OVER AIDS Sabina omhelst Koreaanse noeder na veertien jaar Texelaars krijgen als beloning zak potgrond VRAGEN Zind goed al goed voor Texels adoptiekind: GFT-inzameling loopt gesmeerd 06-022 2220 Prikploeg tapt bij 339 mensen bloed af Lijnbaltoernooi basisscholen Verkoopdag in kerk Auto gestolen Aanrijding Boks 13e in Zelhem Week vakantie voor FN V-jubilarissen Nazaten familie Maas bijeen op Zandvrucht 192 jiNSDAG 13 OKTOBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Een jaar na de invoering van de af valscheiding op het eiland is de ge meente niet ontevreden over het resultaat. Texel steekt zelfs gunstig af bij de rest van Nederland. Onge veer eenderde van het huisvuil wordt in de groene containers gestopt. Om te laten zien wat er met het groente-, fruit- en tuinafval (GFT) ge beurt verrast de gemeente elk huis houden na de herfstvakantie op een zak met tien kilo compost. Jaarlijks wordt via vuiloverslagstation „De Hamster" bij Oudeschild zo'n 9.000 ton afval naar de overkant af gevoerd. 2.000 ton hiervan is bouw en sloopafval en 5.000 ton is restaf val van huishoudens en bedrijven. De resterende 2.000 ton is GFT-afval dat in Medemblik in drie maanden tijd tot compost wordt verwerkt. De aanvoer is inmiddels van dusdanige omvang, dat de verwerkingscapaciteit in de Wieringermeer moet worden ver groot. De Texelaars blijken zich goed aan de afspraken te houden. Tussen het organische materiaal zit nauwe lijks verontreiniging met restafval. Volgens chef-buitendienst Piet Bolier houden vooral huishoudens het orga nisch materiaal goed apart. „De aan voer is groot, zeker als je bedenkt dat twintig procent van de mensen zelf composteert." Campings Om hergebruik van afval te stimule ren is besloten de Texelaars te belo nen met een flinke zak potgrond. „Dan kunnen ze het resultaat van hun inspanningen met eigen ogen zien." De gift is onderdeel van een landelijke GFT-actieweek die van 26 oktober tot 2 november wordt ge houden. Onderzoek van de gemeente heeft uitgewezen dat kleine bedrijven het afval redelijk gescheiden aanleve ren. „Maar bij kampeerbedrijven is het resultaat wisselvallig", stelt Bo lier. „Kennelijk zijn veel gasten thuis nog niet gewend aan de afvalschei ding of is men op vakantie gemak- zuchtiger dan thuis." De gemeente beraadt zich momen teel over een manier om de recrean ten aan te sporen het afval toch te scheiden. „We denken aan betere voorlichting en willen binnenkort in formatiebijeenkomsten houden, waar in we ondermeer met ondernemers van gedachten wisselen. Wellicht dat Bel gratis de AIDS-mfolijn Landelijke hulp- en informatietelefoon. Bereikbaar op werkdagen van 1400 tot 22 00 uur. daarbij problerpen en oplossingen naar voren komen." Vocht Eén van de problemen is de grote hoeveelheid vocht in het GFT-afval. Stankoverlast geeft minder proble men dan algemeen wordt gedacht. „Daarover hebben hooguit vijftien mensen geklaagd." Ook de vervuiling van de containers valt mee volgens Bolier. „Uit een enquête blijkt dat slechts honderd mensen hun vuilcon tainers willen laten schoonmaken." Minder Texelaars dan gehoopt meld den zich vrijdagavond aan voor het afstaan van een halve liter bloed. Toch was de organisatie, het Rode Kruis Texel, niet ontevreden over de opkomst van 339 donors. Voor de „prikploeg" van het Centraal Labo ratorium van de Bloedtransfusie is deze animo in elk geval reden om tweemaal per jaar naar Texel te komen. Bij de bloedafname-avond in maart werd de grens van 400 bloedgevers bijna bereikt. De score bleef daar dit maal dus ruim onder. Vergeleken met het landelijke beeld is dat niet vreemd: elders is één van de twee gelegenheden om bloed te geven drukbezocht en de ander duidelijk minder. Verheugend is dat vrijdag en kele tientallen nieuwe bloeddonors naar de OSG-aula kwamen. Tussen vijf en zes uur 's middags lag een reuze-opkomst zelfs in het verschiet. Veel Texelaars meldden zich gelijktij dig, zodat