Cjroen ^warL- Jexels in het harL, bissers controleren elkaar binnen „groep" Bezwaar verhindert markt in tennishal ■Es Bestuur werkt plannen verder uit Veel animo voor extra polio-inentingen Max-actie „Paniek is overbodig" IVaalder ondernemer vil bierbrouwerij Den Burg starten «Nieuwe detailhandel ip bedrijventerrein? Snelheidszondaars op grote schaal bekeurd Aanrijdingen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10723 ftor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. (jdactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. feischijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per halfjaar; 71,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 06-52983748. Redactie buiten ■srktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. DINSDAG 13 OKTOBER 1992 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71.30 .Vissers die elkaar moeten controleren. Dat werkt niet, dat wordt vechten!". Aldus één van de critische geluiden die te he isteren waren op de zaterdagochtend in Oosterend gehouden vergadering van de vissersvereniging DETV Texel. Drie uur lang werd daar gepraat over de op handen zijnde groepsvorming in visserij, een systeem waarmee de overheid de verantwoorde- ijkheid voor „beheerst vissen" wil neerleggen bij de vissers zelf. De onophoudelijke botsingen tussen hdividuele visserijbedrijven en over heid zouden dan grotendeels kunnen worden uitgebannen. Een ander wordeel van deze grotere verant woordelijkheid is dat vissers van een bepaalde plaats die zich houden aan je quoteringsregels, niet meer de jupe kunnen werden (in de vorm ijn quotumkortingen) van collega's elders die over de schreef gaan. zitten aan het systeem echter veel (eken en ogen, zodat de visserij nog liet staat te juichen. Ook de Texelse iissers stelden zich zaterdag gereser- eerd op, zodat het er even op leek :at ze er niets van moesten hebben, lat viel mee, want toen aan het slot an de bijeenkomst werd gestemd, lartien Witte uit De Waal wil op het edrijventerrein aan de Abbewaal en bierbrouwerij starten. Het bedrijf eeft een kleinschalige opzet, waar oor het college van b en w onder j epaalde condities hun goedkeuring iil verlenen. toe koestert al lang plannen voor i brouwerij. Vorig jaar diende hij in bouwaanvraag in voor vestiging ian De Zeshonderd tussen Den Burg Oudeschild. Omdat dit terrein een grarische bestemming heeft en een j ouwerij als een niet-agrarische acti- teit wordt beschouwd, gingen b en hiermee niet akkoord. Het college 'tot echter dat bier een goede aan ging kan zijn op de markt van a produkten en ziet het in com- inatie met Texelse landbouwproduk- een goed initiatief. B en w laven Witte het advies een lokatie te aeken op een bedrijventerrein, mits «Idoende aandacht wordt geschon- aan de lozing van afvalwater. •oewel een bierbrouwerij strijdig is iet de ambachtelijke bestemming '3n de Abbewaal, stelt het college oor via een artikel 19-procedure ves ting mogelijk te maken. De com missie ruimtelijk- en 'uisvestingsbeleid adviseert volgende ^eek woensdag over deze zaak. De sekomstige bierbrouwer vond het »If nog te vroeg om zijn plannen toe lichten. bleek geen enkel bedrijf echt tegen te zijn. Dat betekent dat het bestuur hard aan het werk moet, want de re- dersgroepen moeten uiterlijk volgend jaar functioneren. Eigen P. O. Het is de bedoeling dat alle Texelse bedrijven één vissersgroep zullen vor men, deel uitmakend van de produ centenorganisatie. Dat is niet de Producentenorganisatie West waar van Texel nu nog deel uitmaakt, maar een eigen „P.O.", alleen voor Texel. De afscheiding van de organisatie West staat overigens los van de groepsvorming en is ingegeven door ontevredenheid over het functioneren van het gezamenlijke verband. Er moet nog veel worden geregeld en georganiseerd. Een rol daarbij speelt Mr Laurent Nouwen, een jurist die in visserijaangelegenheden is gespeciali seerd. Hij voerde zaterdag het woord op de vergadering en liet zich kennen als voorstander van de groepsvor ming, hoewel hij de nadelen en onze kerheden die er op dit moment nog zijn, niet verdoezelde. Biesheuvel De verdeling van de Nederlandse tong- en scholvisserij in groepen is een uitwerking van het rapport „be heerst vissen", dat werd uitgebracht door een stuurgroep die onder leiding stond van oud-premier Barend Bies heuvel. Intentie daarvan is meer ver antwoordelijkheid voor het vangstbeleid bij de vissers zelf te leg gen, waardoor Nederland met minder