Cjroen'wartsj~exeh in het harL, Eindelijk nieuw gebouw voor pleziervaarder Renovatie Molengat >p Harlinger werf Gewichtig klusje aan vleugel verpleeghuis Clubschip voor één gulden te koop Tribbs WEEKEND aad verdeeld over tbreiding garage Excursies in natuur tijdens herfstvakantie Burgemeester zingend op tv Brandstichting en vernieling: f10.000,- schade Griepprik kan nare gevolgen voorkomen UITVERKOOP 25% en 50% korting Tribbs TEXELSE^COURANT TT Wie Wat Waar Texel 92/93 IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10724 or advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. jactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. [schijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f46,20 per half jaar; 71,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 06-52983748. Redactie buiten rktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 met; veerboot Molengat gaat maandag november naar de werf Welgele- m in Harlingen voor een vrij ingrij- inde verbouwing en onderhouds- urt. Op de rijwieldekken zullen to- alvier ouderen- en invalidensalons ifden gemaakt, net als op het sterschip Schulpengat. Bovendien 2en de vier trappen naar het pro- enadedek worden vervangen door appen die veel minder steil en arom beter begaanbaar zijn. In de !uwe trappen ontbreekt de richel het midden die wel eens glij- of wikelpartijen uitlokte. •der zal het onderwatergedeelte n het schip worden gestraald, zo- t de huid helemaal blank wordt en ivolgens van nieuwe verf- en anti- Jinglaag worden voorzien. Als de srsomstandigheden het toelaten t ook het bovenwatergedeelte schilderbeurt. Maand ar het werk zijn vier weken uitge- kken.De kosten bedragen 1,2 mil- n gulden. Het is de bedoeling dat 13 jaar oude dubbeldekker straks geveer hetzelfde comfort biedt als Schulpengat. Het ontwerp van dit iip geeft wel enige beperkingen, bejaardensalons zullen daarom kleiner moeten worden dan die de Schulpengat om te voldoen de voorschriften wat betreft de ïedte van de doorgang ernaast. In rate, instantie zullen deze salons uwelijks bruikbaar zijn omdat het ■ubilair nog niet leverbaar is. Waar- hijnlijk in januari zullen de stoelen irden geplaatst. Nieuw meubilair die gelegenheid zal ook het veel gemeenteraad kon het dinsdag- ind niet eens worden over de uit- aiding van het bouwblok van rage Rentenaar uit Oosterend. De lagehouder had bezwaar gemaakt jen het ontwerp-bestemmingsplan isterend IMoord/Oost, waardoor hij h in zijn bedrijfsuitvoering beperkt elt. garagehouder wil een onrendabel rein van de IJsclub overnemen on- voorwaarde dat hij het als bouw- )nd kan gebruiken. Het college dt echter dat als het perceel :rdt volgebouwd onvoldoende ruim- overblijft om het bedrijf achterom bereiken en wilde daarom niet sr dan driekwart van het terrein bouwblok bestemmen. Omwonen- n maakten bovendien bezwaar te- neen toekomstige uitbreiding. 'gens raadslid Jan Koolhof (CDA) djt geen naaste buren, want die bben geen problemen met een uit ging. Om zijn woorden kracht bij zetten zwaaideKoolhof met een idtekeningenlijst van buren. Zijn «stel om het hele terrein voor uit- ng te bestemmen kreeg echter steun van de raad. Erna lan-van der Kooi sloot zich aan bet college, onder voorwaarde dat tenaar via een vrijstellingsmoge- lid in het bestemmingsplan het lige terrein kan benutten. De iming over haar voorstel eindigde 7-7, zodat de beslissing werd op schort. bekritiseerde interieur van de grote salons worden aangepakt. De plastic kuipjes worden vervangen door stoe len van het comfortabele type dat ook op de Schulpengat wordt ge bruikt en dat zijn vandaalbestendig heid inmiddels heeft bewezen. Ook de kleuren en stoffering van het inte rieur zullen heel anders worden. Daardoor doen de twee dubbeldek kers straks in kwaliteit weinig meer voor elkaar onder wat het passagier- scomfort betreft. De Molengat zal echter beslist geen kopie worden van de Schulpengat. De industrieel ont werper streeft ernaar beide veerboten een eigen herkenbaar karakter te geven. De Stichting Natuurexcursies Texel is tevreden over de animo voor de na- tuurtochten die vanaf september ook buiten het seizoen worden gehouden. „Hoewel de belangstelling zich door de afnemende drukte wel tot het weekend beperkt", aldus Adriaan Dijksen van EcoMare. De animo van Texelaars voor de tochten onder lei ding van doorgewinterde vogelwach ters van de jonge stichting beperkt zich nog tot een enkele groep. „Maar als mensen interesse hebben kunnen we in