Schapenboeten als nieuw na „goedkoop" herstel Clubbestuur neemt runnen manege over Cursus helpt verzorgers dementerende ouderen Rondje Texel Begroting informeert PvdA-fractie Jongdierendag „Kotex" Subsidie maakt einde aan verval monumenten Schrijven voor Amnesty Zwarte zwanen vervang! door andere vogels Afscheid van „motor" Piet Daalder Stichting waakt over monumentaal erfgoed Bustocht bejaarden Kandidaat-Wampex'ers krijgen herkansing PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER i; Familieleden en direct betrokkenen bij dementerende ouderen raken in een isolement. Het gedrag van de dementerende verandert en wordt soms onbegrijpelijk. De omgeving biedt vaak weinig steun en is meer bezorgd over de toekomst. Om de helpende hand te bieden, starten het RIAGG en de Kruisvereniging volgen de maand gezamenlijk een gespreks groep/cursus voor familieleden en andere directe verzorgers van de menterende ouderen. De deelnemers steunen elkaar door het uitwisselen van ervaringen. Daar naast krijgen ze ook informatie over vormen van dementie, het verloop van de ziekte, de procedure voor op name in het verpleeghuis of dagbe handeling en de omgang met de dementerende oudere. Ook worden praktische tips verschaft om het in huis veiliger te maken en de verzor ging te verlichten. Begeleiding wordt gegeven door twee deskundigen: psychologe Leid Zick- hardt en wijkverpleegkundige Henny Wilgers. Als gastsprekers staan op het programma: Hans van Rossem, verpleeghuisarts en Liesbeth Rijk, maatschappelijk werkende verpleeg huis/verzorgingshuizen. Het is moeilijk te schatten hoeveel dementerende mensen op Texel thuis verblijven. Mensen die voor een de menterende oudere zorgen, voelen zich vaak moederziel alleen. „Zo ken ik een man met een dementerende vrouw. Ze heeft problemen met het interpreteren van dingen die ze ziet. Als je haar vraagt de thee te pakken en ze staat recht voor de theebus, dan kan ze die toch niet vinden. Haar man heeft het gevoel dat ze haar ge heugen terug kan krijgen als hij haar maar genoeg „traint". Maar dat lukt niet," aldus Liesbeth Rijk. „De kinderen waren ver weg en ook van bekenden in de buurt krijgt hij weinig steun. Als er bezoek is, gaat het met de vrouw meestal prima. Het bezoek geeft de man daardoor het idee dat het probleem bij hèm ligt. Ze zien en begrijpen niet hoe slecht de situatie is. Daarbij komt dat de man zelf ook moeilijk over het de menteren van zijn vrouw kan praten. Uit angst voor geroddel en uit schaamte; hij wil zijn vrouw in ere houden. Er kan sprake zijn van ont kenning." De gespreksgroep telt maximaal tien deelnemers. Inmiddels hebben zich vijf deelnemers aangemeld. Medio oktober is de eerste bijeenkomst in het Groene Kfuisgebouw, waarna nog zeven wekelijkse bijeenkomsten vol gen. Deelname is gratis (kleine bijdra ge voor koffie en thee), eventueel is oppas en vervoer te regelen. Informa tie over de gespreksgroep is te ver krijgen bij de huisartsen of bij Liesbeth Rijk (tel. 10176). Vooruitlopend op de begroting voor 1993, waarover de gemeenteraad dinsdag 10 november vergadert, gaat de Texelse PvdA-fractie zater dag 26 oktober op pad om een aan tal eilandaspecten te bezien. De Rondje Texel Begroting 1993 be gint om 9.00 uur met een bezoek aan de voormalige vuilstort aan het Molwerk om te kijken hoe de afdek king is verlopen. Een gang door de Herenstraat in Den Hoorn informeert de socialisten over eeneventuele her inrichting van de dorpsstraat. Bij de familie Amsing in Spang komt de papier- en plasticproblematiek aan de orde. Om 10.15 uur volgt een bezoek aan het boerenbedrijf van de familie Van Zuilen aan de Zeshonderd, dat kampt met de gevolgen van de ver- zuringsproblematiek. Op De Krim be zien de PvdA'ers de nieuwe ontwikkelingen op recreatiegebied. Over de toekomst van de Texelse jeugd, doorstroming naar het vervol gonderwijs en een baan in het be drijfsleven op het eiland gaat een bezoek aan o.s.g. „De Hogeberg". Het gezelschap besluit de ronde met een bezoek aan