„Die sterfscène kan ook beter" EX-TEXELAAR BOUWT DECOR URBANUS-FILM CD W FILM „Slopen, daar zijn we goed in" Try-out Herman Finkers in Klif 12 olksdansen: beweging 'n cadeauverpakking Maak je eigen mode in De Lindeboom Ouderen bewegen méér in Oosterend WEEKEND Standhouders gezocht voor „zwarte markt" zwembad Molenkoog Klaverjasclub Eierland Job Schuring weer in Klif 12 19) IIDAG 18 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT isdagavond negen uur. Cor - Baas van 't hele spul - van Heerwaarden it te glimmen achter de bar. Hij is er weer in geslaagd een try-out Herman Finkers in huis te halen. De Texelaars stromen enthousiast maar in slaapzakken voorde deur bivakkeren zoals in andere delen ons land, zó gek zijn ze op Texel niet. Juist daarom kiest Finkers irTexel. Het is alweer zijn zevende programma en de titel luidt: Dat ift zo'p. jongen toch niet nodig". try-out is letterlijk een „probeer- Finkers verschijnt dan ook ten to emet een stapel teksten in zijn hand. blijkt later een pose, want over de e linie rammelen de teksten er vrij dig uit. Een try-out heeft een speciale ioring. Het is alsof je naar een maands kindje zit te kijken dat nog '\moet groeien. Juist door het pre- ■ure karakter is een dergelijke voor- ling extra leuk. I wil eigenlijk geen interview", zegt ïiager Eric Alferink aan de telefoon, december houden we alles een üje af. Eerst moet het programma beetje „staan". Eenmaal op Texel, afloop van de voorstelling blijkt Eric gezellige prater. „We beginnen in w theaters en werken langzaam i'de grote schouwburgen toe. Een officiële première doen we niet si Dat deden we eigenlijk vooral orde familie en die weet het nu wel. mn werkt graag in Klif 12, want het ''sin, maar heeft alles wat je nodig Het is afgesloten van de rest van 'land en het feit dat je niet naar huis ■'l maakt dat we ons volledig op het '5'amma kunnen concentreren." MICROFOONTJE en technicus Wilko de Ruiter bre ach het hoofd over waar het micro- moet blijven als Finkers in zijn febroek op het podium staat. Achter "oor of in zijn haar. We praten over van de activiteiten die op Texel actief door ouderen wordt beoe- is volksdansen. Volgende week "m De Buureton een nieuwe serie »en. ien is een van de oudste menselijke ^vormen in alle delen van de we- Volksdans is daar één van; het be- :1' letterlijk: dansen voor en door 'Olk. Het volk, waaruit de dans is Haan, woont echter vaak duizenden "eters van de groep die de dans uit- Een volksdans is een vastgelegde ■Passen en figuren op een specifie- ■olksmuziek. eerste lessen zijn: dinsdag 22 sep- van 10.00 tot 11.30 uur en ^ag 23 september van 9.30 tot uur in De Buureton. Volksdansen eer dan een dansje leren, het is Maar dan vooral samen doen, ,(en op muziek. ■sen heren, ouder dan 55 jaar, zijn "arte welkom om geheel vrijblij- 3 kennis te komen maken. Voor ^informatie: Betsie Verhoeven, tel. °f in De Buureton, tel. 12696. de voorstelling. De sublieme woordspe lingen, de broer die nog steeds de „hal ve zool" uithangt. De vaste patronen in het programma. De katholieke achter grond en het koketteren met het Twent se dialect. De - op het eerste gezicht - ongeconstrueerdheid van het program ma. Was het voor of na de pauze sterker? Eric vertelt dat veel teksten gebaseerd zijn op zaken die in werkelijkheid pre cies zo gebeurden. Daar wordt dan een heel verhaal omheen gebouwd. De nieuwe auto die werd aangeschaft, zijn vrouw die bij een benzinepomp