Cjrocn 2rwartsjexels in het harL, longeren bouwen school in Afrika Acties moeten project bekostigen Dierenarts gaat Texel Klinkers verlaten - verleg verpleeghuis iet ambulancedienst jbelclub Botsing in Waalenburg eindigt in de sloot Seismisch onderzoek in zee bij Texel Beginnend brandje op oefenavond geblust Vier drankrijders Onbekende automobilist rijdt bromfietster aan Rabo-directeur over half jaar in de vut 1 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10721 DINSDAG 6 OKTOBER 1992 advertenties, abonnementen, etc. igeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, .toon 02220-12741. Telefax 02220-14111. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- jiuren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. .52983748. daktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den rg, telefoon 02220-15639. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los /1,30 jnge Texelaars gaan de komende zomer naar Kenia om daar itwikkelingswerk te doen. Eigenhandig zullen ze in het diep in jt binnenland gelegen Isiolo, 240 kilometer ten noordoosten m de hoofdstad Nairobi, een school uitbreiden met twee aslokalen en een opslagruimte. verblijfkosten alsmede een deel van de bouwkosten bij elkaar door allerlei acties te voeren en door sponsoring te vragen bij particulieren en be drijven. Het initiatief op Texel is genomen door dominee Han Wilmink van de Gereformeerde kerk Oosterend. Servant bezig met bouwactiviteit in schóól is van een Presbyteriaans (kgenootschap. De plaatselijke be- Iking kan slechts 40% bijdragen in kosten. Een beroep is daarom ge- sn op World Servants Europe, een erkerkelijke organisatie die met igeren kleinschalige bouwprojek- uitvoert in landen waar de nood ibulancedienst Texel en Verpleeg- is Texel gaan binnenkort met el- irom tafel om te bezien of derlinge samenwerking mogelijk Ziektekostenverzekeraar Univé uit kinaar, financier van beide instel den, heeft dit gisteren bedongen een onderhoud met de leiding van Texelse ziekenvervoer. overleg moet plaatsvinden vóór oktober. Die dag staat een ge- ik tussen Univé en de ambulance- ïist op het programma. Zoals we ie vorige krant meldden, vindt vé de kosten van de ambulance post te hoog. Sinds juni heeft de 'bulancedienst een nieuwe opzet iardoor de verpleegkundigen en auffeurs een vaste, volledige baan iiben. Univé neemt hiermee niet oder meer genoegen en onderzoekt (gelijkheden om de exploitatie sten te drukken. Eén van de ideeën samenwerking met het verpleeg- Interim-directeur H. Zeggelink in de vorige krant blijken dat hij orincipe wel voelt voor zo'n Ktructie. Bij de ambulancedienst deert men sceptischer. De be reiding was vooral verbolgen de wijze waarop Univé het idee ceerde: via de krant. In het onder- ■d van gisteren werd de wrevel (rover uit de weg geruimd. De am- ancedienst heeft ondanks de sagtekens over de haalbaarheid so bezwaar tegen een gesprek met 'verpleeghuis. Paul Smidt van Am- zeedienst Texel:.,,Het is begrijpe- dat Univé alle mogelijkheden at op een rijtje wil zetten, alvorens de financiering wordt beslist." Bakker, beleidsmedewerker henhuizen en ziekenvervoer van wil niet garanderen dat Univé ontwikkelingsland. Veelal betreft het kleine multifunctio nele gebouwen, die zowel als kerk, school en kliniek worden gebruikt. Ook worden woonhuisjes gezet en helpt men met het opknappen van wat grotere gebouwen zoals wees huizen. Behalve in Kenia is World Servants deze zomer ook actief in tal van andere landen, zoals de Domini caanse Republiek, Ecuador, Mexico, Egypte, Hongarije, Jamaica, Ghana, Roemenië en Frans Guyana. Vorming World Servants ziet het bouwen voor anderen tevens als „bouwen aan je zelf". De deelnemers doen, mede door de nauwe contacten en samen werking met de plaatselijke bevol king, ervaringen op die zij hun leven lang niet vergeten. Het is voor hen een practische wijze van geloofsbe leving. De jongeren brengen zelf de reis- en Negen deelnemers hebben zich