de nieuwe PWN- waterzuivering aan de Westerweg. Kleindierensportvereniging Kotex houdt zaterdag a.s. In het clubge bouw in De Mars de jaarlijkse jong dierendag. Het evenement staat deze keer in het teken van het 50-jarig bestaan van de vereniging. Het afgelopen seizoen zijn de leden zeer actief geweest bij de fokkerij, zodat het aantal jonge dieren dat ter keuring voor de jury wordt gebracht, groter is dan ooit. Gekeurd worden 92 konijnen, 72 hoenders, 15 duiven en 8 cavia's. De c-keurmeester A. Hoogvorst keurt de konijnen en cavia's, C-keurmeester Cornel keurt de duiven en de b- keurmeester G.W. Tesselaar beoor deelt de hoenders. De jongdierendag wordt gehouden Beeld van de restauratie van de schapenboet van Ruud Bakker aan Mokweg bij Den Hoorn. Nadat eerder het voorschot was vernieuwd, voorzien medewerkers van de firma Daalder uit De Cocksdorp en rietdekkersbedrijf Luiten uit De Waal de boet van een nieuw dak. iFoto Gerard Timmerman) Dinsdag 22 september In De Buureton in de Molenstraat heeft de Vrouwenbond FNV een praatavond; 20.00 uur. De klaverjasclub Eierland houdt jaarvergadering in Het Eierland- sche Huis; 20.00 uur. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging Texel komt bij een in dorpshuis d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Ook niet- leden zijn welkom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Final Analysis"; 20.30 uur. Woensdag 23 september De Hoornder dorpscommissie or ganiseert een oefenmarathon met aangespannen paarden. Start om 13.30 uur bij F. Bakker aan de Stolpweg. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Sneeuwwitje" en om 20.30 uur „Final Analysis". De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland houden in Het Eierlandsche huis een gourmet-avond, aanvang 19.30 uur. In Klif 12 in Den Hoorn treedt )6 cabaretier Job Schuring op mei „Kangoeroes in Zeeland"; 21.00terc uur. Vrijdag 25 september nioi pag ÜP [mei Van 17.00 tot 20.00 uur is in zwembad Molenkoog diploma- zwemmen. In het kader van het Israël- weekend van Jan en Paula Bron wer wordt in 't Kamphuis in Zuid-Haffel de kennismakingsbij eenkomst gehouden met dia presentatie; 20.00 uur. In het Haven restaurant van 't Horntje wordt de aandeelhou dersvergadering van Teso gehot, den; 20.00 uur. De verzamelaarsafdeling van de Historische Vereniging houdt ru- lavond in De Witte Burcht; 20.Q uur. Ook niet-leden welkom. Thema-expositie: Oudeschild (fo to's van Jan Bruin). Hoogwater Oudeschildk' eiter Di. 22 03.34 en 1 705o srric Wo. 23 05.25 en 18.20u stei Do. 24 06.56 en 19.25i llan Vr. 25 07.44 en 20.47uiKo Za. 26 08.44 en 21.55»C Zo. 27 08.44 en 21.45u;stei Ma. 28 09.34 en 22.25«[mc Di. 29 10.36 en 22.45 Aan het strand is het ongeveer een uir eerder hoog water. De zon komt 27 ss tember op om 6.33 uur en gaat ondet om 18.25 uur. 26 september nieuwe maan; 28 september springtij. Een nieuwe subsidieregeling voor het opknappen van schapen boeten werpt vruchten af. De restauraties van twee van deze monumenten zijn inmiddels zo goed als voltooid. Drie andere staan op het programma. Een kostbare operatie waarmee een eind lijkt gekomen aan het verval van deze schuren die onlosma kelijk zijn verbonden met het Texelse landschap. aldus Ruud Bakker uit Den Hoorn, die De laatste jaren zijn veel schapen boeten, waarvan sommigen uit de 17e eeuw dateren, verloren gegaan omdat ze zelfs voor schapenhouders nauwelijks nog waarde hebben. Wet telijke bescherming bleek in het verle den geen garantie voor het behoud van de boeten, die steeds meer in verval raakten. Reden voor bezorgd heid. De gemeenteraad besloot in 1991 tot een nieuwe subsidieregeling (de nota behoud schapenboeten). Voor de komende tien jaar zijn de kosten geraamd op f257.725,-. Eige naren van een gemeentelijk monu ment krijgen zeventig procent van de restauratiekosten vergoed. De bijdra ge per boet kan oplopen tot tachtig procent als de eigenaar voor de restauratie de Stichting Dorpsherstel inschakelt. Deze organisatie heeft een