Omzetting kampeerplaatsen Sluftervallei bekritiseerd I jV/ef sjoemelen met stacaravanhouders" nvolledig damesteam loys verliest fors niters op scherp in nderlinge wedstrijd Blessure tegenstander bederft vreugde Boys Voetbaluitslagen Dames basketballers openen met winst Johanna 180 in de bloemetjes Verlies De Koog (Z) ondanks inhaalrace Basketballers Hema starten glansrijk Geslaagd ZDH boekt ruime zege op Oudesluis IJ ijgDAG 22 SEPTEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Dl ^antiehuizen in plaats van kam- )R eerplaatsen. Een ontwikkeling die jmengaat met seizoenverbreding en eiland een bredere economische is verschaft. Anderzijds een trend Ie steeds meer weerstand oproept, mjmdat de „villa's" het landschap j antasten en tot grotere drukte lei- j6n, Deze tegenstelling kwam in alle ievigheid aan de oppervlakte bij de ihandeling van het plan van Aegon ecreatie BV om 91 recreatiewonin- op vakantiecentrum Sluftervallei de Krimweg te bouwen. ieerdere leden van de raadjscommis- ruimtelijke ordening lieten blijken omzetting zo langzamerhand zat zijn. Niettemin ziet het ernaar uit at het plan wel doorgaat, al zal Ae- een goede oplossing moeten bie- an aan de eigenaren van acaravans, die moeten plaatsma- m. Namens deze groep hield de ar G. Th. Jongkind, voorzitter van Vereniging van caravan- en veede-woningbezitters op Texel, een ïeidooi. Hij vond deze ontwikkeling let damesvoetbalteam van Texelse oys leed zaterdag tegen Reiger oys een ruime nederlaag, 11-1. Het oysteam verscheen gehandicapt in tveld, omdat een aantal peelsters wegens verplichtingen op terdag niet kon meedoen. smaal werkt het damesteam op Kidag de wedstrijden af, maar Rei- Boys is een zaterdagclub. Met ie invalsters reisde de Texelse die dit seizoen voor het eerst sterke hoofdklasse uitkomt, ar Reiger Boys. Met goed spel zet- deze tegenstander de bezoekers raar onder druk. In het eerste half had de Boys slechts één keer op vijandelijke doel geschoten en and het team met 5-0 achter. Voor- het middenveld kwamen de lys-dames kracht te kort. Reiger lys bereikte de rust met een 7-1 lorsprong. De tweede helft gaf het- fde spelbeeld, al duurde het dit- aal tot de 17e minuut voor de uisclub scoorde. Hierna raakte de lys-defensie de kluts kwijt en kon score verder worden opgevoerd. ig hielden landelijke rijvereni- ig De Waddenruiters en ponyclub Kleppertjes een onderlinge wed- rijd. 's Morgens werd een dressuur- oef gereden op het gras naast anege Akenburg. De baan was ver- «Id in drieën en er waren veel Euwe combinaties te zien, waaron- ïRia Duinker die de overstap van in pony naar een paard heeft ge- ikt. Zij wist maar liefst 125 pun- inte scoren met haar paard 'amora. de dressuur wachtte de ruiters :n verrassingsparcours. In dit par- ours werd een deel van de cross- aan betrokken waardoor een klein Pfongetje, een afsprong en een ver achte doorgang door een kuil wer st) ingepast. Het evenwicht van de 'Jiters en de wendbaarheid van de iombinatie werden ook op de proef isteld door middel van een slalom. Middags sprongen de ruiters in de fenenmanege een parcours, corn- feet met snelle barrages. Daniëlle toom en Fia Kooiman reden een zeer snelle rit. Uitslagen flESSUUR: S's niet-federatie: Categorie A, B, C: 1. tarlotte Boeyen met Loutsy 122 punten; 2. tone Eelman met Reina 121.5 pnt; 3. Lili- 'Malschaert 120.5 pnt. Categorie D: Mar- sn Bakker met Beauty 27.5 pnt; 2. Nelleke 'pscheer met Annamarie 125 pnt. ™V's federatie: Categorie