wachttijden ontstonden. Mede dankzij de inzet van voldoende Texelse vrijwilligers werd het aanbod adequaat verwerkt. Onder etenstijd zakte de belangstelling in en daarna volgde geen nieuwe piek. De basisscholen sluiten op sportieve wijze het eerste kwartaal van het lo pende cursusjaar af met een lijnbal toernooi in sporthal Ons Genoegen. De vakleerkrachten Lichamelijke Op voeding houden dit jaarlijkse toernooi in samenwerking met de deelnemen de scholen. Aan het toernooi wordt meegedaan door de leerlingen van de groepen 6 en hoger. De teams wor den door de leerkrachten ingedeeld. De leerlingen verzinnen zelf een naam voor het team en eventueel bij passende kleding. Het lijnbaltoernooi is een gezelligheidstoernooi: er wordt gestreden om de eer; er zijn geen prijzen voor de winnaars. Op woensdag 14 oktober treedt de Jozefschool in het strijdperk. Het toernooi duurt van 8.45 uur tot on geveer 12.15 uur. Vrijdag 16 oktober spelen de scholen van de buitendor pen tegen elkaar, van 8.45 uur tot ongeveer 13.00 uur. De Jac. P. Thijs- seschool en de CVO-school spelen la ter in het cursusjaar. Belangstellende ouders zijn welkom en kunnen vanaf de tribune de wedstrijden volgen. andere kant kennen", kijkt Sabina nu terug. „Vergeleken met sommige meisjes daar was ik maar onschuldig. Er waren er bij die een moord op hun geweten hadden...." Nu alles op z'n pootjes terecht is gekomen, be schouwt Sabina die periode als heel leerzaam. „Het is toch ergens goed voor geweest. Ik voel me nu stukken sterker dan voorheen." Teleurstellingen De geschrokken Arno en Ria van Heerwaarden zetten alles op alles om Sabina's moeder op te sporen. Ria: „Aanvankelijk was dat niet eenvou dig. Het adoptiebureau, BIA, bestond niet meer onder die naam. Pas na enige tijd werd duidelijk dat we bij de organisatie Wereldkinderen moesten aankloppen. Zo kwamen we aan het adres van een opsporingsbureau in Zuid-Korea." Van een leien dakje ging het aller minst. Na vertraging van enkele maanden werd in november 1991 in Korea met de speurtocht begonnen. In februari kwam het teleurstellende bericht dat de moeder onvindbaar was. Arno en Ria namen daar geen genoegen mee en stuurden nieuwe informatie op. De tweede teleurstel ling volgde in april, maar opnieuw hielden de Texelaars voet bij stuk. „Zelf had ik intussen een gevoel van 'laat maar'. Gelukkig gaven de ande ren de moed niet op", aldus Sabina. Eerste telefoontje Nadat in juni voor de derde keer ne gatief bericht was binnengekomen, volgde in juli de verlossende medede ling: gevonden! Moeder bleek te zijn hertrouwd met alweer een Amerikaanse militair en woonde veel dichterbij dan gedacht: in Zuid-Duitsland. Contact leggen was niet eenvoudig, omdat de cor respondentie via de moeilijk door- dringbare NATO-organisatie liep. Eind augustus voerde Sabina een an derhalf uur durend telefoongesprek met haar moeder. „Het verliep heel openhartig, ik hoefde niets te vragen. Ook mijn moeder bleek me al jaren te zoeken. Zij had echter foute gege vens gekregen en dacht dat ik in Amerika woonde. Wat ik heel graag wilde weten was of ik halfbroertjes of -zusjes had. Nou, ze heeft bij haar tweede man twee kinderen, jongetjes van vier en vijf jaar." Twee weken later werd een ontmoe ting geregeld in Würzburg, moeders nieuwe woonplaats. Het hele gezin Van Heerwaarden ging heen. „léder een moest erbij zijn, ook Annet, de vriendin van mijn oudste broer. Alle maal hadden ze ontzettend met me meegeleefd. Mijn ouders waren die zoektocht begonnen en mijn broers hielpen ondermeer met het schrijven van brieven. Op een parkeerplaats za gen we elkaar weer terug. Ontroerd omhelsden we elkaar. Gelukkig klikte het meteen. De telefoontjes hadden het ijs gebroken, zodat we ons niet opgelaten hoefden te voelen. De kin deren waren goed voorbereid, vooral de oudste reageerde enthousiast." De volgende stap wordt het weerzien met haar biologische vader. Van moe der