Sportief geen succes, maar geweldige sfeer fulpentelers in geweer egen „Texels bont" Pech achtervolgt Arco de Graaf op Spelen EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF )oel: export van bollen naar Japan taël-feest in l Kamphuis Brokkenrijder Eindelijk weer beet Postweg in Eierland krijgt tweede bocht Winterseizoen AVT vol wedstrijden Heri Hodie sluit tennisseizoen af Basketbal Gyvo De Koog hervat training Ingrid van Lubek tweede in triathlon Paardesporters actief in onderlinge wedstrijd Alexander Boks sterk bij Survival Run VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 iVheeler Arco de Graaf heeft de verwachtingen op de Olympi- iche Spelen voor gehandicapten in Barcelona niet kunnen waar- naken. De 28-jarige Texelaar werd tijdens de Paralympics ïhtervolgd door pech. Een foto van zijn spectaculaire val op de SOO meter haalde zelfs De Telegraaf. Toch is Arco, die hoopte op •en finaleplaats, niet verbitterd. „Sportief gezien een tegenvaller, jaar de sfeer en de entourage waren geweldig." ijco verklaart de oorzaak van zijn te- •envallende prestaties: „Op de 400 "~9 meter ben ik te zwaar inge heid." De aard van de handicap van s sporters bepaalt de klasse waarin h atleten worden ingedeeld. Een in- snationale groep artsen beoordeelt welke groep de atleten worden on- hrgebracht. „In Barcelona werd ik pn zwaardere klasse ingedeeld dan Nederland. Ik reed daardoor tegen cngens die alleen een beenamputatie adden en daardoor een betere spie ontwikkeling rond het middel heb- en. Die ontwikkelen een hogere osisnelheid." «Texelaar bleek niet opgewassen ;gen de explosieve start van zijn jncurrenten. „Op de 400 meter ik 54.86 seconden, net tekort ui door te gaan." Op de 800 meter wide een aanrijding roet in het ten. „Ik ging vrij goed. Tijdens de pint in de laatste bocht raakte ik chter het wiel van een Zuidafrikaan. f,e gingen niet onderuit, maar ik ■oest wel uitwijken en dat kost tijd." lechts een halve wiellengte hield Ar- van een verdere klassering. Oppeppen ndanks deze tegenvaller zat de at- et niet bij de pakken neer. Hij zette tzinnen op de 1500 meter. „Daar- heb ik mijn steeds trainingen voor de Paralympics gericht." Ook op deze afstand ontmoette de wheeler het pechduiveltje. Tijdens de laatste ron de botste hij op een onervaren Chine se atleet, die Arco in zijn val meesleurde. „Ik ging gigantisch on deruit." Meer dan een foto in De Te legraaf leverde het de teleurgestelde rijder niet op. „Protesteren had geen zin, dat kan alleen als zoiets binnen de 200 meter gebeurt." Arco hield geen blessures over aan de val. „Maar om door te gaan moet je je zelf weer zien op te peppen." De Ne derlandse atleten hadden volgens Arco veel steun aan elkaar. Estafette Op de 4x100 meter estafette had de nationale ploeg evenmin geluk. „Voor de laatste wissel ben ik te snel gestart. Ik raakte mijn voorganger en ging onderuit. Eigenlijk hebben we te kort getraind op dit onderdeel. Bij de 4x400 meter ging het wèl uitste kend. We konden de tegenstanders, Canada en Zwitserland, echter niet de baas." Ook succes op de mara thon was Arco niet gegund. „Ik reed in de kopgroep, toen mijn koerscor- rector los trilde. Hierdoor begon ik enorm te zwabberen en dat kostte me enorm veel kracht." Omdat ver helpen van het euvel teveel tijd zou kosten, staakte de wheeler na twaalf kilometer de strijd. Na Arco gaven nog enkele Nederlan ders de strijd op. „Jammer, want de marathon is altijd een groot feest. Je rijdt midden door de stad, een gewel dige sfeer." Ondanks de mindere resultaten was de stemming in het Nederlandse kamp goed. „Jeanette Jansen heeft twee medailles gehaald. Theo Dui- vestein deed het goed. De sfeer was prima. We hebben het hartstikke leuk gehad." Verblijf „Het verblijf kon niet beter. We had den dezelfde accommodatie als de valide atleten. Ons hotel lag op twee honderd meter van het strand." Ook de organisatie was prima. „Het was strak geregeld. Alles