voortrekkersrol bij het restaureren van schapenboeten. De stichting is een schakel tussen de overheid, eige naar en aannemer. Dorpsherstel be geleidt de restauratie van begin tot eind en schakelt hiervoor architect Lex Annema in. Waardestijging Voor eigenaren van boeten is het vaak goedkoper de boet door de stichting te laten restaureren dan dit zelf te doen. „De totale kosten vallen inderdaad iets hoger uit, maar zelf hoef ik maar twintig procent te beta len, zo'n vijf a zesduizend gulden", De Texelse werkgroep van Amnesty International schrijft de komende we ken brieven naar Zuid-Afrika en Syrië. Aan de Zuid-Afrikaanse regering wordt opheldering gevraagd over de moord op het voormalig ANC-lid Tse- po Lengwati, die 28 januari onder verdachte omstandigheden in een po- litiebusje werd doodgeschoten. Leng wati lijkt het slachtoffer van een doelgerichte moord, waarin de politie waarschijnlijk een rol speelt. Amnesty vraagt de regering een onafhankelijk onderzoek in te stellen en de daders te berechten. De Syrische regering krijgt een brief waarin om de onmiddellijke vrijlating van de 44-jarige Mustafa Khalifa wordt verzocht. Khalifa zit al ruim tien jaar - zonder aanklacht of proces - gevangen in de Said-Naya gevange nis, omdat de militaire inlichtingen dienst beweerde dat hij lid was van het PCA, een verboden organisatie die naar grotere politieke vrijheden streeft. Texelaars die zich bij de Texelse afde ling van Amnesty willen aansluiten kunnen voor aanmeldingen of inlich tingen terecht bij Willem Witte, Oesterstraat 17, Oosterend. Tel. 18870. van 10.00 tot omstreeks 16.00 uur. Publiek is welkom. Dat is ook het geval op zaterdag 3 oktober als Kotex verkoopdag houdt. Leden en niet-leden zijn dan in de ge legenheid om dieren te (laten) verko pen. Marktmeester is Toon van Haastrecht. zijn schapenboet aan de Mokweg als één van de eersten liet opknappen via de Stichting Dorpsherstel. Hoewel de muren van zijn oude boet nog in tact zijn, waren het voorschot en dak aan vervanging toe. De schapenhou der heeft de boet nog volop in ge bruik. „Behalve het praktische nut, stijgt de boet in waarde. Bovenal vind ik schapenboeten bij het landschap horen." Bakker, die de werkzaamhe den door de tirma Daalder uit De Cocksdorp nauwlettend volgt, is in genomen met het resultaat. „Zelf had ik het nooit zo gered. Het zijn er varen lieden die de plannen tevoren goed op tekening hebben gezet." Ingrijpend Ook de restauratie van een schapen boet van Kees Kikkert (Driehuizen) nadert zijn voltooiing. Zijn boet was er slecht aan toe. Het dak was inge zakt, het vierkant verrot en de muren vervallen. Ondanks de hoge kosten 52.000,-) aarzelde hij geen moment. „Zo'n vervallen schuur in het land is ook geen gezicht. Straks staat er tenminste weer een mooie schapen boet. Dat is toch ook leuk voor de voorbijgangers", aldus de schapen fokker, die straks weervolop gebruik zal maken van zijn trotse bezit. Jammer „Jammer genoeg denkt niet iedere eigenaar er zo over', aldus Theo Tim mer van de Stichting Dorpsherstel. Heersend wantrouwen van de agrari sche ondernemers tegen de lokale overheid, waarvan de stichting als een verlengstuk wordt gezien, weer houdt sommige landbouwers ervan met hen in zee te gaan. Soms is het ook onbekendheid met de subsidie mogelijkheden die de restauratie in de weg staat. Agrariër Kees Hin, in wie de boeren als landbouwvoorman meer vertrouwen hebben, probeert zijn collega's warm te maken voor restauratie van de bouwsels. Ideeën Om te voorkomen dat boeten verlo ren gaan wil Dorpsherstel ze in be paalde gevallen zelf onder haar hoede te nemen. Dit kan door ze aan te ko pen, te verhuren, te laten adopteren en/of geschikt te maken voor nieuwe functies, al gelden hierbij wel zekere beperkingen. „De mogelijkheden gaan we per geval bekijken, maar wie interesse heeft of een goed idee kan zich tot ons richten, zolang de landschappelijke waarde niet wordt aangetast." Om het behoud van de monumenten veilig te stellen, koppelt de