A, B, C: 1. Inge jimonsma met Debbie 127 pnt. Categorie D: Josien Wolf met Loes 119+ pnt. Klasse L1 "12, categorie A, B, C: 1. Ronnie Blom met toario 122 pnt. Categorie D: 1. Diana Kuip st Arco 134 pnt; 2. Annemieke Bouthoorn 'at Devil 120+ pnt. Klasse M1, categorie C, j Martine de Wit met Cinderella 124 pnt; felicity de Vries met Mercy 122 pnt. •i'den niet-federatie: Categorie B: 1. Ria ;-nter met Ekamora 125 pnt. '«'den federatie: Categorie B: 1. Suzanne ""Tongelen met Dion 126 pnt. Klasse L1 en H. Dorothé Koorn met Amora 129 pnt; 2. ,'sion v.d. Veen met Albert 125 pnt; 3. Bea ;;,'<er met Flair 123 pnt. WRINGEN: 'I's niet-federatie: Categorie A, B, C: 1. tone Eelman met Reina; 2. Dennis Kuiper at Robin; 3. Marieke van Rossum met Saar- Categorie D: 1. Christina Beuving met £*ot; 2. Nelleke Gerlsma met Lucky Boy. Ws federatie: Categorie A: 1. Afra Meyer at Blessing. Categorie B, C: 1. Petra Kooi- ,®i met Storm; 2. Esther Koorn met Xantha. «'•egorie D: 1. Daniëlle Boom met Noëlle; 2. 'kooiman met Astrid; 3. Wilma Witte met Jy. ^den, niet-federatie: 1. Addy van Tatenho- Candy. ^den, federatie: 1. Dorothé Koorn met ipra. .^'atie pony's L-springen: 1. Josien Wolf -l Loes. Federatie pony's M-springen: 1. Fe- ■7 de Vries met Mercy. Federatie paarden tongen: 1. Marian van der Geest met Cio- tot. in strijd met het gemeentelijk beleid. „Dat is immers gericht op een even wichtig verdeelde recreatie voor een breed aantal doelgroepen. De jacht op de stacaravanhouders lijkt nu ech ter geopend. Als we geen gehoor krijgen, zijn we gedoemd te verdwij nen. En waarom? Bungalows brengen nu eenmaal méér op." Deltadijk Jongkind vreest dat er een gevaarlij ke ontwikkeling in gang is gezet. „Wat de groten kunnen, willen de kleineren ook. Gevolg: een vloedgolf aan bungalows. Gemeentebestuur, werp hier snel een Deltadijk tegen op!" Spreker kreeg een medestander in Menno Stam uit Den Burg, die even eens bezwaar had aangetekend, me de namens circa 1.500 Texelaars die „neen" hadden laten horen tegen verdere uitbreiding van recreatiewo ningen op Texel. Stam noemde de concentratie van bungalows in de noordkop „de grootste fout van het gemeentebestuur". Het leidt volgens hem tot meer verkeer, tot aanpassin gen van wegen en grotere druk op de natuur. „U maakt nu wéér een fout met deze omzetting." Ondergrens Wethouder Barendregt probeerde de kritiek met argumenten te weerleg gen. „Er is al een Deltadijk", ant woordde hij Jongkind. „Dat is het Recreatiebasisplan, waarin is af gesproken dat het aantal caravans en tenten tenminste 30 procent van het totaal aantal toeristische slaapplaat sen moet bedragen. We streven ech ter niet naar deze ondergrens, zeker ook gezien de geluiden die uit de ge meenteraad zijn vernomen. Met de Aan de aantrekkelijke voetbal wedstrijd Texelse Boys-Kreileroord kwam zondagmiddag kort voor tijd een abrupt einde toen linksback Ray mond Sanders van de bezoekende club zichzelf ernstig blesseerde. Bij een onbesuisde charge tegen Boys aanvaller Robert Visser (die met de schrik vrijkwam) brak hij zijn onder been en moest per ambulance naar het Gemini-ziekenhuis worden ge bracht. Scheidsrechter C. van der Made besloot het duel, waarin de Boys met 5-2 leidde, te staken. Kreileroord-trainer Riekelt de Vries had zijn weerzien met Texelse Boys plezieriger voorgesteld. De club waar mee De Vries in 1984 het kampioen schap van de derde klasse behaalde gaf z'n vroegere trainer echter geen kadootjes. Vanaf het