overleg een excursie houden, bijvoorbeeld op zondagmorgen." Omdat Dijksen in de herfvakantie meer toeloop verwacht, houdt de Stichting Natuurexcursies elke mid dag vanaf 15.00 uur tochten door natuurgebieden op het eiland. Op dinsdag- en donderdagmorgen wor den vanaf 10.00 uur speciale pad- destoelentochten gehouden onder leiding van Marcel Groenendaal. Be langstellenden voor de excursie moe ten zich tevoren opgeven bij EcoMare. Uitvoerder Paul Buijsman II) en André Eelman Ir) begeleiden het betonnen vloerdeel voor de nieuw plaats. De bouw van de nieuwe vleugel aan verpleeghuis Texel aan de Lijnbaan loopt gesmeerd. Deze week legden bouwvakkers de léatste hand aan de fundering. Dankzij een nieuw pro- duktiesysteem verliep het werk snel ler dan verwacht. Aannemer Duin liet gisteren een telescoopkraan aan rukken om de bijna drie ton wegen de vloerdelen op hun plaats te hijsen. De veertig meter hoge kolos bleef ondanks het draagvermogen van ruim honderd ton maar net in balans tij dens het zware karwei. Uitvoerder Paul Buijsman verwacht dat het'ge bouw komend voorjaar kan worden opgeleverd. Het verpleeghuis biedt dan plaats aan 48 patiënten, afgezien van zeven mensen die er voor dagbehandeling terecht kunnen. Met de nieuwbouw is 2,9 miljoen gulden gemoeid. J. Graaf uit De Cocksdorp die als lid van de bouwcommissie de werk zaamheden op de voet volgt is tevre- De stichting Passantenhaven hoopt op 1 juni 1993 een nieuwe accom modatie in gebruik te nemen die het bestaande clubschip gaat vervangen. Het drijvende onderkomen staat bij wijze van spreken op punt van zin ken en wordt na de herfstvakantie voor een symbolisch bedrag te koop aangeboden. De stichting voert mo menteel overleg om ook de douane in het nieuwe gebouw te huisvesten. Met de nieuwbouw komt een einde aan een jarenlange discussie over een nieuw onderkomen. „De tijd be gon nu echt te dringen, want het clubschip staat op zinken", aldus ha vencommissaris Hans Eelman die nauw betrokken is bij de nieuwbouw- plannen. De bestuurders van de stichting gaven aanvankelijk de voor keur aan een nieuw clubschip, maar wegens de hoge kosten daarvan is toch voor een goedkoper gebouw aan wal gekozen. „Want er moest een vervangend gebouw komen. En als stichting voelen we ons verplicht voor een goede accommodatie te zorgen waarin de passanten kunnen toeven." Verhoogd De nieuwe accommodatie komt op een verhoogde plek in de bocht langs de passantenhaven. „Zo hebben we uitzicht op de havens en de Wadden zee. Gezien de kosten hebben we het bij een eenvoudig ontwerp moeten la ten." Directe plannen voor een terras zijn er nog niet. „We moeten eerst maar eens kijken hoe de exploitatie is. We kunnen later alsnog een terras aanleggen." Voor de noodzakelijke bouwvergun ning moet een artikel 19-procedure worden gevoerd. Eelman verwacht echter niet dat dit problemen zal ge ven, omdat het een verplaatsing van de accommodatie betreft. Het gebouw krijgt een omvang van veertien bij veertien meter, iets klei ner dan het huidige clubschip, maar Het ontwerp van de nieuwe accomodate aan de pasaantenhaven die naar verwachting in juni de deuren zal openen. In de keiderruiimte wordt waarschijnlijk een douanekantoor gevestigd. de doelmatige indeling doet dit ver schil teniet. Het gebouw wordt gro tendeels opgetrokken uit steen. Paviljoen Het nieuwe havengebouw is op pa pier gezet door aannemer Gieze, die het ontwerp heeft afgeleid van strandpaviljoen paal 9. „De nieuw- bouwplannen hebben we van voor tot achter doorgenomen met de pachters van het bestaande club schip, de familie Welbie." Willem en Mady Welbie, die vanaf 1975 het clubschip runnen tonen zich ingeno men met het toekomstige onderko men. „We gaan er beslist niet op achteruit. De inrichting is vakkundig." Hoe hoog de kosten van de nieuw bouw gaan uitvallen staat nog niet vast. „Als de vorst uit de grond is hopen we met de bouw van de kel der te beginnen. Terwijl de bouwpro- cedure loopt kunnen segmenten van het gebouw alvast in elkaar worden gezet." De kosten voor het nieuwe gebouw worden voor een gedeelte gefinan cierd met havengelden. Overige kosten worden betaalduit de pach- topbrengst. De stichting voert momenteel overleg met de douane om het kantoor onder te brengen in de kelder van het nieu we gebouw. Momenteel hebben de dounanbeamtes elders op de haven een onderkomen. Oude schip Na de herfstvakantie wordt het oude clubschip via een advertentie in een scheepvaartblad aangeboden. „We moeten er