gebeurde pre cies op tijd." Uitgezonderd zijn ouders, oom en tante was er van Texelse zijde niet veel belangstelling „Jammer." Over publieke belangstel ling in het algemeen hadden de inva lide sporters niet te klagen. „De opkomst was overweldigend. De mensen konden soms het stadion niet in. Ook de aandacht van de Paralympics in de media is Arco niet tegengeval len. „De marathon is in Spanje live uitgezonden. Ook de Nederlandse pers besteedde méér ruimte aan de Spelen. Zelfs NOS Laat toonde dag- lijks beelden in het sportjournaal. Een doorbraak, ik hoop dat deze lijn wordt doorgetrokken." Op Schiphol wachtte de atleten een hartelijke ontvangst. „Prinses Mar griet, Pieter van Vollenhoven, Minister D'Ancona en nog wat bobo's. Het was leuk, we kregen een drankje." Arco de Graaf: „7e z r ingedeeld..." Intussen rust hij uit bij zijn vriendin Chris DeCraene in Vlaanderen, maar hij komt de laatste week van septem ber naar Texel. Toch is Arco met zijn gedachte alweer vier jaar verder. „We hebben met z'n allen besloten kei hard naar Atlanta 1996 toe te wer ken. Willen we met de wereldtop kunnen concurreren moeten we ons goed voorbereiden. Ik ben dan 32 jaar en zeker voor de lange afstand nog zeer kansrijk." G.T. pebollen vanaf het eiland mogen it ingang van 1994 waarschijnlijk orden uitgevoerd naar Japan. Tot sver is de lucratieve export naar tland van de rijzende zon uit sloten, omdat in een aantal perce- Texel een planteziekte corkomt die Japan voor geen prijs men de grenzen wil hebben. Bol- otelers werken nu aan een plan om tvirus uit te bannen. uitsluiting van Texel kent een tfkwaardige voorgeschiedenis. Een ischrift met een wetenschappelijk over het zogenaamde tulpen- jsvirus belandde enige jaren gele- r op het bureau van een Japanse soecteur die toeziet op de stijgende oer van bloembollen vanuit Neder- 'd Onbekend met dit virus, dat in artikel „Texels bont" werd ge- smd, wilden Japanners het fijne sten van de ziekte. Een medewer- rvan de Bloembollen Keuringdienst H ffl). nam de inspecteur mee naar ■el en confronteerde hem met en- 2 besmette partijen. BKD garandeerde de Japanse af- oiers echter dat de ziekte uitslui- terband met de meest feestelijke *~7de) maand voor Israël, die op avond van de 27e september be- wordt in 't Kamphuis van Jan Paula Brouwer, Zuid-Haffel 29, 25 tm 27 september feest ge- J leder die het wil kan er aan 'en of er een bijdrage aan toen. leest duurt van vrijdagavond tot 'fegmiddag. In drie bijeenkomsten 'ft geprobeerd te ontdekken wat 5rofetische betekenis van deze feesten is voor Israël, voor ons ■oor de wereld. Vrijdagavond 25 "ember is er kennismaking met de schillende gasten. Zaterdag 26 Gember om 10.30 uur Rosh Hasja- het feest van de roepende ba- 16.30 uur: Yom Kippoer of '""st van de verootmoediging, o 27 september om 10.00 uur: «oth (Loofhuttenfeest) of het ';:;van de nieuwe schepping. De ^komsten worden omlijst met liederen en spelen, zowel binnen buiten: fakkeloptocht, muziek, ut niaken, etc. Desgewenst kun- deelnemers zaterdag blijven eten. '9faag opgave via telefoon 12836 '3770. Jeroen Bergman uit Den Ie woensdag aan de Vrije 'Wsiteit te Amsterdam voor het Jllen medische biologie. tend op Texel voorkomt. Door de geïsoleerde positie van het eiland na men de Japanse afnemers genoegen met deze uitleg. Ondanks importbeperkingen maakten de Japanners een uitzondering voor de Nederlandse tulpen, een schaars goed, waarvoor de oosterse consu ment veel geld over heeft. Hun koop lust gaat echter voorbij aan de neus van de Texelaars. Lobby Jos Timmer, afdelingsvoorzitter van de Koninklijke Vereeniging voor Bloembollencultuur, nam hiermee geen genoegen en startte een lobby in Hillegom, het bloembollencentrum van Nederland. „De heren toonden wel begrip, maar daar bleef het bij", blikt Timmer terug. Hij bedacht een Een 20-jarige vrachtwagenbestuurder uit Den Burg ging woensdagmiddag in De Waal tweemaal in de fout. Eerst schampte hij een personenauto, bestuurd door een inwoner van Hin thum, toen die hem op het Hoger- eind passeerde. De personenauto werd beschadigd aan een voorspat bord. Kort daarna verzuimde de truckchauffeur voorrang te verlenen toen hij uit het Hogereind de Laag- yvaalderweg opreed. Een 22-jarige in woner van Den Burg, die met zijn personenauto uit de richting van pol der Het Noorden naderde, kon de vrachtwagen niet meer ontwijken en reed er met de rechtervoorzijde te genaan. Beide voertuigen liepen plaatschade op. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. De politie maak te proces verbaal op tegen de vracht wagenchauffeur. De tiende viswedstrijd in de serie om het kampioenschap 1992 werd bezocht door vijftien Texelse sport vissers; dertien in de afdeling senio ren en twee jeugdvissers. Deze wedstrijd werd eindelijk weer eens wat gevangen. Eerste in de afdeling jeugd werd Mar cel Verhagen met 64 cm (2 vissen). De eerste drie bij de senioren werden Jan Kingma (88 cm, 3 vissen), Piet Kingma (74 cm, 2 vissen) en Roel de Zwart (63 cm, 2 vissen). De grootste vis werd gevangen door Piet Kingma: een bot van 43 sm. De kleinste vis sloeg Jan Kingma aan de haak: 23 cm. In totaal werden 16 vissen ge vangen met een gezamenlijke lengte van 491 cm. De volgende wedstrijd is op 27 september, om 8.00 uur bij het bassin bij de Teermolen. plan om besmet plantgoed te vernie tigen en zo het eiland te zuiveren van het virus. De kosten van deze opera tie zijn echter van zodanige omvang dat financiële hulp van het Produkt- schap Voor Sierteelt (PVS) nodig is. „Er zitten echter nogal wat haken en ogen aan de ingreep." Na een aan vankelijk „nee" leeft bij Timmer goe de hoop dat het PVS in december akkoord zal gaan met een nieuw voorstel. In een vergadering toonden de Texelse kwekers zich dinsdag avond alvast bereid aan de plant goedvernieuwing mee te werken. Volgens dit plan zal in 1993 ongeveer 6,5 hectare tulpen worden vervan gen. De oogst in 1994 komt dan naar verwachting in aanmerking voor export naar Japan. Garantie Vernietiging van het plantgoed is echter geen garantie dat het virus nooit meer de kop opsteekt. Voor waarde voor de bijdrage is daarom dat de Texelse kwekers er alles aan doen de partijen virusvrij te houden. „Een begrijpelijke eis", besluit de voorzitter, die benadrukt dat het suc ces van deactie afhangt de medewer king van alle tulpentelers. Langs de Postweg zijn de voorbereidingen gestart voor de zuidelijke snelheidsremmer. Net als met de noordelijke slinger wordt aan de andere kant van Zuid-Eierland een bocht in de weg gemaakt. Vanaf maandag 21 september is de weg gesloten. 16 oktober, voor aanvang van de herfstvakantie, moet het kar wei zijn voltooid. De snelheidremmers zijn het gevolg van de nieuwe Regeling Verkeersre gels en Verkeerstekens (RVV), die be oogt dat de vorm van de wegen strookt met de aanwijzingen op de verkeersborden. De maximimum snel heid in Zuid-Eierland is onlangs ver laagd naar vijftig kilometer per uur. Aanvankelijk was het de bedoeling dat aanleg van de zuidelijke slinger gelijk opliep met de noordelijke en deaanpassing van het kruispunt met de Muyweg. Problemen met de ver werving van grond, noodzaakte ech ter tot uitstel. De route is uitsluitend in oostelijke richting verlegd omdat aan de westkant geen grond beschik baar is. Hergebruik De bocht moet het inkomende ver keer afremmen. De rechter rijbaan krijgt daardoor een grotere slinger dan de linker. Het bestaande wegdek wordt gesloopt en weer verwerkt in het materiaal voor het nieuwe asfalt. „Daarmee besparen we kosten en ontzien we het milieu", aldus ambte naar Bert Dennenberg van weg en waterbouw. Om de slinger voor het verkeer goed zichtbaar te maken, worden op het tussengelegen terrein en langs de randen struiken geplant. Het fietspad aan de westkant blijft Wie meent dat atleten 's winters rustig aan doen om zich op te laden voor het volgende