beginsignaal zette de Boys de groen-witte tegen partij onder druk. De doelpunten vie len even gemakkelijk als een week eerder tegen Oudesluis. In de achtste minuut schoot Ronald van de Wete ring met een fraaie volley raak: 1-0. Een kleine tien minuten later tekende dezelfde speler van dichtbij voor 2-0. De weer goed op dreef zijnde Martijn Beerling zorgde voor 3-0 door eerst twee tegenstanders in de luren te leggen en vervolgens van rand straf schopgebied in te schieten. Texelse Boys bleef aanvankelijk met goede aanvalscombinaties heer en meester, maar in de 30e minuut kwam de ommekeer. Zwak terugspe len van rechtsachter Alfred Bakker bracht laatste man Ruud van de We tering en keeper Marco van Leersum in de problemen. Kreileroord-spits Hardy Machielse profiteerde: 3-1. De thuisclub was even de kluts kwijt, maar een knap ingeschoten volley van Jelte van der Kooi zette de Boys weer op het goede spoor: 4-1. Direct na de rust verkleinde Kreile- roord de achterstand weer tot twee doelpunten. Arbiter Van der Made be oordeelde een ongelukkige actie van Marcel Witte in eigen strafschopge bied als een overtreding, waarna Ma chielse het vonnis vanaf de elfmeterstip voltrok. Even later nam Witte revanche door met een perfec te dieptepass Boys-spits Paul Witte te bedienen. Met een uitgekiende boogbal pikte deze zijn wekelijkse doelpuntje mee: 5-2. Hierna zakte het spelpeil. Kreileroord was murw gespeeld, maar de Boys nam het te licht op en verzuimde de score op te voeren. De officieuze 5-2 zege telt gewoon mee; het duel wordt alleen nog uitgespeeld als dat voor de com petitiestand van belang is. Zeemacht Opvallend in het laatste half uur was het gebrek aan beweging in het Boys-team; vrijlopen was in de eerste helft juist het sterke punt waarmee Kreileroord op de knieën was ge dwongen. Volgende week tegen Zee macht kan de Boys zich een dergelijke terugval niet permitteren. De diep gezonken marineclub is de competitie matig begonnen, maar heeft een reputatie hoog te houden. omzetting van kampeerplaatsen zul len we daarom kalm aan doen." Iets dat uit het hart van de meeste commissieleden was gegrepen. Cor Kuip (Texels Belang) herhaalde dat zijn partij „falikant tegen" verdere omzetting is. Jaap Vlaming (Groen Links) gaf Menno Stam gelijk in zijn kritiek op de drukte in de noordkop. Volgens Vlaming was dat het gevolg van oud beleid. „Je kunt dit college niet verwijten dat ze nieuwe slaap plaatsen uitdelen." Slaapplaatsen De wethouder benadrukte dat op Sluftervallei sprake is van kwaliteits verbetering. „Ook ten opzichte van de natuur. Die wordt straks méér ontzien." Daarnaast wees hij erop dat de omzetting geen nieuwe slaap plaatsen kost, maar juist oplevert. Een rekensommetje maakt dat duide lijk. Momenteel telt het vakantiepark 450 kampeerplaatsen en 80 bunga lows. In de nieuwe situatie zullen §r 250 vakantiehuizen staan en resteren er 200 plaatsen voor tenten en cara vans. Totaal is dat een vermindering met 80 eenheden. Bij een gemiddel de bezetting van vier personen ko men er dus 320 slaapplaatsen vrij. Goede afspraken Alle commissieleden eisten dat Ae gon de stacaravanhouders naar beho ren tegemoet komt. Cor Kuip van Texels Belang dreigde het plan af te stemmen, als er geen goede afspra ken worden gemaakt. Gerard van der Kooi (PvdA) bracht in herinnering dat bij een camping aan de Grensweg (Gortersmient) caravanbezitters aan het lijntje zijn gehouden. „We moeten voorkomen dat er jarenlang met deze mensen