reeds definitief aangemeld. Er kun nen er drie keer zoveel mee. De leef tijd moet liggen tussen 14 en ca 22 jaar. Men hoeft geen belijdende Christen te zijn. leder die de doelstellingen van het projekt kan onderschrijven, is welkom. Wie se rieus interesse heeft kan zich voor nadere informatie en opgave aanmel den bij Ger Vlaming (telefoon 18937), Bert Dennenberg (18299), Annemarie Zuydweg (18677) of Han Wilmink (18963). De kosten van het projekt zullen per deelnemer komen op ongeveer f3350,-. In dat bedrag zitten de reis- en verblijfkosten en een deel van de bouwkosten. Lang niet ieder kan dat zelf betalen, maar omdat het totaal benodigde bedrag door gezamenlijke acties wordt bijeengebracht, zullen ook minder vermogenden op deze wijze ver van huis de handen uit de mouwen kunnen steken. Als ze naar Kenia vliegen en met een truck de reis maken naar Isiolo, tref fen ze daar de bouwplaats met ma terialen kant en klaar aan want dat heeft World Servants samen met plaatselijke mensen en autoriteiten tevoren geregeld. Het wordt een paar weken hard werken: van 11 tm 29 juli. Oosterend Present Aanvankelijk was de keus gevallen op een projekt in Ghana dat op 4 of 5 augustus zou eindigen. Daarvan is af gezien omdat op 5 augustus het feest Oosterend Present begint waar door de cultuurschok wel erg hard zou aankomen en er geen gelegen heid zou zijn om de Afrikaanse erva ringen op goede wijze te verwerken. Dominee Wilmink gaat mee als bege leider. „Ik zie de bouwactiviteit in dat arme Afrika als een vorm van prac- tisch Christendom en een bijdrage aan beter begrip tussen culturen. Al leen al het feit dat blanken nu eens voor zwarten werken, inplaats van andersom zal een goede basis kun- nieuwe organisatiestructuur de ambulancedienst akkoord r" mocht het overleg met het ver ghuis op niets uitloopt. „Laten daar niet op vooruitlopen, maar 'achten wat het overleg oplevert." Sebouw Eben Haëzer aan de Julia- ':,raat in Den Burg is de bijbelclub 'start gegaan. Donderdagmiddag tóen kinderen van groep 1, 2 en 3 !cht van 15.45 tot 16.45 uur. i3ndag zijn er twee clubs. Kinderen 'ümep 4 tot 8 zijn dan welkom 15.45 tot 16.25 uur. Rekening 'dt gehouden met de blokfluitles- 'nlichtingen: Christien Lemstra, '3566. De 41-jarige dierenarts Jaap Klinkers verlaat Texel. Per 1 januari a.s treedt hij in dienst bij AUV, een coöperatie die zich bezig houdt met het distri bueren en fabriceren van dierge neesmiddelen. Per brief heeft Klinkers de meeste agrariërs inmiddels op de hoogte gesteld van zijn voornemen. „Er zijn eigenlijk drie redenen waarom ik het doe. Ik heb veel plezier in mijn huidi ge werk, maar ik wil wel eens wat anders. Daarnaast is de belasting met al die weekend- en nacht diensten behoorlijk zwaar. Bovendien krijg ik nu de kans, terwijl de keuze aan andere banen als ik nog een jaar of vijf blijf plakken waarschijnlijk niet zo groot meer is." Verhuizen De dierenarts neemt bij AUV de be geleiding van het inrichten van prak tijkapotheken bij dierenartsen op zich in een gebied dat ten noorden van de lijn Arnhem-Den Haag ligt. Daarvoor is het noodzakelijk dat hij verhuist. „Dat vinden mijn vrouw en ik nog wel het ergste. We gaan naar Mep- pel, want daar komen we allebei van daan. Bovendien bevinden de meeste klanten zich in de provincies Overijs sel en Gelderland, dus daar zit ik dan mooi dichtbij." Het hoofdkantoor van AUV is in Cuyk. Nadat de begeleiding van apo theekinrichting op poten is gezet, zal Klinkers zich bezighouden met mana- gementadviezen aan dierenartsen praktijken. „Ik heb dat altijd al het leukste deel van het werk gevonden. Kijken wat je meer, beter of anders kunt doen. Kwaliteit verbeteren en uitbreiden, dat soort zaken. Ik denk dat we op Texel geweldig vooruit zijn gegaan nadat we de nieuwe praktijk- Jaap Klinkers: „Ik wil wel eens wat anders.' (Foto Tessa de Graaff) ruimte in gebruik hebben genomen. En ook de aanschaf van röntgenap paratuur is een schot in de roos ge