seizoen, komt be drogen uit. Zeker op hardloop-gebied valt in het koude jaargetijde het no dige te beleven. Op Texel staat o.a. een serie boscrossen op het pro gramma en wedstrijden als de Den- nenoordloop, de winterbosloop en de halve marathon van De Waal. Centraal bij Atletiekvereniging Texel (AVT) staan de trainingen. Conditie onderhouden en zo mogelijk verbete ren, is het devies. Onder leiding van Martin Koenen wordt wekelijks ge oefend op het terrein van Texelse Boys. Woensdag van 18.30 tot 19.30 uur zweten jeugd en senioren geza menlijk, vrijdag zijn de groepen gesplitst. De jongeren trainen die avond van 18.30 tot 19.30 uur en doen dat vanaf 1 oktober in de De Koninghal. De senioren blijven wel de hele winter buiten bezig, van 19.30 tot 20.30 uur. Voor liefhebbers staat wekelijks een duurloop op het pro gramma, elke zondagochtend, start 10.30 uur bij het Turfveld in de Den nen. Dat is ook de verzamelplaats voor de damesloopgroep onder lei ding van Coby Bakelaar. Beginners zijn maandagmiddag vna 13.45 tot 15.00 uur aan de beurt, gevorderden een dag later, zelfde tijd, zelfde plaats. Zondag 27 september neemt de AVT-jeugd nog deel aan een baan- wedstrijd in Den Helder, maar de meeste buiten-zomerse activiteiten vinden plaats in het Texelse dennen bos. De 7e Dennenoordloop (5 en 10 Engelse mijlen) bijt zondag 11 okto ber het spits af. Vermoedelijk begint een week later de nieuwe serie bosc rossen; doorgaan is afhankelijk van de medewerking van voldoende vrij willigers. Als alles doorgaat, zal een competitie van negen lopen worden afgewerkt, die half februari eindigt. In de Dennen zijn verder de winter bosloop op 27 december en het Open Texels Crosskampioenschap op 28 februari. De halve marathon van De Waal gaat zijn twaalfde editie tegemoet op za terdag 13 maart. Hoogtepunt belooft tweede Paasdag te worden met de tweede aflevering van de „60 van Texel". Er is zelfs een groep die de afstand te kort vindt en tweemaal 60 km wil hardlopen Eilandcompetitie volleybal Programma dinsdag 22 september: Veld A: 18.30 u. De Pilaar-Tex. Autoc. Tatenhove 19.12 u. Stuc. vd Woude.-Tatenhove DGM 19.54 u. DGM-Meltec/Waaijer Stuc. vd W. 20.43 u. Gr. Slock 1-Gr. Slock 2 Paal 9 21.30 u. Paal 9-RWS Gr. Slock 2 22.18 u. Bremakker-ABN/AMRO RWS Veld B: 18.30 u. Smash 2-Rival Nioz 19.12 u. Zeilmakerij-Nioz Ass. Bremer 19.54 u. Timmers Bakk.-Ass.Bremer Zeilm. 20.43 u. 7 Provinciën-Smash 3 Timmers 21.30 u. NBC-Super Ecomare 22.18 u. PH-Oranjeboom-Ecomare NBC Veld C: 18.30 u. Vissers Bouwb.-Haarstud. Mantje 19.12 u. Klif 12-Mantje Leydekkers 19.54 u. Vespertina-Leydekkers Klif 12 20.43 u. De Vlier-Question Vespertina 21.30 u. Durper Drup-Westerlaken Quest. 22.18 u. W. Antiek-Slag. De Boer Westerl. Wedstrijdleiding: Magda en Freerk (10291) bij het oude. P. Daalder Aannemers bedrijf gaat het werk uitvoererr. De totale kosten bedragen f200.000,-. Gedurende de werkzaamheden wordt het verkeer via een andere route om geleid, met borden duidelijk aan gegeven. Tennisclub Heri Hodie uit De Cocks- dorp heeft het tennisseizoen afgeslo ten met de clubkampioenschappen. Tussen de regenbuien door is in de fi nales hard, maar sportief gestreden; de finalisten waren aan elkaar ge waagd. De meeste wedstrijden wer den in drie sets gespeeld. Vermeldenswaard zijn de wedstrijden tussen de herenenkel B en de dames- dubbel. Bij de heren ging de strijd tussen vader en zoon Van Bommel. Beide heren zijn vorig jaar begonnen met tennis en kunnen thans een aar dig balletje slaan. De zege werd be haald door zoon Koen, die nog op de basisschool zit. De partij damesdubbel, tussen Mieke van der Bent/Martha Bos en Els Ooi- jevaar/Coby Kooiker, heeft 2Zz uur geduurd. De uitslag was 7-5, 6-7 en 5-7, waaruit blijkt dat om ieder punt is gestreden. Uitslagen Dames enkel B: 1. Paulien Barendregt, 2. Jea- ny Verhagen. Dames enkel A: 1. Mieke van der Bent, 2. Martha Bos. Dames dubbel: 1. Els Ooijevaar/Coby Kooiker, 