wordt gesjoemeld." Barendregt stemde daarmee in. Hij zei met spanning een gesprek tussen een werkgroep van Sluftervallei- caravanbezitters en Aegon af te wachten. „B en w kunnen besluiten de procedure te stoppen als er geen oplossing komt", sprak hij dreigend. Zaterdag 19 september: De Koog (Z)-Wh.vogels 4-3 Junioren: Texel Bi-Succes B1 1-4 Tex. Boys CTHelder C1 6-1 Tex. Boys C2-JVC C2 1-0 Texel C1-ZAP C1 2-3 De Koog C1-ZAP C2 7-1 SVO C1-Texel C1 afgel. SRC B2-SVO B1 1-5 Dames: Reiger Boys-Tex. Boys 11-1 Texelse pupillencompetitie: Tex. Boys D1-Oosterend D1 afgel. Texel D1-Tex. Boys D211-1 ZDH E1-De Koog E1 0-5 Tex. Boys E1-SVC E1 8-3 SVC E2-Tex. Boys E2 0-11 Texel E1-Oosterend E1 7-2 SVC F1-De Koog F1 5-0 ZDH F1-Tex. Boys F1 3-1 Texel F2-Oosterend F1 1-15 Texel F1-SVC F2 30-0 Zondag 20 september: SEW-Texel 1-2 ZDH-Oudesluis 4-0 Tex. Boys-Kreileroord 5-2 De Koog-Oosterend 5-1 Texel 2-Always Forward 3 4-2 SRC 4-De Koog 2 niet opg. Tex. Boys 2-Wiron 4 5-1 Texel 3-Oosterend 2 2-1 Oudesluis 3-Tex. Boys 3 uitgest. Junioren: WGW A1-Texel A1 7-2 Tex. Boys A1-LSVV A2 uitgest. Recreatievoetbal: De Koog-Texel 1-10 Tex. Boys-Oosterend 0-2 ZDH-SVC 4-3 Zaterdagavond speelden de dames van De Mareis hun eerste basketball wedstrijd tegen Rebound uit Scha- gen. De Texelaars wonnen met 14-29. Rebound was een sterke te genstander. Vorig jaar waren beide teams bijna gelijk geëindigd op de ranglijst. Na een moeilijke start werden in de achtste minuut de eerste twee pun ten voor De Mareis gescoord. Re bound was toen al veel beter op schot en stond vijf punten voor. Toen de eerste twee punten binnen waren, kregen De Mareis wat meer zelfver trouwen en ging de opbouw van de aanval toeter. Eerst werd de bal goed rondgespeeld, totdat een gaatje in de vedediging van Rebound werd benut. Bij Rebound liep het allemaal niet zo gladjes. Wél kregen ze veel „P's", maar deze werden door De Mareis nauwelijks benut. In de tweede helft kwam Rebound er niet meer aan te pas en konden De Mareis hun voor sprong vergroten. De huldiging van Johanna 180. Op de foto staan ook de grondleggers van het bedrijf W. Jimmink en G. Jimmink-Koning. Vrijdag wapperde de vlag op het be drijf van veehouder G.W. Jimmink in Bargen. Er was wat te vieren want een van de koeien, Johanna 180, produceerde onlangs de 100.000e kilogram melk. Dat is geen geringe prestatie, temeer daar de nu bijna 13 jaar oude Johanna nog steeds zeer vitaal en onverminderd produc tief is. In aanwezigheid van een uit gebreide schare genodigden werd Johanna door districtsvoorzitter Jaap Hin van Rundveeverbeterings Organisatie Noordholland letterlijk in de bloemetjes gezet. Bescheiden als zij is verzette Johanna zich krachtig tegen deze huldiging, maar uiteinde lijk lukte het om haar de bloemen krans om de hals te hangen. De op 19 januari 1979 geboren Jo hanna 180 kan worden beschouwd als een hoogwaardig echt-Texels pro duct waaraan legendarische eilande- lijke stieren hebben meegewerkt. Vader was de keurstier Keimpe 33 van de Beukenhof en moeder Johan na 136, die Tonia's Adema 17 als va der had. Johanna 180 is de negende koe op Texel die de „magische" 100.000 kg- grens heeft overschreden, wat il lustratief is voor de kwaliteit van de melkveehouderij op het eiland. Het gedenkwaardige feit werd geme moreerd tijdens een receptie die na afloop van de huldiging werd gehou den in „Rebecca". Fokker-eigenaar Sjors Jimmink roemde daar het rusti ge karakter van Johanna, die na het kalven