de auto aan de verkeerde kant parkeert. AANKLOOIEN En dan komt Herman Finkers toch te voorschijn om een praatje te maken. Hij neemt de complimenten over de voor stelling in ontvangst en betuigt zijn spijt over de rondvliegende glasscherven. Hij maakte er wel een zootje van. „Ik schrok er zelf ook van; dat ei ging leuk, hè?", zegt Finkers en kijkt wat zorgelijk bij het idee nog driehonderd keer dat ei op zijn kop te krijgen. Hij pakt een pils je en zegt: „Hier kun je zo lekker aan- klooien. Ik weet nu al veel dingen die volkomen anders moeten. We hebben alles opgenomen op video en straks gaan we dat bekijken. Morgen - woens dag - zullen er al veel veranderingen zijn aangebracht." Sinds hij in '89 een try-out deed op Texel, is hij zeer te spreken over het eiland. Dat was wel eens anders. Samen met broer Wilfried besloot hij jaren ge leden Texel eens te bekijken. „We ver trokken vroeg uit Almelo, pakten in Den Helder de boot en reden de Pontweg op. We zagen alleen maar koeien en weilanden: Niks an". Ze keerden de auto en gingen weer op huis aan. „Ja," grijnst Finkers, „dat was nog een aardig ritje op één dag." Door Marija Westerlaken De voorbereidingen voor De zevende hemel, de voorlopige titel van de nieuwste film van de Belgische komiek Urbanus, zijn inmiddels in volle gang. In Oudeschild zijn decorbouwers bezig met de bouw en inrichting van een hotelkamer. Eén van hen is Ron van Beusekom (27), die voor deze film tijdelijk op zijn geboortegrond verblijft. Decor bouw, oftewel: wat er aan de film vooraf gaat. Een indruk van het werk en de achtergronden. Een bezoek aan de werkvloer in de loods van Rab geeft een realistisch beeld van de werkzaamheden: koffie drinken aan een heel vies tafeltje tussen de gereedschappen en bouwmateria len, de jongens die geintjes maken en op de set rondlopen. Deze bestaat, voor zover ik kan constateren, uit een houten hok dat nog van alles kan worden. Als je de decorbouwers bezig ziet blijft er weinig glamour over. Dezelfde werk- tuinbroeken aan want „dan kun je zien dat wij wij zijn". TEGELTJES Er wordt getimmerd, een vloer gelegd, behang geplakt en een badkamer bete geld - met een rol tegeltjes, wel te ver staan, het blijft decor. Voor Ron van Beusekom en Jan Rutgers is dit setje 'een eitje'. In een paar dagen tijd is uit het niets een hotelkamer verrezen. Met behulp van grote decorschotten zijn wanden aan elkaar gekoppeld waardoor een ruimte van 40 vierkante meter is ontstaan. Hierin zijn de kamer en aan grenzende badkamer geplaatst. De ra men in het binnendecor corresponderen met de ramen in het pand dat dienst doet als hotel en wat voor de buitenopnamen wordt gebruikt. Op het eiland werden de juiste rekwi sieten gezocht. BED- EN BADSCENES Ron: „We hebben hier allerlei tweede hands spullen gezocht die passen in de sfeer van een wat vervallen hotel. Over het algemeen hebben we erg veel me dewerking gekregen." Na het behangen en inrichten is het een wat smoezelig, zestiger jaren decor geworden waarin een groot gedeelte van de film zich zal afspelen. Hoofdrolspelers Urbanus en Renee Soutendijk zullen hier alle bed en badscenes doen. Voor de buitenopnamen had de decor- ploeg beduidend minder werk. Daar voor hoefde alleen het huisje bovenop de Badweg in De Koog een hotel aanzicht te krijgen, wat werd gereali seerd door het plaatsen van neonver lichting. Als bij de buitenopnamen het weer tegenzit kan worden uitgeweken naar Oudeschild. ALLROUND