Imponerend operakoor betovert Texelaars Turks Fruit aangrijpend vertolkt door Pleijsier „Talk of the Town" geeft f10.000,- aan Koger goede doelen Mannenkoor zingt tijdens dienst Hersenschudding Sfeervolle opening nieuwe expositie in Het Posthuys Drukke verjaardag door ongevraagde advertentie Oosterender moet logementen afbreken Defecte deur Teso leidt tot ongemak Het wrak van de Juffrouw Maria Agnes Landbouworganisaties vergaderen donderdag Veel geld voor gehandicapten m PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 OKTOBER 19S ,|N< Liever geen bloemen, maar een envelop met inhoud voor een goed doel. Zo luidde het verzoek aan de bezoekers bij de opening van café-bistro Talk of the Town afgelopen voorjaar. De klanten brachten liefst f5.000,- bijeen. Dit bedrag werd door de exploi tanten van het Koger horecabe drijf verdubbeld. Twee instellingen uit de badplaats, het Maartenhuis en het Tesselhuus, kregen de gift zaterdag overhan digd. Dat gebeurde aan het slot van een feestelijk programma dat speciaal voor de bewoners van het Maartenhuis was opgesteld. Zij werden 's middags opgehaald met het treintje van Bruining en naar Oudeschild gebracht, waar garnalenkotter TX 27 al op ze lag te wachten. Na een verkwik kende tocht over het wad keerde het gezelschap aan het eind van de middag terug in De Koog, waar bij gastheer Henk Jan Klok en zijn medewerkers van Talk of the Town van een smakelijke maaltijd werd genoten. Het Volendams operakoor heeft een indrukwekkende uitmonstering. IFoto Tessa de Graaffi In de Hervormde kerk van Oosterend wordt zondag 18 oktober om 19.00 uur een avonddienst gehouden met medewerking van het Texels Christe lijk Mannenkoor. Het thema is „vre de". De aanwezigen mogen zelf een psalm of gezang kiezen dat in het te ken van dit thema staat. Ook toeristen zijn welkom tijdens de ze bijeenkomst, die wordt voorge gaan door dominee Fibbe. Een 23-jarige automobilist uit Den Burg raakte afgelopen week met zijn wagen in een slip op de Spanger- weg. Hij kwam tegen een dam tot stilstand. De klap leverde hem een hersenschudding en een gekneusde hand op. De auto was total loss. Met imponerend voorkomen heeft het Volendams operakoor vrijdag avond veel Texelaars onder de indruk gebracht. Ook de sopraan Lida Hoekstra wist menig luisteraar te bekoren. Toch plaatsen kenners eni ge kanttekeningen bij de uitvoering. De late en gehaaste start was er misschien de oorzaak van dat de eer ste nummers van het operakoor enigszins rommelig overkwamen. De charme van een koor bestaat niet al leen uit het massale, maar juist ook uit de speelse variaties tussen de verschillende stemsoorten. Maar dat was in het eerste deel van het con cert ver te zoeken. Wel werd veel en goed gebruik gemaakt van crescendo en decrescendo. Toch wisten de Volendammers'ook in het eerste deel het publiek te betove ren, niet in de laatste plaats door hun fraaie klederdracht. Bij de uitvoering van Don Pasquale van Donizetti kwam er meer vaart in het concert en vanaf dat moment liet dirigent Klaas Venneker pas echt zien Vloeiend in elkaar overlopende kleuren in horizontale en verticale penseelstreken van Jan Keet. Met op de achtergrond de prettige muziek van Jaap Dros en zijn colle ga's werd zondag de nieuwe sfeer volle expositie in Het Posthuys geopend door eigenaar Harry Wuis. De exposanten waren hierbij aanwezig. De nieuwe expositie van drie zeer verschillende kunstenaars heeft één overeenkomst. Hij straalt rust uit. Maar wie de werken afzonderlijk be kijkt komt misschien tot een andere conclusie. De schilderijen van Jan Keet vallen op door het kleurgebruik. De tinten lopen vloeiend in elkaar over, maar door gebruik van licht en donker krijgen de werken tevens diepte. Keet maakt gebruik van hori zontale en vertikale penseelstreken. Zelf zegt hij dat zijn werkstukken een landschap bij hem oproepen, maar menig toeschouwer had er moeite IFoto Tessa de Graaf) mee dat in de schilderijen te ont dekken. Veel bewondering was er voor de beelden van Margreet de Vries. Haar werkstukken zijn opgebouwd uit