stichting een onderhoudsverplich ting aan de restauratie. Hiervoor heeft de gemeente een bijdrage van veertig procent gereserveerd. De organisatie wil de boeten zo vol ledig mogelijk inventariseren, er infor matie over verzamelen en ze op tekeningen zetten. De stichting is op zoek naar wetenswaardigheden over de boeten, zoals foto's, tekeningen, gebruikte materialen of schuren die al zijn verdwenen. Bijzondere interesse gaat uit naar afwijkende typen, zoals een „Langeboe". Dit is een boet met een dubbel vierkant. Ook informatie over boeten die nog niet staan- gere gistreerd, is welkom. Met het mate riaal hoopt de stichting in de toekomst een boekwerk samen te stellen. Regelmatige bezoekers van de vij. bij het busstation in Den Burg me ten dat het aantal zwarte zwanen daar sterk is verminderd. De vogel zijn niet ontsnapt of gestolen, me door verzorger Pierre de Kroon be wust gevangen en verkocht. Omdat jongen waren geboren m het aantal zwarte zwanen gestegen tot zeven. Dat zou op den duur to; vechtpartijen kunnen leiden omdal vijver te klein is om elke zwaan eei territorium van voldoende grootten geven. Vier zwanen zijn nu bracht naar de firma Kooij in 't Zan Ze zijn geruild met enkele kleurige eenden: twee Carolina's, twee bal1 1 ma pijlstaarten en een rode kadoli die met de al in de vijver aanwezi kadobca een stelletje kan vormen. Stuwende kracht achter de restauratie van de schapenboe ten is de Stichting Dorpsherstel, die zich bezighoudt met het in standhouden van monumentale erfgoed. De organisatie bestaat dit jaar tien jaar en is een ver lengstuk van de gemeente bij het restaureren van panden, waar voor van particuliere zijde geen belangstelling is. De stichting heeft in het verleden in Den Hoorn en Oosterend een tiental oude panden aangekocht en la ten opkappen. Vorige week stel de de gemeente zich garant voor een lening van ƒ400.000,- door de stichting, die zo wat meer fi nanciële armslag krijgt. De raadsleden in de commissie voor financieel beleid prezen het werk van de stichting die door vrijwilligers wordt geleid. In ruil voor de gemeentegarantie stel den de commissieleden wel prijs op meer inzicht in het financiële reilen en zeilen van de stichting die panden aankoopt, restaureert en daarna weer verkoopt. De verkoopopbrengst van de panden is meestal kostendekkend, maar niet altijd. De gemeente krijgt overigens jaarlijks een financieel overzicht. Het bestuur van de Stichting Over dekte Manege Texel (SOMT) is com pleet vervangen door het bestuur van ponyclub De Kleppertjes en rijve- reniging De Waddenruiters. Aanlei ding vormde het vertrek van stuwende kracht voorzitter Piet Daalder en drie anderen uit het stichtingsbestuur. De verenigingen - de grootste gebruikers van manege Akenburg- stelden vervolgens voor het roer over te nemen. De abonne menthouders gingen zonder tegen stemmen akkoord tijdens een donderdag gehouden vergadering. „Dit leek ons de meest praktische oplossing, daarom zijn we erin gestapt", aldus de nieuwe voorzitter Kees Timmer. „Het zou waarschijnlijk moeilijk zijn om nieuwe bestuursle den voor de stichting te krijgen. Ze ker omdat de stichting geen achterban heeft en het bestuur veel zelf moest doen. Als men vrijwilligers nodig had, liep dat meestal via De Kleppertjes." Volgens Timmer zal in de praktijk al- les bij het oude blijven. De andere gebruikers van het complex, zoals de aanspanningen en de bridgeclub, hoe ven niet te vrezen voor een voor keursbehandeling van de paardenclubs. „Hoe méér gebruikers, hoe beter we de manege kunnen ex- Woensdag houdt de feestcommissie van Den Hoorn de jaarlijkse bustocht over Texel voor bejaarden. In de bus zijn nog een paar plaatsen vrij. De bestemming voor de bustocht wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Het knipselblad kan mis schien uitkomst brengen. De reis is bestemd voor Hoornders vanaf 55 jaar, de kosten voor deze geheel ver zorgde middag bedragen f 30,=, in clusief de broodmaaltijd. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij Ria Hoogenraad, telefoon 19536. Deelnemers aan de bustocht dienen zich om 14.00 uur in dorpshuis De Waldhoorn te verzamelen. Op ver zoek kunnen reizigers thuis worden opgehaald. ploiteren. Van de abonnementhouders is 95 procent lid van De Kleppertjes en De Waddenruiters. Ook in de oude situatie hadden we als veruit de grootste gebruiker al veel in de melk te brokkelen." Financieel gezond Als voordeel noemt Timmer dat de stichting nu meer democratisch is. Via de ledenvergaderingen van de beide verenigingen kan voortaan in vloed worden uitgeoefend op het stichtingsbestuur. Timmer benadrukt dat de financiële situatie gezond is. „Alle jaren hebben we winstgevend gedraaid, waardoor er een flink eigen vermogen is opge bouwd. Van dat geld zijn diverse in vesteringen gepleegd om de accommodatie te verbeteren. Dit jaar is de hele hal opgeknapt, een sproei- installatie aangebracht en zijn we be zig met de aanleg van een oefen crossbaan." Eervol afscheid Piet Daalder werd donderdag uitge breid geëerd voor al zijn verdiensten. Sinds de eerste plannenmakerij in 1984 heeft hij zich met de overdekte manege bezig gehouden. Vanaf de oprichting was hij voorzitter van SOMT. Met veel persoonlijke inzet droeg hij eraan bij dat het benodigde geld op tafel kwam en de bouw werd gerealiseerd. „Ik had de bedoe ling om op te stappen na afronding van de bouw", zegt Daalder desge vraagd. „Overeind zetten is niet zo moeilijk, maar een manege runnen is andere koek, zei iemand die het we ten kon toen tegen mij. Ik heb daar om ook die uitdaging aangenomen." Met succes. Na de opening in 1987 was Daalder de stimulator van diver se activiteiten, zoals de strijd om de kerst- en Jaap de Graafbokaal, de cursus koetsiersbewijs, het in- door/outdoor-weekend, de zwarte Oud papier De Waal In verband met het Waalder feest van zaterdag is het ophalen van oud papier verschoven. De bundels kun nen nu zaterdag 3 oktober langs de straat worden gezet. markt en een concert van Golden Earring. De foyer (kantine) wordt door derden gebruikt, zoals bridge club Groot Slem die er de wekelijk drives houdt. Goed mom! Volgens rooster was Daalder aftre Z dend en herkiesbaar, maar hij vrijwillig af van een derde termijn i^t vier jaar. „Acht jaar is mooi gewe; Eigenlijk hóór je dan uitgekeken te zijn als bestuurder. In elk geval wi ik voorkomen dat men op mij uit# keken zou raken. Een beter mome' om de zaak over te dragen kon ik niet bedenken, want de donderde: bekend gemaakte jaarcijfers over 1991 zijn fabelachtig." Daalder noemt de overname doorl Kleppertjes- en WaddenruitersbesW „de allerbeste oplossing in deze tuatie". Hij kreeg het erelidmaatsd of -voorzitterschap aangeboden, it daarvoor moeten eerst nog de sta; ten worden aangepast.... Verder ot ving hij een envelop met inhoud ei mag uit eten met de andere van het oude bestuur. Afzwemmen in Molenkot Zwembad Molenkoog biedt vrijdag laatste mogelijkheid om zwemdipk- ma's te behalen. Kandidaten voor' A-diploma springen om 17.00 uur f het water. Óm 18.00 uur begint N afzwemmen voor diploma B en or 19.00 uur is het basisdiploma aar beurt. Ook is er weer het onderdo „samen op examen", waarbij een ouder meezwemt en -bij slagen certificaat krijgt. Wegens het diplo- mazwemmen zal het zwembad 16.45 uur sluiten. Veel aspirant-deelnemers aan de Wampex, de jaarlijkse „weekend amphibische expeditie", hebbenj kraam op maandagse markt vorige week gemist. Zij hadden zich daarc organisatie „Kjapsma" kunnen aan melden voor de Wampex '92en'fr pen de bonuspunten mis, die hiern" te verdienen waren. De geruchte" gaan schijnbaar niet zo snel opl^ w want slechts zeven groepen mek» zich aan. Voor Wampex'ers die afr nog willen meedoen is er een mogelijkheid voor aanmelding, via telefoonnummer 16390 bij Ar» van der Vliet. Het inschrijfgeld^ de avontuurlijke tocht, die op 23fl 24 oktober wordt gehouden, be draagt ƒ25,- per persoon. 54 Co An De An Bec Te> it*-3 h!

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2