kreeg Sabina diens adres in Ame rika. „Over twee jaar wil ik naar de States. Dan is mijn moeder waar schijnlijk met haar gezin uit Duitsland terug naar Amerika en kan ik haar daar opzoeken. Misschien kan ik dan gelijk mijn vader bezoeken. Maar nu eerst maar eens het Havo-diploma halen en een studie beginnen." F.H. Zusterkring De Kandelaar houdt don derdag 22 oktober weer verkoping in de Hervormde kerk in de Kik- kertstraat in De Cocksdorp. Tal van artikelen, waaronder truien, sokken en andere spullen die door de dames zelf zijn gemaakt, zullen aan de man worden gebracht. Publiek is welkom van 11.00 tot 16.00 uur. Een 72-jarige man uit Den Burg heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn grijze VW Passat. De wagen is in de nacht van vrijdag op zaterdag gesto len vanaf de Hollewal. Het kenteken is TP-09-KS. Een bromfietser die tegen het verkeer in reed, veroorzaakte vrijdagmiddag een ongeval in De Koog. De 16-jarige Hoornder botste op de Brink met zijn brommer tegen de auto van een 40-jarige vrouw uit De Koog die hem vanuit de Ruyslaan naderde. De auto raakte lichtbeschadigd. Alexander Boks werd zondag dertien de in een survival-run in het Gelderse Zelhem. De wedstrijd bestond uit 29 kilometer hardlopen, waarbij zo'n 32, veelal dubbele, hindernissen moesten worden overwonnen. Boks behaalde een eindtijd van 3 uur en 41 minu ten, een verbetering- van zijn record met 42 minuten. De jubilarissen worden gefeliciteerd door de FNV- Kramer, Rayonbestuurder Sieljes en de voorzitter Veertig jaar lid van de FN V-bond Druk en Papier werd zaterdag be loond met een gratis week vakantie. De eer viel Theo van den Berg en Joop Kramer te beurt. FNV-rayonbestuurder Harry Sieljes uit Almere was speciaal naar Texel geko men om het tweetal in het zonnetje te zetten. Sieljes stipte aan dat een zeer geliefde accommodatie zich op Texel bevindt, maar raadde de jubila rissen toch aan de overkant op te bestuurders. VJ.n.r.: Theo van den Berg, Joop Van Hees van afdeling Schagen. (Foto Tessa de Graaft) zoeken om eens een andere omge ving mee te maken. In het kort schetste hij enige ontwik kelingen in de druk- en papierwereld. Door technische ontwikkelingen val len veel functies weg en moet om scholing plaatsvinden. Daarnaast bestaan er problemen rond de dure VUT-regeling. Hij hoopte dat de jubi larissen in de toekomst betrokken blijven bij het vakbondswerk, ook nu ze zelf niet meer actief deelnemen aan het arbeidsproces. De afgevaardigden van afdeling Scha gen, waar Texel onder valt, boden beiden een kadobon aan. Vijftien kinderen telde het gezin dat Dirk en Cornelia Maas eind vorige seuw stichtten op hoeve Zandvrucht san de Rozendijk. Twee van die kin deren, Piet (nu 82) en Jopie (73), le ven nog en voeren diverse generaties Maas aan. Zaterdag kwamen de na komelingen bijeen op de plaats des oorsprongs, waar tante Gertrud die getrouwd was met Jan Maas nog al tijd woont. De Mazen herdachten met deze familie-reünie tevens het 115-jarig bestaan van Zandvrucht. Het eeuwfeest was zonder festivitei ten voorbij gegaan, maar op het 125-jarig jubileum wilde men niet wachten gezien de leeftijd van de oudste nazaten en het feit dat de boerderij nu nog in familiehanden is. In het nabijgelegen restaurant Catha- rinahoeve beleefden de uit het hele land afkomstige reünisten een feeste lijke dag. /Foto Frans Hopman) Geen toekomst ier jaar en negen maanden was Sa wa toen ze naar Nederland kwam. laar moeder stond haar af, omdat ze et kind in Korea geen toekomst kon den. Omdat haar vader zwart was, :gde Sabina donkerder dan andere areaanse meisjes. Halfbloeden kre- en in Korea geen kans om naar :hool te gaan. Bovendien had haar ider, een Amerikaan uit een naburi- legerbasis, inmiddels haar moeder irlaten. „Mijn moeder wilde voorko en dat ik een straatkind zou wor- n. Daarom besloot ze het loptiebureau in te schakelen", zegt ibina. in haar kinderjaren in het Verre