geen korte piek in de melkpro- duktie laat zien maar de productie langzaam opbouwt en gestaag hand haaft. De laatste cijfers: 10534 kg in 327 dagen bij 4,39% vet en 3,23% eiwit. Toch had Jimmink niet ver wacht dat Johanna die 100.000 kg zou halen. Eerder had hij dat ver wacht van zijn Johanna's 135 en 157, maar bij deze dieren haalden ziekte of gebrek een streep door de rekening. Basis Jimmink liet uitkomen dat de kwali teit van het vee van zijn bedrijf ook de verdienste is van zijn ouders die in 1939 van start gingen met zes koei en. In 1946 kwamen ze met hun Jo hanna's naar Texel en fokten en selecteerden met wijs beleid. Jim mink noemde ook andere positieve effekten: de overgang van gewone stal naar ligboxenstal, de kwaliteit van ruwvoer en krachtvoer, de mede werking van de veeartsen en van de monsternemer. „De beste monsterne mer van west-Europa is- in ons midden". Andere sprekers op de receptie wa ren RON-voorzitter Piet Laan: „We zien hier de liefde van de boer voor zijn vee vertaald in productie". Hij overhandigde het gebruikelijke ca deau: een Delftsblauw wandbord. Afdelingsvoorzitter Theo Hin van de Melkunie onderstreepte zijn felicitatie met een „zilveren" koe en bloemen. Wethouder Klaas Barendregt, spre kend als collega en als gemeente bestuurder, vond dat zo'n 100.000 kg-koe de kwaliteit van de Texelse landbouw bevestigt. Dat komt goed van pas in de strijd tegen de aanwij zing van relatienotagebieden. Herman Boekei had als vriend van de familie een fraaie afbeelding van Jo hanna 180 gemaakt in perspex (plexiglas), bedoeld om in de stal te worden opgehangen. Het schetsplan van het dier en een foto hadden als model gediend. Ook de tweede uitwedstrijd is voor het zaterdagteam van SV De Koog op een nederlaag uitgedraaid. De ploeg kwam in Purmerend tegen Wherevogels binnen een kwartier achter met 3-0, maar vocht terug naar 3-3. Vijf minuten voor tijd sloeg het „noodlot" toe, toen Wherevo gels 4-3 scoorde. Met een 44-22 overwinning op de basketballers van de Twaalf Balcken vierde het Hema-team vrijdagavond de opening van de eilandcompetitie basketball. In de eerste helft kwam het offensief van de kant van Hema. Vooral Bart Bakker was goed op dreef. Na een moeilijke eerste helft kwam de Twaalf Balcken na rust beter in het spel. De wedstrijd kwam in evenwicht. In het volgende basketballtreffen maakten oude namen hun opwachting in njeu- we teams. De strijd tussen Kooiman Fotoservice en De Pilaar ging gelijk op, hoewel Kooiman de in de eerste helft opgebouwde voorsprong wist vast te houden. De ploeg won met 34-28. Matig spel was te zien in de match tussen Vespertina en Sports- hop. Vooral Sportshop liet het afwe ten. Eindstand: 15-6. Programma Tussen haakjes arbitrage. 20.30 uur: Veenbaas bouw - Tiko (Sportshop) 21.00 uur: Sportshop - Kooiman (Veenbaas) 21.30 uur: Twaalf Balcken - De Pilaar (Kooiman) Judoka's in de prijzen Drie van de zes judoka's van Shima zijn bij een uitwisseling tegens judo club Asahi-San uit Hippolytushoef in de prijzen gevallen. Kees Wessels kreeg in zijn categorie de tweede prijs. Jasper Keizer en Jeffrey Zijm behaalden in hun poule de derde plaats. De Koog startte zaterdagmiddag sterk en zette met vlotte combinaties Wherevogels met de rug tegen de muur. Drie riante scoringsmogelijkhe- den leverden geen doelpunten op. Scoren gebeurde wel aan de andere kant van het veld. Een „blackout" van een kwartier resulteerde in een achterstand van 3-0. Een blamage was in zicht, maar