moeite en strijd aan zijn internationa le verplichtingen inzake vangstbeper king kan voldoen. De overheid heeft de buik vol van de permanente oor log die zij tegen individuele vissers moet voeren om naleving van de re gels af te dwingen, niet in de laatste plaats wegens de kosten. „We heb ben onderhand meer visserijambtena ren dan vissers", zei Mr Nouwen cynisch. Vereniging Een visserijgroep zal de vorm van een vereniging met rechtspersoonlijk heid krijgen, waarvan zoveel mogelijk alle reders in een visserijplaats lid zijn. Voornaamste taak van de groep is het beheren van de quotering. Daarbij krijgt zij een bepaalde vrijheid bij het toekennen van quotum en zeedagen aan de individuele leden, als het totale quotum van de groep maar niet wordt overschreden. Er zal „clean" gevist moeten worden met veilplicht. Het bestuur van de groep is ook verantwoordelijk voor het con troleren van de leden en krijgt de be voegdheid sancties (in de vorm van geldboetes en/of compensatie van de te veel gevangen vis) op te leggen als een of meerdere leden in de fout gaan. Naast de boete moet ook het economisch voordeel dat met de overschrijding van het quotum is be reikt, ongedaan worden gemaakt. Lik op stuk De boetenormen zijn al bepaald: f12,- per overschreden kilo tong en f3,- per overschreden kilo schol. Niet naleving van de veilplicht levert een boete op van dezelfde bedragen bij een mini mum van f5000,-. Ook gelden boetes bij buitenlandse aanlandingen. De boetes worden onmiddellijk („lik op stuk") opgelegd door het bestuur van de groep. Als de betrokken visser het er niet mee eens is, wordt een arbitragecommissie ingeschakeld. De boetes worden door de visafslag geïnd, in opdracht van het groeps bestuur. Een uiterst belangrijke taak dus voor het groepsbestuur. Terwille van ge loofwaardigheid en objectiviteit zal dat bestuur „boven" de vissers moe ten staan. Er is dus geen sprake van dat het gevormd kan worden door het huidige DETV-bestuur, omdat dit bijna helemaal uit belanghebbende vissers bestaat. Zelfs voorzitter Bas van der Beek, die geen visser is, meent dat hij nog te dicht bij de sec tor staat om als voorzitter door de beugel te kunnen. Er moeten dus heel andere mensen worden aange trokken. Het secretariaat zal gebruik kunnen maken van een computerpro gramma dat in opdracht van de geza menlijke producentenorganisaties in de maak is. Twee kwaden De invoering van het groepssysteem heeft ook bij andere Nederlandse vis sers geen enthousiasme opgeroepen, maar toch instemming omdat de hui dige situatie in elk geval heilloos lijkt. Visserijvoorman Klaas Kramer zei on langs in Bergen: „Het is kiezen uit twee kwaden: groepsvorming of te rechtkomen in een regime dat ons dreigt te verstikken door een over heidsbeleid dat steeds benauwder wordt". Kramer kiest voor het eerste. Hij redeneert dat het in elk geval niet slechter kan worden dan het nu is, als de groepen tenminste werkelijk een eigen beleid kunnen maken. Een van de voordelen van groepsvorming is dat groepen tenminste 10% meer visdagen krijgen. Binnen de groep bestaat ook de mogelijkheid om ge durende het hele jaar te huren, ver huren of ruilen. Buiten de groep bestaat die mogelijkheid straks uit sluitend vóór 1 maart. Visplan Een van de taken van het groeps bestuur is het jaarlijks opstellen van een visplan voor zowel de individuele leden als de hele groep. Daarin staat hoeveel vis er beschikbaar is, hoe de vangst over het jaar verdeeld wordt en hoeveel visdagen en reizen er in de Noord gemaakt mogen worden, onder andere door gebruik van het Argos. De Texelse vissers ventileerden uit eenlopende meningen over de groepsvorming. Biem Trap leek het meest critisch. Hij sprak van een on verteerbaar brok en voelde er weinig voor de regelende en straffende taak van de overheid over te nemen. Mr Nouwen herinnerde eraan dat de indi viduele quota en zeedagenregeling blijven bestaan en de controle daarop door de AID óók. Trap jr vond dat Texel geen haast moet maken. Hij wou aanzien hoe het in de praktijk met de groepsvorming elders gaat. Een ander geluid had Cor Vonk: „On gewijzigd beleid heeft geen voordeel. Je kunt in zo'n groep in elk geval wat aan elkaar hebben. De moeilijk heden lossen we wel op". Gepraat werd ook over het feit dat aansluiting bij een groep niet verplicht is. Een kandidaat kan wegblijven maar hij kan ook geweigerd worden. De niet- aangesloten vissers worden door de overheid echter automatisch be schouwd als