bleken." Opereren Klinkers denkt dat hij het contact met de agrariërs en de andere dieren- bezitters het meest zal missen. „Ope reren? Nee, dat niet. Dat is trouwens niet het moeilijkste van het vak. Ik denk dat je die vaardigheid trouwens nooit echt verliest. Maar ik ga me nu meer op andere zaken toeleggen." Hoewel zijn collega's Domhof, Van Vliet en Van de Werken niet blij zijn met het vertrek van hun maatschap- genoot, hebben ze er wel begrip voor. Klinkers: „Rond half oktober wordt een advertentie voor een op volger geplaatst in een vakblad. Uiteraard komt er in december nog een officiële afscheidsreceptie. Ik ben nog niet weg, maar ik wilde het op tijd bekend maken om te voorkomen dat er geruchten gaan circuleren." Hulpverleners ontfermen zich na de botsing tussen twee personenwagens bij De Waal over de slachtoffers. IFoto Gerard Timi nen zijn voor dialoog en wederzijdse betrokkenheid", zo meent hij. De deelnemers zullen te zijner tijd een bijeenkomst in Dalfsen bezoeken, waar ze informatie krijgen over pro jekt, land, volk, medische zaken, etc. Acties De voorbereidingen voor acties om het geld bij elkaar te brengen zijn al in volle gang. Op zaterdag 31 okto ber zal in het jeugdhuis van Ooster end een bazaar worden gehouden met allerlei stands waar het publiek voor het goede doel zijn geld kwijt kan. Verder zal het publiek in de gelegen heid worden gesteld zelfgemaakte kerstkaarten te kopen. Er komt een spelletjesmiddag voor kinderen en ook bingo staat op het programma. Koopwaar/prijzen voor bingo en ba zaar zullen op 10 oktober worden op gehaald. Ook worden dan flessen met statiegeldwaarde en Strender Stuvers ingezameld. Wijnproeven Ten bate van de Kenia-expeditie wordt op 19 november een wijnproe verij gehouden in Rotisserie 't Kerc- keplein. Tegen entree kan men meeproeven. Texelse wijnleveranciers werken er gratis aan mee en zullen de gelegenheid aangrijpen om vooral minder bekende wijnen uit „nieuwe" Twee Texelaars gewond Bij een zware aanrijding op de krui sing Staart-Westerboersweg in pol der Waalenburg raakten omstreeks twee uur gistermiddag twee Texelse bestuurders gewond. Door de snel heid waarmee de auto's botsten be landden beide voertuigen totaal vernield in de sloot. Rijdend op de Westerboersweg ver leende een 41-jarige inwoner van Den Burg bij het naderen van de kruising met de Staart geen voorrang aan een 23-jarige automobiliste uit Oosterend die van rechts kwam. Geen van bei de betrokkenen zag kans af te rem- gebieden onder de aandacht te bren gen. Nadere informatie hierover volgt nog. Een andere activiteit om het projekt te financieren draait al: de Oosteren- der oppascentrale. Wie een oppas nodig heeft kan bellen met Mirjam Joustra, 18440. Het tarief is f5,- per uur; na middernacht dubbel tarief. Wie zelf als oppas wil optreden kan ook bij Mirjam terecht. Het hoeven niet persé jongeren te zijn. Zorgzame oma's zijn ook welkom. Er zijn nog oppassen te kort. In de Waddenzee bij Texel wordt weer seismisch onderzoek uitge voerd. Dat gebeurt door het bedrijf CGG dat kantoor houdt in Den Oe ver en een tijdelijke dépendance heeft ingericht in Het Pakhuus op de haven van Oudeschild. Het onderzoek geschiedt in opdracht van Petroland-Elf, die daarvoor van de gemeente vergunning heeft ge had. Dat gebeurde na enig juridisch geharrewar. De provincie leek op een gegeven moment de instantie die de vergunning kon afgeven, maar ver klaarde daartoe niet bevoegd te zijn. De gemeente hakte toen de knoop door en willigde de aanvraag in. Het onderzoek wordt verricht vanuit de haven van Oudeschild. Er zijn on der meer rubberboten bij ingescha keld. Op tal van plaatsen worden met behulp van een „airbag" schokgolven opgewekt, die diep in de bodem doordringen. De trillingen kaatsen te rug van de verschillende geologische formatie's en verschaffen informatie over de aard daarvan. Aldus kan wor den bepaald of er een kans is dat zich hier olie of aardgas bevindt. Brandweerlieden