Ron van Beusekom heeft Texel ruim zes jaar geleden verlaten. Via via kwam hij terecht bij een decorbouwer die op dat moment met een grote produktie bezig was en hulp kon gebruiken. Zijn han digheid kwam uitstekend van pas. De eerste speelfilm waar hij aan meewerkte was 'Donna Donna', met Simone Walra ven. Inmiddels verhuurt hij zichzelf - succesvol- als allround decorbouwer. „Je moet van alles een beetje kunnen, timmeren, decoreren, stucadoren, tege- len.... Je moet ook gevoel hebben voor de 'echtheid' van een decor. Een huis dat je maakt als decor hoeft dus niet al tijd perfect te zijn. Het kan toch heel goed dat iemand daar zelf aan het hob- byen is geweest? Eerst bouw je het de cor, je werkt het netjes af en daarna leef je het in, zeg maar. Dat is leuk. Dus vie ze vingers bij de deurposten, het be hang gelig maken en hier en daar losscheuren en soms weer dingen slo pen. Daar zijn we goed in hoor, dat slo1 pen. Voor een commercial moet je soms bij een gloednieuwe koelkast of Ron van Beusekom (rechts): „Je moet van alles een beetje kunnen." Wordt Klif 12 hèt try-out adres voor de top van de Nederlandse cabaretiers „Als ik in Almelo een try-out doe, zitten ze er écht op te wachten dat er iets mis gaat. Hier reageert het publiek milder. In dit stadium raak ik de draad nog wel eens kwijt of verzin ter plekke nieuwe zinnen. Je moet werken met simpele de corstukken. Bij „Het meisje met de ei- erstokjes" komt een prachtig Dickens-achtig decor." Het smartelijke verhaal over het meisje behelst ook een sterfscène met visioenen, gelijk het ver haal over de zwavelstokjes. „Die sterf scène moet ook anders", besluit Herman Finkers en gaat nog een pilsje pakken. Er is nog werk aan de winkel en morgen is er weer een voorstelling. Ik adviseer hem voorzichtig te doen op het trappetje naar het appartement van Klif. „Ik ben er al afgevallen", grijnst hij. 1. Eric Clapton - Unplugged 2. Lionel Richie - Back to front 3. Roxette - Tourism 4. Various - Knuffelrock 5. Various - Greatest hits 1992-3 6. Rob de Nijs - 30 jaar Rob de Nijs 7. Tom Waits - Bone Machine 8. Toto - Kingdom of desire 9. Roger Waters - Amused to death 10. Mariah Carey - Unplugged Zelf modieuze kleding ontwerpen, bij na te mooi om waar te zijn. Josta van Beek demonstreert op 28 september in de Schoutenzaal in De Lindeboom hoe op eenvoudige wijze zelf kleren te ma ken en de patronen te tekenen. Het systeem dat ze hanteert biedt keuze uit 280 modellen. De demonstraties zijn om 14.00 en om 19.30 uur. De entree bedraagt f7,50 per persoon. EEN BETER MILIEU BEGINT Bil JEZELF Door te bewegen blijft de conditie op peil. Voor ouderen geldt: bewegen is le ven. In Oosterend start weer een groep „meer bewegen voor ouderen", waar aan iedereen van 55 jaar en ouder kan deelnemen. Iedere week probeert deze groep op plezierige wijze te bewegen. Gym nastiek is méér dan zomaar in je eentje wat oefeningen afwerken. Het is doen, maar vooral samen doen. Voorbeelden: oefeningetjes die op of met een stoel worden uitgevoerd, werken op muziek of met tweetallen, maar ook met mate rialen die het samen-doen uitlokken zo als badminton, hockey en voetbal. Deelnemers mogen stoppen wanneer ze willen. Niets moet, alles mag. „Meer bewegen voor ouderen" wordt gehouden op maandagochtend van 10.30 tot 11.15 uur in De Bijenkorf in Oosterend. Voor verdere informatie: De Buureton, tel. 12696, of Betsie Verhoe ven, docente MBvO, tel. 17208. Band van