een groep die speciale aandacht krijgt en niet de voordelen van groepsleden geniet. Er werden zaterdag diverse vragen opgeworpen. Zoals: is het wenselijk dat kleine vis sers (dus met een klein contingent) en grote in één groep zitten? Er werd „Ik voel me ontzettend bezwaard. Het is sneu voor Erwich, want die probeert zijn bedrijf te redden. Maar iemand moet dit toch aanpakken, want het is zo krom als wat." Aldus verklaart ondernemer Frits Langeveld uit De Koog zijn bezwaren tegen de evenementen die in de Stappeiand- hal van Nico Erwich worden gep land. „Ik heb niets tegen Erwich, fïrkoopt de nieuwe „cash and car- zaak van groothandel Hordifood de Maricoweg in Den Burg ook ttanken aan particulieren? Volgens fe gezamenlijke Texelse slijterijen De slijters deden hun beklag bij «t gemeentebestuur. Inmiddels heb- b en w Hordifood gesommeerd 3' terras op te ruimen en voor de «nodigde papieren te zorgen. Vol- «ns eigenaar Frans C. Hopman is '«kritiek zwaar overtrokken. topman moet lachen om de consta- !"ng van een controle-ambtenaar bij het bedrijf een terras is inge st. „Exploitatie varv een terras is niet aan de orde", bezweert i -We verkopen geen consumpties, ?3ar verhuren wel tafeltjes en stoe- to' Vanzelfsprekend stellen we onze Wen op, compleet met een bordje kbuur'. Ik ben zeker niet van plan te verwijderen." 31 de boze brief van de slijters is toian op de hoogte. Zes slijterijbe- fyen beschuldigen de HF Dranken «s_h and Carry van levering van ge fileerde dranken aan particulieren to groothandelsprijzen. Hopman vindt dat dit niet moet worden over dreven. Het zal volgens hem gerust wel eens voorkomen dat drank voor particulier gebruik wordt ingeslagen, maar dat js vaak niet controleerbaar. „Qua opzet is het een groothandel. We maken er geen reclame mee voor particulieren." De „cash and carry"-zaak is ontstaan uit een voorraadmagazijn van de in Ongeren gevestigde Hordifood- groothandel. „Het was eerst een al leen magazijn, nu wordt er ook ver kocht. Zelf dranken uitzoeken en contant betalen, dat is het principe. Zo proberen we met onze groothan del een groter aandeel te verwerven op de Texelse drankenmarkt. Het pand en terrein is er in elk geval zeer van opgeknapt, daar zou iedereen blij mee moeten zijn." Als Hopman kan aantonen dat detail handel ondergeschikt is aan de groothandelsfunctie en hij bovendien over de vereiste papieren inzake vak bekwaamheid slijtersbedrijf beschikt, wil het college van b en w vrijstelling verlenen. Volgens de Hordifood- directeur vormt dat geen probleem. Deze week heeft hij over deze kwestie op het gemeentehuis een ge sprek. Volgende week woensdag brengt de raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid er een ad vies over uit. H HF" drankeiv cash and carry urn. De „cash and carry"-zaak op de hoek Maricoweg-Georgiëweg met links het omstreden terras. het gaat me om het scheve beleid van de gemeente." De Stappelandhal heeft een sport- bestemming. Als er andersoortige evenementen worden georganiseerd, dient een artikel 17 procedure te worden gevoerd. Erwich had op 20 oktober een snuffelmarkt gepland, maar heeft dit evenement inmiddels uitgesteld, wegens het ingediende bezwaar van Langeveld. „Ik ben he vig teleurgesteld en begrijp niet waarom hij zo tegen onze evenemen ten is. De gemeente heeft er geen problemen mee en we hebben ook overleg gehad met een bestuurslid van De Koog Promotion. Maar door deze gang van zaken treedt steeds enorm veel vertraging op", aldus Erwich. Dwarsbomen Langeveld benadrukt dat het niets met Erwich te maken heeft en dat hij geen persoonlijke belangen heeft bij het dwarsbomen van de evenemen- ten. „Het gaat me om het gemeente lijke beleid. Ik wil duidelijkheid over wat wel mag en wat niet. Dat is ook in het belang van Erwich. Er worden op Texel veel zaken gedoogd, die in feite concurrentievervalsing zijn. Ik ben tegen commerciële activiteiten die in gebouwen worden gehouden die niet de juiste bestemming heb ben. In veel gevallen wordt niet eens een vergunning aangevraagd, bijvoor beeld bij veilingen in kerken en scho len." Langeveld erkent dat hij bij andere, gelijksoortige gevallen geen bezwaar heeft gemaakt. „Maar ik heb wel anderen getipt dat te doen. Zo zullen we het via Horeca Neder land bij b en w aankaarten en ik vind dat TVO dat ook moet doen." Hoewel de dreiging voor de Texelse bevolking niet zo ernstig lijkt, zijn gisteren en vorige week vrijdag extra polio-inentingen gegeven in het