ge scheurde platen klei en doen, zeker ook qua kleur denken aan witte, doo raderde rotsen, overgaand in vrouwfi guren. De Vries heeft, na een studie aan de Groningse Minerva-academie, enige tijd in Israël gestudeerd, waar zij veel inspiratie heeft opgedaan. De werken van gemengde techniek van Cor de Jong stralen de minste rust uit. De Jong heeft niet echt een vast thema, wat de rommelige indruk die zijn grafiek-schilderijen geven, versterkt. Toch raakte een deel van de bezoekers onder de indruk van de kleuren- en techniekencombinaties. Glaswerken Niet expliciet aangekondigd, maar wel aanwezig waren glaswerken van de Spanjaarden Carmen Fernandez en Paco Ramos. Ook vielen glasobjecten van de Nederlander Martin Willems te bewonderen. IM-ADVERTENTIE De Suzuki Samurai Commercial De Luxe Al vanaf f22.007,70 (exclusief kosten rijklaar maken, op grijs kenteken en inclusief BTW). SUZUKI OOSTEREND (TEXEL): Garage Westend, Oosterenderweg 52, 02220-1 83 96. wat zijn koor in huis heeft. De bege leiding aan de vleugel werd verzorgd door Hans Broekman, die goed is in gespeeld op het koor. Veel uitdrukking Lida Hoekstra had als sopraan een eigen plaats in het concert. Mimisch en zangtechnisch zeer sterk vertolkte zij onder andere een lied uit Le Nozze di Figaro van Mozart. Haar uitdruk- kingsgave is groot, evenals haar lyri sche stembeheersing. In de samenzang met het koor wist ze ook te imponeren, met uitzonde ring van de zeer hoge partijen waarbij ze boven het koor uit probeerde te komen. Dat lukte best, want haar kracht is groot. Maar het overigens wel zuivere geluid werd er gillerig van. Het Marker koper kwartet onder lei ding van Frans Pasdeloup zorgde voor aangename muzikale intermezzi. Een kleine advertentie in de Texelse Courant van vrijdag miste zijn uitwer king niet. De adverteerder nodigde de lezers uit voor de verjaardag van Mies Plaatsman uit De Waal die zon dag vijftig jaar werd. „Daarom staat er zondag van 2 tot 6 koffie klaar", meldde het Texel aartje. „Nou zou ik wel eens willen weten wie de adver tentie heeft geplaatst", vraagt de vijftigjarige zich nu af. Zelf was ze niet van plan ruchtbaarheid aan het verjaardagsfeest te geven, maar wil de ze het in besloten kring vieren. In hotel Rebecca waarin ze de scepter zwaait was het door de ongevraagde publiciteit zondagmiddag onverwacht een drukte van belang. „Héél gezellig vond ik het. Ze hadden Sarah's mee gebracht en poppen in mijn tuin ge zet", aldus de gastvrouw, die nu smakelijk om het voorval kan lachen. Wel betreurt ze het dat bezoekers die op een vroeg tijdstip arriveerden aan de vaste deur kwamen. „We hadden tevoren een feestelijk dinér bespro ken. Dat konden we niet meer afzeg gen." Na enig speurwerk blijkt dat ze de mysterieuze adverteerder(s) moet zoeken in haar eigen personeelskring. lückhunt, f195, te koop joystick, z.g.a1 en div. spellen, ,t.k. Fam. Boom, tel. '14492. Mies Plaatsman wordt 11 ok tober 50 jaar. Daarom staat er zondag van 2 tot 6 koffie met gebak klaar. Supergevulde erwtensoep nu bij slagerij Hans Ploeger. Deze maand 2e bak halve .rijs. medtl wielerS sprongj J. Miedema uit Oosterend moet drie appartementen die hij zonder de ver eiste vergunning in zijn schuur heeft gemaakt afbreken. In juni van dit jaar sommeerde de ge meente de Oosterender al de verbou wing ongedaan te maken omdat deze strijdig is met het geldende bestem mingsplan en hiervoor geen bouwver gunning is verleend. Miedema tekende tegen dit besluit bezwaar aan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State, maar die stelde hem in het ongelijk. Een technisch mankement aan een van de rijdekdeuren van Tesoboot Schulpengat zorgde zondagmiddag voor enig ongemak. Bij het afmeren aan de steiger op 't Horntje wilde de roldeur van het benedendek niet open waardoor de auto's op dit dek de boot niet konden verlaten. Oor zaak bleek een storing in het electrisch-hydrolische systeem. Om dat het probleem niet tijdig kon wor den verholpen, moesten automobilisten op het benedendek mee terug naar Den Helder. Via het bovendek konden ze alsnog naar het eiland worden gebracht. Aan Texelse zijde móest een aantal wagens ach terblijven. Technici van de veerdienst slaagden er binnen het uur in het eu vel te verhelpen, zodat het ongemak tot één reis beperkt bleef. Dinsdag 13 oktober De uitgestelde kledinginzameling „Geef Max de zak" wordt nu ge houden op dinsdag 27 oktober. In de sport- en evenementenhal 't Stappe'and in De Koog begint om 18.30 uur een squash toernooi voor dames. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Wayne's World" en om 21.15 uur „Alien 3". De gemeenteraad heeft in het raadhuis een openbare raadsver gadering, aanvang 19.30 uur. De agenda stond in de vorige krant. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging komt bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO; 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. De Vrouwenbond FNV heeft in De Buureton in de Molenstraat een bijeenkomst, verzorgd door de Vrouwen Advies Commissie in de woningbouw; 20.00 uur. Woensdag 14 oktober In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Assepoester", om 15.45 uur „Wayne's World" en om 19.00 en 21.15 uur „Alien 3". Leerlingen van basisscholen gaan om 15.00 uur met het IVN naar het strand om daar dieren te bekijken die met een kor wor den opgevist. Wie mee wil kan zich nog opgeven via telefoon 15397. Om 20.00 uur houdt de CFG in „De Poort" bij de Gereformeerde kerk in Den Burg een ledenverga, dering. Donderdag 15 oktober In Cinema Texel draait om 15.45 uur „Batman returns" en om 19.00 en 21.15 uur „Alien 3" In het Gereformeerd kerkelijk centrum in de Peperstraat in Oosterend wordt om 19.30 uur een informatie- en selectiebijeen komst gehouden voor het Kenia- projekt van Worlds Servants. Ge rekend wordt op allen die zich hebben aangemeld of voorne mens zijn dit te doen. De gezamenlijke landbouworgani saties houden ledenvergadering in „Bosch en Zee". Spreker A. Jaarsma, algemeen secretaris van het KNLC, over „actuele za ken in de landbouw". Hoogwater Oudeschild Di. 13 09.04 en 21.34 u, Wo. 14 09.44 en 21.57 u, Do. 15 10.25 en 21.37 u, Vr. 16 10.27 en 22.10 a|— Za. 17 10.47 en 22.45 u, Zo. 18 11.20 en 23.47 u, Ma. 19 12.34 u. Di. 20 01.10 en 13.54u, Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 18 ok tober op om 7.09 uur en gaat onder om 17.37 uur. 19 oktober laatste kwartier; 20 oktober doodtij. Sinds vorige week is in het Maritiem- en Juttersmuseum te Oudeschild een tentoonstelling te zien van opgedo ken vondsten uit een 18e-eeuws wrak. De getoonde voorwerpen date ren van rond 1735. Reeds 20 jaar geleden werd door Texelse duikers voor het eerst onderzoek gedaan naar dit wrak en kwamen verschillen de voorwerpen na eeuwen boven wa ter. Hieronder bevinden zich stukken van de lading, gereedschap, kanon nen en persoonlijke bezittingen van de bemanning. In de zware storm van 19 januari 1735 zonken 25 schepen op de Rede van Texel. De bijeengebrachte collec tie bevindt zich in het gedeelte „onderwater-archeologie" van het museum. Zaterdag is het museum te zien in het RTL4-programma „Tele- kids" en zondagavond in het VPRO- programma „Verzamelingen". Het publiek in Klif 12 moest zondag avond eerst een beetje bijkomen na het optreden van Sjoerd Pleijsier. Het was geen gemakkelijke voorstel ling. Lekker onderuit gaan zitten om het amusement over je heen te laten spoelen, was er niet bij. „Turks Fruit" vereist veel concentratie, zo wel van het publiek als van de ac teur. Helaas kon de familie Wolkers de voorstelling door drukke werk zaamheden niet bijwonen. Al na een paar minuten vergat het publiek de beelden van de verfilming. De teksten van de roman worden door Pleijsier gebracht op een manier die van het humoristische begin tot het tragische einde raakt. Even raak te de toch geroutineerde acteur de draad kwijt toen er in de zaal een glas omviel. Hij herstelde snel de ver broken spanning en zette een niet geringe prestatie neer. In je eentje twee uur achter elkaar, is een wagstuk waarbij je genadeloos door de critici kunt worden neergesabeld. Overal in den