het jaar in De Toekomst In discotheek De Toekomst in De Koog treedt zaterdagavond de formatie „Headline" op. Het publiek koos deze band als beste uit een cyclus van 25 ver schillende optredens het afgelopen half jaar. „Headline" trad de zondag na het Tropical Sea Festival op in café Talk of the Town. De band betrekt bezoekers intensief bij de show; desgewenst kan iemand een „gastoptreden" verzorgen, bijvoorbeeld meedrummen of -dansen op bekende hits. wasmachine de hele achterkant eruit slijpen omdat de camera erin moet." BOEING 747 „De moeilijkste produktie die we ooit hebben gedaan was het nabouwen van een gecrashte Boeing 747 voor de film 'The last island'. De buitenopnamen werden gedraaid op Tobago. Er was een echt vliegtuig gehuurd, een oefenvlieg tuig waarmee brandweermensen wer ken. Maar dat ding lag in Trinidad en moest dus in 12 stukken gezaagd wor den om het per vrachtwagen en boot naar Tobago te kunnen vervoeren. Wij moesten het toen weer in elkaar zetten en er daarna een crash van maken, zon der het te beschadigen! Dat lukte dus niet." „We hebben het vliegtuig op het strand gelegd, zoveel mogelijk in de kreukels en in elkaar geschoven, grote stukken metaal losgehaald en omgebogen.... Het moest er toch een beetje echt uit zien. De gecrashte binnenkant moesten we ook nabouwen, dat was studio werk. Als voorbeeld hadden we een polaroid- je en krantenfoto's van gecrashte vlieg tuigen." ONVOORSPELBAAR De variatie en de onvoorspelbaarheid maken dit werk voor hem aantrekkelijk. „Je werkt altijd op andere plekken en in andere situaties. Van te voren weet ik nooit wat voor klus ik krijg." Ron heeft onder andere meegewerkt aan films als The Johnsons en diverse televisiepro- dukties waaronder De Brug, de politie serie Van der Valk en Iris. Zoals eerder werd bericht zullen de cast en crew van de Frans-Belgisch- Nederlandse co-produktie vanaf 21 september op Texel zijn voor de opna men. Waarschijnlijk zal de produktie in het voorjaar van 1993 in de bioscoop te zien zijn. Zwembad Molenkoog is zondag 27 sep tember voor het laatst geopend. Tradi tiegetrouw wordt de sluiting met de nodige festiviteiten omlijst. Dit jaar hebben Molenkoog, Jeugd- en Jonge renwerk en de Stichting Popmuziek Texel de handen ineen geslagen om voor een spetterende afsluiting te zorgen. Zo zal een aantal bands optreden (o.a. de Friese groep Mumbo Jumbo met de aan de Texelse muziekschool verbon den slagwerkdocent Peter Dijkstra), worden er spelletjes georganiseerd en is er ruimschoots gelegenheid de inwendi ge mens te versterken. Het traditionele „hondenzwemmen" wordt uiteraard niet vergeten. Ook wordt een Zwarte Markt gehou den, waarbij iedereen welkom is die zich van tevoren opgeeft. De kosten be dragen f17,50 voor het huren van een marktkraam. Opgeven kan telefonisch (tot uiterlijk woensdag 23 september) tijdens kantooruren bij het Jeugdwerk, tel. 15582, Bart Heijnen of Andries Huberts. Richard Gere als zieleknijper Deze week draait 's avonds om 21.15 uur FINAL ANALYSIS met Richard Gere als een succesvol psychiater die met twee adembenemende zusters verzeild raakt in een web vol intriges. Elke film met Gere is de laatste jaren een kassucces, hetgeen van Kim Bassinger niet altijd gezegd kan worden. Aan de zijde van ons aller Richard lukte dat wèl, want de ze psychologische thriller -met „ko kende passie en koelbloedige moord"- is in alle grote steden een filmhit. Psychiater Gere wordt verliefd