vanaf, want als we het moeten slopen kost het méér." Eel man verwacht dat er wel animo voor het afgeschreven vaartuig bestaat. „Als je er een betonvloer in stort kan een padvindersclub er bijvoorbeeld nog jaren mee vooruit. En het vaar tuig is nog goed te verslepen." Vanavond is burgemeester Ton Schipper één van de gasten in het tv-programma „Redders aan de wal", dat de Tros van 20.16 tot 21.27 uur via Nederland 2 uitzendt. Schipper maakt deel uit van een koortje van burge meesters van kustgemeenten waar een station van red dingsmaatschappij KNRM is ge vestigd. Het koor, dat muzikaal wordt begeleid door popmuzikan- te Margriet Eshuijs, brengt op de melodie van Rod Stewarts we reldhit „Sailing" een lied ten ge hore. De tekst is speciaal voor deze gelegenheid geschreven door componist Gerrit den Bra- ber. De opnamen vonden maan dag plaats in Almere-haven. „Redders aan de wal" is een in formatief amusementsprogramma met als doel werving van nieuwe donateurs (redders aan de wal) voor de KNRM. Via een 06-nummer kunnen kijkers reage ren. Presentator Ivo Niehe inter viewt onder andere redders en drenkelingen, afgewisseld met optredens van artiesten en beel den van spectaculaire redding sacties. Of de Texelse reddingboot Beursplein 5 en de wipperploeg van De Koog daarbij ook te zien zijn, is nog niet be kend. Grondvervuiling wordt onderzocht sm Landbouw steeds meer in het defensief s» Kampeerdiscussie gesmoord s*TC3: - Samuel Eddy's hart ligt op Texel - Tetak speelt tegen tennisrobot - Harry heeft 'n are auto vleugel van verpleeghuis Texel naar de juist (Foto Gerard TimmermanI den. „Het werk ligt ruimschoots op schema." Exploitatie Dankzij de nieuwbouw komen licha melijk zieken en psycho-geriatrische patiënten voortaan gescheiden te lig gen zodat ze meer privacy krijgen. Interim-directeur H.J. Zeggelink ver wacht dat dankzij de uitbreiding het exploitatietekort waarmee het ver pleeghuis kampt kan worden terugge bracht. „Het bestaande personeelsbestand kan doelmatiger worden ingezet." Door een efficiënte re aanpak van de administratie ver wacht hij de kosten verder naar beneden te kunnen brengen. Het voortbestaan van het verpleeghuis is daarmee gewaarborgd. „Maar een sa menwerking met een ander verpleeg huis zit er op de lange termijn wel Vuurtjes stoken en met pijl en boog schieten op een roldeur aan de ach terzijde van een bedrijf aan de Bern- hardlaan heeft 710.000,- schade veroorzaakt. Het is tussen maandag 15.00 en dinsdag 10.00 uur gebeurd. De politie vermoedt dat het het werk van kinderen is. De Texelse huisartsen raden alle in gezetenen die tot een risicogroep voor griep behoren, binnenkort een injectie te komen halen. De griepprik kan levensreddend zijn voor hart-, CARA-, suiker- en nierpatiënten en mensen met verlaagde afweer door ziekte of medische behandeling. Vooral oudere Texelaars krijgen het dringende verzoek zich te melden. De artsen zullen speciale inentings uren houden, die via de krant wor den aangekondigd. Voor gezonde mensen is griep een vervelende, maar onschuldige ziekte. Voor anderen kan griep echter ernsti ge gevolgen hebben. Per winter be landen 20.000 Nederlanders in het ziekenhuis als gevolg van griep en 2.000 mensen overlijden door het in- fluenzavirus. Het gaat om mensen die tot voornoemde risicogroepen be horen, maar geen griepprik hebben gekregen. Ongeveer 80 procent van degenen die met een griepprik zijn behandeld, krijgt geen griep in de winter. De overige 20 procent wordt wél ziek, maar minder ernstig en de kans op complicaties is sterk verminderd. De griepprik helpt niet tegen gewone verkoudheden. Elk jaar in oktober of november moet een spuitje worden gehaald bij de huisarts; de injectie werkt maar één winter. Wie eenmaal griep heeft, kan niets anders doen dan uitzieken. Voor sommigen die niet tot een risi cogroep behoren (dus geen klachten hebben over hart, longen, nieren of suikerziekte) kan het toch verstandig zijn zich te laten inenten. Bijvoorbeeld mensen die ouder zijn dan 65 jaar of op het werk moeilijk gemist kunnen worden. De griepprik wordt in deze gevallen niet door het ziekenfonds of de verzekering vergoed. Voor advies kan men het beste de eigen huisarts bellen. houdt totale Op kleding van 17 t/m 25 oktober. Dorpsstraat 104, 1796 CE De Koog Telefoon 17676 IM-ADVERTENTIE (/rein 2uurL-Jr.rrli in hrl harL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van en de Gemeentegids

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1