauwe erwten met spek op Open Monumentendag w Natuurbouw Buitenmuy geeft flora nieuwe kans Waterschap Texel blijft zelfstandig v, Tegenwind kwelt tijdrijders Texelse schapen gingen op de veiling tijdens de provinciale schapenfokdag van het Texels Schapenstamboek in Purmerend gemiddeld voor ƒ1.265,- van de hand. In de meeste gevallen lag het verkoopbedrag ruim boven de marktprijs. Uitschieters zoals ver leden jaar, toen een ram van Kees Kikkert ƒ9.700,- opbracht, bleven ditmaal achterwege. „Gelukkig maar", vindt secretaris W. Kistemaker van het stamboek. „Hoge prijzen kunnen kopers afschrikken. Ditmaal waren de prijzen reëel en naar omstandigheden goed. Voldoen de basis om de veiling volgend jaar te herhalen." Op de druk door (bui tenlandse) kopers bezochte veiling werden drie rammen, tien ooilamme ren en zeven ooien te koop aangebo den. Alle dieren waren ingezonden door Texelse veehouders. Fokker Kees Kikkert was ook ditmaal spekkoper. Een ram uit zijn stal bracht ƒ2.500,- op. De rammen van D. Kikkert en P. Verberne verwisselden voor respec tievelijk ƒ1.600,- en ƒ1.500,- van eige naar. Het dier van D. Kikkert bleef in Texelse handen, want de firma J.C. Hin was de koper. In vijf gevallen gin gen de dieren naar het buitenland (Ierland, België en Luxemburg). Bij de schapenkeuringen, die dezelfde dag plaatsvonden, viel het maatschap Tjepkema Zn. uit De Waal in de prijzen. Met dezelfde groep van tien ramlammeren die vorige week maan dag op Texel werd geselecteerd, be hoorde dit Texelse bedrijf wederom tot de uitverkorenen. Verder werd een ram van Jaap Eel- man, een fokprodukt van Tjepkema, uitgeroepen tot reserve-kampioen. De kampfoensram was een inzending van J. Koning en C. Pauw uit Beemster. De reserve-kampioen van Eelman was niet hetzelfde dier dat vorige week op de fokdag in Den Burg het kampioenschap bij de oude re rammen in de wacht sleepte. Dit dier was wel in Purmerend aanwezig, maar stond er slechts voor de show. Dat is het gevolg van een dit jaar in gevoerde regel, die bepaalt dat kam- pioensdieren niet aan een ander kampioenschap mogen deelnemen. Wèl mogen zij meedingen naar de ti tel „kampioen van Noordholland". Die aanwijzing geschiedt volgende week woensdag tijdens de landbouwdag in Alkmaar. De keuringen op 23 sep tember beginnen om 9.30 uur, de kampioenskeuring om 13.00 uur. Aan deze titelstrijd doen van Texel een oudere ram van Jaap Eelman mee en van Kees Kikkert een 1-jarige ram en het beste stel. Zij nemen het op te gen de kampioenen van Opmeer, Pur merend en Alkmaar.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1