op de zuster van een patiënt van hem die last heeft van sexuele neuroses. Voordat hij het in de gaten heeft, raakt hij verstrikt in een familiedra ma, gelardeerd met incest, jaloezie, verraad en zelfs moord. Een span nende twee uur durende film met verrassende wendingen, maar dan moet je wel de overdreven vaak in beeld zijnde blonde lokken van me vrouw Bassinger voor lief nemen.... BATMAN RETURNS ALS STRIPSPEKTAKEL Voor de tweede week kunnen wij genieten van een super stripverhaal, waarin getekende boevenstreken in bizarre omgevingen met vreemde groeisels en onwaarschijnlijke red dingen levensecht op het witte doek worden voorgetoverd. Hoewel de eerste Batman niet echt een succes in Nederland was, zou dit tweede deel volgens de recensies alles dub bel en dwars goedmaken. Een ande re regisseur en andere top-acteurs in de zogenaamde boevenrollen - Mi chael Keaton blijft Kruisvaarder Bat man, die er zonder masker nog enger uit zou zien als de volledig mismaakte Danny DéVito alias de Penguin. Michelle Pfeiffervspeélt als Catwoman een intense eigenzinnige slechterik, terwijl Batman valt op de normale kant van deze gespleten kat-vrouw. Dagelijks om 19.00 uur, zaterdag en zondag ook om 16.00 uur. Zaterdag-, zondag- en woensdag middag om 14.00 uur SNEEUW WITJE, de opgeknapte Disney- klassieker in onze eigen moerstaal. (CvH) Klaverjas-spelers uit polder Eierland en omstreken worden dinsdagavond ver wacht in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Vanaf 20.00 uur houdt Kla verjasclub Eierland daar de jaarlijkse le denvergadering. Naast oude zijn ook nieuwe leden welkom. Na afloop kun nen de aanwezigen een kaartje leggen. Een week later, dinsdag 29 september, tellen de punten pas echt want dan be gint de competitie, eveneens in het Eier landsche Huis, aanvang 20.00 uur. „Kangeroes in Zeeland" Job Schuring is één van de trouwste be zoekers van theater-restaurant Klif 12. Als winnaar vanhet Amsterdams Klein- kunstfestival in 1988 was hij bijna de eerste artiest die het Hoornder podium beklom met zijn drie kwartier durende voorstelling. In de daarop volgende ja ren speelde hij avondvullend goed voor goed gevulde Klif 12-zalen. „Ik heb al leen nog geen titel", „Ezels en kwasten" en „De antiguair" en dan nu zijn nieuwste programma „Kangeroes in Zeeland", dat op 30 september zijn officiële première zal beleven in het Amsterdams Belalevu-theater. Schurings jongste show is nog muzika ler dan zijn vorige podiumpresentaties, met hog meer liedjes en nog meer prachtige teksten van o.a. George Groot. De muziek is van hemzelf. „Na drie van opzet bescheiden cabaret programma's moet het nu maar eens af gelopen zijn," aldus Job Schuring over zijn nieuwe programma. Dus weg met het kale podium, weg met de excuses, weg met de relativering en weg met het gevoel van 'het stelt allemaal niet zoveel voor'. Kortom, Job Schuring is rijp geworden, rijp om met zijn bijtende en spitse grap pen de theaters in Nederland te verove ren. Ongegeneerd en vol bravoure slaat hij om zich heen, hierbij niets en nie mand ontziend, want „mensen die zich snel gekwetst voelen, kunnen niet vaak genoeg gekwetst worden". Is het dan alleen maar schelden? Nee, integendeel. Immers, zonder liefde kan een mens niet leven en als er iemand sentimenteel is, is dat wel Job Schuring. Woensdag 23 september, aanvang 21.00 uur, entree f15,00, vriendenprijs f12,50.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11