lande zijn echter jui chende kritieken te horen, niet in het minst van Wolkers zelf. Indrukwekkend is het deel waar de hoofdpersoon de passage over de ge wonde meeuw vertelt. Regisseur Zdzislaw Wardejn maakte een knappe bewerking van het boek en vlocht twee passages - de meeuw en de ontmoeting met Olga in de Bijenkorf - op een adembenemende manier door elkaar. Het simpele, doordachte decor - kippegaas - wordt op een ge raffineerde manier gebruikt. Het om gebogen gaas doet denken aan de vleugellamme vogel en de gesloten situatie, waarbij de getergde beeld houwer het gevoel heeft in een kooi te zitten. Moeilijk Sjoer Pleijsier werd door de Poolse regisseur uitgedaagd dit stuk te spe len. Hij reageerde eerst scpetisch we gens de hoge moeilijkheidsgraad. Sjoerd Pleijsier: „In de Nederlandse li- De gezamenlijke landbouworganisa ties vergaderen donderdag a.s. in Bos en Zee te De Koog, aanvang 20,00 uur. A. Jaarsma, algemeen secretaris van de KNC spreekt over actuele za ken in de landbouw. Tevens is er ruimte voor discussie. De Nationale Collecte voor geestelijk gehandicapten, die werd gehouden in de week van 28 september tot en met 3 oktober, had op Texel een pri ma resultaat. Van de 78878,15 blijft 10% [f887, op Texel. Vorig jaar werd 78619,50 opgehaald. Verdeeld over de dorpen was de op brengst: Den Burg 73487,65; omge ving Den Burg 7795,45; Den Hoorn 7382,20; PH-polder 7245,90; Oude schild 7729,10; De Waal 7510,80; Oosterend 7887,80; De Cocksdorp 7417,80; Eierland 7422,10; De Koog 7800,55; Het Noorden 7208,80. teratuur heeft het boek een bijna my thische klank gekregen. Ik vind Wolkers de beste schrijver van Ne derland, maar dit durfde ik eerst niet aan." De commotie indertijd rond het Wolkeriaanse taalgebruik is af en toe nog merkbaar. „Mensen verlaten de zaal gegeneerd. Ze wisten kennelijk van tevoren niet waar het over ging en zaten duidelijk in de verkeerde film." Na veel praten werd de bewerking gemaakt en naar Wolkers op gestuurd. Die gaf zijn fiat en nodigde de heren uit naar Texel te komen. In februari '91 gingen Pleijsier en de re gisseur bij de familie Wolkers op be zoek. De vier uur durende tekst we teruggebracht naar twee uur en Pie] sier stampte alles in zijn hoofd. Inf- bruari van dit jaar kwam de regisse. weer naar Nederland en werden de puntjes op de i gezet. „De eerste voorstelling speelden we hier op Texel, in de huiskamer van Wolkers, Ik was bloednerveus." Karina Wolks h daarover aan de telefoon: „Wij ware erg onder de indruk en vonden hel bijzonder." Dat was voor Sjoerd Plej sier een hele opluchting. Anders wjolge het voor hem moeilijk geweest dóó' te gaan. De kwaliteiten van de in Polen en Rusland beroemde regisseur en de kracht van het boek inspireerden Pleijsier om tot het uiterste te gaan Met hart en ziel speelt hij het ontreok rende verhaal over Olga. Het was jammer dat Klif 12 niet helemaal vo^ol zat. Voorstellingen van dit gehalte dienen te worden gehonoreerd met een grotere opkomst. ki 25 i lorr Sch !ad' ichi ibo «9 Sjoerd Pleijsier wist twee uur lang de spanning vast te houden. Je handen hebben voor ons gewerkt. Je hart heeft voor ons geklopt. Je ogen hebben ons tot het laatst gezocht. Na een moeilijke laatste periode en ,een liefdevolle verzorging in „St. Jan", overleed heden in haar slaap onze lieve moeder, oma en over grootmoeder Johanna Smit-Witte weduwe van Pieter Smit 27-12-1908 t 10-10-1992 Den Burg: Hans en Jan Kager-Smit Nieuw Vennep: Door en Rob Jansen-Smit Den Hoorn: Rita en Piet Bakker-Smit Maasbracht: Nel en Frans Heijnen-Smit Alkmaar: Rein en Elly Smit-v.d. Maat klein- en achterkleinkinderen Texel, 10 oktober 1992 Verzorgingstehuis St. Jan. Correspondentie-adres: Witte Kruislaan 14, 1791 EH Den Burg. De H. Eucharistieviering ten afscheid zal wor den gehouden op dinsdag 13 oktober om 10.30 uur in „St. Jan", waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof zal plaatsvinden. Na afloop van de begrafenis is er een samen zijn met de familie in de „Witte Burcht. :V0I

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2