De Koog toonde karakter. Het team vocht zich terug in de wedstrijd met het voetbal van de eerste tien minuten en kwam nog voor rust op 3-2 door twee doelpun ten van spits Martijn de Vey. Na rust weer een fel spelend De Koog. Ook deze wedstrijd verzuimden de spitsen echter op beslissende mo menten opgelegde kansen te verzilve ren. Toch kreeg De Koog wat het verdiende: vijftien minuten voor tijd maakte Martijn de Vey zijn hattrick vol: 3-3. Vlak voor tijd liep De Koog uit voor buitenspel, maar de snelle rechtsbuiten van Wherevogels omzeil de dat en scoorde geheel tegen de verhouding in: 4-3. Dus ook nu weer geen punten voor De Koog, ondanks aardig voetbal en veel inzet. De punten zullen wel ko men als de spelers op beslissende momenten scherper zijn. Pannekoeken eten in Molenkoog Aan de vooravond van het grote feest dat zondag aanstaande wordt gehouden ter afsluiting van het zwemseizoen, is er morgenmiddag een „pannekoekenfeest" in zwem park Molenkoog. Van 13.30 tot onge veer 15.30 uur kunnen de pannekoek- liefhebbers terecht in de grote tent bij de kiosk in het zwembad. De eer ste pannekoek is in ieder geval gratis en meesterkok Ben Haak bakt door tot het meel op is. Oud-Texelaar Jeroen Bergman slaagde aan de Vrije Universiteit te Amster dam voor het doctoraal examen me dische biologie. Paardemenners op pad Menvereniging „Tussen Wad en Duin" houdt op 29 september een rit door het bos en over het strand. De start is om 11.30 uur bij de familie Blom (Vrij en Blij) aan de Westerweg. Na afloop staat de erwtensoep klaar. Opgave vóór 25 september bij Lies Eelman, tel 12746 of Anneke Siebe- ling, tel 14464. Met een klinkende 4-0 overwinning op Oudesluis heeft ZDH van zich doen spreken. Op eigen terrein wa ren de zwaluwen zondag heer en meester over de Noordhollanders die overwegend tegen zichzelf liepen te voetballen. Trainer Henk de Ruijter, die vorig jaar wegens spelersgebrek zelf menigmaal moest aantreden, kon ditmaal putten uit zeventien spelers. Hij stond voor de ondankbare taak vier van zijn mannen naar de tribune te verwijzen, een keuze die overigens zonder wan klank werd geaccepteerd. Tegen het gehavende Oudesluis wist de selectie na het verlies tegen Pet ten vorige week elkaar goed te vin den. Dieptepasses behoorden nu tot de uitzonderingen. De bezoekers bo den de Hoornders voldoende ruimte voor vruchtbare combinaties. Kansen bleven niet uit, maar voorin ontbrak de scherpte. Counters van Oudesluis strandden op de vier man sterke ver dediging van ZDH. Aanvaller Nanning Kikkert brak in de 24e minuut door. De doelman onderschepte echter zijn lob. In de rebound kopte Kikkert zijn ploeg naar 1-0. Vijf minuten later passeerde hij nogmaals de Oudesluis- doelman, ditmaal op aangeven van Richard Daalder. Met een fraai schot in de kruising bepaalde Erik Schnei der de ruststand op 3-0. In het openingsfase van de tweede helft trok ZDH opnieuw aan de touwtjes. De Hoornders sprongen echter slordig om met de talrijke kan sen. Ook de Oudesluis-spits, die door een hapering in de ZDH-defensie ruim baan had, faalde jammerlijk. Na een vliegend schot van Joop Rom- mets, dat via de lat en de rug van de doelman in de goal kaatste, leek er voor ZDH geen houden meer aan. De slotfase bewees echter dat scoren de zwaluwen nog steeds moeite kost. Om volgende week in Kreileroord goed uit de verf te komen zullen de Hoornders hun schotvaardigheid moeten hervinden.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5