Groene Kruis gebouw. Meer dan tweehonderd Texelaars lieten zich inenten. De Texelse huisartsen kregen menig ongerust telefoontje van mensen die het vermoeden hadden niet voldoen de afweer te hebben tegen polio. Op het eiland zijn geen ziektegevallen geconstateerd. Dokter R. van der Bent uit De Cocksdorp: „De meeste eilanders zijn goed ingeënt, maar er zijn ook wel gezinnen waarbij dat om godsdienstige of andere redenen nooit is gebeurd." De huisarts legt uit dat polio vroeger als een soort griepje voorkwam onder de bevolking en slechts af en toe kwaadaardige vormen aannam. „De meeste mensen liepen een niet zo agressieve vorm op en bouwden op die manier afwëer op." Buffer Van der Bent denkt dat het risico van besmetting op Texel wel meevalt. „Er zijn hier geen grote kernen van niet- ingeënte mensen. De mensen die wél zijn gevaccineerd vormen als het wa re een buffer, waardoor de ziekte geen kans krijgt zich te verspreiden." De politie heeft bij snelheidscontro les eind vorige week bijna zestig overtreders bekeurd. De actie vond plaats naar aanleiding van een ver keersenquête die enkele jaren gele den op het eiland werd gehouden en waarin Texelaars zich beklaagden over het rijgedrag van automobi listen. Voorafgaand aan de controles heeft de politie op verschillende plaatsen peilingen verricht om het verkeersge drag te registreren. Met radarappara- tuur controleerden agenten ditmaal de snelheid aan het Schilderend, de Bernhardlaan en de Pontweg. Totaal zijn zo'n duizend voertuigen gere gistreerd. De hoogst gemeten snel heid bedroeg op de Pontweg 125 km/uur en binnen de bebouwde kom 78 km/uur. De meeste chauffeurs moesten hun rijgedrag ter plekke ver antwoorden. Alle overtreders kunnen een procesverbaal tegemoet zien. Met de verkeerscontrole speelt de politie in op een landelijk project om het aantal verkeersslachtoffers binnen vijf jaar met vijfentwintig procent omlaag te krijgen. In het kader van die actie staan nog meer controles op het programma. Vorige week vrijdag lieten 200 perso nen zich inenten. Gisteren waren nog eens 106 kinderen aan de beurt, die achter liepen op het entschema en een oproep in de bus hadden gekre gen. De gratis inentingen worden ver zorgd door medewerkers van de GGD uit Den Helder. „Hoewel menig Texelaar denkt dat de uitbraak van de ziekte ver van zijn bed is, is het in twijfelgevallen toch verstandig om je te laten enten", legt de arts van de GGD uit. „De eerste Texelaars die wij hier kregen bleken in het ziekenhuis te zijn geweest waar dat jongetje ligt waarbij onlangs polio is geconstateerd! Ze waren zelfs in de kamer geweest waar dat jongetje had gelegen, maar toen wist nog niemand wat hij had." Wie jonger dan zestig jaar is en niet in zijn jeugd de normale injectie-serie heeft gehad, doet er verstandig aan contact op te nemen met de GGD in Den Helder, telefoon 02230-55552. „En dat geldt ook voor de mensen die alleen ooit eens een suikerklontje hebben gehad. Dat geeft namelijk maar een half jaar bescherming." Op een parkeerterrein bij De Krim is een 41-jarige man uit Voorburg tegen en geparkeerde auto gereden. Beide wagens liepen lichte schade op. Een 41-jarige inwoner van Den Hoorn had zijn wagen nabij het Nioz in het gras gezet. Toen hij bij de auto terug kwam ontdekte hij dat de linkerzijde en -portier gedeukt waren. De dader heeft zich niet gemeld. Een fietser uit Den Burg gaf op de Beatrixlaan aan dat hij de Noord wester wilde inslaan, maar hij vergat voorrang te geven aan een 26-jarige automobilist uit Sexbierum, die hem tegemoet kwam. De fiets en de auto liepen schade op. s* Zak potgrond van eigen GFT-afval w Adoptiekind vindt moeder terug na 14 jaar w Koger schooljeugd haalt zwaluwen terug Indrukwekkende Wolkers-vertolking in Klif Sterk optreden sopraan tijdens concert Volendams operakoor niet alleen door het DETV-bestuur en Mr Nouwen op ingegaan maar ook door secretaris A.N. Roos uit Delft, secretaris van de producentengroep West. Er zal nog heel wat moeten worden uitgezocht en geregeld. Een definitief besluit werd zaterdag niet genomen. Wel verklaarden alle vertegenwoordig de visserijbedrijven dat het bestuur de vorming van een Texelse visserij- groep verder mag voorbereiden. De uitgestelde kleding- en schoeneninzameling „Geef Max de zak" zal nu wor den gehouden op DINSDAG 27 OKTOBER a.s., aanvang 15.00 uur. Dapper werden de kiezen op elkaar gezet voor de polio-prik.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1