2. Mieke van der Bent/Carla Bos. Heren enkel B: 1. Koen van Bommel, 2. Ed van Bommel. Heren enkel A: 1. Leo Saai, 2. Bas Tromp. Heren dubbel: 1. Christiaan en Sander Stolk, 2. Robbert van der Bent/Hans Schraag. Mix-dubbel: 1. Mieke en Robbert van der Bent, 2. Els Ooijevaar/Bas Tromp. Vanavond gaat de eilandcompetitie basketbal weer van start. Het pro gramma is: 20.30 u. Hema-Twaalf Balcken 21.00 u. Kooiman Foto-De Pilaar 21.30 u. Vespertina-Sportshop Cursus ontspanning door inspanning ZDH-volwassenengym begint dinsdag 22 september met de cursus „Ont spanning door inspanning". Deze cur sus wordt gegeven door José Strating en duurt tot en met 15 de cember. De cursus zal voornamelijk bestaan uit conditietraining en spier- oefeningen, maar daarnaast wordt ook regelmatig een balspel, een bad- mintonspel of iets dergelijks gedaan. Lesdag is dinsdag van 19.30-20.30 uur in de Jan Drijverschool; de kosten bedragen ƒ40, per persoon. Ook kan men voor een heel jaar lid worden. Dat kost ƒ120,=, waarmee de cursussen tot de zomervakantie kunnen worden gevolgd. Voor nadere inlichtingen: Rineke Gieles, tel. 19538. Maandag hervat Gyvo de trainingen. De tijden zijn als volgt: Maandag: 19.00-20.15 u. dames-volleybal Gymnastiek, vrijdag: 15.30-16.15 u. groep 1 en 2 16.15-17.15 u. groep 3 en 4 17.15-18.15 u. groep 5 en 6 18.15-19.15 u. groep 7 en 8 en voort gezet onderwijs. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij G. Rings (tel. 17572), W. van Beek (tel. 17729), of op de training zelf. Ingrid van Lubek uit Den Burg is zondag in Eindhoven tweede gewor den bij de Nederlandse kampioen schappen kwart triathlon voor studenten. Aan de triathlon die werd gehouden in het fraaie park „Aquabest" werd door ongeveer twintig dames meege daan. Ingrid maakte een tijd van 2 uur, 18 minuten en 49 seconden. Het zwemmen (1,5 km) ging haar goed af; bij het fietsen (40 km) liep ze een achterstand op, die bij het lopen (10 km) echter weer werd ingehaald. Programma De Mareis Zaterdag 19 september, Sportiaan Den Helder: 18.00 uur Rebound 2-De Mareis (d); 19.00 uur JBC 4-De Mareis (h). Rijvereniging De Waddenruiters en ponyclub De Kleppertjes houden za terdag onderlinge wedstrijden in ma nege Akenburg. Ook ruiters die geen officiële wedstrijden rijden komen de ze dag aan bod. Om 9.15 uur begint de dressuur. Verdeeld over drie rijba nen tonen de ruiters hun kunnen aan de jury. Na de dressuur wacht de rui ters een verrassingsparcours.Tussen 11.00 en 12.00 uur kunnen de sprin gruiters het parcours verkennen. De wedstrijd start om 12.15 uur met de kleinste pony's. De paarden zijn tot 14.45 uur in actie te zien. Alexander Boks uit 't Horntje heeft bij de Nederlandse Kampioenschap pen Survival Run in Gendringen een goede prestatie geleverd: hij eindig de als vijftiende deelnemer. De afstand bedroeg 28 km met de volgende onderdelen: vier km-loop met rugzak gevuld met 10 kg zand, diverse water-doorsteken, boomstam lopen, diverse touwbanen en netcom- binaties, diepsprong en toggle. Vóórdat de watertoren in zicht kwam, moesten de deelnemers nog twee km kajak varen, de touwbaan onder de Ulfterbrug door nemen en een steile wand beklimmen. Het „ab- seilen" vanaf de 20 meter hoge trans van de watertoren was alleen wegge legd voor de deelnemers uit de A- en de B-groep, want het is toch een on derdeel waar enige moed en training bij komt kijken. Met nog diverse kilometers en een groot aantal hindernissen voor de boeg was de wedstrijd op dit punt dan ook nog lang niet beslist. Boomstamzwemmen, touwbanen en swings volgden nog voordat aan de laatste zware loopkilometers met hakstam kon worden begonnen. Na het doorhakken van deze stam volgde de bevrijdende ronde over de atletiekbaan. Alexander eindigde in de B-groep tussen de 15e en de 20e plaats, een zeer goede prestatie, me de doordat hij alle hindernissen met succes heeft volbracht.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7