osten bewaart ze nog herinnerin- ïn. „Ik weet nog dat we op de euterschool in twee groepen op een ateau zaten. Aan de ene kant de ::eaanse kinderen, aan de andere nt de halfbloeden. Ook kwam ik al eens huilend thuis, omdat andere nderen mij pestten om m'n donkere id." )t kort voor haar vertrek naar Ne tland woonde Sabina bij haar moe- ir. De laatste drie dagen verbleef ze srplicht) in een weeshuis voor loptiekinderen. Een uitzonderlijke si- atie, want de meeste kinderen be- jnden zich daar veel langer, soms al ïen, voordat ze werden geadop- srd. Sabina: „Later kreeg ik daar wblemen door. Ik kende twee moe- fers en onwillekeurig ga je dan toch srgelijkingen maken. Dat is niet eer- li, maar het gebeurde wél." Sabina en haar moeder op Texel. In het Engels haalden ze herinneringen op, want de Texelse Havo-scholiere kent nog maar weinig woordjes Koreaans. {Foto Frans Hopman) Tot haar negende bleef het contact met de andere kant van de wereld redelijk in tact. Tenminste, zo leek het. Want terwijl nu en dan brieven en pakketjes uit Zuid-Korea in huize Van Heerwaarden arriveerden, kwam de post uit Nederland niet bij Sabi na's moeder aan. Slechts één brief, die door de autoriteiten was bewerkt. Dat zij geen contact meer kon heb ben met haar moeder, was een grote schok voor Sabina. Eerst bleek dat niet zo, maar in de puberteit kwamen de onverwerkte emoties tot een uit barsting. Zelfs kwam het zo ver dat ze tijdelijk in een internaat verbleef om weer uit de knoop te komen. „Dan leer je de wereld wel van een {oor Sabina van Heerwaarden is het leven sinds twee maanden $n sprookje. Na veertien jaar ontmoette ze eindelijk haar Ko- wanse moeder, nadat ze als kleuter was geadopteerd en op- pside in het gezin van Arno en Ria van Heerwaarden uit Den hom. Zaterdag was het feest compleet, want toen bracht haar weder, die tegenwoordig in Duitsland woont, voor het eerst een Iszoek aan Texel. glipte door de mazen van het net. Moeder raakte de wanhoop nabij en moest op doktersadvies met het ver leden breken. De familie Van Heer- waarden kreeg te horen dat contact niet meer mogelijk was. Dubieus Later bleek dat het Koreaanse adop tiebureau een dubieuze rol speelde. Sabina was met verkeerd ingevulde papieren naar Nederland gestuurd. Ondermeer werd vermeld dat haar vader 49 jaar was toen zij ter wereld kwam, maar in werkelijkheid was hij dertig jaar jonger. Ook diens naam was verdraaid. Sabina's moeder kreeg eveneens valse informatie. Haar werd verteld dat Sabina in Minneso ta, Amerika, leefde en dat ze af en toe op vakantie was in Holland. [owel voor Sabina (18) als voor haar (oreaanse moeder ging met de here- iging een jarenlange droomwens in flrvulling. „It's a miracle", het is ün wonder, zegt moeder. Haar in in middels flink uit de kluiten gewassen jochter slaat een arm om haar teen. Voor ons is het een hele opluch- jig", vertelt Ria van Heerwaarden. .Sabina wilde dolgraag weer contact, maar zo'n zoektocht kan lang duren, (chteraf is het allemaal nog vlug ge- jaan." Jang om haar pleegkind te kwijt te aken is zij niet: „Nee, dat hebben te nooit gedacht. Ze is onze dochter J ai zelf beschouwt ze dat ook zo." iabina: „Schoolvriendinnen vroegen re: zijn je pleegouders nu niet bang mjou te verliezen? Dat vond ik naar raar, die gedachte was niet ■ens bij me opgekomen. Zij zijn en lijven voor mij mijn vader en moe ier, met hen heb ik bijna mijn hele -ven meegemaakt. Maar dat ik nu ok mijn echte moeder kan zien en creken, dat is onbeschrijflijk mooi." Sabina kwam dus terecht op Texel. In één klap kreeg het Koreaanse meisje er twee oudere broers bij, Jerry en Yvo. De dreumes paste zich vlot aan; binnen zes weken had ze de Neder landse taal onder de knie. De Havo- scholiere spreekt nu accentloos Ne derlands, maar kent nauwelijks nog een woordje Koreaans. „Alleen nog het eerste couplet van een liedje, meer niet."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7