hebben vannacht een brandje in de schuur van Cavo Latuco (voormalige Aankoopcentrale) aan de Waalderstraat in Den Burg in de kiem gesmoord. Voorbijgangers zagen rond 01.00 uur achter de gevel van de verwerkings ruimte op de eerste etage een flikke rend schijnsel en roken een branderige lucht. De brandweer, die na afloop van een oefening met groot materieel snel ter plaatse was, ontdekte vonken in een spouwmuur die onmiddellijk werden geblust. Waarschijnlijk zijn de vonken veroor zaakt door een nasmeulende las die diezelfde middag tijdens werkzaam heden moet zijn aangebracht. men. De personenwagen van de Oosterendse boorde zich met volle snelheid in de zijkant van de Volvo met aanhanger. Beide voertuigen be landden in de sloot langs de Wester boersweg. Op het kruispunt deden zich in het verleden al eens soortge lijke aanrijdingen voor. Direct na het ongeval kwam de hulpverlening op gang. De gealarmeerde brandweer verleende assistentie bij het bevrijden van de gewonde man uit zijn auto wrak. Beide bestuurders werden per ambulance naar het Gemini- ziekenhuis overgebracht. De man had een hersenschudding en een hoofd wond, de vrouw een wervel- en borstbeenfraktuur. Beiden blijven voorlopig in observatie. De zwaarbe- schadigde voertuigen werden met een takelwagen afgevoerd. Bij alcoholcontroles op verscheidene wegen binnen en buiten de bebouw de kom hield de politie in de nacht van zaterdag op zondag 116 bestuur ders aan. Vier van hen, drie Texelaars en een Duitser, hadden te diep in het glaasje gekeken. De zwaarste overtre der had bijna tweemaal de toegesta ne hoeveelheid drank op. Alle vier kregen een proces verbaal en een rij verbod. Een onbekend gebleven automobilist veroorzaakte vrijdagavond een aanrij ding met een 21-jarige bromfietster uit Den Hoorn. Op de afslag Hoornderweg-Zuidhaffel schepte de auto de bromfiets, die op het fietspad reed, en reed door zonder te stoppen. De vrouw moest zich met kneuzingen aan een been onder be handeling van een huisarts stellen. Haar brommer werd zwaar bescha digd aan de voorzijde. De vrouw ver klaarde tegenover de politie dat zij vermoedelijk door een Duitser is aan gereden. De dader reed volgens haar waarneming in een witte middenklas se personenauto met hoge achter kant, waarop een D-sticker zat en Duitse kentekenplaten waren be vestigd. Mogelijk heeft de auto scha de aan de linkervoorzijde. Directeur R. Veenstra van Rabobank Texel neemt komend voorjaar af scheid. Hij heeft dan de 60-jarige leeftijd bereikt en maakt gebruik van de vut-regeling. De naam van zijn opvolger is nog niet bekend. Veenstra heeft er momenteel zeven tien jaar bij de Texelse vestiging op zitten. De geboren Fries begon zijn loopbaan als accountant, maar stapte in 1961 over naar de bankwereld. Zijn eerste ervaring deed hij op bij de Rabobank in Zutphen. Toen hij op 1 augustus 1975 op Texel kwam wer ken, bracht Veenstra met zijn gezin al een jaar of tien de vakanties door op Nederlands grootste waddeneiland. Nog altijd vindt hij het een voorrecht om op het „Gouden Boltje" te wonen en peinst er dan ook niet over om na zijn afscheid naar elders te verhuizen. Op 23 april 1976 nam Veenstra het vaandel over van directeur Theo Graaf. Onder leiding van de nieuwe directeur werd het bankgebouw tweemaal verbouwd en steeg de om zet tot recordhoogte. Veenstra's officiële vertrekdatum is nog niet precies bekend. Voor zijn opvolging loopt inmiddels een sollici tatieprocedure; de nieuwe man of vrouw wordt gezocht binnen de lan delijke Rabo-organisatie. Veenstra hoopt tijdens de ledenvergadering in de tweede helft van november hier over nadere mededelingen te kunnen doen. s» Oude trekkers deden het best tijdens ploegkampioenschap s» Zelfverrtrouwen helpt ZDH naar zege tegen Texelse Boys SV Texel houdt punten in eigen huis w Leerzame vogeldag in het teken van de zeeëenden w Financiers hebben vertrouwen in tennishal Stappeland

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1